Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

βερα και που βρισκεις το κακο σ αυτο???? να αδιαθετησει στα 16 εννοω.ειναι διαφορετικοι ρυθμοι αναπτυξης.......

 

τι θελω να πω..... κι αν τα εχω καταλαβει σωστα.....

 

αν το κοριτσακι αυτο που σας λεω αδιαθετουσε αμεσα δηλαδη αν η εξεταση που εκανε τους ελεγε οτι σε 1 χρονο θα αδιαθετησει τοτε θα της δινανε αυξητικη...... τωρα που εχουν 3 χρονια περιθωριο δεν αγχωνονται.... (λεμε τωρα......αν ειναι δυνατον να μην αγχωνεται η μανα οσο αναισθητη κι αν ειναι....) πιστευουν οτι σε διαστημα τριετιας θα αναπτυχθει και θα φτασει τα υπολοιπα παιδακια της ηλικιας του.....

 

ελπιζω να πανε ολα καλα και να γινει αυτο ειδαλως θα αρχισω κι εγω να μετραω την ορμονη αυτη στην κορη μου κι ας μου τη λετε μακαρονι...... μπορει απο σπαγγετι να μου γινει πεννα ριγγατονι.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γι' αυτό ανησυχώ για τη μικρή μου !!!! Είναι κληρονομικό από τη μάνα το πότε θα αδιαθετήσει? Γιατί εγώ αδιαθέτησα 6η δημοτικού και η μητέρα μου 5η! Υπάρχει καμία περίπτωση να πάρει από την πεθερά μου και να αδιαθετήσει στα 16 που αδιαθέτησε αυτή?????????

 

 

μην μου αγχωνεσαι και εισαι και εγκυουλα.....:D:D:D

κι εγω ετσι ακριβως αδιαθετησα και η φυση ειχε προνοησει και μου ειχε δωσει ευτυχως υψος..... μεχρι την πεμπτη ημουν 160. μετα αδιαθετησα και πηρα ακομα 5 ποντακια και τωρα ειμαι κανονικη θεωρω.....δεν ειμαι και μοντελα αλλα ελπιζω να κανω την καλοφαγη την κορη μου.......

χαχαχαχα:P:p:p

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανησυχώ γιατί είναι κοντούλα πολύ και δε νομίζω μέχρι 6η δημοτικού να φτάσει το 1,60, ούτε καν το 1,50. Εκτός αν πάρει από την πεθερά μου που αδιαθέτησε αργά ... αλλά γίνονται αυτα????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ εσύ τι ύψος έχεις και ανυσηχείς τόσο; άσε και εμένα η πεθερά μου ψιλοτάπα είναι γμτ.

 

Εγώ είμαι 1,63 και ο άντρας μου 1,86.

 

Η πεθερά ήταν κοντούλα μικρή και αδιαθέτησε αργά και είναι 1,76!!!!

 

Αύριο πάμε για εξετάσεις!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν πήγαμε έλειπε στην Θεσσαλονίκη θα επιστρεψει αυριο Τετάρτη μόνο δεν ξέρω αν θα μας δεχτεί πήγαν πίσω τα ραντεβού του βλέπεις!Α! να σε ρωτήσω mamy η φεριτίνη σας ηταν καλή? Εμείς είχαμε 9 με ΦΤ 15 τώρα παίρνει σίδηρο και του άνοιξε λίγο η όρεξη.Μου είπαν η χαμηλή φερετίνη προκαλεί ανορεξία. Τρώει ο μικρούλης σου. Εμένα με το ζόρι να φάει 100γρ. όλη μέρα, ευτυχώς πίνει περίπου 600γρ. γάλα και σώζουμε την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Για σασ κοριτσια ειμαι κενουρια στιν παρεα σασ κι εγω εχω κοριτσι με χαμιλο αναστιμα ,ειδι εχουμε ξεκινισει αυξιτικη αρμονι ,ξερετες καπιον που περνι ? τι γνομι εχουν? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

staybatra ο μικρός μου δεν τρώει και έχει χαμηλή φεριτίνη από τοτε που γεννήθηκε

τώρα φτάσανε τα κατώτατα όρια αλλά η ορέξη παραμένει η ίδια

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλισα εγώ γνωρίζω μια συνάδελφό μου στη δουλεία που ο γιος της έπερνε αυξητική ορμόνη πριν 5 χρόνια για τρία έτη συνεχόμενα, το τελικο του ύψος έφτασε το 1.69

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ξεκεινισαμε πριν απο 2,5 -3 χρονια περιπου(δεν θημαμε ακριβος) καναμε εξετασεισ αυτα τα γνοριζετε και περιμεναμε την εγκριση του υπουργιου ,αλλα πριν φτασομε εκει πηρα κι αλλι γνομη απο αλλο γιτρο γιατι δεν ηξερα τι με περιμενι ,φοβομουνα παρα πολλη ,δοξα το θεο μεχρι τωρα παμε καλα ,οταν ξεκινισαμε την θεραπεια ηταν 1,36 -11 χρωνον -τωρα ειναι1,54 -14 χρωνον (με τις δικεσ μασ μετρισρεις),σε μια βδομαδα εχομε ραντεβου τοτε θα ξερω καλιτερα.Εχω κουραστει παρα πολλη στην αρχι καναμε κια μια μερα διακοπι τωρα κανουμε καθε μερα.Νομιζω οτι εχω και σινεχια ,ο γιος μου ειναι 13 χρονον και εχει υψος1,42 (με της μετρισεις πριν απο 6 μενις) τον εχω παει κι αυτον στον γιτρο εχομε κανει εξευτασεις τορα που θα παω την κορη θα διξω κι αυτουνου της εξετασεις .εσιε τι λετε εχει καλο υψος? εγω βλεπω για κοντο.το IGF-1 του ειναι στα 747ειναι μεσα στο ορια αλλα δεν κσερω :(.παντος εμαθα πολα κοριτσα που διαβαζω τα αρθρα σας .για σας θα τα πουμε

Link to comment
Share on other sites

Βερα γιατι ανισιχεις κι εγω στα 15 μου αδιαθετισα οσο αργα τοσο καλητερα εχω ακουσει,ποσο χρονον ειναι η κορι σου ? η δικια μου ειναι 14 κουτε αυτη εχει αδιαθετισει .

Link to comment
Share on other sites

O mmicha το 2008 μας ανέφερε ότι ένας απλός & αξιόπιστος τρόπος να υπολογίσουμε το ύψος του παιδιού μας είναι να διπλασιάσουμε το ύψος του όταν ήταν 2 ετών. δηλαδή ο γιος μου που ήταν 86 εκ. θα γίνει 1.72.

Οταν ανέτρεξα σόλα τα παιδικά βιβλιάρια της ευρύτερης οικογένειας ανακάλυψα ότι δεν υπάρχουν περασμένα στοιχεία ανάπτυξης πέρα του ενός έτους στην καλύτερη περίπτωση. Είμαστε όλοι παλιοί καραβάνες της δεκαετίας του 70. Μήπως κάποιος γονέας έχει στοιχεία ενηλικου ατόμου πόσο ύψος είχε στα δύο του?

Για να κάνουμε ένα γκάλοπ. Ξεσκονίστε βιβλιάρια δικά σας αδελφών και μεγάλων σας παιδιών να δούμε αν επιβεβαιώνεται η θεωρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βερα γιατι ανισιχεις κι εγω στα 15 μου αδιαθετισα οσο αργα τοσο καλητερα εχω ακουσει,ποσο χρονον ειναι η κορι σου ? η δικια μου ειναι 14 κουτε αυτη εχει αδιαθετισει .

 

Ανησυχώ γιατί εγώ αδιαθέτησα στα 11 και ξέρω ότι αυτά είναι κληρονομικά και φοβάμαι ότι και η κόρη μου θα αδιαθετήσει στα 11 και θα μείνει ζουμπάς. Εμένα τώρα είναι σχεδόν 3 ακόμα. Χτες της κάναμε κάτι εξετάσεις αίματος αλλά θα αργήσουν να βγουν. Εσείς πότε το ανακαλύψατε? Είχατε ανεπάρκεια αυξητικής?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ακου να σου πω,εγω την ανακληψα στην πεμπτη δημοτικου κι οταν πηγε 6 πιο πολη.εγω ειπα στην παιδιγιατρο να μετρισει και τοτε ωρικαμε οτι ανικι στα κοντα παιδια διλαδι ξεκινισαμε απο την 5 ,μεχρι να κλισουμε ρανδεβου,να κανυμε εξετασεις,να βγουν τα αποτελεσματα πηγε στην 6.εσει τι βλεπεις δηλαδι ποσ σου φενεται με σιγρισι τα αλλα παιδια? εγω εβλεπα στην ταξη τα αλλα κοριτσια πιρανε αποτομα ενο η δικια μου οχι.κανωντας εξετασεις βγικε το αποτελεσμα οτι της ληπει η αυξητικι .ενα μονο δεν εχω κανει να βρω την αιτηια γιατη δεν παραγει ο οργανισμος?μας ειπανε τοτε κατι παθητικο δεν βλεπουν αλλα θα ηθελα να μαθω

Link to comment
Share on other sites

18μηνών ακριβώς εμένα ήταν 80,5. Εσένα ακριβώς 18μηνών ήταν 79?

Ανησυχώ γιατί τη βλέπω ότι είναι πιο κοντή από όλα τα παιδάκια της ηλικίας της όπου κι αν πάμε ... σε πάρτυ, σε κούνιες, στο σταθμό ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως κορίτσια εγώ 2 χρονών το βιβλιάριο μου γράφει ότι ήμουν 91πόντους

τελικό ύψος έχω 1,68 , οπότε στη δική μου περίπτωση ο διπλασιασμος δεν ίσχυσε

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλίσα, η κόρη σου πώς την δέχτηκε την ολη διαδικασια; Διαμαρτύρεται ότι είναι επίμονη;

Της συναδέλφου μου ο γιος που ήταν και πιο μεγάλος όταν ξεκίνησε τις ενεσούλες τις έκανε και μόνος του αλλά ψυχολογικά πολλές φορές ήταν δύσκολα επειδή έπρεπε να τη κάνει κάθε βράδυ και φυσικο ήταν κάποιες φορές να αγαναχτεί

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο γιατρος μας είπε οτι όσο ενα παιδί βρίσκεται μέσα στην καμπύλη δεν χρειάζονται αυτές οι εξετάσεις! Ο μικρός σήμερα είναι 2,5 χρονών και 7 ημερών, υψος 89 και βάρος 10200. Τι να κάνω να επιμείνω για εξετάσεις? Εσεις σε αυτά τα όρια είσασταν?

Link to comment
Share on other sites

να σου που mamy ειχε ανχος στην αρχι ,οπος το λες καθε βραδι της ενεσυλες δεν ειναι και ευκολο,πριν απο 6 μινες μας αλαξανε το φαρμακο επιδι ειχε ελιψι μας εγγραψαν αλλο φισικα και το σκεβος αλαξε με τι το καναμε την ενεση τωρα ειχε περισσοτερο αγχος να σου που κι εγω ειχα ,μερικες φορες δεν πετιχενα ετσι οπος πρεπι και ανχονομουνα .Σε τι ηλικια ξεκινισε του σιναδελφου σου ο γιος κια σε πιο νοσοκομιο ?

Link to comment
Share on other sites

Βερα μου τωρα τι να σου πω στο βιβλιαριο το βρηκα ετσι εγγραφε ,η δικια σου πιο ψηλι ειναι απο την δικια μου οταν ηταν 18. τι σου λεει ο γιατρος ? σου εχουν πει κατι η απο μονι σου αγχονεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...