Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Με το κάλο και το δεύτερο μωράκι σου!!!τι να πω και εγώ που ξεκίνησα 64 και είμαι 71?και δεν τρώγω και βραδινό φαντάσου!τουλάχιστον εσύ είσαι αδυνατούλα!!!!!

Γεια σου rafahlida μου .. Έλα καλέ εσυ έχεις πάρει μονο 7 σε ποια εβδομαδα είσαι;; Πως αντεχεις να μην τρως βραδινό;;; Εγω είπα οτι θα το κανω αλλα δεν τα κατάφερνω σήμερα για παράδειγμα που ηταν η πρώτη μέρα προσπάθειας έφαγαν στην αρχή ενα αγγουρακι μετα ενα γιαούρτι και πριν καμια ωρα σηκώθηκα απο τον ύπνο και έφαγα πολυ ωραίο κόκκινιστο κοτόπουλο με πούρε .. Δεν αντεξαααααααα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευτυχώς όλα φυσιολογικά με την καμπύλη σακχάρου! :D:D

Μου έδωσαν γλυκόζη με άρωμα λεμονιού, ευτυχώς κατευθείαν απ' το ψυγείο και δεν ήταν ιδιαίτερα δυσάρεστη. Αν ήταν ζεστή δεν πινόταν με τίποτα! Έχεις ευαίσθητο στομάχι αυτή την εποχή; εμένα δε με ενόχλησε, μόνο μια ζαλάδα μου έφερε μετά από ώρα, αλλά είναι λέει αναμενόμενο. Μην ανησυχείς, δυο ώρες είναι, περνάνε...;)

 

pasxalitsa καλώς ήρθες ξανά-δεν σε ξέρω, με το καλό και το δεύτερο μωράκι όπως και να 'χει! :D

Το να κόψεις τελείως το βραδινό δεν ξέρω αν είναι σωστό, μιας και θα λιμοκτονήσεις ως την επομένη. Μπορείς όμως να τρως κάτι πιο ελαφρύ. Εμένα πχ μ' έχουν σώσει οι σαλάτες με μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, τυρί, αυγό.. να παίρνεις και θρεπτικές ουσίες χωρίς να παχαίνουν κι όσο ένα κανονικό γεύμα..

Αχ Supergirl77 μου καλα τα λες θα το προσπαθήσω αύριο και θα σου πω αν τα κατάφερα τελικά .. Αν φτιάξω μια σαλάτα σεφ λες να ειναι βαριά για βραδυ;; Γιατι μου αρέσει πολυ πολυυυυυ !

Link to comment
Share on other sites

Αχ Supergirl77 μου καλα τα λες θα το προσπαθήσω αύριο και θα σου πω αν τα κατάφερα τελικά .. Αν φτιάξω μια σαλάτα σεφ λες να ειναι βαριά για βραδυ;; Γιατι μου αρέσει πολυ πολυυυυυ !

 

Αν αντί για σως που είναι θάνατος λόγω λιπαρών βάλεις πχ γιαούρτι light, λογικά δε θα είναι βαριά! Απ' ό,τι καταλαβαίνω πάντως μπορείς να φας ό,τι θελεις χωρίς υπερβολές το βράδυ - και μουσακά που λέει ο λόγος να θες, αν φας ένα μικρό κομματάκι, πόση ζημιά μπορεί να κάνει; Οι υπερβολές μας την κάνουν τη ζημιά.;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ανάλογα με τον γιατρό, κάποιοι δεν την κάνουν καθόλου αν δεν υπάρχει ιστορικό ή ενδείξεις, κάποιοι την κάνουν προληπτικά.

 

Δεν είναι τίποτα. Σου παίρνουν λιγο αίμα νηστική, σου δίνουν να πιεις 200ml υγρό (συμπυκνωμένη γλυκόζη), περιμένεις μια ώρα, σου παίρνουν ξανά αίμα, άλλη μια ώρα αναμονής και άλλη μια αιμοληψία. Αυτό ήταν. :)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!!στης εξετάσεις ζαχάρου πως τα πήγαινες αλήθεια?εμένα είναι η τελευταία μέτρηση 86 με όριο το 110

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου rafahlida μου .. Έλα καλέ εσυ έχεις πάρει μονο 7 σε ποια εβδομαδα είσαι;; Πως αντεχεις να μην τρως βραδινό;;; Εγω είπα οτι θα το κανω αλλα δεν τα κατάφερνω σήμερα για παράδειγμα που ηταν η πρώτη μέρα προσπάθειας έφαγαν στην αρχή ενα αγγουρακι μετα ενα γιαούρτι και πριν καμια ωρα σηκώθηκα απο τον ύπνο και έφαγα πολυ ωραίο κόκκινιστο κοτόπουλο με πούρε .. Δεν αντεξαααααααα!!!!

χαχαχα αχ βρε πασχαλίτσα και εγώ έχω πολλές λιγούρες και έχει ανοίξει η όρεξη μου πολύ αλλά ο γιατρός μου με μάλωσε..κυοφορώ δίδυμα και μου είπε να πάρω συνολικά μέχρι 14 κιλά,τώρα είμαι 21 εβδομάδων και έχω πάρει συνολικά 8,5 κιλάκια!την ζάχαρη μου την έκοψε εντελώς γιατί μου είπε πως οι πολύδιμες κυήσεις είναι ευαίσθητες σε προ εκλαμψία...όσο για το βραδινό τώρα εγώ τρώγω το μεσημεριανό μου μεταξύ 3 με 4 και αργά το απόγευμα κατά της 7 με 8 τρώγω ένα γιαουρτάκι 2% με πολλά φρούτα και μετά το βράδυ απλά δεν πεινάω..μου εχει τύχει όμως και εμένα κάποιες φορές να ξυπνήσω ξημερώματα για τουαλέτα και να κάνω και μια στάση στην κατσαρόλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ λιγο τρωτε ολες, εγω τρωω πρωινό, μετά τρωω κουλουρι/τοστ και γιαουρτι με μελι ή τυρόπιτα στην δουλεια, μετα μεσημεριανο φαγητο, μετα γλυκο, μετα θα φαω κρεμα, δημητριακα, τυρι, χαλβα, σοκολατα, πατατακια και ο,τι αλλο βρω μπροστα μου μεχρι να μην μπορω να καταπιω αλλο. Πειναω συνεχεια και τωρα στην 22η εβδομαδα εφτασα τα 66 κιλα (απο 54 που ξεκινησα). Εχω και την "δικαιολογια" που εκοψα το καπνισμα με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη αλλα δεν το πιστευω ουτε εγω οτι εχει σχεση. Παω να φαω κι αλλο τωρα γιατι περασαν τουλαχιστον 15 λεπτα απο την ωρα που εφαγα την κρεμα μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Rafahilda κι εγώ κάπου εκεί ήμουν, δε θυμάμαι νούμερο, πάντως εντελώς φυσιολογικά. Ένα πρόβλημα λιγότερο. Πώς και σου έβαλε μόνο 14 κιλά ως όριο; στα δίδυμα δεν προβλέπεται μεγαλύτερη πρόσληψη βάρους; :confused:

 

Πολυ λιγο τρωτε ολες, εγω τρωω πρωινό, μετά τρωω κουλουρι/τοστ και γιαουρτι με μελι ή τυρόπιτα στην δουλεια, μετα μεσημεριανο φαγητο, μετα γλυκο, μετα θα φαω κρεμα, δημητριακα, τυρι, χαλβα, σοκολατα, πατατακια και ο,τι αλλο βρω μπροστα μου μεχρι να μην μπορω να καταπιω αλλο. Πειναω συνεχεια και τωρα στην 22η εβδομαδα εφτασα τα 66 κιλα (απο 54 που ξεκινησα). Εχω και την "δικαιολογια" που εκοψα το καπνισμα με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη αλλα δεν το πιστευω ουτε εγω οτι εχει σχεση. Παω να φαω κι αλλο τωρα γιατι περασαν τουλαχιστον 15 λεπτα απο την ωρα που εφαγα την κρεμα μου. :D

 

Κι εγώ κάπως έτσι τρώω, αν εξαιρέσεις τις σοκολάτες/πατατάκια/χαλβά. Κάνω τις ατασθαλίες μου βέβαια, αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Βέβαια εμένα μου έχει βγει όρεξη πιο πολυ για μεζεδάκια, φαγητό γενικά, όχι τόσο γλυκά ή junk food, οπότε τσιμπολογάω αλλα ίσως λίγο πιο υγιεινά. Προσπαθώ να τρωω και πολλά φρουτα, για να μη με πιάνει λιγούρα για άλλα μετά..

 

Το περίεργο πάντως είναι πως ενώ η ζυγαριά λέει +10/11 :oops::oops::oops: όλοι μου λένε "τι κομψή έγκυος που είσαι" και "αντε, πάχυνες λίγο κι ομόρφυνες". Συν τοις άλλοις μπουτάκι και οπίσθια (με το συμπάθιο) είναι πιο σφιχτά από της (10 χρόνια μικρότερης) αδερφής μου! Κι εγώ που φοβόμουν ότι χωρίς γυμναστική τόσον καιρό θα έχω θέμα...Άμα έχεις καλό σκαρί.. :-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Rafahilda κι εγώ κάπου εκεί ήμουν, δε θυμάμαι νούμερο, πάντως εντελώς φυσιολογικά. Ένα πρόβλημα λιγότερο. Πώς και σου έβαλε μόνο 14 κιλά ως όριο; στα δίδυμα δεν προβλέπεται μεγαλύτερη πρόσληψη βάρους; :confused:

 

 

 

Κι εγώ κάπως έτσι τρώω, αν εξαιρέσεις τις σοκολάτες/πατατάκια/χαλβά. Κάνω τις ατασθαλίες μου βέβαια, αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Βέβαια εμένα μου έχει βγει όρεξη πιο πολυ για μεζεδάκια, φαγητό γενικά, όχι τόσο γλυκά ή junk food, οπότε τσιμπολογάω αλλα ίσως λίγο πιο υγιεινά. Προσπαθώ να τρωω και πολλά φρουτα, για να μη με πιάνει λιγούρα για άλλα μετά..

 

Το περίεργο πάντως είναι πως ενώ η ζυγαριά λέει +10/11 :oops::oops::oops: όλοι μου λένε "τι κομψή έγκυος που είσαι" και "αντε, πάχυνες λίγο κι ομόρφυνες". Συν τοις άλλοις μπουτάκι και οπίσθια (με το συμπάθιο) είναι πιο σφιχτά από της (10 χρόνια μικρότερης) αδερφής μου! Κι εγώ που φοβόμουν ότι χωρίς γυμναστική τόσον καιρό θα έχω θέμα...Άμα έχεις καλό σκαρί.. :-P

Και εμένα λίγο μου φάνηκε το όριο,τόσο ακούω και λένε σε μονή κύηση..(περίπου)ίσως το έκανε γιατί με είδε ότι είχα πάρει "φόρα" ιδικά με τα γλυκά..!σήμερα που είχα υπέρηχο μου είπε να την κάνω την εξέταση της καμπύλης ζαχάρου αλλά σε 3 εβδομάδες περίπου που να είμαι στην 24 εβδομάδα,δεν ξέρω γιατί με ψιλο αγχώνει αυτή η εξέταση...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα λίγο μου φάνηκε το όριο,τόσο ακούω και λένε σε μονή κύηση..(περίπου)ίσως το έκανε γιατί με είδε ότι είχα πάρει "φόρα" ιδικά με τα γλυκά..!σήμερα που είχα υπέρηχο μου είπε να την κάνω την εξέταση της καμπύλης ζαχάρου αλλά σε 3 εβδομάδες περίπου που να είμαι στην 24 εβδομάδα,δεν ξέρω γιατί με ψιλο αγχώνει αυτή η εξέταση...

 

Έχετε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια; Ξέρω ότι τα γλυκά από μόνα τους δε σου δημιουργούν απαραίτητα διαβήτη κύησης, μην ανησυχείς!

 

Εγώ πάλι αποφεύγω όσο μπορώ τη ζυγαριά, αλλά δε μου τη χαρίζει όποτε ανεβαίνω.. :oops:

 

Και το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι δεν τρώω σχεδόν καθόλου γλυκά (κέικ έφτιαξα προχτές και ίσα που δοκίμασα μισό κομμάτι να δω αν το πέτυχα), ούτε τίποτα υπερβολικά παχυντικό αλλά τα κιλά ανεβαίνουν. Μάλλον πρέπει να κόψω τελείως το ψωμί, μιας και πλέον δεν καίω και πολλές θερμίδες και ό,τι παίρνω "κάθεται" - αν και το δρομολόγιο καναπές τουαλέτα γίνεται πάρα πολλές φορές τη μέρα, όλο και κάτι θα καίω απ' τα πήγαινε έλα! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια; Ξέρω ότι τα γλυκά από μόνα τους δε σου δημιουργούν απαραίτητα διαβήτη κύησης, μην ανησυχείς!

 

Εγώ πάλι αποφεύγω όσο μπορώ τη ζυγαριά, αλλά δε μου τη χαρίζει όποτε ανεβαίνω.. :oops:

 

Και το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι δεν τρώω σχεδόν καθόλου γλυκά (κέικ έφτιαξα προχτές και ίσα που δοκίμασα μισό κομμάτι να δω αν το πέτυχα), ούτε τίποτα υπερβολικά παχυντικό αλλά τα κιλά ανεβαίνουν. Μάλλον πρέπει να κόψω τελείως το ψωμί, μιας και πλέον δεν καίω και πολλές θερμίδες και ό,τι παίρνω "κάθεται" - αν και το δρομολόγιο καναπές τουαλέτα γίνεται πάρα πολλές φορές τη μέρα, όλο και κάτι θα καίω απ' τα πήγαινε έλα! :P

Ευτυχώς όχι δεν έχουμε στην οικογένεια ιστορικό διαβήτη άλλα εκτός από τον γιατρό μου έχω ακούσει πως ακόμα και χωρίς ιστορικό είναι εύκολο να το πάθεις στης πολύδυμες κυήσεις για αυτό και από νωρίς μου έκοψε την ζάχαρη τελείως!

Και εγώ πάντως απορώ πως τα τσιμπάω έτσι εύκολα τα κιλά αφού ιδικά τον τελευταίο μήνα προσέχω πολύ την διατροφή μου αν και να είμαι ειλικρινής τα πολλά κιλά τα τσίμπησα όταν δεν πολύ πρόσεχα και έτρωγα γλυκάκια-γαριδάκια κτλ.τώρα θα φάω ένα τοστάκι το πρωί με χυμό και γάλα, το μεσημέρι ότι μαγειρέψουμε(αποφεύγω τα τηγανιτά και τα λιπαρά) απόγευμα γιαούρτι με φρούτα κ το βράδυ η τίποτα η κάτι ελαφρύ και ελάχιστο!βλέπω κάποιες famus πχ την σκορδά και είναι κόκκαλο...απορώ δεν τρώνε τπτ??? ευτυχώς πάντως τα 9 κιλά που έχω τσιμπήσει συνολικά(σήμερα μπήκα στην 22η)δεν μου φαίνονται σχεδόν καθόλου,εσύ τώρα πόσα έχεις πάρει?

Link to comment
Share on other sites

Αστα, ειμαι στα +11, αλλα δε μου φαίνονται ευτυχώς. Αφου ο γαμπρός μου νομίζει οτι κάνω δίαιτα κ με μαλωνε γιατι δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσυνη! Το παλεύω ν αύξηση την αναλογία φρούτων/λαχανικών σε σχέση με ολα τ αλλα μα έρχεται κ Πάσχα.. Δε μας βλέπω καλα!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι κοριτσια!!! εγω ειμαι 23 εβδομαδων και έχω παρει 4-4,5 κιλακια απο 58 πηγα 62 με υψος 1,74... αν και ολη μερα και ολη νυχτα βλεπω στα ονειρα μου μονο γλυκα,και πιστευω τωρα που σταματησα απο την δουλεια θα με βρουν τα κιλα σιγα σιγα.....ευχομαι σε ολες μας καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης !!!!

Link to comment
Share on other sites

Frida μου παίζει μεγάλο ρόλο προφανώς το ότι κινείσαι πολύ,δουλειά και παιδί είναι υπέρ αρκετά!!!εγώ επί 10 μέρες ήμουν ξάπλα και σε εκείνες της μέρες τσίμπησα τα μισά από όσα έχω πάρει...της 2 τελευταίες εβδομάδες που ξεκίνησα να κινούμε δεν έχω βάλει ούτε γραμμάριο επιπλέον,είμαι ακόμα στα 6 και χαίρομαι για αυτό είχα ξεκινήσει να τρομάζω με την ταχύτητα που έμπαιναν γιατί και εγώ τα είχα τα κιλάκια μου πριν την εγκυμοσύνη!

τελικά η κίνηση παίζει μεγάλο ρόλο

 

Μωρέ παίζει ρόλο κ η κίνηση αλλά τώρα που άνοιξε η όρεξη....κλάφτα!!!Για να κάψουμε τα αρνιά του πάσχα θα κινούμαστε 48 ώρες το 24ωρο;)!Ερχές Μαιου που ξαναπάω στον γιατρό θα σας πώ τα μαντάτα :shock::shock:!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καμπύλη ζαχάρου γίνετε προληπτικά η μόνο όταν υπάρχουν ενδείξεις για ζάχαρο?και επίσης με τι τρόπο γίνετε?>

 

Εγώ δεν είχα ενδείξεις απλώς υπάρχει κληρονομικότητα κ είπα να την κάνω προληπτικά!Σου δίνουν να πιείς από όσο ξέρω 50 ή 100 ml γλυκοζης κ σου παιρνουν αίμα 2 με 3 φορές ανά 1 ώρα.Τι ωραίααααααα......:rolleyes:!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλε τι ωραία που τα λες εσυ....!!!!!εχω λιωσει στο γελιο...!!!!σου λεω λοιπον οτι δεν είμαι και το πρώτο μπόι ειμαι 1,63 δηλαδη ενα μετρο και ενα μιλκο που λενε.. αντε δυο!!!!!αλλα ρε κοριτσαρα μου 10 κιλά σε 16 βδομάδες;; Τρατζικ..... Μεχρι να γέννησω θα πάω +30..

 

Είδες-είδες;;;;Πρώτο μπόι μπορεί να μην είσαι αλλά εδώ μιλάμε για κατηγορία φτερού χρυσή μου!!!!Α μην το λές...μπορεί να κοπεί η φόρα στην συνέχεια.....το νού σου μόνο γιατί μετά τον 6ο μήνα βλέπω να σε τρώω στην στροφή( στα κιλά!!!);););)!!!!Άνοιξε η όρεξη κ αλίμονο μου ωρέέέέέέέ:shock::shock::shock::shock::shock:΄!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ενδείξεις απλώς υπάρχει κληρονομικότητα κ είπα να την κάνω προληπτικά!Σου δίνουν να πιείς από όσο ξέρω 50 ή 100 ml γλυκοζης κ σου παιρνουν αίμα 2 με 3 φορές ανά 1 ώρα.Τι ωραίααααααα......:rolleyes:!!!

χαχα φαντάζομαι....την έκανες η θα την κάνεις??εμένα μου είπε ο γιατρός μου να την κάνω τελικά την αλλη βδομάδα που θα είμαι στην 24η εβδομάδα και με έχει πιάσει άγχος απο τώρα γιατί σκέφτομαι εκτος των άλλων οτι θα πρέπει να μείνω εκει 3 ωρες νηστική και το πρωι πάντα πεινάω πολύ....θα περιμένω τα αποτελέσματα σου,λογικά θα την κανεις πρώτη!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ παίζει ρόλο κ η κίνηση αλλά τώρα που άνοιξε η όρεξη....κλάφτα!!!Για να κάψουμε τα αρνιά του πάσχα θα κινούμαστε 48 ώρες το 24ωρο;)!Ερχές Μαιου που ξαναπάω στον γιατρό θα σας πώ τα μαντάτα :shock::shock:!!!!

και εμένα πάντως με το που μπήκα τον 6ο νιώθω να μην χορταίνω με τπτ....χαχα γιουβαρλάκι με λέει ο άντρας μου και δεν με προλαβαίνει στα μεγειρέματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχα φαντάζομαι....την έκανες η θα την κάνεις??εμένα μου είπε ο γιατρός μου να την κάνω τελικά την αλλη βδομάδα που θα είμαι στην 24η εβδομάδα και με έχει πιάσει άγχος απο τώρα γιατί σκέφτομαι εκτος των άλλων οτι θα πρέπει να μείνω εκει 3 ωρες νηστική και το πρωι πάντα πεινάω πολύ....θα περιμένω τα αποτελέσματα σου,λογικά θα την κανεις πρώτη!

 

Μη σε ανησυχεί το θέμα της πείνας. Κι εγώ το φοβόμουν, αλλά σου δημιουργεί τέτοια αίσθηση κορεσμού η γλυκόζη που εγώ δεν πεινούσα και για κανα δυο ώρες μετά!

 

Πάντως καλά τα λέμε βρε κορίτσια ότι χρειάζεται κίνηση, αλλά στην πράξη δε γίνεται πάντα. Όταν πχ περπατήσω πάνω από 20λεπτο με πιάνει η μέση μου, ενώ εν γένει κουράζομαι και πολύ γρήγορα. Και δουλειές να κάνω στο σπίτι τις κάνω σε 10λεπτα με διαλείμματα, με πονάει η κοιλιά μου όταν πηγαινοέρχομαι για ώρα. :cry: Αφού αναρρωτιέμαι αν θα ξαναέχω ποτέ την ενέργεια που είχα πριν από την εγκυμοσύνη, που ήμουν αεικίνητη, duracell!

 

Και ως εκ τούτου, πήρα και λίγο ακόμα το Πάσχα... :oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι κοριτσια!!! εγω ειμαι 23 εβδομαδων και έχω παρει 4-4,5 κιλακια απο 58 πηγα 62 με υψος 1,74... αν και ολη μερα και ολη νυχτα βλεπω στα ονειρα μου μονο γλυκα,και πιστευω τωρα που σταματησα απο την δουλεια θα με βρουν τα κιλα σιγα σιγα.....ευχομαι σε ολες μας καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης !!!!

 

 

χαχαχαχα:lol::lol::lol: Και εγώ βλέπω συνεχεια στον ύπνο μου γλυκά και τρώω κιόλας, που να μην έτρωγα ...:lol: Εγώ πήρα μέχρι στιγμής 3 κιλάκια..

Link to comment
Share on other sites

Μη σε ανησυχεί το θέμα της πείνας. Κι εγώ το φοβόμουν, αλλά σου δημιουργεί τέτοια αίσθηση κορεσμού η γλυκόζη που εγώ δεν πεινούσα και για κανα δυο ώρες μετά!

 

Πάντως καλά τα λέμε βρε κορίτσια ότι χρειάζεται κίνηση, αλλά στην πράξη δε γίνεται πάντα. Όταν πχ περπατήσω πάνω από 20λεπτο με πιάνει η μέση μου, ενώ εν γένει κουράζομαι και πολύ γρήγορα. Και δουλειές να κάνω στο σπίτι τις κάνω σε 10λεπτα με διαλείμματα, με πονάει η κοιλιά μου όταν πηγαινοέρχομαι για ώρα. :cry: Αφού αναρρωτιέμαι αν θα ξαναέχω ποτέ την ενέργεια που είχα πριν από την εγκυμοσύνη, που ήμουν αεικίνητη, duracell!

 

Και ως εκ τούτου, πήρα και λίγο ακόμα το Πάσχα... :oops:

Σωστό και αυτό δεν το είχα σκεφτεί...καλού κακού θα έχω κανένα κρακεράκι στην τσάντα για τον γυρισμό αν έχει πιάσει πείνα!!μήπως ξέρεις αν πειράζει να έχω πιεί το μαγνήσιο και το σίδηρο πρίν την εξέταση?ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό...

Εχεις απόλυτο δίκιο με την κίνηση...με το που μπήκα τον 6ο δεν έχω καθόλου αντοχές ούτε για περπάτημα ούτε για δουλειές και γενικώς λαχανιάζω και κόβομαι εύκολα που ήμουν τσίτα και εγώ...και με πιάνει και εμένα πόνος στην κοιλιά μόλις νιώσω την κούραση....μάλλον λογικό είναι αφού όλο το βάρος της κοιλιάς κρέμεται θα πονέσει!

Πιστεύω πως αν το "Εχεις" το νεύρο θα το ξαναβρείς εν καιρό θέμα χρόνου είναι...!ευτυχώς κρατήθηκα εγώ το Πάσχα και δεν ξέφυγα απο οταν έκοψα την ζάχαρη είδα τεράστια διαφορά στο πως μπαίνουν πλέον τα γραμμάρια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλά τα λέμε βρε κορίτσια ότι χρειάζεται κίνηση, αλλά στην πράξη δε γίνεται πάντα. Όταν πχ περπατήσω πάνω από 20λεπτο με πιάνει η μέση μου, ενώ εν γένει κουράζομαι και πολύ γρήγορα. Και δουλειές να κάνω στο σπίτι τις κάνω σε 10λεπτα με διαλείμματα, με πονάει η κοιλιά μου όταν πηγαινοέρχομαι για ώρα. :cry: Αφού αναρρωτιέμαι αν θα ξαναέχω ποτέ την ενέργεια που είχα πριν από την εγκυμοσύνη, που ήμουν αεικίνητη, duracell!

 

 

Μην ανησυχείς καθόλου, επανέρχεσαι πλήρως. Ο δρόμος που μένω είναι αρκετά ανηφορικός και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όταν μπήκα στον μήνα μου έκανα δύο στάσεις για να ανέβω - και μου κακοφαινόταν πολύ γιατί γενικά περπατάω γρήγορα και ένιωθα λίγο ανήμπορη. Εννιά μέρες μετά που γέννησα θα πήγαινα να με δει ο γιατρός μου οπότε πετάχτηκα να του πάρω ένα δώρο, στην επιστροφή ανέβηκα την ανηφόρα με τη μία χωρίς λαχάνιασμα και στάσεις! Λογικό είναι να κουραζόμαστε πιό εύκολα, ο οργανισμός έχει πέρα από την κανονική του λειτουργία να θρέψει και να φροντίσει έναν άλλο άνθρωπο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...