Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδι μονογονεϊκών οικογενειών στο σχολείο ;;; !!!


Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω :

πως θα έπρεπε ένας γονέας να συμβουλέψει το παιδί του και να αντιμετωπίσει (παιδιά και γονείς και δασκάλους ) όταν στο σχολείο :

το κοροϊδεύουν : εσύ δεν έχεις μπαμπά να να νανανα :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοιτα,δεν ξερω να σου πω ακριβως πως να συμβουλεψεις ενα πλασματακι που ισως να μην μπορει να διαχειριστει ψυχραιμα την κακια και αδιακρισια των ενηλικων και την σκληροτητα των μικροτερων..

μαλλον με πολλη κουβεντα,τονιζοντας της να προσπαθησει να αδιαφορει στα πικροχολα σχολια....δεν ξερω...να ενδυναμωσεις την προσωπικοτητα της??Ειναι και στο παιδακι...ποσο "σκληροτραχηλο" ειναι,ποσο ευαισθητο,ποσο τα βαζει μεσα του και ποσο εχει "χωνεψει" την πραγματικοτητα για την οικογενεια του....(οσο ευκολο ειναι να κατανοησει ενα παιδι χωρις να πονα οταν ακουει αψυχολοχητα σχολια)

 

Αυτο που με στεναχωρει..ειναι οτι αναφερεσαι καισ τους δασκαλους....ντρεπομαι κυριολεκτικα αν υπαρχει εκπαιδευτικος τοσο ψυχρος και αναλγητος να σχολιαζει κακοβουλα ή απερισκεπτα αν θες την οικογενεια ενος παιδιου..Στην τελικη αν αναρωτιεται για τον μπαμπα του παιδιου να ρωτησει εσενα σε προσωπικη κουβεντα και μετα τερμα!!

Link to comment
Share on other sites

Τετοια απορια απο εσενα συγκεκριμενα δεν τη περιμενα.Ειμαι σιγουρη αν βγαλεις απο το μυαλο σου οτι προκειται για το δικο σου παιδι και το δεις σα να συμβαινει σε καποιο αλλο παιδακι...θα βρεις την καταλληλη συμβουλη για τη μικρη.Υποθετω εχει να κανει και το τι εχεις πει εσυ η ιδια στο παιδι και με το χαρακτηρα του παιδιου.Ενα παιδακι πιο ανασφαλες θα ειχε μεγαλυτερη δυσκολια μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

το παιδι έχει εργαλεία

σε ενα σκηνικό είπε :

κι εσενα ο πατερας σου είναι άσχημος αλλα δεν σε κοροιδεύω

την αλλη είπε

εγω όμως εχω παπου κι εσυ όχι

την αλλη ειπε

ναι εγω όμως τον δικό μου μπαμπα θα τον διαλέξω ενω εσυ δε το διαλεξες

 

το θέμα ειναι οτι η μαμα ( εγω ΔΛΔ ) ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ... :-)

 

edit

NIKI μου ολα να τα περημένεις σ αυτήν την ζωή :wink:

νομίζω απαντήθηκε και η απορία σου :-):wink:

Η ΜΑΜΑ τα παιρνει το παιδι ειναι οκ :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το παιδι έχει εργαλεία

σε ενα σκηνικό είπε :

κι εσενα ο πατερας σου είναι άσχημος αλλα δεν σε κοροιδεύω

την αλλη είπε

εγω όμως εχω παπου κι εσυ όχι

την αλλη ειπε

ναι εγω όμως τον δικό μου μπαμπα θα τον διαλέξω ενω εσυ δε το διαλεξες

 

το θέμα ειναι οτι η μαμα ( εγω ΔΛΔ ) ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ... :-)

 

ααα....ενταξει...τελειωσε το θεμα!!Το κοριτσι σου ειναι ετοιμολογο και ωριμοτατο..βαζει στην θεση τους καθε αναγωγο!!!

Εσυ UFO...φυσικο ειναι να τα παιρνεις..

τωρα με τα παιδακια δεν ξερω αν πρεπει..η ηλικια τους συγχωρει την "σκληροτητα"

στους γονεις και δασκαλους παντως....θα εδινα κι εγω καταλληλες απαντησεις...παρε παραδειγμα απο το παιδι σου βρεεεεεε:rolleyes:χαχα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον ντροπή στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς που επιτρέπουν στα παιδιά να σχολιάζουν τέτοια πράγματα και να κοροϊδεύουν την μικρή σου:evil:

 

Πες του παιδιού ότι εσείς μπορεί να μην έχετε μπαμπά αλλά τα περνάτε φίνα;)

Είστε μια μικρή αλλά δυνατή ομάδα και ότι αγαπιέστε πολύ πολύ πολύ:D

 

Επίσης πες της ότι η μαμά κάνει για μαμά και για 10 πατεράδες μαζί;)

 

Α..στο καλό...τα πήρα άσχημα:evil:

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ 2 μαναδες των δύο παιδιών κάνουν τις κουφές ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ σκηνικό σκληρότητας και οι 3 μαναδες ένα περιστατικό !

ουδεμία παρατήρηση και ντροπή και πρόθεση διόρθωσης συμμόρφωσης !

 

η δασκάλα ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ ποτε τιποτα

 

(το προτελευταιο σκηνικό ηταν στην γιορτη της 25ης μαρτιου ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ δασκαλα της ... )

το παιδι απλά με ρωτησε γιατι δεν μαλώνουν και οι αλοι (γονείς δάσκαλοι ) τα παιδια που μου φέρονται ασχημα ;;;

 

το παιδι εκεινη την στιγμή το αντιμετωπιζει δε μασάει , αλλα μετα παραπονιέται !

 

θα γίνω κατίνα :-) θα σουρομαδήσω σας λέω κόσμο :-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι ειλικρινής θα κοίταζα τόσο υποτιμητικά τις μαμάδες και τις δασκάλες που θα τις ξήλιαζα.

Μετά με δυνατή φωνή και τάχα απευθυνόμενη προς το παιδί θα έλεγα...τσ τσ τσ κάποιοι γονείς δεν δίνουν καθόλου καλή ανατροφή στα παιδιά τους;)

 

Καλύτερα να τους την πεις υποτιμητικά παρά να τις ξεμαλλιάσεις και να βρεις και τον μπελά σου:evil:

 

Ανόητοι γονείς μεγαλώνουν πάντα ανόητα παιδιά:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα να ρωτήσω :

πως θα έπρεπε ένας γονέας να συμβουλέψει το παιδί του και να αντιμετωπίσει (παιδιά και γονείς και δασκάλους ) όταν στο σχολείο :

το κοροϊδεύουν : εσύ δεν έχεις μπαμπά να να νανανα :-)

 

Ελπίζω να μην έχω καταλάβει καλά. :confused:Οι δάσκαλοι και οι γονείς το κοροϊδεύουν ; :shock:

Είναι δυνατόν; Λυπάμαι για την κατάντια τους. :evil:Το κακό μ' αυτούς είναι όμως ότι μεγαλώνουν παιδιά που θα τα κάνουν σαν τα μούτρα τους :evil:

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα μιλαγα σε σκηνικο που γινεται μπροστα στα ματια μου.Απλα θα φροντιζα για αρχη να μιλησω χωρις να το καταλαβει το παιδι.

 

Αν συνεχιζονταν τα σκηνικα ...θα ξεμαλλιαζα.

 

Κουβεντα και παλι κουβεντα με τη μικρη...συνεχως...

Τωρα εσυ...βαθιες ανασες και ψυχραιμια.Μη δειχνεις στη μικρη οτι εκνευριζεσαι...νομιζω οσο πιο ψυχραιμη σε βλεπει τοσο λιγοτερη σημασια θα δινει.Αλλα αν γινονται μπροστα σου μιλα..

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια με το ξεμάλλιασμα θα χάσει το δίκιο της.

 

Επίσης τι παράδειγμα θα δώσει στην μικρή?

 

Όπου διαφωνούμε ξεμαλλιάζουμε?

 

Δεν συμφωνώ καθόλου. Μίλα κορίτσι μου και βγες από πάνω;)

 

ΟΧΙ χειροδικίες...

Link to comment
Share on other sites

η δασκάλα ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ ποτε τιποτα

 

(το προτελευταιο σκηνικό ηταν στην γιορτη της 25ης μαρτιου ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ δασκαλα της ... )

το παιδι απλά με ρωτησε γιατι δεν μαλώνουν και οι αλοι (γονείς δάσκαλοι ) τα παιδια που μου φέρονται ασχημα ;;;

 

το παιδι εκεινη την στιγμή το αντιμετωπιζει δε μασάει , αλλα μετα παραπονιέται !

 

 

Εκείνη τη στιγμή λοιπόν θα έλεγα στο παιδί μισό λεπτό καρδούλα μου να τους ρωτήσουμε.

Θα ζήταγα απο τη δασκάλα το λόγο και θα έλεγα σε όλους τους παριστάμενους μ'ενα χαμόγελο μέχρι τ'αυτιά: Συγνώμη αλλά το παιδί μου έχει μια απορία και επειδή δεν ξέρω την απάντηση θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Όταν τα παιδιά της φέρονται άσχημα και την κοροιδέυουνε γιατί δεν τους μιλάει κανείς?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια ειναι σκληρα το ξέρω απο φύση τους !

(ειμαι ετοιμη ... κι εγω και το παιδι ....)

για τους γονείς και ενήλικές τα " ζωα " ανησυχώ !

 

(υ.σ. ευχαριστώ για την ιδεα " αθλια" next time ίσως , που ελπίζω να μην υπάρξει :-) )

 

ps

οταν το παιδι ειναι τοσο επανδρωμένο και απαντα ...εκεινη την ωρα δεν επιθυμώ να πω κατι δημόσια ουτε και να δρασω ! αλλα αν δεν ... θα δρασω ετσι το βλεπω τωρα τουλαχιστον !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα να ρωτήσω :

πως θα έπρεπε ένας γονέας να συμβουλέψει το παιδί του και να αντιμετωπίσει (παιδιά και γονείς και δασκάλους ) όταν στο σχολείο :

το κοροϊδεύουν : εσύ δεν έχεις μπαμπά να να νανανα :-)

 

Σίγουρα οι γονείς αυτών των παιδιών συζητάνε στο σπίτι ή καλύτερα κουτσομπουλεύουν και τα παιδιά ακούν και μετά αναπαράγουν.

Το πρόβλημα ξεκινά από τους γονείς και τους δασκάλους.

Θα πρέπει να είναι τελείως ηλίθιοι για να ασχολούνται και πολύ περισσότερο να κουτσομπολεύουν.

Δικαιολογημένα θύμωσες, εδώ θύμωσα εγώ που το διάβασα.....αναρωτιέμαι τι σόι κόσμος στήνει στον τοίχο ένα παιδί και τι σόι κόσμος έχει αναλάβει να μεγαλώσει παιδιά......

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να οχυρώσεις το παιδί σου από την κακία του κόσμου...πράγμα που φαντάζομαι το έχεις ήδη κάνει.....μια και το παιδί δεν πολυενοχλείται και απαντά......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα στην διευθύντρια/διευθυντή του σχολείου και θα τον ενημέρωνα ότι στο επόμενο περιστατικό θα έκανα καταγγελία στον συνήγορο του παιδιού. Δεν γνωρίζω αν είναι αρμόδιο όργανο για να επέμβει αλλά θα το έλεγα για εκφοβισμό.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι πονεμένη ιστορία!

Το έζησα με την κόρη μου, όταν πήγαινε δημοτικό και ενώ δεν την πείραζε που δεν ζούσε μαζί με τον πατέρα της, δεν θα ξεχάσω την ημέρα που ήρθε σπίτι και μου είπε ότι της είπε κάποιο παιδί πως δεν έχει μπαμπά.

Επειδή ήταν παιδί χωρισμένων γονέων, μερικά παιδιά είχαν καταλάβει πως δεν είχε μπαμπά και της το πετάγανε.

Λυπάμαι για τους γονείς που μεγαλώνουν έτσι τα παιδιά τους, τα οποία μεγαλώνοντας γίνονται προβληματικοί ενήλικες.

Είναι πολύ δύσκολο να το βιώνεις όλο αυτό, πολύ πολύ ψυχοφθόρο να βλέπεις να πληγώνουν το παιδί σου.

Θα περάσει όμως και αυτό, εμείς οι μαμάδες έχουμε τον τρόπο μας και επουλώνουμε τις πληγές των παιδιών μας.

Έχουμε την δύναμη και κάνουμε τα πικρά γλυκά και δεν μας φοβάμαι.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι βλακεία τα πιάνει και κοροϊδεύουν;

Εγώ αυτό που τους έχω πει είναι ότι τα παιδιά που κοροϊδεύουν, δεν νιώθουν καλά με τον εαυτό τους και προσπαθούν να κάνουν και τους άλλους να νιώσουν άσχημα.

Θα μπορούσαν να κοροϊδεύουν ακόμα και το πιο ασήμαντο πράγμα. Οπότε η πιο ενδεδειγμένη απάντηση είναι το παλιό "όποιος κοροϊδεύει, κοροϊδεύει τα μούτρα του".

Link to comment
Share on other sites

θυμωνω πολυυυυ με τετοια περιστατικα..:cry::evil:...Οι γονεις μ ειναι χωρισμενοι η αδερφουλα μου που παει δημοτικο συνεχως την κοροιδευουν....Η μητερα μου ζει στο εξωτερικο εχει παει για δουλεια και μολις τελειωσουν τα σχολεια θα την παρει...

Λενε στο παιδι η μαμα σου σε ξεχασε δεν θα σε παρει θα ζεις παντα με την γιαγια:evil:

Δεν εχεις μαμα δεν εχεις μπαμπα....και γ αυτο εισαι κακο παιδι...:evil::evil:

Και τ χειροτερο???Η ιδια η δασκαλα της περισυ δεν την αφηνε να μιλαει για την μαμα μας:shock::shock:

Οταν πηγα να μιλησω μαζι της πρωτου την ξεμαλλιασω:evil:

Την ρωτησα για ποιο λογο δεν αφηνει τ παιδι ν μιλαει για την μαμα του η απαντηση????Εεε να ολο προσπαθει να δικαιολογηθει πως θα την παρει η μαμα της και κατανταει κουραστικη.....:shock::oops:

Ωραιοι εκπαιδευτικοι μπραβο.....Τι να κανει τ παιδι οταν τ κοροιδευουν??

Οπως ειπαν πολλα κοριτσια παραπανω φταινε οι γονεις σε πολλα πραγματα....και λυπαμαι πραγματικα για τετοιες συμπεριφορες παιδιων....αναξιοι ανθρωποι!:evil:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για το support group :-) το δύστυχο ειναι οτι διαβάζω δεν ειναι μοναδικο περιστατικό

 

υπαρχουν μεγαλη ανεκτικότητα- χαλαρότητα (το πα ευγενικά) απο ενήλικες σε αυτα τα φαινόμενα ...

 

εγω προσωπικά θα ντρεπόμουν πολυ να δω το παιδι μου ή να μου πουν οτι κοροϊδεύει καποιο αλλο

θα ηθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί ! τεσπα ...ειδομεν !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πιστεύω ότι τα παιδιά από μόνα τους δεν κάνουν τέτοιους συνειρμούς, θα συμφωνήσω ότι οι μεγάλοι κουτσομπολεύουν, αδιαφορούν (δεν είδα, δεν άκουσα,…)…

Είναι απογοητευτικό, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ σε τέτοιο σημείο ως χώρα και να ασχολούμαστε με τέτοιου είδους φτηνιές κατινιές! Αντί να δίνουμε δύναμη στα παιδιά μας να τους λέμε ότι είναι καλύτερα επειδή έχουν μπαμπά!

Όσο και να μην ενοχλούσε το παιδί μου ένα τέτοιο σκηνικό, εμένα θα με εξόργιζε! Δεν ξέρω αν θα είχα τη δύναμη να το βουλώσω! Μπορεί να έλεγα μπροστά σε όλες (τις συμβατικές κότες), κάτι π.χ. «αυτό που έχει σημασία είναι να έχεις ανθρώπους να σε προσέχουνε, να σε αγαπάνε, να σε σέβονται και να μην σε χτυπάνε. Στη ζωή γνωρίζουμε πολλούς ανθρώπους, καλούς, κακούς και άσχημους, γιατί όλοι αυτοί υπάρχουν. Οι περισσότεροι άνθρωποι που κοροϊδεύουν, δεν κοιτάνε τον εαυτό τους στο καθρέπτη, θεωρούν πιο εύκολο να κοιτάνε τους άλλους».

Τώρα, για τη δασκάλα τι να πω…. Θα πήγαινα να της μιλήσω, κάποια άλλη στιγμή όταν θα ήμουνα ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites

UFO πως δεν γύρισε καμιά να σου πει όλο οίκτο "Καημενούλλλλλλα μου σας παράτησε ο αλήτης? " αχαχαχαχαχαχα Μάτι γυρνάει τουλάχιστον 180 μοίρες, πίεση ανεβαίνει επικίνδυνα, γροθιά σηκώνεται, μόνιμο τατουάζ στην πονόψυχη...

Κότες όλες τους...

Να πας πάντως να κάνεις για αρχή μια έγγραφη καταγγελία για τη δασκάλα που επιτρέπει τέτοιες συμπεριφορές.

Όσο κι αν το παιδί φαίνεται πως απαντάει ορθά, η ψυχούλα του ματώνει ....

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφφ, από πού να το πιάσεις αυτό το θέμα και πού να το αφήσεις...

Κι εγώ παιδί μονογονεϊκής οικογένειας είμαι, λόγω θανάτου, και από τέτοια σχόλια έχει πήξει το αυτί μου.

Ότι τα παιδιά είναι εκνευριστικά έως απάνθρωπα ειλικρινή το έχουμε ξαναπεί...το ότι τα περισσότερα έχουν γονείς που το όποιο τους σχόλιο το αποδίδουν στο "παιδιά είναι, μωρέ..." δυστυχώς θα βαρεθούμε να το ζούμε και να το ακούμε. Ίσως περιμένουν να φτάσουν τα παιδιά τους γύρω στα 30, να αρχίσουν να τους διαολοστέλνουν και τους ίδιους και τότε να έρθει η επιφοίτηση τύπου "και τώρα, Κωστάκη, θα μάθουμε τρόπους....!"

Εγώ τη χλεύη που δεχόμουν την έβαζα όλη μέσα μου και δεν ξεσπούσα ποτέ με αποτέλεσμα το θέμα του πατέρα μου να μου προκαλεί δάκρυα και μόνο στην αναφορά μέχρι και πριν δυό-τρία χρόνια (ολόκληρη γυναίκα πια!!!).

Δυστυχώς τα στόματα των ξένων παιδιών δε μπορούμε να τα βουλώνουμε εμείς και σε τέτοιους απαράδεκτους γονείς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι είτε να μιλήσεις όταν βλέπεις την ανέχεια αλλά να είσαι προετοιμασμένη για πολλά χαμηλά χτυπήματα. Τι εννοώ; Αν τους κάνεις παρατήρηση για το αγενές του χαρακτήρα του παιδιού τους, θα σε χτυπήσουν με ότι αυτοί θεωρούν όπλο...από την οικογενειακή σου κατάσταση, μέχρι ένα ψεύδισμα πχ που μπορεί να έχει το παιδί σου(λέμε τώρα ένα τυχαίο παράδειγμα). Για τέτοιους ανθρώπους δεν υπάρχει χαμηλό επίπεδο...όσο πιο κάτω τόσο πιο οικεία.

Για τους εκπαιδευτικούς να ξέρεις ότι άκρη δύσκολα βρίσκεις...όπως στα περισσότερα τέτοια επαγγέλματα αν χρειαστεί γίνονται όλοι μια γροθιά εναντίον σου και προσπαθούν να σε συνθλίψουν(σε περίπτωση καταγγελίας ας πούμε). Θέλει πολύ διπλωματία να το χειριστείς κυρίως γιατί ξέρουν ότι δεν κινδυνεύουν να χάσουν τη δουλειά τους -για την ψυχική υγεία του παιδιού σου δεν τους νοιάζει καν!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις θαρρώ είναι να θωρακίσεις το παιδί σου όσο περισσότερο γίνεται.

Καλό κουράγιο και να χαίρεσαι το ετοιμόλογο παιδάκι σου!:D

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...