Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα μανουλες!! ειμαι νεα στην παρεα κ ειμαι 11 εβδομαδων.. Πρωτα ο Θεος θα γεννησω στο Αττικο, εχω ακουσει πολυ καλα λογια κ βλεπω κ διαφορες αποψεις στο φορουμ. Θα ηθελα να μαθω μηπως ξερει καποια που εχει ηδη γεννησει εκει αν σου δινουν κ στο αττικο αυτη τη βαλιτσουλα με τα πρωτα του μωρου!! να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα μανουλες!! ειμαι νεα στην παρεα κ ειμαι 11 εβδομαδων.. Πρωτα ο Θεος θα γεννησω στο Αττικο, εχω ακουσει πολυ καλα λογια κ βλεπω κ διαφορες αποψεις στο φορουμ. Θα ηθελα να μαθω μηπως ξερει καποια που εχει ηδη γεννησει εκει αν σου δινουν κ στο αττικο αυτη τη βαλιτσουλα με τα πρωτα του μωρου!! να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας!!

 

τι εννοείς τα πρώτα του μωρού; δεν δίνουν τίποτα πρέπει να έχεις τα πάντα για το μωρό, σεντονάκια, παμπερς όλα , θα σε ενημερώσει και ο γιατρός σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλες!! ειμαι νεα στην παρεα κ ειμαι 11 εβδομαδων.. Πρωτα ο Θεος θα γεννησω στο Αττικο, εχω ακουσει πολυ καλα λογια κ βλεπω κ διαφορες αποψεις στο φορουμ. Θα ηθελα να μαθω μηπως ξερει καποια που εχει ηδη γεννησει εκει αν σου δινουν κ στο αττικο αυτη τη βαλιτσουλα με τα πρωτα του μωρου!! να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας!!

 

Καλό είναι να μιλήσεις έναν μήνα πριν γεννήσεις με το μαιευτήριο για να σου πουν.Εγώ γέννησα Φεβρουάριο 2011 και υπήρχαν πάμπερς,σερβιέτες λοχείας,υποσέντονα μιας χρήσης,σαπούνι για το μωρό,όλα τα υπόλοιπα έπρεπε να τα φέρεις εσύ.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ γέννησα το δεύτερο παιδί μου στο Αττικό, πριν ενάμισι χρόνο. Γενικά έμεινα αρκετα ευχαριστημένη - ο γιατρός μου δεν είναι πια εκεί - και βέβαια τα χρήματα που έδωσα ήταν πάρα πολύ λίγα. Σε σύγκριση με αυτά που είχα δώσει στο ΙΑΣΩ για εξάκλινο, γυναικολόγο και μαία (μαύρα φυσικά και στις δυο) με μετριότατη εξυπηρέτηση, αν έκανα και τρίτο παιδί πάλι στο Αττικό θα πήγαινα. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι με έπιασαν οι πόνοι νύχτα και ο φύλακας δεν επιτρέπει να βάλεις μέσα το αυτοκίνητο κι έπρεπε να περπατήσω ενώ το μωρό ήταν έτοιμο να βγει...

Οι γιατροί - γυναικολόγοι και παιδίατροι - περνάνε συνέχεια να δουν μάνες και μωρά και οι κοπέλες είναι αρκετά εξυπηρετικές.

Φυσικά πρέπει να έχεις μαζί σου τα πάντα και για εσένα και για το μωρό και να είσαι προετοιμασμένη ότι μέσα στο δωμάτιο μπορεί να σε ενοχλούν αυτοί που κοιμούνται μαζί με τις μαμάδες (κυρίως οι μαμάδες και οι σύζυγοί τους) για να τις βοηθάνε με την περιποίηση των μωρών, αφού το μωρό το έχεις πάντα δίπλα σου.

Α ! Ξέχασα και ότι το φαγητό γενικά ήταν λιτό (και όχι τόσο κατάλληλο για θηλάζουσες μητέρες) και πεινούσα συνεχώς γι' αυτό είχα προμήθειες από την καντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ γέννησα το δεύτερο παιδί μου στο Αττικό, πριν ενάμισι χρόνο. Γενικά έμεινα αρκετα ευχαριστημένη - ο γιατρός μου δεν είναι πια εκεί - και βέβαια τα χρήματα που έδωσα ήταν πάρα πολύ λίγα. Σε σύγκριση με αυτά που είχα δώσει στο ΙΑΣΩ για εξάκλινο, γυναικολόγο και μαία (μαύρα φυσικά και στις δυο) με μετριότατη εξυπηρέτηση, αν έκανα και τρίτο παιδί πάλι στο Αττικό θα πήγαινα. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι με έπιασαν οι πόνοι νύχτα και ο φύλακας δεν επιτρέπει να βάλεις μέσα το αυτοκίνητο κι έπρεπε να περπατήσω ενώ το μωρό ήταν έτοιμο να βγει...

Οι γιατροί - γυναικολόγοι και παιδίατροι - περνάνε συνέχεια να δουν μάνες και μωρά και οι κοπέλες είναι αρκετά εξυπηρετικές.

Φυσικά πρέπει να έχεις μαζί σου τα πάντα και για εσένα και για το μωρό και να είσαι προετοιμασμένη ότι μέσα στο δωμάτιο μπορεί να σε ενοχλούν αυτοί που κοιμούνται μαζί με τις μαμάδες (κυρίως οι μαμάδες και οι σύζυγοί τους) για να τις βοηθάνε με την περιποίηση των μωρών, αφού το μωρό το έχεις πάντα δίπλα σου.

Α ! Ξέχασα και ότι το φαγητό γενικά ήταν λιτό (και όχι τόσο κατάλληλο για θηλάζουσες μητέρες) και πεινούσα συνεχώς γι' αυτό είχα προμήθειες από την καντίνα.

 

Είναι δυνατόν να μην σας άφησαν να μπείτε μέσα?????:mad::-x:-x Εμάς και μας επέτρεψαν να παρκάρουμε μπροστά στην είσοδο και ρώτησε ποιος είναι ο γιατρός μου για να τον ειδοποιήσει ότι έρχομαι....Για το φαγητό έχεις ένα δίκιο,ευτυχώς στο κυλικείο ήταν όλα πεντανόστημα!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα με έπιασαν οι πόνοι ξημερώματα (3 το πρωί πήγαμε στο νοσοκομείο) Μολις είπαμε ότι είμαι έγκυος και γεννάω μπήκαμε κανονικά μέσα με το αμαξι και παρκάραμε μπροστά στην είσοδο. Το φαγητό μ' αρεσε πολύ αλλά λόγω του θηλασμού μου φαινόταν λίγο. Οι μερίδες ήταν κανονικές μπορώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα...

γέννησα στο αττικό το Πάσχα που μας πέρασε, συγκεκριμένα καισαρική προγραμματισμένη λόγω ισχιακής προβολής.

η διαδικασία του τοκετού ήταν καλύτερη απ'όσο περίμενα, ένιωσα απόλυτη ασφάλεια για μένα κ την μικρούλα μου...γιατρός, προσωπικό κτλ μια χαρά.

κατά τα άλλα η νοσηλεία μου εκεί ήταν απαράδεκτη...

ας μην μακρηγορήσω για να καταλάβετε τα υπόθετα τα έβαζα μόνη μου και εντάξει στην τελική δεν είναι τίποτα φοβερό αλλά μετά από καισαρική θα ήθελα μια παραπάνω φροντίδα.

είχαμε ένα θέμα με τον θηλασμό και πραγματικά μου έβγαλαν την πίστη για να μου δώσουν συμπλήρωμα, κάτι το οποίο είναι τελικά επιλογή των γονιών...με έκαναν να νιώθω τόσες ενοχές που μόνο αφού έμπηξα τα κλάμματα πείστηκαν κ με άφησαν να προσπαθήσω με τον δικό μου ρυθμό.

υπάρχει πιθανότητα να ήταν οι μέρες τέτοιες με άδειες λόγω πάσχα κτλ (μπήκα Μ Δευτέρα και βγήκα Κυριακή του Πάσχα) όπου να υπήρχε μειωμένο προσωπικό

για να καταλήξω αν κάνω κ άλλο μωράκι πάλι εκεί θα πήγαινα (το οικονομικό είναι σημαντικός παράγοντας) απλά θα είχα κ την εμπειρία να κρίνω καλύτερα τα πράγματα.

κοινώς 3 ημέρες είναι... όλες μα όλες κλαίμε και μας φαίνονται όλα βουνό τις μέρες εκείνες σημασία έχει να είμαστε υγιής και εμείς κ τα μωράκια μας

και πιστέψτε με 10 μέρες μετά λέγαμε όλα τα τραγελαφικά που ζήσαμε εκεί κ λιώναμε στα γέλια....

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω την εμπειρια μου στο αττικον πολυ χαλια οσο αφιρα τα παντα μπηκα με τεχνητους πονους ο γιατρος μου ηταν θεατης ερχονταν ολοι και με εβλεπαν αποκατω και οχι μονο.... εκανατελεια διαστολη σε 5 ωρεσ και κατεληξα σε καισαρικη γιατι ο γιατρος δεν μπορουσε να με ξαγανννησει λεγοντας οτι ειναι ψηλα και στους δικους μου οταν τελειωσε η γεννα οτι το μωρο ειχε πλατες.... παω στο δωματιο το φαγητο χαλια εξυπηρετηση μηδεν.δεν μου εδιναν συμπληρωμα αφου δεν ειχαακομα δικο μου γαλα και ο μικρος μου πειναγε με αποτελεσμα να μην κοιμηθω για 2 24ωρα στη κυριολεξια παω στη προισταμενη της ειπα οτι θελω λιγο γαλα για το παιδι να ηρεμησει λιγο επειδη εκλεγε απο τη πεινα με εβαλε μα τπογραψω υπευθυνη δηλωση για τους λογους και τσαντιστηκα παρα πολυ μας εβγαλαν το χτικιο για να παρω γαλα.μου εδωσαν χαπι για τις συσπασεις της μητρας ενω ειχα πιεση δεν τα πηρα απο μονη μου και την αλλη μερα ηρθαν λεγοντασ οτι απαγορευετε να τα παρω.παλι καλα για την ενημερωση.......μακρια απο αττικον ειπα

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι εκεί θα γεννησω τον Απρίλη με το καλό. με τον θηλασμό και το συμπλήρωμα έχουν ένα κόλλημα όντως. προωθούν τον θηλασμό και δίνουν με πολύ μεγάλη δυσκολία ξένο γάλα. Κατά τα άλλα είναι από τα καλά μαιευτήρια. Καθαρά, οι γιατροί περνάνε διαρκώς. για 3 μέρες και το κόστος του μια χαρά είναι. Απλά οτι θέλετε για σας και το μωρό πρέπει να τα έχετε μαζί σας. Οπως και πάνες που είπε μια κοπέλα καλό είναι να έχετε κανα πακέτο δικό σας αν δεν υπάρχουν διαθέσιμες μην ψάχνεστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

είμαι νέα στο φόρουμ και είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε μια ιντερνετική συζήτηση.

Είμαι 27 ετών και πριν ενάμιση μήνα έμαθα πως είμαι έγκυος.

Ενδιαφέρομαι για γιατρό και μαιευτήριο γιατί δεν έχω τίποτα από τα δυο. Τις πρώτες εξετάσεις τις έκανα με τον γιατρό που μου καλύπτει η ασφάλεια μου (ΟΑΕΕ, κοινώς ΤΕΒΕ) αλλά αυτός συνεργάζεται με το ΙΑΣΩ κι όπως καταλαβαίνετε λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν. 2000 ευρώ μόνο το δωμάτιο μου είπαν στο τηλέφωνο (τριλινο)

 

Έχω ακούσει τα καλύτερα για το Αττικό και τον κ. Σαλούμ.

μπορεί κάποια να με ενημερώσει τι παίζει με κόστος στο Αττικό και τιμές γιατρού

 

Σας ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας

 

είμαι νέα στο φόρουμ και είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε μια ιντερνετική συζήτηση.

Είμαι 27 ετών και πριν ενάμιση μήνα έμαθα πως είμαι έγκυος.

Ενδιαφέρομαι για γιατρό και μαιευτήριο γιατί δεν έχω τίποτα από τα δυο. Τις πρώτες εξετάσεις τις έκανα με τον γιατρό που μου καλύπτει η ασφάλεια μου (ΟΑΕΕ, κοινώς ΤΕΒΕ) αλλά αυτός συνεργάζεται με το ΙΑΣΩ κι όπως καταλαβαίνετε λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν. 2000 ευρώ μόνο το δωμάτιο μου είπαν στο τηλέφωνο (τριλινο)

 

Έχω ακούσει τα καλύτερα για το Αττικό και τον κ. Σαλούμ.

μπορεί κάποια να με ενημερώσει τι παίζει με κόστος στο Αττικό και τιμές γιατρού

 

 

 

γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ. στο λογιστήριο να σε ενημερώσουν;έτσι όπως γίνανε τώρα την πληρώνεις και στα Δημόσια τη γέννα κανονικά.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

στο τηλ μου είπαν πως πρώτα θα βρω γιατρό και μετά. Το κόστος εξαρτάται από τον γιατρό... γι'αυτό ρωτάω αν κάποια γέννησε πρόσφατα εκεί και γνωρίζει να μου δώσει μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ. στο λογιστήριο να σε ενημερώσουν;έτσι όπως γίνανε τώρα την πληρώνεις και στα Δημόσια τη γέννα κανονικά.

 

 

Τι εννοείς??? Έχω χάσει επεισόδια??? Τι εννοείς την πληρώνεις κανονικά?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

titina κι εγω στο Αττικο θα γεννησω με τον κ Σαλλουμ.

Ειναι πραγαματικα πολυ καλος γιατρος.Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου pm.

Παντως αυτο με το οτι θα πληρωνουμε κανονικα ΚΑΙ τον φ.τ. στα δημοσια νοσοκομεια το εχω ακουσει και καθολου δεν μου αρεσε.

Αν ειναι ετσι,να γεννησω σπιτι μου...!:D:D

Link to comment
Share on other sites

titina κι εγω στο Αττικο θα γεννησω με τον κ Σαλλουμ.

Ειναι πραγαματικα πολυ καλος γιατρος.Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου pm.

Παντως αυτο με το οτι θα πληρωνουμε κανονικα ΚΑΙ τον φ.τ. στα δημοσια νοσοκομεια το εχω ακουσει και καθολου δεν μου αρεσε.

Αν ειναι ετσι,να γεννησω σπιτι μου...!:D:D

 

Πόσο σου έχει ζητήσει ο γιατρός για να γεννήσεις; Πληρώνεις και την επίσκεψη κάθε φορα; Θα γεννήσω στο αττικό και έχω άλλον γιατρό τώρα. Τον δικό σου τον ξέρω γιατί μου χε κάνει τον τοκογράφο στο πρώτο μου παιδάκι. Μου χε φανεί επίσης πολύ καλός. Αν έβρισκα κάποιον οικονομικότερο από τον δικό μου το σκέφτομαι να αλλάξω γιαυτό σε ρωτάω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο σου έχει ζητήσει ο γιατρός για να γεννήσεις; Πληρώνεις και την επίσκεψη κάθε φορα; Θα γεννήσω στο αττικό και έχω άλλον γιατρό τώρα. Τον δικό σου τον ξέρω γιατί μου χε κάνει τον τοκογράφο στο πρώτο μου παιδάκι. Μου χε φανεί επίσης πολύ καλός. Αν έβρισκα κάποιον οικονομικότερο από τον δικό μου το σκέφτομαι να αλλάξω γιαυτό σε ρωτάω

 

Σου στελνω pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα

Αν και λιγο αργα, θα ηθελα να πω κι εγω την εμπειρια μου απο το Αττικο, τον Ιανουαριο του 2011.[..] Μ'αρεσε που στο τελος πληρωσα ενα ικανοποιητικο ποσο για τη διαμονη μου αλλα δε μου αρεσει που τωρα πια εχουν διωξει ολους ους συμβασιουχους γυναικολογους και εχουν μεινει οι μεγαλογιατοι οι οποιοι εχουν πολυ βαθιες τσεπες...

Ελπιζω να βοηθησα κι οτι χρειαστειτε πειτε το!

 

 

Αυτό ξαναπές το! Πήγα στο Αττικό γιατί είναι κοντά στο σπίτι και ο γιατρός δεν μπορούσε να με κοιτάξει εκεί γιατί είχε πιάσει την συζήτηση με έναν άλλο γιατρό και μου έκλεισε ραντεβού στο ιατρείο του!..Εκεί μου ζήτησε 90 ευρώ για την επίσκεψη, την οποία θα πληρώνω ξανά και ξανά μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης (!!!!) και 1500-2000 ευρώ ταρίφα για την γέννα! Έλεος δηλαδή!

 

Μου αρέσει πολύ σαν νοσοκομείο, είναι καθαρό και αυστηρό στους κανόνες του για να μην πάθουν τίποτα τα μωράκια ή οι λεχώνες ΑΛΛΑ δεν θέλω να πληρώσω ταρίφα στον γιατρό όταν θα του πληρώνω την κάθε επίσκεψη 90 ευρώ!! Νομίζω ότι μας βλέπουν σαν πορτοφόλια, δυστυχώς.....:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα κι αν μπορεί κάποια να βοηθήσει ας βοηθήσει!!!!!

ο γιατρός που μ'είχε δει τελευταία ξεγεννάει στο ΓΑΙΑ...λόγω οικονομικών θέλω ν'αλλάξω γιατρό όχι μόνο για το κόστος της γέννας αλλά για μόνιμο...έχω καταμπερδευτεί...στο 1535 σου κλείνουν ραντεβού κι όποιος λάχει σ'εξετάζει;αν θες να κλείσεις ραντεβού με κάποιον γιατρό πρέπει να πας στο προσωπικό του ιατρείο εκτός νοσοκομείου;

Θέλω να βρω έναν γιατρό επειδή το συγκεκριμένο νοσοκομείο είναι δίπλα στο σπίτι μου,είναι ωραίο νοσοκομείο,είναι νεόδμητο και δεν καταλαβαίνω καλά τη διαδικασία....αν πάρω τηλ. και ζητήσω με συγκεκριμένο γιατρό δε θα μου κλείσουν ραντεβού μέσα απο το νοσοκομείο αλλά εάν τον έχω έξω μπορώ;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειμαι στην 37 εβδομαδα και περιμενω την κορουλα μας. Ο γιατρος μου συνεργαζεται με το Αττικο κ ετσι θα παω σε αυτο. Θα ηθελα, λοιπον, να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει γεννησει προσφατα στο Αττικο τι παροχες ειχε απο το νοσοκομειο και αν εμεινε ικανοποιημενη απο το προσωπικο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας! Ειμαι στην 37 εβδομαδα και περιμενω την κορουλα μας. Ο γιατρος μου συνεργαζεται με το Αττικο κ ετσι θα παω σε αυτο. Θα ηθελα, λοιπον, να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει γεννησει προσφατα στο Αττικο τι παροχες ειχε απο το νοσοκομειο και αν εμεινε ικανοποιημενη απο το προσωπικο;

Γεια σου Angela. Γέννησα στο Αττικό πριν 2 εβδομάδες και σε γενικές γραμμές έμεινα αρκετά ευχαριστημένη.

 

Οι αίθουσες τοκετού είναι άψογες. Είσαι σε δικό σου χώρο από την αρχή μέχρι το τέλος κι εκτός απ' τον γιατρό σου οι μαίες περνούν συνεχώς και σε φροντίζουν σε ό,τι χρειαστείς. Αν θέλεις να κάνεις επισκληρίδιο, φρόντισε να ενημερώσεις εγκαίρως το γιατρό σου, ώστε να γίνουν οι απαιτούμενες εξετάσεις και να μην περιμένεις πονώντας. Εμείς το είχαμε συζητήσει στο τελευταίο μας ραντεβού. Να περιμένεις ότι εκτός απ' το γιατρό σου πιθανότατα θα σε "ελέγξει" πολύυυυυς κόσμος. :)

 

Μόλις γέννησα έβαλαν το μωρό στο στήθος μου και στην ανάνηψη (μισή ώρα αργότερα) οι μαίες με βοήθησαν να το θηλάσω για πρώτη φορά. Το μωρό έμεινε μαζί μου μέχρι να μας πάνε και τους δυο στο δωμάτιο.

 

Τα δωμάτια είναι υποφερτά. Τα τετράκλινα έχουν λίγο περισσότερο χώρο αλλά και περισσότερο κόσμο. Εγώ ήμουν σε δίκλινο κι ευτυχώς και η κοπέλα που ήταν μαζί μου ήταν μια χαρά. Τα κρεβάτια χωρίζονται με κουρτίνα, αλλά από ένα σημείο και μετά την είχαμε τραβηγμένη για να βλέπει ο ήλιος όλο το δωμάτιο και να ανταλλάσσουμε τεχνικές θηλασμού.

 

Σου παρέχουν σερβιέτες λοχείας, υποσέντονα, τα φάρμακά σου (φυσικά) Fissan και πάνες για το μωρό. Όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα έχεις εσύ. Όσο ήμουν εκεί δε μου άλλαξαν σεντόνια, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν το ζήτησα κιόλας. Το μωράκι είναι δίπλα σου και φροντίζεις εσύ για το άλλαγμα, τάισμα κλπ. Οι νοσοκόμες της κλινικής είναι πολύ πρόθυμες να βοηθήσουν και να σου δείξουν όσες φορές χρειαστεί. Οι περισσότερες είναι πολύ ευγενικές και χαμογελαστές. Ειδικά από τη 2η μέρα και μετά που σε θυμόνται, η επικοινωνία γίνεται λιγότερο τυπική. Κάθε πρωί παίρνουν τα μωράκια και τα κάνουν μπάνιο, τα ζυγίζουν και τους παίρνουν αίμα (αν πρέπει για εξετάσεις). Αυτό είναι το μοναδικό χρονικό διάστημα που λείπει το μωρό απ' το δωμάτιο.

 

Είναι 200% υπέρ του θηλασμού και όντως μπορεί να πιέσουν μια μητέρα που θέλει να δώσει ξένο γάλα. Δυσάρεστη εξαίρεση μια και μοναδική απαράδεκτη νοσοκόμα που το πρώτο βράδυ άκουσα να λέει στη διπλανή κοπέλα που μόλις είχε γεννήσει και προσπαθούσε να θηλάσει: " Δε βλέπεις ότι οι θηλές σου είναι μεγάλες και δεν μπορεί να τις πιάσει; Θέλεις να πεινάει το μωρό σου; Πρέπει να του δώσουμε γάλα και αύριο να σου φέρουν θηλές σιλικόνης μπας και γίνει τίποτα". Έφριξα που το άκουσα και το ίδιο έφριξε και η παιδίατρος που ενημερώθηκε το επόμενο πρωί. Λογικά πρέπει να την ξέχεσαν, γιατί μετά δεν τόλμησε να ξαναπεί κάτι. Ακόμα μετανιώνω που δεν την έδειρα πριν φύγω (για δικούς μου λόγους).

 

Κάθε πρωί περνούν οι γιατροί 8.30 - 11, τόσο για τις λεχώνες, όσο και για τα μωράκια. Επισκεπτήριο έχει 5.30 με 7.30, αλλά όσο ήμουν εκεί είχε ακυρωθεί με εντολή του διευθυντή λόγω έξαρσης της γρίπης Η1Ν1. Στεναχωρήθηκα λίγο που δεν μπόρεσαν να έρθουν οι πολύ κοντινοί μου άνθρωποι, αλλά από την άλλη είχα το χρόνο να συνέλθω χωρίς περιττές επισκέψεις και κυρίως ένιωσα ότι προστάτευαν το μωρό μου.

 

Για το φαγητό δεν έχω να πω πολλά, ήμουν από καισαρική και δεν είχα πολλές επιλογές.

 

Αυτά μπορώ να θυμηθώ τώρα. Αν έχεις κάποια απορία ή θέλεις να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, στη διάθεσή σου.

tt13013a.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
titina κι εγω στο Αττικο θα γεννησω με τον κ Σαλλουμ.

Ειναι πραγαματικα πολυ καλος γιατρος.Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου pm.

Παντως αυτο με το οτι θα πληρωνουμε κανονικα ΚΑΙ τον φ.τ. στα δημοσια νοσοκομεια το εχω ακουσει και καθολου δεν μου αρεσε.

Αν ειναι ετσι,να γεννησω σπιτι μου...!:D:D

Μπορείς να μου στείλεις ότι στοιχεία έχεις για τον Σαλούμ? περισσότερο τα οικονομικά... Είμαι έγκυος και έχω κλείσει ραντεβού μαζί του... Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Angela. Γέννησα στο Αττικό πριν 2 εβδομάδες και σε γενικές γραμμές έμεινα αρκετά ευχαριστημένη.

 

Οι αίθουσες τοκετού είναι άψογες. Είσαι σε δικό σου χώρο από την αρχή μέχρι το τέλος κι εκτός απ' τον γιατρό σου οι μαίες περνούν συνεχώς και σε φροντίζουν σε ό,τι χρειαστείς. Αν θέλεις να κάνεις επισκληρίδιο, φρόντισε να ενημερώσεις εγκαίρως το γιατρό σου, ώστε να γίνουν οι απαιτούμενες εξετάσεις και να μην περιμένεις πονώντας. Εμείς το είχαμε συζητήσει στο τελευταίο μας ραντεβού. Να περιμένεις ότι εκτός απ' το γιατρό σου πιθανότατα θα σε "ελέγξει" πολύυυυυς κόσμος. :)

 

Μόλις γέννησα έβαλαν το μωρό στο στήθος μου και στην ανάνηψη (μισή ώρα αργότερα) οι μαίες με βοήθησαν να το θηλάσω για πρώτη φορά. Το μωρό έμεινε μαζί μου μέχρι να μας πάνε και τους δυο στο δωμάτιο.

 

Τα δωμάτια είναι υποφερτά. Τα τετράκλινα έχουν λίγο περισσότερο χώρο

 

 

αλλά και περισσότερο κόσμο. Εγώ ήμουν σε δίκλινο κι ευτυχώς και η κοπέλα που ήταν μαζί μου ήταν μια χαρά. Τα κρεβάτια χωρίζονται με κουρτίνα, αλλά από ένα σημείο και μετά την είχαμε τραβηγμένη για να βλέπει ο ήλιος όλο το δωμάτιο και να ανταλλάσσουμε τεχνικές θηλασμού.

 

Σου παρέχουν σερβιέτες λοχείας, υποσέντονα, τα φάρμακά σου (φυσικά) Fissan και πάνες για το μωρό. Όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα έχεις εσύ. Όσο ήμουν εκεί δε μου άλλαξαν σεντόνια, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν το ζήτησα κιόλας. Το μωράκι είναι δίπλα σου και φροντίζεις εσύ για το άλλαγμα, τάισμα κλπ. Οι νοσοκόμες της κλινικής είναι πολύ πρόθυμες να βοηθήσουν και να σου δείξουν όσες φορές χρειαστεί. Οι περισσότερες είναι πολύ ευγενικές και χαμογελαστές. Ειδικά από τη 2η μέρα και μετά που σε θυμόνται, η επικοινωνία γίνεται λιγότερο τυπική. Κάθε πρωί παίρνουν τα μωράκια και τα κάνουν μπάνιο, τα ζυγίζουν και τους παίρνουν αίμα (αν πρέπει για εξετάσεις). Αυτό είναι το μοναδικό χρονικό διάστημα που λείπει το μωρό απ' το δωμάτιο.

 

Είναι 200% υπέρ του θηλασμού και όντως μπορεί να πιέσουν μια μητέρα που θέλει να δώσει ξένο γάλα. Δυσάρεστη εξαίρεση μια και μοναδική απαράδεκτη νοσοκόμα που το πρώτο βράδυ άκουσα να λέει στη διπλανή κοπέλα που μόλις είχε γεννήσει και προσπαθούσε να θηλάσει: " Δε βλέπεις ότι οι θηλές σου είναι μεγάλες και δεν μπορεί να τις πιάσει; Θέλεις να πεινάει το μωρό σου; Πρέπει να του δώσουμε γάλα και αύριο να σου φέρουν θηλές σιλικόνης μπας και γίνει τίποτα". Έφριξα που το άκουσα και το ίδιο έφριξε και η παιδίατρος που ενημερώθηκε το επόμενο πρωί. Λογικά πρέπει να την ξέχεσαν, γιατί μετά δεν τόλμησε να ξαναπεί κάτι. Ακόμα μετανιώνω που δεν την έδειρα πριν φύγω (για δικούς μου λόγους).

 

Κάθε πρωί περνούν οι γιατροί 8.30 - 11, τόσο για τις λεχώνες, όσο και για τα μωράκια. Επισκεπτήριο έχει 5.30 με 7.30, αλλά όσο ήμουν εκεί είχε ακυρωθεί με εντολή του διευθυντή λόγω έξαρσης της γρίπης Η1Ν1. Στεναχωρήθηκα λίγο που δεν μπόρεσαν να έρθουν οι πολύ κοντινοί μου άνθρωποι, αλλά από την άλλη είχα το χρόνο να συνέλθω χωρίς περιττές επισκέψεις και κυρίως ένιωσα ότι προστάτευαν το μωρό μου.

 

Για το αγητό δεν έχω να πω πολλά, ήμουν από καισαρική και δεν είχα πολλές επιλογές.

 

Αυτά μπορώ να θυμηθώ τώρα. Αν έχεις κάποια απορία ή θέλεις να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, στη διάθεσή σου.

 

 

 

Ακριβώς τα ίδια εχω να πω κ εγώ που γέννησα το 2010!επίσης να προσθέσω ότι ερχόταν κ καθαρίστρια αρκετά συχνά μέσα στην ημέρα!αν εξαίρεσω μια κακιάσμένη νοσηλεύτρια κ έναν ειδικευόμενο με τον οποίο διαπλέκτιστηκα όλα καλά.αλλά αυτα ήταν μεμονωμένο περιστατικό κ σίγουρα θα υπάρχουν κ στα καλύτερα μαιευτήριά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο θα πω μονο που εγω ειχα προβλημα με τη σεκιουριτου η οποια ηταν υπεραγενεστατη!

Κοριτσια, αν δε θελετε την ωρα του τοκετου να σας "βαζουν χερι" η σαρα, η μαρα και το κακο συναπαντημα, απλως ενημερωστε το γιατρο σας και αν δειτε οτι σας "γραφουν" κι εχουν αρχισει να "βαζουν το χερακι τους" περισσοτεροι απο το γιατρο σας, τη μαια που σας συνοδευει, κι αντε και καποιον ειδικευομενο (εναν ειδικευομενο) ο οποιος επισης σας παρακολοθει, απλως ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ! Αρκετα υποφερουμε εκεινη την ωρα απο μονες μας, δεν ειναι αναγκη να μας κανουν χειροτερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...