Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδι μονογονεϊκών οικογενειών στο σχολείο ;;; !!!


Recommended Posts

*ας πούμε τώρα για πλακα και κάτω από διαφορετικές συνθήκες ένα περιστατικό

μικρή η μανα μου είχε αδιαφορήσει - φαινομενικά- απέναντι σε μια αδικία που είχα υποστεί

και ενώ είχα παραπονεθεί εκείνη την στιγμή (σε αντίθεση με τα σκηνικά που περιγραφω για το δικό μου παιδι ) η μαμα μου δεν είχε κάνει τίποτα !

δεν υπέστει όμως μετά από το παράπονο μου κάποια εκ νέου αδικία

μετά από μήνες έμαθα ότι είχε ξεμαλιάσει κάποιον :-) και με φοβόντουσαν τα παιδιά !

δεν μου άρεσε καθόλου :-):wink:

 

 

Θεωρώ ότι το λάθος της μαμάς σου είναι ότι "ξεμάλιασε" κάποιον" αλλά δεν στο είπε......και δεν ήξερες γιατί σε αποφεύγουν τα παιδιά.

Θα έπρεπε να σε είχε ενημερώσει για το "ξεμάλιασμα", όπως ενημερώνεις εσύ το παιδί σου για τις κινήσεις σου.

 

τώρα βεβαια να μην ξεχάσουμε ότι ο καθένας γραφει σκέφτεται απαντά δρα αντιδρά ανάλογα με την παιδεία του

το επίπεδο του

την ψυχική η μη γαλήνη του

τις κοινωνικές- προσωπικές του εμπειρίες τα βιώματα του …

το αλφα το του το βήτα του το γαμα του :wink:

Θεωρώ ότι έχω και επίπεδο και παιδεία.

Λυπάμαι αλλά αρνούμαι να βάλω σε προτεραιότητα το επίπεδό μου και την παιδεία μου όσον αφορά ρατσισμό σε μικρά παιδιά.........από μεγάλους -δεν θα πάω να "ξεμαλιάσω" το παιδάκι.... στη μάνα του όμως ευχαρίστως θα της έδινα το extension στο χέρι.

Όπως αυτή εν έτη 2012 δεν ξέρει ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, έτσι κι εγώ δεν ξέρω να της συμπεριφέρομαι. Τελεία και παύλα. Το επίπεδο μας έφαγε:evil:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρώ ότι το λάθος της μαμάς σου είναι ότι "ξεμάλιασε" κάποιον" αλλά δεν στο είπε......και δεν ήξερες γιατί σε αποφεύγουν τα παιδιά.

Θα έπρεπε να σε είχε ενημερώσει για το "ξεμάλιασμα", όπως ενημερώνεις εσύ το παιδί σου για τις κινήσεις σου.

 

 

Θεωρώ ότι έχω και επίπεδο και παιδεία.

Λυπάμαι αλλά αρνούμαι να βάλω σε προτεραιότητα το επίπεδό μου και την παιδεία μου όσον αφορά ρατσισμό σε μικρά παιδιά.........από μεγάλους -δεν θα πάω να "ξεμαλιάσω" το παιδάκι.... στη μάνα του όμως ευχαρίστως θα της έδινα το extension στο χέρι.

Όπως αυτή εν έτη 2012 δεν ξέρει ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, έτσι κι εγώ δεν ξέρω να της συμπεριφέρομαι. Τελεία και παύλα. Το επίπεδο μας έφαγε:evil:

 

ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΣΑΙ εσυ κερα μου που θα κρίνεις τη μανα μου και θα πεις οτι εκανε και λαθος ;;; ε; ε; ε; ! :-)

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

δεν ειπα οτι όποις εχει τύχει να ξεμαλλιάσει δεν εχει παιδεία ηθος κλπ κλπ !

δεν τ ειπα αυτο

ειπα ΑΠΛΑ οτι ο καθε άνθρωπος εχει τις προτεραιότητες του

και ΑΝΤΙΔΡΑ διαφορετικά !

 

 

και όπως είπα και στην αρχή , ακόμα ειμαι αν βρασμό ψυχής

και λόγο του οτι οκ ξερω και κανα δυο πολεμικές τεχνες ΑΝ δρασω ετσι ενστικτωδώς ... θα γίνω και φονιάς

ε οχι και φονίας για τις κλοσες ρε harlow ! :lol:

(η γιαγια μου λεει το σιγανό ποταμάκι να φοβάσαι :wink: )

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι όποις εχει τύχει να ξεμαλλιάσει δεν εχει παιδεία ηθος κλπ κλπ !

δεν τ ειπα αυτο

 

Γιατί εσύ κατάλαβες ότι κατάλαβα αυτό??:P

Με κατηγόρησες ότι δεν έχω παιδεία και επίπεδο δηλαδή....φτου σου:P:p

 

Στο θέμα μας.........προτεραιότητα είναι να ρωτήσεις (ψυχρά)την δασκάλας που ήταν παρόν στο περιστατικό και δεν είπε κουβέντα, γιατί δεν επενέβη, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΆ της.

Και μη ακούσω καμία ηλιθιότητα ότι δεν είναι δουλειά της......γιατί θα κάνω κι άλλο μπάνιο μου φαίνεται!!!!!!!!

Αν σου απαντήσει μαλακωδώς της δίνεις κι αυτηνής το extension στο χέρι.

 

Θέλω να απαντήσω και σε άλλη που έχεις γράψει αλλά δεν έχω τώρα χρόνο.... θα επανέλθω

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το θέμα των επιθέσεων και αντιαπαρθεσεων ποια τα Πε καλύτερα,ποια επιτέλους ακουσε κατι σωστό , ποια είναι η πιο ατακοδόρισα , ποια είναι θύμα ποια θύτης ποια είναι μόνη σε γάμο ποια είναι μόνη χωρίς γάμο καιτ α λοιπά όμορφα ( που ποτε δεν λείπουν από τούτο δα το φόρα :-) )

 

μονο αυτό : η εγκατάλειψη εγκύου είναι ποινικά κολάσιμη (κάτω από προϋποθέσεις ) με βαθείες πληγές (ψυχολογικές συνέπειες) που κάνουν χρόνια να επουλωθούν και μπορεί και να μην επουλωθούν ποτε σε ορισμένες περιπτώσεις !

με την ίδια επιθετικότητα θα αντιμετωπίζατε και ένα θύμα … βιασμού ; απατής ; ληστείας ;

βανδαλισμού; ενδοοικογενειακής βίας ;

θα του λεγατε μήπως εσυ βλέπεις το εαυτό σου ως θύμα ;

ενώ δεν είσαι ; ! γιατί δλδ θα πρέπει να με έχουν βιάσει για να σου πω τι να κάνεις ;;; μπορεί να με βιάσουν αύριο μεθαύριο να μην ξέρω πως να αισθανθώ;

θα μου πεις αν ο άλλος έχει κόλημα;;; έχει θυματοποιηθεί αφε αυτού του ; ε η επίθεση δεν είναι και ότι καλύτερο ( λέω εγώ τώρα )

δεν ξέρω …. δεν θέλω να επεκταθώ άλλο σε αυτό :-) και κακός που το αναφέρω !

κι εσύ babycakes cool , κατέβασε τα μανίκια κάτω παιδι μου ! και θα σου πω μια ατάκα που μου Πε φίλος συμφορουμίτης το το 2007 που γραφα περί ανύπαντρων μητέρων και Ελεγαν εδώ μεσα (μειοψυφία δήλωνε κάτι τέτοιο τουλάχιστον γραπτά ) ότι είμαστε ξεδιάντροπες οι ανήπαντρες μητέρες γιατι τυλίγουμε τους άντρες

γκαστρονόμαστε και μετά θέλουμε και τα ρέστα

:lol: ΜΗΝ τα παίρνεις στην πλάτη σου όλα !

δεν είναι όλες ίδιες :wink:

 

Επειδή θεωρώ ότι εμμέσως πλην σαφώς αναφέρεσαι και σε μένα και με στεναχώρησε όλο αυτό, θα ήθελα να διευκρινίσω ότι η αρχική μου ερώτηση "μήπως εσύ διαφοροποιειίς τον εαυτό σου" προς τη Babycakes, δεν ήταν ούτε ειρωνική ούτε διεκδικούσε τον τίτλο της καλύτερης ατάκας. Έγραψα στη συνέχεια ότι το κοινό μας είναι ότι είμαστε όλες μάνες, ανεξάρτητα από το αν η μία είναι παντρεμένη, η άλλη χωρισμένη, η άλλη ανύπαντρη, η άλλη με δότη σπέρματος και η άλλη με παρθενογένεση άρα κατ' εμέ δεν υπάρχει και βάση διάκρισης. Γιατί πρέπει δλδ η κάθε μία να υποβάλλει διαπιστευτήρια στον εκάστοτε αυτοχρισμένο τοποτηρητή του κάθε τόπικ, για να μπορέσει να πει τη γνώμη της; Εκτός κι αν εξαρχής έχει οριστεί περιορισμός ότι μόνο όσες είναι πάνω από 1.75 π.χ. μπορούν να συμμετάσχουν :D

 

Για τα υπόλοιπα που λες περί θυμάτων βιασμών κλπ: όχι, δεν θα ζητούσα ποτέ από ένα θύμα οποιασδήποτε κατάστασης να μιλήσει για αυτό που βίωσε. Αν όμως από μόνο του το άτομο αυτό ξεκινούσε να μου μιλάει, ναι, θα προσπαθούσα να καταλάβω. Κι αν στα μισά της συζήτησης γυρνούσε και μου έλεγε "ναι, αλλά εσύ δεν έχεις περάσει τα ίδια και δεν μπορείς να καταλάβεις, γι΄αυτό μη μιλάς", θα έλεγα ΟΚ, όπως θες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

 

Εφόσον λοιπόν η συμμετοχή μου θεωρείται επιθετική ή προσβλητική ή αναίσθητη ή οτιδήποτε, θα σας αφήσω να συνεχίσετε την ωραία σας συζήτηση περί διαφορετικότητας μεταξύ ομοίων και μόνο. Και συγγνώμη από όποια θεώρησε ότι η συμμετοχή μου ήταν εφάμιλλη του "οι ανύπαντρες μάνες πάνε και μένουν έγκυες και ζητάνε και τα ρέστα".

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

A τώρα το ότι απο οοοοοοοολο αυτο το σεντόνι εσυ αυτο κρατησες ;;;;;; :-):lol: απο μόνο αυτό δηλώνει κάτι ! :wink: παρατηρώ δε μια ευθυξία απο όλες τις πλευρές που κάνει το θέμα να παρεκκλίνει απο την αρχική διάθεση για διαλογο

αν αυτο δεν επιτρεπεται ΟΥΤΕ εγω να το εκφρασω να ζητήσω ταπεινα συγνωμη ...γονυπετής ; :lol:

 

 

Β το οτι σε " στεναχωρησε όλο αυτο " δεν το πιστέυω :-) γενικά βεβαια είσαι και του μαστήγιου καρότου εσυ το αποδεικνίεις και παρακατω ! :lol:

 

Γ το πιο βασικό απο όλα

ΔΕΝ ειπα οι ανω του 1,75 :lol: μπορουν να συμμετάσχουν στην συζήτηση ....

- βεβαια μπορει καποιος με απλη λογική να καταλαβει οτι αφορά μια συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα ο προβληματισμός μου καθόσον βεβαίως βεβαίως :lol: το ανοιξα στην ενοτητα ΜΟΝΟΓΟΝΕΙΚΈΣ κια οχι στην ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΗΙΚΙΑ

(και ξέρω που ειναι και οι δύο ενότητες :wink::-) )

δεν με προβλημταίζει το φαινόμενο γενικά με προβληματίζει ειδικά ! παρόλα αυτα με σεβασμό για την ροη της συζήτησς ενεπλάκη γενικά στο φαινόμενο και πως το βλεπω ΕΓΩ ! (ΜΕ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ) :wink:

 

απ την άλλη βέβαια φευγαλέα μου περασε απο το μυαλό το φαινόμενο

της επιθεσης για αμυνα :-)

με το σκεπτικό οτι το παιδι καποιας ή ο ίδιος μπορει να έρθει στο μελλον στην θέση της μητερας που το παιδι της μπορει να κάνει αυτο το σχόλιο

και για αυτο η αμυντική επίθεση

και το γεγονός οτι μπορεί καποια όντως να έχει βρεθέι σε αυτη την θέση στο παρελθόν ( να έχει κανει το παιδι της αυτο το σχόλιο :wink: ) ή και η ίδια ,

και για αυτο το επιθεση άμυνα !:wink:

μπορει να μην έχει συμβεί τιποτα απο τα δύο πάσο :-) και τότε μιλάμε για υποθέσεις λοιπόν !

 

εδω μεσα ειμαστε πεντε εξι ενεργές ανύπαντρες μητερες το να ανοιχθεί ενα θεμα σαν αυτο και να αρχίζουμε να κατηγορουμε τις αλλες μαναδες συζήγους μεταξύ μας δεν με εκφράζει και δεν με ενδιαφέρει !

και αν επιθυμουσα κατι τετοιο θα το είχα να με πμ :wink::-) (και ξέρω που ειναι το κουμπακι )

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλήθεια στενοχωρήθηκα ρεεεεεεε! Γιατί ξαφνικά πρέπει να χωριστούμε σε εμείς κι εσείς, εφόσον μέχρι τότε μια χαρά πήγαινε το θέμα; (Ασε που έχω ξαναδεί την ίδια στάση και σε άλλο θέμα "όποιος δεν κάνει το Χ, δεν δικαιούται να μιλάει" και πάλι από το ίδιο άτομο).

 

Τέσπα, σόρρυ που δεν κατάλαβα εγώ τουλάχιστον ότι το θέμα απευθυνόταν σε πολύ συγκεκριμένη κατηγορία μαμάδων, mea culpa!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

A τώρα το ότι απο οοοοοοοολο αυτο το σεντόνι εσυ αυτο κρατησες ;;;;;; :-):lol: απο μόνο αυτό δηλώνει κάτι ! :wink: παρατηρώ δε μια ευθυξία απο όλες τις πλευρές που κάνει το θέμα να παρεκκλίνει απο την αρχική διάθεση για διαλογο

αν αυτο δεν επιτρεπεται ΟΥΤΕ εγω να το εκφρασω να ζητήσω ταπεινα συγνωμη ...γονυπετής ; :lol:

 

 

Β το οτι σε " στεναχωρησε όλο αυτο " δεν το πιστέυω :-) γενικά βεβαια είσαι και του μαστήγιου καρότου εσυ το αποδεικνίεις και παρακατω ! :lol:

 

Γ το πιο βασικό απο όλα

ΔΕΝ ειπα οι ανω του 1,75 :lol: μπορουν να συμμετάσχουν στην συζήτηση ....

- βεβαια μπορει καποιος με απλη λογική να καταλαβει οτι αφορά μια συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα ο προβληματισμός μου καθόσον βεβαίως βεβαίως :lol: το ανοιξα στην ενοτητα ΜΟΝΟΓΟΝΕΙΚΈΣ κια οχι στην ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΗΙΚΙΑ

(και ξέρω που ειναι και οι δύο ενότητες :wink::-) )

δεν με προβλημταίζει το φαινόμενο γενικά με προβληματίζει ειδικά ! παρόλα αυτα με σεβασμό για την ροη της συζήτησς ενεπλάκη γενικά στο φαινόμενο και πως το βλεπω ΕΓΩ ! (ΜΕ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ) :wink:

 

απ την άλλη βέβαια φευγαλέα μου περασε απο το μυαλό το φαινόμενο

της επιθεσης για αμυνα :-)

με το σκεπτικό οτι το παιδι καποιας ή ο ίδιος μπορει να έρθει στο μελλον στην θέση της μητερας που το παιδι της μπορει να κάνει αυτο το σχόλιο

και για αυτο η αμυντική επίθεση

και το γεγονός οτι μπορεί καποια όντως να έχει βρεθέι σε αυτη την θέση στο παρελθόν ( να έχει κανει το παιδι της αυτο το σχόλιο :wink: ) ή και η ίδια ,

και για αυτο το επιθεση άμυνα !:wink:

μπορει να μην έχει συμβεί τιποτα απο τα δύο πάσο :-) και τότε μιλάμε για υποθέσεις λοιπόν !

 

εδω μεσα ειμαστε πεντε εξι ενεργές ανύπαντρες μητερες το να ανοιχθεί ενα θεμα σαν αυτο και να αρχίζουμε να κατηγορουμε τις αλλες μαναδες συζήγους μεταξύ μας δεν με εκφράζει και δεν με ενδιαφέρει !

και αν επιθυμουσα κατι τετοιο θα το είχα να με πμ :wink::-) (και ξέρω που ειναι το κουμπακι )

:lol:

 

 

Βρε UFO έχεις και πολύ ιδιόρρυθμο στυλ γραψίματος και έκφρασης και δεν μπορούν ίσως κάποιοι (ίσως κι εγώ?!) να καταλάβουν τι εννοείς γιατί επαναλαμβάνονται!!!;)

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

και εμείς είμαστε μονογονεική, κοίτα και εγώ το έχω σκεφτεί αλλά πλέον όλοι κάτι έχουν, άλλος είναι χωρισμένος, άλλος άφραγκος, άλλος αλλοδαπός, άλλος χονδρός, άλλος σιδεράκια κλπ οπότε πλέον δεν κοροιδεύουν τα παιδάκια.....γιατί όλοι κάτι έχουν πάντως, προσωπικά στο παιδί μου εάν το κοροιδέψουν θα του δώσω 2 συμβουλές.....

 

1) όποιο παιδάκι το κοροιδέψει......αμέσως να του το προσβάλλει λέγοντας ότι είναι κακό και ανάγωγο, και να το κοροιδεύει αυτό λέγοντας του "είσαι κακό και ανάγωγο χωρίς ανατροφή"

 

και

 

2) σίγουρα και αυτό το παιδάκι κάτι θα έχει......."άμα με κοροιδέψεις θα σε κοροιδέψω και εγώ.....πχ. χονδρό, γυαλιά......" λυπάμαι κακή μέθοδος αλλά πιάνει

 

 

 

συνήθως τα παιδιά που κοροιδεύουν έχουν τα ίδια πρόβλημα και απλά το μεταφέρουν στον άλλον.

 

πάντως συγνώμη που το λέω εγώ δεν έχω περάσει στην κόρη μου ότι δεν έχει τον μπαμπά της......απλά είμαστε διαφορετική οικογένεια ο καθένας σπίτι του......δεν διαφέρει σε τίποτα το παιδάκι σου από τα άλλα.....

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ δεν θελω να μείνουμε παλι στο σουπα μουπες

εγω εσυ εμενα :-)

ποια την εχει μεγαλύτερη ( την δόξα δυστηχία καρδία ευαίσθησία ) :lol:

 

γιατι θα πηδηχτώ απ το παράθυρο

:lol:

 

αμα ποια με σκασατε :-)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε κορίτσια επειδή με ενδιαφέρει το θέμα...πως αντιδρούμε τελικά σε τέτοιες καταστάσεις?

Προετοιμάζουμε το παιδί μας και το οχυρώνουμε στο να μπορεί ο ίδιο να προστατέψει τον εαυτό του? ή

Προασπιζόμαστε οι ίδιες το παιδί μας? ή

Και τα 2 μαζί ανάλογα την περίσταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς είμαστε μονογονεική, κοίτα και εγώ το έχω σκεφτεί αλλά πλέον όλοι κάτι έχουν, άλλος είναι χωρισμένος, άλλος άφραγκος, άλλος αλλοδαπός, άλλος χονδρός, άλλος σιδεράκια κλπ οπότε πλέον δεν κοροιδεύουν τα παιδάκια.....γιατί όλοι κάτι έχουν πάντως, προσωπικά στο παιδί μου εάν το κοροιδέψουν θα του δώσω 2 συμβουλές.....

 

1) όποιο παιδάκι το κοροιδέψει......αμέσως να του το προσβάλλει λέγοντας ότι είναι κακό και ανάγωγο, και να το κοροιδεύει αυτό λέγοντας του "είσαι κακό και ανάγωγο χωρίς ανατροφή"

 

και

 

2) σίγουρα και αυτό το παιδάκι κάτι θα έχει......."άμα με κοροιδέψεις θα σε κοροιδέψω και εγώ.....πχ. χονδρό, γυαλιά......" λυπάμαι κακή μέθοδος αλλά πιάνει

 

 

 

συνήθως τα παιδιά που κοροιδεύουν έχουν τα ίδια πρόβλημα και απλά το μεταφέρουν στον άλλον.

 

πάντως συγνώμη που το λέω εγώ δεν έχω περάσει στην κόρη μου ότι δεν έχει τον μπαμπά της......απλά είμαστε διαφορετική οικογένεια ο καθένας σπίτι του......δεν διαφέρει σε τίποτα το παιδάκι σου από τα άλλα.....

 

 

Ναι Μπέμπα, αλλά εσένα γνωρίζει το μπαμπά της αφού έστω και αραιά και πού τον βλέπει...στην περίπτωση που δεν τον ξέρει καν και κοροϊδέψουν είναι που ανοίγονται άλλα θέματα και εκεί είναι που ανάλογα πώς το έχουμε ετοιμάσει το παιδί θα αντιδράσει, βλέπε κόρη της UFO...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Βρε UFO έχεις και πολύ ιδιόρρυθμο στυλ γραψίματος και έκφρασης και δεν μπορούν ίσως κάποιοι (ίσως κι εγώ?!) να καταλάβουν τι εννοείς γιατί επαναλαμβάνονται!!!;)

 

ένα δίκιο το'χεις......μεταφραστή θέλει τούτη δω όταν μιλάει:lol:

 

 

ΛΟΙΠΟΝ δεν θελω να μείνουμε παλι στο σουπα μουπες

εγω εσυ εμενα :-)

ποια την εχει μεγαλύτερη ( την δόξα δυστηχία καρδία ευαίσθησία ) :lol:

 

γιατι θα πηδηχτώ απ το παράθυρο

:lol:

 

αμα ποια με σκασατε :-)

 

Ανέβα στην ταράτσα.............guarantee αποτέλεσμα:P

 

 

Ναι Μπέμπα, αλλά εσένα γνωρίζει το μπαμπά της αφού έστω και αραιά και πού τον βλέπει...στην περίπτωση που δεν τον ξέρει καν και κοροϊδέψουν είναι που ανοίγονται άλλα θέματα και εκεί είναι που ανάλογα πώς το έχουμε ετοιμάσει το παιδί θα αντιδράσει, βλέπε κόρη της UFO...

Εεε χμμμμ το θέμα που άνοιξε η UFO δεν είναι για τις αντιδράσεις του παιδιού το οποίο μια χαρά διαχειρίζεται την κοροϊδία αλλά....................αν θα μαλιοτραβήξει ή όχι τις άλλες μανάδες που έχουν μάθει στα παιδιά τους να κοροϊδεύουν το δικό της και παρουσίας τους έχει γίνει περιστατικό και δεν λένε τίποτε.

 

Εγώ λέω να το θέσουμε το θέμα σε ψηφοφορία

 

Α) Το αφήνεις και δε κάνεις τίποτε

Β) Τους ξεριζώνεις το extension αλλά δεν τους το δίνεις να το φάνει. Το κρατάς για πάρτη σου γιατί είναι ακριβό.

Κι επειδή είναι πολλές τέτοιες κάριες θα μαζέψεις πολλά extension και θα αλλάξεις τσάμπα λουκ!!!

 

Εγώ ψηφίζω Β

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

- βεβαια μπορει καποιος με απλη λογική να καταλαβει οτι αφορά μια συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα ο προβληματισμός μου καθόσον βεβαίως βεβαίως :lol: το ανοιξα στην ενοτητα ΜΟΝΟΓΟΝΕΙΚΈΣ κια οχι στην ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΗΙΚΙΑ

(και ξέρω που ειναι και οι δύο ενότητες :wink::-) )

δεν με προβλημταίζει το φαινόμενο γενικά με προβληματίζει ειδικά ! παρόλα αυτα με σεβασμό για την ροη της συζήτησς ενεπλάκη γενικά στο φαινόμενο και πως το βλεπω ΕΓΩ ! (ΜΕ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ) :wink:

 

 

εδω μεσα ειμαστε πεντε εξι ενεργές ανύπαντρες μητερες το να ανοιχθεί ενα θεμα σαν αυτο και να αρχίζουμε να κατηγορουμε τις αλλες μαναδες συζήγους μεταξύ μας δεν με εκφράζει και δεν με ενδιαφέρει !

και αν επιθυμουσα κατι τετοιο θα το είχα να με πμ :wink::-) (και ξέρω που ειναι το κουμπακι )

:lol:

 

Για κάτσε γιατί με μπέρδεψες ή εσύ έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου. Από τη μια λες πως άνοιξες το θέμα στο συγκεκριμένο τομέα γιατί θες να μιλήσεις ειδικά για το θέμα αυτό σε μια μονογονεϊκή οικογένεια (άρα περιμένεις γνώμες/απόψεις συμπασχόντων) και από την άλλη λες πως δεν θες απλή συνομιλία με άλλες single moms....

 

Και by the way, το θέμα εξελίσσεται σε συνομιλία single μαμάδων, μιας και τις υπόλοιπες μας προγκήξατε εσύ και η babycakes... Κρίμα, και ήταν ενδιαφέρον.

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites

ένα δίκιο το'χεις......μεταφραστή θέλει τούτη δω όταν μιλάει:lol:

 

 

 

 

Ανέβα στην ταράτσα.............guarantee αποτέλεσμα:P

 

 

 

Εεε χμμμμ το θέμα που άνοιξε η UFO δεν είναι για τις αντιδράσεις του παιδιού το οποίο μια χαρά διαχειρίζεται την κοροϊδία αλλά....................αν θα μαλιοτραβήξει ή όχι τις άλλες μανάδες που έχουν μάθει στα παιδιά τους να κοροϊδεύουν το δικό της και παρουσίας τους έχει γίνει περιστατικό και δεν λένε τίποτε.

 

Εγώ λέω να το θέσουμε το θέμα σε ψηφοφορία

 

Α) Το αφήνεις και δε κάνεις τίποτε

Β) Τους ξεριζώνεις το extension αλλά δεν τους το δίνεις να το φάνει. Το κρατάς για πάρτη σου γιατί είναι ακριβό.

Κι επειδή είναι πολλές τέτοιες κάριες θα μαζέψεις πολλά extension και θα αλλάξεις τσάμπα λουκ!!!

 

Εγώ ψηφίζω Β

 

 

Ναι σωστά :lol: Απλά για να φτάσουν να κοροϊδέψουν κάποια παιδάκια το παιδάκι της μονογονεϊκής οικογένειας, και μιλώντας πάντα για το συγκεκριμένο λόγο, βασική προϋπόθεση είναι ο εξαφανισμένος μπαμπάς in the first place :P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Για κάτσε γιατί με μπέρδεψες ή εσύ έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου. Από τη μια λες πως άνοιξες το θέμα στο συγκεκριμένο τομέα γιατί θες να μιλήσεις ειδικά για το θέμα αυτό σε μια μονογονεϊκή οικογένεια (άρα περιμένεις γνώμες/απόψεις συμπασχόντων) και από την άλλη λες πως δεν θες απλή συνομιλία με άλλες single moms....

 

Και by the way, το θέμα εξελίσσεται σε συνομιλία single μαμάδων, μιας και τις υπόλοιπες μας προγκήξατε εσύ και η babycakes... Κρίμα, και ήταν ενδιαφέρον.

 

Μα μόνο σε μονογονεϊκή οικογένεια θα κορόιδευαν το παιδάκι 'δεν έχεις μπαμπά', οπότε το δίλημμα πώς να αντιδράσει η μαμά αφορά αυτή την κατηγορία.

 

Εγώ πάλι αντιθέτως, περίμενα περισσότερες single mums να απαντήσουν από την εμπειρία τους πάνω σε αυτό.

 

Εγώ η έρμη, αν γυρίσετε να δείτε, αυτό που είπα ήταν πως δεν μπορεί να καταλάβει κανείς πώς είναι αν δεν βρεθεί σε αυτή τη θέση και καμιά φορά είναι εύκολο να λέμε μια γνώμη, αλλά όταν δεν το ζούμε, σίγουρα μας διαφεύγουν ορισμένα πράγματα. Γι'αυτό είπα ότι είναι υποθέσεις όταν κάποιος δεν είναι μέσα σε μια κατάσταση.....και μετά ήρθαν οι μέλισσες....ερμ, οι ειρωνείες ήθελα να πω....:rolleyes:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ η έρμη βάλε λίγο το μυαλό σου να σκεφτεί πως είναι απαραίτητες στο θέμα σας οι απόψεις κι άλλων μανάδων, (γιατί αυτές είναι που θέλετε να ξεμαλλιάσετε) γιατί δεν έχουν μιλήσει στα παιδιά τους για τη διαφορετικότητα. Δηλαδή εμείς, οι μανάδες οι όχι single, πρέπει να μάθουμε στα παιδιά μας να μην κοροϊδεύουν κτλ κτλ.

Μην εστιάζετε λοιπόν στα δικά σας και μην αναμασάτε τα ίδια και τα ίδια. Συζητήστε με τις υπόλοιπες, τη στιγμή μάλιστα που όπως βλέπετε από τη συμμετοχή, είναι πρόθυμες και δεκτικές;)

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites

δε μιλάς ωραία :lol:

 

ποιος ειπε να μην μιλάνε οι αλλες μαναδες ; ( απορίας άξιο δλδ εχω πεθάνει στο γελιο με την περερμηνία! εγω παντως όχι )

ποια ειναι η έρμη; :lol:

ποιος ειπε οτι θελουΜΕ να ξεμαλιάσουμε ; το εξτενσιον απο όσο διαβάζω η πλειοψυφία των ¨αλλων ¨μαναδων το χουν βάλει στο ματι (όχι εγω τουλάχιστον )

ποιες είναι οι άλλες ; :lol:

ποιες είμαστε εμείς; :lol:

μα που παμεεε ;;; ( για κλειδωμα κι αυτο επομενοοοοοοοοοοοο :-) )

 

ότι να ναι έτσι ...;;; !:lol:

:lol: :lol: :lol:

 

κρίμα το ρημάδι το σεντόνι που γραψα ... :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ η έρμη βάλε λίγο το μυαλό σου να σκεφτεί πως είναι απαραίτητες στο θέμα σας οι απόψεις κι άλλων μανάδων, (γιατί αυτές είναι που θέλετε να ξεμαλλιάσετε) γιατί δεν έχουν μιλήσει στα παιδιά τους για τη διαφορετικότητα. Δηλαδή εμείς, οι μανάδες οι όχι single, πρέπει να μάθουμε στα παιδιά μας να μην κοροϊδεύουν κτλ κτλ.

Μην εστιάζετε λοιπόν στα δικά σας και μην αναμασάτε τα ίδια και τα ίδια. Συζητήστε με τις υπόλοιπες, τη στιγμή μάλιστα που όπως βλέπετε από τη συμμετοχή, είναι πρόθυμες και δεκτικές;)

 

Τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα...για ξεμάλλιασμα μόνο οι single mums δεν μίλησαν...

Και να πω κάτι που πάλι θα παρερμηνευτεί όπως και η κάθε λέξη που έχουμε πει...ότι οι απόψεις σας εμένα δεν με ενδιαφέρουν εμένα προσωπικά στο συγκεκριμένο θέμα, δηλαδή τι άποψη θα είχατε; να κατηγορήσετε τα παιδάκια, τις μαμάδες και τη δασκάλα...οκ, πάρακάτω...

Αν από αυτό το παράδειγμα ευαισθητοποιηθείτε κάποιες που ίσως δεν το είχατε σκεφτεί, αυτό είναι καλό και χρήσιμο...

Εμένα αυτό που με καίει είναι πώς θα προστατεύσω το παιδί μου και πώς θα χειριστώ εγώ σαν μάνα αντίστοιχες περιπτώσεις με γνώμονα πάντα την καλή ψυχολογία του παιδιού μου...

Τώρα αν η μία μου λέει ξεμάλλιασε και η άλλη μου λέει κάνε την κότα, με αφήνει παγερά αδιάφορη...με το συμπάθιο κιόλας...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι κριμα να κλειδωθει το θεμα μιας και θα βοηθουσε ολων των ειδων των μαμαδων να σκεφτουν την καλυτερη αντιμετωπιση απο οποια πλευρα και αν ειναι ειτε το παιδακι τους προσβαλει ειτε προσβαλλεται ας καταλαβουμε οτι αφορα ολους και πρεπει ολοι να εχουν αποψη γιατι τα παιδια μας στην ιδια κοινωνια ζουν και μαζι πρεπει να μεγαλωνουν με σεβασμο κυριως το ενα στο αλλο.

 

Babycakes ειναι ξεκαθαρο οτι πρεπει να σε νοιαζει και η γνωμη των μαμαδων που πιθανοτατα θα βρεθουν απεναντι σε παρομοιο σκηνικο μεθαυριο γιαυτο μονο καλα πραγματα εχεις να παρεις αν ακους ανθρωπους που μπορει να μην βιωνουν το ιδιο αλλα μεγαλωνουν παιδια που θα ειναι μεθαυριο με το παιδι σου κοντα.

Link to comment
Share on other sites

ρε μπεμποτουρτα κι εσυ να πουμε τωρα ...μου διώχνεις το κόσμο :-)

εμενα με νοιάζει τι λενε με αυτές εχω να κάνω :wink:

:lol:

μεταξυ μας λες να παμε σε κανα παρκο και να πει το παιδι μου στο παιδι σου

εσυ δεν εχεις μπαμπα να να να να και να κάνουμε τις κότες;;; :lol: χαχαχαχαχχαχαχαχα

ή να ξεμαλιαστούμε χαχαχαχαχαχχα

κουλαρε ρε λίγο :wink:

(απο δω και πέρα θα γραφω μικρά ποστ δεν ειναι για σεντόνι αβαδιστο παει )

Link to comment
Share on other sites

Χαχχαχαχα φανταζεσαι σκηνικο ουφο?? δεν εχεις μπαμπα οχι εσυ δεν εχεις μπαμπα , μα εγω δεν εχω σου λεω εσυ να εχεις στα μουτρα σου!!!! αμα πια σε κερδισα χαχαχαχα. Συγνωμη ουφο αλλα το φανταστηκα και ελιωσα στο γελιο.....

Link to comment
Share on other sites

Μα άλλο να έχουν όλοι άποψη ή να εκφράσουν ένα συναίσθημα ή θυμό (κάτι που αρκετές έκαναν) κι άλλο να δίνουν συμβουλές με πυγμή λες και τους έχει συμβεί...εμένα αυτό και το τονίζω, ΑΥΤΟ, με αφήνει αδιάφορη....

Είναι σαν να λέω εγώ σε μια παντρεμένη με προβλήματα κάνε αυτό στον άντρα σου ή πες αυτό στον άντρα σου κ.λπ....μπορώ να της πω λυπάμαι, δεν μου αρέσει, θα το προσέξω κι εγώ στο μέλλον αλλά πώς να το κάνουμε; μπορώ να δώσω με σιγουριά συμβουλές για κάτι που δεν ξέρω;;;;; αυτό προσπαθώ να πω από την αρχή και με φάγανε ουφφφφφφφφφφφφφ

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

παμε και για αλλο ελληνικό σουρελαισμό να γελασει λιγο η babycakes

ειχα ενα ζευγαρι του θανατου τεσπα

που πλακονόντουσαν ΠΑΝΤΟΥ και με όλους

τσαμπουκας παντου η μανα ξεμάλιαζε ( δε κανω πλακα :-) ) σε 4 σκηνικά το λεπόν

μετα ακολουθησε και η γύρα των ανδρων

(θα το πω στο αντρα μου τυπου )

 

μαζευόντουσαν οι αντρες να σου τα μπουνιλίκια

και ούτο καθε ξής

σε ενα σκηνικό λοιπόν (μα που δουλευα θεε μου μπορέι να ρωτήσει κανείς !!!! ;;; χαχαχαχαχ)

ετυχε να λογομαχήσουμε με την κυρία του κυρίου

 

και μετα εγινε η κληση στον κυριο

σκαει στο σχόλασμα ο κύριος και μου λεει

που ναι μωρή ο αντρας σου να γινει εδω τις κακομοίρας ;

 

- μόνο με αντρες τα βάζετε ; ( ερωτηση ούφο)

- ναι δε βαράω γυναίκες

- α ! δεν εχω αντρα !

(και σκάει η ερωτηση ηληθίου )

- και πως το κανες μωρή το μούλικο ;

- με το κρίνο ! !!!

εγκεφαλικό ο κύριος μα τη παναγία ! :-)

χαχαχαχαχαχαχχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...