Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά πραγματικά θα τρελλαθώ....πως γίνετε να είστε πχ στην 18-19 εβδομάδα και να έχετε πάρει 1 κιλό; πως γίνετε να έχετε πάρει 3 κιλά;;; Δηλαδή έχω αισθανθεί τουλάχιστον φάλαινα που έχω πάρει 5 κιλά (18η εβδομάδα). Και ούτε τρώω υπερβολικά διότι έχω αλλεργία και δεν έχω γεύση και κάνω και εμετούς.

Αισθάνομαι σαν να διαβάζω τα περιοδικά με τα μοντέλα που είναι σαν κόκκαλα και γράφουν....τρώω τα πάντα αλλά είμαι απο το σκαρί μου αδύνατη (εννοούν δεν τρώω τίποτα, ψοφάω στην πείνα και στο τσακίρ κέφι τρώω ένα φύλο μαρουλιού). Δηλαδή αν δεν κάνει κάποιος δίαιτα γιατί έχει κάποιο πρόβλημα (διαβήτη, πάρα πολλά κιλά) αλήθεια δεν καταλαβαίνω πως γίνετε να πάρεις 1 κιλό. Δεν αμφισβητώ καμιά κοπέλα απλά πραγματικά έχω απορήσει.....

 

Αχ, πώς σε καταλαβαίνω!!! και στις 2 εγκυμοσύνες μου τρεφόμουν με...μαρούλι -που λέει ο λόγος- κι ομως... έπαιρνα κιλά!! Έτρωγα 1 μήλο? Ε, αυτό το μήλο θα συσσωρευόταν πάνω μου σε μορφή κιλού!!!:confused: Δεν υπερβάλλω, τα είχα δει όλα για ένα διάστημα, αφού στερόμουν το φαγητό για να μην γίνω σαν την φάλαινα, παρόλα αυτά και το παραμικρό που έβαζα στο στόμα μου μου πρόσθετε και γραμμάρια! Μην αγχώνεσαι, για την εβδομάδα που είσαι τα κιλα που έχεις πάρει είναι τα ιδανικά, στο κάτω κάτω, πραγματικά είναι θέμα οργανισμού, άλλες δεν τρώνε τίποτα -βλ. εμένα- και παχαίνουν και άλλες τρώνε το καταπέτασμα -αχ, οι τυχερές! :lol: και είναι ή στα κανονικά κιλά ή αδύνατες! Σημασία έχει να έχουμε μια καλή εγκυμοσύνη και το μωράκι μας να είναι γερό!! Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 12 κιλά και στην δεύτερη 14, έτρωγα λιγότερο από πριν μείνω έγκυος και ευτυχώς τώρα έχω επανέλθει και πάλι στα κιλά μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Speedy, μαζί είμαστε...εγώ σήμερα μπήκα στην 18η εβδομάδα. Καλά τώρα που είπες στήθος...εμένα το στήθος μου είναι για διαφήμηση (μόνο το στήθος όμως...αν κάνεις και κοιτάξεις πιο χαμηλά την πάτησες). Εγώ όχι μόνο δεν τρώω πολύ αλλά κάνω ακόμη και τώρα εμετούς.

 

Εγω αυριο μπαινω ατην 18η!!!Ποτε εχεις ΠΗΤ?Εγω δεν ειχα καθολου εμετους η αναγουλες, τιποτα απολυτως!Σε αυτο τουλαχιστον ημουν τυχερη. Εχω κ τη μαμα μου που μου λεει " τιποτα δεν θα τρως κ θα γινεις σα βοδι, μην ανησυχεις κι εγω ετσι εβαζα με τον αερα κιλα στις εγκυμοσυνες!!!".Παρηγορια στον αρρωστο!!!

Αχ Κορινα μου εφτιαξες τη διαθεση. Ολες λενε οτι φευγουν ευκολα,για να δουμε!Βεβαια κ τοσο καιρο που θα τα κουβαλαμε δεν ειναι κ ευκολο για την ψυχολογια μας!Αλλα να ναι καλα τα πμεπμακια μας!:wink:

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια οντως δε λεω οτι τα πολλα κιλα δεν ειναι προβλημα...αλλα εμενα μου εχει ανοιξει η ορεξη....αν κ φουσκωνω ευκολα τωρα τελευταια....ειμαι στην 28η βδομαδα κ εχω παρει 10 κιλα!!!! ο γιατρος στην αρχη μου ειχε πει το πολυ 12!!!αλλα ξεκινησα 54 κιλα κ για το υψος μου θα ημουν λιποβαρης αν ημουν 2κιλα παρακατω....ισως ομως παιζει ρολο οτι επειδη περυσι ειχα παρει 12 κιλα( απο 54 ειχα παει 66 λογω κακης διατροφης) ειχα παει σε διαιτολογο κ ειχα χασει τα 9 κιλα με διατροφη,,,αρα εχασα κ αρκετο λιπος πριν μεινω εγκυος!!!κ μετα εχασα κ τα υπολοιπα 3 μονη μου αλλα βασισμενη στη διαιτα του διαιτολογου αρα εχασα λιπος..οπως κ επρεπε....τωρα τα κιλα εχουν παει στην περιφερεια, κοιλια κ στηθος...αλλα δεν φαινομαι παχια οπως οταν ειχα παχυνει...κ ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι μια χαρα επειδη πριν ημουν αδυνατη....νομιζω ομως οτι αλλα ειναι τα κιλα εγκυμοσυνης κ αλλα της κακης διατροφης....κατανεμονται αλλιως κ εξυπηρετουν αλλο σκοπο---στην κυηση αυξανεται πχ το μητρικο λιπος για να σε προετοιμασει για το θηλασμο....μην αγχωνομαστε κ τρελα παντως!!!κ γω, συγγνωμη αλλα δεν μπορω να μεινω με ενα μαρουλι!!!δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ κ εφοσον η καμπυλη βγηκε καλη θα το φαω κ το γλυκο μου!!!εν προκειμενω, το παγωτο μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Speedy ΠΗΤ έχω 22/10. Εσύ; Πρώτα ο Θεός στο Γαία θα γεννήσω...

Ισως έχουν παρεξηγηθεί αυτά που γράφω...ίσως μοιάζω με φάλαινα ή βόδι και μερικές φορές αισθάνομαι λίγο άσχημα για τα κιλά μου όμως πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου αρκεί να γεννηθεί καλά το αγοράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Speedy ΠΗΤ έχω 22/10. Εσύ; Πρώτα ο Θεός στο Γαία θα γεννήσω...

Ισως έχουν παρεξηγηθεί αυτά που γράφω...ίσως μοιάζω με φάλαινα ή βόδι και μερικές φορές αισθάνομαι λίγο άσχημα για τα κιλά μου όμως πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου αρκεί να γεννηθεί καλά το αγοράκι μου.

ααα κ εγω στο γαια θα γεννησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Εγω ειμαι στην 22η και εχω φτασει απο 46 που ξεκινησα 50,5-51.

Το θεμα ειναι οτι τωρα αρχισε η εντονη πεινα και λαχταρα για γλυκα!

Τοσο καιρο δεν ημουν και τοσο λιχουδα!χαχα

Προσπαθω να το τρεναρω βεβαια,εχω ξεκινησει και γυμναστηριο γιατι παντα γυμναζομουν και πραγματικα με κανει να νιωθω καλυτερα και το σωμα εχει διαφορά!

Παιζει ομως και ρολο οτι παντα ημουν αδυνατη και γυμνασμενη (1,65 και 46 κιλα), ουσιαστικα βασει μετρησησ ΒΜΙ ξεκινησα λιποβαρης.

 

2012.png

Make a pregnancy ticker

Link to comment
Share on other sites

Speedy ΠΗΤ έχω 22/10. Εσύ; Πρώτα ο Θεός στο Γαία θα γεννήσω...

Ισως έχουν παρεξηγηθεί αυτά που γράφω...ίσως μοιάζω με φάλαινα ή βόδι και μερικές φορές αισθάνομαι λίγο άσχημα για τα κιλά μου όμως πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου αρκεί να γεννηθεί καλά το αγοράκι μου.

Καλλιόπη Μ μην αγχώνεσαι καθόλου με τα κιλά σου. Ότι είναι να πάρεις, θα τα πάρεις και θα τα χάσεις μετά, με το καλό όταν κάνεις το μωράκι σου. Και εγώ δεν είχα πάρει πολλά κιλά μέχρι την 20η βδομάδα, μόλις είχα πιάσει τα 5 κιλά και με δίδυμα, αλλά τελικά η εγκυμοσύνη μου δεν είχε αίσιο τέλος... Γι΄αυτό λέω, ας είχα πάρει και 10 κιλά δεν θα με ένοιαζε, φτάνει να πήγαινε καλά και να είχα τα μωράκια μου. Γι΄αυτό το μόνο που θα σε νοιάζει είναι να κρατήσεις στην αγκαλίά σου το μωρό σου, τίποτα άλλο!

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Renetadros, πολύ λυπάμαι για αυτό που έπαθες....βλέπεις έπαθα ακριβώς το ίδιο με σένα πέρυσι με τα διδυμάκια μου. Φυσικά και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γεννηθεί καλά ο μπεμπάκος μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλλιοπη εννοειται οτι δεν παρεξηγηθηκες απο καμια!Εννοειται οτι ολες μας θελουμε πανω απ'ολα το καλο των μωρων μας, αλλα εκτος απο μανες του μπι ειμαστε κ γυναικες κ ειναι φυσικο νομιζω να νιωθουμε περιεργα με ολες αυτες τις αλλαγες που μας συμβαινουν!Ευχομαι τα καλυτερα για την εγκυμοσυνη σου κ σε ολες τις υπολοιπες που εχουν ταλαιπωρηθει να εχουν θετικη σκεψη κ αισιοδοξια κ ολα θα πανε καλα;)

Η ΠΗΤ μου ειναι 23.10 το μηχανημα κ 24.10 ο γιατρος αλλα θα γεννησω στο Ιασω. Αντε μεχρι τοτε εχουμε ακομα δρομο!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι και θέμα οργανισμού το πόσα κιλά θα βάλεις!!!Εγώ Σήμερα 19 εβδ. έχω +4 κιλά με διατροφή για διαβήτη!!! Αν ο γιατρός σας είναι ευχαριστημένος με την πρόοδου του μωρού τότε όλα καλά!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Να αισθανόμαστε καλά!! Αυτό είναι το θέμα!! Να τρώμε και να προσέχουμε - σε λογικά πλαίσια φυσικά όλα - και να αισθανόμαστε καλά, χωρίς να θέτουμε εαυτούς και νινάκια σε κίνδυνο!!! :rolleyes:

 

Όσο για εμένα, 18η εβδομάδα, αισίως, και +6 κιλά.. Καλά το πάω δεν έχω παράπονο.. :rolleyes::lol:

BqDkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα κοριτσια εγω σημερα μπηκα στην 30η εβδομαδα αισιως εχω παρει γυρω στα 7,5 κιλα δεν θελω να παρω παραπανω απο 11 αλλα η αληθεια ειναι οτι πρωτα με ενδιαφερει να ειναι καλα το μωρακι μου και μετα τα κιλα.... θα χαθουν απο οτι εχω ακουσει μετα τον τοκετο φευγουν γυρω στα 7-8 κιλα.......... βοηθαει και ο θηλασμος....

Τα παιδακια μας να ειναι καλα....:P

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

δηλαδη να μην νιωθω ασχημα που στις 13+5 εβδομαδες σε διδυμα εχω παρει 1 κιλο?βεβαια επειδη ειμαι ηδη υπερβαρη ο γιατρος μου ειπε οτι καλο θα ηταν να μην παρω καθολου,αλλα γινεται??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ με διαβήτη κύησης μόλις έκλεισα την 33η εβδομάδα και ειμαι +6. Θα γέννησω και θα ειμαι πιο λεπτή κι απο πριν!!!!:? Μου εύχομαι ότι δεν πήρα τώρα να τα πάρω με το θηλασμο :-)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να μην νιωθω ασχημα που στις 13+5 εβδομαδες σε διδυμα εχω παρει 1 κιλο?βεβαια επειδη ειμαι ηδη υπερβαρη ο γιατρος μου ειπε οτι καλο θα ηταν να μην παρω καθολου,αλλα γινεται??????

 

Γίνεται αν κρίνω απο μένα αλλα δεν είμαι δίδυμη κύηση. είμαι στην 36η και εχω πάρει 1 κιλό. ο γιατρός λέει χάνω λίπος. η κουμπάρα μου είχε δίδυμα και εβαλε 5. εννοείτα πως ήταν πιο αδύνατη απο πριν οταν γέννησε. εγω απλα πρόσεξα την διατροφή μου χωρίς στερήσεις. το σημαντικό είναι να ειναι γερό το μωρό και τα κιλά χάνονται.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ με διαβήτη κύησης στην 38η εβδομάδα είμαι +8.... Αλλά πολύ πείνα ρε κορίτσια.... salomi πως τα κατάφερες 36η, +1???? Lydias12 κ εμένα έτσι μου λέει ο άντρας μου όταν του λέω τι θα τρώω όταν με το καλό γεννήσω.... Όσα δεν έβαλες στην εγκυμοσύνη σε βλέπω να τα βάζεις στον θηλασμό:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... στην 17η εβδομαδα εχω δεν εχω παρει ενα κιλο - μια το δειχνει η ζυγαρια μια οχι - και εχω μια πολυ μικρη κοιλιτσα - σαν να παραεφαγα περισσοτερο μοιαζει.

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου - που παλλινδρομισε δυστυχως - ειχα πρηστει πολύ απο την αρχη, ενω τωρα ακομα δεν με καταλαβαινουν οτι ειμαι εγγυος.

Θελω να δω κοιλιτσα ομως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ με διαβήτη κύησης στην 38η εβδομάδα είμαι +8.... Αλλά πολύ πείνα ρε κορίτσια.... salomi πως τα κατάφερες 36η, +1???? Lydias12 κ εμένα έτσι μου λέει ο άντρας μου όταν του λέω τι θα τρώω όταν με το καλό γεννήσω.... Όσα δεν έβαλες στην εγκυμοσύνη σε βλέπω να τα βάζεις στον θηλασμό:lol:

 

ελα ντε! όλοι απορρούν. μόνο ο γιατρός μου είπε πως γίνεται αλλα θέλει πειθαρχία. μου είπε πως όταν γεννήσω θα είμαι λιγότερα απο πριν. το μωρό εντομεταξύ αναπτύσεται κανονικά και βγαίνει και 1 εβδομάδα μεγαλύτερο σε βάρος.στην 1η εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει 62 και πήρα 11 κιλά. γύρισα σπίτι -5 και στο θηλασμό έβαλα και τα 5 αλλα έπειτα επέστρεψα στα 65. με το που έμεινα άνεργη έβαλα 10 κιλα!! ειμαι 1.65 όχι ψηλή. οπότε ξεκίνησα εγκυμοσύνη 75 κιλά και μόνο στη σκέψη πως μπορεί να φτάσω 90 φρίκαρα. εχω και ενα θέμα με το γόνατο μου (ρήξη συνδέσμου) και ήξερα οτι αν δεν προσέξω θα πονάω. έτρωγα κανονικά τα πάντα νορμαλ μερίδες με 1 φέτα ψωμί-τυρί ακόμη και παγωτό το καλοκαίρι καθημερινά αλλα μετα τις 6 πολύ πειθαρχημένα. ανθότυρο-φρυγανιά-σαλάτα φρούτα τέτοια πράγματα και φυσικά οχι φαγητό απ έξω.το 1ο 3μηνο είχα μονίμως μια αηδία οπότε δεν πήρα καθόλου. το 2ο και ακόμη περισσότερο το 3ο οι ανάγκες σε θερμίδες είναι μεγαλύτερες οπότε έκαιγα και περισσότερο. μέχρι 25-26 περίπου που είναι η πητ μου πιστεύω θα εχω πάρει κανα 2 ακόμη γιατί τωρα νιώθω πραγματική πείνα οπότε δεν στερούμε αφου τα κατάφερα μέχρι εδω

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε! όλοι απορρούν. μόνο ο γιατρός μου είπε πως γίνεται αλλα θέλει πειθαρχία. μου είπε πως όταν γεννήσω θα είμαι λιγότερα απο πριν. το μωρό εντομεταξύ αναπτύσεται κανονικά και βγαίνει και 1 εβδομάδα μεγαλύτερο σε βάρος.στην 1η εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει 62 και πήρα 11 κιλά. γύρισα σπίτι -5 και στο θηλασμό έβαλα και τα 5 αλλα έπειτα επέστρεψα στα 65. με το που έμεινα άνεργη έβαλα 10 κιλα!! ειμαι 1.65 όχι ψηλή. οπότε ξεκίνησα εγκυμοσύνη 75 κιλά και μόνο στη σκέψη πως μπορεί να φτάσω 90 φρίκαρα. εχω και ενα θέμα με το γόνατο μου (ρήξη συνδέσμου) και ήξερα οτι αν δεν προσέξω θα πονάω. έτρωγα κανονικά τα πάντα νορμαλ μερίδες με 1 φέτα ψωμί-τυρί ακόμη και παγωτό το καλοκαίρι καθημερινά αλλα μετα τις 6 πολύ πειθαρχημένα. ανθότυρο-φρυγανιά-σαλάτα φρούτα τέτοια πράγματα και φυσικά οχι φαγητό απ έξω.το 1ο 3μηνο είχα μονίμως μια αηδία οπότε δεν πήρα καθόλου. το 2ο και ακόμη περισσότερο το 3ο οι ανάγκες σε θερμίδες είναι μεγαλύτερες οπότε έκαιγα και περισσότερο. μέχρι 25-26 περίπου που είναι η πητ μου πιστεύω θα εχω πάρει κανα 2 ακόμη γιατί τωρα νιώθω πραγματική πείνα οπότε δεν στερούμε αφου τα κατάφερα μέχρι εδω

 

Μπράβο βρε κορίτσι.... και με το καλό!!! Εγώ πάλι με τόσο αυστηρή δίαιτα την 8άρα την έβαλα και ξεκίνησα 60 κιλά με 1,70 ύψος, αλλά η αλήθεια είναι ότι από την ώρα που μπήκα στον 9ο ΠΕΙΝΑΩ μονίμως αλλά δεν έχω βάλει ούτε 1....

Link to comment
Share on other sites

Και έλεγα οτι εγώ δεν έχω πάρει πολύ βάρος και κάπου ανυσηχούσα..:lol::lol::lol: Τώρα ειμαι στη 19η εβδομαδα και έχω πάρει 2,4 κιλα.. βέβαια τα πολλά ακόμα δεν τα έχω δει ε?? Λένε οτι συνήθως στους τελευταίους 2 μήνες αυξάνεται ιδιαίτερα γρήγορα το βάρος μας..

Ας έρθουν τα μωράκια μας με το καλό και ολα τα υπόλοιπα στο χέρι μας είναι να τα επαναφέρουμε στην αρχική τους κατάσταση8-):cool:

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήδη έχω πάρει τρία κιλά. Ξεκίνησα 62 κιλά (ύψος 1.67) και είμαι γεμάτα 65 στη 10η εβδομάδα... βέβαια το παράκανα κι εγώ, από σήμερα μαζεύομαι, νορμάλ μερίδες, φρουτάκια και μανούρι/ανθότυρο και κάνα παξιμάδι ολικής. Βέβαια παίρνω και κορτιζόνη και προγεστερόνη που κάνουν κατακράτηση και δεν πρόσεξα και πολυ το αλάτι. Κομμένες οι βλακείες, δεν θέλω να πάρω 20 κιλά και να βασανίζομαι μετά....

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω με υψος 1.65 ημουν 54 κιλα...πηρα 17 ολοκληρα κιλα!!!Και οχι τους τελευταιους μηνες αλλα πολλα στον 5ο και 6ο μηνα.....η κοιλια ομως ηταν μικρη...βεβαια δεν ειχα καθολου λιπος πριν κ απο οτι εχω ακουσει ο οργανισμος χρειαζεται το μητρικος λιπος ιδιαιτερα για να καλυψει μετα τις αναγκες του θηλασμου...γεννησα πριν 3 μηνες, εχω χασει ηδη τα 11κιλα,,,αλλα οχι οταν θηλαζα----θηλασα για 40 μερες κ μετα επαθα μαστιτιδα----τωρα καπως ξεκολλαει ο μεταβολισμος μου...παντως προσεχω να μην τρωω πολλα γλυκα γιατι ειμαι γλυκατζου αλλα με το μωρο, τη δουλεια κ το σπιτι κατι λειτουργει....δεν ξερω αν παιζει ρολο και το σεξ,,,μετα τις 40 μερες που με ειδε ο γιατρος κ μου ειπε οκ, τρελη ορεξη...οσο κουραση κ να υπαρχει...κ βεβαια οταν κ αμα κοιμαται το μωρο!!!:Pελπιζ να χασω κ τα υπολοιπα...αργα κ σταθερα....αλλα αυτη η λεκανη( για τα οστα μιλαω) δεν μαζευει αμεσως!!!!!!Καπου ακουσα θελει 9 μηνες να επανελθει στα προτερα σταδια!!!!!Με το καλο τα μωρακια σας!Τα κιλα θα φυγουν ομως τα αστερακια μας θα μεινουν να φωτιζουν τις ζωες μας!!!!:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...