Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

Λέει πολλά το μύνημα σου.....

 

Βέβαια δε καταλαβαίνω καθόλου το τρόπο που ψήφισε η Μακεδονία. Σχεδόν όλη είναι μπλε όταν μαστίζεται από την ανεργία...αλλά όπως εύστοχα είπε και η αδερφή μου όταν της έθεσα το ερώτημα: τους αρέσει πολύ η Βουλγαρία που είναι πολύ κοντά τους και πηγαίνουν συχνά και βιάζονται να τους μοιάσουν!!!!!

Αυτό μάλλον δικαιολογεί τη ψήφο τους.....

Ακυρο εντελώς.Οπως εσύ δικαιολογείς την δικιά σου ψήφο που το άλλο μισό την μεταφράζει χάος άλλο τόσο λες και εσύ ότι λες.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι συγγενείς μου που μένουν σε μια πόλη της Μακεδονίας πηγαίνουν συνέχεια για ψώνια στη Βουλγαρία μιας και είναι κοντά....άρα έχουν δει πως είναι η ζωή εκεί, τους αρέσει και για αυτό ψηφίζουν μπλε για να φτάσουμε γρήγορα στα επίπεδα μισθών και διαβίωσης της Βουλγαρίας!

 

Τι κατάλαβες εσύ;

 

 

Οι μισθοί πολύ σύντομα σε αυτά τα επίπεδα θα πέσουν...Βουλγαρίας, Αλβανίας, Πολωνίας....χώρες μεγάλης ανάπτυξης δηλαδή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο εντελώς.Οπως εσύ δικαιολογείς την δικιά σου ψήφο που το άλλο μισό την μεταφράζει χάος άλλο τόσο λες και εσύ ότι λες.

 

Άκυρο για σένα...εύστοχο για μένα...ο καθένας με την άποψη του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ και τι να σχολιάσω:twisted:Θα 'πρεπε να σκεφτόμαστε λίγο τι γράφουμε.Το σχόλιο σου ΜΑΡΙΤΑ είναι προσβλητικό αν σκεφτείς οτι η Μακεδονία έχει περάσει Βαλκανικούς πολέμους και ειδικά με τους Βούλγαρους έχουμε ένα θεματάκι.Μ' άρεσε που το βρήκες και εύστοχο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οι συγγενείς μου που μένουν σε μια πόλη της Μακεδονίας πηγαίνουν συνέχεια για ψώνια στη Βουλγαρία μιας και είναι κοντά....άρα έχουν δει πως είναι η ζωή εκεί, τους αρέσει και για αυτό ψηφίζουν μπλε για να φτάσουμε γρήγορα στα επίπεδα μισθών και διαβίωσης της Βουλγαρίας!

Τι κατάλαβες εσύ;

 

 

Οι μισθοί πολύ σύντομα σε αυτά τα επίπεδα θα πέσουν...Βουλγαρίας, Αλβανίας, Πολωνίας....χώρες μεγάλης ανάπτυξης δηλαδή!!!

Και εγώ εχω το σοι μου εκεί αλλά δεν είπε κανείς ότι ψηφισαν για να κατέβουμε σε αυτά τα επίπεδα.Οτι και να ψηφισαν.Αν οι δικοί σου έχουν άλλη διάθεση, τι να σου πω..περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Από την στιγμή που κανείς δεν έδωσε εγγυησεις που να αγγιζουν την λογική σε ότι αφορά τους μισθούς, την ασφάλιση κτλ δεν καταλαβαίνω τον λόγο που αφήνεις αίχμες για τους υπολοιπους ψηφοφόρους που δεν ψήφισαν αυτό που θα ήθελες.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι καθόλου πρσβλητικό....και εγώ Μακεδόνα είμαι κατά το ήμισυ....δε κατάλαβα που είναι η προσβολή;Το σχέση έχουν οι Βαλκανικοί πολέμοι με αυτό που λέω;

Γιατί ότι θα φτάσει το επίπεδο μας σαν την Αλβανία είναι σίγουρο...οι οποίοι παρεπιμπτόντως εξέγγειλαν αύξηση μισθών από 1 Ιουλίου.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου πρσβλητικό....και εγώ Μακεδόνα είμαι κατά το ήμισυ....δε κατάλαβα που είναι η προσβολή;Το σχέση έχουν οι Βαλκανικοί πολέμοι με αυτό που λέω;

Γιατί ότι θα φτάσει το επίπεδο μας σαν την Αλβανία είναι σίγουρο...οι οποίοι παρεπιμπτόντως εξέγγειλαν αύξηση μισθών από 1 Ιουλίου.....

 

Όταν μας παρομοιάζουν με Βούλγαρους έχουμε την τάση να προσβαλόμαστε.Γιατί απορείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου πρσβλητικό....και εγώ Μακεδόνα είμαι κατά το ήμισυ....δε κατάλαβα που είναι η προσβολή;Το σχέση έχουν οι Βαλκανικοί πολέμοι με αυτό που λέω;

Γιατί ότι θα φτάσει το επίπεδο μας σαν την Αλβανία είναι σίγουρο...οι οποίοι παρεπιμπτόντως εξέγγειλαν αύξηση μισθών από 1 Ιουλίου.....

 

 

Το προσβλητικο ειναι να θεωρεις τον εαυτο σου και τις επιλογες σου εξυπνες και τον διπλανο ηλιθιο επειδη ψηφισε αυτο που δεν εκφραζει εσενα...αυτος ο ναρκισισμος μας εχει φαει σε αυτη τη χωρα.

 

Να πιστευεις οτι εσυ εισαι μυαλομενος...σκεπτομενος πολιτης που μελετησες...φιλοσοφησες και ψηφισες με βαση το καλο και το συμφερον της χωρας ενω ο διπλανος που ψηφισε το αντιθετο ειναι βλακας...κατωτερου επιπεδου....προβατο που σωνει και ντε τον φοβησαν και τον οδηγησαν να ψηφισει τη χαζομαρα που ψηφισε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μας παρομοιάζουν με Βούλγαρους έχουμε την τάση να προσβαλόμαστε.Γιατί απορείς?

 

Δε παρομοίασα κανέναν με Βούλγαρο...διάβασε προσεκτικότερα σε παρακαλώ...για το επίπεδο ζωής μιλησα και όχι μόνο για την Πελοπόννησο ή τη Μακεδονία αλλά για όλη την Ελλάδα....

Δε μίλησα για ανθρώπους.....

Link to comment
Share on other sites

Λέει πολλά το μύνημα σου.....

 

Βέβαια δε καταλαβαίνω καθόλου το τρόπο που ψήφισε η Μακεδονία. Σχεδόν όλη είναι μπλε όταν μαστίζεται από την ανεργία...αλλά όπως εύστοχα είπε και η αδερφή μου όταν της έθεσα το ερώτημα: τους αρέσει πολύ η Βουλγαρία που είναι πολύ κοντά τους και πηγαίνουν συχνά και βιάζονται να τους μοιάσουν!!!!!

Αυτό μάλλον δικαιολογεί τη ψήφο τους.....

 

 

Οτι μας αρέσει και βιαζόμαστε να τους μοιάσουμε είπες.Απο που βγάλατε αυτό το συμπέρασμα δεν έχω καταλάβει ακόμα.Επειδή εκεί έχουν φτηνά εργατικά,πουλάνε πράγματα πιο φτηνά απο τη Ελλάδα.Αυτό σημαίνει οτι θέλουμε να τους μοιάσουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε να το πω άλλη μία και τελευταία μήπως και γίνω κατανοητή....

Επειδή ψηφίσατε ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΦΤΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ! Δεν έχεις ακούσει ποτέ το τελευταίο καιρό που λένε ότι οι μισθοί θα φτάσουν σε επίπεδα Ρουμανίας και Βουλγαρίας έτσι όπως πάμε με το μνημόνιο;;;;

Εεεε επειδή τους περισσότερους νομούς της Β. Ελλάδας τους ''πήρε'' μνημονιακό κόμμα μάλλον θέλουν να γίνουμε έτσι....

Το κατάλαβες τώρα πως το λέω;Δε προσβάλω ούτε τους Έλληνες ούτε τους Βούλγαρους.....

είναι κάτι που θα γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν ψηφίσαμε όλοι όπως λες μνημονιακό κόμμα.Και το θέμα ξεκίνησε επειδή ανέφερες συγκεκριμένα τη Μακεδονία οτι θέλει να μοιάσει τη Βουλγαρία.Δεν είπες η Ελλάδα γενικά.Και σου ξαναλέω οτι εμείς οι Μακεδόνες προσβαλλόμαστε όταν γίνεται αναφορά με Βουλγαρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Δεν αναφερομουν στη δηλωση του Γλεζου...τον οποιο ο Τσιπρας προεβαλλε σα μασκοτ...ουτε σε καμια τετοιου ειδους αποσπασματικη δηλωση...αναφρομουν στο προγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ...τι εχει σκοπο να κανει και με ποιο τροπο.Το θεωρω ηλιθιο να μην υπαρχει μια σαφης αποψη η οποια να εκφραζεται ορθα κοφτα ξεκαθαρα απο ολα τα μελη...αλλα ανταυτου να κρυβομαστε πισω απο τις λεξεις και να λεμε αλλα ο ενας και αλλα ο αλλος.Τωρα αν μονο εγω το ειδα αυτο ..τι να πω..

 

Κι εγώ το είδα και πολλοί άλλοι, απλά το ερμήνευσα ως αποτέλεσμα της μη ετοιμότητας για τις κάμερες και τις διάθεσης της απέναντι πλευράς να παραφουσκώσει και να διαστρεβλώσει τα πράγματα.

 

αυτο με τους δημους δεν καταλαβα γιατι το εβαλες.Για μενα δειχνει καθαρα αυτο που ειπα παραπανω..ο καθενας ψηφισε με βαση το τι θελει εκεινος και τι εχει αναγκη εκεινος...χωρις βεβαια αυτο να ειναι κατακριτεο...απλα στην παρουσα φαση ισως θα επρεπε ολοι να σκεφτουμε τι εινι καλο για τη χωρα.

 

Μα για να ενισχύσω την άποψή σου το έβαλα το παράδειγμα με τους δήμους! Απλά για να δούμε με ποιών τις ανάγκες ταυτιζόμαστε ο καθένας! ( Όχι εγώ κι εσύ, έτσι?)

 

Τωρα για την αποχη θα συμφωνησω μαζι σου.Εγω με ενα μωρο και 7 μηνων εγκυος εκανα ολοκληρο ταξιδι οδικως προκειμενου να ψηφισω οποτε δικαιολογιες δε δεχομαι πολλες.Τωρα αν καποιοι πιστευουν οτι το να μην ψηφιζεις ειναι αποψη...παω πασο.Ισως συνδεεται με το οτι κανεις δε μς εκφραζει απολυτα αρα δεν ψηφιζω κανεναν.

 

Μπράβο σου για το ταξίδι και με το καλό το μωράκι!:P

Ελπίζω να μην σε φορτίζω αλήθεια, εγώ απλά απευθύνομαι σε σένα γιατί κάνουμε ωραία συζήτηση:P

 

Βεβαια εγω τα συγχαρητηρια μου δε θα τα δωσω στους απεχοντες...τα κραταω για τους ψυφοφορους της ΧΑ...σε αυτους κι αν δε βρισκω δικαιολογια...τεσπα.

 

Συμφωνώ απλά ...απαξιώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν ψηφίσαμε όλοι όπως λες μνημονιακό κόμμα.Και το θέμα ξεκίνησε επειδή ανέφερες συγκεκριμένα τη Μακεδονία οτι θέλει να μοιάσει τη Βουλγαρία.Δεν είπες η Ελλάδα γενικά.Και σου ξαναλέω οτι εμείς οι Μακεδόνες προσβαλλόμαστε όταν γίνεται αναφορά με Βουλγαρία.

 

Έλα βρε μην αρπάζεσαι, είπε για την Μακεδονία, γιατί από κει είναι η κοπέλα, δεν εννοούσε κάτι προσβλητικό! Κι εγώ από την Μακεδονία είμαι αλλά δεν προσβλήθηκα!

Και δεν ψήφισε όλη η Μακεδονία, ούτε μόνο η Μακεδονία μνημονιακό κόμμα, αλλά μνημονιακό κόμμα βγήκε, πως να το κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε μην αρπάζεσαι, είπε για την Μακεδονία, γιατί από κει είναι η κοπέλα, δεν εννοούσε κάτι προσβλητικό! Κι εγώ από την Μακεδονία είμαι αλλά δεν προσβλήθηκα!

Και δεν ψήφισε όλη η Μακεδονία, ούτε μόνο η Μακεδονία μνημονιακό κόμμα, αλλά μνημονιακό κόμμα βγήκε, πως να το κάνουμε!

 

Κοίτα,δεν ξέρω απο που είναι η κοπέλα.Θα ήταν προτιμότερο να μην ξεχώριζε περιοχές και να μιλούσε γενικά.Πάντως εγώ δε θα'λεγα πχ οτι η Θράκη θέλει να μοιάσει την Τουρκία.Δε ξέρω αν είμαι υπερευαίσθητη, αλλά εμένα μου φάνηκε άστοχο το σχόλιο της και όχι εύστοχο όπως λέει.Ούτε θέλω ν'αρπαχτώ με καμία:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου, για μένα πια δεν είναι προεκλογική περίοδος για να συζητάμε τα "αν" και "μήπως" και "πως".

 

Οι Έλληνες ψήφισαμε ότι ψήφισαμε όπως το ψηφίσαμε και τα εκλογικά αποτελέσματα σηκώνουν πολλές αναγνώσεις κι ευχαρίστως να τις κάνουμε. Αλλά το θέμα είναι τι γίνεται ΤΩΡΑ. Εσείς όλοι που ψηφίσατε ΝΔ ή την βλέπετε φιλικά (και το ρωτάω χωρίς καμιά διάθεση κριτικής), τι περιμένετε? Τι θα γίνει από δω και πέρα?

 

Μην μου πείτε για τον Τσίπρα. Αυτός - καλώς κακώς - είναι στην αντιπολίτευση. Η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί σύντομα μάλλον, πως θα χειριστεί τα τεράστια (οικονομικά, κοινωνικά, εθνικά) θέματα που έχουμε?

 

Ας μιλήσουμε για το "δια ταύτα" δηλαδή.

 

Εντωμεταξύ, διάφορα άλλα γίνονται στην ευρύτερη γειτονιά μας... : http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=146604&catid=7

που περνάνε στα ψιλά...

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε μην αρπάζεσαι, είπε για την Μακεδονία, γιατί από κει είναι η κοπέλα, δεν εννοούσε κάτι προσβλητικό! Κι εγώ από την Μακεδονία είμαι αλλά δεν προσβλήθηκα!

Και δεν ψήφισε όλη η Μακεδονία, ούτε μόνο η Μακεδονία μνημονιακό κόμμα, αλλά μνημονιακό κόμμα βγήκε, πως να το κάνουμε!

 

Χαίρομαι που είμαι κατανοητή, ακριβώς αυτό εννοούσα! Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο!

Και μάλλον είστε υπερεαίσθητη με αυτό το θέμα και δε καταλαβαίνω γιατί...εμένα δε με νοιάζει τι θα μου πουν γιατί ξέρω τι είμαι...πάντως δε έλεγα για κανέναν Ελληνα ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που είναι!

Ούτε για τους Θρακιώτες, ούτε για τους Κρητικούς....μη προσβάλεστε άδικα!

Δεν είναι αυτό το θέμα μας αυτή τη στιγμή.Το θέμα μας είναι να μη περάσουν άλλα μέτρα για όλους τους Έλληνες όπου και να μένουν. Και να βγούμε στους δρόμους κορίτσια!!!!

Από το καναπέ δε κερδίζεται τίποτα...να μην αφήσουμε να με περάσουν άλλα μέτρα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, για μένα πια δεν είναι προεκλογική περίοδος για να συζητάμε τα "αν" και "μήπως" και "πως".

 

Οι Έλληνες ψήφισαμε ότι ψήφισαμε όπως το ψηφίσαμε και τα εκλογικά αποτελέσματα σηκώνουν πολλές αναγνώσεις κι ευχαρίστως να τις κάνουμε. Αλλά το θέμα είναι τι γίνεται ΤΩΡΑ. Εσείς όλοι που ψηφίσατε ΝΔ ή την βλέπετε φιλικά (και το ρωτάω χωρίς καμιά διάθεση κριτικής), τι περιμένετε? Τι θα γίνει από δω και πέρα?

 

Μην μου πείτε για τον Τσίπρα. Αυτός - καλώς κακώς - είναι στην αντιπολίτευση. Η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί σύντομα μάλλον, πως θα χειριστεί τα τεράστια (οικονομικά, κοινωνικά, εθνικά) θέματα που έχουμε?

 

Ας μιλήσουμε για το "δια ταύτα" δηλαδή.

 

Εντωμεταξύ, διάφορα άλλα γίνονται στην ευρύτερη γειτονιά μας... : http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=146604&catid=7

που περνάνε στα ψιλά...

 

 

Έχεις δίκιο, απλά για να δούμε τί πρέπει να περιμένουμε από τον καθένα και σε ποια ζητήματα πρέπει να έχουμε απαιτήσεις και από ποιόν, πρέπει να ξεκαθαρίσει ο καθένας στο μυαλό του τί πρεσβεύει τελικά το κάθε κόμμα.

Έστω και τώρα.

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση και δίπλα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2405680&posted=1#post2405680

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν πιστευω οτι κανεις πειστηκε απο κανεναν Σαμαρα...δεν ειναι αυτος ο λογος που βγηκε η ΝΔ.Επικρατησε μαλλον το μη χειριστον...βελτιστον.Επισης υπηρξε και καποιο ποσοστο που ψηφισε ΝΔ..παροτι στις πρωτες εκλογες δεν ειχε ψηφισει ...μονο και μονο για να μη βγει ο ΣΥΡΙΖΑ.

.

 

Το ίδιο πιστεύω και'γω

 

Βέβαια δε καταλαβαίνω καθόλου το τρόπο που ψήφισε η Μακεδονία. Σχεδόν όλη είναι μπλε όταν μαστίζεται από την ανεργία...αλλά όπως εύστοχα είπε και η αδερφή μου όταν της έθεσα το ερώτημα: τους αρέσει πολύ η Βουλγαρία που είναι πολύ κοντά τους και πηγαίνουν συχνά και βιάζονται να τους μοιάσουν!!!!!

Αυτό μάλλον δικαιολογεί τη ψήφο τους.....

 

Άκρως προσβλήτικό το μυνημα σου.

Και ναι διάβασα τις δικαιολογίες αλλά δεν με καλύπτουν

Τι σημαίνει ψήφο τους, ( υπάρχει διαχωρισμός σε σας και μας ) ?

 

Τι να πώ και τι να σχολιάσω:twisted:Θα 'πρεπε να σκεφτόμαστε λίγο τι γράφουμε.Το σχόλιο σου ΜΑΡΙΤΑ είναι προσβλητικό αν σκεφτείς οτι η Μακεδονία έχει περάσει Βαλκανικούς πολέμους και ειδικά με τους Βούλγαρους έχουμε ένα θεματάκι.Μ' άρεσε που το βρήκες και εύστοχο:rolleyes:

 

Από εύστοχία έσκισε λέμε το ποστ...:rolleyes:

 

Το προσβλητικο ειναι να θεωρεις τον εαυτο σου και τις επιλογες σου εξυπνες και τον διπλανο ηλιθιο επειδη ψηφισε αυτο που δεν εκφραζει εσενα...αυτος ο ναρκισισμος μας εχει φαει σε αυτη τη χωρα.

 

Να πιστευεις οτι εσυ εισαι μυαλομενος...σκεπτομενος πολιτης που μελετησες...φιλοσοφησες και ψηφισες με βαση το καλο και το συμφερον της χωρας ενω ο διπλανος που ψηφισε το αντιθετο ειναι βλακας...κατωτερου επιπεδου....προβατο που σωνει και ντε τον φοβησαν και τον οδηγησαν να ψηφισει τη χαζομαρα που ψηφισε.

 

Τα είπες όλα Niki...εύγε

 

!

Και μάλλον είστε υπερεαίσθητη με αυτό το θέμα και δε καταλαβαίνω γιατί...

 

Ίσως λέω είναι ένας λόγος που η Μακεδονία μας, δεν προτίμησε τον Τσίπρα σας...σκεφτείται το λίγο όσοι θεωρείται εύστοχο το σχόλιο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αποδείξω ότι δεν είμαι ελεφαντας!Όποιος κατάλαβε κατάλαβε!!!

Ούτε σου είπα ούτε μου....αυτές είναι δικές σας σάλτσες!

Αλλα δε είναι αυτό το θέμα μας....έτσι και αλλιώς όλη η Ελλαδα Βουλγαρία θα γίνουμε είτε μας αρέσει είτε όχι. Αυτό έχει δείξει η ιστορία στα άλλα κόμματα που πήγε το ΔΝΤ....τώρα εσείς θέλετε να ανοίξετε θέμα Βορρά Νότου;Δικό σας πρόβλημα....δε θα μπω στο τρυπάκι σας....κάτσε να έρθουν τα εκκαθαριστικά μας και εκεί να δεις προβλήματα και κλάμματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει αύναδη που λέει και μια φίλη μου!

Σας φταίει που η φίλη ΜARITA λέει πως μάλλον θέλουμε να γίνουμε Βουλγαρία γι'αυτό και ψηφίσαμε ότι ψηφίσαμε!

Αλλά ο Σαμαράς δεν σας πειράζει που θα μας κάνει Βουλγαρία και μάλιστα αποικία της Γερμανίας, σύμφωνα με τους όρους του μνημονίου που ψήφισε!. Εκεί δεν τους θυμόμαστε τους Βαλκανικούς!

Και ας με συγχωρήσει η φίλη maria_t που θα επικαλεστώ τα λόγια της από άλλο post, αλλά ήταν πολύ εύστοχα:

 

 

Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω, να σημειωθεί παρακαλώ ότι δεν ισχύει η ίδια νομοθεσία για επιχειρήσεις ή νοικοκυριά που δανείζονται και το ίδιο για κράτη...

 

Όταν μια επιχείρηση χρεοκοπεί σύμφωνα με τη νομοθεσία γίνεται δέσμευση της περιουσίας της, πωλείται και μοιράζεται στους δανειστές...

 

Όταν όμως μια χώρα δανείζεται και χρεοκοπεί υπάρχει το διεθνές δίκαιο που δεν επιτρέπει την κατάσχεση της χώρας, διότι από κάτω υπάρχει ο λαός. Οπότε σε αυτή την περίπτωση οι δανειστές μένουν ξεκρέμαστοι. ΜΟΝΟ αν η ίδια η χώρα με δικό της βούλευμα απωλέσει την εθνική της κυριαρχία στους δανειστές της, ΜΟΝΟ τότε έχουν κυριαρχικά δικαιώματα οι δανειστές στη χώρα. Η ψήφιση του 1ου μνημονίου ήταν παράνομη γιατί ακριβώς δεν επαρκούσε ο αριθμός των βουλευτών ώστε η Ελλάδα να δώσει την εθνική της κυριαρχία. Γιαυτό και με το 2ο μνημόνιο πιέστηκε τόσο πολύ να συμμετέχει και η ΝΔ ώστε να συγκεντρωθεί ο απαραίτητος αριθμός βουλευτών ώστε να απολέσουμε με δική μας επιλογή την εθνική μας κυριαρχία. Κι επειδή το σύνταγμά μας βάζει πρώτα το λαό και τις ανάγκες του χρειάζεται να γραφεί και στο ελληνικό σύνταγμα ότι προηγούνται οι δανειστές έναντι του λαού, ώστε να μην είμαστε και αντισυνταγματικοί...!

Πάμε λοιπόν για αναθεώρηση Συντάγματος, αυτό μας λείπει μόνο.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει αύναδη που λέει και μια φίλη μου!

Σας φταίει που η φίλη ΜARITA λέει πως μάλλον θέλουμε να γίνουμε Βουλγαρία γι'αυτό και ψηφίσαμε ότι ψηφίσαμε!

...

 

δεν είπε ψηφίσαμε είπε ψηφισανε....

Αυτό μάλλον δικαιολογεί τη ψήφο τους.....

 

δεν είναι δικές μας σάλτσες...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...