Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

Εγω πάντως, σεβόμενη την ψήφο του ελληνικού λαού, δεν θα πω καληνύχτα ελλάδα, αλλά θα ευχηθώ να καταφέρουν, όποιοι τελικά συμμετέχουν στην κυβέρνηση, το καλύτερο δυνατό για την χώρα και τους ανθρώπους της.

Κι εγώ το ίδιο εύχομαι.

 

Πάντως κορίτσια μην το δένετε κόμπο ότι αυτοί που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ή ΧΑ ψήφισαν για κάποιον άλλο λόγο και όχι γιατί τα κόμματα αυτά τους εκφράζουν. Για τη ΝΔ να δεχτώ ότι ψήφισαν για να βγει κυβέρνηση, αλλά ειδικά για ΧΑ και ΠΑΣΟΚ ποιος άλλος λόγος να υπάρχει; Δεν εκφράζονται όλοι οι Έλληνες από τον Σύριζα ή από τον Καμμένο ή από τον Κουβέλη, αυτό τουλάχιστον νομίζω ότι είναι προφανές... Και φυσικά δεν ψηφίζουν όλοι με τα ίδια κριτήρια που ψηφίζουμε εμείς (όπου εμείς είναι ο καθένας από εμάς).

 

Από μένα, καλή τύχη στο Σαμαρά, θα τη χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως κορίτσια μην το δένετε κόμπο ότι αυτοί που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ή ΧΑ ψήφισαν για κάποιον άλλο λόγο και όχι γιατί τα κόμματα αυτά τους εκφράζουν.

 

Ναι, σίγουρα....Γι'αυτό θεωρώ τα αποτελέσματα των πρώτων εκλογών πιο "καθαρά".

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

....και ελπίζω οι "φωτισμένοι" κυβερνώντές μας να αρχίσουν να ασχολούνται σοβαρά και με το θέμα της λαθρομετανάστευσης γιατί διαφορετικά η πορεία της ΧΑ φοβάμαι ότι θα είναι ανοδική....

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχουν καθαρά και μη καθαρά αποτελέσματα. Δεν ψηφίζουν όλοι πάντα το ίδιο κόμμα και τα κίνητρά τους δεν είναι πάντα τα ίδια. Οι συνθήκες πολλές φορές καθορίζουν την ψήφο. Κατ' αναλογία, μπορείς να θεωρήσεις την σημερινή ψήφο πιο σοβαρή γιατί ο κόσμος ψήφιζε για να βγάλει κυβέρνηση, που αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των εκλογών (και όχι να βγάλουμε το άχτι μας ή να δώσουμε μαθήματα ή να κάνουμε την πλάκα μας ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο). Στην τελική αυτό που ενδιαφέρει στις εκλογές δεν είναι η πολιτική τοποθέτηση του καθένα, αλλά η επιλογή του όταν πρέπει να αποφασίσει ποιος θα κάνει κουμάντο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα ξεκινάνε τα δύσκολα. Καλό κουράγιο σε όλους μας.

 

Μιας και το αναφέρατε, πολλοί ψήφισαν ΝΔ από φόβο μην βγει ο Συριζα και χρεοκοπήσουμε. Έτσι το είδαν πολλοί κάτοικοι της επαρχίας.

Όπως και να έχει αυτό το αποτέλεσμα μας έδωσαν και αυτό θα δεχτούμε για την ώρα.

Ούτε κι εμένα με εξέφραζε κάποιος απόλυτα, ψήφισα όμως κόμμα το οποίο το θεώρησα πιο έντιμο στις δηλώσεις του και σταθερότερο. Αν ήταν κάτι να με εκφράζει απόλυτα τότε ,για τα δικά μου δεδομένα, θα σήμαινε πως δεν έχω προσωπικότητα. Αναφέρομαι στην απόλυτη και καθολική ταύτιση απόψεων που δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να είναι εφικτή.

 

Καληνύχτα θα προσθέσω κι εγώ.

Μεταφορική πάντα.

 

έντιτ.

Αν άκουσα καλά η αποχή ήταν μεγαλύτερη από πριν?

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστοι, γιατί ελάχιστα εκφράζουν πλέον αυτά τα κόμματα τον οποιονδηποτε.

Εγω πάντως, σεβόμενη την ψήφο του ελληνικού λαού, δεν θα πω καληνύχτα ελλάδα, αλλά θα ευχηθώ να καταφέρουν, όποιοι τελικά συμμετέχουν στην κυβέρνηση, το καλύτερο δυνατό για την χώρα και τους ανθρώπους της.

 

Χμ...δεν έχω πειστεί ότι το αποτέλεσμα αντιπροσωπεύει τη βούληση του ελληνικού λαού...εντάξει, μέχρι ενός σημείου έπιασε ο εκφοβισμός με το Ευρω και τη Δραχμή, όμως πολύ μυστήριο, να βγει το έξιτ πολλ στην αρχή με 50-50 και να κλίνει περισσότερο προς ΣΥΡΙΖΑ (μια και οι νέοι ψηφίζουν αργότερα από τους υπόλοιπους) και μετά από μερικά τηλεφωνήματα από το Μεξικό και δημοσιεύσεις, ανακοινώσεις από παντού να γίνει η διαφορά 2,5 μονάδες υπέρ της ΝΔ...λίγο αυτό που υπονοώ, λίγο το φα-ντα-στι-κο σύστημα με τις έδρες, τα πριμ κλπ και τσουπ! Βγήκε ως δια μαγείας αυτό που ήθελαν οι ξένοι! Ανέλπιστο!

Καλή τύχη σε όλους μας

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στον κ. Σαμαρά για τους επόμενους 6 μήνες (τόσο θα αντέξει), ο οποίος φρόντισε στην πρώτη δήλωσή του μετά τη νίκη του να μας καθησυχάσει ότι θα τηρήσει την υπογραφή του και τα συμφωνημένα με τους εταίρους μας....Ουφ!!! ησύχασα....

Link to comment
Share on other sites

καληνύχτα και καλή τύχη....

 

θεωρώ τα αποτελέσματα τελείως πλαστά....Οι μισοί ψήφισαν από φόβο μήπως βγει η ΝΔ/ΠΑΣΟΚ και οι άλλοι μισοί μήπως βγει ο Σύριζα. Πόσοι ψήφισαν ένα κόμμα γιατί τους εκφράζει - σε έναν βαθμό τουλάχιστον...? με την αποχή, την ΧΑ μέσα και έναν νέο...δικομματισμό - απλά η μια πλευρά άλλαξε όνομα - πραγματικά καλή μας τύχη!

 

Μα συγνώμι με την υπάρχουσα κατάσταση και τα συγκεκριμένα πρόσωπα τι ελπίδες έχω να ψηφίσω κάτι που με εκφράζει.

rkt και εγώ σέβομαι την ψήφο των συμπολιτών μου αλλά με τα συγκεκρίμενα αποτελέσματα τα χειρότερα έρχονται....και οι μόνες αλλαγές είναι προς την άσχημη πλευρά.

ΧΑ απλά το περίμενα και δεν μου κάνει καμία εντύπωση.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα μεταφέρω το σχόλιο από το FB όπως ακριβώς γράφτηκε.

"και ελλείψει εφορευτικών επιτροπών αφήστε να πέσει και λίγο μαγειρική..."

 

Εγώ πάντως ξέρω πολλές ιστορίες. Εσείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Από μένα, καλή τύχη στο Σαμαρά, θα τη χρειαστεί.

 

Εμείς θα τη χρειαστούμε περισσότερο από τον Σαμαρά!!!!

 

Καλή επιτυχία στον κ. Σαμαρά για τους επόμενους 6 μήνες (τόσο θα αντέξει), ο οποίος φρόντισε στην πρώτη δήλωσή του μετά τη νίκη του να μας καθησυχάσει ότι θα τηρήσει την υπογραφή του και τα συμφωνημένα με τους εταίρους μας....Ουφ!!! ησύχασα....

 

Αυτά δεν τα έλεγε όμως πριν τις εκλογές....για επαναδιαπραγμάτευση έλεγε μετά τις 7/5 βέβαια που έπαθε πανωλεθρία το κόμμα του...

Ευτυχώς όμως που θα τηρήσει τις υπογραφές του για να δει τι πραγματικά ψήφισε αυτό το 29,7%!!!!

Επιστροφή στη φτώχεια μας τώρα....καλημέρα Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στον κ. Σαμαρά για τους επόμενους 6 μήνες (τόσο θα αντέξει), ο οποίος φρόντισε στην πρώτη δήλωσή του μετά τη νίκη του να μας καθησυχάσει ότι θα τηρήσει την υπογραφή του και τα συμφωνημένα με τους εταίρους μας....Ουφ!!! ησύχασα....

 

Τελικά οι Έλληνες ψήφισαν αυτό που τους υπέδειξε η Μέρκελ με κάθε τρόπο!!

Ο εκβιασμός τους πέτυχε!!

Ναι, σέβομαι το εκλογικό αποτέλεσμα, αλλά μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα.....τώρα η κατρακύλα δεν έχει όριο...άκουσα δε χτες κάπου ότι ενδέχεται να γίνει κυβέρνηση με πρόεδρο Σαμαρά και αντιπρόεδρο Βενιζέλο....τόσα λεφτά πεταμένα για τις εκλογικές αναμετρήσεις για να καταλήξουμε εκεί από όπου ξεκινησαμε......στα δυο κόμματα που κατέστρεψαν την Ελλάδα!

Απογοήτευση και φόβος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και ο δε Κουβέλης δε συμμετείχε σε κυβέρνηση χωρίς το Σύριζα τον Μάιο ενώ τώρα θα συμμετάσχει....τελικά αποδείχτηκε ότι δεν έφταιγε ο Αλέξης που δεν έγινε κυβέρνηση τον Μάιο.......γιατί το ακούσαμε και αυτό το κουλό τον Μάιο....

 

Μπράβο στο Σύριζα που δε συμμετέχει, χρειαζόμαστε γερή αντιπολίτευση με αυτά που μας περιμένουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικότατη και συμφέρουσα για τον κόσμο!

Ένα κόμα που δεν πιστεύει στα μνημόνια θα ήταν υποκριτικό να συμμετάσχει σε μια μνημονιακή κυβέρνηση...καλύτερα αντιπολίτευση για το καλό μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ποια είναι η άποψή σας για τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ την "επόμενη μέρα";

 

Τέλεια!!!Για αυτή τη στάση το ψηφίσαμε!!!!

Αυτο μας έλειπε να μπει σε κυβέρνηση με αυτούς που θα τηρήσουν τις υπογραφές τους.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτοί που ψήφισαν πάλι Χα δεν έχουν πια άλλοθι.....αν δεν κατάλαβαν ακόμα τι ψηφίζουν ή είναι για τα πανηγύρια ή απλά ίδια πάστα με αυτούς που ψήφισαν!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτοί που ψήφισαν πάλι Χα δεν έχουν πια άλλοθι.....αν δεν κατάλαβαν ακόμα τι ψηφίζουν ή είναι για τα πανηγύρια ή απλά ίδια πάστα με αυτούς που ψήφισαν!!

 

Συμφωνώ...το ίδιο ισχύει όμως και με αυτούς που ψήφισαν ΝΔ....καμία ανοχή πλέον.....να αναλογιστούν όλοι τις ευθύνες τους μόλις ξεκινήσουν τα καινούρια μέτρα που θα μας βάλουν.....τώρα κοντά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτοί που ψήφισαν πάλι Χα δεν έχουν πια άλλοθι.....αν δεν κατάλαβαν ακόμα τι ψηφίζουν ή είναι για τα πανηγύρια ή απλά ίδια πάστα με αυτούς που ψήφισαν!!

 

Οι ψηφοφόροι της Χ.Α. που γνωρίζω εγώ, είναι απογοητευμένοι και εξοργισμένοι άνθρωποι, που δεν τους λέει τίποτα ο Τσίπρας, θεωρούν τον Καμμένο λαμόγιο και δε θέλανε να ρίξουνε λευκό. Είναι δύσκολο να μεταπείσεις κάποιον, όταν δεν έχεις κάτι να του αντιπροτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά "σέβομαι" πολύ περισσότερο τον ψηφοφόρο της χα από αυτό της νδ ή του πασοκ.

Με ποιο σκεπτικό το λες αυτό; Πιστεύεις ότι ο φασισμός είναι μια πιο σεβαστή ιδεολογία από τον φιλελευθερισμό ή την κεντροαριστερά; Ή πιστεύεις ότι αν η ΧΑ θα γινόταν κυβέρνηση, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα από το να κυβερνάει ο Σαμαράς;

Link to comment
Share on other sites

Οι ψηφοφόροι της Χ.Α. που γνωρίζω εγώ, είναι απογοητευμένοι και εξοργισμένοι άνθρωποι, που δεν τους λέει τίποτα ο Τσίπρας, θεωρούν τον Καμμένο λαμόγιο και δε θέλανε να ρίξουνε λευκό. Είναι δύσκολο να μεταπείσεις κάποιον, όταν δεν έχεις κάτι να του αντιπροτείνεις.

Όπως και να 'χει, το σίγουρο είναι ότι όσοι ψήφισαν ΧΑ ψήφισαν εντελώς συνειδητά. Τουλάχιστον το εκλογικό αποτέλεσμα αυτό δείχνει.

 

Πάντως δεν συμφωνώ ότι δεν υπήρχαν άλλες επιλογές σε αυτές και τις προηγούμενες εκλογές. Αν απλά θέλεις να ρίξεις ψήφο διαμαρτυρίας, γιατί να μην ψηφίσεις οικολόγους, ΚΚΕ, Δράση, Φιλελεύθερη Συμμαχία; Μια χαρά κόμματα είναι και δεν προάγουν την ωμή βία, το ρατσισμό και την αγριάδα (καλά για το ΚΚΕ δεν παίρνω και όρκο... αλλά τέλος πάντων το βάζω μέσα για να δείξω ότι επιλογές υπήρχαν και προς τα δεξιά και προς τα αριστερά και προς τα οικολογικά). Δεν ήταν μονόδρομος ο φασισμός, αυτό είναι δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει, το σίγουρο είναι ότι όσοι ψήφισαν ΧΑ ψήφισαν εντελώς συνειδητά. Τουλάχιστον το εκλογικό αποτέλεσμα αυτό δείχνει.

 

Πάντως δεν συμφωνώ ότι δεν υπήρχαν άλλες επιλογές σε αυτές και τις προηγούμενες εκλογές. Αν απλά θέλεις να ρίξεις ψήφο διαμαρτυρίας, γιατί να μην ψηφίσεις οικολόγους, ΚΚΕ, Δράση, Φιλελεύθερη Συμμαχία; Μια χαρά κόμματα είναι και δεν προάγουν την ωμή βία, το ρατσισμό και την αγριάδα (καλά για το ΚΚΕ δεν παίρνω και όρκο... αλλά τέλος πάντων το βάζω μέσα για να δείξω ότι επιλογές υπήρχαν και προς τα δεξιά και προς τα αριστερά και προς τα οικολογικά). Δεν ήταν μονόδρομος ο φασισμός, αυτό είναι δικαιολογία.

 

Αναπαράγω απλά αυτό που μου μεταφέρθηκε, καλή μου, δεν προσπαθώ να το δικαιολογήσω. Θεωρούν τους χρυσαυγίτες, πάνω από όλα, πατριώτες και γι' αυτό πηγαίνει εκεί η ψήφος διαμαρτυρίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...