Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ;


Recommended Posts

Προσωπικά "σέβομαι" πολύ περισσότερο τον ψηφοφόρο της χα από αυτό της νδ ή του πασοκ.

 

Έχουν πολλά συναισθήματά μου αλλά τον σεβασμό μου δε τον έχουν με τίποτα.....ο σεβασμός κερδίζεται δε επιβάλεται και αυτοί δε πρόκειται ποτέ των ποτών να κερδίσουν τον δικό μου.

Καταλαβαίνω όμως πως το λες....

 

Όπως και να 'χει, το σίγουρο είναι ότι όσοι ψήφισαν ΧΑ ψήφισαν εντελώς συνειδητά. Τουλάχιστον το εκλογικό αποτέλεσμα αυτό δείχνει.

 

Πάντως δεν συμφωνώ ότι δεν υπήρχαν άλλες επιλογές σε αυτές και τις προηγούμενες εκλογές. Αν απλά θέλεις να ρίξεις ψήφο διαμαρτυρίας, γιατί να μην ψηφίσεις οικολόγους, ΚΚΕ, Δράση, Φιλελεύθερη Συμμαχία; Μια χαρά κόμματα είναι και δεν προάγουν την ωμή βία, το ρατσισμό και την αγριάδα (καλά για το ΚΚΕ δεν παίρνω και όρκο... αλλά τέλος πάντων το βάζω μέσα για να δείξω ότι επιλογές υπήρχαν και προς τα δεξιά και προς τα αριστερά και προς τα οικολογικά). Δεν ήταν μονόδρομος ο φασισμός, αυτό είναι δικαιολογία.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Και σίγουρα δε μπορεί να είναι ψήφος αντίδρασης ή διαμαρτυρίας...υπήρχαν επιλογές για να το δείξουν αυτό.....αλλά δεν ήταν η ΧΑ μία από αυτές...κατ' εμέ έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 367
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι ψηφοφόροι της Χ.Α. που γνωρίζω εγώ, είναι απογοητευμένοι και εξοργισμένοι άνθρωποι, που δεν τους λέει τίποτα ο Τσίπρας, θεωρούν τον Καμμένο λαμόγιο και δε θέλανε να ρίξουνε λευκό. Είναι δύσκολο να μεταπείσεις κάποιον, όταν δεν έχεις κάτι να του αντιπροτείνεις.

 

Θεωρούν τον Καμμένο λαμόγιο, τον Τσίπρα τίποτα, αλλά τους χαυγίτες λύση?

Υπήρχαν και οι οικολόγοι και πόσοι άλλοι....αλλά μάλλον κόλλησαν στη βία....

ου γαρ οίδασι τι ποιούσι.....μάλλον έχουν το ακαταλόγιστο!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολλά συναισθήματά μου αλλά τον σεβασμό μου δε τον έχουν με τίποτα.....ο σεβασμός κερδίζεται δε επιβάλεται και αυτοί δε πρόκειται ποτέ των ποτών να κερδίσουν τον δικό μου.

Καταλαβαίνω όμως πως το λες....

 

συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που τόνισα αλλά μιλούσαμε για τους ψηφοφόρους;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 7% της Χρυσής Αυγής δεν μπορώ να το καταπιώ με τπτ...Δλδ αυτούς που τους ψήφισαν, θέλω να τους ρωτήσω....λύση για τα λαμόγια που μας κυβερνούν, βρήκανε τους συμμορίτες?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που τόνισα αλλά μιλούσαμε για τους ψηφοφόρους;)

 

Καταλαβαίνω με ποιο τρόπο το είπες....απλά ούτε τους ψηφοφόρους του μπορώ να τους σεβαστώ...λυπάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχουν καθαρά και μη καθαρά αποτελέσματα. Δεν ψηφίζουν όλοι πάντα το ίδιο κόμμα και τα κίνητρά τους δεν είναι πάντα τα ίδια. Οι συνθήκες πολλές φορές καθορίζουν την ψήφο. ...

 

Συμφωνώ. Εμένα δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα, αλλά δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα καθαρού ή μη καθαρού αποτελέσματος. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να ψηφίζει το ίδιο κόμμα όλη του τη ζωή. Οι θέσεις μας επηρεάζονται από το περιβάλλον.

 

...άκουσα δε χτες κάπου ότι ενδέχεται να γίνει κυβέρνηση με πρόεδρο Σαμαρά και αντιπρόεδρο Βενιζέλο....τόσα λεφτά πεταμένα για τις εκλογικές αναμετρήσεις για να καταλήξουμε εκεί από όπου ξεκινησαμε......στα δυο κόμματα που κατέστρεψαν την Ελλάδα!

Απογοήτευση και φόβος!!!!!!

 

Τρομακτικό δεν είναι σαν προοπτική?

 

Οι ψηφοφόροι της Χ.Α. που γνωρίζω εγώ, είναι απογοητευμένοι και εξοργισμένοι άνθρωποι, που δεν τους λέει τίποτα ο Τσίπρας, θεωρούν τον Καμμένο λαμόγιο και δε θέλανε να ρίξουνε λευκό. Είναι δύσκολο να μεταπείσεις κάποιον, όταν δεν έχεις κάτι να του αντιπροτείνεις.

 

Γνωρίζω προσωπικά μόνο 2 που παραδέχονται ότι ψήφισαν ΧΑ. Εϊναι και οι 2 γύρω στα 25, χωρίς καμία αξιοπρεπή προοπτική επαγγελματικής αποκατάστασης και το σκεπτικό τους είναι αυτό ακριβώς. Συν το θέμα των λαθρομεταναστών, το οποίο όπως και να το κάνουμε είναι υπαρκτό.

 

Πιστεύω ότι το μνημόνιο από μόνο του δεν είναι το σοβαρό πρόβλημα της Ελλάδας. Το πρόβλημα μας είναι η δομή του κράτους, της δημόσιας διοίκησης και των συνδικάτων. Θα αλλάξουν όλα αυτά? Εάν δεν αλλάξουν, ακόμη και εάν ανακάμψουμε μετά από 50 χρόνια λιτότητας, πάλι στα ίδια θα καταλήξουμε. Είναι διατεθιμένος ο Σαμαράς να κάνει ουσιαστικές μεταρυθμίσεις? Χλωμό το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ψηφίζει σύμφωνα με τα συμφεροντα και τις κοινωνικές συνθήκες που βιώνει.Οπως κάποιος καταδικάζει την ψηφο στην χα άλλο τόσο θα καταδικάσει άλλος την ψηφο στον Τσίπρα ή στον οποιονδήποτε άλλον.Αλλοι βλέπουν κυβερνηση Τσίπρα και αλλαγή και άλλοι χάος.Αλλοι τον Σαμαρά μια ευκαιρία και αλλοι καταστροφή. Ε δεν βλέπουμε όλοι τα πράγματα από την ίδια οπτική γωνία.Τόσο δύσκολο είναι να σεβαστούμε την αποψη του άλλου σ'αυτήν την τόσο δημοκρατική χώρα?

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΔ: ΟΥΦ! είμαστε πρώτοι...

Σύριζα: ΟΥΦ! δεν είμαστε πρώτοι...

ΠΑΣΟΚ: ΟΥΦ! είμαστε διψήφιοι...

Αν.Ελ.: ΟΥΦ! είμαστε πάνω από την ΧΑ...

ΧΑ: ΟΥΦ! είμαστε ακόμα εδώ...

Δημ.Αρ.: ΟΥΦ! είμαστε στα ίδια...

ΚΚΕ: ΟΥΦ! έφυγαν μόνο όσοι ήρθαν...

 

όσο για μας, τους ψηφοφόρους ...άστα να πάνε

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.koutipandoras.gr/?p=22028

 

Η εγχείρηση πέτυχε. Ο ασθενής;

 

Δημοσιευμένο στις 18 Ιουν 2012 | ΠΑΝΔΩΡΙΚΩΣ | Συντάκτης: Κώστας Βαξεβάνης

vouli.euro_.jpgΗ Ελλάδα λοιπόν θα έχει κυβέρνηση. Αν τυχόν σας διαφεύγει τι κυβέρνηση θα είναι, θα το αντιληφθείτε μόλις θα ξαναδείτε στη Βουλή την γνώριμη φυσιογνωμία της Ντόρας Μπακογιάννη και του Μάκη Γιακουμάτου. Μόλις θα ξανακούσετε την τσιριχτή φωνή της Κατερίνας Παπακώστα και το τρίξιμο των εδράνων από το πολιτικό βάρος του Βαγγέλη Βενιζέλου.

Θα έχουμε μια κυβέρνηση από αυτές που είχαμε. Ανακουφιστικό, όπως γράφουν σήμερα τα ξένα δίκτυα, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Πώς θα λειτουργήσει μια συνηθισμένη κυβέρνηση σε μια ασυνήθιστη πραγματικότητα;

Αν αθροίσεις τα ποσοστά της νέας συγκυβέρνησης, είναι εύκολο να διακρίνεις πως έχει την πολιτική νομιμοποίηση. Και πλειοψηφία έχει και από δημοκρατικές εκλογές βγήκε. Θα έχει όμως κοινωνική νομιμοποίηση; Δηλαδή θα είναι συμβατή με την προσμονή όσων ψήφισαν τα κόμματα που την απαρτίζουν;

Για να έχει αυτή την πολιτική συμβατότητα, η νέα κυβέρνηση πρέπει να έχει δύο βασικά πράγματα. Πρώτα να επαναδιαπραγματευτεί το μνημόνιο, όπως έλεγαν τα κόμματα εταίροι της και δεύτερο αφού αρνηθεί να πάρει δυσβάσταχτα μέτρα (πάλι όπως έλεγαν οι εταίροι της) να μας συστήσει με την θρυλούμενη “ασφάλεια του ευρώ”.

Για την επαναδιαπραγμάτευση δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία πως ήταν απλώς ένα επιχείρημα ανάχωμα στο ΣΥΡΙΖΑ. Στην πρώτη του δήλωση ο Αντώνης Σαμαράς ξεκαθάρισε πως θα σεβαστεί τις υπογραφές της Ελλάδας. Δηλαδή το μνημόνιο, τα μέτρα των 11,5 δις που θα παρθούν και την πολιτική Μέρκελ. Κουβέντα για επαναδιαπραγμάτευση. Ακόμη και αν κάτω από το φόβο του Τσίπρα που απειλεί ανά πάσα στιγμή να πάρει την εξουσία, πιέσει την Μέρκελαντ να δείξει ελαστικότητα σε κάποια θέματα,τίποτα δεν αλλάζει. Εν ολίγοις αφού έσωσε την ευρωπαική προοπτική της χώρας και το ευρώ, όπως λέει ο Σαμαράς, τώρα πρέπει να βρούμε ευρώ για να πληρώσουμε τα νέα μέτρα που θα βάλει η νέα κυβέρνηση.

Η κυβερνητική πλειοψηφία που δημιούργησαν οι νέες εκλογές, δεν είναι εύθραυστη πολιτικά, αλλά είναι υπό συνεχή κοινωνική απειλή. Όσοι ψήφισαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν ψήφισαν ούτε μνημόνιο, ούτε νέους φόρους, ούτε λιτότητα, ούτε τα παλιά φθαρμένα πρόσωπα του πολιτικού συστήματος. Ψήφισαν για να ξορκίσουν τους φόβους τους. Το εκλογικό αποτέλεσμα ήταν το τέλος μιας εκστρατείας φόβου. Ένα παιχνίδι με τα συντηρητικά αντανακλαστικά και το φόβο του άγνωστου. Το γνωστό του παρελθόντος ήταν καταστροφικό αλλά τι θα είναι το άγνωστο στο μέλλον όσο καλό και αν ακούγετε;

Σε αυτό το περίεργο σύνδρομο της Στoκχόλμης, τα θύματα προτίμησαν την συμπόρευση με τους οικείους θύτες. Αλλά αυτό έχει χρονικό όριο. Το θύμα καταλαβαίνει πως είναι σε ομηρία, όταν αρχίσουν να έρχονται οι πρώτοι λογαριασμοί που δεν μπορεί να πληρώσει και αρχίσει ο Βενιζέλος να παράγει αρλουμπολογία για να βαφτίσει τους νέους φόρους. Και τότε;

Τότε ίσως καταλάβουν πως αν ψηφίσουν άλλο κόμμα δεν θα καταστραφεί η χώρα, δεν θα στερέψουν οι πηγές στα βουνά και τα πρόβατα δεν θα γίνουν γκέι. Τότε θα καταλάβουν πως στις εκλογές δεν απειλείται το μέλλον του ευρώ, αλλά το μέλλον αυτών που λένε πως απειλείται το μέλλον του ευρώ.

Μια μνημονιακή κυβέρνηση θα πρέπει να κυβερνήσει μια χώρα που είναι αντιμνημονιακή όχι από πολιτική άποψη αλλά γιατί το μνημόνιο την κάνει να πεινάει. Θα είναι η κρίσιμη στιγμή που Σαμαράς και Βενιζέλος θα πρέπει να συμφωνήσουν μεταξύ τους ποιός θα αναλάβει να κάνει την ανακοίνωση πως η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής απεβίωσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι το μνημόνιο από μόνο του δεν είναι το σοβαρό πρόβλημα της Ελλάδας. Το πρόβλημα μας είναι η δομή του κράτους, της δημόσιας διοίκησης και των συνδικάτων. Θα αλλάξουν όλα αυτά? Εάν δεν αλλάξουν, ακόμη και εάν ανακάμψουμε μετά από 50 χρόνια λιτότητας, πάλι στα ίδια θα καταλήξουμε. Είναι διατεθιμένος ο Σαμαράς να κάνει ουσιαστικές μεταρυθμίσεις? Χλωμό το κόβω.

Το μνημόνιο είναι η χρηματοδότηση την οποία έχουμε ανάγκη αυτή τη στιγμή για να συνεχίσει η χώρα να επιπλέει, και η οποία απαιτεί αλλαγή των δομών του κράτους, περικοπή των σπαταλών κ.λπ. Αν το μνημόνιο εφαρμοστεί σωστά, τότε οι αλλαγές αυτές θα γίνουν και κάποτε θα δούμε μια άσπρη μέρα. Αν δεν εφαρμοστεί σωστά, θα μας μείνει μόνο η λιτότητα και η μετάθεση της χρεωκοπίας σε μελλοντικό χρόνο. Με άλλα λόγια έτσι κι αλλιώς είμαστε στο τούνελ, το θέμα είναι πότε και αν θα δούμε φως. Για το αν ο Σαμαράς είναι διατεθειμένος ή μπορεί να κάνει ουσιαστικές μεταρυθμίσεις, δεν είμαι σίγουρη. Ελπίζω πως ναι. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα τις κάνει, τα περιθώρια έχουν στενέψει.

Link to comment
Share on other sites

Το αποτελεσμα με απογοητευσε, οσο για τον Τσιπρα, αυτο ελειπε να παει αν κανει συνκυβερνηση με τα λαμογιια!

ΑΛΛΑ απο εδω και περα δεν γουσταρω να ακουσω απο κανεναν που ψηφισε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ να παραπονεθεί και να κλαφτει για το οτιδηποτε συμβει(χαρατσια, μειωση μισθων και αλλα ωραια)!

Γιατι ΑΥΤΟΙ εβαλαν τα χερακια τους και εβγαλαν ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΑΤΙΑ

Καλημερα σας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια μνημονιακή κυβέρνηση θα πρέπει να κυβερνήσει μια χώρα που είναι αντιμνημονιακή όχι από πολιτική άποψη αλλά γιατί το μνημόνιο την κάνει να πεινάει.

Δεν την κάνει το μνημόνιο να πεινάει, αλλά το πρωτογενές της έλλειμα, με άλλα λόγια η αδυναμία της να πληρώσει μισθούς, συντάξεις και κρατικά έξοδα χωρίς οικονομική βοήθεια έξωθεν, η οποία βοήθεια έρχεται μέσω το μνημονίου.

 

Ο ασθενής δεν πέθανε, θα είχε πεθάνει αν είχαμε γίνει Αργεντινή... που τόσα χρόνια μετά ακόμα δεν την πλησιάζουν οι επενδυτές, όχι να έχει γίνει και σούπερ ανταγωνιστική, όπως θα γινόμασταν εμείς αν επιστρέφαμε στη δραχμή....

Link to comment
Share on other sites

να ξεκαθαριστει κατι. οι χρυσαυγιτες δεν ειναι αντιμνημονιακοι, ουτε θελουν εργασιακα δικαιωματα για τους ελληνες. τρεφονται και ζουν με τη βια, σε οποιον και αν απευθυνεται. η λεξη δικαιωμα δεν ειναι γραμμενη στο λεξικο τους. ουτε η εννοια ελευθερια εκφρασης, ελευθερια σκεψης. ειναι νεοΝΑΖΙ. για την ιδεολογια και τις πρακτικες των νεοΝΑΖΙ, μπορει κανεις, εαν δεν εμπιστευεται τον Τυπο για τις καθημερινες πια επιθεσεις σε ανθρωπους, να ανατρεξει σε εγκυκλοπαιδειες και ιστορικες πηγες για να δει τι ειναι και τι κανουν.

 

οταν ενα κομμα χρησιμοποιει τη βια ως μεσο επιβολης και ως αυτοσκοπο, δεν μπορει να επιβιωσει αλλιως, παρα μονο με τη βια. πολλοι λενε για το οτι επιτελους με τη χα θα 'ξεβρωμισει' το τοπος, θα υποστηριξουν αντιμνημονιακες πρακτικες κτλ. αλλα αν ηταν ετσι, που ηταν η χα τοσον καιρο; εκτος απο το να δερνει δεν εκανε κατι αλλο. και το πιο επικινδυνο απο ολα.....δεν καταλαβαινουν οτι εφοσον συντηρειται απο τη βια, δεν εχει κανεναν λογο να τη σταματησει...αυταπατη λοιπον το 'ξεβρωμισμα', αυταπατη κ οτιδηποτε εχει να κανει με συμφεροντα της ελληνικης κοινωνιας.

 

εγινε τοση ενημερωση τον τελευταιο μηνα, που το συνειδητο 7% με αηδιαζει. ανθρωποι που γνωριζουν για τις πληγες των ΝΑΖΙ στη χωρα μας, ανθρωποι που διαβαζουν για τις επιθεσεις σε ανθρωπους, να ψηφιζουν με αυτο το ιδιο σκεπτικο με το σκεπτικο του κομματος. κανιβαλόποιηση, εξαχρειωση, ζουγκλοποιηση κοινωνιας που υποφερει. σαδομαζοχισμος στο επακρο......

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο ΧΑ καταδεικνύει σε μεγαλο ποσοστο, πόσο απελπισμένος ειναι ο ελληνας σημερα.

Μεχρι ενος σημειου.

Γιατι την ημερα που εγινε το ιστορικο χαστουκι, πετυχα ουτε ενα ουτε δυο αλλα τρια διαφορετικα νεα παιδια, δυο κοπελες και ενα αγορι, να φωναζουν ειτε μεσα σε λεωφορειο, ειτε στο δρομο στον διπλανο τους για να ακουμε οι υπολοιποι, "καλα της εκανε, ειναι παλ....κομ...ι. ΧΑ θα ψηφισω δαγκωτο". Προφανως, υπάρχουν άτομα που δεν αισθανονται ο,τι εμεις. Ισως παρα την ενημερωση απο τα ΜΜΕ να μην εχουν καταλαβει-να μην δινουν σημασια ή να τους εχουν κανει τετοια πλυση εγκεφαλου που δεν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο καθένας ψηφίζει σύμφωνα με τα συμφεροντα και τις κοινωνικές συνθήκες που βιώνει.Οπως κάποιος καταδικάζει την ψηφο στην χα άλλο τόσο θα καταδικάσει άλλος την ψηφο στον Τσίπρα ή στον οποιονδήποτε άλλον.Αλλοι βλέπουν κυβερνηση Τσίπρα και αλλαγή και άλλοι χάος.Αλλοι τον Σαμαρά μια ευκαιρία και αλλοι καταστροφή. Ε δεν βλέπουμε όλοι τα πράγματα από την ίδια οπτική γωνία.Τόσο δύσκολο είναι να σεβαστούμε την αποψη του άλλου σ'αυτήν την τόσο δημοκρατική χώρα?

 

Όταν η άποψη του άλλου ειναι η ωμή βία και το ξύλο....τι να σεβαστείς?

Είμαι και γυναίκα....που σημαίνει για τους τύπους με τα μαύρα κατώτερο ον....οπότε δε μετράει και η γνώμη μου ε?

Link to comment
Share on other sites

Όταν η άποψη του άλλου ειναι η ωμή βία και το ξύλο....τι να σεβαστείς?

Είμαι και γυναίκα....που σημαίνει για τους τύπους με τα μαύρα κατώτερο ον....οπότε δε μετράει και η γνώμη μου ε?

 

Συμφωνω.

Οι απόψεις τους ειναι αντιδημοκρατικες, αντισυνταγματικες και δεν σεβονται τα ανθρωπινα δικαιωματα. Ειναι εγκληματικη οργανωση.

Οποτε η συζητηση δεν μπορει να εχει να κανει με το αν σεβομαστε μια "αλλη" αποψη. Δεν διαφωνουμε αν θα περασει ενα νομοσχεδιο ή οχι. Η κοσμοθεωρια τους, ειναι ολοι εναντιον ολων.

Link to comment
Share on other sites

Την ΧΑ την προωθησαν για να μην ασχολούμαστε με τα σημαντικά και για να χάσει ψήφους το ΣΥΡΙΖΑ απο άτομα εναντίον του μνημονίου

Προτιμώ να μην το σκέφτομαι σήμερα, περισσότερο με ενδιαφέρει που βγήκε η ΝΔ και θα πεθάνουμε της πείνας...

Μια χαρά τις βρίσκω τις αγορές τους σήμερα....εμάς μας ετοιμάζουν σαν αρνάκια για σφαγή το Πάσχα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν η άποψη του άλλου ειναι η ωμή βία και το ξύλο....τι να σεβαστείς?

Είμαι και γυναίκα....που σημαίνει για τους τύπους με τα μαύρα κατώτερο ον....οπότε δε μετράει και η γνώμη μου ε?

Εχεις συναναστραφεί με κάποιον από την συγκεκριμένη παράταξη?

Εγώ προσωπικά όσο δυσκολα κατάφερα να συννενοηθώ με χ.αυγίτη άλλο τόσο δύσκολα κατάφερα να συννενοηθώ και με συριζαίο.Οι γορίλες και οι μπαχαλακιδες.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις συναναστραφεί με κάποιον από την συγκεκριμένη παράταξη?

Εγώ προσωπικά όσο δυσκολα κατάφερα να συννενοηθώ με χ.αυγίτη άλλο τόσο δύσκολα κατάφερα να συννενοηθώ και με συριζαίο.Οι γορίλες και οι μπαχαλακιδες.

 

Δίκιο έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Την ΧΑ την προωθησαν για να μην ασχολούμαστε με τα σημαντικά και για να χάσει ψήφους το ΣΥΡΙΖΑ απο άτομα εναντίον του μνημονίου

Προτιμώ να μην το σκέφτομαι σήμερα, περισσότερο με ενδιαφέρει που βγήκε η ΝΔ και θα πεθάνουμε της πείνας...

Μια χαρά τις βρίσκω τις αγορές τους σήμερα....εμάς μας ετοιμάζουν σαν αρνάκια για σφαγή το Πάσχα...

 

Αυτό είναι δική σου άποψη?

 

Όλοι πια ήθελαν να βλάψουν το τέλειο και ξεκάθαρο ΣΥΡΙΖΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δική σου άποψη?

 

Όλοι πια ήθελαν να βλάψουν το τέλειο και ξεκάθαρο ΣΥΡΙΖΑ?

 

Η άποψή μου είναι, ότι ήθελαν πάσει θυσία να βγει κόμμα, που θα συνέχιζε τη μνημονιακή πολιτική. Αφού δεν θα έβγαινε το ΠΑΣΟΚ, προώθησαν τη ΝΔ με κάθε μέσο.

Δεν είπα ότι ειναι τέλοιο το ΣΥΡΙΖΑ. Από τη στιγμή που απειλούσε όμως με ποσοστά να βγει πρώτο, έπρεπε να σκεφτούν πολλούς τρόπους να μην βγει. (προώθηση κεντροδεξιού μετώπου, εκφοβισμός για έξοδο από το Ευρώ, προώθηση άλλων αντι-μνημονιακών κομμάτων, δημοσιεύματα από ξένους αναλυτές, νοθεία κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι, ότι ήθελαν πάσει θυσία να βγει κόμμα, που θα συνέχιζε τη μνημονιακή πολιτική. Αφού δεν θα έβγαινε το ΠΑΣΟΚ, προώθησαν τη ΝΔ με κάθε μέσο.

Δεν είπα ότι ειναι τέλοιο το ΣΥΡΙΖΑ. Από τη στιγμή που απειλούσε όμως με ποσοστά να βγει πρώτο, έπρεπε να σκεφτούν πολλούς τρόπους να μην βγει. (προώθηση κεντροδεξιού μετώπου, εκφοβισμός για έξοδο από το Ευρώ, προώθηση άλλων αντι-μνημονιακών κομμάτων, δημοσιεύματα από ξένους αναλυτές, νοθεία κτλ).

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το δεν φταίει κανείς άλλος που δε βγήκε πρώτο το ΣΥΡΙΖΑ, παρά το ίδιο... κι αυτά που έλεγε ο Τσίπρας... Οκ, ο κόσμος από αντίδραση ήθελε να ψηφίσει κάτι άλλο, αλλά λίγο-πολύ αρκετός κόσμος κατάλαβε ότι τα περισσότερα από αυτά ήταν μπαρούφες...

Link to comment
Share on other sites

Την ΧΑ την προωθησαν για να μην ασχολούμαστε με τα σημαντικά και για να χάσει ψήφους το ΣΥΡΙΖΑ απο άτομα εναντίον του μνημονίου

Προτιμώ να μην το σκέφτομαι σήμερα, περισσότερο με ενδιαφέρει που βγήκε η ΝΔ και θα πεθάνουμε της πείνας...

Μια χαρά τις βρίσκω τις αγορές τους σήμερα....εμάς μας ετοιμάζουν σαν αρνάκια για σφαγή το Πάσχα...

 

Xμ...εγώ διαφωνώ, διότι σε αυτή την περίπτωση δεν θα προωθούσαν χα διότι η χα προσέλκυσε περισσότερο δεξιούς ψηφοφόρους...

 

Εγώ πιστεύω και με τον συριζα πάλι θα πεινούσαμε και η μόνη διαφορά θα ήταν ότι θα ξέραμε πιο άμεσσα πόσο ακόμη θα εξαθλιωθούμε και πότε θα γίνει ακριβώς. Ενώ με νδ ή πασοκ θα είναι κάτι σαν αργος θάνατος.

 

Υ.Γ. επίσης δεν ασπάζομαι/κατανοώ το γνωστό των ψηφοφόρων του συριζα για όλα φταιει ο συριζα. To θεωρώ επικοινωνιακό τερτίπι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το δεν φταίει κανείς άλλος που δε βγήκε πρώτο το ΣΥΡΙΖΑ, παρά το ίδιο... κι αυτά που έλεγε ο Τσίπρας... Οκ, ο κόσμος από αντίδραση ήθελε να ψηφίσει κάτι άλλο, αλλά λίγο-πολύ αρκετός κόσμος κατάλαβε ότι τα περισσότερα από αυτά ήταν μπαρούφες...

 

Πιστεύω αυτό που λες, και θα λειτουργησε μέχρι ενός βαθμού, αλλά μην ξεχνάς ότι η ΝΔ βγήκε πρώτη με πολύ μικρή διαφορά, ενώ εφαρμόστηκαν τα "μέτρα" που ανέφερα πριν. Αν είχε προηγηθεί δίκαιη προεκλογική περίοδος και εκλογική διαδικασία, προφανώς δεν θα είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα.

Πάντως όσοι γνωστοί μου ψήφισαν τελικά ΝΔ το έκαναν γιατί φοβήθηκαν αυτά που άκουγαν στα ΜΜΕ.

Η ΝΔ θα κριθεί από το αποτέλεσμα...μακάρι να βγω λάθος και να πάνε όλα καλά. Για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...