Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

καλησπέρα!!

Εχω μια μικρή που σε μια εβδομάδα γίνεται 4 ετών,

Η ανάπτυξη της δεν είναι καθόλου καλή και αναμενόμενη.

Είναι 96 πόντους μάλλον (την μετράει η μαμά μου γιατί σε εμένα δεν κάθεται).

Πάντα είχαμε άγχος με το ύψος και η παιδίατρος μου το εχει επισημάνει από πολύ νωρίς.

Επιμένει να την πάω σε ενδοκρινολόγο για εξετάσεις, αλλά εγώ φοβάμαι τα αποτελέσματα. Βέβαια θα την παω απλά ακόμη το καθυστερώ.

Ημασταν παντα στις χαμηλές καμπυ΄λες.

Φοβάμαι πολύ όλη τη διαδικασία της αυξητικής ορμόνης.

Εγώ είμαι 35 ετών και χαμηλού ύψους (1.55).Εξετάσεις που είχα κάνει μικρή δεν είχα έλλειψη αυξητικής, είχε όμως ο αδερφός μου και ο ο οποίος ειχε κάνει τη θεραπεία. Οπότε ξέρω πολύ καλά πως είναι.

Τα ερωτήματα μου καταρχήν είναι:

-Η έλλειψη αυξητικής ορμόνης κληρονομείται ή είναι τυχαίο; Αφού εγώ δεν είχα μπορεί η μικρή να έχει;

-Εχουμε και πρόβλημα με κρεατάκια και υπερτροφικές αμυγδαλές. Αυτά καθυστερούν την ανάπτυξη;

-Πως μπορεί ένα παιδί να δεχτεί μια τετοια θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φατσουλα 96 ξαπλα η ορθια?????? γιατι αν ειναι ορθια και η δικια μου ορθια ειναι 91 τωρα.....ουφφφφφφφφφφφφφφ

να πας να κανεις εξετασεις αιματολογικες πρωτα, γιατι εφτασες κατευθειαν στην αυξητικη?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

όρθια . Η μαμα μου προσπαθεί να τη μετρήσει.

Εχω αγχωθεί παρα πολύ!!!

Και φοβηθεί πολύ.

Ευτυχως βρηκα το τόπικ αυτό μπας και ξεαγχωθώ και ενημερωθώ από παρόμοιες περιπτώσεις.

θεωρώ ότι το ύψος της είναι πολύ χαμηλό.\Την βλέπω και με μικρότερα παιδάκια και πονάει πολύ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

Εχω διαβάσει το τόπικ και εχω σημειώσει τις εξετάσεις.

Η παιδιατρος εδώ και πολύ καιρό μου λεει να πάω σε παιδοενδοκρινολόγο. Εγώ όλο το αναβάλλω.Τώρα λέω να πάω το Σεπτέμβρη.

Εσυ Γατούλα, αν κατάλαβα καλά, μετρήσεις κάνετε μέχρι τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ.

Εχω διαβάσει το τόπικ και εχω σημειώσει τις εξετάσεις.

Η παιδιατρος εδώ και πολύ καιρό μου λεει να πάω σε παιδοενδοκρινολόγο. Εγώ όλο το αναβάλλω.Τώρα λέω να πάω το Σεπτέμβρη.

Εσυ Γατούλα, αν κατάλαβα καλά, μετρήσεις κάνετε μέχρι τώρα;

 

Μα γιατί το αναβάλλεις??? Εγώ έχω πάει σε παιδοενδοκρινολόγο τη μικρή εδώ και πολύ καιρό ... χωρίς να μου έχει πει η παιδίατρος. Καλό δεν είναι να ξέρεις αν έχει κάτι το παιδί? Τι ύψος έχετε εσείς οι γονείς?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το αναβάλλω γιατί φοβάμαι.

Φοβάμαι τη διαδικασία της αυξητικής. (λες και είμαι σίγουρη..)

1,55 εγώ, 1,71 ο άντρας μου.

Ολη αυτή τη διαδικασία (με τις ενέσεις) τηΝ είχε περάσει στο παρελθόν ο αδερφός μου.

Εγώ δεν είχα ελλεψη, παρά του χαμηλού ανστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Βρε φατσουλα σορρυ κιολας, αλλα αυτο το φοβαμαι, δε το δεχομαι! αντιθετως αρνουμαι να σκεφτω ετσι.

Την εχω ξετιναξει στις εξετασεις για να ειμαι σιγουρη οτι το παιδι μου ειναι καλα, ισως κοντο και τιποτα αλλο.

Την παρακολουθω με παιδοενδοκρινολγο και ολα τα αποφασισα μονη μου παντελως.....αν ακουγα τους παιδιατρους θα εχα αφησει το χοληστερινακι μου ερμο......

κινητιοποιησου και ξεκινα ΤΩΡΑ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε φατσουλα σορρυ κιολας, αλλα αυτο το φοβαμαι, δε το δεχομαι! αντιθετως αρνουμαι να σκεφτω ετσι.

Την εχω ξετιναξει στις εξετασεις για να ειμαι σιγουρη οτι το παιδι μου ειναι καλα, ισως κοντο και τιποτα αλλο.

Την παρακολουθω με παιδοενδοκρινολγο και ολα τα αποφασισα μονη μου παντελως.....αν ακουγα τους παιδιατρους θα εχα αφησει το χοληστερινακι μου ερμο......

κινητιοποιησου και ξεκινα ΤΩΡΑ

 

Εχεις απόλυτο δίκιο.

φοβάμαι τις εξετάσεις, μάλλον φοβάμαι το μετά. τα αποτελέσματα αυτών.

Αρα, το πρωτο βήμα είναι να πάμε σε ενδοκρινολόγο.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Το αναβάλλω γιατί φοβάμαι.

Φοβάμαι τη διαδικασία της αυξητικής. (λες και είμαι σίγουρη..)

1,55 εγώ, 1,71 ο άντρας μου.

Ολη αυτή τη διαδικασία (με τις ενέσεις) τηΝ είχε περάσει στο παρελθόν ο αδερφός μου.

Εγώ δεν είχα ελλεψη, παρά του χαμηλού ανστήματος.

 

Πάντως με βάση το ύψος σας δε νομίζω ότι έχει κάτι παθολογικό το παιδί. Απλά ακολουθεί τις δικές σας καμπύλες.

 

Εμένα η κόρη μου είναι 96πόντους και εγώ είναι 1,63 και ο άντρας μου 1,85 και οι γιατροί δεν ανησυχούν.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι (που ισως το λέτε στα ποστς - συγνώμη)

στα παιδιά που ο γιατρός συνεστιστησε τις εξετάσεις της σωματομεδίνης που βρίσκονταν στις καμπύλες?

Η δική μου είναι μεταξύ 5-8 % παντα έτσι ήταν, δίνουμε και σίδερο λόγω αναιμίας που βοήθησε (αυξησε και την όρεξη) αλλά οι γιατροί που είδα μεχρι τωρα μου λένε δεν εχουν κανένα λόγο να γραψουν τις εξετασεις.

ΟΚ δεκτό, (αλλά είναι και η πιο μικρή σε ηλικία στην ταξη της και φαινεται πολύ μικρούλα σε σχεση με τα άλλα)

Θα ήθελα να ξέρω τι λένε οι άλλοι γιατροι

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και εμεις του δεκεμβρη ειμαστε γιαννη και παιζει στο 3-10%

εγω αποφασισα να τις κανω για να ησυχασω πρωτα και να την αφησω ησυχη στη συνεχεια

για αυξητικη μονο κατω απο 3% αποτι καταλαβα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!!

Εχω μια μικρή που σε μια εβδομάδα γίνεται 4 ετών,

Η ανάπτυξη της δεν είναι καθόλου καλή και αναμενόμενη.

Είναι 96 πόντους μάλλον (την μετράει η μαμά μου γιατί σε εμένα δεν κάθεται).

Πάντα είχαμε άγχος με το ύψος και η παιδίατρος μου το εχει επισημάνει από πολύ νωρίς.

Επιμένει να την πάω σε ενδοκρινολόγο για εξετάσεις, αλλά εγώ φοβάμαι τα αποτελέσματα. Βέβαια θα την παω απλά ακόμη το καθυστερώ.

Ημασταν παντα στις χαμηλές καμπυ΄λες.

Φοβάμαι πολύ όλη τη διαδικασία της αυξητικής ορμόνης.

Εγώ είμαι 35 ετών και χαμηλού ύψους (1.55).Εξετάσεις που είχα κάνει μικρή δεν είχα έλλειψη αυξητικής, είχε όμως ο αδερφός μου και ο ο οποίος ειχε κάνει τη θεραπεία. Οπότε ξέρω πολύ καλά πως είναι.

Τα ερωτήματα μου καταρχήν είναι:

-Η έλλειψη αυξητικής ορμόνης κληρονομείται ή είναι τυχαίο; Αφού εγώ δεν είχα μπορεί η μικρή να έχει;

-Εχουμε και πρόβλημα με κρεατάκια και υπερτροφικές αμυγδαλές. Αυτά καθυστερούν την ανάπτυξη;

-Πως μπορεί ένα παιδί να δεχτεί μια τετοια θεραπεία;

 

εχω ακουσει οτι καθυστερουν!βεβαια γιατρος δεν ειμαι αλλα ξερω σιγουρα οτι οι αμυγδαλες που περιγραφεις εχουν θεμα με την αναπτυξη! εχω ακουσε για παιδακι που ηταν σ ολα χαμηλα οτι με το που εβγαλε τις αμυγδαλες του πηρε τα πανω του...... μηπως να το κοιταξετε κι αυτο το θεματακι????

δεν θελω να σ αγχωσω παραπανω. το λεω μιας και θα μπεις στην διαδικασια του ψαξιματος και καλα κανεις δηλαδη......

αληθεια γατουλα το χεις ψαξει κι εσυ κατι τετοιο????

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι καθυστερουν!βεβαια γιατρος δεν ειμαι αλλα ξερω σιγουρα οτι οι αμυγδαλες που περιγραφεις εχουν θεμα με την αναπτυξη! εχω ακουσε για παιδακι που ηταν σ ολα χαμηλα οτι με το που εβγαλε τις αμυγδαλες του πηρε τα πανω του...... μηπως να το κοιταξετε κι αυτο το θεματακι????

δεν θελω να σ αγχωσω παραπανω. το λεω μιας και θα μπεις στην διαδικασια του ψαξιματος και καλα κανεις δηλαδη......

αληθεια γατουλα το χεις ψαξει κι εσυ κατι τετοιο????

 

Επειδή κι εμείς έχουμε θέμα με κρεατάκια... αλλά ο ΩΡΛ επιμένει να μην τα βγάλουμε ακόμα γιατί δεν έχουμε τόσο μεγάλο θέμα λέει που να πρέπει να τα βγάλουμε επειγόντως. Αν μας καθυστερούν στην ανάπτυξη τι σημαίνει? Ότι θα τους χάσουμε αυτούς τους πόντους ή θα τους αναπληρώσουμε αργότερα???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

βερα οστικη κανατε???? αποκλιση?

 

Όχι δεν κάναμε γιατί η ενδοκρινολόγος μας είπε ότι δε θα μας δώσει πολλές πληροφορίες σε αυτή την ηλικία ακόμα (τσάμπα η ακτινοβολία ...). Τι να πω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως το σεπτεμβρη 2 9/12 εδειξε 2 3/12

σε 1,5 χρονο μου ειπε επαναληψη

 

λογικά κι εμείς αν στνεχίσουμε έτσι θα κάνουμε. Πάντως 16 Ιουνίου έχω ραντεβού με μια πολύ καλή παιδοενδοκρινολόγο και θα της πάω όλες τις εξετάσεις να δω τι θα μου πει. Θα δει και το θεμα της χοληστερίνης και θα δει και τη μπεμπούλα για το θυροειδή. 3 σε 1!!! Ελπίζω να μας κατατοπίσει!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Περυσι τέτοιο καιρό είχαμε πάει σε ωριλά, αλλά δεν μου εδωσε σαφή απάντηση.

Η μικρή μου ήταν 3 ετών και μας είπε ότι την αφαιρεση θα το δούμε στο μελλον και αναλόγως πώς παει στο θεμα των αρρωστιών.

Η αλήθεια είναι ότι φετος αρρωστησε πολύ λίγο (αν και πρωτη φορά τον παιδικό) αλλά το παιδί κοιμάται συνέχεια με ανοιχτό στόμα,αναπνεει πολύ βαριά και συχνά ροχαλίζει. Αλλά και την ημέρα η αναπνοή της είναι σαν να είναι λαχανισμενη συνέχεια.

Εχω ραντεβού σε ωριλά την άλλη Τρίτη.

Και μετά θα ακολουθήσει και το ραντεβού στην παιδοενδοκρινολόγο.

Πραγματικά αν εχετε εμπειρία από κρεατάκια και υπερτροφικές αμυγδαλές σε συνδιασμό με καθυστέρηση στην αναπτυξη θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Περυσι τέτοιο καιρό είχαμε πάει σε ωριλά, αλλά δεν μου εδωσε σαφή απάντηση.

Η μικρή μου ήταν 3 ετών και μας είπε ότι την αφαιρεση θα το δούμε στο μελλον και αναλόγως πώς παει στο θεμα των αρρωστιών.

Η αλήθεια είναι ότι φετος αρρωστησε πολύ λίγο (αν και πρωτη φορά τον παιδικό) αλλά το παιδί κοιμάται συνέχεια με ανοιχτό στόμα,αναπνεει πολύ βαριά και συχνά ροχαλίζει. Αλλά και την ημέρα η αναπνοή της είναι σαν να είναι λαχανισμενη συνέχεια.

Εχω ραντεβού σε ωριλά την άλλη Τρίτη.

Και μετά θα ακολουθήσει και το ραντεβού στην παιδοενδοκρινολόγο.

Πραγματικά αν εχετε εμπειρία από κρεατάκια και υπερτροφικές αμυγδαλές σε συνδιασμό με καθυστέρηση στην αναπτυξη θα με βοηθούσε πολύ.

 

τι εμπειρία να έχουμε? Κι εμείς στην ίδια φάση είμαστε!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...