Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

g stone νομιζω οτι αυτο με τα γενια στο ρωτησε γιατι η αναπτυξη των παιδιων μας ακολουθει τους δικους μας ρυθμους φυσικα!!! οποτε αν ο πατερας ειχε αργη αναπτυξη τοτε λογικο ειναι να εχει και το παιδι σας....

κι εμενα η ανηψια μου που ειναι 14 χρονων ειναι πολυ μικροκαμωμενη και τωρα εχει αρχισει να περνει τα πανω της..... η μαμα της και η πεθερα μου ειχαν την ιδια αναπτυξη...... ειδαν περιοδο μετα τα 15...νομιζω το εχω ξαναγραψει.....

οποτε μην αγχωνεσαι απο τωρα βρε..... αντε απο Σεπτεμβρη αν δεις οτι ειναι στασιμος αρχισε να ψαχνεσαι! 6 ποντοι δεν ειναι καλα βρε?????

κουραγιααααααα

 

(απο κιλα ουτε κι εμεις πηραμε τιποτα! ακομα στα 10 παρα ειμαστε! οταν φτασουμε τα 10 θα ακουσετε τις μπαλωθιες!!!!!!)

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Bebaki-eva μου μακάρι να είναι έτσι...απλά νομίζω ότι και φέτος το καλοκαίρι θα κάνω διακοπές μέσα στο άγχος πάλι όπως πέρυσι που περίμενα τα αποτέλέσματα των εξετάσεων για το βάρος τον Σεπτέμβρη.

ουφφφφφφφ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αν μπορειτε να μου στειλετε ενα pm με τι εξετασεις να κανω στον μικρο γεννηθηκε 50cm και τωρα στα 2 ειναι 86 ο γιατρος τον βλεπει λεει μια χαρα αλλα εμενα με τρωει κατι η κορη μου ηταν στην ηλικια του 90 και δεδομενου οτι ο αντρας μου ειναι 1.85 και εγω 1.68 νομιζω πρεπει να το ψαξω μονη μου. ο αντρας μου λεει οτι απλα εχει μοιασει στην γιαγια μου που ειναι κοντουλα παιζει και κατι τετοιο λετε και να το αφησω αλλα γιατι παντα κοιτανε το υψος των γονιων?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα εχω εναν γιο 12 μηνων και 5 ημερων κλεισαμε το χρονο με υψος 76 και κιλα 10 η γιατρος μου λεει ολα καλα εγω ομως ρε κοριτσια εχω παθει κατι τελευταια και τον μετραω συνεχεια τον καημενο,θελω να κανουμε εξετασεις αιματος,ουρων οι εξετασεις αυτες δειχνουν αν το παιδακι εχει προβλημα που να σχετιζεται με το υψος;οταν παμε βολτα και βλεπω παιδακια στην ηλικια του συνεχεια ρωταω τον αντρα μου αχ για δες κι αυτο ειναι πιο ψηλο απο το δικο μας ολα βασικα τα παιδακια τα βλεπω πιο ψηλα απο τον δικο μου ακομα και τα πιο μικρα σας λεω εχω παθει κατι,επισης οταν παω καπου ολοι μου τον φωναζουν μικρουλι,πειτε μου κιεσεις βρε κοριτσια τι εξετασεις κανουν μιας και βλεπω οτι ειστε πιο εμπειρες στο θεμα γιατι θα τα τραβιξω τα μαλλια μου που θα παει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπαρχει μια υπερβολή απο μέρους σου, αν διαβάσεις το θέμα προσεχτικά θα δεις οτι τα παιδάκια μας εχουν πραγματικά χαμηλο υψος, και οχι εμμονή/δική μας ιδέα σαν την περιπτωση σου.

 

Εφοσον ο γιος σου ειναι σε νορμαλ για την ηλικια του καμπυλη υψους δεν εχεις κανεναν λογο να τον ταλαιπωρεις με εξετασεις, αλλα ουτε και να ανησυχεις!

 

αν θυμαμαι καλά 74 ειναι ο μεσος ορος στο ετος εσενα ειναι και 2 εκ πιο πανω!

 

Συγκρισεςι με αλλα παιδια μονο συγχιση φέρνουν...θα μπορουσαμε να κανουμε χιλιες συγκρισεις εκτος του υψους, γιατι δεν κανει χ κολπα γιατι δεν μιλάει, γιατι ξερει το φεγγαρακι μου λαμπρο και οχι την πεταλουδα...χαχαχαχαχαχα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπαρχει μια υπερβολή απο μέρους σου, αν διαβάσεις το θέμα προσεχτικά θα δεις οτι τα παιδάκια μας εχουν πραγματικά χαμηλο υψος, και οχι εμμονή/δική μας ιδέα σαν την περιπτωση σου.

 

Εφοσον ο γιος σου ειναι σε νορμαλ για την ηλικια του καμπυλη υψους δεν εχεις κανεναν λογο να τον ταλαιπωρεις με εξετασεις, αλλα ουτε και να ανησυχεις!

 

αν θυμαμαι καλά 74 ειναι ο μεσος ορος στο ετος εσενα ειναι και 2 εκ πιο πανω!

 

Συγκρισεςι με αλλα παιδια μονο συγχιση φέρνουν...θα μπορουσαμε να κανουμε χιλιες συγκρισεις εκτος του υψους, γιατι δεν κανει χ κολπα γιατι δεν μιλάει, γιατι ξερει το φεγγαρακι μου λαμπρο και οχι την πεταλουδα...χαχαχαχαχαχα

απλα ηθελα να κανω μια ερωτηση δεν ηξερα οτι θα φερω συγχιση και ουτε ειχα σκοπο να συγκρινω κανενα παιδακι ουτε εχω εμονες απλα καποιες ανησυχιες πολυ απλα και ανθρωπινα,δεν ταλαιπωρω το παιδακι μου τις εξετασεις θα τις εκενα ετσι κι αλλιως προληπτικα απλα ρωτησα τι αλλες εξετασεις μπορω να κανω για το θεμε αυτο,παντως εχω καταλαβει οτι δεν μπορεις να πεις τιποτα πλεον εδω ολα παρεξηγουνται,τεσπα παντως σευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου κανένας δεν συγχιστηκε, εγω διεκρινα τρομερη αγωνια απο μερους σου και ηθελα να σε καθυσηχασω, τωρα αν σε ταρακουνησα λιγο παραπανω ζητω συγγνωμη, αλλα καμια φορα χρειαζεται να το ακους απο καποιον τριτο, ιδιως οταν φαίνεται οτι δεν το εχειςε ψαξει καθόλου πριν μπεις σε αυτο το θέμα του φορουμ. Πρωτα ψαχνουμε ψυχραιμα, μετά ρωτάμε πιο εξειδικευμενα κατα τη γνωμη μου. Εισαι στο μεσο ορο αρα δεν υπαρχει θεμα προς το παρον για σενα καθόλου

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου κανένας δεν συγχιστηκε, εγω διεκρινα τρομερη αγωνια απο μερους σου και ηθελα να σε καθυσηχασω, τωρα αν σε ταρακουνησα λιγο παραπανω ζητω συγγνωμη, αλλα καμια φορα χρειαζεται να το ακους απο καποιον τριτο, ιδιως οταν φαίνεται οτι δεν το εχειςε ψαξει καθόλου πριν μπεις σε αυτο το θέμα του φορουμ. Πρωτα ψαχνουμε ψυχραιμα, μετά ρωτάμε πιο εξειδικευμενα κατα τη γνωμη μου. Εισαι στο μεσο ορο αρα δεν υπαρχει θεμα προς το παρον για σενα καθόλου
κοιτα ειχα απο την εγκυμοσυνη μια περιπετεια σχετικα με το θεμα οποτε δεν μπηκα στο ξεκαρφωτο να ρωτησω ηξερα που και γιατι αλλιως θα εβγαζα μονη μου καινουριο θεμα με την εξης ερωτηση "1 ετους και υψος" αλλα μπηκα εδω επειδη ηταν πιο συγκεκριμενο το θεμα,αυτα
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα νέα μας: Πήγαμε σήμερα στην παιδοενδοκρ.

Για τη Μ: την έβγαλε 107 (εγώ τη μετράω 106) και είπε ότι αφού πήρε 5εκ σε 9 μήνες πάμε αρκετά καλά. Είναι στη 10η θέση ύψος - βάρος. Μάλλον έκανε μια κάμψη σε σχετικά μεγάλη ηλικία αλλά φαίνεται να προχωράει καλά τώρα οπότε τπτ, μέτρημα σε ένα εξάμηνο και οστική ηλικία και βλέπουμε...

Για τη Χ: μου τη μέτρησε 91 (εγώ την έβγαζα 92). Οριακά εκτός καμπύλης. Σύμφωνα με την προηγούμενη δικιά της μέτρηση πήρε μόλις 1εκ αυτό το εξάμηνο, κάπως ανησυχητικό. Κι αυτή μέτρημα στο 6μηνο, κάποιες ορμονικές, οστική ηλικία. Αν συνεχίσει έτσι μου είπε ότι μάλλον θα πάμε για εξέταση αυξητικής. Προς το παρόν όχι γιατί με την 3η θέση έτσι κι αλλιώς δε θα μας εγκρίνουν θεραπεία.

Αυτά...... πάλι στο περίμενε... τι να πω;;;;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

vag μπραβο για τη Μ φαίνεται όλα καλά θα πάνε

όσο για τη Χ μηπως κάνει μια κάμψη και αυτή τώρα και επανέλθει όταν ήταν δύο χρονών πόσο ήταν;

τι να πω ώρες ώρες αισθάνομαι ότι αυτό το περίμενε είναι καραμελίτσα και εμείς τόσα εξάμηνα περίμενε και περίμενε είμαστε

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

mamy-g η Χ από 18 έως 23 μηνών ήταν 83εκ. Τότε είχαμε μια μεγάλη πτώση στης καμπύλες και από τότε συνεχίζουμε την πτώση αλλά με ποιο αργό ρυθμό.

Αυτό το "περίμενε" είναι όντως σκότωμα, το είπα και στη γιατρό σήμερα, αλλά μου είπε να μην ανυσηχώ και οτι ακόμη και αν κάτι δεν πάει καλά (έλλειψη αυξητικής εννοούσε) έχουμε χρόνο.

Και εσείς περιμενετε το επόμενο 6μηνο, ε;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα συννενοημενες ειμαστε;αποψε εχω ραντεβου στην παιδοενδοκρινολογο..

για μετρημα..μια αγωνια την εχω..κ εχω κ τον μπαμπα της ,να μου λεει οτι ψηλωσε το παιδι...δεν το βλεπεις..τα νευρα μου...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

πηγαμε χτες κ μετρηθηκαμε..εχουμε περασει τα δυο οποτε μας εβαλε κ ορθιες..λοιπον ξαπλωτη 81,5 κ ορθια 80,5...ειμαστε λεει στην τρια ακριβως αρα..το ιδιο παραμυθι..περιμενουμε κ παρακολουθουμε...να την ξαναπαω λεει σε ενα χρονο η σε ενα εξαμηνο αν ανυσηχησει η παιδιατρος..

κ αναρωτιεμαι η μανα...ακολουθουν ενα πρωτοκολλο παρακολουθησεων ανα εξαμηνο γιατι ετσι πρεπει η επειδη καθυστερουν την κατασταση για να μην δινεται αυξητικη σε κανεναν;οχι οτι την επιθυμω δηλαδη κ με κανενα τρελο παθος, αλλα πολυ καθυστερηση ρε παιδι μου..ακομα κ αν τελικα σε ενα χρονο μας παραπεμψει για εξετασεις κ χρειαστει να μας στειλει στο παιδων,θα μας παρακολουθουν κ εκει κανενα χρονο τουλαχιστον..κ χανουμε πολυτιμο χρονο...αν...ξερετε!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή boulou πήρατε 5,5εκ σε 5 μήνες; καλά δεν είναι; Κι εμείς είμαστε στην 3η (και ούτε) καμπύλη με τη διαφορά ότι πήρε 1εκ στο 6μηνο. Κι εγώ νομίζω οτι ακολουθούνε πρωτόκολλα... πάντως σε περίπτωση που χρειαστούμε θεραπεία, από όσο ξέρω, δεν θα χρειαστεί να πάμε στο παίδων... μάλλον θα στείλει τα χαρτιά για έγκριση κατευθείαν στην επιτροπή.

Όσο γι' αυτό το "περίμενε", δεν ξέρω... νοιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι... εσείς επιμείνατε για εξέτασεις;

Ε, τώρα γατούλα για αυτά τα "θα πετάξει μπόι απότομα", "μιά χαρά είναι το παιδί", "και του κουμπάρου μου ο ανηψιός ήταν ο κοντύτερος στο σχολείο και τώρα είναι σε ομάδα μπάσκετ" τι να πεις; "ΝΑΙ" λες και μετά βράζεις στο ζουμί σου... Αααααχ μανούλες της 3ης καμπύλης......

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ασε.....και η νονα της μου λεει οτι πρεπει να επισκεφθω ενα ψυχολογο γιατι εχω παθει ψυχωση με το φαι της. εχει δικιο, δε χαιρομαι τιποτα , η ενοια μου το φαι της Α, εφαγε , δεν εφαγε? ξερασε? καθεται καιτο κοιταμε 1 ωρα το ΣΚ αντι να παμε μια βολτα σαν ανθρωποι....

τεσπα.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

διαβασα πολυ προσεκτικα ολα τα μηνυματα και θα ηθελα να πω κι εγω καποια πραγματα

ο γιοκας μου γεννηθηκε την 38+5 μολις 2400 και 46 εκ. δεν ηταν προωρο αλλα βγηκε μικρουλης, υγιεστατος και ζωηρος

στις καμπυλες οταν εκλεισε χρονο ηταν 74 εκ και 9 κιλα,,,

 

εγω ειμαι 1.57(ποτε δεν ενιωσα κομπλεξ για το υψος μου ημουν παντα στις 2-3 πιο κοντουλες της ταξης, του μπαλετου, του πανεπιστημιου,,,και λοιπον? ημουν παντα απ'οτι λενε χαριτωμενη) και ο αντρας μου 1.76

 

ειναι ενα μικροσωμο παιδι λοπον ο γιος μου που τους 2 τελευταιους μηνες μεγαλωνει με το σταγονομετρο,,,υπαρχουν μερες που δεν τρωει ιδιαιτερα αλλα προτιμαει να θηλαζει,,εννοειται οτι αγχωνομαι γιατι βλεπω παιδια σε αυτη την ηλικια ακομα και κοριτσια πιο μεγαλωσωμα,,η παιδιατρος μου ειπε να ξαναδουμε λιγο το σιδηρο και τις ορμονες του θυροειδη

 

το μονο που μ ενδιαφερει ειναι να εχει την υγεια του κι ας ειναι κοντος και ως ενηλικας

υπαρχουν σπουδαιοι και πανεμορφοι ανθρωποι αντρες και γυναικες χαμηλου αναστηματος,,,δεν ειναι καταρα να ειναι κανεις κοντος,,,

 

στην συγκεκριμενη περιοχη που ζω της ιταλιας ο μεσος ορος του πληθυσμου μεσα στα χρονια ειναι χαμηλος, ειναι ο φαινοτυπος της περιοχης...εχω δει πολλους κοντους εδω που ζω, γυναικες γλυκητατες που εγω τις περναω με αερα,,,και λοιπον? ειναι χαζες? υποφερουν?η μηπως δεν ειναι ομορφες? η μηπως δεν πετυχαν στη ζωη τους? το ιδιο θα ελεγα και για τους αντρες βλεπε ζαμπιδης, αλ πατσινο αλιαγας,,,αντρες που δουλευουν στην υπαιθρο κι εχουν μια δυναμη εντυπωσιακη αντρες εξυπνοι ευστροφοι,,,για να μη πω για την εξαισια εντιτ πιαφ που ηταν 1, 47 και υπηρξε η φωνη του αιωνα και απιστευτη καρδιοκατακτητρια

 

οταν δεν υπαρχουν προβληματα υγειας και συνδρομα που να κανουν τα παιδια να πονανε και να υποφερουν καλο θα ηταν να μην τα παραπρηζουμε γιατι τοτε ειναι που δημιουργειται το κομπλεξ,,,αποδεχομαστε ακριβως αυτο που ειναι κι αν υποφερουμε εμεις τοτε παμε σε ψυχιατρο εμεις

 

δεν υποτιμω το αγχος των γονιων απλα θελω να δωσω μια αλλη διασταση στο θεμα γιατι τη ζωη πρεπει να τη χαρουμε με τα παιδια μας κι οχι να τρεχουμε απο γιατρο σε γιατρο και να παλευουμε με μια μεζουρα,,,,

Link to comment
Share on other sites

γλυκα μου καλα τα λες..κ εγω ειμαι κοντη..αλλα δεν νιωθω να υστερω,ισως μονο οταν καποια ρουχα ειναι φτιαγμενα για μοντελες...(τς..τς..μα πως ειναι ετσι κ αυτες;)

για το παιδακι μου θα ηθελα να ειναι υγιες κ ευτυχισμενο..αλλα απο τοτε που γεννηθηκε εχω περασει διαφορα(προωροτητα κατα 2 μηνες,νοσηλεια για ουρολοιμοξη συψαιμια,κινδυνο κ για τη ζωη του,εγκεφαλικη αιμοραγια,υποψια για ελειψη ενζυμου,υποψια παλινδρομησης,υποψια κωφωτητας,καθυστερηση στη βαδιση..) κ επειδη βλεπω ενα παιδακι που σημερα 2 χρονων αναπτυσεται τελεια νοητικα(προχτες μου ανακοινωσε οτι ''εχει ..λοκσικα..'')οταν περισυ μου παρουσιασε στασιμοτητα στην αναπτυξη..κ επειδη στην ευρυτερη οικογενια υπαρχει περιστατικο νανισμου,τρεμω μην εμφανιστει κατι..εχει να να κανει μαλλον με ολα οσα εχω περασει..τι να πω..

vag καλοι ειναι οι ποντοι που πηρε στο εξαμηνο αλλα ειναι απο το 1 στο δευτερο ετος..οπου παιρνει περισσοτερους απο οτι περνει απο το δευτερο στο τριτο..αρα τι να περιμενω;

γατουλα μην ανυσηχεις για το φαγητο,γιατι συνηθως τα αδυνατα παιδια που τα πιεζουν πολυ να φανε,γινονται παχυσαρκοι ενηλικες..καθε παιδακι ακουει το σωμα κ τις αναγκες του..εγω πχ..ειμαι κρεατοφαγος φανατικη...θα επρεπε να εχω χοληστερηνη αλλα προσφατα διαβασα οτι συμφωνα με νεες ερευνες η διαιτα του καθενος βγαινει με βαση τον τυπο στον οποιο ανηκει..καποιοι εχουν ποαραπανω αναγκες σε λαχανιακα καποιοι σε πρωτεινες..ειναι λαθος να τσουβαλιαζουμε τις αναγκες ολων με βαση το διαιτολογιο γαλακτοκομικα τοσα λαχανιακα τοσασ κοκκινο κρεας τοσες φορες..αστην να τρωει οτι θελει..στην σημερινη εποχη δεν πεθαινουν παιδια απο ασιτια στην Ελλαδα..ε;

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχετε, αλλα εχουμε ολιγοφαγια, χοληστερινη και αναιμια!!!

αντε να τα συνδυασεις ολα αυτα χαχχαα

δε θελει κρεατα αλλα ευτυχως φρουτα και πρασινα τα τρωει

εγω αναμονη για τον Ιουνιο και ελπιζω να πεταξει καναδυο ποντακια μεχρι τοτε!

της εχω ετοιμη τη γκαρνταρομπααααααα αλλα αυτη εκει ! να χωραει στα 18μ χαχχαχχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...