EviQ

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....

Recommended Posts

Και ήρθε η ώρα η καλή....

Σε κανένα μήνα ψηφίζουμε.

Το γενικότερο κλίμα που υπάρχει έχει απείρως σχολιαστεί και εδώ και έξω από δω, από τον καθένα μας.

Την περασμένη Κυριακή, κάποιοι συμπολίτες μας δήλωσαν την εκλογική τους πρόθεση, τοποθετώντας με δημοκρατικές διαδικασίες (:lol:)τον κύριο Βενιζέλο στην μία την καρέκλα.

Φαντάζομαι άλλοι τόσοι θα έτρεχαν να κάνουν το ίδιο για τον κύριο Σαμαρά.

Την ευθύνη των παλιών που ξεγελάστηκαν την ξέρουμε.

Την ευθύνη των βολεμένων που βολεύτηκαν την ξέρουμε.

Την ευθύνη των κλεφτών που έκλεψαν την ξέρουμε.

Φαντάζομαι αυτοί πάνω-κάτω θα είναι που θα αντιπροσωπευτούν από τα 2 παραπάνω ποσοστά.Έτσι για να μην αναρωτιόμαστε ποιοι είναι αυτοί που τους ψηφίζουν ακόμα.

Εμείς οι υπόλοιποι την ευθύνη μας την ξέρουμε?

Υπάρχει κανείς που θα μείνει σπίτι του την ημέρα των εκλογών, ή θα πάει για καφέ?

Ρωτάω γιατί από συζητήσεις που κάνω, οι περισσότεροι ούτε στις παραπάνω κατηγορίες δεν δηλώνουν ότι ανήκουν, ούτε κάτι άλλο από τα υπάρχοντα κόμματα δηλώνουν -έστω με μισή καρδιά- ότι θα ψηφίσουν .

Όχι ρε παιδιά...Δεν πιστεύω ρε παιδιά..να πάμε για καφέ!!!!!!!!!

Με τί μούτρα θα ξαναπαραπονεθούμε?????

Διαφημίσεις

Πρέπει οπωσδήποτε να πάμε όλοι να ψηφίσουμε. Έστω λευκό, έστω ένα άσχετο κόμμα. Όχι όμως αποχή. να δείξουμε ότι διαφωνούμε και όχι ότι αδιαφορούμε.

Η νοοτροπία δεν αλλάζει. Βρίζουν φωνάζουν διαμαρτύρονται, όταν τους ρωτάς όμως αν θα πάνε να ψηφίσουν σου απαντούν αρνητικά. :confused: Τι κι αν τους εξηγείς ότι η αποχή ευνοεί αυτούς που μας έφεραν στην δεινή αυτή θέση. Δεν καταλαβαίνουν ή μάλλον κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. :twisted:

Γι 'αυτό το λόγο δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι μετά τις εκλογές.

Αντίθετα τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων θα ανέβουν, γιατί πάλι θα τάξουν στους ανόητους για να αρπάξουν όσες περισσότερες ψήφους μπορούν. :twisted:

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Και ήρθε η ώρα η καλή....

Σε κανένα μήνα ψηφίζουμε.

Το γενικότερο κλίμα που υπάρχει έχει απείρως σχολιαστεί και εδώ και έξω από δω, από τον καθένα μας.

Την περασμένη Κυριακή, κάποιοι συμπολίτες μας δήλωσαν την εκλογική τους πρόθεση, τοποθετώντας με δημοκρατικές διαδικασίες (:lol:)τον κύριο Βενιζέλο στην μία την καρέκλα.

Φαντάζομαι άλλοι τόσοι θα έτρεχαν να κάνουν το ίδιο για τον κύριο Σαμαρά.

Την ευθύνη των παλιών που ξεγελάστηκαν την ξέρουμε.

Την ευθύνη των βολεμένων που βολεύτηκαν την ξέρουμε.

Την ευθύνη των κλεφτών που έκλεψαν την ξέρουμε.

Φαντάζομαι αυτοί πάνω-κάτω θα είναι που θα αντιπροσωπευτούν από τα 2 παραπάνω ποσοστά.Έτσι για να μην αναρωτιόμαστε ποιοι είναι αυτοί που τους ψηφίζουν ακόμα.

Εμείς οι υπόλοιποι την ευθύνη μας την ξέρουμε?

Υπάρχει κανείς που θα μείνει σπίτι του την ημέρα των εκλογών, ή θα πάει για καφέ?

Ρωτάω γιατί από συζητήσεις που κάνω, οι περισσότεροι ούτε στις παραπάνω κατηγορίες δεν δηλώνουν ότι ανήκουν, ούτε κάτι άλλο από τα υπάρχοντα κόμματα δηλώνουν -έστω με μισή καρδιά- ότι θα ψηφίσουν .

Όχι ρε παιδιά...Δεν πιστεύω ρε παιδιά..να πάμε για καφέ!!!!!!!!!

Με τί μούτρα θα ξαναπαραπονεθούμε?????

Ξέρω ότι αυτό που έκανα την Κυριακή δεν με τιμάει καθόλου. Είχα λόγους που το έκανα αλλά δεν δικαιολογούμε. Απλά το έκανα. Περνούσα έξω από το κέντρο στη γειτονιά μου που ψήφιζαν τον μοναδικό υποψήφιο και έδιναν και 2€, χαμήλωσα την ταχύτητα του αυτοκινήτου και τους φώναξα " πόσο μ@@κες μπορεί να είστε, πόσο "

Προσωπικά έχω αποφασίσει τι θα ψηφίσω.

Οι περισσότεροι που συζητάω μαζί τους έχουν επιλέξει να ψηφίσουν ή άκρα άκρα δεξία, ή άκρα άκρα αριστερά.

Κανένας δεν είπε ότι δεν θα πάει. Τώρα θα μου πεις όλοι στα λόγια καλοί είναι...θα φανεί

rQGhp3.png

Καλό είναι πριν αποφασισουμε τι θα ψηφισουμε (ή αν θα απεχουμε)να διαβασουμε τον εκλογικο νομο και να δουμε ποιον ευνοουμε με καποιες επιλογες

p7z6p3.pngsQqep3.png

Εγώ πάλι γιατί ακόμα δεν πιστεύω ότι θα γίνουν εκλογές?

Marchalina έχεις δίκιο, έφτιαξαν τους νόμους ώστε επιλέγοντας το κάτι άλλο, το διαφορετικό ή απέχοντας να επωφελούνται πάλι οι ίδιοι!

Ο ψηφοφόρος παραμένει ψηφοφόρος. Του τάζεις τον ουρανό με τ' άστρα , λαγούς με πετραχείλια και ξαναπροσκυνά.

Εγώ πάλι γιατί ακόμα δεν πιστεύω ότι θα γίνουν εκλογές?

Marchalina έχεις δίκιο, έφτιαξαν τους νόμους ώστε επιλέγοντας το κάτι άλλο, το διαφορετικό ή απέχοντας να επωφελούνται πάλι οι ίδιοι!

Ο ψηφοφόρος παραμένει ψηφοφόρος. Του τάζεις τον ουρανό με τ' άστρα , λαγούς με πετραχείλια και ξαναπροσκυνά.

Τι γίνεται με το χρόνο των εκλογών; Οριστικοποίησαν την ημερομηνία;

Πάντως θα γίνουν πριν τον Ιούνιο που έρχονται νέα μέτρα και μειώσεις μισθών και συντάξεων. :twisted:

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

ελπιζω να πανε ΟΛΟΙ να ψηφισουν....και ελπιζω να ειναι ΟΛΟΙ αρκετα νοημονες ωστε να ΜΗΝ ψηφισουν τα 2 μεγαλα κομματα! δεν μπορω να διανοηθω κατι τετοιο ΕΚΤΟΣ και αν υπαρξει παραποιηση αποτελεσματων (που δεν σας κρυβω την φοβαμαι..:roll:)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Από ότι διάβασα το λευκό πιάνει ως άκυρο, οπότε δυστυχώς μας έχουν αφαιρέσει τη δυνατότητα πολιτικής έκφρασης με λευκό ψηφοδέλτιο.

Δυστυχώς όπως έχει ήδη αναφερθεί ο κόσμος τείνει προς την άκρα αριστερά ή δεξιά κάτι το οποίο προσωπικώς θεωρώ επικίνδυνο σημείο των καιρών και καταδεικνύει την πολιτική μας ανωριμότητα.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν αρκετά κόμματα τα οποία εκφράζουν πολλές και διαφορετικές ιδεολογίες για αυτό ίσως θα ήταν καλό να ψαχτούμε λιγάκι, να μάθουμε, να ρωτήσουμε, να στείλουμε μηνύματα και να απαιτούμε λογικές και σαφείς απαντήσεις χωρίς αοριστίες και αερολογίες.

Αυτό το θέμα ή ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ αλλιώς το χάος δεν το καταλαβαίνω (πρώην ψηφοφόρος ΝΔ είμαι οπότε μην πέσουν κάποιοι να με φάνε).

Προσωπικά μιλώντας έχω διαβάσει πέντε πράγματα και θεωρώ ότι έχω βρει την πολιτική και ιδεολογική πλατφόρμα που μου ταιριάζει χωρις να κατηγορώ μετανάστες, ΔΥ, τους αμερικανούς, τους εβραίους, τους ρώσσους ή οποιονδήποτε άλλο έχθρο μου κοτσάρουν αλλά αναλαμβάνοντας την ευθύνη ως πολίτης.

Χρειάζεται σκέψη και ψάξιμο κι ας μπουν στη βουλή 15 κόμματα.

Πρέπει όοοοολοι αυτοί οι οποίοι ήταν στη βουλή τα προηγούμενα 15 χρόνια (τουλάχιστον) να πάνε σπιτια τους και να μην τολμήσουν να ξαναβγούν υποψήφιοι.

Πρέπει ο κόσμος να μάθει να απαιτεί τα δίκια του ΑΛΛΑ να κατανοήσει και τις υποχρώσεις του και να τις εκπληρώνει.

Το ότι πήγαν 200,000 άνθρωποι (κι αυτό το νούμερο δεν το πολυπιστεύω) να ψηφίσουν τον μοναδικό υποψήφιο υπερσυνταγματολόγο/λεξιπλάστη/υπουργάρα Βενιζέλο δεν μου λέει κάτι, τα κόμματα εξακολουθούν να έχουν κάποιους που τους ακολουθούν και ελπίζουν στο να λάβουν κι αυτοί το κατιτί τους.

Και όλα αυτά περί πεσμένου ΠΑΣΟΚ ή χαμηλών ποσοστών ΝΔ και ανεβασμένη Χρυσή Αυγή πιστεύω ότι γίνονται με σκοπό να συσπειρώσουν τον κόσμο που τους ψήφισε τόσα χρόνια με το να τους λένε "ε, ψιτ κοίτα ποιους θα βάλεις στη βουλή, better the devil you know που λένε και οι άγγλοι"

Πολλά παιχνίδια παίζονται πίσω από τη πλάτη μας για αυτό πρέπει επιτέλους να χρησιμοποιήσουμε ΣΩΣΤΑ το δικαίωμα ψήφου που έχουμε και όχι να καταψηφίσουμε κάποιον που δεν γουστάρουμε αλλά να ενισχύσουμε κόμματα (κατά προτίμηση ο καθένας) τα οποία ίσως κάνουν με την παρουσία τους τη διαφορά.

εγω παλι δεν φοβαμαι για τα ακρα στη βουλη, ας μπουν κι αυτα ασε που νομιζω οτι ειναι πιο επικυνδινα εκτος βουλης

πιο πολυ φαβαμαι αυτους, τους γνωστους

Διαφημίσεις

200.000 ψήφισαν,σωστά?

Αυτό σημαίνει ότι μπήκαν στα ταμεία του κόμματος 400 χιλιάρικα σωστά?

ΦΠΑ πληρώνουν ή είναι αφορολόγητα υπέρ πίστεως και πατρίδος?

Να μου το θυμηθείτε θα κάνουν γαργάρες με το θέμα ημερομηνίας εκλογών...

Με όσους συζητάω ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα ψηφίσουν!!

Όλοι ψάχνονται... αυτές οι εκλογές θέλουν πολλή σκέψη γιατί πρέπει όλοι να έχουμε μια υπεύθυνη στάση.

ΝΔ & ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσουν μόνοι όσοι έχουν (ή νομίζουν ότι έχουν) άμεσο συμφέρον.. Αρά το θέμα είναι οι πολλοί τι στάση θα κρατήσουμε?? Για πρώτη φορά μας δίνεται η δυνατότητα να σταθούμε με υπευθυνότητα απέναντι στο μέλλον μας... όμως ποιές είναι οι επιλογές??? Εδώ νομίζω ότι είναι το πραγματικό πρόβλημα.. δεν υπάρχει κανένας αξιόπιστος και καθαρός πολιτικός, που να μπορεί να είναι έντιμος και ικανός να πάρει το μέλλον της χώρα στα χέρια του. Εγώ δεν βρίσκω κανέναν που να μπορώ να εμπιστευτώ μέχρι στιγμής και δυστυχώς θα ψηφίσω αυτό που θεωρώ "μικρότερο κακό".

Ελπίζω τελικά να μου έρθει καμμιά καλύτερη έμπνευση!!! και να είμαι πιό σίγουρη για την ψήφο μου...

Και το άλλο που με προβληματίζει είναι: Αν το τελικό απότελεσμα των εκλογών είναι κάτι που δεν συμφέρει τους δανειστές, τι θα κάνουν???

Για να δουμε ποσες χιλιαδες ατομα παλι προεκλογικα θα κρατησουν σημαιακια κατω απο τα μπαλκονια και θα ζητοκραυγαζουν ΝΔ/ΠΑΣΟΚ?????

Οι επιλογες σε αυτες τις εκλογες οντως δεν ειναι πολλες αλλα η απαντηση μας σε ολα αυτα πρεπει να ειναι υπευθυνη και συνειδητη. Ας φανει η αντιδραση και η απογοητευση πλεον μπας και ξυπνησουν και μερικοι...

Και να θες να πας να ψηφίσεις...τι να ψηφίσεις???Προσωπικά αν πάω η επιλογή μου θα είναι ανάμεσα στο λευκό και στο άκυρο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Ένα από τα προβλήματα του πολιτικού μας συστήματος (εκτός της ανικανότητας και της διαφθοράς όπως όλοι στο εξωτερικό, και στο εσωτερικό πλέον, δηλώνουν) είναι πως κυβερνούν οι ίδιοι και οι ίδιοι. Είμαστε πρώτοι στην ανακύκλωση προσώπων!

Μία τράπουλα με τα ίδια χαρτιά και την μία τα μοιράζουμε έτσι, την άλλη αλλιώς.

Κι εγώ προβληματίζομαι για το ποιον θα ψηφίσω, παρομοίως προσανατολίζομαι για το λιγότερο κακό. Όμως από την άλλη σκέφτομαι πως έχουν ψηφίσει τόσα αντικοινωνικά μέτρα, τα οποία θα αρχίσουν να εφαρμόζονται -θυμηθείτε δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα- οπότε πόσο πιο κάτω μπορούμε να πάμε? Χρεοκοπημένοι είμαστε ήδη, οι μισθοί και οι συντάξεις πλησιάζουν στο ναδίρ-όπου πληρώνονται. Δεν μπορώ άλλο τον συνεχή εκβιασμό του χρεοκοπούμε, αυτούς που κοίταξαν να διασφαλίσουν τις οικονομίες τους και τα συμφέροντά τους, να μου λένε "βγάλε με πάλι" . Τι φοβούνται, μήπως δεν βγουν και στη θέση τους έρθει κάποιος με α... να τους βάλει εκεί φυλακή?

Όσο για όλα αυτά τα νέα κόμματα, αναδυόμενα από διωγμένους άλλων κομμάτων...μία από τα ίδια.

Για μένα πρέπει όλοι να ψηφίσουν. Ακόμα και λευκό. Διαφωνώ με το άκυρο γιατί δεν δηλώνει καμία άποψη και σήμερα χρειαζόμαστε την άποψη όποια κι αν είναι αυτή, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Αν δεν κάνω λάθος προκήρυξη εκλογών γίνεται τουλάχιστον ένα μήνα πριν την διεξαγωγή τους....

Επίσης άκουσα πως υπάλληλοι υπουργείου θα πάρουν κανονικά το εκλογικό επίδομα, ακόμα κι αν δεν συμμετέχουν στην όλη διαδικασία.Ελπίζω να είναι ράδιο αρβύλα, ελπίζω.

Διαφημίσεις

Προσοχή!!!Ο εκλογικός νόμος έχει έτσι διαμορφωθεί, ώστε λευκά. άκύρα και ποσοστά κομμάτων που δεν τα καταφέρνουν να μπουν στη βουλή, όλα πάνε στο πρώτο κόμμα!!!!!

Παρακαλώ αν έχει κάποιος γνώση για κάτι διαφορετικό ας μας πει.

(Είναι δύσκολο να βεβαιωθείς για κάτι, στις μέρες μας κι ας υπάρχει τέτοια πληθώρα πληροφοριών διαθέσιμη.Πάντα θα αμφιβάλλω...)

Οπότε, όχι στο λευκό και το άκυρο -εννοείται όχι στην αποχή- και όχι στα πολύ μικρά και "άκυρα" κόμματα που πιθανότατα δεν θα πιάσουνε το 3%.Π.χ Τζούλιας Αλεξανδράτου:lol::lol:

Τώρα όσον αφορά το ποιός υπάρχει εκεί έξω που μας εκφράζει...

Σίγουρα οι τωρινοί (καί οι 300) δεν μας εκφράζουν. Με το παρόν Σύνταγμα και νόμους, ακόμα κι αν δεν υπάρχει κάποιος να μας πείθει, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ!!

Ας το κάνουμε με όποιον τρόπο μπορούμε.....

Και να θες να πας να ψηφίσεις...τι να ψηφίσεις???Προσωπικά αν πάω η επιλογή μου θα είναι ανάμεσα στο λευκό και στο άκυρο.

θα ψηφισεις αυτο που πλησιαζει τις αρχες σου και τη θεση σου περισσοτερο το ακυρο και το λευκο δυστυχως ειναι σαν να ψηφιζεις το πρωτο κομμα

εφοσον το ξερεις οτι ισχυει αυτο γιατι δεν ψηφιζεις κατευθειαν ΝΔ που ειναι πρωτη στα γκαλοπ?

θα ψηφισεις αυτο που πλησιαζει τις αρχες σου και τη θεση σου περισσοτερο το ακυρο και το λευκο δυστυχως ειναι σαν να ψηφιζεις το πρωτο κομμα

εφοσον το ξερεις οτι ισχυει αυτο γιατι δεν ψηφιζεις κατευθειαν ΝΔ που ειναι πρωτη στα γκαλοπ?

Ξέρεις τι φοβάμαι περισσότερο? Μην τυχόν και βγεί κανένα μικρό κόμμα και μετά πούμε ότι πάλι λάθος κάναμε.Θέλοντας να ''τιμωρήσουμε'' τα μεγάλα κόμματα μήπως κάνουμε πάλι το λάθος.Κανείς δεν πλησιάζει στη θέση μου...γιατί πολύ απλά τα καινούργια κόμματα που ιδρύθηκαν είναι της παλιάς φουρνιάς βουλευτών.Τυπικά δεν άλλαξαν τα πρόσωπα.Το θέμα ήταν να απαλλαγούμε από αυτούς.Δεξιά δεν θα ψήφιζα ούτε για να σώσω την ζωή μου...οπότε να μην κάνω τον κόπο να πάω.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Kατά τη γνώμη μου πρέπει να φύγουν από την εξουσία όλοι αυτοί οι βρώμικοι και διεφθαρμένοι που ακόμη ελπίζουν ότι θα πάρουν αυτοδυναμία, θα είναι το πρώτο κόμμα κλπ. Αν φοβόμαστε αυτό, φοβόμαστε το άλλο και δεν ψηφίσουμε τίποτε στο τέλος αυτοί θα βγουν κερδισμένοι. Αν έχουμε αποχή στις εκλογές της τάξης του 50% και ένα κόμμα πάρει 15% επειδή ψήφισαν όλα τα κομματόσκύλά του, το 15% επί του συνόλου του εκλογικού σώματος γίνεται 30% επί του συνόλου των ψηφισάντων. Αν βάλεις μέσα και τα λευκά, άκυρα και τα ποσοστά που με τον ληστρικό νόμο παίρνει το πρώτο κόμμα από τα άλλα κόμματα, τσουπ το 30% γίνεται αυτομάτως 40% και κυβερνά αυτοδύναμα!!!!! Αν θέλετε το 15% από βολεμένους και αμετανόητα κομματόσκυλα να κυβερνήσει μην ψηφίζετε τίποτε ή ρίξτε άκυρο ή λευκό και θα δώσετε μια θαυμάσια ευκαιρία σε αυτούς που μας κατέστρεψαν να συνεχίσουν το θεάρεστο έργο τους της ολικής καταστροφής. Και μια χαρά οι μισθοί θα φτάσουν τα 100 ευρώ, σε 4 χρόνια με νωπή λαική εντολή προλαβαίνουν να μας ισοπεδώσουν μια χαρά!!!!

Λετε τελικα να μας σωσει η αλεξανδρατου?:mrgreen:

Συμφωνω οτι η αποχη η το λευκο δεν ειναι λυση.

Ας υπαρξει πραγματικα πολυκομματισμος-θα τρωγονται βεβαια συνεχεια μεταξυ τους αλλα ισως επειδη θα θελουν να κλεβουν ολοι αλλα ο ενας θα ελεγχει τον αλλο τελικα μπορει και να κλεβουν λιγοτερα.

Ακούστε πώς καταλαβαίνω εγω το "κόλπο" με τα άκυρα/λευκά.

Εστω ότι εχουμε το κομμα Α και το κομμα Β. Γινονται οι εκλογές, ψηφιζουν εστω 100 άτομα. Οι 50 ψηφίζουν άκυρο ή λευκο, οι 40 το κομμα Α και οι άλλοι 10 το κομμα Β.

Εχουμε λοιπον ποσοστά: 50% άκυρα/λευκά, 40% το κομμα Α και 10% το κομμα Β.

Για λόγους μάρκετινγκ παραλείπεται το ποσοστό των ακυρων/λευκών. Λεμε δλδ ότι από τους 50 που ψήφισαν, οι 40 ψηφισαν το κομμα Α και οι 10 το κομμα Β, αρα το κομμα Α πήρε 75% και το κομμα Β πήρε 25%. Ωραια η αναγωγή?

Ε λοιπον γίνεται ακομα πιο ωραία. Εστω ότι η πολη που γινονται οι εκλογες εχει 1000 κατοικους. Εστω ότι από τους 1000 ψήφισαν μονο οι 100, οπως ειπαμε πριν (οι 50 άκυρο/λευκο, οι 40 το κομμα Α και οι άλλοι 10 το κομμα Β). Παλι για λόγους μάρκετινγκ παραλείπουμε τα άκυρα/λευκά και ετσι βγαινει το συμπερασμα οτι στην Ψηλη Ραχούλα το κόμμα Α πήρε τη συντρηπτική πλειοψηφία, ενα τεράστιο 75% !!! και το κομμα Β πήρε 25%. Ετσι οι βουλευτές του κομματος Α βγαινουν στα παραθυρια τους και πανηγυρίζουν!

Ενώ στην ουσια δεν πρεπει να μας απασχολούν τα ποσοστά, αλλα ο αριθμός των ψηφων, σε σχεση με τον αριθμό των ψηφοφόρων και των αριθμό των εγγεγραμμένων!

Καλό????

'Ολα ειναι θέμα μαρκετινγκ τελικά!

Αν εχω καταλαβει κατι λαθος, παρακαλώ διορθώστε με.

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Με όσους συζητάω ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα ψηφίσουν!!

Όλοι ψάχνονται... αυτές οι εκλογές θέλουν πολλή σκέψη γιατί πρέπει όλοι να έχουμε μια υπεύθυνη στάση.

ΝΔ & ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσουν μόνοι όσοι έχουν (ή νομίζουν ότι έχουν) άμεσο συμφέρον.. Αρά το θέμα είναι οι πολλοί τι στάση θα κρατήσουμε?? Για πρώτη φορά μας δίνεται η δυνατότητα να σταθούμε με υπευθυνότητα απέναντι στο μέλλον μας... όμως ποιές είναι οι επιλογές??? Εδώ νομίζω ότι είναι το πραγματικό πρόβλημα.. δεν υπάρχει κανένας αξιόπιστος και καθαρός πολιτικός, που να μπορεί να είναι έντιμος και ικανός να πάρει το μέλλον της χώρα στα χέρια του. Εγώ δεν βρίσκω κανέναν που να μπορώ να εμπιστευτώ μέχρι στιγμής και δυστυχώς θα ψηφίσω αυτό που θεωρώ "μικρότερο κακό".

Ελπίζω τελικά να μου έρθει καμμιά καλύτερη έμπνευση!!! και να είμαι πιό σίγουρη για την ψήφο μου...

Και το άλλο που με προβληματίζει είναι: Αν το τελικό απότελεσμα των εκλογών είναι κάτι που δεν συμφέρει τους δανειστές, τι θα κάνουν???

Αυτό ακριβώς με προβληματίζει. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάνουν εκλογές εκ του ασφαλούς, γνωρίζοντας ότι θα κυβερνήσουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ με πλειοψηφία στη Βουλή.

Γι' αυτό πρέπει τελευταία στιγμή το μεγαλύτερο μέρος των πολιτών να αποδοκιμάσει τα δυο μεγάλα κόμματα και να τους δώσει πολύ χαμηλό ποσοστό, ώστε να μην μπορούν να κυβερνήσουν και να χρειάζονται τη συνεργασία της αριστεράς.

Να δούμε τότε τι θα γίνει....

Πάντως η ημερομηνία όλο πίσω πίσω πάει. Κι εμείς τραβάμε μπροστά σαν το γαϊδούρι που του έχουν κρεμάσει το καρότο μπροστά στη μούρη του.

Από συζήτηση με νομικό (κάτι θα ξέρει παραπάνω ο άνθρωπος...):

Όλη αυτή η ανοησία που αναπαράγεται ότι δήθεν "αν τα λευκά είναι ίσα με το 50%+1 των ψήφων τότε ακυρώνονται οι εκλογές και απαγορεύεται να ξαναλάβουν μέρος οι υποψήφιοι" είναι μία γελοιότητα που δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που ορίζονται στο Σύνταγμα και τον Εκλογικό Νόμο.

Τα διαδίδουν κάποιοι για να αποπροσανατολίσουν τους ψηφοφόρους.

Τα λευκά μπορεί να προσμετρώνται με τα άκυρα, αλλά στο τέλος λειτουργούν ως bonus για το πρώτο σε ψήφους κόμμα!

Κανέναν άλλον σκοπό δεν εξυπηρετούν στην πράξη!

Αυτά.

Και ναι κάνουν εκλογές εκ του ασφαλούς και εκ του εκβιασμού.

tsioubal μονο εκ του πονηρου πια μπορει να αναπαραγεται αυτο με το 50+1

Κυριως αυτο εννουσα οταν ειπα παραπανω να διαβασουμε τον εκλογικο νομο.

Ο καθενας μπορει να δινει οποια ερμηνεια θελει (ή τον βολευει) ή ονειρευεται..

Πιστευω οτι ελπιζουν με τρελλα στην αποχή του εκλογικου σωματος

Αυτη τη φορα ομως δεν θα τους κανουμε τη χαρη

p7z6p3.pngsQqep3.png

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις