Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....


EviQ

Recommended Posts

Ναι, οι Έλληνες παρακαλάγανε τόσα χρόνια να πάνε εργάτες στα εργοστάσια, στην οικοδομή ή στα χωράφια και φταιγανε οι μετανάστες που έπαιρναν τις δουλειές :rolleyes:

 

 

Το ότι οι Έλληνες δε δούλευαν τόσα χρόνια σε εργοστάσια οικοδομή και χωράφια είναι η μεγαλύτερη ανακρίβεια που ακούμε τα τελευταία 20 χρόνια για να πιστέψουμε ότι μας έκαναν και χάρη που κουβαλήθηκαν όλοι εδώ.

Και την ακούμε συνήθως από ανθρώπους που ουδεμία σχέση έχουν με τέτοια επαγγέλματα.

Γιατί αν είχαν θα ήξεραν ότι φυσικά και παρακαλούσαν για δουλειά..

Η Ελλάδα δεν είχε ανάγκη μετανάστες (πόσο μάλλον λαθρομετανάστες) ποτέ.

Το μόνο που κατάφεραν αυτοί ήταν να ρίξουν τα μεροκάματα στο ελάχιστο και για αυτό το λόγο κάποιες εποχές είχε γίνει απαγορευτικό για τους Έλληνες να βρουν ένα αξιοπρεπές μεροκάματο.

Ζω στην επαρχία με ένα διάλειμμα κάποιων χρόνων όλη μου σχεδόν τη ζωή.

Θυμάμαι στον τόπο που γεννήθηκα και είχε κάποτε αγροτική οικονομία ότι όσοι δεν είχαν δικές τους καλλιέργειες δούλευαν στις καλλιέργιες των άλλων.

Θυμάμαι κανα δυο εργοστάσια που υπήρχαν έδιναν δουλειές σε 400-500 μπορεί και παραπάνω οικογένειες.

Θυμάμαι ότι χτίζονταν οικοδομές και μάντεψε....όλοι ήταν Έλληνες εργάτες.

Όταν άρχισε να παρουσιάζεται το φαινόμενο της μετανάστευσης (βασικά λαθρομετανάστευσης γιατί κανένας δεν ήταν νόμιμος τότε) τότε σταμάτησε ο Έλληνας να δουλεύει κι όχι από επιλογή.

Τον σταμάτησαν!!!

Γιατί τα αφεντικά έπαιρναν στις καλλιέργειες τους λαθρομετανάστες με ψίχουλα, πολλές φορές μόνο για ένα πιάτο φαΐ.

Το κράτος ανύπαρκτο!

Μετά έφυγαν τα εργοστάσια.

Κάποια στιγμή η Ευρωπαϊκή ένωση αποφάσισε και το τέλος της καλλιέργειας.

Η οικοδομή που συνεχιζόνταν ακόμα δούλευε με περισσότερους Έλληνες παρά Αλβανούς, αν και σε ορισμένες περιοχές κάποιοι προτιμούσαν τους Αλβανούς για φτηνότερα εργατικά χέρια.

Και μετά ήρθαν οι μέλισσες....θυμάμαι το Σημίτη να βγαίνει και να λέει πόσο αναγκαίοι ήταν οι μετανάστες για την οικονομία.......

Μας δούλευε κι από πάνω.

Έμειναν χωρίς δουλειά οι Έλληνες ή αναγκάζονταν να δουλεύουν στα χωράφια που είναι 12ωρο ή και παραπάνω για ψίχουλα.

Καλό έκαναν μόνο στους μεγαλοκτηματίες και στους μεγαλοεργολάβους που έβγαλαν πολλά λεφτά από αυτή την κατάσταση με τα τζάμπα μεροκάματα που έδιναν.

Τώρα πια στην επαρχία δεν υπάρχουν δουλειές για κανέναν.

Καλλιέργειες τίποτα πέρα από κάποιες ελιές.

Αλλά αυτό είναι γνωστό.

Ας σταματήσει όμως ο μύθος που καλλιεργείται περισσότερο στις αστικές περιοχές ότι οι Έλληνες δεν πήγαιναν τάχα στα χωράφια ή στην οικοδομή, γιατί είναι η μεγαλύτερη ανακρίβεια που υπάρχει.

Κι αν δεν υπήρχαν κάποια έργα που γίνονταν κατά καιρούς (γέφυρες, δρόμοι κ.α.) ο Έλληνας εργάτης δε θα έβλεπε μεροκάματο ούτε με κυάλια.....γιατί εκεί ήταν υποχρεωτικό το ένσημο και φυσικά δεν μπορούσαν να το κολλήσουν σε κάποιον που δεν υπάρχει νόμιμα σε αυτή τη χώρα.

Δεν έχω τίποτα με κανέναν μετανάστη....άσε που το σκέφτομαι κι εγώ σοβαρά να φύγω και να πάω μετανάστρια.

Αλλά η Ελλάδα δεν μπορούσε να δεχτεί μετανάστες.

Αυτά που καλλιεργούσε, αυτά που παρήγαγε, ήταν ίσα ίσα για να δουλεύουν οι Έλληνες.

Τώρα που τόσα χρήματα βγήκαν έξω (για να μην αναφέρω πόσες συντάξεις γεροραμολιμέντων βγαινουν έξω με το γνωστό κόλπο....εντοπίζω γεροξεκούτη, τον πλευρίζω, χωρίζει τη γυναίκα του που μένει στο δρόμο και τρώω τη σύνταξη για χρόνια ενώ ο γέρος ψόφησε) αντί να συντηρούν τον ντόπιο πληθυσμό και σταμάτησαν και τα πάντα βλέπουμε ότι άλλες σκοπιμότητες εξυπηρέτησε αυτό το σύστημα.

Ίσως ήταν κι αυτό εντολή της Ευρώπης.....κρατήστε τους εκεί να μην έρθουν προς τα δω....μια χαρά απόπατος ήμασταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

SAM Προσωπικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αλήθειες που παρέθεσες!

θα σου πρότεινα βέβαια να περιμένεις επίθεση, επειδή δήθεν θα έχεις ποραθέσει επιλεκτικά (λέμε τώρα) τα ντοκουμέντα αυτά. Βέβαια κάποιοι θα εξακολουθούν να πιστεύουν πως η χα δεν είναι φιλοχιτρλερικοί ναζί και η αντίδραση τους θα είναι σαν λες σε ένα 5 χρονο πως δεν υπάρχει άγιος Βασίλης.

Έλεος δηλαδή πια με την χα!! απο πότε έγινε κατακριτέο το να ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ? τόσο περίεργο φαίνεται σε μερικούς?κανένας μας δεν έχει οικογένεια εκτός ελλάδος? Έχει καταλάβει ο κόσμος τι έχει γίνει?

 

βλέπουμε ήδη τι τακτική ακολουθεί η χα, και να σκεφτεί κανείς πως είναι μόνο η αρχή αυτό.για μένα πιο τραγικό είναι το ότι οι ναζί είναι στην βουλή μας απο το ότι έχουμε μετανάστες στην ελλάδα (λες βέβαια και δεν το γνωρίζαμε απο πριν ιαι κυρίως δεν το περίμεναν αυτόι που άνοιξαν τα σύνορα)

ή έχουμε θολώσει απο θυμό εμείς οι έλληνες ή έχουμε χτυπήσει όλοι στο κεφάλι και έχουμε πάθει αμνησία....δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση σε αυτό που γίνεται.

 

απο ποτε εγινε κατακριτεο το να μην εισαι ραστιστης?

απο ποτε εγινε μη κατακριτεο το να εισαι ρατσιστης?

 

θελω να ακουσω εναν να πει ειμαι ρατσιστης και ψηφισα χα γιατι ετσι γουσταρω γιατι αυτο με εκφραζει,,αντι για αυτο ολοι αυτοι ψαχουν μια δικαιολογια ενα αλλοθι εναν ηθικο αυτουργο για να στηριξουν την επιλογη τους,,και εχουν και την απαιτηση ο αλλος να μην τους χαρακτηρισει ουτε καν να τους κρινει, ουτε να τους δουλευει, ουτε τιποτα, απαιτουν να τους καταλαβουμε κιολας και να τους χειροκροτησουμε δικαιολογησουμε,

 

τωρα που φευγει ενας ενας οι ελληνες εξω τολμαμε να μιλαμε με υφος για τους μεταναστες να κανουμε σκοντο στα δικαιωματα τους κι ενιοτε να τους απειλουμε κιολας, τι να πω!,,,εδω προφανως δεν ισχυει η εννοια του μπαινω στη θεση του αλλου

Link to comment
Share on other sites

sesame και εγω θα συμφωνησω μαζι σου σε αυτο, οτι οι Ελληνες δεν πηγαιναν σε δουλειες ειναι μια καραμελα αναλογη της διαπιστωσης οιτ οι Ελληνες πινουμε μονο καφε και ουζο.....

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι καφετέριες στην επαρχιακή πόλη που κατάγομαι ήταν και ειναι γεμάτες όλες τις ώρες (ακόμα και τις εργάσιμες) με αργόσχολους επειδή οι μετανάστες τους πήραν τις δουλειές που διεκδίκησαν και αυτοί.... ok!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην επαρχία από όπου προέρχομαι εγώ μέχρι και ο τελευταίος αγρότης με 15 στρέμματα βαμβάκι προτιμούσε να περνάει την ώρα του στο καφενείο παίζοντας πρέφα και να έχει στο χωράφι του τον Αλβανό να του κάνει τη δουλειά. Τους έπαιρναν στη δούλεψή τους από 13-14 χρονών με το που έρχονταν στη χώρα, τους έβαζαν να μένουν 15-20 άτομα σε σπίτια συχνά εγκαταλελειμένα και δούλευαν στα χωράφια άπειρες ώρες για ένα πεντοχίλιαρο. Αυτά στο Θεσσαλικό κάμπο.

 

Στη Νάουσα-Βέροια αν δείτε τα ποσοστά ανεργίας ήταν πάντα τα υψηλότερα στην Ελλάδα, ΑΛΛΑ οι καφετέριες πάντα γεμάτες και τα ροδάκινα τα μάζευαν οι ξένοι. Οι δικοί μας προτιμούσαν (και προτιμούν) να δουλέψουν στη σίγουρη δουλειά στην κλωστοϋφαντουργία, που δεν είχε τόσο κόπο, είχε καλό ωράριο και καλό μισθό, αντί να ιδρώσουν στα χωράφια. Από τη στιγμή που έφυγαν οι κλωστοϋφαντουργίες τότε ήταν μόνο που άρχισε να ιδρώνει το αυτί τους.

 

Τους μετανάστες τους εκμεταλευτήκαμε και με το παραπάνω και τώρα που δεν μας συμφέρουν δεν τους θέλουμε, να φύγουν να πάνε αλλού, γιατί τώρα με την κρίση είμαστε διατεθειμένοι να δουλέψουμε οπουδήποτε, όχι μόνο στο δημόσιο και όχι μόνο σαν αφεντικά όπως παλιότερα. Τι όμορφοι που είμαστε ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντι για αυτο ολοι αυτοι ψαχουν μια δικαιολογια ενα αλλοθι εναν ηθικο αυτουργο για να στηριξουν την επιλογη τους,και εχουν και την απαιτηση ο αλλος να μην τους χαρακτηρισει ουτε καν να τους κρινει, ουτε να τους δουλευει, ουτε τιποτα, απαιτουν να τους καταλαβουμε κιολας και να τους χειροκροτησουμε δικαιολογησουμε,

αυτοί μια χαρά στηριζουν την επιλογή τους, το κακό αυτό πιστεύω πως είνα, την επιλογή αυτή την θεωρούν σωτηρία.

λες και οι πράξεις των ναζί και τα εγκλήματα τους τους κάνουν καλύτερους ανθρώπους απο τους μετανάστες..

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που η ανεργία στην Κεντρική Μακεδονία μαστίζει, μόλις 19 Έλληνες ανταποκρίθηκαν φέτος στο κάλεσμα της Ένωσης Νέων Αγροτών για τη συγκομιδή ροδάκινων στον κάμπο της Ημαθίας.http://enosi-aganaktismenon.blogspot.com/2012/05/logo-online-03-1129-webtv-car-speed.html

 

 

Οι φράουλες της ντροπής στην Μανωλάδα http://parallhlografos.wordpress.com/2011/04/19/%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%86%CF%81%CE%AC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%82/

 

Μετανάστες δούλευαν μέχρι εξόντωσης με την απειλή όπλων ...!

 

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2187841&pg=7&pid=2193682&orderdir=asc#post_2193682

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι καφετέριες στην επαρχιακή πόλη που κατάγομαι ήταν και ειναι γεμάτες όλες τις ώρες (ακόμα και τις εργάσιμες) με αργόσχολους επειδή οι μετανάστες τους πήραν τις δουλειές που διεκδίκησαν και αυτοί.... ok!!!!

 

Αυτό είναι ένα πολύ αφθαίρετο συμπέρασμα που δημιουργεί εσφαλμένες εντυπώσεις.

Και άλλος μεγάλος μύθος.

Έχω πάει σε πολλές πόλεις στο εξωτερικό.

Παντού κυκλοφορει κόσμος και εργάσιμες ώρες και τα καφέ είναι γεμάτα.

Αυτό σημαίνει ότι είναι τεμπέληδες?

Δε δουλεύουν όλοι ίδες ώρες.

Άλλοι ειναι φοιτητές, άλλοι γέροι, άλλες μανάδες που βγήκαν με τα μωρά.

Είναι κρίμα να βασίζονται μύθοι ολόκληροι σε κάποιες εντυπώσεις και το χειρότερο να συντηρούνται κιόλας.

Και καλά η εξουσία θέλει και επιβάλλεται να τους συντηρεί για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα...αλλά να κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας είναι κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι καφετέριες στην επαρχιακή πόλη που κατάγομαι ήταν και ειναι γεμάτες όλες τις ώρες (ακόμα και τις εργάσιμες) με αργόσχολους επειδή οι μετανάστες τους πήραν τις δουλειές που διεκδίκησαν και αυτοί.... ok!!!!

 

συγνωμη βρε κοριτσια αλλα και εγω στην πολη ειναι γεματες οι καφετεριες και μακαρι να ειναι για παντα! επισης και εγω ημουν στις καφετεριες αλλα δουλευα κιολας δεν ημουν αργοσχολη, ή τουλαχιστον δεν ημουν πιο αργοσχολη απο τωρα που λογω παιδιων το εχω ριξει στον ιντερνετ.

επισης οπου και αν εχω ταξιδεψει οι καφετεριες ήταν γεματες.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω επειδή πολύ ωραία πράγματα διαβάζω.. βρε κορίτσια όταν εσείς ως Ελληνίδες θεωρείτε τους Ελληνες τεμπέληδες που κάθονται όλοι μέρα στο καφενείο προφανώς έχουν δίκιο οι Ευρωπαίοι να μας έχουν τους χειρότερους? σωστά??? επίσης λάβετε υπόψη σας (επειδή εμείς ήμασταν οι πλούσιοι) ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι που ήρθαν με τα πόδια στη χώρα μας, που θαλλασοπνίγηκαν για να φύγουν από τις χώρες τους προφανώς εκεί δεν περνούσαν ζωή και κότα.. προφανώς έχετε μαύρα μεσάνυχτα σε τι συνθήκες εξαθλίωσης ζούσαν και ξενιτεύτηκαν για μια καλύτερη ζωή.... κανείς δεν μίλησε για τους ανθρώπους που ήρθαν εδώ, έπιασαν μια δουλειά, έφτιαξαν σπίτι, πήγαν τα παιδιά τους σχολείο κλπ κλπ.. μιλάμε για τη σάρα και μάρα που μαζεύτηκε και σκότωσε, βίασε, έκλεψε κλπ κλπ.. μην τα ισοπεδώνουμε όλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ώρα που η ανεργία στην Κεντρική Μακεδονία μαστίζει, μόλις 19 Έλληνες ανταποκρίθηκαν φέτος στο κάλεσμα της Ένωσης Νέων Αγροτών για τη συγκομιδή ροδάκινων στον κάμπο της Ημαθίας.http://enosi-aganaktismenon.blogspot.com/2012/05/logo-online-03-1129-webtv-car-speed.html

 

 

Οι φράουλες της ντροπής στην Μανωλάδα http://parallhlografos.wordpress.com/2011/04/19/%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%86%CF%81%CE%AC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%82/

 

Μετανάστες δούλευαν μέχρι εξόντωσης με την απειλή όπλων ...!

 

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2187841&pg=7&pid=2193682&orderdir=asc#post_2193682

 

 

Την παράθεση δεν την κατάλαβα... Ελληνας και Ρουμάνοι εκμεταλλευόντουσαν αλλοδαπούς..οι Ρουμάνοι δεν είναι αλλοδαποί? ξέρουμε πολύ καλά τις κλίκες που στήνονται και εκμεταλλεύονται ανθρώπους από όλες τις εθνικότητες και σε όλες τις εθνικότητες...

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω επειδή πολύ ωραία πράγματα διαβάζω.. βρε κορίτσια όταν εσείς ως Ελληνίδες θεωρείτε τους Ελληνες τεμπέληδες που κάθονται όλοι μέρα στο καφενείο προφανώς έχουν δίκιο οι Ευρωπαίοι να μας έχουν τους χειρότερους? σωστά???

Προσωπικά πιστευω πως δεν έχουν και πολύ άδικο.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια δεν ειναι λογω μεταναστων,

εγω τους μεταναστες να σας πω τους σεβομαι, τους συμπονω γιατι ειναι αυτοι πανω στους οποιους ξεσπανε ολοι, φτωχοι γιατι ριχνουν την ευθυνη της φτωχιας τους, πλουσιοι γιατι βρισκουν νεο ειδος δουλων, ρατσιστες εντος και εκτος της χωρας τους αφου οι μεν τους θεωρουν εισβολεις και οι δε προδοτες.

 

και κανω τον σταυρο μου και γι αυτους και για μας να μην βρεθουμε στην θεση τους.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που η ανεργία στην Κεντρική Μακεδονία μαστίζει, μόλις 19 Έλληνες ανταποκρίθηκαν φέτος στο κάλεσμα της Ένωσης Νέων Αγροτών για τη συγκομιδή ροδάκινων στον κάμπο της Ημαθίας.http://enosi-aganaktismenon.blogspot.com/2012/05/logo-online-03-1129-webtv-car-speed.html

 

 

Οι φράουλες της ντροπής στην Μανωλάδα http://parallhlografos.wordpress.com/2011/04/19/%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%86%CF%81%CE%AC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%82/

 

Μετανάστες δούλευαν μέχρι εξόντωσης με την απειλή όπλων ...!

 

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2187841&pg=7&pid=2193682&orderdir=asc#post_2193682

 

 

Εμένα μου έκανε εντύπωση το μεροκάματο 23 ευρώ...και τέσσερις μήνες μακριά από το σπίτι σου με τα όποια προβλήματα.....ακόμα κάποιοι στην εποχή της κρίσης ψάχνουν για είλωτες ή δικαιολογούν έτσι την προτίμησή τους στα ξένα χέρια...

Και φυσικά τα υπόλοιπα δείχνουν απλά ποιους συμφέρει και ποιοι εκμεταλεύονται τον κόσμο.....οι μεγαλοκτηματίες ήταν το πρόβλημα και η κορυφή του παγόβουνου....θα εκμεταλεύονται όποιον πέσει στα χέρια τους.......

Link to comment
Share on other sites

Αλλά άλλο η τεμπελιά και άλλο η δουλεία.......

Γιατί στο φινάλε να πάω να μαζέψω φράουλες και ροδάκινα με 23 ευρώ και να μην πάω στην Ολλανδία να μαζέψω τουλίπες με πολύ περισσότερα?

Μήπως οι Έλληνες που δεν παρουσιάστηκαν στο μεροκάματο της ντροπής μαζεύουν ήδη τουλίπες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά πιστευω πως δεν έχουν και πολύ άδικο.

 

Συμφωνώ, άμα κοιτάξουμε τους εαυτούς μας αντικειμενικά δεν είμαστε και οι καλυτερότεροι ούτε οι εργατικότεροι σαν λαός, άσχετα αν είμαστε εφευρετικότατοι.

 

και βεβαια δεν ειναι λογω μεταναστων,

εγω τους μεταναστες να σας πω τους σεβομαι, τους συμπονω γιατι ειναι αυτοι πανω στους οποιους ξεσπανε ολοι, φτωχοι γιατι ριχνουν την ευθυνη της φτωχιας τους, πλουσιοι γιατι βρισκουν νεο ειδος δουλων, ρατσιστες εντος και εκτος της χωρας τους αφου οι μεν τους θεωρουν εισβολεις και οι δε προδοτες.

 

και κανω τον σταυρο μου και γι αυτους και για μας να μην βρεθουμε στην θεση τους.

 

Κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους μετανάστες, κατανοώ πως οι χώρες τους τους προσέφεραν άθλιες συνθήκες ζωής και γι αυτό έφυγαν, για να δώσουν μια καλύτερη ζωή στους αυτούς τους και τα παιδιά τους. Με τους δικούς μας τους κηφήνες τα βάζω και με εμάς που τους εκλέξαμε, που χτίσαν ψεύτικη οικονομία εις βάρος των μεταναστών και τώρα μας έχουν στρέψει εναντίον τους..

Link to comment
Share on other sites

Αλλά άλλο η τεμπελιά και άλλο η δουλεία.......

Γιατί στο φινάλε να πάω να μαζέψω φράουλες και ροδάκινα με 23 ευρώ και να μην πάω στην Ολλανδία να μαζέψω τουλίπες με πολύ περισσότερα?

Μήπως οι Έλληνες που δεν παρουσιάστηκαν στο μεροκάματο της ντροπής μαζεύουν ήδη τουλίπες?

 

εσύ που ντρέπεσαι ξέρεις πόσα είναι 23 ευρώ π.χ. στην Αλβανία?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, άμα κοιτάξουμε τους εαυτούς μας αντικειμενικά δεν είμαστε και οι καλυτερότεροι ούτε οι εργατικότεροι σαν λαός, άσχετα αν είμαστε εφευρετικότατοι.

 

 

 

Κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους μετανάστες, κατανοώ πως οι χώρες τους τους προσέφεραν άθλιες συνθήκες ζωής και γι αυτό έφυγαν, για να δώσουν μια καλύτερη ζωή στους αυτούς τους και τα παιδιά τους. Με τους δικούς μας τους κηφήνες τα βάζω και με εμάς που τους εκλέξαμε, που χτίσαν ψεύτικη οικονομία εις βάρος των μεταναστών και τώρα μας έχουν στρέψει εναντίον τους..

 

Οι καλυτερότεροι δεν είμαστε, όπως δεν είναι και κανένας.

Όπως όλοι οι λαοί έχουμε και τα καλά μας και τα κακά μας.

Το να πατάνε όμως πάνω στις όποιες αδυναμίες μας και να μας τσουβαλιάζουν δεν είναι ρατσιστικό?

Ειδικά όταν γίνεται από Έλληνες δεν είναι και τραγικό?

 

Με την άλλη παράγραφο συμφωνώ με χίλια!

Link to comment
Share on other sites

εσύ που ντρέπεσαι ξέρεις πόσα είναι 23 ευρώ π.χ. στην Αλβανία?

 

Φαντάζομαι ότι για εκεί είναι αρκετά καλά χρήματα...όπως και για Ρουμανία και για Σκόπια....

Τι να λέμε τώρα......ξέρουν λέμε τι κάνουν οι μεγαλοκτηματίες.....οργανωμένο το έγκλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγουν το φτηνό εργατικό δυναμικό, καλώντας κι Έλληνες τάχα τάχα με απαγορευτικό μεροκάματο..............μόνο για να πάω εγώ στην Ημαθία ή στην Πέλλα θέλω μιας εβδομάδας μεροκάματα...........

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι για εκεί είναι αρκετά καλά χρήματα...όπως και για Ρουμανία και για Σκόπια....

Τι να λέμε τώρα......ξέρουν λέμε τι κάνουν οι μεγαλοκτηματίες.....οργανωμένο το έγκλημα!!!

 

πόσα είπαμε ότι παίρνουν τα νέα παιδιά με πτυχία / διδακτορικά κλπ κλπ πως την είπαμε αυτή την γενιά?? η γενιά των 400 ευρώ????? ωραίο είναι να βγάζουμε διθύραμβους υπέρ των λαθρομεταναστών καθήστε όμως να δούμε αν θα επιβιώσουμε στην Ιστορία ως χώρα και ως έθνος και μετά θα ζήσουμε όλοι μαζί αγαπημένοι....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως εμείς οι έλληνες μεγαλοπιαστήκαμε, έπειτα η γενιά η δική μας (1980) πληρώνει τα απωθημένα των γονιών της...πόσοι απο εμάς δεν ακούσαμε απο τους γονείς μας ''να σπουδάσεις, να δουλεύεις σε τράπεζα/γραφείο/δημόσιο κτλ) μην είσαι είλωτας του καθένα, να είσαι κύριος του εαυτού σου...μεγαλώσαμε και εμείς έχοντας στο μυαλό μας πως είμαστε γεννημένοι για μεγάλα πράγματα και όχι για να γίνουμε αγρότες - οικοδόμοι - ηλεκτρολόγοι-υδραυλικοί-καθαρίστριες κτλ.. έλα όμως που που τις δουλειές που εμείς σνομπάραμε και δεν θέλαμε τις έκαναν οι αλλοδαποί, οπότε με ποιον θα θυμώσω? Με εμένα που ήμουν υπεράνω και δεν ήθελα να κάνω μια δουλειά ή με τον αλλοδαπό που δούλευε πχ στην οικοδομή για το μεροκάματο? Και μιλάω από προσωπική εμπειρία, όταν πριν χρόνια (εν έτη 2005) δούλευα σε τεχνική εταιρεία και είχαμε βάλει αγγελία για τεχνικό προσωπικό και μέσα στα 10 άτομα που ανταποκρίθηκαν οι 9 ήταν αλλοδαποί, ο εργοδότης μου τότε επέλεξε τον έλληνα ο οποίος έμεινε στην δουλειά για 2 μέρες και έφυγε με την δικαιολογία πως δεν ήξερε – άντεχε την δουλειά. (και πιστέψτε με τα χρήματα καθόλου λίγα δεν ήταν)

Οπότε αντί να καθόμαστε να τα βάζουμε με τους μετανάστες ας σκεφτούμε τι κάναμε και εμείς λάθος (πέρα από τους πολιτικούς που άνοιξαν τα σύνορα και τα άφησαν όλα στην τύχη τους), να παραδειγματιστούμε από αυτό έτσι ώστε σε 20-30-40 χρόνια μην ξαναγίνει η κατάσταση όπως τώρα. Αν και πολύ φοβάμαι πως ακόμα και αυτό θα το ξεχάσουμε σύντομα όπως έχουμε ξεχάσει τόσα άλλα που έχουν κάνει κακό στην πατρίδα μας.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

πόσα είπαμε ότι παίρνουν τα νέα παιδιά με πτυχία / διδακτορικά κλπ κλπ πως την είπαμε αυτή την γενιά?? η γενιά των 400 ευρώ????? ωραίο είναι να βγάζουμε διθύραμβους υπέρ των λαθρομεταναστών καθήστε όμως να δούμε αν θα επιβιώσουμε στην Ιστορία ως χώρα και ως έθνος και μετά θα ζήσουμε όλοι μαζί αγαπημένοι....

 

Τελικά όποιος θέλει να ζήσει μάλλον πρέπει να φεύγει από την Ελλαδίτσα...

Διθύραμβους υπέρ των λαθρομεταναστών ποτέ δεν έβγαλα.

Απλά κατανοώ τους λόγους που τους οδήγησαν εδώ και είναι οι ίδιοι λόγοι που αύριο θα οδηγήσουν εμένα αλλού!

Και δεν φταίνε αυτοί για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στην ελληνική κοινωνία.

Φταίει η εξουσία και οι μεγαλοκαρχαρίες που τους εκμεταλλεύονται και αυτοί που τους φέρνουν....

Πως πρέπει κάτι να γίνει πρέπει......αλλά δε πιστεύω ότι η βία είναι η λύση.

Υπάρχουν τρόποι νόμιμοι για να επιστρέψουν στις πατρίδες τους.

Δεν τους ξέρω και δεν είναι η δουλειά μου να τους ξέρω....ούτε η δουλειά μου είναι να τους διώξω.....υποτίθεται ότι έχουμε κυβερνήσεις που φροντίζουν......αλλά απλά υποτίθεται!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταγομαι απο αγροτικη περιοχη που απο οτι ειδα πηρε και υψηλα ποσοστα η χρυση αυγη. Μιλαμε για μια περιοχη που την δεκαετια του 80 τα θυμαμαι καλα ζουσαν τοσο πλουσια που δεν μπορουσαν να διανοηθουν οι κατοικοι της πολης. Καθε βραδυ καφετεριες μπαρακια ταβερνες και εκατομμυρια στα μπουζουκια και μπαρ του χωριου. Τα εζησα με τα ματια μου χρονια πολλα δεν λεω ψεμματα. Πλουσιο χωριο με τεραστιες αγροτικες περιουσιες οι περισσοτεροι.

 

Καπου εκει ερχονται οι ματαναστες και κανεις ιδιοκτητης δεν δουλευε εβαζε ξενους και οσοι δεν ειχαν δικα τους κτηματα Ελληνες φυσικα δεν δουλευαν μεροκαματα στον καμπο τις θεωρουσαν δουλειες για μεταναστες. Τα χρονια περναγανε οι μεταναστες δουλευαν σαν τα σκυλια και μεναν στα παλια κατωγια ετοιμοροπα του χωριου με μωρα παιδια.

Γυρισαν οι καιροι και ολοι οσοι επαιζαν με τα εκατομμυρια σε μια βραδια χασαν περιουσιες σιγα σιγα με τα χρονια σταματησαν τα πακετα απο την ευρωπαικη ενωση για τους αγροτες κτηματα χανοντουσαν και τωρα το χωριο εχει ερημωσει απο μαγαζια κλεισαν και οι Ελληνες προσπαθουν να βρουν μεροκαματο στα χωραφια ξανα μαζι με τους μεταναστες. Ολο το χωριο μοιαζει με φαντασμα του παρελθοντος φτωχια και τιποτα να θυμιζει αυτα που εβλεπα εγω μεγαλωνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως εμείς οι έλληνες μεγαλοπιαστήκαμε, έπειτα η γενιά η δική μας (1980) πληρώνει τα απωθημένα των γονιών της...πόσοι απο εμάς δεν ακούσαμε απο τους γονείς μας ''να σπουδάσεις, να δουλεύεις σε τράπεζα/γραφείο/δημόσιο κτλ) μην είσαι είλωτας του καθένα, να είσαι κύριος του εαυτού σου...μεγαλώσαμε και εμείς έχοντας στο μυαλό μας πως είμαστε γεννημένοι για μεγάλα πράγματα και όχι για να γίνουμε αγρότες - οικοδόμοι - ηλεκτρολόγοι-υδραυλικοί-καθαρίστριες κτλ.. έλα όμως που που τις δουλειές που εμείς σνομπάραμε και δεν θέλαμε τις έκαναν οι αλλοδαποί, οπότε με ποιον θα θυμώσω? Με εμένα που ήμουν υπεράνω και δεν ήθελα να κάνω μια δουλειά ή με τον αλλοδαπό που δούλευε πχ στην οικοδομή για το μεροκάματο? Και μιλάω από προσωπική εμπειρία, όταν πριν χρόνια (εν έτη 2005) δούλευα σε τεχνική εταιρεία και είχαμε βάλει αγγελία για τεχνικό προσωπικό και μέσα στα 10 άτομα που ανταποκρίθηκαν οι 9 ήταν αλλοδαποί, ο εργοδότης μου τότε επέλεξε τον έλληνα ο οποίος έμεινε στην δουλειά για 2 μέρες και έφυγε με την δικαιολογία πως δεν ήξερε – άντεχε την δουλειά. (και πιστέψτε με τα χρήματα καθόλου λίγα δεν ήταν)

Οπότε αντί να καθόμαστε να τα βάζουμε με τους μετανάστες ας σκεφτούμε τι κάναμε και εμείς λάθος (πέρα από τους πολιτικούς που άνοιξαν τα σύνορα και τα άφησαν όλα στην τύχη τους), να παραδειγματιστούμε από αυτό έτσι ώστε σε 20-30-40 χρόνια μην ξαναγίνει η κατάσταση όπως τώρα. Αν και πολύ φοβάμαι πως ακόμα και αυτό θα το ξεχάσουμε σύντομα όπως έχουμε ξεχάσει τόσα άλλα που έχουν κάνει κακό στην πατρίδα μας.

 

Έχω ζήσει σε τρεις τουλάχιστον πόλεις της Ελλάδας.......και παντού υπήρχαν Έλληνες υδραυλικοί, αγρότες, οικοδόμοι και από όλα.......

Ίσως κάποιοι να σνομπάρουν αυτές τις δουλειές, αλλά δεν είναι ο κανόνας....το ότι έτυχε ένας να μην αντέχει πάλι δε λέει τίποτα......προσωπικά ξέρω πολύ κόσμο που ζει από τέτοιες δουλειές...ή μάλλον ζούσε γιατί τώρα όλοι ζορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...