Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....


EviQ

Recommended Posts

θα πρέπει να σταματήσετε να ενημερώνεστε από την τηλεόραση.

Είναι απαράδεκτο μια που έχετε πρόσβαση στο ιντερνετ.

 

Εκτός αν ψηφίζετε πασοκ ή νδ.. ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ... ΣΕ ΟΛΑ...

 

 

Εάν είμαι ανενημέρωτη σε κάτι θα σε παρακαλούσα να με ενημερώσεις για το πού κάνω λάθος. Όσο για την πολυφωνία που υπάρχει στο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα έπρεπε να υπάρχει ούτε στην τηλεόραση (αν αναφέρεσαι σε αυτό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ΚΚ Γαλλίας υπάρχει και είναι το PCF Parti Communiste Francais.

Μην τα ονοματίζουμε τώρα ένα ένα....Δεν έχει νόημα.

Το αν έχουν μείνει όλοι στην εποχή των μπολσεβίκων είναι μία άλλη κουβέντα, υπάρχουν όμως.

 

 

 

Δεν υπάρχουν "δήθεν" κομμουνιστικά κόμματα στο εξωτερικό. Είναι καλή ώρα όπως εδώ. Οι κομμουνιστές και οι σοσιαλιστές (λέμε τώρα) - αυτό που εσείς ονομάζετε αριστεροί.

 

Κυρία μου το όλο νόημα είναι ακριβώς που έχουν μείνει. ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ. Σε εκείνη την εποχή μόνο η Παπαρήγα.. αυτό λέω....

Δηλαδή σας νοιάζει το όνομα και όχι η ουσία ???????

 

και το να βάζετε στην ίδια σακούλα κομμουνιστές και σοσιαλιστές το μόνο που δείχνει είναι το πόσο δεξιά βρίσκεστε....

Link to comment
Share on other sites

Εάν είμαι ανενημέρωτη σε κάτι θα σε παρακαλούσα να με ενημερώσεις για το πού κάνω λάθος. Όσο για την πολυφωνία που υπάρχει στο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα έπρεπε να υπάρχει ούτε στην τηλεόραση (αν αναφέρεσαι σε αυτό).

 

Εχετε δίκιο για την πολυφωνία.

Μπάχαλο τα έχει κάνει ο σύριζα, οι βουλευτές του, άσε που είναι αρκετοί άστα να πάνε και κακό κάνουν αντί για καλό.

Σάμπως περίμεναν τέτοια ανταπόκριση για να προετοιμαστούν ? :-)

και αυτός ο έρμος ο Αλέξης πόσα να προλάβει ?? :-)

 

Τουλάχιστον σε αυτές τις εκλογές δεν θα υπάρχει σταυρός οπότε ελπίζω να ξεκαθαρίσει το τοπίο του κόμματος του.

 

Εγώ το είπα από την αρχή. Αν θέλεις να "τσεκάρεις" αυτόν που θα ψηφίσεις να ακούσεις τον ίδιο και όχι αυτά που λένε για αυτόν. Πόσο πιο απλά να το πω.

Δίκαιο δεν ακούγετε ?

Υπάρχει κάποιος εδώ που δεν πιστεύει ότι η τηλεόραση πλέον είναι ΣΚΕΤΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ???

Link to comment
Share on other sites

...και το να βάζετε στην ίδια σακούλα κομμουνιστές και σοσιαλιστές το μόνο που δείχνει είναι το πόσο δεξιά βρίσκεστε....

 

Εχεις δίκιο βέβαια, δεν είναι το ίδιο από καμία αποψη. Απλώς προσπαθούμε να κάνουμε έναν διαχωρισμό μεταξύ του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ, το οποίο δεν είναι σοσιαλιστικό, αλλά δεν είναι και κομμουνιστικό με την έννοια της Παπαρήγα. Πώς να το πείς? Αριστερό? Μάλλον.

Επίσης βέβαια δεν είναι το ίδιο το δεξιό με το κεντρώο, το οποίο επίσης δεν είναι σοσιαλιστικό, αλλά είναι απλώς.. κεντρώο.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο για την πολυφωνία.

Μπάχαλο τα έχει κάνει ο σύριζα, οι βουλευτές του, άσε που είναι αρκετοί άστα να πάνε και κακό κάνουν αντί για καλό.

Σάμπως περίμεναν τέτοια ανταπόκριση για να προετοιμαστούν ? :-)

και αυτός ο έρμος ο Αλέξης πόσα να προλάβει ?? :-)

 

Τουλάχιστον σε αυτές τις εκλογές δεν θα υπάρχει σταυρός οπότε ελπίζω να ξεκαθαρίσει το τοπίο του κόμματος του.

 

Εγώ το είπα από την αρχή. Αν θέλεις να "τσεκάρεις" αυτόν που θα ψηφίσεις να ακούσεις τον ίδιο και όχι αυτά που λένε για αυτόν. Πόσο πιο απλά να το πω.

Δίκαιο δεν ακούγετε ?

Υπάρχει κάποιος εδώ που δεν πιστεύει ότι η τηλεόραση πλέον είναι ΣΚΕΤΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ???

 

Η τηλεόραση πάντα ήταν προπαγάνδα συμφερόντων. Μήπως και το ότι παίζει συνέχεια τη Χρυσή Αυγή δεν δημιουργεί ένα κλίμα τρόμου το οποίο ευννοεί τα πάλαι ποτέ (ελπίζω) μεγάλα κόμματα? Όχι ότι η ΧΑ δεν είναι επικίνδυνη, αλλά χρησιμοποιείται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δίκιο βέβαια, δεν είναι το ίδιο από καμία αποψη. Απλώς προσπαθούμε να κάνουμε έναν διαχωρισμό μεταξύ του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ, το οποίο δεν είναι σοσιαλιστικό, αλλά δεν είναι και κομμουνιστικό με την έννοια της Παπαρήγα. Πώς να το πείς? Αριστερό? Μάλλον.

Επίσης βέβαια δεν είναι το ίδιο το δεξιό με το κεντρώο, το οποίο επίσης δεν είναι σοσιαλιστικό, αλλά είναι απλώς.. κεντρώο.

 

μπάχαλο..

χαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχα

 

Προς το παρών λοιπόν πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι αριστερό κόμμα αλλά σαφώς όχι κομμουνιστικό.

Στο μέλλον μπορούμε να δούμε κάτι άλλο... ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ..

 

Ο Παπανδρέου κέντρο ήταν, σοσιαλιστής.. υποτίθεται.. παρατηρήσατε ποτέ κάτι τέτοιο ?

Μας πρόδωσε με τον χειρότερο τρόπο.

Σταμάτησε να έχει σημασία τι είναι... μας πούλησε χωρίς έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το ΣΥΡΙΖΑ ειναι κεντρο-αριστερά. Αριστερά είναι το ΚΚΕ.....

 

μπορεί να είναι και έτσι..

ουφ

μπερδεύτηκα..

ΕΔΩ ΚΑΙΓΕΤΑΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΜΑΣ.. με το συμπάθειο....

Link to comment
Share on other sites

Σοσιαλισμός είναι ένα σύστημα κοινωνικοοικονομικό, ανώτερο του καπιταλισμου ( με βάση τη μοιρασιά του πλούτου σε περισότερους ανθρώπους), κι είναι το ενδιάμεσο στάδιο του περάσματος στον κομμουνισμο (που ως σύστημα δεν έχει εφαρμαστει πουθενα). Στην ΕΣΣΔ το καθεστώς ήταν σοσιαλιστικό κι όχι κομμουνιστικό όπως λαθεμένα λέγεται.Το κομμουνιστικό καθεστώς ως τελειοποιημένη μορφή συστήματος προυποθέτει την κατάργηση του χρήματος και φυσικά των κομμάτων- μαζί με το κομμουνιστικό-. Το πασόκ ουδεποτέ υπήρξε σοσιαλιστικό κόμμα, με την επιστημοινική τουλ΄'αχιστον έννοια του όρου, απλά στο ξεκίνημα του είχε υιοθετήσσει σοσιαλιστική διακύρηξη κ πρόγραμμα, το οποίο βεβαιότατα δενεφάρμασε σε σοσιαλιστική βάση, διαφορετικά θα είχε κοινωνικοποιήσει μέσα παραγωγήσ. Ωσ σοσιαλίζον λοιπόν κόμμα ξεκίνησε κ στο απόγειο της ρεφόρμας βγήκε στην επιφάνεια ο απόλυτα αστικός του χαρακτήρασ.

Κομμουνιστικά κόμματα στην Ευρώπη με το πρόγραμμα του ΚΚΕ ασφαλώς υπάρχουν. Πιο κοντά στην ιδεολογία του είναι το Κόμμα των Λαών (Ισπανία), το Πορτογαλικο ΚΚ, το Κομ. κόμμά Τουρκίας.

Τα κομμουνιστικά κόμματα Ιταλίας κ Γαλλίας, υπάρχουν ως ονόματα, αλλά όχι ως σοβαρά κόμματα, κι αυτό γιατί ις δεκαετίες που μας πέρασαν, αν κ ήταν κόμματα με τεράστια δύναμη _ του 25%-, το ιταλικό είχε αρμοδιότητες ως εκλεγμένο κ σε περιφέρειες ενω το γαλλικό συμμετείχε σε συνασπισμούς αριστερών κυβερνήσεων. Μέσα απο τέτοιου τύπου συνεργασίες, τα επαναστατικά τους χαρακτηριστικά αλλιώθηκαν κι ο χαρακτ'ηρας τους μεταλάχθηκε. Φυσικά τέτοιου τύπου κόμματα, μπορεί να εξυπηρετούν ανα διαστήματα το σχηματισμό μιας κάποιας κυβέρνησης, αλλά όπως φαίνεται εκ του αποτελέσματος αδυνατούν να διατηρήσουν το χαρακτήρα τους ο οποίος λειτουργεί ως αντίβαρο στις αστικές πολιτικές συνεπώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχουν.

Με το μπαμπουράκι θα διαφωνήσω σε δυο σημεία. 1. Ο ΓΑΠ δεν ξεκίνησε κ δεν κατέληξε. Όπως ξεκίνησε έτσι παρέμεινε. Αν διαβάσει κανεις τα προγράμματα του πασόκ τις δυό τελευταίες δεκαετίες καταλαβαίνει σαφώς οτι με τόσες αποκρατικοποιήσεις κ τόσες λαμογιές το πασόκ είχε πάψει πολύυυυυυ καιρό να λανσάρει στα σοβαρά το σοσιαλιστικό του δρόμο.

2. Δεν πιστεύω οτι οι συμπατριώτες μας που ψήφιζαν πασοκ νδ είναι ηλίθιοι.

Θα συμφωνήσω όμως, αν κατάλαβα καλά απο τη διατύπωση, οτι στις εκλογές έγινε ένα μεγάλο βήμα που δεν πρέπει να πάει χαμένο.

κάποιος είπε πιο κάτω οτι αυτοί που ψήφισαν Τσίπρα δεν ενδιαφέρονται για τα εθνικά θέματα;;;;; Η καραμέλα με τους αριστερούς ανθέλληνες κ τους δεξιούς πατριώτες καλά κρατεί βλέπω.. Να επισημάνω απλά οτι η ιστορία που δεν θα κουραστώ να επικαλούμαι άλλα μας λέει...

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόραση πάντα ήταν προπαγάνδα συμφερόντων. Μήπως και το ότι παίζει συνέχεια τη Χρυσή Αυγή δεν δημιουργεί ένα κλίμα τρόμου το οποίο ευννοεί τα πάλαι ποτέ (ελπίζω) μεγάλα κόμματα? Όχι ότι η ΧΑ δεν είναι επικίνδυνη, αλλά χρησιμοποιείται.

 

αυτό λέω..

ας σταματήσουμε να έχουμε επιχειρήματα που έρχονται από εκεί παρακαλώ.. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πρέπει να σταματήσετε να ενημερώνεστε από την τηλεόραση.

Είναι απαράδεκτο μια που έχετε πρόσβαση στο ιντερνετ.

 

Εκτός αν ψηφίζετε πασοκ ή νδ.. ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ... ΣΕ ΟΛΑ...

 

 

 

likeeee....

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Κυρία μου το όλο νόημα είναι ακριβώς που έχουν μείνει. ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ. Σε εκείνη την εποχή μόνο η Παπαρήγα.. αυτό λέω....

Δηλαδή σας νοιάζει το όνομα και όχι η ουσία ???????

 

και το να βάζετε στην ίδια σακούλα κομμουνιστές και σοσιαλιστές το μόνο που δείχνει είναι το πόσο δεξιά βρίσκεστε....

 

Δε μου λες ρε Μπάμπουρα, έβαλα εγώ στην ίδια σακούλα κομμουνιστές και σοσιαλιστες???? :shock::shock: Και τα κυριλίκια αλλού.

 

Δέκα ώρες εξηγώ ότι ΥΠΑΡΧΕΙ κομμουνισμός στην Ευρώπη, δεν είναι το ίδιο με το σοσιαλισμό, η αριστερά όπως την εννοείς εσύ είναι ο σοσιαλισμός.

 

Και να στο κάνω και πιο φραγκοδίφραγκο: Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ο νέος σοσιαλισμός από τη στιγμή που το ΠΑΣΟΚ είναι πλέον ένα πράμα με τη ΝΔ σχεδόν. Ναι μεν έφυγε κάποτε από το σώμα του ΚΚΕ αλλά διαφοροποιήθηκε προς το πιο εξευρωπαϊσμένο μοντέλο. Τί θα πει αριστερά και κομμουνισμός εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.

 

Πού κατάλαβες ότι είμαι δεξιά και με ποιό δικαίωμα βάζεις εσύ ταμπέλες???

 

Στο κάτω κάτω της γραφής, εγώ πουθενά δεν έθιξα τα πολιτικά πιστεύω κανενός, κάνω διαρκώς αστεϊσμούς ακόμα και για το ΠΑΣΟΚ ή τη ΝΔ αλλά ουδέποτε έθιξα τους ψοφοφόρους τους καθόσον έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ, ακόμα και αυτό που εγώ φτύνω ή σιχαίνομαι. Το ίδιο δικαίωμα έχω κι εγώ.

 

Αφαίρεσε λοιπόν το ταμπελίδιο και ανακάλεσε.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝ έχεις δίκιο για τον ΓΑΠ.

Μάλλον είχα το μυαλό μου στον πατέρα του, στην γενικότερη πορεία του πασοκ.

 

Για τους ψηφοφόρους του πασοκ δεν θα συμφωνήσω. Αν δεν έχουν ακόμα συμφέροντα σαφώς είναι ηλίθιοι.

 

για την καραμέλα με αριστερούς και δεξιούς δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σοσιαλισμός είναι ένα σύστημα κοινωνικοοικονομικό, ανώτερο του καπιταλισμου ( με βάση τη μοιρασιά του πλούτου σε περισότερους ανθρώπους), κι είναι το ενδιάμεσο στάδιο του περάσματος στον κομμουνισμο (που ως σύστημα δεν έχει εφαρμαστει πουθενα). QUOTE]

Καλώς την!:P . Το ότι είναι ανώτερο είναι δική σου άποψη έτσι? Δεν έβγαλε κάποιος ειδικός αποφαση...;) Δεν μπορεί να έχει βάση μόνο τη μοιρασιά του πλούτου. Ένα ολόκληρο σύστημα έχει πολύ περισσότερα στοιχεία ως βάση που θα πρέπει να αναλυθούν για να δούμε τι είναι ανώτερο και τί όχι.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Γιατί αφου συριζα -ριζοσπαστικη αριστερά..

η εφημεριδα του κκε λεγεται "ριζοσπαστης";;(γνωριζω οτι η εφημεριδα προυπαρχει)

Τι θα πει ριζοσπαστης για το κκε;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Μισιρλού!! Σου έλειψα μην πεις όχι..! Δεν είναι δική μου απόψη. Ένα σύστημα είναι σαφώς ανώτερο όταν λιγοστεύει τις οικονομικές διαφορές ανάμεσα στις τάξεις κ κάποιες τις καταργεί. Ας ούμε με παράδειγμα, οτι είναι σαφέστατο κ αντίληπτό απο όλους οτι ο καπιταλισμός είναι ανώτερος της φεουδαρχίας που διαδέχθηκε, όχι επειδη το λένε οι καπιταλιστές αλλά επαιδή έβγαλε τεράστια κομμάτια των πληθυσμών απο την απόλυτη ανέχεια κ τους έδωσε αναρίθμητα πολλά δικαιώματα. Αυτό τον κάνει ανώτερο οικονομικά σύστημα. Αντίστοιχα ο σοσιαλισμός είναι ανώτερος του καπιταλισμού γιατί εξομαλύνει κι άλλο τις ταξικές αντιθέσεις. Συνεπώς απο τα γνωστά, επιστημονικά καταγεγραμμένα συστήματα είναι ανώτερος. Τώρα αν στο μεταξύ κ μέχρι να εφαρμοσττεί, βρεθεί κάποιος θεωρητικός ή επιστήμονας που προτείνει κατι καλύτερο, εγω δεν έχω κανένα κόλλημα. Θα τον ασπαστώ.

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μία απορία: όσοι αποφαίνονται με περίσσιο ζήλο (γενικά μιλάω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) υπέρ του ενός ή του άλλου κόμματος τα κείμενα - διακηρύξεις τα έχουν και σε ηλεκτρονικη μορφή και τα κοτσάρουν στα διάφορα φόρουμ ή ξεχεριάζονται κάθε φορά να γράφουν? :P:p:p είναι κρίμα πάντως .... μετά από τόσα που έχουμε λουστεί ως πολίτες να καθόμαστε νέοι άνθρωποι και να τσακωνόμαστε για τι? για τις ιδεολογίες (ποιος ήρθε)??????? πως να πάρουν το μήνυμα οι πολιτικοί όταν οι πολίτες ακόμη κουνάνε πλαστικές σημαίες???? tragic που λέει και η Τασούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

κάποιος είπε πιο κάτω οτι αυτοί που ψήφισαν Τσίπρα δεν ενδιαφέρονται για τα εθνικά θέματα;;;;; Η καραμέλα με τους αριστερούς ανθέλληνες κ τους δεξιούς πατριώτες καλά κρατεί βλέπω.. Να επισημάνω απλά οτι η ιστορία που δεν θα κουραστώ να επικαλούμαι άλλα μας λέει...

 

κάνε μου τη χάρη σε παρακαλώ.

δεν είπα πουθενά ότι αυτοι που ψήφισαν Τσίπρα δεν ενδιαφέρονται για εθνικά θέματα.ΔΕΝ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

έκανα μια ερώτηση στους πιθανούς ψηφοφόρους του Τσίπρα σε έναν δημόσιο διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μία απορία: όσοι αποφαίνονται με περίσσιο ζήλο (γενικά μιλάω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) υπέρ του ενός ή του άλλου κόμματος τα κείμενα - διακηρύξεις τα έχουν και σε ηλεκτρονικη μορφή και τα κοτσάρουν στα διάφορα φόρουμ ή ξεχεριάζονται κάθε φορά να γράφουν? :P:p:p είναι κρίμα πάντως .... μετά από τόσα που έχουμε λουστεί ως πολίτες να καθόμαστε νέοι άνθρωποι και να τσακωνόμαστε για τι? για τις ιδεολογίες (ποιος ήρθε)??????? πως να πάρουν το μήνυμα οι πολιτικοί όταν οι πολίτες ακόμη κουνάνε πλαστικές σημαίες???? tragic που λέει και η Τασούλα!!!

 

χα χα όντως

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Γιατί αφου συριζα -ριζοσπαστικη αριστερά..

η εφημεριδα του κκε λεγεται "ριζοσπαστης";;(γνωριζω οτι η εφημεριδα προυπαρχει)

Τι θα πει ριζοσπαστης για το κκε;

 

Γιατί ο καθένας νομίζει ότι αυτά που λέει/πιστεύει/προτείνει είναι ριζοσπαστικά και όχι απλώς σπαστικά:P

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Αντε να στην κάνω τη χάρη.. αλλά υπηρχε στην ερώτηση σαφέστατος υπαινιγμός οτι οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ δεν ενδιαφέρονται για τα εθνικά θέματα. Αλλωστε δεν το επισήμανα μόνο εγώ, οπότε αν ήθελες να πεις κατι άλλο, ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις τη διατύπωση κ να μη λες να σου κάνω τη χάρη..

Tragic είναι Ελένη, ακόμα κ τώρα που όπως λες έχουμε λουστεί τόσα, να σνομπάρουμε τα προγράμμτα κ να αγνοούμε τις θέσεις των κομμάτων. Κατα τα άλλα σε ότι με αφορά προσπαθώ απλά να ενημερώνομαι ούτε προγράμματα κατεβάζω κι αποστηθίζω ούτε τίποτα. Κ δηλαδή είναι τραγικό οπως λες να προσπαθεις να ξεχωρίσεις βασικές διαφορες που παίζουν ουσιαστικό ρόλο στη χάραξη πολιτικής κ δεν είναι τραγικό να είσαι ενήλικας κ να μην ξέρεις τι είναι οικονομικό σύστημα; ενδιαφέουσα αποψη..

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να στην κάνω τη χάρη.. αλλά υπηρχε στην ερώτηση σαφέστατος υπαινιγμός οτι οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ δεν ενδιαφέρονται για τα εθνικά θέματα. Αλλωστε δεν το επισήμανα μόνο εγώ, οπότε αν ήθελες να πεις κατι άλλο, ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις τη διατύπωση κ να μη λες να σου κάνω τη χάρη..

Tragic είναι Ελένη, ακόμα κ τώρα που όπως λες έχουμε λουστεί τόσα, να σνομπάρουμε τα προγράμμτα κ να αγνοούμε τις θέσεις των κομμάτων. Κατα τα άλλα σε ότι με αφορά προσπαθώ απλά να ενημερώνομαι ούτε προγράμματα κατεβάζω κι αποστηθίζω ούτε τίποτα. Κ δηλαδή είναι τραγικό οπως λες να προσπαθεις να ξεχωρίσεις βασικές διαφορες που παίζουν ουσιαστικό ρόλο στη χάραξη πολιτικής κ δεν είναι τραγικό να είσαι ενήλικας κ να μην ξέρεις τι είναι οικονομικό σύστημα; ενδιαφέουσα αποψη..

 

επειδή μου αρέσει να ενημερώνομαι και επειδή προφανώς μέχρι τώρα όλα τα κόμματα εφαρμόζουν με απόλυτη ακρίβεια όλα όσα λένε στο λαό (ποιος ξαναήρθε?) μπορείς να με ενημερώσεις για την θέση του ΣΥΡΙΖΑ για τα Σκόπια και για την Τουρκία? έτσι για να μαθαίνω και εγώ η κακομοίρα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τα Σκόπια να σου θυμίσω απλά οτι όταν γινόταν οι διαδηλώσεις, με τις οποίες εγω προσωπικά δε συμφωνω, ο τότε Συνασπισμός,γιατί ο Συριζα φτάχτηκε αργότερα, συμμετείχε σε όλες κ ταυτίστηκε με τις θέσεις του πασοκ της νδ κ της εκκλησίας μη σου πω. Τώρα σε ότι αφορά την Τουρκία δεν καταλαβα την ερώτηση. Τη θέση εννοείς; για τη φύλαξη ας πούμε των συνόρων;;;

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τα Σκόπια να σου θυμίσω απλά οτι όταν γινόταν οι διαδηλώσεις, με τις οποίες εγω προσωπικά δε συμφωνω, ο τότε Συνασπισμός,γιατί ο Συριζα φτάχτηκε αργότερα, συμμετείχε σε όλες κ ταυτίστηκε με τις θέσεις του πασοκ της νδ κ της εκκλησίας μη σου πω. Τώρα σε ότι αφορά την Τουρκία δεν καταλαβα την ερώτηση. Τη θέση εννοείς; για τη φύλαξη ας πούμε των συνόρων;;;

 

Εγώ δεν ρώτησα τι λέει ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ... Για τον ΣΥΡΙΖΑ ρωτάω εάν έχει κάποια επίσημη τοποθέτηση για την ονομασία των Σκοπίων? Εάν την γνωρίζεις μπορείς να μου την πεις?

 

Για την Τουρκία ποια είναι η θέση του? (εννοώ για τις ελληνοτουρκικές σχέσεις)

Link to comment
Share on other sites

Και για να τελείωσω το θέμα με τα εθνικά ζητήματα, εμένα η γνώμη μου είναι οτι δεν υπάρχουν κόμματα που αδιαφορουν για την εθνική πολιτική. Απλά υπάρχουν κόμματα που παπαγαλίζουν μόνιμα πόσο πατριώτες είναι να μην το ξεχάσουν μάλλον... Άλλωστε είναι γνωστό οτι η πολιτική και η εθνική, καθορίζεται εν πολλοίς απο τους κάθε φορά συμμάχους, οι οποιοι στο παρελθον μας τα χουν κάνει ροιδο....

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...