Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλισα, τις IGF1 και IGF-BP3 μου τις είχαν γράψει στο ΙΚΑ. Το χαρτί αυτό το πήγα και το υπέγραψε ο ελεγκτής του ΙΚΑ και μετά με αυτό το ίδιο χαρτί πήγαμε και τις κάναμε στο νοσοκομείο χωρίς να πληρώσουμε τίποτα. Αυτά εδώ στην Κρήτη. Λογικά θα είναι η ίδια διαδικασία και στην Αθήνα. Αν ρωτήσεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου σίγουρα θα ξέρουν.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αύριο κιόλας παίρνω την ενδοκρινολόγο να κλείσω ραντεβού. Τα χω τρελάνει τα καημένα αλλά τι να κάνουμε; μήπως θέλω να τα τραβολογάω έτσι; τεσπα...

mamy-g ο δικός σου αν δεν κάνω λάθος είναι σταθερός στις καμπύλες του, σωστά; χαμηλά αλλά σταθερός.

 

είναι σταθερός αλλά πολύ πιο χαμηλά λένε οι παιδοενδοκρινολόγοι απο το προσδοκόμενο βάση ύψους πατέρα μητέρας

εμένα αυτό όμως που με ανησυχεί ιδιαίτερα είναι το βάρος του

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

mamy-g θύμισέ μου ύψος και βάρος του παιδιού και τα δικά σας...γιατί ανυσηχείς; θα αρχίσω να το ψάξω και εγώ...

 

Ρε σεις κορίτσια ο πιο κοντός και μικροκαμομένος στην τάξη του είναι ο δικός μου :-( Εντωμεταξύ εχτές μας είδε η μαμά ενός συνομίλικου παιδιού από την τάξη του και μας ρώτησε πόσο είναι ο δικός μας. Μόλις της είπαμε 3 ετών λέει η έξυπνη μπροστά στο παιδί: αχ φαίνεται πολύ μικρούλης και με κοίταξε ο Δημητράκης μου. Δεν καταλαβαίνουν ότι ένα παιδί 3 ετών καταλαβαίνει τα πάντα ;;;;:mad:

Link to comment
Share on other sites

g stone αυτό που περιγράφεις μου έχει συμβεί και εμένα πολλές φορές, μίλάνε μπροστά στο παιδί για το παιδί λες και δεν καταλαβαίνει

όσο για τα εμάς, την ηλικία την βλέπεις από το στικεράκι, το ύψος μας τώρα 100εκ. το βάρος 13600γρ.

ύψος μπαμπα 1,85 ύψος μαμάς 1,70

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι το ξερω vag κια εγω τισ εγραψα στοΙΚΑ τις εκανα διλαδι πιρανε αιμαι για να κανουνε οτι να κανουνε εκει και οτι δεν γινεται στελνου στην Αθηνα ,και τωρα μου ηρθανε ολλα εκτος το IGF -1 , kai ρωτησα μου ειπανε οτι δεν μασ εχουν στιλει απαντισεις μιπως τωρα δεν κανουνε και πρεπι να πας παιδων.ειμαστε στο Ναυπλιο εμεις .τους ειπα να ρωτησουναι κια να με απανδησουνε την δευτερα γιατι εχω ραντευου και πρεπι να εχω ολλα .εχω κουραστει . γιαυτο λεω να κανω εξω ,

Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου είναι η κοντύτερη της τάξης, εννοείται... Πριν μερικές μέρες πήγαμε σε μια παιδογαστρεντερολόγο που ασχολείται κι αυτή με θέματα ανάπτυξης και της είχα εξηγήσει από το τηλέφωνο γιατί πάμε... Οταν πήγαμε με ρώτησε την ηλικία της και μόλις της είπα "σχεδόν 3,5" μου λέει: "αααα είναι τόσο ε;" νομίζω δε χρειάζεται να σας περιγράψω συναισθήματα.

Σήμερα κάναμε και εξέταση κορτιζόλης και ACTH που μας είχε ζητήσει η παιδοενδοκρ. Η κορτιζόλη αυξημένη... από το τηλέφωνο μου είπε ότι δεν πολυανησυχεί αφου η ACTH είναι καλη. Πρέπει να πάρω τηλ. Δευτέρα πρωί για να κλείσω ρντβου για Απρίλιο. Θα σκάσω μέχρι τότε... μήπως ξέρει καμια σας να μου πει μια γνώμη;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ ρε Γατούλα... εμένα θα με τρελάνουν. Ηταν στο πακέτο που μας είχε δώσει η παιδοενδ. τον Οκτώβριο. Εχει να κάνει με το σύστημα υποθαλάμου - υπόφυσης - επινεφριδίων... δεν είμαι και σίγουρη.. μη σας μπερδέψω... Πάντως είναι ορμόνη και όλες οι ορμόνες επιρεάζονται μεταξύ τους, αυτό έχω καταλάβει. Τοτε είχε βγει κάτω από τα φυσιολογικά, αυτό όμως δεν ήταν και πολύ ανησυχητικό γιατί η αιμοληψία είχε γίνει γυρω στις 11:00 ενώ για τη συγκεκριμένη ορμόνη πρέπει να γίνεται στις 8:00. Ετσι μας σύστησε επανεξέταση με αιμοληψία στις 8:00 και μαζί και μια άλλη ορμόνη, την ΑCTH που εξετάζεται μαζί με την κοριζόλη....

συνεχίζεται..................

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά κορίτσια κατάλαβα...αρχίζει πάλι το άγχος μου φαίνεται όχι ότι μου είχε φύγει τελείως αλλά τέλοσπάντων...θα αρχίσω να ψάχνω πάλι...

 

mammy-g μου φαίνεται τόσο μακρινό το 1 μέτρο...

 

Πόσα εκατοστά πρέπει να πάρουν από το 2ο έως το 3ο έτος;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1Ο χρ 24 εκ

2Ο χρ 12 εκ

3Ο χρ 8 εκ

4Ο -7οχρ 6-7 εκ

8Ο χρ ? εφηβεία 5-6εκ

Εφηβεία αγόρια 9,5 εκ

Εφηβεία κορίτσια 8,5 εκ

 

και η πηγή μου: http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=4&id=382&st=2

 

Να πως πήγαμε εμείς: Μ: 26-11-8-5-4, Χ: 25-9-6

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vag, την Χριστινα ακολουθουμε κι εμείς, 26-9-5.... φφφφφφφφφ

 

Τζεν κι εμενα 85 ηταν 2 χρονων, βεβαια ειναι κορίτσι δεν ξερω ποση διαφορα εχει με τα αγορακια, παντως καλό μου φαίνεται το υψος!

 

Επισης igf-1 είχαμε 41....και νομιζω το φυσιολογικό ειναι απο 15 και πανω αρα καλή πρεπει να είναι!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

η κορτιζολη ειναι μια ορμονη που λειτουργει ανασταλτικα στην αναπτυξη οταν ειναι υψηλη..παρολα αυτα επειδη σχετιζεται εντονα με το αγχος,οταν ενα παιδακι αντιδρα στην αιμοληψια(λογικο..)εμφανιζεται πολλες φορες ψευδως υψηλη..οποτε;

εμεις γιναμε 2 αλλα δεν εχουμε μετρηθει ακομη..φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου 2 χρονών ήταν 85,5εκ. τώρα 3 ετών 92-92.5 όπως τον μέτρησα εγώ.

 

επειδή λες ότι σου φαίνεται μακρινό το 1μ,

3 ετών εμείς είμασταν 92πόντους και 2 χρονών 84εκ

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

mammy-g μου ευχαριστώ για το κουράγιο! εσείς όμως είσαστε πιο ψηλοί από εμάς οπότε το μήλο λογικά κάτω από τη μηλιά θα πέσει...

 

Λοιπόν εχτές ήρθε η παιδίατρός μας στο σπίτι να ακροαστεί τον μικρό και την ρώτησα για πολοστή φορά για το ύψος και τις εξετάσεις σωματομεδίνης και οστικής ηλικίας. Μου είπε λοιπόν ότι αυτές οι εξετάσεις δεν δείχνουν 100% και τις κάνουν σε συνδυασμό με την εξέταση για την έλλειψη αυξητικής ορμόνης. Μόνες τους μου είπε δεν έχουν νόημα και ειδικά της οστικής ηλικίας για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα πρέπει να γίνεται σε μεγαλύτερη ηλικία. Δούλεψε για αρκετά μεγάλο διάστημα στο τμήμα που κάνουν εξετάσεις για την αυξητική ορμόνη στο ΑΓΛΑΪΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ και έχει αρκετή εμπειρία στο θέμα της ανάπτυξης. Είπε να περιμένουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο γιατί συνήθως τα παιδάκια το καλοκάιρι ξεπετάγονται, και μετά θα του κάνουμε κατευθείαν για την αυξητική αν δεν έχει πάρει καθόλου ύψος. Μήπως και πάρει και λίγο βάρος γιατί είπε το φάρμακο που χορηγείται για την συγκεκριμένη εξέταση κανονικά απαιτεί από κάποια κιλά και πάνω.

Την είδα λίγο προβληματισμένη αυτή τη φορά γιατί ύπάρχει στασιμότητα. Έχει πάρει μεν 6 εκ. περίπου ο Δημητράκης σε 1 χρόνο αλλά τα πήρε το πρώτο εξάμηνο. Το επόμενο τίποτα με αποτέλεσμα να πέσουμε στο 10%:-(.

 

91 εκ. τον μέτρησε ...:-(:sad:θα βάλω τα κλάματα!

 

Κατά την γνώμη της δεν πιστεύει ότι έχει πρόβλημα και γενικά παρουσιάζεται σπάνια η έλλειψη αυξητικής αλλα θα το ψάξουμε και αυτό...α! με ρώτησε κορίτσια πότε έβγαλε ο άντρας μου γένια πρώτη φορά, παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη των παιδιών μας. Ο δικός μου άργησε να βγάλει μου είπε.

 

Αγχώθηκα πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε Στοουν χαλαρωσε! εγω θα ελεγα και μια επισκεψη σε ενδοκρινολογο, αλλα και αυτα που σου ειπε εμπειρικα ειναι λογικα, περιμενε το καλοκαιρακι

σιδερο του δινεις καθολου?, εγω παλι θα τους ξεκινησω τωρα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

mammy-g μου ευχαριστώ για το κουράγιο! εσείς όμως είσαστε πιο ψηλοί από εμάς οπότε το μήλο λογικά κάτω από τη μηλιά θα πέσει...

 

Λοιπόν εχτές ήρθε η παιδίατρός μας στο σπίτι να ακροαστεί τον μικρό και την ρώτησα για πολοστή φορά για το ύψος και τις εξετάσεις σωματομεδίνης και οστικής ηλικίας. Μου είπε λοιπόν ότι αυτές οι εξετάσεις δεν δείχνουν 100% και τις κάνουν σε συνδυασμό με την εξέταση για την έλλειψη αυξητικής ορμόνης. Μόνες τους μου είπε δεν έχουν νόημα και ειδικά της οστικής ηλικίας για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα πρέπει να γίνεται σε μεγαλύτερη ηλικία. Δούλεψε για αρκετά μεγάλο διάστημα στο τμήμα που κάνουν εξετάσεις για την αυξητική ορμόνη στο ΑΓΛΑΪΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ και έχει αρκετή εμπειρία στο θέμα της ανάπτυξης. Είπε να περιμένουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο γιατί συνήθως τα παιδάκια το καλοκάιρι ξεπετάγονται, και μετά θα του κάνουμε κατευθείαν για την αυξητική αν δεν έχει πάρει καθόλου ύψος. Μήπως και πάρει και λίγο βάρος γιατί είπε το φάρμακο που χορηγείται για την συγκεκριμένη εξέταση κανονικά απαιτεί από κάποια κιλά και πάνω.

Την είδα λίγο προβληματισμένη αυτή τη φορά γιατί ύπάρχει στασιμότητα. Έχει πάρει μεν 6 εκ. περίπου ο Δημητράκης σε 1 χρόνο αλλά τα πήρε το πρώτο εξάμηνο. Το επόμενο τίποτα με αποτέλεσμα να πέσουμε στο 10%:-(.

 

91 εκ. τον μέτρησε ...:-(:sad:θα βάλω τα κλάματα!

 

Κατά την γνώμη της δεν πιστεύει ότι έχει πρόβλημα και γενικά παρουσιάζεται σπάνια η έλλειψη αυξητικής αλλα θα το ψάξουμε και αυτό...α! με ρώτησε κορίτσια πότε έβγαλε ο άντρας μου γένια πρώτη φορά, παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη των παιδιών μας. Ο δικός μου άργησε να βγάλει μου είπε.

 

Αγχώθηκα πάρα πολύ!!

 

 

Καλοί είναι οι 6 πόντοι. Κι εμείς πήραμε βία 8 πόντους σε 1 χρόνο και μας έχει τύχει κι εμάς να παίρνουμε μαζεμένους και μετά να μην παίρνουμε για 4-5μήνες.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γατούλα σίδηρο πήρε για μεγάλο χρονικό διάστημα από πέρυσι τον Μάρτιο έως Δεκέμβριο. Μας είχε βοηθήσει πολύ. Τώρα μου είπε δεν χρειάζεται, ίσως του δώσουμε προληπτικά αργότερα.

 

Απλά περιμένω..πέρυσι το καλοκαίρι στο χωριό μου είχε πάρει περίπου 300γρ. και 1εκ. αν θυμάμαι καλά, ελπίζω φέτος να πάει καλύτερα...

 

ΒΕΡΑ μου μακάρι να τα πάρει μαζεμένα...μας είχε τύχει και εμάς να έχει κολλήσει όταν ήταν 18 μηνών. Είχε μείνει στάσιμος για 3 μήνες και ξαφνικά πήρε 3εκ. τότε όμως παίρνανε περισσότερα εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...