Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

για ελεγχο αυξητικης σκεφτεσαι?

 

Δεν θέλω να το σκέφτομαι ακόμη, ελπίζω να μην χρειαστεί να μπούμε ούτε στην διαδικασία του ελέγχου αλλά ούτε και της παροχής αυξητικής...προτιμώ να είμαστε χαμηλού αναστήματος αρκεί να είμαστε μέσα στα φυσιολογικά όρια. Αυτό που τρομάζει είναι κάποια πιθανή ακραία μορφή χαμηλού αναστήματος.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Jen, για την ιστορία 4 ετών και 2 μηνών η κορη μου ήταν 97,8 εκ.

 

ευχαριστώ κοριτσάκι αλλά τα κοριτσάκια έχουν άλλες καμπύλες, οπότε δεν συγκρίνω. Εμείς πέσαμε στην 3η...:-(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ ειμαστε Γατουλα!

 

Λοιπον τη μετρησα ορθια τώρα είναι 107. Τα γραφω κι εδώ γιατι μια φορά κράσαρε ο υπολογιστής κι εχασα τα παντα!

 

Επίσης Γατουλα νομιζω φέτος λόγω λιγότερων ιωσεων ισως? Πηγαμε καλύτερα γιατι έψαξα τα μμν μας και το μετρο το φτάσαν μετα τον Ιουλιο, οποτε τους 6 ποντους τους πηραν πρν καν περασε χρονος. :-)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα παρεα παμε!

βεβαια βαλει στο 5-10 ειμαστε αλλα δε βαριεσαι

περσυ καλοκαιρι ειχε τσιμπησει λιγο

73-83-89-96-102 η 103 πηγε στο ετος

παιρνει 6-7 ετησιως οποτε δε λεμε τιποτα

(μπηκε και σε μερικα 6αρια!!!!!! αλλα φοραμε και 3αρια χαχαχχα)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ναι ασε με τα ρουχα, φετος βαρεθηκα κι εγω και τα εδωσα μερικα χαχαχα ενταξει το 4-5 της παει καλα και πλεον το 110-116 το φοράει εστω κ λιγο μπολικο, φυσικα ολα τα 104αρια επισης και το 98 ενιοτε (3 οπως λες) χαχαχαχα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειδα μεγάλη διαφορά ήδη απο το κολυμβητήριο! Παει ενα μηνα μονο και βλεπω διαφορα, υποθετω οτι σφιγγει το κορμακι και δείχνουν πιο τεντωμενα... 2 χρονιες περυσι δεν ηθελε με τιποτα φετος εχει ξετρελαθει!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι πολύ θορυβημένη, μετά από πολύ καιρό κάναμε ξανά επαναλητπικές εξετάσεις στον γιο μου και η σωματομεδίνη συνεχίζει να είναι χαμηλή, 30 βγήκε και έχει κλείσει εδώ και 3 μήνες τα 4 έτη....

Και κάναμε τις εξετάσεις γιατί έχει κολλήσει για πάρα πολύ καιρό στα 97 εκατοστά...:(

 

Υπάρχουν κ χειρότερα!!!93,5 ο Β.4χρ κ 2 μηνών.

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα παρεα παμε!

βεβαια βαλει στο 5-10 ειμαστε αλλα δε βαριεσαι

περσυ καλοκαιρι ειχε τσιμπησει λιγο

73-83-89-96-102 η 103 πηγε στο ετος

παιρνει 6-7 ετησιως οποτε δε λεμε τιποτα

(μπηκε και σε μερικα 6αρια!!!!!! αλλα φοραμε και 3αρια χαχαχχα)

 

Είστε πολύ αδύνατες εσείς!!!! Εμείς είμαστε 19,5κιλά!!!! Πήραμε 2,5κιλά σ' ένα χρόνο που είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

βκήκανε οι εξετάσεις και θα τις πάω απόψε στον ενδοκρινολόγο.....θα δούμε

εσείς σε τι φάση βρίσκεστε;

εμείς παλεύουμε να βάλουμε κανένα γραμμάριος αλλά δύσκολο

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Mε βάση αυτό το πολύ κατατοπιστικό άρθρο, καταληγω στο οτι χαμηλη σωματομεδίνη δεν σημαίνει πάντα οτι υπάρχει πρόβλημα στην αυξητική ορμόνη, σωστά? Ναι αλλά αν υπάρχει και χαμηλός ρυθμός ανάπτυξης ύψους τότε δεν ειναι λογικό να συμπαιρένουμε οτι κάτι παίζει και με την αυξητική ορμόνη?

 

Και όταν γράφει μπορεί να είναι και κάτι άλλο τι άλλο εννοει?

 

Επίσης γράφει οτι η μέτρηση της IGF είναι ευκολη σε σχέση με αυτη της αυξητικης ορμόνης GH. Πως γίνεται η μέτρηση της GH? Δεν ειναι μια απλή εξέταση αίματος?

 

Function_analysis σου έστειλα με pm το email μου αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί μου.

 

Από κάποια παράξενη νομοτέλεια, όσες φορές έχω μπεί στο forum αυτό είναι από το camping τον μήνα Αύγουστο.

 

Η σωματομεδίνη κυκλοφορεί στο αίμα διαρκώς και ο χρόνος "διάσπασής" της είναι αρκετά μεγάλος ώστε η ανίχνευσή της και μέτρησή της να είναι σχετικά σταθερές στον χρόνο.

 

Η αυξητική αντιθέτως, εκλύεται κατά "ριπάς" και η διάσπασή της είναι αρκετά ταχεία.

Σαν αποτέλεσμα έχει το να μην μετράται μια μέση τιμή της ορμόνης αλλά μια μεγίστη τιμή την οποία προσπαθούν να εκτιμήσουν με διαδοχικές δειγματοληψίες.

 

Πιο συγκεκριμένα, αφού διεγείρουν φαρμακευτικά τον οργανισμό του παιδιού ώστε να παράξει την ορμόνη, του παίρνουν δείγματα αίματος ανά τακτά χρονικά διαστήματα (20 λεπτά έως μισή ώρα δεν θυμάμαι ακριβώς) και για κάποιες ώρες.

Από τις τιμές των διαδοχικών δειγμάτων και με βάσει κάποιες καμπύλες που θεωρούν ότι ισχύουν apriori, προσπαθούν να υπολογίσουν την πρώτη κορυφή (peak) που είναι και η τιμή που τελικά ανακοινώνουν.

Δηλαδή, πολύ signal proccessing σε αμφισβητούμενα θεμελιώδη = μέτρηση αμφιβόλου ακρίβειας.

 

Πρακτικά, τα παιδιά τα κρατάνε ξαπλωμένα με μια "πεταλουδίτσα" στο χέρι για να κάνουν εύκολα τις διαδοχικές αιμοληψίες χωρίς να τα τρυπάνε συνέχεια, κάτι που δεν τους αρέσει και τόσο.

 

Μεταξύ αυξητικής και σωματομεδίνης υπάρχει μια απροσδιόριστη (τουλάχιστον για την εποχή που διάβαζα) σχέση αιτίου αποτελέσματος ή στατιστικής συσχέτισης.

Αυτό που είδα στην κόρη μου είναι ότι τεχνητή αύξηση της αυξητικής ορμόνης αύξησε εντός 12ώρου την σωματομεδίνη.

Το κατά πόσο η σχέση αυτή είναι μίας κατεύθυνσης (μονόφορη) και ποίας, ή δύο κατευθύνσεων, δεν μου είναι σαφές.

Οι δε γιατροί θα σου απαντήσουν γενικά και στο φλού πχ: υπάρχει σχέση αλλά ....

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυξητικής και σωματομεδίνης υπάρχει μια απροσδιόριστη (τουλάχιστον για την εποχή που διάβαζα) σχέση αιτίου αποτελέσματος ή στατιστικής συσχέτισης.

Αυτό που είδα στην κόρη μου είναι ότι τεχνητή αύξηση της αυξητικής ορμόνης αύξησε εντός 12ώρου την σωματομεδίνη.

Το κατά πόσο η σχέση αυτή είναι μίας κατεύθυνσης (μονόφορη) και ποίας, ή δύο κατευθύνσεων, δεν μου είναι σαφές.

Οι δε γιατροί θα σου απαντήσουν γενικά και στο φλού πχ: υπάρχει σχέση αλλά ....

 

Καλημέρα

nmicha χαίρομαι που σε ξαναακούω , εμένα οι δημοσιεύσεις μου όταν πρωτο αντιμετώπισα το πρόβλημα με βοήθησαν πολύ και σε ευχαριστώ για αυτό

όσον αφορά τη σχήση αυξητικής και σωματομεδίνη ενδοκρινολόγος του εξωτερικού μου είπε ότι είναι αμφίδρομη χωρίς όμως να δίνει σε αυτό και ιδιαίτερη σημασία

πάντως όταν κάναμε για πρώτη φορά εξετάσεις και οι δύο βρίσκονταν χαμηλά

 

εσείς τώρα πώς τα πατε;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

nmicha χαίρομαι που σε ξαναακούω , εμένα οι δημοσιεύσεις μου όταν πρωτο αντιμετώπισα το πρόβλημα με βοήθησαν πολύ και σε ευχαριστώ για αυτό

όσον αφορά τη σχήση αυξητικής και σωματομεδίνη ενδοκρινολόγος του εξωτερικού μου είπε ότι είναι αμφίδρομη χωρίς όμως να δίνει σε αυτό και ιδιαίτερη σημασία

πάντως όταν κάναμε για πρώτη φορά εξετάσεις και οι δύο βρίσκονταν χαμηλά

 

εσείς τώρα πώς τα πατε;

 

Ευχαριστώ mamy-g.

 

Με την ευκαιρία να πω ότι διόρθωσα το e-mail μου στον λογαριασμό μου, γιατί βρήκα αρκετά μηνύματα που μου είχαν σταλεί τα προηγούμενα χρόνια, χωρίς να έχω λάβει γνώση και να φαίνομαι "γαιδούρι" σε αυτούς που μου έστειλαν τα pms, πράγμα για το οποίο τους ζητώ καθυστερημένα συγνώμη.

Το σφάλμα ήταν αποκλειστικά δικό μου, γιατί είχα δώσει ένα e-mail που με τα χρόνια κατέστη ανενεργό.

 

Τώρα, με το "πως τα πάτε", αν εννοείς για την κόρη μου, είναι στα 23 προς τα 24 χρόνια της, οπότε το θέμα για εμάς έχει λήξει εδώ και πολλά χρόνια.

Αντιλαμβάνομαι όμως, από πληροφορίες που μου μεταφέρουν, ότι οι γιατροί σήμερα δεν κάνουν τις μ@λ@κίες που έκαναν στην περίπτωσή μας και αυτό το βρίσκω πολύ θετικό για εσάς τους γονείς που τα περνάτε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Περί οστικής ηλικίας

 

Διάβασα διάφορα μηνύματα που περιλαμβάνουν ερωτήσεις/απορίες σχετικά με το περιεχόμενο σε πληροφορία ή την σημασία της οστικής ηλικίας.

 

Η σύντομη απάντησή μου είναι:

Η ποιοτική της συνιστώσα είναι υπαρκτή, η ποσοτική της αμελητέα.

Είναι μια εξέταση την οποία απαιτεί το ιατρικό πρωτόκολλο και τούτο γιατί έχει παρατηρηθεί μεγάλη συσχέτιση προβλημάτων ανάπτυξης με καθυστερημένη οστική ηλικία.

Αυτό δηλαδή που θα σας πει ο γιατρός "Η οστική του ηλικία είναι 6μήνες/ένα χρόνο πίσω από την χρονολογική του/της" είναι μία ακόμη ένδειξη ότι υπάρχει πρόβλημα, πράγμα που όμως ήδη πρέπει να γνωρίζετε παρακολουθώντας το ύψος του/της και την ταχύτητα αύξησής του.

 

Η μακρά μου απάντηση είναι ότι το σχετικό θέμα μπορεί να σας φανεί χρήσιμο στο να αξιολογήσετε το επίπεδο του γιατρού σας.

Η προφανής ερώτηση από σας προς αυτόν/αυτή σίγουρα θα είναι:

"Και τι μας λέει αυτό γιατρέ;"

Ένας γιατρός που είναι σχετικός με το θέμα, σέβεται τον εαυτό του και την επιστήμη που υπηρετεί, θα σας απαντήσει κάπως έτσι:

"Ότι η ανάπτυξη των οστών του παρουσιάζει εικόνα ενός παιδιού νεώτερου κατά 6μήνες/ενός χρόνου. Είναι κάτι σύνηθες σε παιδιά που παρουσιάζουν καθυστερημένη ανάπτυξη" (σωστά δεν θα χρησιμοποιήσει την λέξη "πρόβλημα" γιατί κάτι τέτοιο δεν έχει ακόμη αποδειχθεί).

Αλλά μέχρις εκεί και όχι παραπέρα, γιατί από εδώ και ύστερα`αρχίζει η σπέκουλα.

Ένας/μία γιατρός που επενδύει περισσότερο στις δημόσιες σχέσεις παρά στην ιατρική, θα το πάει και λίγο -έως περισσότερο- παραπέρα:

"Αυτό είναι και καλό, διότι μας δείχνει ότι έχει χρονικό περιθώριο να "φτάσει" αργότερα τους συνομηλίκους του".

Ο/η γιατρός αυτός/η ή παντελώς άσχετος/η είναι (που συνήθως δεν είναι) ή έχει μπει στο εμπόριο ελπίδων ή όπως λέμε στην χρηματιστηριακή αργκό πουλάει λάδι φiδιού (snake-oil).

Για τους λόγους που θα εξηγήσω στην συνέχεια, γνωρίζει ότι κάτι τέτοιο είναι στην καλύτερη περίπτωση πολύ συζητήσιμο, αλλά γίνεται πάντα ευχάριστα αποδεκτό από τους γονείς που διψούν ν' ακούσουν κάτι το θετικό.

Είναι δε και ασφαλές, γιατί δεν μπορεί να ελεγχθεί στο μέλλον και να του/της ζητηθούν ευθύνες.

 

Αλλά ας πάρω τα πράγματα με την σειρά:

 

Η οστική ηλικία μας δείχνει το σημείο του "δρόμου" που βρίσκονται τα οστά μέχρις ότου να "κλείσουν", οπότε και η καθ' ύψος ανάπτυξη ολοκληρώνεται (η κατά πλάτος συνεχίζεται μέχρι τα γηρατειά).

Από πουθενά δεν προκύπτει ότι τον δρόμο αυτόν τα οστά τον διανύουν γραμμικά και ισοταχώς, ώστε να έχει λογική ο απλουστευτικός συνειρμός:

"Αφού τα κορίτσια ψηλώνουν μέχρι 16 χρονών και η δική μου είναι ένα χρόνο πίσω, αυτό σημαίνει ότι θα ψηλώνει μέχρι τα 17 της."

Στις περισσότερες των περιπτώσεων θα υπάρξει σε κάποιο χρονικό σημείο μια επιτάχυνση και το περιβόητο "κλείσιμο" θα πάει στην θέση του.

Άλλωστε, η ανάλυση που προσφέρει η διαγνωστική αυτή μέθοδος είναι στις μικρές ηλικιές 6 μήνες και στις μεγαλύτερες ένας χρόνος.

Εκεί κοντά στο "κλείσιμο", επειδή οι μεταβολές είναι ασυμπτωτικές, το σφάλμα καθορισμού το σχετικού χρόνου είναι πρακτικά μεγαλύτερο του θεωρητικού ενός έτους.

Γι' αυτό έγραψα ότι είναι ασφαλές εμπόρευμα για τον φιδέμπορα.

Το σφάλμα στον προσδιορισμό της "υπόσχεσης" είναι μεγαλύτερο από αυτή την ίδια την "υπόσχεση". Τι έλεγχο να κάνεις σε τέτοια περίπτωση;

Δείτε το και αλλιώς:

Έχετε σήμερα ένα χαρτονόμισμα κάποιας αξίας σε ένα πληθωριστικό περιβάλλον.

Για εσάς έχει κάποια (σημερινή) αξία. Σε δέκα + χρόνια τι αξία θα έχει;

 

Και πάμε τώρα στα πιο ψηλά γράμματα.

Η καθ' ύψος ανάπτυξη εξαρτάται στον μεγαλύτερο βαθμό από τα δύο μακρά οστά των ποδιών.

Το μήκος του κορμού παρουσιάζει πολύ μικρότερες`αποκλίσεις.

Γι΄αυτό όταν στο τραπέζι κάθεται μια κυρία του 1,60 δίπλα σε έναν νεαρό του 1,90 δεν έχουν διαφορά ύψους 30 εκατοστά όπως όταν στέκονται όρθιοι.

Άρα, λογικά θα έπρεπε να κοιτάμε την οστική ηλικία αυτών των οστών και όχι της παλάμης.

Σωστά;

Σωστά αλλά, δεν... Γιατί;

Για να δει κάποιος την κατάσταση των δύο αυτών οστών πρέπει να κάνει ακτινογραφία στο γόνατο.

Μεγαλύτερη ακτινογραφική πλάκα, δυσκολότερο στήσιμο του ποδιού στο ακτινολογικό μηχάνημα απ΄ότι της παλάμης και για σιγουριά θέλει δύο ακτινογραφίες υπό γωνία 90 μοιρών.

Άσε που ο Ατλας με τις ακτινογραφίες αναφοράς είναι από το χεράκι της κόρης του ακτινολόγου που θέσπισε την εξέταση και όχι από το γωνατάκι της.

Κάποιος φιδέμπορας εδώ θα ισχυρισθεί ότι όλα τα οστά κλείνουν μαζί, οπότε δεν έχει νόημα παραπάνω κόπος και κόστος.

Δήλωση ίσης αξιοπιστίας με αυτή του ΓΑΠ "Λεφτά υπάρχουν".

Σε μελέτες που έχουν γίνει σε φυσιολογικά αναπτυσσόμενα άτομα και τονίζω την λέξη φυσιολογικά, έχουν παρατηρηθεί αποκλίσεις συν πλην έξι μηνών και πλέον ανάμεσα στα διάφορα οστά το ιδίου ατόμου. Για το κλείσιμο, μην τα ξαναλέμε, τα είπαμε.

Αλλά δεν χρειάζεται να ανατρέξετε στη διεθνή σχετική βιβλιογραφία, λίγες σελίδες να γυρίσετε πίσω σε αυτόν εδώ τον μίτο θα δείτε ερωτήσεις του τύπου "Μου έβγαλαν δύο οστικές ηλικίες. Ποια παίρνουμε;" (απάντηση δική μου: Καμία, αυτό προσπαθώ να σας πω με πολλά λόγια).

Για άτομα με καθυστερημένη/προβληματική ανάπτυξη δεν γνωρίζω να έχει γίνει παρόμοια μελέτη.

Τότε μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ο τρόπος που γίνεται η εξέταση;

Οχι, το γιατί το διαβάσατε ήδη όταν έγραφα για την ασφάλεια της "υπόσχεσης" του φιδέμπορα.

 

Τα παραπάνω δεν μου τα είπε κανένας, τα διαμόρφωσα διαβάζοντας σκεπτόμενος και επεξεργαζόμενος τις διάφορες πληροφορίες.

Σας τα κατέθεσα, γιατί όπως θα έχετε καταλάβει είμαι ευαισθητοποιημένος στο θέμα, έχω συναντήσει νεαρές γιατρίνες που συμπεριφέρονται, άθελά τους, σαν φιδέμπορες από άγνοια και γιατί έτσι έμαθαν δίπλα σε πραγματικούς φιδέμπορες.

Ελπίζω να σας φανούν κάποια`στιγμή χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

nmicha καλώς ήρθες ξανά στο τόπικ, είναι απόλαυση να σε διαβάζουμε.

 

Εμείς έχουμε προγραμματίσει πρόκληση αυξητικής στο παίδων με την παιδοενδορκινολόγο που μας παρακαολουθεί για τέλη Σεπτέμβρη καθώς ο γιος μου έπεσε κάτω της 3ης καμπύλης. Από ότι μου είπε άλλαξε λιγάκι η διαδικασία, δεν χρειάζεται να κάνουμε πια εισαγωγή αλλά πάμε το πρωί νηστικοί και φεύγουμε το μεσημέρι. Συνολικά θα του κάνουν 3 τρυπήματα και με την ευκαιρία θα κάνουμε και πολλές άλλες αιματολογικές μαζί. Αλλά ίσως να βάλουν και πεταλούδα, δεν το διευκρίνησε.

Ταυτόχρονα ξεκίνησα να του κάνω και συμπυκνωμένη διατροφή γιατί έχει έλλειψη σε διάφορα στοιχεία.

Επίσης κατά τύχη βρήκαμε ότι έχει φουλ κρεατάκια/αμυγδαλές/βουλωμένα αυτιά και μάλλον τον Σεπτέμβρη θα του τα αφαιρέσουμε. Κάπου είχα διαβάσει τη σύνδεση μεταξύ κακής ανάπτυξης λόγω μη επαρκούς οξυγώνωσης όταν ένα παιδάκι έχει κρεατάκια (ροχαλίζει πολυ άσχημα). Ξέρεις κάτι επι του θέματος;

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την οστική που γράφεις, και εγώ πλέον δεν της δίνω πολυ σημασία, γιατί σε μια προσφατη βγηκε άλλη ηλικία τα δάχτυλα και άλλη ο καρπός και η γιατρός μας είπε παιρνουμε τον μέσο όρο, που ήταν καλά. Ενώ πέρσι είχε βγει άλλο. Όντως, δεν φαίνεται να έχει κάποια επιστημονική βαρύτητα πέρα την συγκρίσεως με το βιβλίο αναφοράς που έχει τις ακτινογραφίες για κάθε ηλικία.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάτι επι του θέματος;

 

Ευχαριστώ Jen για το καλωσόρισμα.

Περαστικός είμαι...

 

Γι' αυτό που ρωτάς, δεν νομίζω ότι έχει σχέση, αλλά το γράφω έτσι για να γράψω κάτι.

 

Σε μια κλινική έρευνα που είχε γίνει σε Σκανδιναβική χώρα ή στην Φιλανδία, αν θυμάμαι καλά, είχαν παρακολουθήσει την φυσιολογική έγχυση της αυξητικής ορμόνης σε παιδιά κατά την διάρκεια του νυκτερινού τους ύπνου.

Είχαν βρει λοιπόν ότι η μεγίστη ποσότητα παρετηρείτο λίγες ώρες πριν το φυσιολογικό ξύπνημα του παιδιού*.

Για τον λόγο αυτό και όσα παίρνουν εξωτερικά πρόσθετη ορμόνη η ένεση γίνεται το βράδυ πριν κοιμηθούν, ώστε να μιμούνται κατά το δυνατόν την φυσιολογική λειτουργία.

 

Εδώ αρχίζω την σπέκουλα.

 

Αν τα κρεατάκια του εμποδίζουν τον φυσιολογικό ύπνο, μπορεί αυτά να επηρεάζουν την έγχυση της ορμόνης. Αλλά επαναλαμβάνω η σκέψη μου αυτή είναι τελείως στον αέρα.

 

(*) και αν το σκεφθούμε η φύση δεν κάνει τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από τον φούρναρη της γειτονιάς μας που σηκώνεται στις 4 το πρωί, πάει στον φούρνο του, ζυμώνει, πλάθει, βάζει τα καρβέλια στην στόφα την ώρα που προθερμαίνει τον κλίβανο, κλιβανίζει -αποκλιβανίζει, έτσι ώστε όταν εμείς πάμε φρέσκοξυπνημένοι στις 8 το πρωί, να βρίσκουμε φρέσκο ψωμί.

Η φύση δεν μπορεί να είναι χειρότερα οργανωμένη από τον φούρναρη της γειτονιάς μας...

Link to comment
Share on other sites

nmicha σε ευχαριστώ για την...σπέκουλα. Προσωπικά δεν μου φαίνεται παράλογη η σκέψη σου.

 

Αλλά σήμερα είχαμε νέα δεδομένα, πήραμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων τα οποία δείχνουν μεγάλη πιθανότητα (το πιθανότερο δηλαδη, απλά δεν βρήκαν αρκετά έγκλειστα) να έχει στίγμα Α μεσογειακής αναιμίας, οπότε μπαίνουν νέα δεδομένα στον ορίζοντα μιας και διάβασα ότι ένα σύμπτωμα ίσως είναι και χαμηλός ρυθμός. Ή ίσως όλα μαζί προσθετικά και συνδυαστικά, κρεατάκια, στίγμα, έλλειψη αυξητικής, να συνεισφέρουν στην γενική χαμηλή ανάπτυξη...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...