Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

Εγώ ξαναλέω ότι ναι μεν μπορεί κάποιοι να μάσησαν από το κλίμα φόβου που πήγε να δημιουργηθεί, αλλά οι περισσότεροι έκαναν πίσω επειδή κατάλαβαν ότι αυτά που έλεγε ο Τσίπρας ήταν αφελή, ίσως και επικίνδυνα. Ο κόσμος διψούσε να στραφεί αλλού, αλλά πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτά που έλεγε ή αυτά που δεν έλεγε, και κάποιους υποψηφίους του που έβγαιναν στα κανάλια και ήταν κι αυτοί για σφαλιάρες, έχασε πολύ... Σου λέει ο άλλος, οκ, να ψηφίσω κάτι νέο, αλλά όταν ακούει άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε, και λαϊκισμούς και υποσχέσεις για πράγματα που δεν γίνονται, το ξανασκέφτεται.

 

Για ΄μένα η άνοδος του Τσίπρα είναι καθαρά φούσκα. Στην απελπισία του ο κόσμος τον ψήφισε, και κυρίως τον ψήφισαν αυτοί που δεν έχουν και πολλά να χάσουν και ίσως και πρώην συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ πχ... Αυτά τα ζώα που μας κυβερνούσαν και δυστυχώς συνεχίζουν να είναι μπάστακες στη Βουλή, έκαναν κόμματα χωρίς κάποιο πρόγραμμα και με φλου ιδέες να ανέβουν. Όπως και τη ΧΑ.

 

 

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι μας κυβερνούσαν ζώα....

Όλα τα υπόλοιπα θέλουν μεγάλη ανάλυση γιατί τελικά η τρομακρατεία της Ευρώπης και του Σαμαρά έκανε τον κόσμο να ψηφίσει πάλι ζώα!!!

Πάλι στο μαντρί για να μη μας φάει ο λύκος.....έβαλαν όμως το λύκο να φυλάει τα πρόβατα!!!! Και αλίμονό μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σαφώς και θα έλεγα ότι βγήκαν οι ίδιοι... εκτός κι αν κανείς λογικός άνθρωπος πίστευε ότι όλα αυτά που διακήρυτταν για παχυλούς μισθούς και συντάξεις, διορισμούς στο δημόσιο κλπ ήταν εφικτά...

 

Εγώ προσωπικά δεν είδα κανέναν να πει αλήθειες, αλλά και η πλειοψηφία του κόσμου δεν ήθελε να ακούσει την αλήθεια... υπό αυτό το πρίσμα δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει σοβαρή αλλαγή σε αυτή τη χώρα, όχι όσο ανακυκλώνονται οι ίδιοι και οι ίδιοι πολιτικοί, ανεξαρτήτως παράταξης, και σίγουρα όχι όσο συμβάλλουμε κι εμείς στη συντήρηση αυτής της κατάστασης.

 

Είχα κάποιον υπόψη μου για ψήφο, αν μπορούσα να ψηφίσω, αλλά θεωρώ ότι το κυριότερο πρόβλημα της Ελλάδας αυτή τη στιγμή είναι ότι είτε εντός μνημονίου είτε με χρεωκοπία και επιστροφή στη δραχμή, δεν υπάρχουν ικανοί πολιτικοί να διαχειριστούν τέτοιες καταστάσεις και δεν υπάρχει και κόσμος από κάτω που να είναι αποφασισμένος να ανασκουμπωθεί και να αλλάξει μυαλά και καταστάσεις, κι αυτό γιατί όπως έχει διαμορφωθεί το σύστημα, εξυπηρετεί μια μεγάλη μερίδα κόσμου.

 

Τέλος, εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί αυτή την κακομοιριά του "μας φταίνε τα ΜΜΕ, μας φταίει η νοθεία (:shock:), μας φταίνε οι ξένοι, μας φταίει ο φόβος κλπ κλπ.". Ας βγει κι ένας να πει "δεν με ήθελαν οι ψηφοφόροι, δεν μου φταίει κανένας, παρά μόνο εγώ, δέχομαι τη λαϊκή βούληση, τη σέβομαι και το βουλώνω" και θα του στήσω άγαλμα :rolleyes: Αμάν αυτή η κλάψα και οι εχθροί παντού που μας επιβουλεύονται...

 

 

Η λαϊκή βούληση "διαμορφώθηκε" από τις απειλές...όταν ακόμα και ο ταχυδρόμος έλεγε στις γιαγιάδες ότι τον επόμενο μήνα αν βγει ο Σύριζα δε θα πάρουν σύνταξη....διαμόρφωνε ακόμα κι αυτός αποτέλεσμα......

Όλοι οι παππουδογιαγιάδες από φόβο ψήφισαν νδ και κάποιοι ξεχασμένοι ακόμα πασόκ......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περίμενα εγώ αν έβγαινε άλλη κυβέρνηση ήταν να φορολογηθούν επιτέλους οι πλούσιοι και να αφήσουν τον κόσμο να πάρει μια ανάσα.....

δουλειές ναι, αλλά όχι στο δημόσιο...ανάπτυξη.....για να βγούμε από την κρίση..

και ίσως φορολόγηση επιτέλους της εκκλησίας.......απλά πραγματάκια, αλλά σημαντικά!!!!!!!!

Και περίμενα διαπραγμάτευση του μνημονίου.....μόνο ένας που δεν είναι χωμένος στις παρανομίες θα μπορούσε να την κάνει........

 

Τέλος πάντων ο Έλληνας δε φεύγει από τα κόμματα που τον κατέστρεψαν για να μη καταστραφεί.......πόσο ειρωνικό είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Η λαϊκή βούληση "διαμορφώθηκε" από τις απειλές...όταν ακόμα και ο ταχυδρόμος έλεγε στις γιαγιάδες ότι τον επόμενο μήνα αν βγει ο Σύριζα δε θα πάρουν σύνταξη....διαμόρφωνε ακόμα κι αυτός αποτέλεσμα......

Όλοι οι παππουδογιαγιάδες από φόβο ψήφισαν νδ και κάποιοι ξεχασμένοι ακόμα πασόκ......

 

Ακόμη κι αν είναι έτσι, η κλάψα δεν βοηθάει κανέναν, ας αναλάβει ο καθείς τις ευθύνες του, κι αυτός που θεωρεί ότι αδικήθηκε λόγω του ότι οι άλλοι απειλούσαν, ας φρόντιζε να δείξει κάτι διαφορετικό και να πείσει...

 

Να δώσω ένα παράδειγμα, θα ήταν άκυρο να βγει το ΚΚΕ και να διαμαρτυρηθεί ότι ο λαός είναι χαζός που πήγε και ψήφισε Χ.Α. Θα έπρεπε πρωτίστως να αναρωτηθεί τι έκανε το ίδιο λάθος και δεν μπόρεσε να τραβήξει αυτούς τους ψηφοφόρους με το μέρος του, ειδικά σε τόσο ευνοϊκές συγκυρίες. (Ξαναλέω, παράδειγμα ήταν αυτό) Το ίδιο ισχύει για όλους.

 

Και τέλος, πάντα οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας φταίνε σε αυτή τη χώρα. ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι νέοι που προσέρχονται στις κάλπες (αν προσέρχονται) ψηφίζουν πάντα κατά συνείδηση και κατόπιν ωρίμου σκέψεως... το άλλο με τον Τοτό είναι πιο καλό νομίζω ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ αναφέρω ένα γεγονός που μου έκανε εντύπωση......το ότι όλοι οι παππουδογιαγιάδες φοβήθηκαν, τους φόβισαν για την ακρίβεια, είναι γεγονός και φαντάζομαι πως θα μπορούν να το επιβεβαιώσουν και άλλοι........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξαναλέω ότι ναι μεν μπορεί κάποιοι να μάσησαν από το κλίμα φόβου που πήγε να δημιουργηθεί, αλλά οι περισσότεροι έκαναν πίσω επειδή κατάλαβαν ότι αυτά που έλεγε ο Τσίπρας ήταν αφελή, ίσως και επικίνδυνα. Ο κόσμος διψούσε να στραφεί αλλού, αλλά πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτά που έλεγε ή αυτά που δεν έλεγε, και κάποιους υποψηφίους του που έβγαιναν στα κανάλια και ήταν κι αυτοί για σφαλιάρες, έχασε πολύ... Σου λέει ο άλλος, οκ, να ψηφίσω κάτι νέο, αλλά όταν ακούει άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε, και λαϊκισμούς και υποσχέσεις για πράγματα που δεν γίνονται, το ξανασκέφτεται.

Συμφωνώ πάρα πολύ. Ο Σύριζα είχε επιτυχία επειδή έλεγε αυτά που ήθελε να ακούσει ο κόσμος. Τσαμπουκά προς τους ξένους και πολλές υποσχέσεις για καλύτερες μέρες. Αλλά παρότι όλοι έχουμε ανάγκη να ακούμε τα ωραία, κάποιοι φαίνεται ότι τα έβαλαν κάτω και τα ζύγισαν και είδαν ότι το να υπόσχεσαι χρυσά κουτάλια όταν η κατσαρόλα είναι άδεια είναι μάλλον γελοίο...

 

Όσο για τα ζώα που μας κυβερνούσαν, εμείς τους δώσαμε την ευκαιρία, κανείς άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ αναφέρω ένα γεγονός που μου έκανε εντύπωση......το ότι όλοι οι παππουδογιαγιάδες φοβήθηκαν, τους φόβισαν για την ακρίβεια, είναι γεγονός και φαντάζομαι πως θα μπορούν να το επιβεβαιώσουν και άλλοι........

ΟΛΟΙ το αποκλείω, καθότι ξέρω προσωπικά αρκετούς άνω των 65 που ψήφισαν Σύριζα... πρώην Πασόκους επί το πλείστον...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πάρα πολύ. Ο Σύριζα είχε επιτυχία επειδή έλεγε αυτά που ήθελε να ακούσει ο κόσμος. Τσαμπουκά προς τους ξένους και πολλές υποσχέσεις για καλύτερες μέρες. Αλλά παρότι όλοι έχουμε ανάγκη να ακούμε τα ωραία, κάποιοι φαίνεται ότι τα έβαλαν κάτω και τα ζύγισαν και είδαν ότι το να υπόσχεσαι χρυσά κουτάλια όταν η κατσαρόλα είναι άδεια είναι μάλλον γελοίο...

 

Όσο για τα ζώα που μας κυβερνούσαν, εμείς τους δώσαμε την ευκαιρία, κανείς άλλος.

Δεν συμφωνώ.Έλεγε πράγματα λογικά που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν.Και ήταν ξεκάθαρες οι θέσεις του.Και ο τσαμπουκάς λειτούργησε η Μέρκελ άρχισε να υποχωρεί στη θέα της ανόδου του κόμματος αυτού.Και τότε άρχισαν τα σενάρια......Και κάπου εκεί έχασε πολύ κόσμο που δυστυχώς παραπληροφορήθηκε και άρχισε να αμφιβάλλει.Ουδέποτε υποσχέθηκε κάτι υπερβολικό,αντίθετα έλεγε όσες φορές τον άκουσα ότι δεν θα έρθουν καλές μέρες άμεσα αλλά μετά από σκληρή προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο τσαμπουκάς λειτούργησε η Μέρκελ άρχισε να υποχωρεί στη θέα της ανόδου του κόμματος αυτού.

 

όντως, ήταν λίγο κομμένη τις τελευταίες μέρες, θα περνούσε πολλά βράδια άυπνη, πετώντας βελάκια στην αφίσα του Τσίπρα :D:D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ετσι κι αλλιως με το Συριζα αντιπολιτευση και με τετοιο ποσοστο τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα...μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...δε θα περασουν και πολλα πραγματα.Μη φανταζομαστε δλδ οτι επειδη ο Σαμαρας βγηκε πρωτος θα κανει οσα θελει.

Βρε Νίκη μου, ποιός θα τον εμποδίσει τον Σαμαρά? Οι τρεις τους (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ) (που μάλλον θα κάνουν κυβέρνηση) κόπτονται για το καλό της πατρίδας, υπερτονίζουν την κρισιμότητα των ιστορικών στιγμών, την αναγκαιότητα παραμονής μας στο ευρώ και την ΕΕ, τη χρησιμότητα του μνημονίου, κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π. Συγκεντρώνουν 180 έδρες, τα ΠΑΝΤΑ περνάνε αν θέλουν. Μένει να δούμε ΑΝ το θέλουν και ΤΙ θέλουν ακριβώς...

Προσωπικά θα τους παρακολουθήσω με μεγάλη προσοχή κι αγωνία και θα χαρώ να διαψευστώ - να τους δω δηλαδή να τα καταφέρνουν τελικά...

 

ΟΛΟΙ το αποκλείω, καθότι ξέρω προσωπικά αρκετούς άνω των 65 που ψήφισαν Σύριζα... πρώην Πασόκους επί το πλείστον...

Σίγουρα ψήφισαν Σύριζα και πρώην πασόκοι. Όχι μόνο όμως. Και τα νούμερα το δείχνουν αυτό. Δες πόσο έχασε τώρα το Πασόκ και πόσο πήρε ο Σύριζα.

Από το ευρύτερο περιβάλλον μου πάντως, τον ψήφισαν άνθρωποι απ' όλους τους χώρους κι όλων των ηλικιών.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οι φίλοι σου είναι οι κωλοτούμπες και δε ξέρουν τι ψηφίζουν....από την αρχή είχε πει ο Συριζα ότι δε θα συνεργαστεί με τους μνημονιακούς...αυτό έκανε και τον Μάιο και αυτό είχε πει για τώρα.

Για αυτό και πήρε τόσους πολλούς ψήφους, για να μη συνεργαστεί μαζί τους αλλά για να πάρει όσο περισσότερη δύναμη μπορούσε και αν δυνατόν να πάρει τη πρωτιά.

Αν δε ξέρουν τι ψηφίζουν κάποιοι δε φταίει το κόμμα μετά....

 

Για το Κουβέλη τι να πούμε δηλαδή; Τι άλλαξε και δε συνεργαζόταν μαζί τους και τώρα μπορεί να συνεργαστεί δηλαδή; Θα μας τρελάνουν τελείως....

 

Πάντως στις πρώτες δηλώσεις του Σαμαρά κουβέντα για διαπραγμάτευση...μόνο θα μείνουμε πιστοί στις υπογραφές μας...έτσι για να θυμηθεί ο κόσμος που τον ψήφισε ότι ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ 2ο ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!!

 

 

Τελικά δεν νομίζω ότι κατάλαβε κανείς τι ήθελε να πει ο ΣΥΡΙΖΑ.. εάν διαβάσεις το θέμα από την αρχή θα δεις ότι όταν κάποιος ανέφερε εδώ ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε την χώρα έξω από την Ευρώπη και το ευρώ όλοι έπεφταν να τον φάνε και έλεγαν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ποτέ δεν το είπε αυτό και πως θέλει να πάει στην Ευρώπη και να κάνει επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου.. τώρα πως από αυτό εσύ βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα ότι ήταν κατά του μνημονίου είναι άλλο θέμα... και για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους: ΣΑΦΩς και ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κατά του Μνημονίου και σαφώς δεν θα καθόταν να ασχοληθεί και ιδιαίτερα.. απλώς για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του λαού και ψήφους το έπαιξε και λίγο Ευρωπαίος.... ευτυχώς για εμάς που μόνο το 26% έπεσε στην παγίδα ... και για να μην σας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες κανείς δεν περίμενε ούτε σωτήρα ούτε μεσσία ... όλοι ξέρουμε την κατάσταση που μας περιμένει και σε αυτή την κρίσιμη στιγμή εγώ προσωπικά ήθελα όλα τα κόμματα μαζί πέρα από ιδεολογίες... γιατί κακά τα ψέματα.. άμα κόπτεσαι για το καλό το δικό μας κύριε ΣΥΡΙΖΑ μπες στην κυβέρνηση και δώσε μάχες για εμάς.. όχι στην απέξω να μουρμουράς..... αλλά καλή μου το να ασκείς κριτική είναι ΠΑΝΤΟΤΕ καλύτερο από το να αναλαμβάνεις ευθύνες.... λυπηρό επίσης ότι η ΧΑ κράτησε τα ποσοστά της που σημαίνει ότι η πρώτη ψήφος του λαού τον Μάιο δεν ήταν τόσο αγανάκτηση αλλά συνειδητοποιημένη....

Link to comment
Share on other sites

kinkajoujou Εσύ μπορείς να το λες για πλάκα αλλά αυτή είναι η αλήθεια.Ο μεγαλύτερος φόβος της ήταν να βγει αντιμνημονιακό κόμμα.Γιαυτό και οι απειλές.Η προπαγάνδα ήταν τόσο μεγάλη για να καταλάβεις με πήραν τηλέφωνο συγγενείς μου από την Γερμανία και προσπαθούσαν να με πείσουν να ψηφίσω ΝΔ γιατί μόνο αυτό θα μας σώσει και αλλιώς δεν θα μας δώσουν χρήματα κλπ.Έλεος και να υπήρχε περίπτωση να δώσω ψήφο στο ΝΔ πολύ απλά μετά τα τηλέφωνα αυτά δεν θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

kinkajoujou Εσύ μπορείς να το λες για πλάκα αλλά αυτή είναι η αλήθεια.Ο μεγαλύτερος φόβος της ήταν να βγει αντιμνημονιακό κόμμα.Γιαυτό και οι απειλές.Η προπαγάνδα ήταν τόσο μεγάλη για να καταλάβεις με πήραν τηλέφωνο συγγενείς μου από την Γερμανία και προσπαθούσαν να με πείσουν να ψηφίσω ΝΔ γιατί μόνο αυτό θα μας σώσει και αλλιώς δεν θα μας δώσουν χρήματα κλπ.Έλεος και να υπήρχε περίπτωση να δώσω ψήφο στο ΝΔ πολύ απλά μετά τα τηλέφωνα αυτά δεν θα το έκανα.

Ναι δεν μπορούσε να κοιμηθεί το βράδι.Χάρη αυτοί που δεν θέλουν να βγούν οι Ελληνες από το ευρώ δεν είναι οι Γερμανοί...αλλά η Κινα η Ρωσία και η Αμερική.Μια ενδεχόμενη έξοδος της Ελλαδας θα κλονιζε την παγκοσμια αγορά γιατί θα έπερνε και τους άλλους νότιους μαζί.Σημερα δεν ξέρω αν είδες τα ρεπορτάζ...Ανακούφιση στην Κίνα έλεγαν...Γιατί νομίζεις ότι τα έλεγαν αυτά? Γιατί ανησυχησαν οι Κινέζοι και γιατί τελευταία στιγμή μπήκε στην μέση ο Ομπάμα ?Την ορεξη μας είχαν.Αν μπορούσε να μας διώξει η Μερκελ θα το ειχε κάνει εδώ και καιρό.Δεν το κάνει γιατί πολύ απλά μια υποτίμηση του ευρω σε σχέση με το δολάριο λόγω εξόδου μιας ή δύο χωρών απο την ευρωζώνη θα γυρνούσε μπουμερανγκ στην οικονομικά μεγάλη δύναμη της Ευρώπης.

Οσο για την τρομοκρατία που δεχτηκε ο κόσμος είναι γεγονός ...Και δεν το έκαναν άλλοι εκτός από τους ίδιους τους αρχηγούς των κομμάτων.Και ο Σαμαράς και ο Τσίπρας που δεν καταλαβαν πολλοί τι τελικά υποστηρίζει πραγματικά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαρις90

 

συμφωνω μαζι σου...αφου ειδαν την επιρροη που εχει ο Συριζα αρχιζε να τρελαινονται στην Ευρωπη και μιλουσαν για πιο ευελικτους ορους στην Ελλαδα. Είχε προταξει κανενας αλλος αυτη την σταση απεναντι στην Ευρωπη και στους υπολοιπους σωτηρες της Ελλαδας? Πηγαμε τοτε πραγματικα κατεβαζοντας στην κυριολεξια τα παντελονια...συγνωμη για την εκφραση αλλα πραγματικα βγαινω απ τα ρουχα μου οταν νεοι ανθρωποι δεν βλεπουν πιο μπροστα και αναφερονται σε αυτους που θα μας κυβερνησουν και παλι με θετικα σχολια οταν οι ιδιοι ηταν αυτοι που βαλαν τις υπογραφες τους και κανανε ενα σωρο κολοτουμπες,πραγματικα μου ειναι αδιανοητο,τους εχουμε δει, μας εχουν διαλυσει και μαλλον θα συνεχισουν(μακαρι να κανω λαθος)...δεν περιμεναμε θαυματα αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι δοθηκε το δικαιωμα παλι στους ιδιους ανθρωπους...εξαλλου η κατασταση ειναι πραγματικα πολυ ασχημη δεν υπαρχουν ευκολες λυσεις οπως τα εκαναν τα πραγματα... θα επρεπε να υπαρχουν πραγματικοι Ελληνες για να μπορεσουν να αντιμετωπισουν την κατασταση ειτε στο ευρω ειτε στην δραχμη(ενδεχωμενως και η δραχμη να μην ηταν κακη αν υπηρχαν ανθρωποι που θα ηξεραν να χειριστουν την κατασταση, ίσως λεω...) και δυστηχως η κατασταση δεν αντιμετωπιζεται με ευκολους τροπους αλλα τουλαχιστον θα μπορουσαμε να εχουμε την αξιοπρεπεια μας και ενα στοιχειωδες βιοτικο επιπεδο...

Link to comment
Share on other sites

χαρις90

 

συμφωνω μαζι σου...αφου ειδαν την επιρροη που εχει ο Συριζα αρχιζε να τρελαινονται στην Ευρωπη και μιλουσαν για πιο ευελικτους ορους στην Ελλαδα. Είχε προταξει κανενας αλλος αυτη την σταση απεναντι στην Ευρωπη και στους υπολοιπους σωτηρες της Ελλαδας? Πηγαμε τοτε πραγματικα κατεβαζοντας στην κυριολεξια τα παντελονια...συγνωμη για την εκφραση αλλα πραγματικα βγαινω απ τα ρουχα μου οταν νεοι ανθρωποι δεν βλεπουν πιο μπροστα και αναφερονται σε αυτους που θα μας κυβερνησουν και παλι με θετικα σχολια οταν οι ιδιοι ηταν αυτοι που βαλαν τις υπογραφες τους και κανανε ενα σωρο κολοτουμπες,πραγματικα μου ειναι αδιανοητο,τους εχουμε δει, μας εχουν διαλυσει και μαλλον θα συνεχισουν(μακαρι να κανω λαθος)...δεν περιμεναμε θαυματα αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι δοθηκε το δικαιωμα παλι στους ιδιους ανθρωπους...εξαλλου η κατασταση ειναι πραγματικα πολυ ασχημη δεν υπαρχουν ευκολες λυσεις οπως τα εκαναν τα πραγματα... θα επρεπε να υπαρχουν πραγματικοι Ελληνες για να μπορεσουν να αντιμετωπισουν την κατασταση ειτε στο ευρω ειτε στην δραχμη(ενδεχωμενως και η δραχμη να μην ηταν κακη αν υπηρχαν ανθρωποι που θα ηξεραν να χειριστουν την κατασταση, ίσως λεω...) και δυστηχως η κατασταση δεν αντιμετωπιζεται με ευκολους τροπους αλλα τουλαχιστον θα μπορουσαμε να εχουμε την αξιοπρεπεια μας και ενα στοιχειωδες βιοτικο επιπεδο...

 

Ακριβώς!!!Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!Αυτό είναι το πιο λυπηρό....οι νέοι άνθρωποι φάγανε τα παραμύθια του Σαμαρά, του Βενιζέλου και των Ευρωπαικών!!!Αντί να δώσουν μια ευκαίρια για ανατροπή...ίσως, λέω ίσως ρε παιδί μου, να ήταν καλύτερα...έτσι και αλλιώς αυτό που θα ζήσουμε τώρα το ζούμε εδώ και λίγα χρόνια....μόνο προς το χειρότερο μπορεί να πάει.

Ήδη μιλάνε για αποκρατικοποιήσεις, και απολύσεις.....αυτά λέει πρέπει να γίνουν άμεσα...

Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί κατηγορούμαι ένα κόμμα που επιλέγει την αντιπολίτευση από το να είναι σε μία κυβέρνηση που θα περνάει αντιλαικά μέτρα και επιπλέον φόρους. Σε μια δημοκρατία χρειάζεται και η αντιπολίτευση, έτσι θεωρώ. Προσωπικά εγώ, που στηρίζω το Σύριζα χρόνια δε θα δεχόμουν να συμμετέχει μαζί τους....δε το ψήφισα για αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Ήδη μιλάνε για αποκρατικοποιήσεις, και απολύσεις.....αυτά λέει πρέπει να γίνουν άμεσα...

Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί κατηγορούμαι ένα κόμμα που επιλέγει την αντιπολίτευση από το να είναι σε μία κυβέρνηση που θα περνάει αντιλαικά μέτρα και επιπλέον φόρους. Σε μια δημοκρατία χρειάζεται και η αντιπολίτευση, έτσι θεωρώ. Προσωπικά εγώ, που στηρίζω το Σύριζα χρόνια δε θα δεχόμουν να συμμετέχει μαζί τους....δε το ψήφισα για αυτό.....

 

Δλδ θες να πεις οτι οι διορισμοι στο δημοσιο και οι κρατικοποιησεις που εταζε ο Τσιπρας σε επεισαν?

Αυτα θα δωσουν λυση στο προβλημα?Ποιοι διορισμοι και με ποια χρηματα θα γινουν αυτα δε μας ειπε κανεις.Αυτα εταζε ο ανδρεας Παπανδρεου και τα εκανε κιολας πριν καποια χρονια με τη μονη διαφορα οτι τοτε υπηρχαν χρηματα τα οποια μπορει να δαπανηθηκαν με λαθος τροπο αλλα οπως και να χει υπηρχαν χρηματα.Τωρα τα ταμεια ειναι μειον...ποιοι διορισμοι στο δημοσιοι?Αυτα αναμεσα σε αλλα πολλα ειναι που μας οδηγησαν εδω που μας οδηγησαν και τωρα θελουμε να εοαναληφθουν τα ιδια?

 

οσο για την αντιπολιτευση δεν υπαρχει κανενα προβλημα που την προτιμαει...ειναι και η ευκολη λυση ετσι κι αλλιως...αλλα προσωπικα προτιμω την Παπαριγα που το λεει και ξεκαθαρα η γυναικα οτι δε γουσταρει να ειναι κυβερνηση...θελει να ειναι αντιπολιτευση και να χωνει...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα και κανείς δε με πείθει απόλυτα....αλλά τουλάχιστον θα είχαμε μια ελπίδα εκεί. Και δεν είπε ότι θα κάνει διορισμούς με του που βγει. Είμαι υπέρ των κρατικοποιήσεων αλλά των υγιεή κρατικοποιήσεων. Δε γίνεται δηλαδή τα λιμάνια να είναι ιδιωτικά, τα διόδια και ένα σωρό άλλα πράγματα. Μόνοι τους καταστρέφουν το δημόσιο για να μπορούν να το ξεπουλάνε μετά σε ιδιώτες. Τώρα που θα γίνουν και τα δημόσια ιδιωτικά να δείτε τι ωραία που θα περάσετε!

 

Και για να μη ξεχνιόμαστε, το κόμμα που βγήκε να μας ''σώσει'' είναι το ίδιο που το 2009 έφυγε νύχτα από την εξουσία αφού τα είχε κάνει μπ@#ρδέλο όλα, μας έφτασε σε κατώτατο σημείο αφού είχε αρχίσει να ξεπουλαει τη δημόσια περιουσία, και φυσικά είναι το ίδιο κόμμα που ψήφισε και υποστήριξε το 2ο μνημόνιο, τις μειώσεις μισθών-συντάξεων, τις μειώσεις των αποζημιώσεων, το πολύ ''δίκαιο'' φορολογικό σύστημα που έχουμε τώρα, τα άδικα χαράτσια και φόρους και όλα αυτά τα όμορφα που μας έχουν φέρει σε αυτοκτονίες και απόγνωση!

 

Απλά το πασοκ δε μπορούσε να προχωρήσει σε ιδιωτικοποιήσεις (εκανε βέβαια άλλα ''ωραία'' πράγματα-δε το βγάζω καθόλου απ' έξω) ενώ η Δεξία όπως γνωρίζουμε δεν έχει τέτοιους ενδοιασμούς!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γι'αυτα που λες κανεις δε λεει..τούλαχιστον εγω δεν ακουσα κανεναν νεοδημοκρατη να λεει...τι ωραια τωρα που βγηκε ο Σαμαρας σωθηκαμε.Ετσι δε ειναι?

 

Ολοι με την ψυχη στο στομα ειναι και τρεμουν.Βλεπω ομως τους Συριζαιους να μιλανε με ενα στυλακι του τυπου "Χασαμε την ευκαιρια να σωθουμε" και απορω.

Link to comment
Share on other sites

....και για να μην σας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες κανείς δεν περίμενε ούτε σωτήρα ούτε μεσσία ... όλοι ξέρουμε την κατάσταση που μας περιμένει και σε αυτή την κρίσιμη στιγμή εγώ προσωπικά ήθελα όλα τα κόμματα μαζί πέρα από ιδεολογίες... γιατί κακά τα ψέματα.. άμα κόπτεσαι για το καλό το δικό μας κύριε ΣΥΡΙΖΑ μπες στην κυβέρνηση και δώσε μάχες για εμάς.. όχι στην απέξω να μουρμουράς..... αλλά καλή μου το να ασκείς κριτική είναι ΠΑΝΤΟΤΕ καλύτερο από το να αναλαμβάνεις ευθύνες.... λυπηρό επίσης ότι η ΧΑ κράτησε τα ποσοστά της που σημαίνει ότι η πρώτη ψήφος του λαού τον Μάιο δεν ήταν τόσο αγανάκτηση αλλά συνειδητοποιημένη....

 

μια κυβέρνηση συνεργασίας (ετσι τελέιως χοντρα κοφτα ) = οι 129 αποφασίζουν σου υπόσχενται - δίνουν υποργείο να χεις να γλείφεσαι .... (για τους υπουργολάγνές)

 

και με διαπλοκές , μπιρί μπίρι σε βάζουν να συμφωνήσεις αυτα που θελει ο ένας -πεντε !

εσυ εχεις ικανοποιήσει την αρώστια σου (για υπουργείο για λεφτα για γνωριμίσες) εχεις παρουσιάσει και το παραμύθι ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΜΤ και παραμυθιάζεις κι εσένα και τους γύρω σου ... !

 

δεν είναι πραξη εθνικής σωτηρίας να ζητάς απο ένα αριστερό κόμμα να συνεργαστεί με μια δεξία παραταξη ! (δεν ξερω αν θυμάσαι το 84 ...αλλα το 84 ηταν ο ΘΑΝΑΤΟΣ της αριστερας )

ειναι πραξη πολιτική ...

και τουλάχιστον εγω παραδέχομαι και στις δυο πλευρές οτι δεν υποχωρουν ( έχουν πολλα αλυτα μεταξύ τους θέματα ) στις θέσεις τους !

 

θα σου πω και την αποψη μου για τους ψυφοφορους της ΧΑ :

 

οταν σπέρνεις βορίδιδες θερίζεις κασιδίαρηδες !

 

το χαρτι των μεταναστών το παιζει το ΛΑΟΣ και η ΝΔ εδω και χρόνια ...το οτι δεν κάναν τιποτα ( το οποίο και θα ηταν συνυφασμένο με καταπάταση ανθρωπίνων δικαιωμάτων εναντια σε νόμους ευρωπαίους και ενχώριους ) ειναι το κομματι των ψυφοροών που μετακινήθηκε στην ΧΑ .Για να δουμε όμως τωρα τι θα κάνει η νδ

 

με τιποτα δεν κατανοεί αυτο το κομματι του λαου το τι ψήφησε ( ειδικά αν κρίνουμε και απο τον Ουγκ ψυφοφόρ της εδω :

)

αδηνατω να πιστέψω οτι συναναστρέφομαι με 450.000 ανόητους !

 

ε οχι και συνειδητοποιημένη ψυφος ...με τιποτα δε μπορω να το χωνέψω αυτο :wink:

 

νικι το ιδιο στυλάκι θα είχε και η νδ και το πασόκ και όλοι αν ο συριζα έβγαινε πρωτο κόμμα

ειναι καθαρα θέμα πολιτικής ...! :wink:

(δεν ψυφίζω ΣΥΡΙΖΑ :-) )

Link to comment
Share on other sites

νικι το ιδιο στυλάκι θα είχε και η νδ και το πασόκ και όλοι αν ο συριζα έβγαινε πρωτο κόμμα

ειναι καθαρα θέμα πολιτικής ...! :wink:

(δεν ψυφίζω ΣΥΡΙΖΑ :-) )

 

 

συμφωνω..εγω δεν καταφερα να ψηφισω για αλλους λογους, απο κει κι επειτα για να μην παρεξηγηθω η μεγαλυτερη ενσταση ειναι στο οτι αυτους τους εχουμε δει ας ψηφιζαμε οτιδηποτε αλλο, αν καταλαβαινεις τι θελω να πω:rolleyes:...κι οχι να μας λενε τωρα οτι αυτο ζητησαν οι Ελληνες αυτο κανουμε..αυτο μου φαινεται αδιανοητο,αλλα ετσι ειναι τα πραγματα, στην Ελλαδα ζουμε , νομιζω πως και η ιστορια εχει δειξει πως σαν λαος δεν μαθαινουμε ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί αυτή την κακομοιριά του "μας φταίνε τα ΜΜΕ, μας φταίει η νοθεία (:shock:), μας φταίνε οι ξένοι, μας φταίει ο φόβος κλπ κλπ.". Ας βγει κι ένας να πει "δεν με ήθελαν οι ψηφοφόροι, δεν μου φταίει κανένας, παρά μόνο εγώ, δέχομαι τη λαϊκή βούληση, τη σέβομαι και το βουλώνω" και θα του στήσω άγαλμα :rolleyes: Αμάν αυτή η κλάψα και οι εχθροί παντού που μας επιβουλεύονται...

 

Δεν πιστευω ουτε με σφαιρες, οτι η πλειοψηφια των ψηφοφορων ψηφισε υπερ του μνημονιου.

 

Για απάντηση σου κάνω quote σε κατι που ειπα παραπανω

"Πιστεύω αυτό που λες, και θα λειτουργησε μέχρι ενός βαθμού (το οτι καποιοι δεν πειστηκαν απο το ΣΥΡΙΖΑ), αλλά μην ξεχνάς ότι η ΝΔ βγήκε πρώτη με πολύ μικρή διαφορά, ενώ εφαρμόστηκαν τα "μέτρα" που ανέφερα πριν (δηλ εκφοβισμος, νοθεια). Αν είχε προηγηθεί δίκαιη προεκλογική περίοδος και εκλογική διαδικασία, προφανώς δεν θα είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα.

Πάντως όσοι γνωστοί μου ψήφισαν τελικά ΝΔ το έκαναν γιατί φοβήθηκαν αυτά που άκουγαν στα ΜΜΕ.

Η ΝΔ θα κριθεί από το αποτέλεσμα...μακάρι να βγω λάθος και να πάνε όλα καλά. Για όλους μας. "

 

Οσο για τη νοθεία, αν νομιζεις οτι δεν γινεται, οχι μονο σε αυτες αλλα σε ολες τις εκλογες.........απλά σε αυτες παραγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θες να πεις οτι οι διορισμοι στο δημοσιο και οι κρατικοποιησεις που εταζε ο Τσιπρας σε επεισαν?

Αυτα θα δωσουν λυση στο προβλημα?Ποιοι διορισμοι και με ποια χρηματα θα γινουν αυτα δε μας ειπε κανεις.Αυτα εταζε ο ανδρεας Παπανδρεου και τα εκανε κιολας πριν καποια χρονια με τη μονη διαφορα οτι τοτε υπηρχαν χρηματα τα οποια μπορει να δαπανηθηκαν με λαθος τροπο αλλα οπως και να χει υπηρχαν χρηματα.Τωρα τα ταμεια ειναι μειον...ποιοι διορισμοι στο δημοσιοι?Αυτα αναμεσα σε αλλα πολλα ειναι που μας οδηγησαν εδω που μας οδηγησαν και τωρα θελουμε να εοαναληφθουν τα ιδια?

 

οσο για την αντιπολιτευση δεν υπαρχει κανενα προβλημα που την προτιμαει...ειναι και η ευκολη λυση ετσι κι αλλιως...αλλα προσωπικα προτιμω την Παπαριγα που το λεει και ξεκαθαρα η γυναικα οτι δε γουσταρει να ειναι κυβερνηση...θελει να ειναι αντιπολιτευση και να χωνει...

 

Τις κρατικοποιήσεις τις πρότεινε προφανώς για να αποτρέψει το ξεπούλημα της χωρας μας.

Οι ιδιωτικοποιησεις ηταν ο απώτερος στοχος των ξενων δυνάμεων, θέλουν να ιδιωτικοποιήσουν τον πλούτο της χώρας μας και να ρίξουν τους μισθούς ώστε να βγάζουν 5 κολοσσοι τα απίστευτα κέρδη κι εμείς να είμαστε εργάτες που θα ψωμολυσσάμε...δεν θα σου ανήκει τίποτα, όλα θα είναι ακριβά για να τα αγοράσεις και ο μισθός σου θα είναι ψίχουλα-ήδη συμβαίνει.

Οπου παει το ΔΝΤ, τα ίδια κάνει.

Εφόσον υπάρχει ενημέρωση, μου κάνει μεγάλη εντύπωση που σήμερα δεν τα γνωρίζουν οι περισσότεροι.

 

Η Παπαρηγα δεν θελει να γινει κυβερνηση γιατι ο ρολος της ειναι να μαζευει οποιονδηποτε αντιδρα στα δεξια κομματα, και να τους οδηγει σε αδιεξοδο. Μια πορειουλα, μια καταληψη, μετα σπίτια σας. Το άλλο πρωι η ζωη συνεχίζεται και εκεινοι έχουν εκτονώσει την αντίδραση τους.

Link to comment
Share on other sites

μια κυβέρνηση συνεργασίας (ετσι τελέιως χοντρα κοφτα ) = οι 129 αποφασίζουν σου υπόσχενται - δίνουν υποργείο να χεις να γλείφεσαι .... (για τους υπουργολάγνές)

 

και με διαπλοκές , μπιρί μπίρι σε βάζουν να συμφωνήσεις αυτα που θελει ο ένας -πεντε !

εσυ εχεις ικανοποιήσει την αρώστια σου (για υπουργείο για λεφτα για γνωριμίσες) εχεις παρουσιάσει και το παραμύθι ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΜΤ και παραμυθιάζεις κι εσένα και τους γύρω σου ... !

 

δεν είναι πραξη εθνικής σωτηρίας να ζητάς απο ένα αριστερό κόμμα να συνεργαστεί με μια δεξία παραταξη ! (δεν ξερω αν θυμάσαι το 84 ...αλλα το 84 ηταν ο ΘΑΝΑΤΟΣ της αριστερας )

ειναι πραξη πολιτική ...

και τουλάχιστον εγω παραδέχομαι και στις δυο πλευρές οτι δεν υποχωρουν ( έχουν πολλα αλυτα μεταξύ τους θέματα ) στις θέσεις τους !

 

θα σου πω και την αποψη μου για τους ψυφοφορους της ΧΑ :

 

οταν σπέρνεις βορίδιδες θερίζεις κασιδίαρηδες !

 

το χαρτι των μεταναστών το παιζει το ΛΑΟΣ και η ΝΔ εδω και χρόνια ...το οτι δεν κάναν τιποτα ( το οποίο και θα ηταν συνυφασμένο με καταπάταση ανθρωπίνων δικαιωμάτων εναντια σε νόμους ευρωπαίους και ενχώριους ) ειναι το κομματι των ψυφοροών που μετακινήθηκε στην ΧΑ .Για να δουμε όμως τωρα τι θα κάνει η νδ

 

με τιποτα δεν κατανοεί αυτο το κομματι του λαου το τι ψήφησε ( ειδικά αν κρίνουμε και απο τον Ουγκ ψυφοφόρ της εδω :

)

αδηνατω να πιστέψω οτι συναναστρέφομαι με 450.000 ανόητους !

 

ε οχι και συνειδητοποιημένη ψυφος ...με τιποτα δε μπορω να το χωνέψω αυτο :wink:

 

νικι το ιδιο στυλάκι θα είχε και η νδ και το πασόκ και όλοι αν ο συριζα έβγαινε πρωτο κόμμα

ειναι καθαρα θέμα πολιτικής ...! :wink:

(δεν ψυφίζω ΣΥΡΙΖΑ :-) )

 

 

Πόσο συμφωνώ σε όλα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...