Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....


EviQ

Recommended Posts

Μου κάνει εντύπωση όμως που τάχα δε γνωρίζεται ένα Έλληνα υδραυλικό ή οτιδήποτε άλλο...δηλαδή εσείς κάνετε παρέα μόνο με γιατρούς κι εφοπλιστές?

Γιατί εμένα ο κύκλος μου έχει από όλα τα επαγγέλματα και ξέρω καλά πως άπειροι Έλληνες κάνουν όλες τις δουλειές...

Έχω γνωστούς οικοδόμους που έπαιρναν τις οικογένειές τους κι έφευγαν για νησιά για ένα καλύτερο μεροκάματο στην οικοδομή.

Έχω γνωστούς τεχνίτες που σήμερα παρακαλάνε έστω για μερεμέτι (είπαμε οικοδομή γιόκ)......και γενικά ξέρω πάρα πολύ κόσμο που κάνει τα επαγγέλματα που ίσως εσείς σνομπάρετε μια και δεν ξέρετε κανέναν Έλληνα να τα κάνει......συγνώμη κιόλας, αλλά μου φαίνεται παράξενο.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sesame επειδή εγώ έχει τύχει να δουλέψω σε νησί, να ξέρεις πως όλες οι καθαρίστριες ήταν ξένες (Αλβανία, Ρουμανία κτλ ), το ίδιο και οι συντηρητές των ξενοδοχείων, οι υδραυλικοί και άλλα τέτοια επαγγέλματα "βαριάς" και τεχνικής φύσεως. Οι έλληνες προτιμούν (όπως κι εγώ) τη ρεσεψιον του ξενοδοχείου ή να είναι σερβιτόροι (δύσκολες δουλειές επίσης, αλλά πολύ καλοπληρωμένες).

Link to comment
Share on other sites

sesame μου σε βλέπω να 'τρελαίνεσαι' με αυτά που ακούς και σε δικαιολογώ γιατί αν εσύ και οι οικείοι σου δεν ήσασταν έτσι σου φαίνεται αδιανόητο ότι ήταν οι υπόλοιποι....Και όμως, οι περισσότεροι Έλληνες αρκέστηκαν στο εύκολο χρήμα... Και πάλι όμως δεν φταίνε αυτοί. Oπως πολύ σωστά είπε και η My_kelly ''Με τους δικούς μας τους κηφήνες τα βάζω και με εμάς που τους εκλέξαμε, που χτίσαν ψεύτικη οικονομία εις βάρος των μεταναστών και τώρα μας έχουν στρέψει εναντίον τους.''

Ό,τι έχτισαν τα τελευταία χρόνια ήταν απατηλό...ψεύτικη ευημερία. Χάριζαν λευτά και μέρος των ευρωπαικών πακέτων για να καλύψυν την δική τους σπατάλη και κατάχρηση.

Τώρα λοιπόν καλούμαστε εμείς να βγαλουμε το φίδι από την τρύπα, σε όλους τους τομείς, όχι μόνο σε ό,τι αφορά τους μετανάστες.

Οι κυβερνήσεις έπρεπε να προστατέψουν το λαό τους...εκείνοι που είχαν και τη γνώση και την εξουσία.

Για αυτό πρέπει να αναδιοργανωθούμε όλοι σε όλα τα επίπεδα και σε οικονομικό επίπεδο αλλά ακόμη και σε επίπεδο αξιών. Και όπως και να το κάνουμε, είναι επικίνδυνο σε αυτήν την ευάλωτη στιγμή της χώρας μας, τώρα που θέλουμε να ξαναχτίσουμε την υποδομή για τα παιδιά μας, να βρίσκουν τρόπο οι καιροσκόποι και να τρυπώνουν στη ζωή μας...ή χειρότερα στις συνειδήσεις μας.

Δεν φταίνε οι περισσότεροι άνθρωποι που ψήφισαν την ΧΑ...δεν ξέρουν...δεν μπορούν να φανταστούν. Ας φροντίσουν λοιπόν οι υπόλοιποι που ξέρουν να τους δείξουν , να τους εξηγήσουν το τόσο μεγάλο λάθος που πάνε να κάνουν....όχι με λόγια, με πράξεις...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

sesame επειδή εγώ έχει τύχει να δουλέψω σε νησί, να ξέρεις πως όλες οι καθαρίστριες ήταν ξένες (Αλβανία, Ρουμανία κτλ ), το ίδιο και οι συντηρητές των ξενοδοχείων, οι υδραυλικοί και άλλα τέτοια επαγγέλματα "βαριάς" και τεχνικής φύσεως. Οι έλληνες προτιμούν (όπως κι εγώ) τη ρεσεψιον του ξενοδοχείου ή να είναι σερβιτόροι (δύσκολες δουλειές επίσης, αλλά πολύ καλοπληρωμένες).

 

Χμμμ.....μήπως απλά δεν προτιμούσαν οι συγκεκριμένοι ξενοδόχοι Έλληνες?

Γιατί επίσης ξέρω ακόμα πολλές καθαρίστριες που ζουν και δουλεύουν ακόμα σε νησιά......

Link to comment
Share on other sites

sesame μου σε βλέπω να 'τρελαίνεσαι' με αυτά που ακούς και σε δικαιολογώ γιατί αν εσύ και οι οικείοι σου δεν ήσασταν έτσι σου φαίνεται αδιανόητο ότι ήταν οι υπόλοιποι....Και όμως, οι περισσότεροι Έλληνες αρκέστηκαν στο εύκολο χρήμα... Και πάλι όμως δεν φταίνε αυτοί. Oπως πολύ σωστά είπε και η My_kelly ''Με τους δικούς μας τους κηφήνες τα βάζω και με εμάς που τους εκλέξαμε, που χτίσαν ψεύτικη οικονομία εις βάρος των μεταναστών και τώρα μας έχουν στρέψει εναντίον τους.''

Ό,τι έχτισαν τα τελευταία χρόνια ήταν απατηλό...ψεύτικη ευημερία. Χάριζαν λευτά και μέρος των ευρωπαικών πακέτων για να καλύψυν την δική τους σπατάλη και κατάχρηση.

Τώρα λοιπόν καλούμαστε εμείς να βγαλουμε το φίδι από την τρύπα, σε όλους τους τομείς, όχι μόνο σε ό,τι αφορά τους μετανάστες.

 

Δεν μπορεί να είναι μόνο οι δικοί μου οι γνωστοί φυσιολογικοί άνθρωποι και όλοι οι άλλοι να είναι ξιπασμένοι.......μπορεί κάποιοι, αλλά προς θεού όχι και η πλειοψηφία του ελληνικού λαού......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια η αληθεια ειναι καπου στην μεση,,η νεα γεννια σημερινοι 30αρηδες ας πουμε ειχαν κι αλλες επιλογες απο το να δουλεψουν στο χωραφι η τουλαχιστον ετσι νομιζαν,,αναβαθμιστηκε η ζωη του ελληνα και μπορουσαν να κανουν κι αλλα πραγματα

 

τωρα ομως θα πρεπει να προσγειωθει σε μια πραγματικοτητα που δεν νταντευει ουτε κανακευει και να ξαναπιασει την τσαπα,,εξαλλου ειμαστε μια αγοτικη τουρισρικη χωρα αυτη ειναι η βαρεια βιομηχανια της, και θα ξαναοργωσουμε και τις καθαριστριες θα κανουμε και τις νοικοκυρες και ρεσεψιον και απ ολα

 

δεν θα σπουδασουμε ολοι μαρκετινγκ και δημοσιες σχεσεις στην αγγλια και να πουλαμε αερα κοπανιστο

Link to comment
Share on other sites

sesame μου σε βλέπω να 'τρελαίνεσαι' με αυτά που ακούς και σε δικαιολογώ γιατί αν εσύ και οι οικείοι σου δεν ήσασταν έτσι σου φαίνεται αδιανόητο ότι ήταν οι υπόλοιποι....Και όμως, οι περισσότεροι Έλληνες αρκέστηκαν στο εύκολο χρήμα... Και πάλι όμως δεν φταίνε αυτοί. Oπως πολύ σωστά είπε και η My_kelly ''Με τους δικούς μας τους κηφήνες τα βάζω και με εμάς που τους εκλέξαμε, που χτίσαν ψεύτικη οικονομία εις βάρος των μεταναστών και τώρα μας έχουν στρέψει εναντίον τους.''

Ό,τι έχτισαν τα τελευταία χρόνια ήταν απατηλό...ψεύτικη ευημερία. Χάριζαν λευτά και μέρος των ευρωπαικών πακέτων για να καλύψυν την δική τους σπατάλη και κατάχρηση.

Τώρα λοιπόν καλούμαστε εμείς να βγαλουμε το φίδι από την τρύπα, σε όλους τους τομείς, όχι μόνο σε ό,τι αφορά τους μετανάστες.

Οι κυβερνήσεις έπρεπε να προστατέψουν το λαό τους...εκείνοι που είχαν και τη γνώση και την εξουσία.

Για αυτό πρέπει να αναδιοργανωθούμε όλοι σε όλα τα επίπεδα και σε οικονομικό επίπεδο αλλά ακόμη και σε επίπεδο αξιών. Και όπως και να το κάνουμε, είναι επικίνδυνο σε αυτήν την ευάλωτη στιγμή της χώρας μας, τώρα που θέλουμε να ξαναχτίσουμε την υποδομή για τα παιδιά μας, να βρίσκουν τρόπο οι καιροσκόποι και να τρυπώνουν στη ζωή μας...ή χειρότερα στις συνειδήσεις μας.

Δεν φταίνε οι περισσότεροι άνθρωποι που ψήφισαν την ΧΑ...δεν ξέρουν...δεν μπορούν να φανταστούν. Ας φροντίσουν λοιπόν οι υπόλοιποι που ξέρουν να τους δείξουν , να τους εξηγήσουν το τόσο μεγάλο λάθος που πάνε να κάνουν....όχι με λόγια, με πράξεις...

 

συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να είναι μόνο οι δικοί μου οι γνωστοί φυσιολογικοί άνθρωποι και όλοι οι άλλοι να είναι ξιπασμένοι.......μπορεί κάποιοι, αλλά προς θεού όχι και η πλειοψηφία του ελληνικού λαού......

Πιστεύω ότι στις παλιότερες γενιές δύσκολα θα βρεις τεμπέλη....Δεν τους άφηνε περιθώριο η ζωή να μάθουν να τεμπελιάζουν.

Στις νεότερες γενιές όμως, οι άνθρωποι που είναι σήμερα γύρω στα 30 με 35, υπήρχε η φοβερή βοήθεια από τους γονείς σε όλα τα σημεία...και αυτό τους έκανε όχι ακριβώς τεμπέληδες αλλά ανειδίκευτους...όχι στο επάγγελμα μόνο αλλά και στην καθημερινότητα.

Για όλα έτρεχαν οι γονείς και τα παιδιά το μόνο που είχαν υποχρέωση να κάνουν ήταν να πάρουν 'καποιο χαρτί'....το όνειρο του εργάτη γονιού. Και το πήραν και ας μην το χρησιμοποίησαν ποτέ .

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν αποφασισαν οι Ελληνες αυτη την αλλαγη πορειας .

δηλαδη τι θα επρεπε να λενε οι μανες αγροτισσες στα παιδια τους μην σπουδασετε να μεινετε στα χωραφια μην προσπαθησετε να εχετε μια ευκολοτερη και καλυτερη δουλεια ?

 

τωρα το γεγονος οτι υπαρχει και εκτος απο φυλετικος ρατσισμος και ταξικος φανταζομαι το ξερετε ολοι.

το κακο ειναι και παλι οτι αυτο εκμεταλευτηκε και το συστημα για να πλουτισει και εφτιαξε εκατονταδες σχολες ιεκ κλπ για να δωσει την ψευδαισθηση αυτη και να μπορεσει να μοιραστει η πιτα των επιδοτησεων οπως ηθελαν...

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι οι σπουδές δημιουργούν απλά κηφήνες πρώτη φορά το ακούω....αλλά μπορεί να έχετε και δίκιο....άλλωστε όλοι όσοι μας κυβέρνησαν και σπουδαγμένοι ήταν και κηφήνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν αποφασισαν οι Ελληνες αυτη την αλλαγη πορειας .

δηλαδη τι θα επρεπε να λενε οι μανες αγροτισσες στα παιδια τους μην σπουδασετε να μεινετε στα χωραφια μην προσπαθησετε να εχετε μια ευκολοτερη και καλυτερη δουλεια ?

 

τωρα το γεγονος οτι υπαρχει και εκτος απο φυλετικος ρατσισμος και ταξικος φανταζομαι το ξερετε ολοι.

το κακο ειναι και παλι οτι αυτο εκμεταλευτηκε και το συστημα για να πλουτισει και εφτιαξε εκατονταδες σχολες ιεκ κλπ για να δωσει την ψευδαισθηση αυτη και να μπορεσει να μοιραστει η πιτα των επιδοτησεων οπως ηθελαν...

έτσι είναι...ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του και εκέι μπερδευτήκαμε. Τι είναι καλύτερο....

Από την άλλη όμως σκέφτομαι και κάτι ακόμη...Ήταν και δικό μας λάθος , του λαού δηλαδή, να θέλουμε να ζήσουμε τη ζωή που νομίζαμε ότι έκαναν οι επιχειρηματίες και οι τηλεαστερες. Θέλαμε τα προνόμια που πιστέυαμε ότι είχαν χωρίς να έχουμε τις προυποθέσεις. Δεν μιλάω για τον κάθε ένα ξεχωριστά αλλά ήταν ένα γενικό φαινόμενο πιστεύω.

Και όταν λέω προνόμια, μην παρεξηγήσετε τη λέξη, κάτι που συμβαίνει συχνα :D, δεν εννοώ δικαιώματα. Φυσικά όλοι έχουμε το δικαίωμα της υγείας, της παιδείας, της εργασίας κλπ....Αλλά το ότι ο απλός επαγγελματίας έπαιρνε την επιδότηση και την έκανε καγιεν, ήταν ένα λάθος.....

Ακόμη και έτσι όμως, αν έιχαν φροντίσει να έχει παιδεία ο λαός, δεν θα συνέβαιναν τέτοια φαινόμενα.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι οι σπουδές δημιουργούν απλά κηφήνες πρώτη φορά το ακούω....αλλά μπορεί να έχετε και δίκιο....άλλωστε όλοι όσοι μας κυβέρνησαν και σπουδαγμένοι ήταν και κηφήνες......
Είναι απόλυτο αυτό το συμπέρασμα, δεν είπα έτσι....είναι δυνατόν? Η μόρφωση και η παιδεία είναι το σημαντικότερο αγαθό μετά την υγεία. Αλλά όταν έφτανε κάποιος 30 χρονων για να έχει τελειώσει στρατό, πάρει ένα πτυχίο πολύ θεωρητικό που δεν θα έβρισκε με αυτό εύκολα δουλεια, και μέχρι τότε κάθε μήνα του έδινε χρήματα η μαμά και ο μπαμπάς ( όχι απλά για να περνάει αλλά για να καλοπερνάει ;)), έχει αποκτήσει συνήθειες που δύσκολα ξεπερνιούνται...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτο αυτό το συμπέρασμα, δεν είπα έτσι....είναι δυνατόν? Η μόρφωση και η παιδεία είναι το σημαντικότερο αγαθό μετά την υγεία. Αλλά όταν έφτανε κάποιος 30 χρονων για να έχει τελειώσει στρατό, πάρει ένα πτυχίο πολύ θεωρητικό που δεν θα έβρισκε με αυτό εύκολα δουλεια, και μέχρι τότε κάθε μήνα του έδινε χρήματα η μαμά και ο μπαμπάς ( όχι απλά για να περνάει αλλά για να καλοπερνάει ;)), έχει αποκτήσει συνήθειες που δύσκολα ξεπερνιούνται...

 

δεν το πολυπιστευω εγω πιστευω γενικοτερα οτι

το αγωι ξυπναει τον αγωγιατη.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιάνουμε τα άκρα βρε παιδιά.....δεν έχουν όλοι οι αγρότες καγιέν, αλλά λέμε συνέχεια για τα καγιέν που έχουν οι αγρότες.......δεν έτρωγαν όλοι επιδοτήσεις, αλλά λέμε συνέχεια για τις επιδοτήσεις που έφαγαν....δεν είχαν όλοι οι γονείς να θρέφουν τον τριαντάρη έφηβο και πολλές φορές οι φοιτητές αργούσαν να τελειώσουν τις σπουδές τους επειδή ήταν αναγκασμένοι να δουλεύουν κιόλας.....και άλλα πολλά......

Πιάνουμε τα άκρα και δε βγαίνει άκρη......

Σίγουρα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αλλά τελευταία εγώ θα κατηγορήσω το γονιό που ήθελε μια καλύτερη ζωή για το παιδί του, γιατί πολύ απλά αυτό θέλω κι εγω για το δικό μου παιδί.

Όσοι έζησαν παλιοκαταστάσεις είναι λογικό να θέλουν να τις αποφύγουν τα παιδιά τους.

Το ότι ο Έλληνας κάποια στιγμή σκέφτηκε να αποκτήσει ένα σπίτι κι ένα αυτοκίνητο δεν είναι δα και τραγικό....

Σίγουρα υπήρχαν και κάποιοι που το σπίτι το ήθελαν βίλα και το αυτοκίνητο καγιέν, αλλά είναι οι λίγοι αυτοί......

Εγώ γύρω μου (και θα καταντήσω γραφική, αλλά θα το ξαναπώ) βλέπω νοικοκυραίους που δούλευαν χρόνια για τα βασικά τα οποία κινδυνεύουν να χάσουν αν δεν τα έχουν χάσει κιόλας.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιάνουμε τα άκρα βρε παιδιά.....δεν έχουν όλοι οι αγρότες καγιέν, αλλά λέμε συνέχεια για τα καγιέν που έχουν οι αγρότες.......δεν έτρωγαν όλοι επιδοτήσεις, αλλά λέμε συνέχεια για τις επιδοτήσεις που έφαγαν....δεν είχαν όλοι οι γονείς να θρέφουν τον τριαντάρη έφηβο και πολλές φορές οι φοιτητές αργούσαν να τελειώσουν τις σπουδές τους επειδή ήταν αναγκασμένοι να δουλεύουν κιόλας.....και άλλα πολλά......

Πιάνουμε τα άκρα και δε βγαίνει άκρη......

Σίγουρα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αλλά τελευταία εγώ θα κατηγορήσω το γονιό που ήθελε μια καλύτερη ζωή για το παιδί του, γιατί πολύ απλά αυτό θέλω κι εγω για το δικό μου παιδί.

Όσοι έζησαν παλιοκαταστάσεις είναι λογικό να θέλουν να τις αποφύγουν τα παιδιά τους.

Το ότι ο Έλληνας κάποια στιγμή σκέφτηκε να αποκτήσει ένα σπίτι κι ένα αυτοκίνητο δεν είναι δα και τραγικό....

Σίγουρα υπήρχαν και κάποιοι που το σπίτι το ήθελαν βίλα και το αυτοκίνητο καγιέν, αλλά είναι οι λίγοι αυτοί......

Εγώ γύρω μου (και θα καταντήσω γραφική, αλλά θα το ξαναπώ) βλέπω νοικοκυραίους που δούλευαν χρόνια για τα βασικά τα οποία κινδυνεύουν να χάσουν αν δεν τα έχουν χάσει κιόλας.......

σε αυτά που λες συμφωνώ και εγώ μαζί σου.

δεν κατηγόρησα όμως κανέναν γονιό που ήθελε καλύτερη ζωή για τα παιδιά του, ίσα ίσα... απλά εξέφρασα την γνώμη μου και το πως μπορούν να γίνουν τα πράγματα αν δεν υπάρχει ισσοροπία, δεν είπα κακώς μας σπούδασαν, ή καλώς δεν γίναμε όλοι οικοδόμοι πχ, αλλά όμως όταν η επιθυμία γίνεται εμμονή τότε ξεφεύγει η κατάσταση.

Προς θεού δεν θέλω να παρεξηγηθώ, εννοεται πως η παιδεία και η μόρφοση είναι απαραίτητη προυπόθεση για μια καλύτερη ζωή, και φυσικά είμαι υπερ αυτού..

έχουν δει και εμένα όπως πολλά τα μάτια μου απο άτομα της γενιάς μας.

γιατί δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχουμε - είχαμε ξεχάσει πως η δουλειά η οποιαδήποτε δουλειά δεν είναι ντροπή.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αλλά τελευταία εγώ θα κατηγορήσω το γονιό που ήθελε μια καλύτερη ζωή για το παιδί του, γιατί πολύ απλά αυτό θέλω κι εγω για το δικό μου παιδί.

....

μα και εγώ τελευταίο τον κατηγόρησα! ;)....είναι όμως κάποια λάθη που πιστεύω αν δεν τα αναγνωρίσουμε θα τα επαναλάβουμε.

Και στην τελική 'καλό' πιστεύω θα κάνω στα παιδιά μου αν προσπαθήσω να τα μάθω να ζουν με σύνεση και μέτρο. Να αναγνωρίζουν μόνο τις αληθινές ανάγκες που έχουν και όχι αυτές που προσπαθούν να τους πείσουν ό,τι έχουν. Και αν οι ανάγκες τους είναι πραγματικά μεγάλες, να φροντίσουν να μπορούν να τις καλύπτουν με τις όποιες δυνάμεις τους.

Σε κάθε περίπτωση όμως θεωρώ ότι δεν φταίνε οι γονείς γιατί ως γονείς πίστεψαν ότι κάνουν το καλύτερο.

Φταίνε όσοι επίτηδες τους 'φούμαραν'.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, καταλαβαίνω τι λες, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι περισσότεροι αναγνωρίζουν τις πραγματικές τους ανάγκες......αυτοί που έβγαλαν το "κακό" όνομα στην Ελλάδα είναι οι λίγοι....

Και στο φινάλε σε όλες τις χώρες μόλις χορτάσουν την πείνα τους αρχίζουν να ονειρεύονται άλλα πράγματα.....στην Αλβανία τώρα ξέρεις τι σπίτια και τι αυτοκίνητα κυκλοφοράνε π.χ.?

Καλά δεν κάνουν?

Γιατί να μην τα θέλουν?

Και αυτοί σήμερα ονειρεύονται για τα παιδιά τους ένα καλύτερο αύριο.......

 

Βέβαια εμείς τώρα πρέπει να αρχίσουμε πάλι από το μηδέν.....αλλά δε φταίει ο πολύς ο κόσμος...φταίνε αυτοί που τα έφαγαν και τα τσιράκια τους.....

Ο κόσμος απλά πιάστηκε όμηρος μια οικονομικής πολιτικής που οδηγούσε με απόλυτη ακρίβεια στην εξαθλίωση και φυσικά εν αγνοία του....

Κι έχουμε το εξωφρενικό οι πολλοί να πληρώνουν και οι λίγοι να χαίρονται ακόμα όσα άρπαξαν........

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγουν το φτηνό εργατικό δυναμικό, καλώντας κι Έλληνες τάχα τάχα με απαγορευτικό μεροκάματο..............μόνο για να πάω εγώ στην Ημαθία ή στην Πέλλα θέλω μιας εβδομάδας μεροκάματα...........

 

Έχεις δίκιο ότι εκμεταλεύονται και οι μεγαλοκαλλιεργητές..εντάξει ρε συ όμως δεν ήταν ανάγκη να τρέξουν από τους διπλανούς νομούς οι υποψήφιοι Έλληνες εργάτες!

Με μεροκάματο 23 ευρώ, 6ήμερο μας κάνει 552 ευρώ, το μήνα για τέσσερεις μήνες.

Δεν υπήρχε κανένας σε όλη την Ημαθία εκτός από τους 19 που να τα έχει ανάγκη αυτά τα λεφτά?

Ή έστω να στείλει τον 20χρονο γιό του να εξασφαλίσει το χαρτζηλίκι για το καλοκαίρι? Να δεί και πώς είναι από κοντά και οι ροδακινιές!:lol:

Εγώ θυμάμαι στην πόλη μου, όταν πήγαινα λύκειο (περίοδος προ μεταναστών, προδίδουμε και τα χρόνια μας τώρα, αλλά χαλάλι για το επιχείρημα), όλοι οι συμμαθητές μου για το χαρτζηλίκι το καλοκαίρι δουλεύανε στο μάζεμα - φόρτωμα - ξεφόρτωμα των καρπουζιών.

Αλλά τώρα βλέπεις είναι αλλιώς.....

Και να μην ξεχνάμε ότι κοντά στους μεγαλο-οτιδήποτε που εκμεταλλεύτηκαν μαζικά τους μετανάστες και στείλανε όπως λέτε με τα απαγορευτικά μεροκάματα που δίνανε τους Έλληνες στα σπίτια τους, είμαστε κι εμείς που:

-Θέλαμε καθαρίστρια για το σπίτι μας 1 φορά τη βδομάδα, αρα φτηνή και ανασφάλιστη, άρα ξένη

- Θέλαμε γκαζόν (υπήρχε άραγε τόσο γκαζόν, πριν το 80, δεν θυμάμαι....)άρα κηπουρό, επίσης φτηνό και ανασφάλιστο

- Θέλαμε κάποιον να κρατάει τον παππού στο σπίτι του ολημερίς και ολονυχτίς, γιατί εμείς δεν μπορούσαμε κι ούτε θέλαμε τη ρετσινιά του γεροκομίου.

- Θέλαμε -οι άντρες- στα 60 μας και χωρίς να είμαστε Τζορτζ Κλούνεϊ να παρατήσουμε γυναίκες και παιδιά και να έχουμε 2μετρη 20χρονη γκόμενα και Αα! τι ωραία! τώρα μας καθότανε και μόνο με τη σύνταξη!

- Θέλαμε να εξακολουθούμε να θεωρούμαστε τεχνίτες παντός είδους (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, ράφτες, αρτοποιοί, κ.λ.π. κ.λ.π.) αλλά βάζαμε κάλφες ξένους να κάνουν τις δουλειές μας και κάποια στιγμή να ...ανοίξουν δικές τους και να μας πάρουν και τους πελάτες!

Ποιός έστειλε λοιπόν τους Έλληνες στην ανεργία?

(Κατά το ποιός έστειλε τους βουλευτές στη βουλή?)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση όμως θεωρώ ότι δεν φταίνε οι γονείς γιατί ως γονείς πίστεψαν ότι κάνουν το καλύτερο.

Φταίνε όσοι επίτηδες τους 'φούμαραν'.

 

Συμφωνώ...

Δεν φταίει αυτός που παραπλανήθηκε ή επωφελήθηκε κάποιας ευκαιρίας.

Φταίει αυτός που τον παραπλάνησε και αυτός που δημιούργησε τις συνθήκες ώστε να επωφεληθεί κάποιος που δεν πρέπει.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ότι εκμεταλεύονται και οι μεγαλοκαλλιεργητές..εντάξει ρε συ όμως δεν ήταν ανάγκη να τρέξουν από τους διπλανούς νομούς οι υποψήφιοι Έλληνες εργάτες!

Με μεροκάματο 23 ευρώ, 6ήμερο μας κάνει 552 ευρώ, το μήνα για τέσσερεις μήνες.

Δεν υπήρχε κανένας σε όλη την Ημαθία εκτός από τους 19 που να τα έχει ανάγκη αυτά τα λεφτά?

Ή έστω να στείλει τον 20χρονο γιό του να εξασφαλίσει το χαρτζηλίκι για το καλοκαίρι? Να δεί και πώς είναι από κοντά και οι ροδακινιές!:lol:

Εγώ θυμάμαι στην πόλη μου, όταν πήγαινα λύκειο (περίοδος προ μεταναστών, προδίδουμε και τα χρόνια μας τώρα, αλλά χαλάλι για το επιχείρημα), όλοι οι συμμαθητές μου για το χαρτζηλίκι το καλοκαίρι δουλεύανε στο μάζεμα - φόρτωμα - ξεφόρτωμα των καρπουζιών.

Αλλά τώρα βλέπεις είναι αλλιώς.....

Και να μην ξεχνάμε ότι κοντά στους μεγαλο-οτιδήποτε που εκμεταλλεύτηκαν μαζικά τους μετανάστες και στείλανε όπως λέτε με τα απαγορευτικά μεροκάματα που δίνανε τους Έλληνες στα σπίτια τους, είμαστε κι εμείς που:

-Θέλαμε καθαρίστρια για το σπίτι μας 1 φορά τη βδομάδα, αρα φτηνή και ανασφάλιστη, άρα ξένη

- Θέλαμε γκαζόν (υπήρχε άραγε τόσο γκαζόν, πριν το 80, δεν θυμάμαι....)άρα κηπουρό, επίσης φτηνό και ανασφάλιστο

- Θέλαμε κάποιον να κρατάει τον παππού στο σπίτι του ολημερίς και ολονυχτίς, γιατί εμείς δεν μπορούσαμε κι ούτε θέλαμε τη ρετσινιά του γεροκομίου.

- Θέλαμε -οι άντρες- στα 60 μας και χωρίς να είμαστε Τζορτζ Κλούνεϊ να παρατήσουμε γυναίκες και παιδιά και να έχουμε 2μετρη 20χρονη γκόμενα και Αα! τι ωραία! τώρα μας καθότανε και μόνο με τη σύνταξη!

- Θέλαμε να εξακολουθούμε να θεωρούμαστε τεχνίτες παντός είδους (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, ράφτες, αρτοποιοί, κ.λ.π. κ.λ.π.) αλλά βάζαμε κάλφες ξένους να κάνουν τις δουλειές μας και κάποια στιγμή να ...ανοίξουν δικές τους και να μας πάρουν και τους πελάτες!

Ποιός έστειλε λοιπόν τους Έλληνες στην ανεργία?

(Κατά το ποιός έστειλε τους βουλευτές στη βουλή?)

 

 

Οι περισσότεροι 20χρονοι Έλληνες αν δεν σπουδάζουν σε αυτή την ηλικία κάνουν το φανταριλίκι τους ή πήραν τα μάτια τους και τράβηξαν για καλύτερα μεροκάματα αλλού.......

Οι άλλοι έχουν προφανώς κι αυτοί ροδακινιές και μαζεύουν τις δικές τους.

Κι εγώ πήγαινα για χαρτζηλίκι σε αγροτικές δουλειές.....και όλοι όσοι γνώριζα......αν υπάρχουν δουλειές φυσικά και θα δουλέψεις.......(την ηλικία μου την έχω προδώσει πολλές φορές εδώ)..

Στα υπόλοιπα δεν έχεις πολύ άδικο, αλλά και πάλι δεν ήταν όλες οι Ελληνίδες με καθαρίστριες, ούτε πότιζαν άλλοι το γκαζόν τους (γιατί δηλ. να μην υπάρχουν όμορφοι κήποι?) ούτε όλοι έπαιρναν ξένους....

Για τους γεροξεκούτηδες πες ότι θες.....αλλά και οι άλλες δεν πήγαιναν αν δεν υπήρχε σύνταξη και μάλιστα καλή την οποία καρπώνονται ακόμα και χωρίς τα ψοφίμια στο πλευρό τους και καλοπερνάνε στη χώρα τους πια....

Είναι κρίμα κι άδικο να θεωρούνται όλοι φταίχτες.......γιατί ακόμα και αυτοί που χρησιμοποιούσαν ξένο προσωπικό δεν ήταν όλοι απατεώνες και κλέφτες.....

Link to comment
Share on other sites

Και μήπως έστειλε τους Έλληνες στην ανεργία το ότι δεν υπάρχουν πια δουλειές ούτε για μας ούτε για κανέναν?

Και αν υπάρχουν πληρώνονται τόσο λίγο που προτιμούν όλοι να γίνουν μετανάστες?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι για εκεί είναι αρκετά καλά χρήματα...όπως και για Ρουμανία και για Σκόπια....

Τι να λέμε τώρα......ξέρουν λέμε τι κάνουν οι μεγαλοκτηματίες.....οργανωμένο το έγκλημα!!!

 

Για τα ιδια λεφτα 23 την ημερα με συνολο 460 τον μηνα δουλευουν πολλοι νεολαιοι μας ηδη και θελουν να το νομιμοποιησουν επισης. Και πολλοι αλλοι δουλευουν για ελαχιστα παραπανω και το θεωρουν και οκ μισθο, οπως 30 την ημερα. Κανε τις πραξεις. Οι μισθοι της πεινας και της ντροπης ειναι εξω απο το σπιτι σου. Οχι μονο στους μεταναστες.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Για τα ιδια λεφτα 23 την ημερα με συνολο 460 τον μηνα δουλευουν πολλοι νεολαιοι μας ηδη και θελουν να το νομιμοποιησουν επισης. Και πολλοι αλλοι δουλευουν για ελαχιστα παραπανω και το θεωρουν και οκ μισθο, οπως 30 την ημερα. Κανε τις πραξεις. Οι μισθοι της πεινας και της ντροπης ειναι εξω απο το σπιτι σου. Οχι μονο στους μεταναστες.

 

Μα αυτό είναι γνωστό...δε μου λες κάτι καινούριο......

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα........και το πως οδηγήθηκε εκεί γνωστό επίσης.........άμα δε σου πω για πόσα δουλεύω εγώ θα πέσεις κάτω από τα γέλια..........

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι για τους μετανάστες τα 23 ευρώ στην πατρίδα τους είναι ένα καλό ποσό......αλλά και να επισημάνω ότι δεν ήταν και τόσο δελεαστική η πρόταση για Έλληνες...ελάτε 4 μήνες σε καταλύματα δικά μας (γύρευε τι παράγκες) και θα παίρνετε 23 ευρώ.......

Καλύτερα δεν είναι να γίνεις ανθρακωρύχος στο Βέλγιο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...