Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

εχω κλεισει ραντεβου τελη Ιουνιου να τον ξαναδει μου ειπε θελει να δει την αναπτυξη του..να κλεισω και στο Παιδων ραντεβου??εχετε να μου προτεινετε κατι??δεν ξερω που να ψαξω..και να ακολουθει την δικη μου καμπυλη παλι ανυσυχιτικο δεν ειναι που ειναι στον πατο η σωματομεδινη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα επαιρνε 5 ποντους τον χρονο μετα 3.5 , Κάνουμε την εξεταση και ειχαμε πληρης ανεπαρκεια. βλεπουν βεβαια και αλλα χαρακτιριστικα υψος γονιων και παπουδων και καποια αλλα εξωτερικα χαρακτηριστικα. η γνωμη μου οταν θες να πασ ΠΑΙΔΩΝ το πεντελησ και το αγια σοφια. Από το αγλαια Κυριακου εγω προσωπικα εχω ασχημη εμπειρια. Με φρεναραν έχασα χρόνο και δεν μου εγραφαν την εξεταση μου έλεγαν οτι ολα καλα!!να κανει το μωρο

δραστηρια αθληματα για να ενεργοποιηται η αυξητικη ορμονη!!

Μόνο που τα σκέφτομαι γίνομαι έξαλη!!Ένα βήμα ημουν να παρω τα αποτελέσματα να παω να τους τα δείξω!!!!!!!!!!!!!!!!!Το παιδι ειχε πληρησ ανεπαρκεια και αυτοι μου έλαγαν να κανει το μωρο δραστηρια αθληματα!!παρε γνωμες , αν με τοσο χαμηλη σωματοπεδινη και στασιμοτητα υψους 8 μηνες αν πρεπει να ανησυχεις..Έσένα θα πάρει τους 5 ποντους που πρεπει για το έτος??

 

Άκόμη και ένας παλιός ενδοκρινολόγος που είχα παει την μικρη μου είχε πει οτι αν πέσει κατω απο τους 5 ποντους το έτος να τρεξω. Έτσι και έκανα!!Λάθος μου έπρεπε νώριτερα αλλα είχα πέσει σε λαθος γιατρούς!!Κάλιο αργά παρα ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

γραψαμε ελεγχο αυξητικης (βασικα επειδη επεμενα εγω η Χ θεωρει οτι ειμαστε καλα)

που την κανατε? παω Βιοιατρικη ας πουμε?

Μητερα με εοπυυ δε παιζει ...

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γατουλα ποσο ετων ειστε τωρα και ποσο υψοσ? εμεις την καναμε στην βιοιτρικη στην μιχαλακοπουλου. μας την ειχανε γραψει μεσω εοπυυ αλλα κατι δωσαμε και εμεις αλλα δεν θυμαμαι ποσα. χρονια σε απασχολει και σενα γατουλα το θεμα κανε την εξεταση να ξερεις που βρισκεσαι.

και εγω αυτο ηθελα να φυγω απο την ιδεα. παρολο που ηταν η μικρη παντα μεσα στις καμπυλεσ η αυξητικη με μινιμουμ το 10 ουτε 5 δεν ηταν πληρησ ανεπαρκεια και αρχισαμε θεραπεια! πηρε και 3.5 ποντουσ μονο το τελευταιο ετος!

 

ποσους ποντουσ πηρατε το τελευταιο ετοσ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι 8,2 ετων κ 1.21 με το ζορι κ αυτο (καλα κιλα 20,3 μινιον παντα) θεωρητικα παιρνει παντα τους 5-6 π το ετος οποτε ακολουθει μια σταθερη κλιμακα για αυτο κ δε κοπτεται η Χ. Η οστικη της εδειξε 1 ετος πισω. Θα την παω στου Αλιμου γιατι 7.30 το πρωι να τρεχω το παιδι προς τα κει ειναι δυσκολο. Μουπανε οτι η γλυκαγονη χορηγειται με ενεση. Βαζουν πεταλουδα? Μετα απλα αναμενουμε για μετρησεις? Σου ζαλιστηκε? Αν ηταν να τη πιει θαλεγα οτι θα ξερασει σιγουρα...αποτελεσματα σε ποσο καιρο?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

να μπαινει πεταλουδα. προαιτιμασε λιγο τη μικρη. ειναι 8 θα ειναι πιο συνεργασιμη. η δικια μου δεν ηταν ουτε 6 και τα πραγματα ηταν δυσκολα. ζαλιστηκε ειχε ταση για εμετο. ευτυχωσ δεν της επεσε το ζαχαρο αλλα μονο η πιεση .οριακα την τελιωσαμε την διαδικασια. ειχαμε παρει μαζι καραμελεσ γλυκα και κατι να την ταισουμε μολισ τελιωσουμε. τα αποτελεσματα πολυ γρηγορα 2-3 μερεσ. με μινιμουμ το 10 ειχαμε κατω απο 5 σε ολους τους χρονουσ.σε ενα μηνα καναμε και την δευτερη τα ιδια χαλια και αυτη και καταθεσαμε την αιτηση στην επιτροπη. αν οι τιμεσ ειναι κοντα στο δεκα μπορει να εχει μερικη ελλειψη.

 

οπως και να εχει καλη επιτυχια και περιμενω νεα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ελα κ ηθελα να γραψω, εχτες πηραμε τα αποτελεσματα κ επειδη δε καταλαβαινα την τυφλα μου πηρα την Χ τηλ να της τα πω .....ειπε ολα οκ....σωματομεδινη τσιμπησε 11.2 στα 120 λεπτα οποτε την θεωρει καλη ....ρωτα οτι θες γιατι δε πολυσκαμπαζω (απο 0 ως 180 ηταν <0,1-1-0,2-0,1-11,2-5-2,4)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν καταλαβα καλα στον χρονο 120 πηγε η αυξητικη ορμονη 11,2?(ειναι καλα δεν μπορει να πεις κουβεντα ειναι πανω απο 10!)εμενα στον χρονο 120 ειχε 4.00! στον χρονο 0 ειχε 0.52 στον χρονο 60 ειχε 0.62 ουτε καν 1!! καταλαβεσ!!

 

στο τελος δεν τα καταλαβαιωνω αυτα που μου γραφεισ πχ διπλα στον χρονο 0 ποσο γραφει διπλα στον χρονο 60 πόσο?

 

ολα καλα αμα στο λεει και η γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

Ο γυιός μου είναι σχεδόν 13ετών και επειδή δεν παίρνει ύψος, είναι 1,50μ ο ποιο κοντός στην τάξη του, καινούργια ρούχα έχουμε να αγοράσουμε 2 χρόνια. Γενικά, δεν τρώει κιόλας, δεν έχει καθόλου όρεξη, από μόνη μου του έκανα την εξέταση Igf-1 η οποία έδειξε 146ng/ml δεν ξέρω αν είναι χαμηλή. Επίσης κάναμε και την ακτινογραφία στην παλάμη και έδειξε οτι έχει καθυστέρηση στην ανάπτυξη των οστών 1,5 χρόνο πίσω. Με την πείρα σας θεωρείτε πως υπάρχει πρόβλημα?Σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι χαμηλη , καλο ειναι να υπαρξει καποια συναντηση με ενδοκρινολογο

επισης γονιδιακα σε υψος οι γονεις που βρισκεστε?

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω ανησυχήσει πολύ. εγώ είμαι 1.65 ο μπαμπάς 1.79 έχουμε και έναν μικρότερο γυιό κατά τέσσερα χρόνια, και τον έχει σχεδόν φτάσει, 4 πόντους έχουν διαφορά. Πήρα τηλ. στα ΠΑΙΔΩΝ και μου λένε μετά τον Ιούλιο για ραντεβού. Κάποιον που να δούμε ιδιωτικά? σε ιατρείο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αποψη μου να αρχισετε να τρεχετε . ειστε ψηλοι και οι δυο!! ιδιωτικα χαρμανδαρη ευαγγελια παρτε γνωμεσ οχι μια γνωμη. θεωρω οτι υπαρχει θεμα και το παιδι ειναι ηδη 13!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι νωρίς.Μίλα με την ενδοκρινολόγο σου για να δείτε το θέμα της πρώιμης ήβης.Εμάς μας τσεκάρει κάθε φορά που πηγαίνουμε αν μυρίζουν οι μασχάλες του και κάποια στιγμή είχαμε κάνει και έλεγχο αρκετών ορμονών που σχετίζονται με το θέμα αυτό.

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!!!

Είμαι πολύ προβληματισμένη και θα ήθελα την συμβουλή σας. Η κόρη μου είναι 7 χρονών και 5 μηνών. Έχει ύψος 118 εκ. και 19,2 κιλά. Την παρακολουθεί ενδοκρινολόγος τον τελευταίο χρόνο. Πριν από 7 μήνες λοιπόν κάναμε αιματολογικές εξετάσεις όπου όλα ήταν φυσιολογικά (και η σωματομεδίνη). Τώρα ξαναπήγαμε στον ενδοκρινολόγο, πήρε 4 εκ. σε 6 μήνες όπου αυτό είναι πολύ καλό και επαναλάβαμε τις αιματολογικές οι οποίες θα βγούνε την Τρίτη. Αυτή τη φορά μας ζήτησε να κάνουμε και την εξέταση της οστικής ηλικίας. Πήγαμε χτες σε ένα μεγάλο ακτινολογικό κέντρο και την κάναμε. Ο ακτινολόγος γνωματεύσει ότι η οστική ηλικία της κόρης μου είναι 9 ετών. Εγώ πολύ στενοχωρημένη πήρα την ακτινογραφία και την πήγα στον ενδοκρινολόγου που μας παρακολουθεί. Εκείνος μετά από ενδελεχή έλεγχο που έβγαλε την οστική ηλικία της κόρης μου 7 χρονών και 9 μηνών, λίγο παραπάνω δηλαδή από ότι είναι η χρονολογική της ηλικία. Μου είπε να σκίσω τη γνωμάτευση του ακτινολόγου και να ξαναπάμε σε 6 μήνες. Ήθελα να ρωτήσω, σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, και τελικά ποια γνωμάτευση πρέπει να θεωρήσω σωστή? Είμαι πολύ προβληματισμένη. Αν κάποια μανούλα έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ας την μοιραστεί μαζί μου. Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ ειναι ....βαλε 8,4 κ 20,3 κ 122 (παει να το πιασει ουτε αυτο ακομα)

4 π σε 6μηνο ειναι σουπερ

οστικη ......γνωματευση απο Μητερα κ ενδοκρινολογο καπου 2 χρονια αποκλιση

οποτε κρατα μικρο καλαθι στο νουμερο

ελεγξε την δες οτι ειναι οκ κ τελος!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ολα οκ ειναι ....βαλε 8,4 κ 20,3 κ 122 (παει να το πιασει ουτε αυτο ακομα)

4 π σε 6μηνο ειναι σουπερ

οστικη ......γνωματευση απο Μητερα κ ενδοκρινολογο καπου 2 χρονια αποκλιση

οποτε κρατα μικρο καλαθι στο νουμερο

ελεγξε την δες οτι ειναι οκ κ τελος!

 

πω πω ... πολύ αδύνατη είναι η δικιά σου. Εμένα μου έχει πάρει ρε γμτ πολύ σε κιλά. Είναι 27800!!!! Και δεν έχει πάρει το αντίστοιχο σε πόντους τόσο πολύ. Τέσπα ...

 

Κι εμάς μας είχαν διαγνώσει πιο μπροστά από την ηλικία μας 2-3 μήνες στο παίδον και μου είπε η ενδοκρινολόγος να της την πάω να τη δει κι αυτή.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Ο γιος μου έχει θέμα με την αυξητικη ορμονη. Κάναμε όλες τις εξετάσεις στο παίδων. Δυο καμπύλες που έδειξαν μεγάλη έλλειψη αυξητικές. Οι γιατροι στο νοσοκομειο μας έλεγαν ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα με την επιτροπη. Όμως καταθέσαμε την αίτηση και απορρίφθηκε. Ψ

Χωρίς αιτιολογία.εχετε εμπειρία παρόμοια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είμαστε στο ίδιο στάδιο, και βλέπω έχουμε τις ίδιες απορίες,η πρόταση σου με την λίστα πράγματι θα είναι διαφωτιστική αν μπορεί να γίνει, πάντως η δικιά σου απο κιλά τουλάχιστον μου φαίνεται ότι είναι καλή... έτσι δεν είναι?

Νόμιζα ότι αφού το έχεις περάσει το πακέτο με τον αδελφό σου θα σου ήταν πιο εύκολο, εκείνος αλήθεια πως τα πήγε? είχε αποτέλεσμα? πόσα χρόνια ήταν στη θεραπεία?

Θα βοηθούσαν πιστεύω κι αυτές οι πληροφορίες από κάποιον που το έχει περάσει και τέλειωσε, αν είναι φυσικά δυνατόν

Καλή δύναμη σου εύχομαι!

 

Γεια κανουμε θεραπεια 6 μηνες περιμενουμε την 2η αποφαση για να συνεχισουμε ....βαλαμε 4 ποντους...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...