Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....


EviQ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι είναι προφανές ότι περίπου οι μισοί ψηφοφόροι του Τσίπρα είναι ευκαιριακοί. Ο Τσίπρας, όπως και ο Καμένος και ναι και η Χρυσή Αυγή, ψηφίστηκαν ως αντίδραση και τιμωρία στα 2 μεγάλα κόμματα. Νομίζω ότι ούτε ο ίδιος ο Τσίπρας δεν πιστεύει ότι ξαφνικά τόσοι άνθρωποι ενστερνίστηκαν την πολιτική του, η οποία άλλωστε δεν ήταν και πολύ σαφής. Απο' κει και πέρα, το αν θα μπορέσει να κρατήσει ένα ποσοστό αυτών των επιπλέον ψηφοφόρων εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο και μέχρι στιγμής οι αναγγελίες του δεν είναι και πολύ ελπιδοφόρες (γνώμη μου πάντα).

Προσωπικά πάντως είχα ακόυσει πολλούς ανθρώπους που αμφιταλαντεύονταν μεταξύ τσίπρα, Καμένου και Κουβέλη. Μερικοί μάλιστα έβαζαν και τη Χρυση Αυγή στο ίδιο ακριβώς τσουβαλι επιλογών. Πιστεύω ότι τα ποσοστά των εκλογών του Μαίου δεν είναι ενδεικτικά για την πραγματική δύναμη των κομάτων. Είναι συγκυριακά και εν πολλοίς βασίζονται στην επιθυμία τιμωρίας, πράγμα που στην τελική δεν είναι κακό.

Θα συμφωνήσω κι εγώ βέβαια με κάποιους από τους προλαλήσαντες, στο ότι θεωρώ παράλογο να ξαναψηφίσω αυτούς που δημιούργησαν την παρούσα κατάσταση. Οπότε, τι ψηφίζεις? Έναν από το τσουβάλι και ελπίζεις στο καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι προφανές ότι περίπου οι μισοί ψηφοφόροι του Τσίπρα είναι ευκαιριακοί. Ο Τσίπρας, όπως και ο Καμένος και ναι και η Χρυσή Αυγή, ψηφίστηκαν ως αντίδραση και τιμωρία στα 2 μεγάλα κόμματα. Νομίζω ότι ούτε ο ίδιος ο Τσίπρας δεν πιστεύει ότι ξαφνικά τόσοι άνθρωποι ενστερνίστηκαν την πολιτική του, η οποία άλλωστε δεν ήταν και πολύ σαφής. Απο' κει και πέρα, το αν θα μπορέσει να κρατήσει ένα ποσοστό αυτών των επιπλέον ψηφοφόρων εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο και μέχρι στιγμής οι αναγγελίες του δεν είναι και πολύ ελπιδοφόρες (γνώμη μου πάντα).

Προσωπικά πάντως είχα ακόυσει πολλούς ανθρώπους που αμφιταλαντεύονταν μεταξύ τσίπρα, Καμένου και Κουβέλη. Μερικοί μάλιστα έβαζαν και τη Χρυση Αυγή στο ίδιο ακριβώς τσουβαλι επιλογών. Πιστεύω ότι τα ποσοστά των εκλογών του Μαίου δεν είναι ενδεικτικά για την πραγματική δύναμη των κομάτων. Είναι συγκυριακά και εν πολλοίς βασίζονται στην επιθυμία τιμωρίας, πράγμα που στην τελική δεν είναι κακό.

Θα συμφωνήσω κι εγώ βέβαια με κάποιους από τους προλαλήσαντες, στο ότι θεωρώ παράλογο να ξαναψηφίσω αυτούς που δημιούργησαν την παρούσα κατάσταση. Οπότε, τι ψηφίζεις? Έναν από το τσουβάλι και ελπίζεις στο καλύτερο.

 

Με εκφράζει απόλυτα η τοποθέτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυο μικρές παρατηρήσεις

1.Σε αντίθεση με τους ελληνες κινδυνολόγους η guardian γραφει:

And Greeks are not voting on whether to stay in or leave the euro next month. They are voting on whether to continue to reject a shock therapy programme that even those demanding its implementation know can only drive Greece deeper into debt and destitution.

 

There is now a strong likelihood that the country will end up leaving the euro, whichever way it turns – and that may well offer Greece the most realistic chance of eventual recovery. But it's not what parties such as Syriza are demanding. Instead, its leader Alexis Tsipras has been in Paris and Berlin this week calling for a halt to Greece's debt repayments, and negotiations with Europe's leaders on a new deal.

 

The stronger the vote for anti-austerity parties, the better the chance that those negotiations could produce more than cosmetic results. That's because the threat of a disorderly Greek default – which could still take place inside the euro – has the potential to trigger a cascade of bank runs and knock-on crises across the eurozone whose impact could dwarf the Lehmans crash of 2008.

 

όλο το άρθρο http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/may/22/eurozone-ditch-austerity-model

Γενικότερη και εξαιρετικά ψυχραιμη ανάλυση-διάλογος με προτάσεις και πιθανες λυσεις στο http://www.guardian.co.uk/business/debt-crisis.

 

2. Εδώ μια 'ενδιαφέρουσα' προταση http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=452750. Ετσι, για να παρουμε μια ιδέα ποιους θα φορολογήσει η Ν.Δ. (ανυπομονώ για επόμενο άρθρο με ανάλυση των διαφυγόντων φόρων του ελληνικού δημοσίου από τους λαχανόκηπους και τα αιγοπρόβατα των συγχωριανών μου )

Link to comment
Share on other sites

Συμμερίζομαι όλες σας τις απόψεις και θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν υπάρχει πια

ΝΔ και ΠΑΣΟΚ,

η Ελλάδα λόγω του ότι τόσα χρόνια κατέληξε να είναι ένα υποανάπτυκτο κράτος και να στερείται σημαντικών μεταρρυθμίσεων, τώρα θα πρέπει να προχωρήσει υποχρεωτικά σε μεταρρυθμίσεις, που επιβάλλει το μνημόνιο.

Το μνημόνιο έχει και την καλή του όψη, αλλά κανείς από τα ΜΜΕ δεν μιλάει για αυτήν και όλοι ακούνε μνημόνιο και σκιάζονται.

 

Για μένα είναι ξεκάθαρο ή ψηφίζω ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και επιθυμώ να αλλάξει η χώρα μου ή ψηφίζω τα άλλα κόμματα και ο Θεός να βάλει το χέρι του.

 

Τριάντα χρόνια απίστευτου φαγοποτιού συνοδεύονται από 10 χρόνια λιτότητας.

Δεν υπάρχει σάλιο στα ταμεία του κράτους, κοινή λογική να διαθέτει κανείς, καταλαβαίνει και μόνος του, ότι η Ελλάδα δεν έχει πολλές επιλογές.

 

Αυτήν την φορά θα ψηφίσω τον Βενιζέλο, γιατί είναι ο μόνος για μένα που μιλάει τόσο λογικά. Τόσο καιρό αυτός έτρεχε και ξέρει πολύ καλά την κατάσταση της οικονομίας.

Και για το ότι φταίνε τα μεγάλα κόμματα, φταίνε όσο φταίει και ο κόσμος που τους ψήφιζε και τους χρησιμοποιούσε για να διορίζονται κτλ...

 

Η ζημιά έγινε και δεν ξεγίνεται, οπότε πρέπει να κοιτάμε μπροστά και να ελπίζουμε πως κάποια στιγμή ίσως γίνουμε μια χώρα με υποδομές και υπηρεσίες που θα έπρεπε να απολαμβάνουν όλοι οι πολίτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name=sternchen;237

Και για το ότι φταίνε τα μεγάλα κόμματα' date=' φταίνε όσο φταίει και ο κόσμος που τους ψήφιζε και τους χρησιμοποιούσε για να διορίζονται κτ[/quote]

 

τους κακομοιρους!τους εκμεταλευτηκαμε κιολας!οι δημοσιοι υπαλληλοι φταινε κ παλι!ελλαδα με τα ωραια σου!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμμερίζομαι όλες σας τις απόψεις και θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν υπάρχει πια

ΝΔ και ΠΑΣΟΚ,

η Ελλάδα λόγω του ότι τόσα χρόνια κατέληξε να είναι ένα υποανάπτυκτο κράτος και να στερείται σημαντικών μεταρρυθμίσεων, τώρα θα πρέπει να προχωρήσει υποχρεωτικά σε μεταρρυθμίσεις, που επιβάλλει το μνημόνιο.

Το μνημόνιο έχει και την καλή του όψη, αλλά κανείς από τα ΜΜΕ δεν μιλάει για αυτήν και όλοι ακούνε μνημόνιο και σκιάζονται.

 

Για μένα είναι ξεκάθαρο ή ψηφίζω ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και επιθυμώ να αλλάξει η χώρα μου ή ψηφίζω τα άλλα κόμματα και ο Θεός να βάλει το χέρι του.

 

Τριάντα χρόνια απίστευτου φαγοποτιού συνοδεύονται από 10 χρόνια λιτότητας.

Δεν υπάρχει σάλιο στα ταμεία του κράτους, κοινή λογική να διαθέτει κανείς, καταλαβαίνει και μόνος του, ότι η Ελλάδα δεν έχει πολλές επιλογές.

 

Αυτήν την φορά θα ψηφίσω τον Βενιζέλο, γιατί είναι ο μόνος για μένα που μιλάει τόσο λογικά. Τόσο καιρό αυτός έτρεχε και ξέρει πολύ καλά την κατάσταση της οικονομίας.

Και για το ότι φταίνε τα μεγάλα κόμματα, φταίνε όσο φταίει και ο κόσμος που τους ψήφιζε και τους χρησιμοποιούσε για να διορίζονται κτλ...

 

Η ζημιά έγινε και δεν ξεγίνεται, οπότε πρέπει να κοιτάμε μπροστά και να ελπίζουμε πως κάποια στιγμή ίσως γίνουμε μια χώρα με υποδομές και υπηρεσίες που θα έπρεπε να απολαμβάνουν όλοι οι πολίτες.

 

:shock::shock::shock::shock:

o καημένος ο Βενιζέλος, έρεψε από το πολύ τρέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

τους κακομοιρους!τους εκμεταλευτηκαμε κιολας!οι δημοσιοι υπαλληλοι φταινε κ παλι!ελλαδα με τα ωραια σου!

 

Ποιος μίλησε απλά για τους δημόσιους υπαλλήλους :mad: ;

Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.

 

Στην Ελλάδα το 90% είναι διεφθαρμένο, γιατί όταν μια χώρα βουλιάζει, την βουλιάζουν οι πολίτες της μαζί με τους πολιτικούς, που τρώγανε και πίνανε μαζί.

 

Αλλά σε κανέναν δεν αρέσει να ακούει την γυμνή αλήθεια, γιατί θα πρέπει να έρθει σε επαφή με τις δικές του ευθύνες και αυτό δεν είναι κάτι το ευχάριστο, οπότε πάντα φταίνε οι άλλοι κι εμείς είμαστε πάντα τα θύματα.

 

Κλασική ελληνική νοοτροπία, δεν είδα, δεν άκουσα και δεν ήξερα, εγώ δεν φταίω......

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτήν την φορά θα ψηφίσω τον Βενιζέλο, γιατί είναι ο μόνος για μένα που μιλάει τόσο λογικά. Τόσο καιρό αυτός έτρεχε και ξέρει πολύ καλά την κατάσταση της οικονομίας.

Είναι αυτός που ξέρει καλύτερα και τι έχει συμβεί και τι καλύτερο μπορεί να κάνει

αλλά....

Πώς μπορείς και έχεις εμπιστοσύνη σε αυτόν τον ανθρωπο?:roll:

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος μίλησε απλά για τους δημόσιους υπαλλήλους :mad: ;

Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.

 

Στην Ελλάδα το 90% είναι διεφθαρμένο, γιατί όταν μια χώρα βουλιάζει, την βουλιάζουν οι πολίτες της μαζί με τους πολιτικούς, που τρώγανε και πίνανε μαζί.

 

Αλλά σε κανέναν δεν αρέσει να ακούει την γυμνή αλήθεια, γιατί θα πρέπει να έρθει σε επαφή με τις δικές του ευθύνες και αυτό δεν είναι κάτι το ευχάριστο, οπότε πάντα φταίνε οι άλλοι κι εμείς είμαστε πάντα τα θύματα.

 

Κλασική ελληνική νοοτροπία, δεν είδα, δεν άκουσα και δεν ήξερα, εγώ δεν φταίω......

 

Εγώ θα έλεγα κλασσική νοοτροπία των ψηφοφόρων του Πασοκ είναι να προσπαθούν να μας πείσουν ότι μαζί τα φάγαμε μην τυχόν κι έρθουν προ των ευθυνών τους....έλα όμως που δεν τα φάγαμε μαζί........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα κλασσική νοοτροπία των ψηφοφόρων του Πασοκ είναι να προσπαθούν να μας πείσουν ότι μαζί τα φάγαμε μην τυχόν κι έρθουν προ των ευθυνών τους....έλα όμως που δεν τα φάγαμε μαζί........

 

πες τα εσυ γιατι σε αυτο το θεμα εχω βγει χρυσαυγιτησα κ τωρα δημοσιος υπαλληλος!συγγνωμη.ποιοι εχουν την εξουσια τα τελευταια 3ο χρονια?οχι το πασοκ?ολοι εχουν ευθυνες κ δεν βαζω σιγουρα τον εαυτο μου μεσα σ αυτους,αλλα την μεγαλυτερη την εχει το πασοκ θελετε δεν θελετε!πολλα τα χρονια κ πολλα τα φαγοποτια!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα κλασσική νοοτροπία των ψηφοφόρων του Πασοκ είναι να προσπαθούν να μας πείσουν ότι μαζί τα φάγαμε μην τυχόν κι έρθουν προ των ευθυνών τους....έλα όμως που δεν τα φάγαμε μαζί........

 

Εάν εννοείς εμένα πως είμαι κλασική ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ, να σε πληροφορήσω μια και δεν με γνωρίζεις πως δεν ανήκω σε αυτούς, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό ισχύει αυτό το "μαζί τα φάγαμε" πλην φυσικά αρκετών εξαιρέσεων.

 

Και εννοείται ότι το ΠΑΣΟΚ έχει την μεγαλύτερη ευθύνη, δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανείς πια αυτό.

Απλά τώρα είναι σαν να μην υπάρχει ΠΑΣΟΚ με αυτήν την έννοια, αλλά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που στηρίζουν την ευρωπαϊκή πορεία της Ελλάδας.

Εμένα τώρα που κινδυνεύω να με κυβερνήσει ο Τσίπρας, κάτι που δεν το θέλω καθόλου, ο μόνος που μου αρέσει είναι ο Βενιζέλος.

Αλλά τις τελευταίες 2 φορές ψήφισα τους πράσινους οικολόγους και τώρα θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτός που ξέρει καλύτερα και τι έχει συμβεί και τι καλύτερο μπορεί να κάνει

αλλά....

Πώς μπορείς και έχεις εμπιστοσύνη σε αυτόν τον ανθρωπο?:roll:

 

Να σου πω, δυστυχώς μετά από πολλά χρόνια συνειδητοποίησα πως δεν είμαστε γενικά αξιόπιστος λαός και έτσι δεν εμπιστεύομαι κανέναν στην Ελλάδα, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.

Δεν ξέρω εαν αξίζει κανείς να τον εμπιστεύεται, αλλά εκεί που βρέθηκε η χώρα, δεν υπήρχαν και πάρα πολλά περιθώρια για τον Βενιζέλο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δυστυχώς μετά από πολλά χρόνια συνειδητοποίησα πως δεν είμαστε γενικά αξιόπιστος λαός και έτσι δεν εμπιστεύομαι κανέναν στην Ελλάδα, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.

Δεν ξέρω εαν αξίζει κανείς να τον εμπιστεύεται, αλλά εκεί που βρέθηκε η χώρα, δεν υπήρχαν και πάρα πολλά περιθώρια για τον Βενιζέλο.

χμμμμμ, μάθε πρώτα το ποιόν του ως καθηγητή Πανεπιστημίου και μετά αποφασίζεις αν θα τον εμπιστεύεσαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πες τα εσυ γιατι σε αυτο το θεμα εχω βγει χρυσαυγιτησα κ τωρα δημοσιος υπαλληλος!συγγνωμη.ποιοι εχουν την εξουσια τα τελευταια 3ο χρονια?οχι το πασοκ?ολοι εχουν ευθυνες κ δεν βαζω σιγουρα τον εαυτο μου μεσα σ αυτους,αλλα την μεγαλυτερη την εχει το πασοκ θελετε δεν θελετε!πολλα τα χρονια κ πολλα τα φαγοποτια!

 

Γιατί άραγε ήταν τόσο χρόνια κυβέρνηση και τώρα έφτασε να έχει μόνο το 13%;

Αφού ήταν τόσο κακό το ΠΑΣΟΚ γιατί το ψήφιζε άραγε ο κόσμος;

Μήπως επειδή τρώγανε με χρυσές μασέλες;

Τώρα που φαλίρισε το κράτος έγινε κακό το ΠΑΣΟΚ;

Και γιατί έγινε άραγε κακό;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δυστυχώς μετά από πολλά χρόνια συνειδητοποίησα πως δεν είμαστε γενικά αξιόπιστος λαός και έτσι δεν εμπιστεύομαι κανέναν στην Ελλάδα, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.

Δεν ξέρω εαν αξίζει κανείς να τον εμπιστεύεται, αλλά εκεί που βρέθηκε η χώρα, δεν υπήρχαν και πάρα πολλά περιθώρια για τον Βενιζέλο.

 

Εκεί που βρέθηκε η χώρα βρέθηκε γιατί τη κυβερνούσε αυτός και οι ομοίοι του επί χρόνια (και βάζω μέσα σε αυτούς και τη νδ)

Δεν είναι εξωγήινος ο Βενιζέλος....είναι μέρος του συστήματος όσο κανένας.....

Πάντως δεν έχεις πολύ άδικο....μακάρι να υπήρχε και μια παράταξη (καινούρια με νέα πρόσωπα μακριά από κωλοτούμπες και συμφέροντα) που να μην ήταν ακραία...γιατί λιγουλάκι και ο Τσίπρας με φοβίζει.....ποτέ μα ποτέ δεν τον πήρα στα σοβαρά.....λες και είναι ακόμα στο 15μελές συμπεριφέρεται........αλλά σκέφτομαι να τον ψηφίσω για να μη βγει ούτε νδ ούτε πασόκ πάλι.......ποτέ ξανά αυτά τα κόμματα ούτε οι άνθρωποι που τα απαρτίζουν!!!!!

Οι Έλληνες δεν είναι όλοι αναξιόπιστοι...μόνο όσοι "μαγάρισαν" από τα πολλά λεφτά και τη διαφθορά της εξουσίας (σε όποιον τομέα) είναι.....για αυτό και θα προτιμούσα νέα πρόσωπα....

Link to comment
Share on other sites

Ε κάποια στιγμή πρέπει να μάθουν οι κομματάνθρωποι πως δεν διαχειρίζονται το περιβόλι του παππού τους κλέβοντας ταυτόχρονα τη σύνταξή του όταν δεν κοιτάει ο γέρος.........

Πρέπει να καταλάβουν ότι ξόφλησαν και νομίζω επίσης ότι πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά για προδοσία!!

Όχι και να τους ψηφίσουμε!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

sesame, εννοείται πως δεν είναι όλοι αναξιόπιστοι, αλλά είναι τόσοι πολλοί, που έχω απογοητευτεί εντελώς.

Συναναστρέφομαι τόσο πολύ κόσμο και αυτή η έλλειψη ειλικρίνειας και ντομπροσύνης από αυτούς που δεν πάει το μυαλό σου, με έχει κουράσει τόσο πολύ και γι'αυτό φοβάμαι πως ίσως ποτέ δεν θα προχωρήσουμε μπροστά, ώστε να δω επιτέλους την πατρίδα μου να προοδεύει.

Θα μείνουμε όλοι μας με την όρεξη στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Ένα θα σας πώ σχετικά με τις εκλογές:Ψηφίστε με μοναδικό γνώμονα την αποτροπή παράδοσης της χώρας στους ξένους κατακτητές.Το οφείλουμε όλοι στις επόμενες γενιές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Ένα θα σας πώ σχετικά με τις εκλογές:Ψηφίστε με μοναδικό γνώμονα την αποτροπή παράδοσης της χώρας στους ξένους κατακτητές.Το οφείλουμε όλοι στις επόμενες γενιές.

δεν μπορεί να είναι αυτό ο μοναδικός γνώμονας... το θέμα δεν είναι να παραδώσουμε κάτι στα παιδια μας απλώς αλλά και τι θα παραδώσουμε....;)

...άσε...δύσκολες αποφάσεις.....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δυστυχώς μετά από πολλά χρόνια συνειδητοποίησα πως δεν είμαστε γενικά αξιόπιστος λαός και έτσι δεν εμπιστεύομαι κανέναν στην Ελλάδα, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.

Δεν ξέρω εαν αξίζει κανείς να τον εμπιστεύεται, αλλά εκεί που βρέθηκε η χώρα, δεν υπήρχαν και πάρα πολλά περιθώρια για τον Βενιζέλο.

Δεν είμαστε γενικά αξιόπιστος λαός? Θεωρώ ότι το σχόλιο σου είναι κοντόφθαλμο, ρατσιστικό και προσβλητικό.

 

Έχουμε μιλήσει πολλές φορές εδώ μέσα για την ατομική ευθύνη (την οποία μέχρι ένα βαθμό αποδέχομαι ότι υπάρχει) αλλά ντε και καλά δεν στέκει σε καμία λογική ότι εμείς οι Ελληναράδες (όπως πολλοί Έλληνες μας αποκαλούν) χαλάσαμε ξαφνικά και αναίτια, όλοι μαζί συλλήβδην και πήγαμε ένα πρωί και ζητήσαμε εμείς να τρώμε με χρυσά κουτάλια από τους πολιτικούς μας που μέχρι εκείνη την ώρα έτρωγαν με μαντεμένια οι κακομοίρηδες.

 

Ας την πετάξουμε αυτή την καραμέλα επιτέλους που την πιπιλάμε συνέχεια για να δικαιολογήσουμε τ' αδικαιολόγητα (την ψήφο μας τότε, την ψήφο μας τώρα). Κι αν δεν εμπιστεύεστε τους Έλληνες συμπατριώτες σας αρθρογράφους, ανατρέξτε σε διεθνούς κύρους μελετητές όπου εξηγούν πολύ καλά τι έχει συμβεί στην πατρίδα μας, τουλάχιστον από το 1981 και μετά. Μιλούν φυσικά για τις ιδιοτελείς επιλογές των πολιτών (μέρος της ανθρώπινης φύσης) αλλά μιλούν κυρίως για την σταδιακή κι έξυπνη χειραγώγηση / αποπροσανατολισμό / ευνουχισμό του λαού και στο που αποσκοπούσε. Όποιος ζούσε σ' αυτό τον τόπο και δεν είχε στο μυαλό του μόνο πως να ψηφίσει τους λεβέντες λαοπλάνους ή στο πως να απαξιώσει έναν ολόκληρο λαό που η πλειοψηφία του γονατίζει στο μεροκάματο και στο μεγάλωμα των παιδιών του... μπορεί εύκολα να καταλάβει τι έγινε (και τι γίνεται).

 

Όσο για τον Βενιζέλο και τα περιθώριά του... ο τύπος αυτός είναι ένας από τους πρωταγωνιστές της συμμορίας που έφθασε την χώρα μας εδώ που είναι. Που ήταν όλα αυτά τα χρόνια ο διακεκριμένος ποινικολόγος / ακαδημαικός / πολιτικός? Τώρα θυμήθηκε να μας σώσει?

 

Οι ώρες είναι κρίσιμες κι η αγωνία έχει χτυπήσει κόκκινο. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια κι άλλων λαθών. Ας το σκεφθούμε καλά όλοι μας αυτό - χωρίς στερεοτυπίες, παρωπίδες κι εμμονές.

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε κοριτσια τον τσιπρα.αν βγει τελειωσαμε!τωρα θα μου πεις ποιον?ελα μου ντε!

 

Ο καμμένος δε τη φοβάται τη φωτιά!!!

Τελειωμένοι είμαστε εδώ και πολλούς μήνες αλλά ειδικά μετά την υπογραφή του 2ου μνημονίου. Μας έχουν φλομώσει στα ψέμματα και εξοργίζομαι που τα ''τρώμε'' ακόμα!!! Διαβάστε τι λέει ο ξένος τύπος όπως σωστά είπε η ζώπυρον, και ποια είναι η πραγματική κατάσταση στη χώρα και μετά ας μιλάμε για τελειώματα!!

Τι μεγαλύτερο κακό να κάνει από όσα μας έχουν ήδη κάνει;

Ο 90χρονη που έπεσε στο κενό χέρι χέρι με τον 60χρονο γιος της στο Κειραμικό, όπως και όλες οι αυτοκτονίες τον τελευταίο καιρό, δε δείχνουν ότι είμαστε τελειωμένοι και καταστραμμένοι;

Θλίβομαι και μόνο που διαβάζω ότι νέοι άνθρωποι θα ψηφίσουν τα 2 μεγάλα κόμματα....ξέρω ότι είναι δύσκολο να κάνουν θαύματα τα μικρά αλλά τα πρώην μεγάλα κόμματα τα μάθαμε και δε χωράει άλλη αμφιβολία ότι μας έχουν καταστρέψει. Μας έχουν ξεπουλήσει για την ακρίβεια!!!

Τόσα άλλα κόμματα υπάρχουν...κάποιο θα βρούμε να ψηφίσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...