Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδι μονογονεϊκών οικογενειών στο σχολείο ;;; !!!


Recommended Posts

Μπραβο στο κοριτσακι σου που ειναι τοσο ετοιμολογο!!!

Αχ παιδια δεν ειμαι καθολου προετοιμασμενη για τετοια σχολια και καταστασεις!

Κι εγω εξαλη θα ημουν... νομιζω η αυθορμητη αντιδραση μου αν εβλεπα ενα τετοιο σκηνικο θα ηταν να ρωτησω αμεσως το παιδακι που λεει τις εξυπναδες ''και ποιος σου ειπε οτι δεν εχει μπαμπα? τι ειναι η πχ. Μαρια, λουλουδακι που φυτρωσε, και βεβαια εχει μπαμπα απλως μενει μακρια και αυτο δεν ειναι κακο. Αλλα το να κοροιδευεις ειναι πολυ κακο και σε παρακαλω να μην το ξανακανεις'' και αμεσως θα πηγαινα στη δασκαλα και θα της ελεγα κυρια ταδε δεν ακουτε τι λενε στη Μαρια? Παρακαλω αν επαναληφθει να επεμβενετε..

Λαθος σωστο μαλλον κατι τετοιο θα εκανα... Ουφφφφ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δασκάλα πολύ κακώς δεν έχει διδάξει στα παιδιά τις πολλές μορφές που μπορεί να έχει μια οικογένεια. Αν και είναι γνωστό, μια οικογένεια δεν έχει μόνο τη μορφή "μαμά-μπαμπάς-παιδί(α)", μπορεί να είναι "μαμά-μπαμπάς-παππούς-γιαγιά-παιδί(α)", "μαμά-παιδί(α)", "μπαμπάς-παιδί(α)", "παππούς-γιαγιά-παιδί(α)", "θείος-θεία-παιδί(α)" και όποιον άλλο συνδυασμό μπορεί να φανταστεί κανένας. Ακόμα και "παράλογοι" συνδυασμοί υπάρχουν, όπως "μαμά-μαμά-μπαμπάς-μπαμπάς-παιδί" (όπου το παιδί μπορεί να είναι υιοθετημένο και να γνωρίζει τους βιολογικούς του γονείς ή να είναι από χωρισμένους γονείς οι οποίοι έχουν ξαναπαντρευτεί και φωνάζει μαμά και μπαμπά τους νέους συντρόφους (σπάνιο, αλλά μπορεί να συμβεί)....

Πρώτον, λοιπόν, λάθος της δασκάλας που δεν έχει διδάξει σωστά τα παιδιά.

Δεύτερο λάθος της δασκάλας που δεν αντιδρά όταν λέγονται λόγια βαριά από ένα παιδί προς κάποιο άλλο. Δεν είναι απαραίτητο να είναι για τον πατέρα ενός παιδιού, μπορεί να είναι για το ότι το παιδί φοράει γυαλιά ή παλιωμένα ρούχα....Εκεί δηλαδή τι θα κάνει; Θα αφήσει τα υπόλοιπα παιδιά να κοροϊδεύουν το πιτσιρίκι που φοράει ένα μπαλωμένο παντελόνι ή που φοράει γυαλιά; Γιατί αυτή η συμπεριφορά εκεί με οδηγεί. Από την αρχή εξηγείσαι και ξεκόβεις τέτοιες συμπεριφορές των παιδιών. Η κοροϊδία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, από όποιον και αν προέρχεται και ό,τι αφορμή και αν έχει. Αν εξηγηθούν αυτά στα παιδιά, και εξηγηθούν και οι συνέπειες που θα υπάρχουν αν προκύψουν περιστατικά, τα πιτσιρίκια καταλαβαίνουν.

 

Και πάμε στους γονείς. Εκεί είναι το πιο δύσκολο κομμάτι.... Με μια κουβέντα, απλά αναλαμβάνεις εσύ το ρόλο της μαμάς και των υπόλοιπων παιδιών (αν είσαι μπροστά). Τους λες κάτι του στυλ "Η Μαρία μπορεί να μην έχει μπαμπά, έχει όμως μια μαμά που την αγαπά πάρα πολύ, και δεν είναι σωστό να την κοροϊδεύετε". Αν οι άλλες μαμάδες ζητήσουν το λόγο, τις περιποιείσαι καταλλήλως αλλά με το γάντι. Δηλαδή δεν ανοίγεις καυγά, αλλά με ψυχραιμία τους λες ότι δεν μπορείς να ανεχτείς να λέγονται τέτοια πράγματα στο δικό σου παιδί ή να πληρώνει το δικό σου παιδί (και ο τονίζεις) τις όποιες σωστές ή λάθος επιλογές των ενηλίκων. Τους λες επίσης, ότι από τη στιγμή που δεν εξληγησαν (και καλά) οι γονείς στα παιδιά την κατάσταση, που δεν τους εξληγησαν πόσο πληγώνετα κάποιος όταν τον κοροϊδεύουν άλλοι, ανέλαβες εσύ αυτό το ρόλο. Αν το συνεχίσουν, τόσο τσουρομαδιέσαι!

 

Τέλος, καλό είναι να ενημερώσεις το διευθυντή του σχολείου γαι το τι συμβαίνει. Όχι να πας και να "κατηγορήσεις" ότι ο τάδε κάνει αυτό και ο δείνα κοροϊδεύει το παιδί. Αλλά ότι το παιδί αισθάνεται άσχημα, λόγω κάποιων συμπεριφορών στο σχολείο, που έχουν αφορμή την οικογενειακή του κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή είναι μεγάλο αστέρι, αλλά λογικό είναι με τέτοια μαμά :)

 

Αυτά δυστυχώς μόνο στην Ελλάδα γίνονται...είμαι τόσο θυμωμένη που τα διαβάζω γιατι πιστεύω πως όσο και να έχουμε θωρακίσει τα παιδιά μας, όσο και να τα έχουμε προετοιμάσει, σίγουρα όλα αυτού του τύπου τα σχόλια, τα πληγώνουν.

Όταν ο γιος μου φτάσει σε αυτή την ηλικία που εδώ θα αντιμετώπιζε αυτά τα προβλήματα...θέλω να πιστεύω ότι θα είμαστε πολύ μακριά...και πραγματικά εύχομαι να αλλάξουν κάποτε κι εδώ τα πράγματα...:confused:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη τη στιγμή λοιπόν θα έλεγα στο παιδί μισό λεπτό καρδούλα μου να τους ρωτήσουμε.

Θα ζήταγα απο τη δασκάλα το λόγο και θα έλεγα σε όλους τους παριστάμενους μ'ενα χαμόγελο μέχρι τ'αυτιά: Συγνώμη αλλά το παιδί μου έχει μια απορία και επειδή δεν ξέρω την απάντηση θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Όταν τα παιδιά της φέρονται άσχημα και την κοροιδέυουνε γιατί δεν τους μιλάει κανείς?

Αυτό...

Μα τι βλακεία τα πιάνει και κοροϊδεύουν;

Εγώ αυτό που τους έχω πει είναι ότι τα παιδιά που κοροϊδεύουν, δεν νιώθουν καλά με τον εαυτό τους και προσπαθούν να κάνουν και τους άλλους να νιώσουν άσχημα.

Θα μπορούσαν να κοροϊδεύουν ακόμα και το πιο ασήμαντο πράγμα. Οπότε η πιο ενδεδειγμένη απάντηση είναι το παλιό "όποιος κοροϊδεύει, κοροϊδεύει τα μούτρα του".

...αυτό...

...

 

Και πάμε στους γονείς. Εκεί είναι το πιο δύσκολο κομμάτι.... Με μια κουβέντα, απλά αναλαμβάνεις εσύ το ρόλο της μαμάς και των υπόλοιπων παιδιών (αν είσαι μπροστά). Τους λες κάτι του στυλ "Η Μαρία μπορεί να μην έχει μπαμπά, έχει όμως μια μαμά που την αγαπά πάρα πολύ, και δεν είναι σωστό να την κοροϊδεύετε". Αν οι άλλες μαμάδες ζητήσουν το λόγο, τις περιποιείσαι καταλλήλως αλλά με το γάντι. Δηλαδή δεν ανοίγεις καυγά, αλλά με ψυχραιμία τους λες ότι δεν μπορείς να ανεχτείς να λέγονται τέτοια πράγματα στο δικό σου παιδί ή να πληρώνει το δικό σου παιδί (και ο τονίζεις) τις όποιες σωστές ή λάθος επιλογές των ενηλίκων. Τους λες επίσης, ότι από τη στιγμή που δεν εξληγησαν (και καλά) οι γονείς στα παιδιά την κατάσταση, που δεν τους εξληγησαν πόσο πληγώνετα κάποιος όταν τον κοροϊδεύουν άλλοι, ανέλαβες εσύ αυτό το ρόλο. Αν το συνεχίσουν, τόσο τσουρομαδιέσαι!

 

Τέλος, καλό είναι να ενημερώσεις το διευθυντή του σχολείου γαι το τι συμβαίνει. Όχι να πας και να "κατηγορήσεις" ότι ο τάδε κάνει αυτό και ο δείνα κοροϊδεύει το παιδί. Αλλά ότι το παιδί αισθάνεται άσχημα, λόγω κάποιων συμπεριφορών στο σχολείο, που έχουν αφορμή την οικογενειακή του κατάσταση.

...και αυτό!

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι οτι η μαμα ( εγω ΔΛΔ ) ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ... :-)

Η ΜΑΜΑ τα παιρνει το παιδι ειναι οκ :-)

Τα παίρνεις και δεν τα πας πουθενά.

 

ΟΙ 2 μαναδες των δύο παιδιών κάνουν τις κουφές ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ σκηνικό σκληρότητας και οι 3 μαναδες ένα περιστατικό !

ουδεμία παρατήρηση και ντροπή και πρόθεση διόρθωσης συμμόρφωσης !

η δασκάλα ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ ποτε τιποτα

 

(το προτελευταιο σκηνικό ηταν στην γιορτη της 25ης μαρτιου ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ δασκαλα της ... )

το παιδι απλά με ρωτησε γιατι δεν μαλώνουν και οι αλοι (γονείς δάσκαλοι ) τα παιδια που μου φέρονται ασχημα ;;;

το παιδι εκεινη την στιγμή το αντιμετωπιζει δε μασάει , αλλα μετα παραπονιέται !

θα γίνω κατίνα :-) θα σουρομαδήσω σας λέω κόσμο :-) :-) :-)

Παραπονιέται μήπως και σε περιπτώσεις που η μάνα του είναι μπροστά και δεν λέει κουβέντα στους άλλους?

Εκείνη την ώρα εσύ τι έκανες? (Θέλω ανάλυση)

Τι περιμένεις για να τσουρομαδήσεις?

ΞΕΚΟΥΝΗΣΟΥ

 

ps

οταν το παιδι ειναι τοσο επανδρωμένο και απαντα ...εκεινη την ωρα δεν επιθυμώ να πω κατι δημόσια ουτε και να δρασω ! αλλα αν δεν ... θα δρασω ετσι το βλεπω τωρα τουλαχιστον !

 

Αν δεν δράσεις δημόσια, δεν θα αλλάξει τίποτε.

Φαντάσου εμένα μπροστά σε τέτοια σκηνικά..........όχι με φαντάζεσαι?

AGAIN ΞΕΚΟΥΝΗΣΟΥ

 

σας ευχαριστω για το support group :-) το δύστυχο ειναι οτι διαβάζω δεν ειναι μοναδικο περιστατικό

υπαρχουν μεγαλη ανεκτικότητα- χαλαρότητα (το πα ευγενικά) απο ενήλικες σε αυτα τα φαινόμενα ...

εγω προσωπικά θα ντρεπόμουν πολυ να δω το παιδι μου ή να μου πουν οτι κοροϊδεύει καποιο αλλο

θα ηθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί ! τεσπα ...ειδομεν !

 

Το πως μας φέρονται οι άλλοι το καθορίζουμε εμείς όπως ξέρεις αγαπητή:-P

 

Και επαναλαμβάνω............... νομίζεις ότι μπορεί να γίνουν τέτοια σκηνικά μπροστά μου και να μην γίνει της επι χρήμασι εκδιδιμένης το σιδηρούν κιγκλίδωμα? (για να μην φαω και μπαν για την πάρτη σου)

 

Θωρακίζεις το παιδί σου να αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις..........αλλά όταν έρχεται η ώρα που η κάθε αγ.....τη, κουτσομπόλα και βαρεμένη κυράτσα ασχολείται με το παιδί σου ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ, κάνεις την πάπια.

Και καλά στην κυράτσα κάνεις την πάπια γιατί σκέφτεσαι το παιδί σου κλπ κλπ.

Στην δασκάλα που πρέπει να της δώσεις το κοτσίδι να το φαει τι κάνεις????

 

Καλύτερα να με λένε ξινή, λαλάκω, δύστροπη κλπ, και να φοβούνται μην πέσουν στο στόμα μου (και ενίοτε και στα χέρια μου) παρά να σκάω εγώ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.

 

Εμένα η μικρή όταν την κοροϊδεύουν για οποιοδήποτε λόγο (όπως μου είπε ότι την κοροϊδέυανε για κάτι χτες) τους απαντάει :

ΟΠΟΙΟΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ (το'χουμε μάθει από το προ-νήπιο αυτό)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα,δεν ξερω να σου πω ακριβως πως να συμβουλεψεις ενα πλασματακι που ισως να μην μπορει να διαχειριστει ψυχραιμα την κακια και αδιακρισια των ενηλικων και την σκληροτητα των μικροτερων..

μαλλον με πολλη κουβεντα,τονιζοντας της να προσπαθησει να αδιαφορει στα πικροχολα σχολια....δεν ξερω...να ενδυναμωσεις την προσωπικοτητα της??Ειναι και στο παιδακι...ποσο "σκληροτραχηλο" ειναι,ποσο ευαισθητο,ποσο τα βαζει μεσα του και ποσο εχει "χωνεψει" την πραγματικοτητα για την οικογενεια του....(οσο ευκολο ειναι να κατανοησει ενα παιδι χωρις να πονα οταν ακουει αψυχολοχητα σχολια)

 

αυτό...

 

το παιδι έχει εργαλεία

σε ενα σκηνικό είπε :

κι εσενα ο πατερας σου είναι άσχημος αλλα δεν σε κοροιδεύω

την αλλη είπε

εγω όμως εχω παπου κι εσυ όχι

την αλλη ειπε

ναι εγω όμως τον δικό μου μπαμπα θα τον διαλέξω ενω εσυ δε το διαλεξες

 

στη θέση σου δεν στεναχωριόμουν καθόλου.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να οχυρώσεις το παιδί σου από την κακία του κόσμου...πράγμα που φαντάζομαι το έχεις ήδη κάνει.....μια και το παιδί δεν πολυενοχλείται και απαντά......

 

πολύ σωστό επίσης. Αυτό κάνω στο παιδί από όταν ξεκινήσαμε το σχολείο.

Αυτά δυστυχώς μόνο στην Ελλάδα γίνονται...είμαι τόσο θυμωμένη που τα διαβάζω γιατι πιστεύω πως όσο και να έχουμε θωρακίσει τα παιδιά μας, όσο και να τα έχουμε προετοιμάσει, σίγουρα όλα αυτού του τύπου τα σχόλια, τα πληγώνουν.

 

Διαφωνώ και στα 2 σκέλη.

Δεν γίνονται μόνο στην Ελλάδα, γίνονται σε όοοοολο τον κόσμο.

Αν έχουμε "θωρακίσει" σωστά ένα παιδί το χειρότερο που μπορεί να πάθουν είναι να πληγωθούν στιγμίαια και μετά να γελούν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλά Harlow εσυ παιδι μου δεν εισαι ανθρωπος εισαι χιονάνθρωπος :-) :-)

πω .... μη δείς καυγα ή υποψία καυγα πρωτη ...! :lol:

δεν πιτευω οτι ειναι σωστό να παρέμβω απο την στιγμή που το παιδι απαντα

υπερασπίζεται τον ευατό του

και προχωρά ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΕΩΣ !

 

παραπονα ΔΕΝ εκανε γιατι το κοροιδεύουν ( τα λεει ¨ανόητα¨ αυτα τα παιδια )

 

της κάει εντύπωση που οι ΓΟΝΕΙς ΤΟΥς δεν τους μιλάνε !

ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ αν θελει να μιλήσω στις μαμαδες τους και μου είπε ΟΧΙ ΑΚΌΜΗ ΜΑΜΑ

αν ειναι θα σου πω να καθαρίσεις :-)

 

 

dalia μου ενα δικιο το έχει

εξω δε ρωτάνε ο μπαμπας σου που ειναι

στις κουνιες πχ ...

 

υπαρχει η κοινωνική ευαισθησία που λεμε ! το τακτ :wink:

:-) λεεμε τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε UFO (δικαιολογημένο νικ), δεν θα απαντήσεις για να καλύψεις το παιδί σου, αλλά εσένα.

Να μάθουν ότι δεν τις παίρνει να κάνουν τέτοιου είδους μαγκιές μπροστά σου.... κι έτσι ίσως δασκαλέψουν τα παιδιά τους να "αποφεύγουν" το δικό σου και κατά βάση να μην έρχεται το παιδάκι σου να σε ρωτάει "γιατί οι γονείς τους δεν τους μιλάνε".

 

Δεν είναι ανάγκη να μιλήσεις στις μαμάδες μπροστά στο παιδί σου.

Κάντο "στρίβειν δια του αρραβώνως".......του στυλ -σε στριμώχνω σε μια γωνιά και σου τη λέω και αν με καρφώσεις ή έχεις αντίρρηση θα'χεις την τύχη του Τζίμι Χόφα (ακόμα αγνοείται ο τύπος!!!)

 

και στην τελική θα το βγάλεις από μέσα σου ρε πουλάκι μου δεν τον καταλαβαίνεις ότι το πνίγεις με το να το παίζεις υπεράνω???

Το θέμα το'βγαλες γιατί ΕΣΥ ΠΝΙΓΕΣΑΙ........το παιδί σου μια χαρά τα βγάζει πέρα.

Γκε-γκε?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ρε UFO (δικαιολογημένο νικ), δεν θα απαντήσεις για να καλύψεις το παιδί σου, αλλά εσένα.

Να μάθουν ότι δεν τις παίρνει να κάνουν τέτοιου είδους μαγκιές μπροστά σου.... κι έτσι ίσως δασκαλέψουν τα παιδιά τους να "αποφεύγουν" το δικό σου και κατά βάση να μην έρχεται το παιδάκι σου να σε ρωτάει "γιατί οι γονείς τους δεν τους μιλάνε".

 

Δεν είναι ανάγκη να μιλήσεις στις μαμάδες μπροστά στο παιδί σου.

Κάντο "στρίβειν δια του αρραβώνως".......του στυλ -σε στριμώχνω σε μια γωνιά και σου τη λέω και αν με καρφώσεις ή έχεις αντίρρηση θα'χεις την τύχη του Τζίμι Χόφα (ακόμα αγνοείται ο τύπος!!!)

 

και στην τελική θα το βγάλεις από μέσα σου ρε πουλάκι μου δεν τον καταλαβαίνεις ότι το πνίγεις με το να το παίζεις υπεράνω???

Το θέμα το'βγαλες γιατί ΕΣΥ ΠΝΙΓΕΣΑΙ........το παιδί σου μια χαρά τα βγάζει πέρα.

Γκε-γκε?

 

Ρε συ ειναι λυση δλδ αυτο?Νομιζεις πως αν τα παιδακια αρχισουν να αποφευγουν τη μικρη με την 'τρελλη' μαμα ....αυτο τη μικρη δε θα την επηρεασει.

 

Δλδ καθε φορα που καποιος λεει κατι ασχημο στο παιδι η αλλη θα τρεχει να πουλαει τσαμπουκαδες?

 

Δε νομιζω οτι για να πει κατι χρειαζεται να τσαμπουκαλευτει,στριμωξει στον τοιχο,απειλησει κλπ...Ως γνωστον η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει.Με μια απλη παρατηρηση μπορει να περασει το μηνυμα της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε συ ειναι λυση δλδ αυτο?Νομιζεις πως αν τα παιδακια αρχισουν να αποφευγουν τη μικρη με την 'τρελλη' μαμα ....αυτο τη μικρη δε θα την επηρεασει.

 

Δλδ καθε φορα που καποιος λεει κατι ασχημο στο παιδι η αλλη θα τρεχει να πουλαει τσαμπουκαδες?

 

Δε νομιζω οτι για να πει κατι χρειαζεται να τσαμπουκαλευτει,στριμωξει στον τοιχο,απειλησει κλπ...Ως γνωστον η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει.Με μια απλη παρατηρηση μπορει να περασει το μηνυμα της.

 

Το "αποφεύγουν" είναι σε εισαγωγικά.

Και ΝΑΙ εγώ θα προτιμούσα να μην του μιλάνε του παιδιού μου παιδάκια που έχουν πάρει τέτοια "διαπαιδαγώγηση" από το σπίτι τους (ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΆ), παρά να το κοροϊδεύουν συνέχεια για τον Α-Β λόγο.

 

Άλλο άσχημο κι άλλο ρατσισμός......γιατί περί αυτού πρόκειται.

 

Όταν ένα 5χρονο κοροϊδεύει ένα άλλο 5χρονο επειδή δεν έχει μπαμπά, από κάπου άκουσε ένα ρατσιστικό σχολιασμό χειρίστου είδους και το μεταφέρει.

Δεν ρωτάει από φυσική περιέργεια , γιατί δεν έχεις μπαμπά? Κοροϊδεύει!!!

 

 

Προσωπικά σε τέτοια θέματα ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ μιλάω ευγενικά (και ψυχρά) ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορά...............όχι πολύ ευγενικά είναι η αλήθεια.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο να είμαι ευγενική σε τέτοιου είδους θέματα.

 

Την επόμενη τσαμπουκαλεύομαι άσχημα και μετά έχω την ησυχία μου αφού καταλαβαίνει ο άλλος μέχρι που τον παίρνει να "ανοιχτεί" με μένα.

Όπως προ-είπα........να ξέρει ο άλλος με ποιόν έχει να κάνει. Εγώ έτσι βρίσκω την ησυχία μου, από το ανέχομαι το μακρύ και το κοντό του καθεμιανού (γνωστοί, σόγια, άλλες μαμάδες κλπ).

Έτσι κάνω εγώ γιατί αυτό τον χαρακτήρα έχω.

 

Η UFO δεν μιλάει καθόλου όμως και την πνίγει το θέμα.

Εγώ αυτό κατάλαβα.

 

 

Κορίτσια με καυγάδες δεν λύνονται τα προβλήματα, ίσα-ίσα που θα δημιουργήσει και άλλα.

Με συζήτηση και απαξίωση μπορεί να κινηθεί και μόνο.

Δεν καυγαδίζει κανείς.

Εγώ δεν κατάλαβα ότι η Νίκη θέλει να καυγαδίσει μαζί μου.

Είπε την γνώμη της, και είπα την δική μου.

 

Νίκη πες ότι δεν θες καυγά παιδί μου:D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

UFO το έπιασα πιο γενικά το θέμα κοροϊδεύω και επιμένω ότι τα παιδια κοροιδεύονται και έξω.Βασικα παρόλο που σε αρκετές δραστηριότητες ο μπαμπας μας δεν εμφανίζεται, ποτε δεν τον έχουν ρωτήσει για μπαμπά.Επισης ήθελα να πω ότι είμαι κατά στο να έχει το παιδι στο νου του, ότι "καθαρίζει" η μαμά/μπαμπάς/ οποιοσδήποτε άλλος.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

UFO το έπιασα πιο γενικά το θέμα κοροϊδεύω

 

Ρε παιδιά διαφωτίστε με αν κατάλαβα λάθος.

Εδώ κοροϊδεύουν ένα παιδάκι γιατί δεν έχει μπαμπά ΛΌΓΩ ΜΟΝΟΓΟΝΕΪΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ, και όχι γιατί ο μπαμπάς του π.χ. πέθανε (φτου στου) ή γιατί λείπει (ναυτικός κλπ)... εκεί δεν θα το κοροϊδεύανε καθόλου.

 

 

Το παιδί τα βγάζει μια χαρά πέρα, η μάνα του τρώει τα λυσσακά της και πνίγεται επειδή δεν μιλάει για να βάλει τους άλλους στη θέση τους.

 

Αν μιλάμε για κάτι άλλο πάσο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε DALIA.

Και όπως είπα και πιο πάνω εγώ το θεωρώ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ "κοροϊδια", που χρίζει τσαμπουκαλεμένης αντιμετώπισης..... όχι μπροστά στο παιδί, εφόσον δεν είναι αναγκαίο.

Κατ'ιδίαν αντιμετώπιση(έχω αναφέρει παράδειγμα Τζίμι Χόφα πιο πάνω:D).

 

Μίλα μαρή UFO που'σαι????

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το "αποφεύγουν" είναι σε εισαγωγικά.

Και ΝΑΙ εγώ θα προτιμούσα να μην του μιλάνε του παιδιού μου παιδάκια που έχουν πάρει τέτοια "διαπαιδαγώγηση" από το σπίτι τους (ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΆ), παρά να το κοροϊδεύουν συνέχεια για τον Α-Β λόγο.

 

Μωρε εσυ θα το προτιμουσες...κι εγω θα το προτιμουσα...το παιδι ομως?

Ρισκαρεις να γινει ακομα χειροτερο το πραγμα?

 

Άλλο άσχημο κι άλλο ρατσισμός......γιατί περί αυτού πρόκειται.

 

Ολα τα κοροιδευτηκα σχολια μεταξυ παιδιων σε αυτες τις ηλικιες παντα ρατσιστικα ειναι.Θες για την εμφανιση ..θες για την οικογενειακη κατασταση..θες για την καταγωγη....θες για την οικονομικη κατασταση...παντα εκει καπου ξεκιναει η κοροιδια.Δε το λεω για να δικαιολογησω κατι.

 

Όταν ένα 5χρονο κοροϊδεύει ένα άλλο 5χρονο επειδή δεν έχει μπαμπά, από κάπου άκουσε ένα ρατσιστικό σχολιασμό χειρίστου είδους και το μεταφέρει.

Δεν ρωτάει από φυσική περιέργεια , γιατί δεν έχεις μπαμπά? Κοροϊδεύει!!!

 

 

Προσωπικά σε τέτοια θέματα ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ μιλάω ευγενικά (και ψυχρά) ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορά...............όχι πολύ ευγενικά είναι η αλήθεια.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο να είμαι ευγενική σε τέτοιου είδους θέματα.

 

Την επόμενη τσαμπουκαλεύομαι άσχημα και μετά έχω την ησυχία μου αφού καταλαβαίνει ο άλλος μέχρι που τον παίρνει να "ανοιχτεί" με μένα.

Όπως προ-είπα........να ξέρει ο άλλος με ποιόν έχει να κάνει. Εγώ έτσι βρίσκω την ησυχία μου, από το ανέχομαι το μακρύ και το κοντό του καθεμιανού (γνωστοί, σόγια, άλλες μαμάδες κλπ).

Έτσι κάνω εγώ γιατί αυτό τον χαρακτήρα έχω.

 

Η UFO δεν μιλάει καθόλου όμως και την πνίγει το θέμα.

Εγώ αυτό κατάλαβα.

 

 

 

Δεν καυγαδίζει κανείς.

Εγώ δεν κατάλαβα ότι η Νίκη θέλει να καυγαδίσει μαζί μου.

Είπε την γνώμη της, και είπα την δική μου.

 

Νίκη πες ότι δεν θες καυγά παιδί μου:D

 

 

Ασχετο αλλα απο που γνωριζουν οι συμμαθητες του παιδιου λεπτομερειες γαι την οικογενειακη της καταστασης?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρίσκω λίγο υπερβολικο να μιλάμε για ρατσισμό.Δεν θέλουν το παιδι στις παρεές; Το απομακρύνουν;του φέρονται άσχημα;οι άλλες μαμάδες λένε να μην το κάνουν παρέα τα παιδια τους; Πχ ο θ. έχουν στην Μπαλα ένα παιδάκι χοντρούλικο.Το λέγανε χοντρομπαλά να να. Είναι ρατσιστές ή απλά λένε αυτο που βλέπουν χωρίς ίχνος κακίας; Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε γειτονιες που μενεις χρονια τα παντα ξερουν εμενα μου εκανε εντυπωση που δεν ηξερα για κανεναν τιποτα οταν ανοιξε ο καιρος στην παιδικη χαρα και ολοι ξεραν για μας περιεργως.

 

Και τωρα εγω μεσα εχω ενα τριχρονο που ρωταει γιατι ο μπαμπας του δεν ειναι σπιτι ακομα και δουλευει γιατι φευγοντας απο την παιδικη χαρα πεταχτηκε μια κυρια και του ειπε πηγαινε σπιτι Μαριε γιατι δεν ηθελε θα σε περιμενει ο μπαμπας χωρις καν να ξερει αν ειναι σπιτι ο μπαμπας. Και σκαλωσε ο δικος μου προσπαθησα να το σωσω εγω λεγοντας θα ερθει αργοτερα ο μπαμπας μας δουλευει και ο Μαριος μουλαρωσε γιατι ο δικος του μπαμπας δουλευει ακομα και των αλλων παιδιων οχι.

 

Καλοπροαιρετη η κινηση της κυριουλας αλλα πως την πετας αυτην την κουβεντα χωρις να ξερεις αν το παιδακι ζει με τον μπαμπα η οχι η αν εχει πεθανει. Λιγο τακτ να ειχαν οι μεγαλοι θα το εβρισκαν και τα μικρα παιδια.

 

Οσο για το αν αντιλαβανονται τοσο μικρα παιδια τις διαφορες στην οικογενεια πραγματικα τις αντιλαμβανονται γιαυτο πρεπει να τους εξηγουμε απο νωρις το οτι υπαρχουν διαφορετικες μορφες οικογενειας. Πολυ νωρις πριν τα τρια χωρις να αναφερθει τιποτα απο εμας ο γιος μου με ρωτησε για παιδακι φιλης που ειναι ο μπαμπας της γιατι δεν το ειχε δει ποτε. Πραγματικα δεν το περιμενα οτι θα το παρατηρουσε τοσο μικρος και εκει αρπαξα την ευκαιρια για να του εξηγησω οτι εχει μπαμπα αλλα ειναι μακρια και τις πολλαπλες μορφες των οικογενειων.

Link to comment
Share on other sites

Το "αποφεύγουν" είναι σε εισαγωγικά.

Και ΝΑΙ εγώ θα προτιμούσα να μην του μιλάνε του παιδιού μου παιδάκια που έχουν πάρει τέτοια "διαπαιδαγώγηση" από το σπίτι τους (ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΆ), παρά να το κοροϊδεύουν συνέχεια για τον Α-Β λόγο.

 

Άλλο άσχημο κι άλλο ρατσισμός......γιατί περί αυτού πρόκειται.

 

Όταν ένα 5χρονο κοροϊδεύει ένα άλλο 5χρονο επειδή δεν έχει μπαμπά, από κάπου άκουσε ένα ρατσιστικό σχολιασμό χειρίστου είδους και το μεταφέρει.

Δεν ρωτάει από φυσική περιέργεια , γιατί δεν έχεις μπαμπά? Κοροϊδεύει!!!

 

 

Προσωπικά σε τέτοια θέματα ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ μιλάω ευγενικά (και ψυχρά) ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορά...............όχι πολύ ευγενικά είναι η αλήθεια.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο να είμαι ευγενική σε τέτοιου είδους θέματα.

 

Την επόμενη τσαμπουκαλεύομαι άσχημα και μετά έχω την ησυχία μου αφού καταλαβαίνει ο άλλος μέχρι που τον παίρνει να "ανοιχτεί" με μένα.

Όπως προ-είπα........να ξέρει ο άλλος με ποιόν έχει να κάνει. Εγώ έτσι βρίσκω την ησυχία μου, από το ανέχομαι το μακρύ και το κοντό του καθεμιανού (γνωστοί, σόγια, άλλες μαμάδες κλπ).

Έτσι κάνω εγώ γιατί αυτό τον χαρακτήρα έχω.

 

Η UFO δεν μιλάει καθόλου όμως και την πνίγει το θέμα.

Εγώ αυτό κατάλαβα.

 

 

 

Δεν καυγαδίζει κανείς.

Εγώ δεν κατάλαβα ότι η Νίκη θέλει να καυγαδίσει μαζί μου.

Είπε την γνώμη της, και είπα την δική μου.

 

Νίκη πες ότι δεν θες καυγά παιδί μου:D

 

Καλέ δεν εννοούσα καυγά μεταξύ σας εδώ στο φόρουμ;)

Αυτό που έγραψα είναι ότι δεν βγαίνει κάτι αν το κορίτσι που έχει το θέμα με την μικρή της (το UFO δηλαδή) καυγαδίσει με τις άλλες μαμάδες;)

Με το να καυγαδίσει στο σχολείο ή να χειροδικήσει δεν θα λύσει το πρόβλημα της άδικης και ρατσιστικής συμπεριφοράς απέναντι στο παιδί αλλά θα προσθέσει και άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γειτονιες που μενεις χρονια τα παντα ξερουν εμενα μου εκανε εντυπωση που δεν ηξερα για κανεναν τιποτα οταν ανοιξε ο καιρος στην παιδικη χαρα και ολοι ξεραν για μας περιεργως.

 

Και τωρα εγω μεσα εχω ενα τριχρονο που ρωταει γιατι ο μπαμπας του δεν ειναι σπιτι ακομα και δουλευει γιατι φευγοντας απο την παιδικη χαρα πεταχτηκε μια κυρια και του ειπε πηγαινε σπιτι Μαριε γιατι δεν ηθελε θα σε περιμενει ο μπαμπας χωρις καν να ξερει αν ειναι σπιτι ο μπαμπας. Και σκαλωσε ο δικος μου προσπαθησα να το σωσω εγω λεγοντας θα ερθει αργοτερα ο μπαμπας μας δουλευει και ο Μαριος μουλαρωσε γιατι ο δικος του μπαμπας δουλευει ακομα και των αλλων παιδιων οχι.

 

Καλοπροαιρετη η κινηση της κυριουλας αλλα πως την πετας αυτην την κουβεντα χωρις να ξερεις αν το παιδακι ζει με τον μπαμπα η οχι η αν εχει πεθανει. Λιγο τακτ να ειχαν οι μεγαλοι θα το εβρισκαν και τα μικρα παιδια.

 

Οσο για το αν αντιλαβανονται τοσο μικρα παιδια τις διαφορες στην οικογενεια πραγματικα τις αντιλαμβανονται γιαυτο πρεπει να τους εξηγουμε απο νωρις το οτι υπαρχουν διαφορετικες μορφες οικογενειας. Πολυ νωρις πριν τα τρια χωρις να αναφερθει τιποτα απο εμας ο γιος μου με ρωτησε για παιδακι φιλης που ειναι ο μπαμπας της γιατι δεν το ειχε δει ποτε. Πραγματικα δεν το περιμενα οτι θα το παρατηρουσε τοσο μικρος και εκει αρπαξα την ευκαιρια για να του εξηγησω οτι εχει μπαμπα αλλα ειναι μακρια και τις πολλαπλες μορφες των οικογενειων.

 

Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις!!!

Ακόμα και στις μέρες μας παρόλο που οι πιο πολλοί δουλεύουν ατελείωτες ώρες το κουτσομπολιό καλά κρατεί:rolleyes:

Νομίζω ότι κάποιοι άνθρωποι προκειμένου να ξεφύγουν από τη μιζέρια τους, που τους πνίγει, προτιμούν να σκαλίζουν ξένες ζωές και να κουτσομπολεύουν. Δεν τους ενδιαφέρει αν θύματα της συμπεριφοράς τους αυτής είναι τρυφερές ψυχούλες, απαίδευτες:evil:

Link to comment
Share on other sites

να με συμπαθατε έτρεχα :-)

ναι η αλήθεια ειναι οτι με πνήγει , όπως με πνηγει και στα τηλεφωνικα ραντεβού του 1535 που ΠΡΕΠΕΙ να πεις όνομα πατρός λες κενό και πας την ώρα του ραντεβού και σου λένε απο που ειναι ο σύζηγός με το ονομα Κένο ; :-)

όπως και πολλα άλλα :-)

 

τα παιδια εχουν κάνει συζήτηση με κάποιον

λογικά στο σπίτι τους - λέω εγω τώρα -

(γιατι εμένα δεν με έχει ρωτήσει κανείς )

και οι απαντήσεις που προφανώς έχουν παρει ειναι νεατερνταλ ... υποτιμικές , ελειψη κοινωνικής αυαισθησίας

για να κορόιδέυουν :wink: αλλη εξήγηση δεν εχω !

 

 

ναι ζω σε μικρή κοινωνία

όπως και ο Μαρκος Πόλος :-) τα ξέρουν όλα μόνο εγω δε ξέρω και δεν ασχολούμε :-)

 

 

οταν υπαρχει ένα ευαίσθητο θέμα που σε αγγίζει τοσο πολύ ...ειναι λογικό - για μένα - στην αρχή να παγωνω , να δω πως παει η κατασταση πως νιώθω και μετα να αντιδρασω

 

δεν θα τσαμπουκαλευτω δεν μπορείς να αλλαξεις πιστεύω όλη την κοινωνία ή εναν ενηλικά

μπορεις να "εμπνεύεσεις" όμως ενα παιδι

 

το παιδί του αλλου δεν θέλω να το ¨ εμπνεύσω ¨ εχει γονείς

μπορω όμως να δυναμώσω το παιδι μου !

 

στο δια ταύτα , τις κυρίες θα τις περιποιηθώ εν ελθέτο χρόνο ... γιατι τωρα ουτε ψύχραιμη ειμαι

και νομίζω οτι με τόσο εκνευρισμό θα μου πει καμία καλημέρα και θα της αρχίσω τα καντίλια = θα χασω :-)

 

αυτα !

 

και ναι ειναι ρατσισμός .. μεγας ...

αυτοί με τις φανταστικές ζωές και με τις τέλειες οικογενειες παντα έχουν χρόνο να ασχολούντε με τους άλους :-) άλλωστε :wink::-)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρίσκω λίγο υπερβολικο να μιλάμε για ρατσισμό.Δεν θέλουν το παιδι στις παρεές; Το απομακρύνουν;του φέρονται άσχημα;οι άλλες μαμάδες λένε να μην το κάνουν παρέα τα παιδια τους; Πχ ο θ. έχουν στην Μπαλα ένα παιδάκι χοντρούλικο.Το λέγανε χοντρομπαλά να να. Είναι ρατσιστές ή απλά λένε αυτο που βλέπουν χωρίς ίχνος κακίας; Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένη.

 

Επέτρεψε μου να σε ξεμπερδέψω.

Το παιδάκι το χοντρομπαλούδικο είναι κάτι που τα παιδιά το βλέπουν με τα μάτια τους............και το λένε............σε δείχνουν και λένε ....χαχαχα είσαι χοντρός/κοντός/φαφούτης σπυριάρης κλπ.

 

Το ότι το παιδάκι που κοροϊδεύουν δεν έχει πατέρα ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ????

Από κάπου το μάθανε.............και το μάθανε με άσχημο τρόπο, με τρόπο που τους επιτρέπει να κοροϊδεύουν τα άλλα παιδιά για ΚΑΤΙ ΜΗ ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΕΣ και κάτι που δεν αφορά τις μεταξύ τους σχέσεις...........π.χ. είσαι χοντρός και δεν μπορείς να τρέξεις να κυνηγήσεις την μπάλα.

 

 

 

 

Σε γειτονιες που μενεις χρονια τα παντα ξερουν εμενα μου εκανε εντυπωση που δεν ηξερα για κανεναν τιποτα οταν ανοιξε ο καιρος στην παιδικη χαρα και ολοι ξεραν για μας περιεργως.

Η μάνα μου δεν είναι ο τύπος της κουτσομπόλας που θα βγει στην γειτονιά να πιάσει φιλίες και να σχολιάσει.

Στο προηγούμενο σπίτι μου έμενα κοντά 10 χρόνια και δεν ήξερα ποιός μένει δίπλα μου.

Η μάνα μου ήξερε όλη τη γειτονιά............την δική μου, όχι την δική της:lol:

 

Με ένα αξιοθαύμαστο τρόπο μαθαίνονται όλα.........και καλά να'χεις τη μάνα μου που δεν μεταφέρει κουτσομπολιά κλπ.

Άμα έχεις τον φούρναρη της γειτονιάς μου, 10 οικοδομικά τετράγωνα πιο πάνω θα ξέρουν σε ποιά στάση κοιμάσαι στο κρεβάτι σου:P:p τύφλα να'χει το FBI έτσι??

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

να με συμπαθατε έτρεχα :-)

ναι η αλήθεια ειναι οτι με πνήγει , όπως με πνηγει και στα τηλεφωνικα ραντεβού του 1535 που ΠΡΕΠΕΙ να πεις όνομα πατρός λες κενό και πας την ώρα του ραντεβού και σου λένε απο που ειναι ο σύζηγός με το ονομα Κένο ; :-)

όπως και πολλα άλλα :-)

 

Έχω πάει σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο να κάνω σαλπιγγογραφία.... λεπτομέρεια.... ως ανύπαντρη.

Στέλνω τη μάνα μου για τα διαδικαστικά και πάω εγώ με το γιατρό.

 

Έρχεται και μου λέει το σκηνικό:

 

Στην ρεσεψιόν της ζητάνε τα στοχεία μου κλπ και φτάνουμε

 

Ρεσεψιονίστ: Όνομα συζύγου?

Μάνα μου: Δεν υπάρχει

Ρ: Δηλαδή τι εννοείται?

Μ: Τι να εννοώ κοπέλα μου... δεν είναι παντρεμένη.

Ρ: Και γιατί κάνει την σαλπιγγογραφία

Μ: Γιατί απαγορεύεται? Μόνο οι παντρεμένες κάνουν σαλπιγγογραφία?

 

Όταν ο άλλος το'χει ακατοίκητο τι να λέμε:lol::lol::lol::lol:

 

 

στο δια ταύτα , τις κυρίες θα τις περιποιηθώ εν ελθέτο χρόνο ... γιατι τωρα ουτε ψύχραιμη ειμαι

και νομίζω οτι με τόσο εκνευρισμό θα μου πει καμία καλημέρα και θα της αρχίσω τα καντίλια = θα χασω :-)

Περιμένω ώρα και μέρα να ρεπάρω.............θέλω να΄μαι μπροστά λέμε... αναλαμβάνω τα καντήλια....δωρέαν

 

Άσε κι αύριο έχω άλλο θέμα...........μας στείλανε οδηγίες από το σχολείο αύριο τα παιδάκια να είναι μπανιαρισμένα και να φοράνε τα καλά τους γιατί θα πάνε στην εκκλησία ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝΕ.............μπορείς να φανταστείς αύριο το πρωί τις ερωτήσεις μου στην δασκάλα (η οποία είναι μια καλή κοπελίτσα)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντυπωση πως εμενες Αθηνα...γι'αυτο παραξενευτηκα.Επαρχια δυστυχως ολα μαθαινονται.Κι εγω επαρχια μεγαλωσα και το ξερω και απο την καλη και απο την αναποδη.

Link to comment
Share on other sites

Σχωράτε με αν δεν κατάλαβα καλά, αλλά μπροστά σου και μπροστά στο παιδί έγιναν τα σχόλια αυτά;

 

Μήπως εμμέσως πλην σαφώς το παιδί προσπαθεί να σου πει "γιατί δεν με υπερασπίστηκες;" όσο σκληρόπετσο κι αν αναγκαστεί να γίνει ένα παιδί, πάντα θέλει να νιώσει ότι το προστατεύει ο μεγάλος...

 

Σίγουρα πρέπει να μιλήσεις, όχι απαραίτητα για να καταλήξεις σε βίαιη αφαίρεση ποστίς και εξτένσιον, αλλά για να τους δειξεις ότι τα σχόλιά τους δεν είναι ευπρόσδεκτα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...