Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ κοριτσια τι περναμε κι εμεις η μαμαδες. σας ευχομαι καλι επυτιχια σε ολες ,και δεν χρεαζεται τοσο αγχος ,σας καταλευενω ,αλλα εμεις παμε πιο μπροστα εχουμε ξεπερασει αυτο το σταδιο ,αλλα δεν ξεκινισαμε κι απο τοσο μικρη ηλικια .τι να σας πω κουραγιο εχεται μπροστα σας αγωνα. να σας ροτησω εξετασεισ στο Παιδων πως γινονται ,αργουνε να βγουν?

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται ακόμα και από την περίοδο εμείς έτυχε μια φορά να κάνουμε για φεριττίνη αρχές Αύγουστο και μας έδωσαν τα αποτελέσματα τέλη Σεπτέμβρη γιατί λέει περίμεναν να γεμισουν όλες οι θεσεις των δειγμάτων στ αντιδραστήρια τους για να το θέσουν σε λειτουργία

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαζέψαμε μερικές εξετάσεις ακόμα και σας γράφω τα αποτελέσματα. Αν έχετε κάποια άποψη θα το εκτιμούσα να μου τη λέγατε.

 

Μαργαριτα (5 χρ):

οστική ηλικία 3χρ, anti-TPO=0 TSH=2,9 FT3=3,79 FT4=1,06 Prol=6,00

 

Χριστίνα (3χρ):

FSH=2,7 LH<0,2 Prol=6,00 κορτιζόλη 5,31.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σίγουρα το ότι η οστική ηλικία είναι μικρότερη από την πραγματική δείχνει ότι έχει χρόνια ανάπτυξης της μπροστά της

τα υπόλοιπα πρέπει να τα δεις σύμφωνα με τα όρια που σου έχει δώσει το μικροβιολογικό κεντρο, εάν είναι μέσα στα όρια πιστέω ότι είστε καλά

οι γιατροί τι λένε;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν της μικρής η οστική είχε βγει 9 μήνες πίσω, μου είχε πει η παιδίατρος στο νοσοκομείο ότι είναι καλό και από 2 χρόνια και πάνω ανυσηχούμε. Η μηγάλη μου τώρα είναι 2 χρόνια πίσω... Τα υπόλοιπα είναι γενικώς εντός ορίων αλλά η τιμές που έχω είναι για ενήλικες.

Για τη μικρή είναι χαμηλά η LH και ίσως και η κορτιζολη. Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό...

Θα πάμε παιδοενδοκρινολόγο την Πέμπτη που είναι να πάρει αίμα της μικρής για καρυότυπο... άλλο άγχος.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμάς η ενδοκρινολόγος είχε πει ότι μέχρι και για 2 χρόνια δεν ανησυχούμε οπότε μάλλον είστε εντός των ορίων.

γράψε νέα όταν πας στο ραντεβού

γιατί για τις υπόλοιπες εξετάσεις δεν παίρνεις και ένα τηλ. το παιδίατρό σου θα ξέρει να σου πει

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λείπει κι αυτός σε συνέδριο... θα επιστρέψει Τρίτη ή Τετάρτη, οπότε θα τα πούμε μια και καλή με την παιδοενδοκρινολόγο. Περιμένουμε και κάτι εξετάσεις ακόμα της Μαργαρίτας, αντιγλοιανδικά αντισώματα και έλεγχο κοιλικάκης... μπορεί να εχουν βγεί κι αυτά ως τότε να τα δούμε όλα μαζί.

Φυσικά και θα ενημερώσω.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι συνεδριο πια ηταν αυτο??? πρωτη μας ωτιτιδα και να λειπει και ο ΤΕΒΕ και η προηγουμενη παιδιατρος μας σε αυτο. Μια ωρα στο κινητο να ανακαλυψω παιδιατρο για το παιδι και τα εσκασα και αναγκαστικα λογω ΠΣΚ.Περιμενουμε νεα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενα ξερω αν η οστικη ηλικια παει πισω αυτο ειναι καλο αλλα για τα αλλα δεν ξερω.δεν σασ εξηγισα καλα δηλαδι χρεαζεται ραντευου για εξετασεις,γιατι οταν πηγα στο ικα να κανω μου το ειπαν οτι καλιτερα να κανεται στο Παιδων.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σήμερα για αιμοληψία με τη μικρή για τον καρυότυπο. Σε 1-2 μήνες τα αποτελέσματα... Εδειξα επί την ευκαιρία ό,τι εξετάσεις είχαμε στην παιδοενδοκρινολόγο η οποία μου είπε τα εξής:

 

Για την οστική της μεγάλης: για την ανάπτυξη είναι καλό (σα να εννοούσε ότι για κάτι άλλο είναι κακό...)

IGF-1 και IGF-BP3: καλές (για την ακρίβεια, μου είπε είναι καλύτερες από της μικρής)

Υπόλοιπες ορμόνες (θυροειδή): καλές

Θα περιμένουμε και την εξέταση της κοιλιοκάκης, αν είναι αρνητική θα πάμε για καμπύλη αυξητικής.

Συμπέρασμα;

 

Για τη μικρή:

IGF-1 και IGF-BP3: καλές

Υπόλοιπες ορμόνες: καλές (η LH που είναι πολύ χαμηλή δεν πειράζει, αυξάνεται στην εφηβεία. θα ανυσηχούσε αν ήταν υψηλή και όχι τώρα που είναι χαμηλή)

Κορτιζόλη: χαμηλή αλλά ίσως να φταίει που της είχαν πάρει αίμα αργούτσικα (10:30-11:00), κανονικά αυτη η εξέταση πρέπει να γίνεται νωρίς το πρωί. Μάλλον θα την επαναλάβουμε αργότερα.

Προς το παρών θα περιμένουμε τα αποτελέσματα του καρυότυπου και παρακολούθηση. Παρόλο που οι IGF-1 και IGF-BP3 ήταν όχι τόσο καλές όσο της Μ. δεν θα προχωρήσουμε σε καμπύλη ακόμα.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βαγκ καμπυλη αξητικης εννοεις αυτη που γινεται στο νοσοκομειο ε? Παροτι ολα καλα πρπει να την κανεις?

Ακριβώς έτσι. Τώρα τι να κάνω δηλαδή; Να παρακαλάω να έχει κοιλιοκάκη;:confused:

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!!η mpoumpoulitsa ύστερα απο 3 μηνες στασιμη........ ουτε ενα ποντο, προχθες που πηγαμε στη παιδιατρο πηρε 3 ποντους και 900γρ!

πηρα μια μικρη ανασα οσον αφορα το υψος αλλα και παλι ειμαστε στα χαμηλα !!

23 μηνων μολις 82 ποντους και 12.100.

μια ολοστρογγυλη μπαλα!! πολυ ορεξη γα φαγητο μπαινουν τα κιλα .....αλλα υψος καλα κρασια!!!!(καμια σχεση με αλλα συνομήλικα!!τα αλλα παιδια και με πολυ κοντους γονεις 24 μηνων 87 και 90 εκ)

 

μολις γλιτωσαμε και δεν πεσαμε στην 3 εκατοστιαία καμπυλη!!!(προς το παρων)

 

παντως vag η κορη σου σου 2 ετων μεγαλη διαφορα απο τη δικη μου ειχε 87 υψος η αλλη σου κορη σχεδον το ιδιο με τη δικη μου.

 

τι συμπερασμα??? ολες οι εξετασεις μας καλες αποτελεσματα δεν βλεπουμε!

εγω θα μας δωσω λιγο χρονο ακομα 3-4 μηνες να δω την πορεια της, μετα ανεβαινω αθηνα. να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ανέβεις Αθήνα είπες mpoumpoulitsa; μήπως είσαι και εσύ Κρητικιά;

Λοιπόν ναι, η Μ. μέχρι 3,5χρ τα πήγαινε περήφημα, κι αυτό ακριβώς είναι το ανησυχητικό... από 3χρ και πάνω δεν πρέπει να κόβουν καμπύλες κι αυτή εχει κόψει 2 μέσα σε 1,5 χρόνο.

Για τη μικρή που είναι τώρα 3χρ. παρόλο που κι αυτή έχει πέσει από το 75% στο 3% η παιδοενδοκρινολόγος είπε να της δώσουμε λίγο χρόνο.

Εσας τι σας λένε;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

kai se maw kai σε ολους τελικας το ισιο λενε...θα το παρακολουθησουμε σε ενα εξαμηνο, στο χρονο κλπ...μηπως χανουμε χρονο ρε κορίτσια? Μηπως δεν γραφουν ακριβες εξετάσεις κατ' εντολή?

 

Δεν νομιζω και στην Αθήνα να σου πουν τιποτα περισσοτερο

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια η μικρη απο τοτε που γεννηθηκε ειναι σταθερη στην 10 εκατοστιαια καμπυλη εκτος απο εναν μονο μηνα που επεσε στην 3 καμπυλη και μετα στην δεκατη συνεχεια. η παιδιατρος τησ λεει οτι(παρολο που εχει ψηλους γονεις) οτι δεν θελουμε να χανει καμπυλες και οτι αυτο ισως να ειναι το υψος τησ και η καμπυλη της.θελει ναμην χανει καμπυλες και προχωραει σταθερα.η παιδιατροσ τησ κορησ μου ειναι ψηλη ο ανδρασ τησ 1.90 η μεγαλη τησ κορη οχι πανω απο 1.63.ποτε μου λεει δεν το εψαξε παραπανω γιατι παντα σαν παιδι ηταν χαμηλα σην καμπυλη αλλα σταθερα ηταν η καμπυλη τησ εγινε κοντουλα για τα δεδομενα των γονιων της!

!αν η δικια μου τους επομενους μηνες δεν παει καλα να παμε για την αυξητικη την ανοιξη που θα εχει κλεισει και τα δυο!!!!!!!!!να μην χανουμε χρονο!!!

 

τον οκτωβριο που πηγα πρωτη φορα στο αγλαια κυριακου μου ειπαν το γνωστο ' θα την παρακολουθουμε"!!!!ειναι στα μεσα στα φσιολογικα ορια!!

οχι vag κρητικια βορειοανατολικο αιγαιο!!μαλλον επρεπε να πω να κατεβω αθηνα.

εγω δεν κανω τιποτα αλλο αν σκουρύνουν τα πραγματα τους επομενους μηνες.. κατευθείαν εξεταση αυξητικης...

μεσα στα φυσιολογικα η δικια μου αλλα αν το συγκρινω με αλλα συνομιληκα και με κοντους γονεις το δικο μου ειναι ενα πανεμορφο στρουμπουλο στρουμφακι με δυο κοντα ποδαρακια.τα αλλα και με κοντους γονεις ψηλα με μακρια ποδια!!

δεν ξερω τα ειπα και ησυχασα!!

γερα να ειναι και θα τα αντιμετωπισουμε ολα κοριτσια!!!αυτη την εβδομαδα εχω αδεια και προσπαθω να περασω καλα με τα ζουζουνια μου

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια τη Δεύτερα 20-12 θα πάμε στην ενδοκρινολόγο

από βάρος δεν βλέπω φως στο τούνελ πρέπει να είμαστε γύρω στα 13 κιλά

από ύψος δεν τολμώ να τον μετρήσω

θα σας γράψω την Δευτέρα ευχηθείτε τα καλύτερα διότι έτοιμη είμαι να καταρεύσω πριν καν δω τις μετρήσεις .

αφηστέ που περάσαμε ακόμα μια ιώση αυτή την εβδομάδα δεν αντέχω άλλο όλο άρρωστος με καταρροή είναι και κατα επέκταση ωτίτιδες

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τις ευχές μου mammy-g. Κράτα την ψυχραιμία σου ως τότε.

Και η Χ. με ίωση και ωτίτιδα και μετά από 10 μέρες αντιβίωσης πήραμε παράταση για άλλη μία βδομάδα αντιβίωσης καθώς η ωτίτιδα παραμένει...

Θα περιμένω τη Δευτέρα τα νέα σας...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα mamy-g να ξερεις η σκεψη μας μαζι σου..περιμενουμε νεα σου μηπως παρουμε λιγο κουραγιο!!!!!!!!!!

 

νεο!!!! χθες βγηκα για καφεδακι με μια φιλη που ειχαμε να βγουμε 3μηνες!!!! που καιρος!!!!!!! και τι μου ειπε μες την στεναχωρια?? εχει και αυτη ενα κοριτσακι 18 μηνων.οτι δεν εβαζε βαρος, οντως παντα ηταν πολυ αδυνατο(αλλα ολοι στην οικογένεια του είναι λεπτοκαμωμένοι)καναν εξετασεις η εξεταση του θυρεοειδή δεν ηταν καλη και ηδη αρχισε θεραπεια. θα παιρνει καθε μερα ενα χαπακι για παντα .οταν γινει λεει 5ετων θα πανε αθηνα να δουνε πως παει!!

 

απο τη μια στεναχωρεθηκα για τη φιλη μου απο την αλλη προβληματιστηκα.2 παιδακια με παρόμοιο πρόβλημα σε μια παρέα??προσπαθησα να της δωσω κουραγιο οτι δεν ειναι μονη της...... και εγω τα ιδια περναω!!

 

ο ανδρασ μου που τρεμει στην ιδεα οτι η μικρη μας μπορει να χρειαστει τελικα αυξητικη που συνεπαγεται μια ενεση την ημερα,μου ειπε " μακαρι και εμεις να μπορουσαμε να αντιμετωπισουμε το πιθανον προβλημα.........με χαπακι"

 

εχει δικιο!!! θα δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

μπουμπουλιτσα να σε ρωτησω γιατι εχω λιγο μπερδευτει.

Η μικρη σου ακολουθει σταθερα το 10% και αν ..... στα 2 να πατε για αυξητικη????

αν καλα καταλαβα να ρωτησω γιατι?

η δικια μου ειναι στο 3%....λεω να αποδεχτω το κοντουλα αφου δεν εχει βγαλει κατι τρομερο...θα μου πει και η ενδοκρινολογος φυσικα οταν την παω

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα, αν δεν κάνω λάθος και σεις έχετε κόψει κάποιες καμπύλες έτσι δεν είναι; Τώρα τι σας λένε; ότι αν είναι σταθερά στην 3% τότε οκ; Γιατι εγώ για τη μικρή μου που είναι 3χρ αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει. Για τη μεγάλη έδειξε να ανησυχεί περισσότερο η παιδοενδοκρινολόγος η οποία έκοψε μετά τα 3.5χρ.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...