Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Τι σημαίνει ιδιοσυστασιακό κοντό ανάστημα???

 

Δεν είναι παθολογικό και δεν είναι οικογενειακό.

Είναι παιδιά που αναπτύσονται αργά αλλά τελικά φτάνουν σε φυσιολογικό ανάστημα λίγο αργότερα από τα άλλα.

Πάντως για καθυσησυχαστικό μου το είπε.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι δεν μιλάω για κανένα σύνδρομο απλώς το είδα ενω έκανα αναζήτηση για τις τιμές που πρεπει να πέρνει ενα παιδί ανα έτος και είπα μήπως σε βοηθήσω να καταλάβεις τι είναι αυτο το ιδιοσυστασιακό. Μάλλον τελικα σε μπέρδεψα περισσότερο. Αστο για να σου λεέι η γιατρός σου έτσι θα 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

μπαααα, τι να με μπερδέψεις; ούτως ή άλλως μπερδεμένη είμαι απο μόνη μου. το σύνδρομο αυτό ειχε μπει στο μυαλό μου από πριν οπότε καταλαβαίνεις, όποιος έχει τη μύγα... ευχάριστώ και για το pdf.

Ναι, ξαπλωμένο είναι περίπου 2-2,5 εκ μακρύτερο. Το έχω διαπιστώσει και μόνη μου μετρώντας τις κόρες μου, το έχω διαβάσει και κάπου.

Ηθελα να σε ρωτήσω και για τις αλλεργίες, η μικρή μου έχει υψηλή IgE (309) και 14,9 % Ηωσινόφιλα αλλά δύο παιδίατροι μου έχουν πεί ότι δεν έχει αυτό σχέση με την ανάπτυξη της. Εχεις γνώμη γι΄αυτό;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω ρωταγα για Τερνερ μια φιλη που ειναι απλος φορεας...καμια σχεση...ισα που δε με εδειρε!

 

Αφού το turner δεν είναι κληρονομικό, είναι χρωμοσωμική ανωμαλία και εμφανίζεται τυχαία. Πώς γίνεται να είσαι φορέας; πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!!

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω mamy ειλικρινά. Πριν απο λίγο διάβασα σε ενα site οτι η ανάπτυξη των παιδιών ειναι φυσιολογική αν μέσα στο 1ο έτος πάρουν 24εκ. το 2ο 12εκ. το 3ο 8εκ. 4ο εως 7ο 6-7εκ. 8ο εως εφηβεία 5-6εκ. αγόρια:9,5εκ, κορίτσια:8,5εκ. Στην εφηβεία λέει παρατηρείται επιτάχυνση της ανάπτυξης στα κορίτσια όταν διογκώνεται το στήθος και στα αγόρια δύο χρόνια αργότερα. Μπορείτε να βγάλετε συμπέρασμα?

 

Με βάση αυτά η δικιά μου μέχρι να αδιαθετήσει (αν αδιαθετήσει στα 11 που αδιαθέτησα κι εγώ) θα έχει γίνει στην καλύτερη 1.53!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

μπαααα, τι να με μπερδέψεις; ούτως ή άλλως μπερδεμένη είμαι απο μόνη μου. το σύνδρομο αυτό ειχε μπει στο μυαλό μου από πριν οπότε καταλαβαίνεις, όποιος έχει τη μύγα... ευχάριστώ και για το pdf.

Ναι, ξαπλωμένο είναι περίπου 2-2,5 εκ μακρύτερο. Το έχω διαπιστώσει και μόνη μου μετρώντας τις κόρες μου, το έχω διαβάσει και κάπου.

Ηθελα να σε ρωτήσω και για τις αλλεργίες, η μικρή μου έχει υψηλή IgE (309) και 14,9 % Ηωσινόφιλα αλλά δύο παιδίατροι μου έχουν πεί ότι δεν έχει αυτό σχέση με την ανάπτυξη της. Εχεις γνώμη γι΄αυτό;

Καλημέρα. Χωρις να θέλω να σε ανησυχήσω νομίζω ότι πρέπει να το ψάξεις για αλλεργίες. Τι σου είπαν γι'αυτές τις τιμές? Εμείς είχαμε ολική igE 3,99 το όριο είναι μέχρι 210 ΦΣ βάση εργαστηρίων του Παίδων. Οσο για τα ηωσινόφιλα είχαμε 17% υπερβολικά υψηλά νομίζω οτι ΦΣ είναι μεχρι 6%. Τωρα πέσαμε στο 4%. Φυσικά η αλλεργία επηρεάζει την ανάπτυξη ενος παιδιού κυρίως όμως το βάρος. Συνήθως χτυπά το πεπτικό του παιδιού με αποτέλεσμα να μη γίνεται σωστή απορόφηση των τροφών. Λευκώματα ορού πόσο είχατε? Μάλλον πρέπει να απευθυνθείς σε παιδογαστρεντερολόγο και μετά σε παιδοαλλεργιολόγο. Αν θέλεις σου δίνω ονόματα. Οι αλλεργίες βαριά μέχρι την ηλικία των πέντε φεύγουν πρεπει όμως να αποκλειστουν οι αλλεργιογόνες τροφές απο τη διατροφή του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι είναι τα λευκώματα ορού;

αν εννοείς λεμφοκύτταρα είναι ανεβασμένα 6,4 (φτ 1,5-3,6 ίσως να αναφέρεται σε ενήλικες), λευκά έχει 10,3 (φτ 3,8-10,5). Αν και έχει πέσει λιγάκι και στο βάρος, κυρίως μας ανυσηχεί το ύψος.

Απο το νοσοκομείο που την παρακολουθούν μου έχουν πει να τη δει καρδιολογος και αργότερα ενδοκρινολόγος, στο αλλεργικό αν και το παρατηρησαν δε στάθηκαν ιδιαίτερα. Θα ρωτήσω πάντως και τον παιδίατρο μου να δω τι θα μου πει κι εκείνος.

Ονόματα γιατρών θα σου ζητούσα άλλα είμαι από επαρχία. Οι αλλεργίες φεύγουν ως τα 5 έτσι κι αλλιώς ή πρεπει να αποκλείσεις τα αλλεργιογόνα;

Ο παιδογαστρεντερολόγος σου είχε δώσει εξετάσεις για αλλεργίες ή ο αλλεργιολόγος; Δεν τα ξέρω καλά αυτά και μπερδεύομαι...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι, τα λεμφοκύταρα νομίζω ότι πρέπει να είναι ανεβασμένα στην παιδική ηλικία. Τα λευκώματα ορού έχουν σχέση με την απορόφηση του εντέρου αυτή την εξέταση την κάνουν σε παιδάκια που υπάρχει υποψία για αλλεργία. Τα πολύ ανεβασμένα ηωσινόφιλα, δείχνουν πάντα αλλεργία. Ναι φεύγουν οι αλλεργίες το θέμα είναι ότι αν δεν γίνει έλεγχος μπορεί να καταστραφεί εντελώς το πεπτικό (οισοφάγος, στομάχι κτλ.) Και εγώ απο επαρχία είμαι ο παιδιατρός μας έστειλε συστημένους στην Παναγιώτου(γαστρεντερολόγο) είναι στο Παίδων, πρώτη κινησή της ήταν να μας αλλάξει το γάλα έπειτα μας εκλεισε αμέσως ραντεβού με την Συρίγου(αλλεργιολόγο) είναι στο Σωτηρία αυτή απο εκει και έπειτα κάναμε πολλές αιματολογικές εξετάσεις και δερματολογικά τέστ τα λεγόμενα πάτς τα οποία δείξαν αλλεργία σε γάλα και αυγό. Ευτυχώς το προλάβαμε στην αρχή. Πάντως η Συρίγου επιμένει οτι επηρεάζονται εξίσου και τα δύο ύψος - βάρος.

Ευχομαι το μικρουλάκι σου να μην έχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα βρήκα.... Ολικά λευκώματα 7,2 (φτ 6,2-8,5).

Σε παιδοκαρδιολόγο μας έστειλε για να μην βρει στενωση πνευμονικής αρτηρίας που είναι κάτι που παρατηρείται μερικές φορές στα κορίτσια με turner και γιατί είπε ότι όλα τα παιδιά πρέπει να κάνουν κάποια στιγμή ένα καρδιολογικό έλεγχο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις ευχές σου. Μακάρι πραγματικά να μην εχει τίποτα κανένα παιδάκι

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια..

λοιπον..για τη βερα νπομιζω οτι το 25%ειναι μια χαρα..

για τη γατουλα μηπωε ειναι φορεας της κυστικης κ οχι του τερνερ η φιλη σου;

vag η παιδοενδοκρινολογος μας λεγεται Σμυρνακη κ ειναι στην αγιου μηνα 18..

εμεις 18 μηνων ειμαστε 73,5για την παιδιατρο κ 75 με την δικη μου μετρηση..ειμαστε πολυ πιο κατω απο ολους σας..πρωτια απ το τελος...

τι αλλο;την παρασκευη θα εχωνεοτερα μια που εχω ραντεβου στην παιδοενδοκρινολογο να δει εξετασεις..αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ boulou, έκλεισα ήδη ραντεβού, είναι σε 3 βδομάδες αλλά εντάξει δε βιαζόμαστε. Ευχομαι και για σας όλα να πάνε καλά, θα περιμένουμε ενημέρωση ε;

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

3 ωρες να κανω αιματολογικες

1,5 ωρα να μαζεψω αποτελεσματα!

αντε βρηκα να παρκαρω!!!

 

1....πολυ ωραιο image αποκτησε το Αγλαια!

2....σιδηρος 38 με οριο το 60

3....φεριτινη 19 με οριο 10

4....πολυμορφοπυρηνα 20%!!!

5....μονοπυρηνα με κενοτοπια?????

6....συνισταται Ηλεκτροφορηση Hb κοινως για στιγμα

7....ραντεβου? αγνωστο....δεκεμβρη ΟΛΑ!!!

8....Δρουγγαρη για Χοληστερινη...Δεκεμβρη....

9....IGF1 43,2 τα ιδια καπου 5% δηλαδη

10...IGFBP3 1,93....δε ξερω ορια...

 

συμπερασμα????????

ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε γ(κ)ατα.....που λεει κ η κορη μου..

καλη μου ακουγεται η σωματομεδινη ..μια αναιμιουλα βλεπω..αλλα οκ ε;δεν τις στελνεις στην/ον παιαδιατρο σου για ενα πρωτο τσεκαρισμα;.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...