Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

ΜΗν μασατε και μην ακουτε κανενα . Στην 1η εγκυμοσυνη ειχα παρει πολυυυυυυ βαρος , καμια 25αρια κιλακια , ε οκ γεννησα εκανα διατροφη τα εχασα ολα και ακομα παραπανω . Ερχεται η δευτερη εγκυμοσυνη 10 μηνες μετα , ειχα προλαβει μεν να χασω αρκετο βαρος , αλλα δν ημουνα ακομα στα κιλα που ηθελα (βλακωδως τελικα γιατι οντως ειχα φτασει μετα την 2η γεννα σε πολυ χαμηλα επιπεδα κιλων για μενα ) , επεσαν καποιες φιλες πανω μου και το 3ερω οτι δεν το λεγανε απο κακια αλλα βλακωδως "πωπω Βικυ τωρα που εχασες τα κιλα , τωρα 3αναμεινες εγκυος να τα 3αναβαλεις??? " με αποτελεσμα να πεισμωσω τοσο που να κανω διαιτα σε σημεια να πειναω , ευτυχως δεν εκανα κανα κακο στο παιδακι . Βεβαια η μικρη ειναι πολυ πεισματαρα και μεσα στα νευρα με τσαμπουκα δεν 3ερω αμα εχει σχεση :-D:cool:.

Αποτελεσμα να χασω βαρος , να ειμαι μια πολυ αδυνατη εγκυος αλλα γενικα με βοηθησαν και πολυ και οι αναγουλες στο 1ο τριμηνο που ειχα . Επειτα γεννησα εχασα πολυ βαρος , και τελικα πριν απο κανα χρονο μετα απο 2 αποβολες και το θανατο του πατερα μου και τον μεγαλο καυγα με τη μανα μου εβαλα αρκετο βαρος , εμεινα εγκυος στο 3ο παει καλα , ειμαι 21 εβδομαδων και εχω βαλει 8 κιλα αλλα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα , 3ερω τον τροπο να τα χασω μετα ετσι και αλλιως ηθελα να χασω βαρος μετα απο τον επεισοδιακο χρονο , βεβαια τωρα επειδη δεν θελω να γινω εντελως βουβαλι αρχησα υγιεινη διατροφη με 1600 θερμιδες τη μερα οπως μου ειχε συνιστησει ο διατροφολογος μου οχι για να χασω βαρος φυσικα στην εγκυμοσυνη αλλα για να διατηρηθω εδω και να ειμαι σε αυτο το βαρος οταν γεννησω ωστε να εχω λιγοτερα να χανω μετα .

Πλεον δεν δεινω σημασια σε κανενα οτι και να λεει και ουτε και λενε δηλαδη τιποτα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρω ότι γράφω σε θέμα 2ου τριμήνου αν και περιμένω να γεννήσω μέχρι τις 27/5 που είναι η πητ μου.

 

Ήθελα να πω στις κοπέλες και την δική μου περίπτωση. Μετά από 2 αποκολλήσεις στο 1ο τρίμηνο και ξάπλα και utrogestan και ενέσεις ploruton είχα πάρει περίπου 10 κιλά. Στο 2ο τρίμηνο και ενώ από τον 5ο μήνα ο γιατρός με είχε σηκώσει επιτέλους που είχε ανέβει ο πλακούντας είχα πάρει άλλα 6κιλά. Και αυτά προσέχοντας τι έτρωγα, λιγο αλάτι, μία φορά το μήνα μακαρόνια, αρκετή πρωτείνη, συχνά γεύματα, ολα αυτά που λέτε και εσείς περί υγειηνής διατροφής. Αλλά τα 16 κιλά τα είχα πάρει μέχρι το 2ο τρίμηνο.

 

Το θετικό κορίτσια είναι ότι το τρίτο τρίμηνο παίρνω ή χάνω 0,5 κιλό. Σε ένα ολόκληρο τρίμηνο και ενώ είχα περάσει από φάσεις που ανέβαινα στη ζυγαριά και έβλεπα +3 κιλά σε μία βδομάδα και έκλαιγα και στεναχωριόμουν.

 

Επομένως μην στεναχωριέστε κοριτσια μου! Να τρώτε όσο μπορείτε υγειινά για τα μωράκια σας (γιατι ότι τρώμε τώρα τρώνε υποχρεωτικά και τα μπιφτεκάκια μας στην κοιλιά μας μέσα) και μην αγχώνεστε. Κα είστε όλες καλά και με το καλό!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!!!

 

Μέχρι στιγμής έχω πάρει 2 κιλά!!ΑΛλά κάνω διατροφή λόγω διαβήτη κύησης!!!

 

Έχετε ακούσει αυτό που λένε ότι στο 2ο τρίμηνο πρέπει να παίρνεις 0,5 κιλό την εβδομάδα?? Εδώ και 2 εβδομάδες δεν έχω πάρει ούτε 100 γρ.!!

 

Δυσκοιλιότητα ευτυχώς δεν έχω γιατί τρώω χόρτα μεσημέρι - βράδυ λόγω διαβήτη!!! Όσες έχετε δυσκοιλιότητα δοκιμάστε να φάτε χόρτα!!!:):)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αμα κανεις διατροφη δεν ειναι καθολου αναγκαιο να περνεις βαρος , και δεν μιλαω για το βαρος του μωρου , του αμνυακου υγρου , των μαστων κτλ αλλα για αυξηση βαρους απο μαμ

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 18 εβδομάδα και είμαι +3κιλάκια (απο 53 στα 56).. Να δούμε αυτήν την φορά πόσο θα πάμε. Στην κόρη μου είχα +9,5 κιλά. Ασχετο αλλα να ρωτήσω κάτι...35 σίδηρο είναι οκ στην εβδομάδα που είμαι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το σιδηρο δεν ξέρω, αλλά αν κάποιοα ξέρει ας μας πει. Εγώ ακόμα περιμένω να πάρω κανα κιλό αλλά τπτ. Η κοιλιάσ τουρλα, η ζυγαριά στα ίδια. Ο γιατρος λέει δεν πειράζει αλλά εχω αρχισει κ φοβάμαι μήπως δε μεγαλώνει σωστά το μικρό μου

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

για το σιδηρο δεν ξέρω, αλλά αν κάποιοα ξέρει ας μας πει. Εγώ ακόμα περιμένω να πάρω κανα κιλό αλλά τπτ. Η κοιλιάσ τουρλα, η ζυγαριά στα ίδια. Ο γιατρος λέει δεν πειράζει αλλά εχω αρχισει κ φοβάμαι μήπως δε μεγαλώνει σωστά το μικρό μου

 

Καλε μην ανησυχείς! Ετσι και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη. Στον 4ο πήρα τα πρώτα κιλά (2) μαζεμένα. Σε ποια εβδομάδα είσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

για το σιδηρο δεν ξέρω, αλλά αν κάποιοα ξέρει ας μας πει. Εγώ ακόμα περιμένω να πάρω κανα κιλό αλλά τπτ. Η κοιλιάσ τουρλα, η ζυγαριά στα ίδια. Ο γιατρος λέει δεν πειράζει αλλά εχω αρχισει κ φοβάμαι μήπως δε μεγαλώνει σωστά το μικρό μου

Μην ανυσηχεις , στην κορη μου ειχα χασει κιλα και εκεινη γεννηθηκε 3680 , μεγαλυτερη και απο το γιο μου που ειχα παρει 20 κιλα +

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

για το σιδηρο δεν ξέρω, αλλά αν κάποιοα ξέρει ας μας πει. Εγώ ακόμα περιμένω να πάρω κανα κιλό αλλά τπτ. Η κοιλιάσ τουρλα, η ζυγαριά στα ίδια. Ο γιατρος λέει δεν πειράζει αλλά εχω αρχισει κ φοβάμαι μήπως δε μεγαλώνει σωστά το μικρό μου

 

 

ΕΛΕΝ αν ο γιατρός βλέπει την πρόοδο του μωρού και είναι ευχαριστημένος τότε μην ανησυχείς !!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κι εγω να ρωτήσω να μου πείτε κάτι παρόμοιο κ τι εξέλιξη είχατε. Κοντεύω 18η βδ. είμαι 1,62 κ 54 κιλά. απ την αρχή δεν πήρα ούτε 1 γραμμάριο. Στο μεταξύ έχω κάνει αξιοπροσεκτη κοιλίτσα κ με προβληματίζει πολύ το βάρος. Όρεξη δεν έχω κ πολύ, όπως είχα πάντα δηλαδη, αλλά δεν είχα ανακατωσούρεσ κ εμετους. Ξέρει καμιά να μου πει;

μην ανησυχεις καθολου.εγω μπαινω 25 κ εχω κολλησει στο 1 κιλο.ο μπεμπης μου μια χαρα βαρος παιρνει.κ τωρα που ανακαλυψα κ διαβητη κυησης με κοβω να χανω κ ολας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει μάλλον να υπενθυμίζουμε στις νέες κοπέλες πριν μείνουν έγκυες ότι εγκυμοσύνη και κιλά πάνε μαζί.....ανορεξική και έγκυος ΔΕΝ ΠΑΕΙ! Τα ανορεξικά μοντελα σελεμπριτιες που μένουν έγκυος και είναι σκελετοί με κοιλιά ΔΕΝ είναι υγιείς.

Φυσικά και υπάρχουν κοπέλες που τρώνε φυσιολογικά και δεν παίρνουν, αλλά αφού τρώνε δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αρχίζεις και κόβεις, κόβεις και χάνεις τον έλεγχο. Ούτε διαγωνισμός υπάρχει για την πιο αδύνατη έγκυο. Είναι μια χαρούμενη περίοδος για τη ζωή της γυναίκας, γιατί να την περνάει μέσα στην ανασφάλεια και τα νέυρα λόγω φαγητού και μόνο??? Μόνες μας καμιά φορά παιδευόμαστε χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχουν κοπέλες που τρώνε φυσιολογικά και δεν παίρνουν, αλλά αφού τρώνε δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αρχίζεις και κόβεις, κόβεις και χάνεις τον έλεγχο. Ούτε διαγωνισμός υπάρχει για την πιο αδύνατη έγκυο. Είναι μια χαρούμενη περίοδος για τη ζωή της γυναίκας, γιατί να την περνάει μέσα στην ανασφάλεια και τα νέυρα λόγω φαγητού και μόνο??? Μόνες μας καμιά φορά παιδευόμαστε χωρίς λόγο.

 

συμφωνω και επαυξανω.

πηρα 16 κιλα συνολικα,βγαινοντας απο το μαιευτηριο εχασα τα 6,οσο για τα υπολοιπα,οπως εφυγαν την πρωτη φορα θα φυγουν και τωρα....

με το καλο σε ολες σας!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια ουσιαστικα υγιεινη διατροφη χρειαζεται η εγκυμοσυνη , κρεας , κοτοπουλο , πατατες βραστες ή φουρνου , οσπρια με λιγο λαδι , σαλατες (αυτα τα τελευταια σε οποια μπορει να τα αντε3ει με τα φουσκωματα ) , ψωμι σικαλης 2-3 φετουλες τη μερα , βραστα μακαρονακια με λιγη σαλτσα και τυρακι φετα , γαλακτομικα χαμηλα σε λιπαρα , φρουτα κτλ . Το σημαντικο ειναι να μπαινουνε στον οργανισμο αυτα , 2000 θερμιδες τη μερα περιπου . Επειδη ομως εγκυες ειμαστε οχι ρομποτ , 1-2 παγωτα light τη βδομαδα ή 1-2 κρεμες ή 1 σοκοφρετουλα και επισης 1 γευμα τη βδομαδα οτι αγαπαμε , εγω λατρευω τις τυροπιτες σαν τρελλη και τισ σπανακοπιτες . Τα κιλα κακα τα ψεμματα αμα τρως οτι ναναι μπαινουνε σαν τρελλα , αμα ομως κανεις διατροφη 2000 θερμιδων δεν βαζεις καθολου .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω αλλάξει τίποτα στην διατροφή μου. Τρώω ότι θέλω όπως και πριν. Αλλα ποτέ δεν ήμουν των γλυκών ή του καθημερινού τζανκ φουντ. Δεν είδα (μπορεί και κακώς) ποτέ την εγκυμοσύνη σαν μια περίοδο που πρέπει να τρέφομαι διαφορετικά. Το μόνο που έκοψα είναι το τσιγάρο και το ποτό (μπύρα, κρασάκι όμως πίνω όποτε μου κάνει κέφι:D:D). Επίσης αυτή την φορά δεν πήρα καθόλου (προς το παρόν) σίδηρο και ασβέστιο. Τρώω ουτως ή αλλως άπειρα γαλακτοκομικά και φακές, χυμοι, μοσχαρι είναι απο τα αγαπημένα μου. Είπα όσο μπορώ να τα αποφύγω (τα χάπια)...και βλέπουμε:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κ εγω κοριτσια οτι ετρωγα πριν το τρωω κ τωρα.βεβαια ξεκινησα με αρκετα παραπανω κιλα.ισως φταιει αυτο που εχω παρει μονο 1 κιλο.πριν μεινω εγκυος επρεπε να κανω διαιτα τρελη για να χασω κιλα κ τωρα που τρωω τα ιδια δεν παιρνω.τα εχει παιξει ο οργανισμος μου.οχι οτι με χαλαει βεβαια:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης αυτή την φορά δεν πήρα καθόλου (προς το παρόν) σίδηρο και ασβέστιο. Τρώω ουτως ή αλλως άπειρα γαλακτοκομικά και φακές, χυμοι, μοσχαρι είναι απο τα αγαπημένα μου. Είπα όσο μπορώ να τα αποφύγω (τα χάπια)...και βλέπουμε:rolleyes::rolleyes:

 

Μηπως το διακινδυνευεις καπως; Το ασβεστιο ενταξει, λενε οτι φτανουν 3 μεριδες γαλακτοκομικων την ημερα αλλα ο σιδηρος ειναι αλλο πραγμα...

Τουλαχιστον μεχρι τη 30η εβδ (δηλ για 12 εβδ ακομη/3μηνες δεν ειναι μικρο διαστημα) που θα αρχισει και το παιδι να παραγει αιμα, θα τραβαει συνεχεια απο σενα και μαλιστα πολυ. Απο 35 -που ηδη ειναι καπως χαμηλο, το κατωτατο φυσιολογικο ειναι 37- ποσο θα το φτασεις;;;

Και στον τοκετο θα χασεις αιμα,μη βρεθεις μετα να θηλαζεις με αναιμια. Μπραβο που εχεις καλη διατροφη αλλα να επαιρνες και ενα συμπληρωμα δε βλαπτει -βιταμινουλα ειναι αλλωστε δεν ειναι τιποτα φοβερο. Ο γιατρος σου το ξερει;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το διακινδυνευεις καπως; Το ασβεστιο ενταξει, λενε οτι φτανουν 3 μεριδες γαλακτοκομικων την ημερα αλλα ο σιδηρος ειναι αλλο πραγμα...

Τουλαχιστον μεχρι τη 30η εβδ (δηλ για 12 εβδ ακομη/3μηνες δεν ειναι μικρο διαστημα) που θα αρχισει και το παιδι να παραγει αιμα, θα τραβαει συνεχεια απο σενα και μαλιστα πολυ. Απο 35 -που ηδη ειναι καπως χαμηλο, το κατωτατο φυσιολογικο ειναι 37- ποσο θα το φτασεις;;;

Και στον τοκετο θα χασεις αιμα,μη βρεθεις μετα να θηλαζεις με αναιμια. Μπραβο που εχεις καλη διατροφη αλλα να επαιρνες και ενα συμπληρωμα δε βλαπτει -βιταμινουλα ειναι αλλωστε δεν ειναι τιποτα φοβερο. Ο γιατρος σου το ξερει;

 

Όχι βρε! Ότι κάνω το κάνω πάντα με την σύμφωνη γνώμη της γιατρού μου. Δεν παίζουμε με αυτά;)!!Είπαμε οτι το παρακολουθούμε κάθε μήνα και επεμβαίνουμε όταν χρειαστεί. Νομίζω, απο οτι μου είπε, οτι τα επίπεδα είναι μια χαρά για την εβδομάδα που είμαι.Ακόμα δεν χρεια΄ζεται να πάρω μου, εφόσων θέλω να ακολουθήσω μόνο διατροφή. Απλά τώρα θα ενισχύσω το διατροφολόγιο μου με πηγές πλούσιο σε σίδηρο. Μέχρι τώρα είχα αναγούλες και εμετούς και δεν ήθελα να ξεκινήσω χάπια (είναι σίγουρο οτι θα τα έβγαζα). Πολλές γυναίκες πάντως ακολουθούν αυτήν την οδό, της διατροφής εννοώ, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο..:-)

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια ουσιαστικα υγιεινη διατροφη χρειαζεται η εγκυμοσυνη , κρεας , κοτοπουλο , πατατες βραστες ή φουρνου , οσπρια με λιγο λαδι , σαλατες (αυτα τα τελευταια σε οποια μπορει να τα αντε3ει με τα φουσκωματα ) , ψωμι σικαλης 2-3 φετουλες τη μερα , βραστα μακαρονακια με λιγη σαλτσα και τυρακι φετα , γαλακτομικα χαμηλα σε λιπαρα , φρουτα κτλ . Το σημαντικο ειναι να μπαινουνε στον οργανισμο αυτα , 2000 θερμιδες τη μερα περιπου . Επειδη ομως εγκυες ειμαστε οχι ρομποτ , 1-2 παγωτα light τη βδομαδα ή 1-2 κρεμες ή 1 σοκοφρετουλα και επισης 1 γευμα τη βδομαδα οτι αγαπαμε , εγω λατρευω τις τυροπιτες σαν τρελλη και τισ σπανακοπιτες . Τα κιλα κακα τα ψεμματα αμα τρως οτι ναναι μπαινουνε σαν τρελλα , αμα ομως κανεις διατροφη 2000 θερμιδων δεν βαζεις καθολου .

 

Συμφωνώ !!!Αν τρως υγιεινά δεν έχεις πρόβλημα!!!

 

Βασικά τα πολλά περιττά κιλά είναι το πρόβλημα!!Δεν βοηθάνε και στον τοκετό!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που παρατηρω διαβαζοντας ολα τα ποστ η πλειοψηφια των γυναικων που παιρνει περισσοτερα κιλα στην εγκυμοσυνη ειναι οι αδυνατες και οχι εμεις οι πιο γεματες. Τυχερες μες στην ¨ατυχια¨μας...:lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι περισσότερο βάρος παίρνουν είτε οι κοπέλες που μία ζωή κάνουν δίαιτα και είναι αδύνατες συνήθως ή κάνουν δίαιτα και δεν τα καταφέρνουν να αδυνατήσουν. Όσες είναι σταθερές στα κιλά τους, είτε παχουλές είτε κανονικές, συνήθως παίρνουν φυσιολογικά κιλά.

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...