Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν είπε ψηφίσαμε είπε ψηφισανε....

 

 

δεν είναι δικές μας σάλτσες...

 

Ρε κορίτσια γιατί παίζεται με τις λέξεις; πως αλλιώς να μιλήσω η γυναίκα;

Δεν ζω στη Βόρεια Ελλάδα για να πω ψηφίσαμε ή να πω ψήφο μας!!!!!!!Κινέζικα μιλάω;;;;;

Με ενδιέφερε αυτή η περιιοχή της Ελλάδας γιατί είμαι από εκεί και το σχολιάσαμε με την αδερφή μου...αν είμουν από τη Κρήτη θα κοίταγα ποιος βγήκε στη Κρήτη!!!Και θα σχολιάζα για τη Κρήτη....έγινα καταναοητή;;;;

 

Είπα πουθενά Μακεδονία ΣΑΣ;;;;;; Εχουμε σοβαρότερα θέματα αυτή τη στιγμή και παίζουμε με τις λέξεις.....

 

Τα διάβασα τα ποστ της Μαρίας-τ και είναι πολύ ενδιαφέροντα πραγματικά!!!Κάπως έτσι παίζεται το παιχνίδι αλλά δε θέλουμε να το καταλάβουμε....

Link to comment
Share on other sites

...κάτσε να έρθουν τα εκκαθαριστικά μας και εκεί να δεις προβλήματα και κλάμματα!!!

 

Πάμε λοιπόν για αναθεώρηση Συντάγματος, αυτό μας λείπει μόνο.....

Ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να το σκεφτούμε και από την άλλη πλευρά...Η Ελλάδα όπως και να έχει πάει για φούντο, ή μάλλον έχει φουντάρει ήδη...Οπότε το δίλημμα ήταν αν θα πτωχεύαμε και τυπικά με Τσίπρα ή με Σαμαρά...Όσοι ψηφίσατε Τσίπρα να χαίρεστε που δεν βγήκε τώρα γιατί θα ήταν η καταστροφή της αριστεράς σε όλη την Ευρώπη...Τον προωθούσαν τα κανάλια για να πουν μόλις θα πτωχεύαμε (και θα μας πτώχευαν αμέσως να είστε σίγουρες) ότι ''η Αριστερά πτωχεύει τις χώρες, όχι η Δεξιά, οπότε δεν μπορεί να σας σώσει''!Αφήστε τον Σαμαρά να βουλιάξει τη Δεξιά και στις επόμενες εκλογές να ανέβει η Αριστερά που θα έχει ίσως τότε περιθώρια επιτυχίας στο να μας σώσει...

 

Αν το δούμε και πιο ουσιαστικά, το 70% του λαού ΔΕΝ ψήφισε Σαμαρά και το 70% του λαού ΔΕΝ ψήφισε Τσίπρα, άρα η συντριπτική πλειοψηφεία του λαού ΔΕΝ θέλει κανέναν από τους δύο!

 

Επίσης ο Τσίπρας έκανε και σοβαρά λάθη. Τη μια έλεγε ότι θα καταγγείλει το μνημόνιο, την άλλη ότι θα το επαναδιαπραγματευτεί...Μονά-ζυγά το πήγαινε...Άσε που τα στελέχη του έλεγαν τελείως διαφορετικά πράγματα...Η έλλειψη κοινής κομματικής γραμμής δεν μπορεί να εμπνεύσει ασφάλεια στον πολίτη...Ούτε και ο Σαμαράς βέβαια έπεισε με τις αρλούμπες του περί επαναδιαπραγμάτευσης, ενώ είχε ήδη βάλει την υπογραφή του στην ταφόπλακα μας...Γι'αυτό και τα δύο κόμματα έλαβαν πολύ χαμηλά ποσοστά...

 

Προσπαθούσα όλη την εβδομάδα να αποφασίσω ποιος από τους δύο είναι το ''μη χείρον βέλτιστον'', καθώς δεν ψηφίζω κανέναν από τους δύο και ήθελα να το δω αντικειμενικά...Η απάντηση ήταν κανένας...Γιατί και ο Τσίπρας δεν μου υποσχέσθηκε ότι θα καταργήσει π.χ. την άδικη φορολογία, αλλά θα την αλλάξει σταδιακά, όπως είπε κάποια στιγμή ο Στρατούλης...Το μόνο θετικό που μπορώ να σκεφτώ σε αυτή την κατάσταση είναι αυτό που είπα στην 1η παράγραφο, τίποτε άλλο.

 

Ούτε πιστεύω ότι δεν έχουν δικαίωμα να διαμαρτύρονται όσοι ψήφισαν ΝΔ, γιατί τους έταξε πράγματα...Βέβαια παιδάκια δεν είναι να πιστεύουν τα λόγια του ''απουσιολόγου'' αλλά υπάρχει έρισμα για να βγουν στους δρόμους και να απαιτήσουν όσα τους έταξε...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βέβαια πρέπει να βγούμε ενωμένοι στους δρόμους...χωρίς σημαίες και χρώματα....απλά να αντιδράσουμε στα καινούρια που θα μας περάσουν.

 

Μίλαγα πριν τις εκλογές με έναν κατά πολλά έτη Συριζαίο και έλεγε ότι ακόμα και αν βγει ο Τσίπρας δε θα επαναπαυτούμε...πρέπει να βγούμε στους δρόμους να διεκδικήσουμε. Μόνο με αγώνες μπορούμε να κερδίσουμε πράγματα και ας είναι στη κυβέρνηση ο Τσίπρας.

 

Χριστίνα έχεις μάλλον δίκιο σε αυτό που λες....για την αριστερά και τη χρεωκοπεία. Αν έβγαινε η αριστερά στη κυβέρνηση μάλλον θα ήταν επειδή θέλαν να τη κάψουν τελείως....δε ξέρω τι θα ήταν καλύτερο βρε κορίτσια αλλά το να ξαναβγάζουμε τους ίδιους που μας έχουν κατακλέψει, κατακοροιδέψει, καταστρέψει στη πραγματικοτήτα (και εννοώ και τα 2 μεγάλα κόμματα) μου δημιουργεί απελπισία!

Πριν δεν είχαν τη ψήφο του λαού και μας άλλαξαν τα φώτα...τώρα που έχουν και την πλειοψηφία του λαού τι θα γίνει;;;; Τους νομιμοποιήσαμε για να μας πεθάνουν ...πολύ απλά!

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση "την επόμενη των εκλογών η χώρα πρέπει να έχει κυβέρνηση" μου άρεσε.

Προς τι οι εκλογές τελικά?

Οι ίδιοι βγήκαν, μετά από πολλά παζάρια κατέληξαν και πως θα συγκυβερνήσουν.

Η εφορία, το ΕΤΑΚ η έκτακτη εισφορά κ.ο.κ. έρχονται.

Το μόνο που άλλαξε για μας είναι πως έκανε μερικά βήματα πίσω η ελπίδα.

 

http://Πέρασε η πρόταση Βενιζέλου, με τεχνοκράτες το ΠΑΣΟΚ στη νέα κυβέρνηση

Άντε βρε, μπορεί να μην τους ψήφισε κανένας αλλά αυτοί θα συναποφασίζουν!

 

Πριν δεν είχαν τη ψήφο του λαού και μας άλλαξαν τα φώτα...τώρα που έχουν και την πλειοψηφία του λαού τι θα γίνει;;;; Τους νομιμοποιήσαμε για να μας πεθάνουν ...πολύ απλά!

Εδώ θα διαφωνήσω. Ούτε την πλειοψηφία είχαν ούτε την αυθόρμητη ψήφο. Για την ακρίβεια είχαν την εκβιαστική ψήφο. Όσο για την πλειοψηφία...ας το ξανασκεφτούν αυτοί που δεν πήγαν να ψηφίσουν. Ή μήπως αυτοί δεν θα πληρώσουν φόρους/χαράτσια και οτιδήποτε άλλο?

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι θα ήταν καλύτερο βρε κορίτσια αλλά το να ξαναβγάζουμε τους ίδιους που μας έχουν κατακλέψει, κατακοροιδέψει, καταστρέψει στη πραγματικοτήτα (και εννοώ και τα 2 μεγάλα κόμματα) μου δημιουργεί απελπισία!

Πριν δεν είχαν τη ψήφο του λαού και μας άλλαξαν τα φώτα...τώρα που έχουν και την πλειοψηφία του λαού τι θα γίνει;;;; Τους νομιμοποιήσαμε για να μας πεθάνουν ...πολύ απλά!

 

Αυτό ακριβώς.Οι ίδιοι και οι ίδιοι αχόρταγοι,άπληστοι,άχρηστοι,ανίκανοι και ότι άλλο υπάρχει με α-

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν έχουμε σοβαρές επιλογές στους ίδιους και στους ίδιους θα πεφτουμε.Και εγώ ψήφισα αλλα πολύ μικρό κόμμα ξέροντας ότι αποκλείεται να μπεί στην βουλή.Τυπικά σαν να μην είχα συμμετοχή από την στιγμή που έπρεπε να δοθεί ένα τελος στο παιχνίδι των εκλογών.Δεν ξέρω αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Και αν αργότερα ο Τσιπρας θέλει να διεκδικήσει με πραγματικές αξιώσεις την εξουσία, γιατί είναι και νέος άνθρωπος, ας κρατήσει μια συγκεκριμένη γραμμή και ας πετάξει έξω τους παλιούς.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν έχουμε σοβαρές επιλογές στους ίδιους και στους ίδιους θα πεφτουμε.Και εγώ ψήφισα αλλα πολύ μικρό κόμμα ξέροντας ότι αποκλείεται να μπεί στην βουλή.Τυπικά σαν να μην είχα συμμετοχή από την στιγμή που έπρεπε να δοθεί ένα τελος στο παιχνίδι των εκλογών.Δεν ξέρω αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Και αν αργότερα ο Τσιπρας θέλει να διεκδικήσει με πραγματικές αξιώσεις την εξουσία, γιατί είναι και νέος άνθρωπος, ας κρατήσει μια συγκεκριμένη γραμμή και ας πετάξει έξω τους παλιούς.

 

Έτσι και γώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν δεν έχουμε σοβαρές επιλογές στους ίδιους και στους ίδιους θα πεφτουμε.Και εγώ ψήφισα αλλα πολύ μικρό κόμμα ξέροντας ότι αποκλείεται να μπεί στην βουλή.Τυπικά σαν να μην είχα συμμετοχή από την στιγμή που έπρεπε να δοθεί ένα τελος στο παιχνίδι των εκλογών.Δεν ξέρω αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Και αν αργότερα ο Τσιπρας θέλει να διεκδικήσει με πραγματικές αξιώσεις την εξουσία, γιατί είναι και νέος άνθρωπος, ας κρατήσει μια συγκεκριμένη γραμμή και ας πετάξει έξω τους παλιούς.
"][/color]

 

Λάθος κάνεις..Ψήφισες Σαμαρά. Δες εκλογικό νόμο...Λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ Θεσσαλονίκη είμαι, ε, δεν μας θεωρώ και τους πιο έξυπνους ψηφοφόρους...πάρτε παράδειγμα τον πανίκα...

 

Έλα και συ τώρα:lol:Ο πανίκας είναι η τοπική μασκότ.

Link to comment
Share on other sites

"][/color]

 

Λάθος κάνεις..Ψήφισες Σαμαρά. Δες εκλογικό νόμο...Λυπάμαι.

Οπως θα ψηφιζα Τσιπρα αν έβγαινε πρωτο κόμμα ο Συριζα.Δεν με πολυενδιαφέρει αυτό.Ο εκλογικός νόμος είναι ραμμένος και κομμένος εδώ και χρόνια.Το γεγονός ότι δεν ψηφισα απευθείας κανένα από τα δύο γιατί δεν με αντιπροσωπευουν με καθιστά ησυχη στην συνειδηση μου.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"][/color]

Λάθος κάνεις..Ψήφισες Σαμαρά. Δες εκλογικό νόμο...Λυπάμαι.

 

για να μη λυπάσαι τι έπρεπε να ψηφίσουμε ?

Αδυνατώ να πιστέψω/κατανοήσω ότι για να γίνω "αρεστή" στη συγκεκριμένη συζήτηση έπρεπε να ψήφιζα τσιπρα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ααα τώρα κατάλαβα ποιος είναι ο πανίκας.....ναι είναι η ντροπή της πόλης σας, λυπάμαι που το λέω....μας πως τον βγάζατε τόσα χρόνια;;;

 

Κοίτα, και εγώ δε συμφωνώ το δίλημμα να είναι ανάμεσα σε 2 κόμματα....ο δικομματισμός μας έφαγε τόσα χρόνια. Αν κάποιος θέλει να ψηφίσει κάποιο πολύ μικρό κόμμα έχει δικαίωμα να το κάνει....δε βρίσκω κάτι μεμπτό σε αυτό....

Εγώ σε αυτή τη φάση δε θα το έκανα γιατί ήταν κρίσιμα τα πράγματα αλλά δε το κατηγορώ. Ο καθένας ψηφίζει όπως κρίνει....όλο το σόι μου ας πούμε που είναι ΚΚΕ χρόνια ψήφισε Σύριζα γιατί όπως μου είπαν είναι μονόδρομος εκεί που φτάσανε τα πράγματα.Είναι πως το βλέπει ο καθένας!

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα ψηφιζα Τσιπρα αν έβγαινε πρωτο κόμμα ο Συριζα.Δεν με πολυενδιαφέρει αυτό.Ο εκλογικός νόμος είναι ραμμένος και κομμένος εδώ και χρόνια.Το γεγονός ότι δεν ψηφισα απευθείας κανένα από τα δύο γιατί δεν με αντιπροσωπευουν με καθιστά ησυχη στην συνειδηση μου.

 

Αα...εντάξει τότε (!!:eek:!!)

Link to comment
Share on other sites

Ααα τώρα κατάλαβα ποιος είναι ο πανίκας.....ναι είναι η ντροπή της πόλης σας, λυπάμαι που το λέω....μας πως τον βγάζατε τόσα χρόνια;;;

 

Πραγματικά ούτε και γω ξέρω πώς έβγαινε τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ααα τώρα κατάλαβα ποιος είναι ο πανίκας.....ναι είναι η ντροπή της πόλης σας, λυπάμαι που το λέω....μας πως τον βγάζατε τόσα χρόνια;;;

 

Κοίτα, και εγώ δε συμφωνώ το δίλημμα να είναι ανάμεσα σε 2 κόμματα....ο δικομματισμός μας έφαγε τόσα χρόνια. Αν κάποιος θέλει να ψηφίσει κάποιο πολύ μικρό κόμμα έχει δικαίωμα να το κάνει....δε βρίσκω κάτι μεμπτό σε αυτό....

Εγώ σε αυτή τη φάση δε θα το έκανα γιατί ήταν κρίσιμα τα πράγματα αλλά δε το κατηγορώ. Ο καθένας ψηφίζει όπως κρίνει....όλο το σόι μου ας πούμε που είναι ΚΚΕ χρόνια ψήφισε Σύριζα γιατί όπως μου είπαν είναι μονόδρομος εκεί που φτάσανε τα πράγματα.Είναι πως το βλέπει ο καθένας!

 

Οποιος ψηφισε μικρα κομματα, βασει εκλογικου Νομου πανε στο Α κομμα, οποτε απο την αρχη ξερεις οτι εαν ψηφισεις ενα απο αυτα θα τα παρει ο πρωτος, κι αφηνεις αλλους να αποφασισουν ποιος θα ειναι αυτος. Φυσικα και ειναι επιλογη του καθε ψηφοφορου, αλλα οταν ο εκλογικος Νομος ειναι τοσο χαλια οσο ο τωρινος πρεπει να το εχει αποφασισει και βασει αποτελεσματος. Αν συμφωνει, καλως. Αν δεν το ηξερε ή δεν το ηθελε, τοτε δεν πηρε τη σωστη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

για να μη λυπάσαι τι έπρεπε να ψηφίσουμε ?

Αδυνατώ να πιστέψω/κατανοήσω ότι για να γίνω "αρεστή" στη συγκεκριμένη συζήτηση έπρεπε να ψήφιζα τσιπρα

 

φυσικά και δεν εννοώ αυτό που λες !!!!!!!!!!!

god!

Εννοώ ότι λυπάμαι, αλλά στην πραγματικότητα ψήφισε ΝΔ και όχι κάτι άλλο!

Ούτε ορίζω εγώ ποιός θα γίνει αρεστός σε αυτή τη συζήτηση:wink:

Link to comment
Share on other sites

"][/color]

 

Λάθος κάνεις..Ψήφισες Σαμαρά. Δες εκλογικό νόμο...Λυπάμαι.

Εύη μου, ο εκλογικός νόμος είναι αναμφισβήτητα άδικος και ληστρικός αλλά όσοι ψηφίζουμε μικρά κόμματα ας μην πέφτουμε στην ίδια παγίδα των προηγούμενων μονομάχων...

 

Με αυτή τη λογική, π.χ. ο Σύριζα που πολλές φορές ψυχορραγούσε (έμπαινε δεν έμπαινε στην Βουλή) δεν θα είχε φθάσει τώρα να διεκδικεί την πρωθυπουργία.

 

Θα μου πεις : κρίσιμες αυτές οι εκλογές... Και ποιές δεν ήταν?

 

Το θέμα είναι τι γίνεται με αυτό το 40% της αποχής... και το τι θα κάνει τώρα η συγκεκριμένη κυβέρνηση... Εγώ προσωπικά, σε αυτά (θα) εστιάζω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ούτε και γω ξέρω πώς έβγαινε τόσα χρόνια.

 

ο λόγος που έβγαινε είναι ότι η Θεσ/νίκη είναι "δεξιά" πόλη και ο κόσμος ψήφιζε δυστυχώς μόνο με αυτό το κριτήριο.

υ.γ. τώρα αν εμείς τα έχουμε καλά με την συνείδηση μας τι μας κόφτει τι ψηφίζουν οι άλλοι και το σχολιάζουμε κιόλας είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Το καλό για μας, μπορεί να είναι κακό για κάποιον άλλον.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...