Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Κορίτσια γέννησα πριν δυό μήνες και τώρα πρέπει να πάω να κάνω την καμπύλη (γιατί στην εγκυμοσύνη μου είχα διαβήτη κύησης). Απλά μου έκανε εντύπωση ότι ο διαβητολόγος μου, μου είπε να κάνω την καμπύλη των 75 με μέτρηση κάθε μισάωρο. Δηλαδή 30, 60, 90 και 120. Και μια της νηστείας, θα πρέπει να τρυπηθώ πέντε φορές! Είχε καμία ανάλογη εμπειρία??? Η κάποια που να είχε διαβητολόγο τον Κερασώτη από το ΙΑΣΩ?

 

ster εμένα με παρακολουθεί η Κανάκη που είναι επίσης στο ΙΑΣΩ και αν κρίνω από τη δίαιτα που μου έδωσε, η οποία γράφει πάνω το όνομα του Κερασώτη, λογικά ακολουθούν την ίδια "γραμμή" (νομίζω ότι ο Κερασώτης είναι και ο υπεύθυνος του ενδοκρινολογικού εκεί, κάπου πρέπει να το είχα δει γραμμένο). Κι εμένα αν θυμάμαι καλά την ίδια μου είχε πει αν κάνω όταν γέννησα την πρώτη φορά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, εμένα στο 184, μου κλείνουν ραντεβού με γυναικολόγο στο Κέντρο Προστασίας μητέρας και παιδιού Χαλανδρίου που είναι και για εγκύους μέχρι και την ίδια μέρα ή το πολύ μέσα σε 2 μέρες! Ανάλογα την περιοχή που μένεις βρίσκουν τρόπου να εξυπηρετηθείς όσο πιο γρήγορα γίνεται. Τρελές εξελίξεις με τον ΕΟΠΥΥ! Για το διαβήτη κυήσεως με παρακολουθεί ιδιωτικά διαβητολόγος, ο οποίος κάνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση και κάνω τις εξετάσεις στη ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ με συμμετοχή 15%.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ. Εκανα την καμπύλη σήμερα (σε όλη την εγκυμοσύνη μου είχα διαβήτη κύησης) και έδειξε 209 στην πρώτη ώρα και 144 στην δεύτερη. Εχω ραντεβού την παρασκευή με τον διαβητολόγο, ας μου πεί κάποια κοπέλα που ξέρει, ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές εκτός εγκυμοσύνης? Ξέρω ότι οι δικές μου είναι απίστευτα αυξημένες αλλά πόσο???

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ. Εκανα την καμπύλη σήμερα (σε όλη την εγκυμοσύνη μου είχα διαβήτη κύησης) και έδειξε 209 στην πρώτη ώρα και 144 στην δεύτερη. Εχω ραντεβού την παρασκευή με τον διαβητολόγο, ας μου πεί κάποια κοπέλα που ξέρει, ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές εκτός εγκυμοσύνης? Ξέρω ότι οι δικές μου είναι απίστευτα αυξημένες αλλά πόσο???

 

Ξεκίνησα να σου απαντάω και τώρα κατάλαβα ότι έκανες την καμπύλη μετά την εγκυμοσύνη.Ή δεν έχω καταλάβει καλα?:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ. Εκανα την καμπύλη σήμερα (σε όλη την εγκυμοσύνη μου είχα διαβήτη κύησης) και έδειξε 209 στην πρώτη ώρα και 144 στην δεύτερη. Εχω ραντεβού την παρασκευή με τον διαβητολόγο, ας μου πεί κάποια κοπέλα που ξέρει, ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές εκτός εγκυμοσύνης? Ξέρω ότι οι δικές μου είναι απίστευτα αυξημένες αλλά πόσο???

 

Τελικά έκανες μέτρηση μόνο ανά ώρα? Εμένα πάντως ήταν 238 την πρώτη ώρα (60) και 95 στις 2 (120). Και η καμπύλη μου ήταν παθολογική. Δεν ξέρω όμως ποιες τιμές από όλες ήταν εκτός ορίων.

Βρήκα αυτό:

 

Αν η γλυκόζη στις 2 ώρες μετά από τη χορήγηση 75 γρ. γλυκόζης από το στόμα είναι 140 -199 mg/dl τότε θεωρούμε ότι έχουμε διαταραγμένη ανοχή γλυκόζης (ΔΑΓ). (Για την καμπύλη σακχάρου τιμές έως 140 mg/dl στις 2 ώρες θεωρούνται φυσιολογικές).

στο http://www.mypefki.gr/el/ygeia/3-3/15-kampyli-sakxarou.html, αναφέρεται σε τιμές εκτός εγκυμοσύνης. σε κάθε περίπτωση μην αγχώνεσαι , ίσως έχεις διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη (όπως κι εγώ) και θα πρέπει να προσέχεις από εδώ και στο εξής, για να μην κάνεις διαβήτη μετά από μερικά χρόνια. δεν είναι τραγικό. Βασικά κάνε υπομονή μέχρι την Παρασκευή!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?Πόσο καιρό μετά τον τοκετό έκανες την καμπύλη?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει ,είδα ότι γέννησες 2 μήνες πριν. Μήπως είναι πολύ νωρίς?Γιατί ο δικός μου είπε όταν αποθηλάσω, δύο άλλοι που ρώτησα μου είπαν στο 3μηνό και στο Ιπποκράτειο που ρώτησα στο διαβητολογικό κέντρο μου είπαν στο 6μηνο.Πιστεύω πως λόγω των ορμονών δεν έχει στρώσει ακόμη ο οργανισμός σου και ίσως να μην δείχνει σωστά η καμπύλη. Έχω διαβάσει κάπου επίσης ότι και ο θηλασμός εκκρίνει ορμόνες που μπορεί να εμποδίζουν την ανοχή στην γλυκόζη..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα μου είχε πει 3 μήνες μετά αλλά την είχα κάνει στους 4,5. σίγουρα πρέπει να παίζει κι αυτό ρόλο. για το θηλασμό το είχαμε ξανασυζητήσει κάπου, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, κι εγώ θήλαζα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!

Έχω και εγώ διαβήτη κύησης από την αρχή της εγκυμοσύνης!!Μέχρι στιγμής τον ελέγχω με διατροφή!!!Εχω ένα πρόβλημα με το βραδυνό!!όλο κρέας τρώω !!Μήπως έχετε υπ'όψιν καμιά εναλλακτική πρόταση για βραδυνό, που να μην ανεβάζει το σάκχαρο??

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θα σας πώ τι έγινε τελικά. Η καμπύλη που έκανα ήταν όντως ανά μισάωρο και το ήθελε για να δεί την διακύμανση των τιμών, το θεωρεί πολύ σημαντικό, έτσι μου είπε. Το αποτέλεσμα της μιας ώρας δεν έχει και τόση σημασία, σημασία έχει το δίωρο και το 144 που έχω είναι 4 μονάδες παραπάνω από το όριο που είναι 140. Και της νηστείας επίσης που πρέπει να είναι κάτω από 110. Αρα μου είπε ότι έχω προδιάθεση για διαβήτη και πρέπει να προσέχω την διατροφή μου, να κάνω μικρά και συχνά γεύματα και να ξανακάνω καμπύλη μετά από ένα χρόνο.

Επίσης ίσως μου είπε να το κάνω στο δίμηνο γιατί έκανα παρέα και τις εξετάσεις του θυρεοειδούς μου που και αυτό ήταν αρύθμιστο.

Τέλος, δεν αποκλείεται η πιθανότητα μελλοντικά να παρουσιάσω διαβήτη. Προς το παρόν για ένα χρόνο είμαι εφησυχασμένη.

Οσο για εναλλακτική λύση για το βραδινό (απαντώ στην φίλη πιο πάνω), είναι μακαρόνια Ζωγράφος που είναι ειδικά για τους διαβητικούς με ένα τριμμένο τυρί light. Εγώ τα έτρωγα σε όλη μου την εγκυμοσύνη και δεν μου σήκωσαν ποτέ το σάκχαρο.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ. Εκανα την καμπύλη σήμερα (σε όλη την εγκυμοσύνη μου είχα διαβήτη κύησης) και έδειξε 209 στην πρώτη ώρα και 144 στην δεύτερη. Εχω ραντεβού την παρασκευή με τον διαβητολόγο, ας μου πεί κάποια κοπέλα που ξέρει, ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές εκτός εγκυμοσύνης? Ξέρω ότι οι δικές μου είναι απίστευτα αυξημένες αλλά πόσο???[/QU

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΝ ΑΓΧΟΝΕΣΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΖΑΧΑΡΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 70-110.ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα σας πώ τι έγινε τελικά. Η καμπύλη που έκανα ήταν όντως ανά μισάωρο και το ήθελε για να δεί την διακύμανση των τιμών, το θεωρεί πολύ σημαντικό, έτσι μου είπε. Το αποτέλεσμα της μιας ώρας δεν έχει και τόση σημασία, σημασία έχει το δίωρο και το 144 που έχω είναι 4 μονάδες παραπάνω από το όριο που είναι 140. Και της νηστείας επίσης που πρέπει να είναι κάτω από 110. Αρα μου είπε ότι έχω προδιάθεση για διαβήτη και πρέπει να προσέχω την διατροφή μου, να κάνω μικρά και συχνά γεύματα και να ξανακάνω καμπύλη μετά από ένα χρόνο.

Επίσης ίσως μου είπε να το κάνω στο δίμηνο γιατί έκανα παρέα και τις εξετάσεις του θυρεοειδούς μου που και αυτό ήταν αρύθμιστο.

Τέλος, δεν αποκλείεται η πιθανότητα μελλοντικά να παρουσιάσω διαβήτη. Προς το παρόν για ένα χρόνο είμαι εφησυχασμένη.

Οσο για εναλλακτική λύση για το βραδινό (απαντώ στην φίλη πιο πάνω), είναι μακαρόνια Ζωγράφος που είναι ειδικά για τους διαβητικούς με ένα τριμμένο τυρί light. Εγώ τα έτρωγα σε όλη μου την εγκυμοσύνη και δεν μου σήκωσαν ποτέ το σάκχαρο.

 

Welcome to the club, ster. κι εγώ μια απ τα ίδια. Εμένα μάλιστα με είχε βάλει σε κανονική δίαιτα πάλι μετά την εγκυμοσύνη, την ίδια που έκανα και όταν ήμουν έγκυος. μου είπε ότι έπρεπε να χάσω άμεσα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης και γενικά να προσέχω για να μην κάνω μελλοντικά διαβήτη. Μετά από 2 μήνες που ήμουν οκ από κιλά μου είπε να σταματήσω τη δίαιτα και να προσπαθήσω αυτό με τα συχνά γεύματα. Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε καλό γιατί έγινα στυλάκι :) Σίγουρα η ψυχολογία είναι πολύ καλύτερη από την περίοδο της εγκυμοσύνης, γιατί τουλάχιστον ότι τρως έχει αντίκτυπο μόνο σε σένα, όχι και στο έμβρυο.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!

Έχω και εγώ διαβήτη κύησης από την αρχή της εγκυμοσύνης!!Μέχρι στιγμής τον ελέγχω με διατροφή!!!Εχω ένα πρόβλημα με το βραδυνό!!όλο κρέας τρώω !!Μήπως έχετε υπ'όψιν καμιά εναλλακτική πρόταση για βραδυνό, που να μην ανεβάζει το σάκχαρο??

 

Κι εγώ ζυμαρικά θα σου πρότεινα, καθώς είμαι και πολύ fun, αυτά τα ζωγράφος δεν τα ξέρω αλλά παίρνω μαύρα και δε μου έχουν ανεβάσει ποτέ τις τιμές μου. και από πάνω βάζω milner τριμμμένο (κι έτσι έχεις και την ομάδα του κρεατικού). είναι πολύ καλή και εύκολη λύση για βράδυ.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eτσι είναι Νανά, δυστυχώς μπήκα και εγώ στο club. Και σε αυτό το τελευταίο που λες, έχεις απόλυτο δίκιο. Από εδώ και πέρα το αντίκτυπο αφορά τον εαυτό μας, κάτι είναι και αυτό. Και για αυτό και φοβάμαι ότι επειδή αφορά μόνο τον εαυτό μας, θα κάνω και τις ατασθαλίες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πειράζει να κάνεις και τις ατασθαλίες σου, εμένα μου το είχε πει από μόνη της η γιατρός, μου είχε πει "τώρα δεν έχεις πια μωρό στην κοιλιά σου, που σημαίνει και καμία σοκολατίτσα πού και πού αν φας δε θα πάθεις τίποτα" και δεν είναι και ιδιαίτερα "στοργικός" άνθρωπος. Οπότε κι εγώ έτρωγα πού και πού καμία μικρή , με μέτρο βέβαια και πάντα έχοντας στο νου μου ότι αν το παρακάνω θα το μετανιώσω κάποτε. Νομίζω συνηθίζεται, ένιωθα σαν να είμαι σε δίαιτα και πρέπει να τρώω προσεκτικά. Εγώ τώρα στην εγκυμοσύνη νιώθω χάλια με τους περιορισμούς, αλλά πιστεύω φταίνε και οι ορμόνες. Τι να κάνεις...να λες πάλι καλά που το πήραμε χαμπάρι και μπορούμε να το προλάβουμε. Για φαντάσου να σου έλεγαν σε μερικά χρόνια "έχεις διαβήτη".

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nana θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Στην πρώτη σου εγκυμοσύνη είχες διαβήτη κύησης ο οποίος εμφανίστηκε και στην δεύτερη? Δηλαδή αν ξαναμείνω έγκυος θα έχω πάλι διαβήτη κύησης? (αυτό ξέχασα να τον ρωτήσω)

Και επίσης εμένα μου είπε να τρώω κανονικά από όλα απλά μετρημένα. Και γλυκά και βαριά φαγητά αλλά με μέτρο. Με το καλό το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Nana θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Στην πρώτη σου εγκυμοσύνη είχες διαβήτη κύησης ο οποίος εμφανίστηκε και στην δεύτερη? Δηλαδή αν ξαναμείνω έγκυος θα έχω πάλι διαβήτη κύησης? (αυτό ξέχασα να τον ρωτήσω)

Και επίσης εμένα μου είπε να τρώω κανονικά από όλα απλά μετρημένα. Και γλυκά και βαριά φαγητά αλλά με μέτρο. Με το καλό το παιδάκι σου.

Σ ευχαριστώ!

Ναι, και στην πρώτη μου είχα διαβήτη κύησης, που τον είχα ελέγξει μόνο με διατροφή. Ίσως η δική μου καμπύλη μετά τον τοκετό ήταν πολύ χειρότερη απ τη δική σου, γιατί εδώ θυμάμαι είχα και μια τιμή 254 (!), εκτός από τη δίαιτα μου είχε δώσει και ένα χαπάκι, glucophage. Άρα εσύ πρέπει να είσαι πιο "ελαφριά" περίπτωση. Πάντως η ενδοκρινολόγος μου είχε πει εξ αρχής ότι θα ξαναπάω εκεί με εξετάσεις που μου είχε πει να επαναλάβω μετά από ένα χρόνο, εκτός αν προέκυπτε εγκυμοσύνη. Έτσι λοιπόν όταν έμεινα έγκυος την πήρα τηλέφωνο και μου είπε να βρεθούμε μετά την αυχενική. Με έβαλε κατ ευθείαν σε δίαιτα, μου είχε πει να μετριέμαι απ την αρχή αν θυμάμαι καλά, και μου έγραψε καμπύλη (νομίζω 2ωρη) από νωρίς, η οποία πάλι βγήκε παθολογική. Μου είχε πει εξ αρχής όμως ότι πάλι θα είχαμε θέμα. Δεν ξέρω, πιθανόν όταν έχεις προδιάθεση να εξυπακούεται ότι θα κάνεις και διαβήτη κύησης. Μάλιστα αυτή τη φορά δε γλίτωσα και την ινσουλίνη. Μου είπε η γιατρός ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι και πιο επιβαρυμένη από την προηγούμενη, και ότι είναι λογικό να είναι οι τιμές μου πιο αυξημένες γενικά. Μη σε απογοητεύω βέβαια, είναι και νωρίς για σένα να τα σκέφτεσαι όλα αυτά. Ίσως αν έχεις ελαφριά προδιάθεση να είναι καλύτερα τα πράγματα, πάντως μια παρακολούθηση από νωρίτερα θα την έχεις, σίγουρα, έστω και για προληπτικούς λόγους.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

αααααα εδώ είμαστε..... κ εγώ το Σάββατο έκανα την καμπύλη-με 50gr όμως κ μου βγήκε οτι είμαι στα όρια... το άλλο Σάββατο μου είπε να πάω να κάνω την μεγάλη καμπύλη 100gr κ αμα είναι ανεβασμένη τότε μου είπε να πάω σε ειδικό κλπ κλπ κλπ.... απο τότε έχω ψιλοφρικάρει κ προσέχω τί τρώω- ε ενα μικρό γλυκάκι την ημέρα το θέλω... το τελευταιο πράγμα που θέλω είναι να μετράω με γραμμάρια την κάθε ποσότητα για να φάω... έλεος.... υπομονή βρε κορίτσια....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό με τη μικρή καμπύλη βλακεία μου φαίνεται...αφού την κάνεις που την κάνεις, ας κάνεις καλύτερα τη μεγάλη εξ αρχής να ξεμπερδεύεις..άσε που κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί να έχεις θέμα και η μικρή να μην το δείξει. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τη συστήνουν οι γιατροί. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι, ελπίζω να μη σε ξαναβρούμε εδώ!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nana από ότι κατάλαβα δηλαδή εγώ στο τσακ το γλίτωσα το χαπάκι... Πάντως στην εγκυμοσύνη μου είχα από την πρώτη ημέρα διαβήτη κύησης (δεν πρόλαβα να χαρώ την είδηση ότι η χοριακή έδειξε ότι είμαι έγκυος). Εκτός από διατροφή όμως ο διαβητολόγος μου ξεκίνησε κατευθείαν και ινσουλίνη μικρή δόση βέβαια αλλά δυστυχώς τρυπιόμουν καθημερινά. Είχα φτάσει και εγώ 259 στην πρώτη ώρα τότε. Ούτε που θέλω να τα θυμάμαι. Τώρα που είσαι πάλι εγκυούλα το χαπάκι το παίρνεις ή το σταμάτησες?

Link to comment
Share on other sites

πώς το κατάλαβες τόσο γρήγορα? Σε είχε βάλει να κάνεις την καμπύλη από νωρίς? Συνήθως τη συστήνουν αργότερα στην πρώτη εγκυμοσύνη.είχες οικογενειακό ιστορικό διαβήτη ή κάτι άλλο? Όντως είναι σπαστικό να κάνεις τη δίαιατα από νωρίς, εγώ τουλάχιστον στην πρώτη εγκυμοσύνη την έκανα για 2 μήνες μόνο, τώρα που την κάνω από νωρίς έχω κουραστεί πάρα πολύ. το χαπάκι για λίγο το πήρα, για ένα ή δύο μήνες, τότε που είχα κάνει την καμπύλη μετά τον τοκετό. δεν είναι κακό όμως γιατί μου είχε πει μια φίλη μου (ειδικευόμενη) γιατρός ότι βοηθάει στο μεταβολισμό και σου κόβει και την όρεξη. Αν ισχύουν αυτά, τότε ίσως γι αυτό έχασα τόσο γρήγορα τα κιλά μου.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω κι εγώ διαβήτη κυήσεως. Κι εγώ έκανα καμπύλη από την αρχή και είδαμε αμέσως ανεβασμένο ζάχαρο. Πήγα σε διαβητολόγο και μου είπε ότι θα το παλέψουμε με διατροφή. Μου έδωσε διατροφή η διατροφολόγος και τώρα το παλεύω έτσι. Είναι λίγο σπαστικό, αλλά τί να κάνουμε? Δεν υπάρχει επιλογή. Βέβαια κάποιες μέρες ξεφεύγει λίγο. Εχθές το μεσημέρι έφαγα λίγα φασολάκια λαδερά χωρίς πατάτα, σαλάτα και λίγο τυρί. Μου είπε οι μετρήσει ςνα είναι μία ώρα μετά το γεύμα μέχρι 110. Εχθές μου έδειξε 136. Και ένα άλλο πρωινό που έφαγα μόνο μία φέτα ψωμί και μία φέτα milner, πάλι 130. Μου είπε η διατροφολόγος βέβαια ότι αυτό είναι ο διαβήτης. Οι τιμές ξεφεύγουν 3-4 φορές το μήνα, οπότε συνεχίζω με διατροφή. Ελπίζω να μην χρειαστεί ινσουλίνη γιατί μου φτάνει η ένεση innohep.

Επίσης, να προτείνω κι εγώ ένα βραδινό που το κάνω 2 φορές την εβδομάδα. Ομελέτα με δύο αυγά και τριμμένο τυρί!

Link to comment
Share on other sites

Nana επειδή είχα μια βιοχημική τον προηγούμενο μήνα για αυτό και αμέσως μόλις έμεινα έγκυος ο γιατρός μου σύστησε την καμπύλη η οποία ήταν ανεβασμένη στο φουλ και σωτήρια για το μωράκι μου γιατί δεν χάθηκε χρόνος, κατευθείαν μπήκα στην θεραπεία.

Και εμένα μου είπε ότι αν σε ένα χρόνο που θα ξανακάνω καμπύλη βγεί πιο αυξημένη θα πάρω χαπάκι..

Salvation οι γνώμες των γιατρών διαφέρουν. Εγώ μετριόμουν μία ώρα μετά το γεύμα με όριο 120-130 (και η μια ώρα να ξεκινάει από την στιγμή που αρχίζω το φαγητό). Μακάρι όντως να μην χρειαστείς ινσουλίνη, εμένα ήταν 212 στην πρώτη ώρα της καμπύλης για αυτό μου ξεκίνησε. Μέτρησε και η βιοχημική βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ster εμένα βγήκε 178 στην πρώτη ώρα με 75ml. Είχα κι εγώ βιοχημική τον Ιούλιο του 2011 από εξωσωματική. Και τώρα έχω δίδυμα πάλι από εξωσωματική. Μου είπαν ότι η δίδυμη κύηση επιβαρύνει καθώς τα μωρά έχουν περισσότερες ανάγκες, ρίχνουν το ζάχαρο και μόλις φάω ανεβαίνει πιο εύκολα. Επίσης είμαι 12η εβδομάδα και έχω πάρει δύο κιλά. Ο διαβητολόγος με μάλωσε, είπε δεν έπρεπε να πάρω καθόλου. Η μαία είναι πιο ελαστική βέβαια και ο γυναικολόγος. Εσείς έχετε πάρει κιλά?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...