Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

λεσ και εισαι στο μυαλο μου τα λεσ δεν μπορω να καταλαβω τι θα προσφερω με το θεαμα.....και που πηγαν οι λεξεισ κατανοηση συμπαρασταση ακομα και στα λαθη των παιδιων, εφηβων ακομα και μεσηλικων εχω δικαιωμα στο λαθοσ και εγω και ολοι μασ.!!!!

 

Kαι εγω εχω βαλει στην κορη μου να δει βιντεο με την εκτρωση δεν το θεωρω τρομοκρατια αλλα ενημερωση και προφυλαξη.Τωρα αν ερθει μια ωραια μερα και μου πει οτι ειναι εγκυος,και δεν θελει να το κρατησει και βεβαια θα της πω οτι ειναι μια απλη επεμβαση και θα τη στηριξω ψυχολογικα.

 

ακριβώς, το "πριν" δεν είναι τρομοκρατία... είναι ενημέρωση..

Και αυτό εξαρτάται απ'το παιδί.. αν "αντέχει" να δει βίντεο με επεμβάσεις ή όχι... ανάλογα με τον χαρακτήρα του κρίνεις και τους τρόπους που θα το ενημερώσεις..

 

κατόπιν εορτής όμως δεν υπάρχει λόγος να καταστρέψεις την ψυχολογία του παιδιού..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω θα την πηγαινα στο γιατρο μου να τησ τα εξηγησει ολα χωρισ video και βεβαια απο πολυ νωρισ τα σωστα ενημερωμενα παιδια κανουν λιγοτερα λαθη πιστευω

 

Κι εγώ απ'ότι είδες το τόνισα "αν το παιδί θα το άντεχε"..

Ο καθένας ξέρει το καλύτερο για το παιδί του και λειτουργεί σύμφωνα με τον χαρακτήρα του παιδιού..

Προσωπικά, ήμουν τόσο ευαίσθητο παιδί που δεν θα το άντεχα, σίγουρα..

Αλλά δε μπορώ να βγάλω κανόνα επειδή εγώ ήμουν έτσι..

 

Επίσης, χωρίς να έχω καμία ενημέρωση(η λέξη σεξ απαγορευόταν στο σπίτι μου),

σεξ χωρίς προφυλακτικό έχω κάτι μήνες που έκανα πρώτη φορά..

Θα ήταν λάθος να βγάλω κανόνα και να πω "μην ενημερώνετε τα παιδιά σας, αυτά ξέρουν και θα κάνουν το σωστό" επειδή εγώ είχα αυτή τη συμπεριφορά..

 

Δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις αλλά η ενημέρωση του παιδιού πρέπει να διαφοροποιείται ανάλογα με τον χαρακτήρα του..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Αν, είμαι 30 και έχω προγραμματίσει να κάνω επέμβαση αφαίρεσης της μήτρας(φτου!φτου!φτου!) και σε φωνάζω να με στηρίξεις, θα μου δείξεις βίντεο με επεμβάσεις αφαίρεσης μήτρας?

Η αλήθεια είναι.. θα με κόψουν εδώ κι εκεί, θα βγάλουν την μήτρα και μετά η ψυχολογία μου θα είναι σκατα και θα νιώθω άδεια..

Αυτή είναι η πραγματικότητα.. Αυτό θα κάνεις?

 

Αν το παιδί μου φτάσει στο σημείο να κάνει έκτρωση γιατί μετά από συζήτηση αυτό επέλεξε, ναι, αυτό θα του πω, δεν είναι τίποτα! Μη φοβάσαι, εγώ είμαι εδώ..

Δεν θα διαλύσω ψυχολογικά το παιδί μου!

Οπότε το ίδιο κάνω και με όλα τα άλλα παιδιά..

 

Πριν μπορεί να είμαι σκληρή και να το "ζαλίζω" με το πώς πρέπει να προφυλάσσεται αλλά αν τύχει, αυτό θα κάνω.. Θα είμαι εκεί και το μόνο που θα με νοιάζει θα είναι να μην πληγωθεί..

 

τι σχεση εχει η επεμβαση μητρας;;;;δεν ειπα να παρακολουθησει το χειρουργειο live!!!!!!!φυσικα αυτο ειναι αηδιαστικο κι εγω δεν θα θελα να δω πως ακριβως γινεται η καισαρικη που εκανα.....

το βιντεακι ομως δεν δειχνει μια κοπελα να υποκειται σε επεμβαση,δειχνει το εμβρυο σε υπερηχο και πως αντιδρα κατα τη διαρκεια της επεμβασης....αποδεικνυει δηλαδη περιτρανα αυτο που επι αιωνες αγνοουσε η επιστημη......οτι το εμβρυο εχει ψυχη και καταλαβαινει τον κινδυνο!!!!!!!!!!!δεν ειναι μια αψυχη κουκιδα.....αυτο εννοω ενημερωση!!!!!!!

κι αυτη τη γνωση θα φροντισω να τη μεταδωσω στην κορη μου απο πολυ νωρις κι αν της τυχει μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη και κρινει πως δεν αντεχει να το κρατησει φυσικα θα της συμπαρασταθω και θα την στηριξω....

οχι ομως ψεματα δεν προκειται να της πω γιατι δεν μ'αρεσει ο σκοταδισμος!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευω οτι οταν αρχισει η σταδιακη ενημερωση,απο μικρη ηλικια και συνεχιζετε αναλογως τις αποριες του παιδιου καποια στιγμη στα 14-15 αν δει το βιντεο δεν θα σοκαριστει.Η κορη μου το ειδε στα 16 δεν σοκαριστηκε αλλα μετα ειχαμε μια συζητηση που κρατησε αρκετες μερες.

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει η επεμβαση μητρας;;;;δεν ειπα να παρακολουθησει το χειρουργειο live!!!!!!!φυσικα αυτο ειναι αηδιαστικο κι εγω δεν θα θελα να δω πως ακριβως γινεται η καισαρικη που εκανα.....

το βιντεακι ομως δεν δειχνει μια κοπελα να υποκειται σε επεμβαση,δειχνει το εμβρυο σε υπερηχο και πως αντιδρα κατα τη διαρκεια της επεμβασης....αποδεικνυει δηλαδη περιτρανα αυτο που επι αιωνες αγνοουσε η επιστημη......οτι το εμβρυο εχει ψυχη και καταλαβαινει τον κινδυνο!!!!!!!!!!!δεν ειναι μια αψυχη κουκιδα.....αυτο εννοω ενημερωση!!!!!!!

κι αυτη τη γνωση θα φροντισω να τη μεταδωσω στην κορη μου απο πολυ νωρις κι αν της τυχει μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη και κρινει πως δεν αντεχει να το κρατησει φυσικα θα της συμπαρασταθω και θα την στηριξω....

οχι ομως ψεματα δεν προκειται να της πω γιατι δεν μ'αρεσει ο σκοταδισμος!!!!!!!!!!!!!!

 

δεν ξέρω αν καταλαβαινόμαστε..

Μίλησες για ειλικρίνεια (και εκεί αναφερόταν το παράδειγμά μου) και για το πως πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.. Η αλήθεια στην παραπάνω κατάσταση είναι αυτή.. Μου την λες?

 

Τί απ'όλα πιστεύεις? Λέμε την αλήθεια με όποιο κόστος ή όχι?

Θα επιλέξεις τον σκοταδισμό(χρησιμοποιώ λέξεις σου) ή θα μου πεις την αλήθεια("θα σε κόψουν εδώ κι εκεί, θα βγάλουν την μήτρα και μετά η ψυχολογία σου θα είναι σκατα και θα νιώθεις άδεια")?

 

αν της τυχει μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη και κρινει πως δεν αντεχει να το κρατησει φυσικα θα της συμπαρασταθω και θα την στηριξω....

Σε αυτή τη φάση της στήριξης θα της δείξεις βίντεο εκτρώσεων?

Γιατί αυτό υποστηρίζεις με σθένος στα προηγούμενα μηνύματά σου..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

ο γιατροσ δεν εει λογο να σε κραταει στο σκοταδι και στην αγνοια. οχι δεν θα εκανα κακο στην ψυχη του εφηβου παιδιου μου για κανεναν λογο .ειπα η αμαρτια επανω μου.τωρα ποσα να αντεξει ενα παιδι με τοσα που βλεπει γυρω του εδω δεν αντεχουμε εμεισ .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν καταλαβαινόμαστε..

Μίλησες για ειλικρίνεια (και εκεί αναφερόταν το παράδειγμά μου) και για το πως πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.. Η αλήθεια στην παραπάνω κατάσταση είναι αυτή.. Μου την λες?

 

Τί απ'όλα πιστεύεις? Λέμε την αλήθεια με όποιο κόστος ή όχι?

Θα επιλέξεις τον σκοταδισμό(χρησιμοποιώ λέξεις σου) ή θα μου πεις την αλήθεια("θα σε κόψουν εδώ κι εκεί, θα βγάλουν την μήτρα και μετά η ψυχολογία σου θα είναι σκατα και θα νιώθεις άδεια")?

 

 

Σε αυτή τη φάση της στήριξης θα της δείξεις βίντεο εκτρώσεων?

Γιατί αυτό υποστηρίζεις με σθένος στα προηγούμενα μηνύματά σου..

 

μαλλον δεν καταλαβαινομαστε.....το να βγαλεις την μητρα σου ειναι αναγκαιο κακο και γνωριζεις ηδη τι προκειται να σου συμβει οποτε δε χρειαζεται να σου το τονιζω και να σε κανω χειροτερα....εδω δεν τιθεται θεμα διλημματος ουτε αγνοιας.....

η περιπτωση της εκτρωσης ομως διαφερει...γιατι πολλοι δεν ξερουν την αληθεια....αν διαβασεις τα πρωτα μηνυματα θα δεις πολλες κοπελες που λενε πως δεν ηξεραν!!!!δεν ηξεραν πως το εμβρυο τους εχει ψυχουλα και καταλαβαινει....κι ευχονται να το ηξεραν πριν το κανουν......μια μαλιστα λεει πως η κουμπαρα της,της ειχε πει πως ειναι κατι σαν μυξα....

καταλαβαινεις τωρα τι θελω να πω;;;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλαβαινομαστε.....το να βγαλεις την μητρα σου ειναι αναγκαιο κακο και γνωριζεις ηδη τι προκειται να σου συμβει οποτε δε χρειαζεται να σου το τονιζω και να σε κανω χειροτερα....εδω δεν τιθεται θεμα διλημματος ουτε αγνοιας.....

η περιπτωση της εκτρωσης ομως διαφερει...γιατι πολλοι δεν ξερουν την αληθεια....αν διαβασεις τα πρωτα μηνυματα θα δεις πολλες κοπελες που λενε πως δεν ηξεραν!!!!δεν ηξεραν πως το εμβρυο τους εχει ψυχουλα και καταλαβαινει....κι ευχονται να το ηξεραν πριν το κανουν......μια μαλιστα λεει πως η κουμπαρα της,της ειχε πει πως ειναι κατι σαν μυξα....

καταλαβαινεις τωρα τι θελω να πω;;;

 

Εγώ καταλαβαίνω...

Οπότε, η αλήθεια δεν μπορεί να λέγεται πάντα και σε αυτή τη περίπτωση το μόνο που θα κατάφερνες θα ήταν να με τρομοκρατήσεις..

Για να σου δείξω πώς συνδέεται η αλήθεια με την τρομοκρατία..

 

Αναγκαίο κακό είναι και η έκτρωση για τις γυναίκες που έρχονται αντιμέτωπες με αυτή..

 

Δεν μου απάντησες όμως...

Σε αυτή τη φάση της στήριξης της κόρης σου(όπως είπες θα στήριζες την επιλογή της στην έκτρωση) θα της δείξεις βίντεο εκτρώσεων?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ καταλαβαίνω...

Οπότε, η αλήθεια δεν μπορεί να λέγεται πάντα και σε αυτή τη περίπτωση το μόνο που θα κατάφερνες θα ήταν να με τρομοκρατήσεις..

Για να σου δείξω πώς συνδέεται η αλήθεια με την τρομοκρατία..

 

Αναγκαίο κακό είναι και η έκτρωση για τις γυναίκες που έρχονται αντιμέτωπες με αυτή..

 

Δεν μου απάντησες όμως...

Σε αυτή τη φάση της στήριξης της κόρης σου(όπως είπες θα στήριζες την επιλογή της στην έκτρωση) θα της δείξεις βίντεο εκτρώσεων?

 

διαφωνω στο αναγκαιο κακο οσον αφορα την εκτρωση...δεν ειναι η μονη λυση....υπαρχουν πολλες οπως η υιοθεσια ή το ιδρυμα...αν ειναι καλυτερες λυσεις ή οχι δεν θα το εξετασω τωρα απλα σιγουρα η εκτρωση δεν ειναι μονοδρομος.

σ'αυτη τη φαση που λες δεν θα της εδειχνα το βιντεο,δεν θα ηθελα να την πονεσω περισοτερο....ομως δε θα χρειαζοταν να της το δειξω γιατι θα το ειχε δει απο πολυ μικρη και θα ηξερε.

κι αν δεν ειχα προλαβει να το δειξω θα της εξηγουσα με λογια εστω για το τι πραγματικα σημαινει μια εκτρωση.

τι γινεται ομως με τις περιπτωσεις κοριτσιων που δεν εχουν ενημερωση απο το σπιτι;;;;γιατι να μην θελουμε να μαθουν την αληθεια;;

 

κι επιπλεον πιασαμε μια μονο περιπτωση εκτρωσης....δεν ειναι ολες οι γυναικες που ερχονται αντιμετωπες με το διλημμα ανηλικες ουτε ειναι ολες οικονομικα εξαρτημενες.......υπαρχουν γυναικες που κανουν εκτρωση ελαφρια τη καρδια απλα και μονο γιατι δεν συνειδητοποιουν τι πραγματικα κανουν....σιγουρα ολες εχουν τους λογους τους απλα πολλες φορες οι λογοι δεν ειναι τοσο σοβαροι ωστε να στερησουν τη ζωη ενος ανθρωπου!!

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω στο αναγκαιο κακο οσον αφορα την εκτρωση...δεν ειναι η μονη λυση....υπαρχουν πολλες οπως η υιοθεσια ή το ιδρυμα...αν ειναι καλυτερες λυσεις ή οχι δεν θα το εξετασω τωρα απλα σιγουρα η εκτρωση δεν ειναι μονοδρομος.

σ'αυτη τη φαση που λες δεν θα της εδειχνα το βιντεο,δεν θα ηθελα να την πονεσω περισοτερο....ομως δε θα χρειαζοταν να της το δειξω γιατι θα το ειχε δει απο πολυ μικρη και θα ηξερε.

κι αν δεν ειχα προλαβει να το δειξω θα της εξηγουσα με λογια εστω για το τι πραγματικα σημαινει μια εκτρωση.

τι γινεται ομως με τις περιπτωσεις κοριτσιων που δεν εχουν ενημερωση απο το σπιτι;;;;γιατι να μην θελουμε να μαθουν την αληθεια;;

 

κι επιπλεον πιασαμε μια μονο περιπτωση εκτρωσης....δεν ειναι ολες οι γυναικες που ερχονται αντιμετωπες με το διλημμα ανηλικες ουτε ειναι ολες οικονομικα εξαρτημενες.......υπαρχουν γυναικες που κανουν εκτρωση ελαφρια τη καρδια απλα και μονο γιατι δεν συνειδητοποιουν τι πραγματικα κανουν....σιγουρα ολες εχουν τους λογους τους απλα πολλες φορες οι λογοι δεν ειναι τοσο σοβαροι ωστε να στερησουν τη ζωη ενος ανθρωπου!!

ετσι ακριβως!!!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω στο αναγκαιο κακο οσον αφορα την εκτρωση...δεν ειναι η μονη λυση....υπαρχουν πολλες οπως η υιοθεσια ή το ιδρυμα...αν ειναι καλυτερες λυσεις ή οχι δεν θα το εξετασω τωρα απλα σιγουρα η εκτρωση δεν ειναι μονοδρομος.

σ'αυτη τη φαση που λες δεν θα της εδειχνα το βιντεο,δεν θα ηθελα να την πονεσω περισοτερο....ομως δε θα χρειαζοταν να της το δειξω γιατι θα το ειχε δει απο πολυ μικρη και θα ηξερε.

κι αν δεν ειχα προλαβει να το δειξω θα της εξηγουσα με λογια εστω για το τι πραγματικα σημαινει μια εκτρωση.

τι γινεται ομως με τις περιπτωσεις κοριτσιων που δεν εχουν ενημερωση απο το σπιτι;;;;γιατι να μην θελουμε να μαθουν την αληθεια;;

 

κι επιπλεον πιασαμε μια μονο περιπτωση εκτρωσης....δεν ειναι ολες οι γυναικες που ερχονται αντιμετωπες με το διλημμα ανηλικες ουτε ειναι ολες οικονομικα εξαρτημενες.......υπαρχουν γυναικες που κανουν εκτρωση ελαφρια τη καρδια απλα και μονο γιατι δεν συνειδητοποιουν τι πραγματικα κανουν....σιγουρα ολες εχουν τους λογους τους απλα πολλες φορες οι λογοι δεν ειναι τοσο σοβαροι ωστε να στερησουν τη ζωη ενος ανθρωπου!!

 

Αν μέσα στα πλάισια της στήριξης του παιδιού σου που θέλει να κάνει έκτρωση είναι να του πεις πως θα σκοτώσει κάποιον άνθρωπο, αρχίζω και αμφισβητώ την έννοια της στήριξης..

Παρ'όλα αυτά διαφοροποιείς την στάση σου απέναντι στο δικό σου παιδί..

Δηλαδή μια άλλη ανήλικη κοπέλα που θέλει να κάνει έκτρωση πρέπει να δει το βίντεο ενώ το δικό σου παιδί όχι...

 

Διαφωνώ με το οτι είναι μεμονωμένη περίπτωση.. Οι περισσότερες ανήλικες είναι ή στην αρχή της ενηλικίωσης..

 

Εχω μιλήσει και για ενήλικες γυναίκες και τους λόγους που μπορεί να οδηγηθούν στην έκτρωση..

"ελαφρά τη καρδία" δεν είναι οι ψυχολογικοί λόγοι.. Η χρόνια κατάθλιψη και μανιοκατάθλιψη είναι σοβαρότατοι λόγοι αντίθετα με ο,τι πιστεύεις..

Και μη μου πεις πως είναι μεμονωμένη περίπτωση γιατί είναι συχνότατες ψυχολογικές ασθένειες.

 

Μεμονωμένες περιπτώσεις θα χαρακτήριζα τις γυναίκες που το κάνουν για μη σοβαρούς λόγους..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στα πλάισια της στήριξης του παιδιού σου που θέλει να κάνει έκτρωση είναι να του πεις πως θα σκοτώσει κάποιον άνθρωπο, αρχίζω και αμφισβητώ την έννοια της στήριξης..

Παρ'όλα αυτά διαφοροποιείς την στάση σου απέναντι στο δικό σου παιδί..

Δηλαδή μια άλλη ανήλικη κοπέλα που θέλει να κάνει έκτρωση πρέπει να δει το βίντεο ενώ το δικό σου παιδί όχι...

 

Διαφωνώ με το οτι είναι μεμονωμένη περίπτωση.. Οι περισσότερες ανήλικες είναι ή στην αρχή της ενηλικίωσης..

 

Εχω μιλήσει και για ενήλικες γυναίκες και τους λόγους που μπορεί να οδηγηθούν στην έκτρωση..

"ελαφρά τη καρδία" δεν είναι οι ψυχολογικοί λόγοι.. Η χρόνια κατάθλιψη και μανιοκατάθλιψη είναι σοβαρότατοι λόγοι αντίθετα με ο,τι πιστεύεις..

Και μη μου πεις πως είναι μεμονωμένη περίπτωση γιατί είναι συχνότατες ψυχολογικές ασθένειες.

 

Μεμονωμένες περιπτώσεις θα χαρακτήριζα τις γυναίκες που το κάνουν για μη σοβαρούς λόγους..

 

κατ'αρχην ποιος σου ειπε οτι δεν θεωρω την χρονια καταθλιψη και μανιοκαταθλιψη σοβαροτατο λογο;φυσικα και ειναι σοβαρος λογος αφου προκειται για σοβαρες ασθενειες που ακομη και σε περιπτωση φονου δινουν ελαφρυντικα.......αυτο τι σημαινει;;;οτι θα ειμαστε υπερ του φονου;

και δεν πιστευω πως θεωρεις οτι οι περισσοτερες κοπελες που κανουν εκτρωση ειναι ειτε ανηλικες ειτε ψυχικα αρρωστες γιατι ετσι προσβαλλεις πολυ κοσμο εδω μεσα.....

επειδη ομως μιλαμε τελειως θεωρητικα και ως συνηθως η θεωρια απεχει απο την πραξη κανεις δεν μπορει να πει γενικα οτι ειναι υπερ ή κατα της εκτρωσης......υπαρχουν ποικιλες περιπτωσεις που σε μερικες επιβαλλεται και σε αλλες οχι.

οσον αφορα το βιντεακι που εχεις κολλησει επαναλαμβανω οτι στο δικο μου παιδι θα το ειχα ηδη δειξει πριν μεινει εγκυος.....και στο κατω κατω οποιος θελει το βλεπει κι οποιος θελει οχι.ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε...

δεν αναγκασα κανενα να το δει με το ζορι.....μπορει καποια να την σοκαρει μπορει καποια να την στεναχωρησει,μπορει καποια να την τρομοκρατησει (οπως λες) μπορει ομως και καποια να τη βοηθησει.....αυτα.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην ποιος σου ειπε οτι δεν θεωρω την χρονια καταθλιψη και μανιοκαταθλιψη σοβαροτατο λογο;φυσικα και ειναι σοβαρος λογος αφου προκειται για σοβαρες ασθενειες που ακομη και σε περιπτωση φονου δινουν ελαφρυντικα.......αυτο τι σημαινει;;;οτι θα ειμαστε υπερ του φονου;

Με κατάθλιψη ελαφρυντικά για φόνο?

Κι αυτό θα σήμαινε πως είμαστε υπέρ του φόνου?

 

Είναι αυτό επιχείρημα? Λες κουταμάρες.

 

και δεν πιστευω πως θεωρεις οτι οι περισσοτερες κοπελες που κανουν εκτρωση ειναι ειτε ανηλικες ειτε ψυχικα αρρωστες γιατι ετσι προσβαλλεις πολυ κοσμο εδω μεσα.....

Ναι, το λέω, πως οι περισσότερες γυναίκες είναι ανήλικες ή πάσχουν από κατάθλιψη(γενικά, ψυχικά άρρωστες ουδέποτε τις αποκάλεσα χωρίς να διευκρινήσω οτι εννοώ την κατάθλιψη ή την μανιοκατάθλιψη)..

Είναι αυτό προσβολή? Εχεις ιδέα τί είναι η κατάθλιψη?

Εσύ λες οτι σκοτώνουν τα παιδιά τους για ηλίθιους λόγους κι εγώ τις προσβάλλω?

 

Γενικά, σταματάω την συζήτηση μαζί σου γιατί κουράστηκα να απαντώ σε άστοχα και ανούσια επιχειρήματα.

Αν έχεις κάτι σοβαρό να μου πεις πες το διαφορετικά η συζήτηση μαζί σου δεν μου προσφέρει τίποτα. Ούτε σε κανέναν..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειπαμε οτι ειναι παραγοντασ τα ψυχολογικα ,τα ανηλικα,ο περιγυροσ,κλπ που δεν ξερουμε λογοι που οδηγουν μια γυναικα να παρει αποφασεισ για το θεμα.rrrrr γιατι τα μπερδευεισ ολα και βγαζεισ συμπερασματα οπωσ θεσ?ειπαμε προκειμενου γυναικεσ να φοβουνται τον εαυτο τουσ καταληγουν στην διακοπη γιατι σου φενεται παραξενο?εγω ειμουν μια χαρα επαθα επιλοχειο και 4 μηνεσ περνω αντικαταθλιπτικα ποσο μαλλον μια γυναικα που το νοιωθει οτι πιεζεται και που δεν την ηθελε την εγκυμοσυνη εγω προσπαθουσα 1 χρονο να μεινω εγκυοσ.ο καθε ενασ εχει την γνωμη του εδω περα γιατι πρεπει να την εκφραζει με ασχιμο τροπο φονοσ και παλι φονοσ(εκκλισιαστικα καταλοιπα)ακομα και στο δικαστιριο την λεξη φονο δεν την χρησιμοποιουν εμεισ εδω δικαζουμε και καταδικαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως το β ιντεο με την εκτρωση μας το ειχαν δειξει στο σχολειο αλλα δεν θυμαμαι εαν ηταν στο γυμνασιο η στο λυκειο θυμαμαι οτι μας εξηγουσε κ ο βιολογος μας το καθε τι που βλεπαμε τωρα τι να πω καλη ειναι η ενημερωση στο σχολειο κ να μπει κ το μαθημα της σεξουαλικης αγωγης θα μαθουν τα παιδια πολλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Τί απ'όλα πιστεύεις? Λέμε την αλήθεια με όποιο κόστος ή όχι?

Θα επιλέξεις τον σκοταδισμό(χρησιμοποιώ λέξεις σου) ή θα μου πεις την αλήθεια("θα σε κόψουν εδώ κι εκεί, θα βγάλουν την μήτρα και μετά η ψυχολογία σου θα είναι σκατα και θα νιώθεις άδεια")?

 

Κανέναν ποτέ δεν έβλαψε η πληροφόρηση :roll:

Και για θέματα υγείας καλό είναι να γνωρίζει κάποιος τι εγχείρηση θα υποστεί και τι αλλαγές θα προκύψουν στο σώμα του μετά από αυτή. Π.χ. κάποια γυναίκα που αντιλαμβάνεται ότι της αφαιρούν τη μήτρα αλλά όχι τις ωοθήκες, και τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τη φυσιολογία της.

 

Και σε θέματα εγκυμοσύνης καλό είναι μια γυναίκα να γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει στο σώμα της, πώς συμβαίνει η ανάπτυξη του εμβρύου και τι πρέπει να προσέχει. Γνωρίζω γυναίκες με δύο παιδιά που δεν ξέρουν ακόμα τι σημαίνει πιθανή ημερομηνία τοκετού και που πιστεύουν ότι είχαν καούρες γιατί το μωρό τους είχε μαλλιά.:mrgreen:

 

Και στο θέμα της έκτρωσης, μια γυναίκα που έχει δικαίωμα στο σώμα της έχει και υποχρέωση να γνωρίζει τι ακριβώς κάνει, για να αποφασίζει ώριμα στο πώς θα ασκήσει αυτό το δικαίωμα.

 

Τώρα αν τα πάσης φύσης βίντεο θεωρούνται σοκαριστικά, ας διαβάσουν μια εγκυκλοπαίδεια. Όχι όμως στο σκοταδισμό σε κάθε περίπτωση.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

[quote name=marandnik;

 

Τώρα αν τα πάσης φύσης βίντεο θεωρούνται σοκαριστικά' date=' ας διαβάσουν μια εγκυκλοπαίδεια. Όχι όμως στο σκοταδισμό σε κάθε περίπτωση.[/quote]

 

Συγχαρητήρια....Αυτο ουσιαστικα λεμε κ εμεις τοσες μερες..αλλα παρεξηγουμαστε!!!:cry:

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν ξερω ποιος-α διαβάζει κ ελεγχει τα σχολια εδω γενικα στο Forum, η δεν γνωριζω αν υπαρχει η δυνατοτητα εγω ως επισκεπτρια να καταγκηλω καποιο σχολιο....

Ο λογος του συγκεκριμενου off topic σχολιου ειναι γιατι ελαβα ενα πμ οτι ενα απο τα προηγουμενα σχολια μου, ηταν προσβλητικο...

Αν καποια απο εσας το πηρε ετσι ζητω ενα μεγαλοοο ΣΥΓΝΩΜΗ, και οπως εχω προαναφερει δεν ειμαι ικανη να κρινω καμια, απλα την γνωμη μου ελεγα...

Ειλικρινα στεναχωρηθηκα...Ειλικρινα λυπαμαι πολυ....

Με συγχωρειτε κ παλι!!!!!

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν ξερω ποιος-α διαβάζει κ ελεγχει τα σχολια εδω γενικα στο Forum, η δεν γνωριζω αν υπαρχει η δυνατοτητα εγω ως επισκεπτρια να καταγκηλω καποιο σχολιο....

Ο λογος του συγκεκριμενου off topic σχολιου ειναι γιατι ελαβα ενα πμ οτι ενα απο τα προηγουμενα σχολια μου, ηταν προσβλητικο...

Αν καποια απο εσας το πηρε ετσι ζητω ενα μεγαλοοο ΣΥΓΝΩΜΗ, και οπως εχω προαναφερει δεν ειμαι ικανη να κρινω καμια, απλα την γνωμη μου ελεγα...

Ειλικρινα στεναχωρηθηκα...Ειλικρινα λυπαμαι πολυ....

Με συγχωρειτε κ παλι!!!!!

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

μην ζητας συγνωμη καλη μου σιγα...τους κανονες τους ξερουμε λιγο πολυ και δεν συμφωνουμε παντα στο οτι μας επισυναπτουν οι υπευθυνοι,δεν πειραζει,αν θελουμε να βρισκομαστε εδω και να συζηταμε απλα ''πηγαινουμε με το κυμα'',και για να μαθαινεις αν δεν σου αρεσουν καποια σχολια απλα πατας πανω στο τριγωνακι που εχει διπλα στις απαντησεις και κανεις την αναφορουλα σου.μην στεναχωριεσε για τετοια πραγματα εγω εχω παρει μεχρι και αποκλυσμο για καποιες βδομαδες,αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα,ενταξει?00020069.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Με κατάθλιψη ελαφρυντικά για φόνο?

Κι αυτό θα σήμαινε πως είμαστε υπέρ του φόνου?

 

Είναι αυτό επιχείρημα? Λες κουταμάρες.

 

 

Ναι, το λέω, πως οι περισσότερες γυναίκες είναι ανήλικες ή πάσχουν από κατάθλιψη(γενικά, ψυχικά άρρωστες ουδέποτε τις αποκάλεσα χωρίς να διευκρινήσω οτι εννοώ την κατάθλιψη ή την μανιοκατάθλιψη)..

Είναι αυτό προσβολή? Εχεις ιδέα τί είναι η κατάθλιψη?

Εσύ λες οτι σκοτώνουν τα παιδιά τους για ηλίθιους λόγους κι εγώ τις προσβάλλω?

 

Γενικά, σταματάω την συζήτηση μαζί σου γιατί κουράστηκα να απαντώ σε άστοχα και ανούσια επιχειρήματα.

Αν έχεις κάτι σοβαρό να μου πεις πες το διαφορετικά η συζήτηση μαζί σου δεν μου προσφέρει τίποτα. Ούτε σε κανέναν..

 

πρωτον οσον αφορα την καταθλιψη ξερω πολυ καλα τι ειναι....οπως ξερω πως διαφερει η απλη καταθλιψη που ολοι μπορει να περασουμε καποια στιγμη, απο την ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ και ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ η οποια ειναι ψυχικη ασθενεια και χρηζει κλινικη θεραπεια.....

δευτερον ή εγω δεν τα λεω καλα ή εσυ τα παιρνεις οπως θελεις.....δεν ειπα ποτε οτι η εκτρωση ειναι φονος,δεν ταχθηκα ποτε φανατικα υπερ ή κατα της εκτρωσης......εξεφρασα ομορφα την αποψη μου οπως εχει δικαιωμα καθε ελευθερος πολιτης....τωρα αν η αποψη μου αυτη προσφερει κατι σε καποιον ειναι νομιζω κατι που το κρινει το συνολο κι οχι ενα μεμονομενο προσωπο.

η αποψη μου λοιπον ειναι πως δεν μπορουμε να βαλλουμε ολες τις περιπτωσεις εκτρωσεως σε ενα τσουβαλι και να πουμε γενικα οτι η εκτρωση ειναι κατι καλο ή κακο.

το μονο που θα πρεπει να κανει η καθε γυναικα που σεβεται τον εαυτο της ,ειναι να ενημερωνεται πρωτα σωστα και μετα απο πολλη και οσο το δυνατον καθαρη σκεψη να πρατει....γιατι πολυ απλα το θεμα ειναι σοβαρο και δε θα πρεπει να αντιμετωπιζεται με επιπολαιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω βιώσει κ γω αυτή την άσχημη εμπειρία πριν 2 χρόνια περίπου. ήμουν μόλις 3 μήνες με το τότε αγόρι μου. είχα μείνει έγκυος καταλάθος κατα τη διάρκεια των διακοπών μας. όταν του έλεγα πως είχα καθυστέρηση αυτός ευχόταν να μην είμαι έγκυος. όταν πήγα στο γιατρο και μου είπε πως όντως ήμουν έγκυος έφυγα με κλάματα. δεν ήξερα τι να κάνω. πήγα στην κολλητή μου και το συζητήσαμε και μου είπε να του το πω. τον πήρα τηλ για να συναντηθούμε λέγοντας του ότι είχαμε προβλημα, δεν έκανε καν τον κόπο να έρθει να του το πω κατάμουτρα το μόνο που μου έιπε ήταν ότι δεν μπορούσε να με βοηθήσει ούτε οικονομικά ούτε ψυχολογικά. και ότι αν το έριχνα δεν θα με παρατούσε και να τον ξαναέπαιρνα τηλ όταν θα αποφάσιζα τι θα έκανα, χάθηκε για 2 βδομάδες τον έψαχνα για να μιλήσουμε για το τι 8α κάνουμε κ αυτός ήταν άφαντος. αναγκάστηκα και πήρα τηλ τον πατέρα του και να του εξηγήσω την κατάσταση περιττό να πω ότι και ο πατέρας του το ίδιο ανεύθυνος ήταν. ο τότε φίλος μου εμφανίστηκε μια μέρα πριν την επέμβαση. ήρθε στην κλινική που ήμουν, και πάλι έδειξε την ανευθυνότατα του αργώντας μισή ώρα και χωρίς να με δει πριν μπω στο χειρουργειο. όταν τελείωσε το χειρουργειο ήρθε με είδε ότι ξύπνησα και μετά απο κεί εξαφανίστηκε. το μόνο που έκανε για να δείξει το ενδιαφέρον ήταν να μου στείλει 1-2 sms τις επόμενες 2 μέρες. ήθελα πολύ να το κρατήσω αλλα μένοντας σε ένα χωριό μιας επαρχιακής πόλης δεν ήταν και ότι καλύτερο. δεν σκέφτηκα ποτέ τον κόσμο τι θα έλεγε για μένα απλά σκέφτηκα πως θα στο μωρό μου συμπεριφερόταν οι άλλοι χρόνο με το χρόνο. Ας είναι καλά οι γονείς μου, η κολλητή μου και ο ξάδερφος μου (είμαστε δεμένοι σαν αδέρφια γιατί είμαι μοναχοπαίδι) που με στήριξαν. με πονάει ακόμα δεν υπάρχει μέρα που να μην το σκέφτομαι και να μην με πιάνουν τα κλάματα. ήμουν στην 7η εβδομάδα όταν έκανα την επέμβαση. αν είχε γεννηθεί σήμερα θα ήταν περίπου 14 μηνών.

 

αυτή είναι η δική μου άσχημη ιστορία.

 

σήμερα είμαι με ένα παληκάρι που λατρεύω και με λατρεύει! με κάνει να αισθάνομαι τόσο όμορφα και μου βγάζει πρωτόγνωρα συναισθήματα και σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά τον επόμενο χρόνο να παντρευτούμε για να κάνουμε ένα μπεμπάκι που θα το αγαπάμε και θα το θέλουμε και οι δύο!

 

συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπε καποια στιγμη να σκεφτομαστε ολες την εναλακτικη της υοθεσιας.αν αγαπας αυτο που ηρθε καταλαθος μεσα σου αν πραγματικα αγαπας,τοτε θα πρεπει να το δωσεις το δικαιωμα to be για την ζωη.τελικα εγω αρχιζω να καταληγω σε αυτο το συμπερασμα.γτ να νιωθω αυτα που νιωθω εχοντας εγκληματισει και γτ να καθομαι οολα αυτα τα χρονια να σκεφτομαι τωρα θα ηταν το μωρο μου 1χρ. ,2χρ,5χρ,......και να νιωθω ολες τις ενοχες του κοσμου,ενω θα ειχα αυτη την στιγμη ενα παιδακι(παντα ενιωθα οτι ηταν αγορακι)ενα παλικαρι 18χρονων στα 19 και ισως να ειχε μαθει οτι ηταν υοθετημενος και ειχαμε γνωριστει κιολας.αχ!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπερα!!!

αποψη μου ειναι οτι κανεις δεν μπορει να κρινει κανεναν μονο ο θεος!!!

δεν εχω κανει ποτε εκτρωση και ουτε θελω και ελπιζω μην μου συμβει!!εμεινα εγκυος στα 21 τωρα ειμαι 22και εχω μια κορουλα 4 μηνων κουκλα!!οταν εμαθα πως ημουν εγκυος πανικοβληθεικα εκλεγα με αναφυλητα..φοβομουν να το πιστεψω...τοτε ηταν που μπηκε μεσα η μαμα μου στο δωματιο και μου ειπε <<παιδι μου,γιατι κλαις??μανα θα γινεις δεν ειναι κακο.εγω θα ειμαι παντα διπλα σου>>ημουν χαμενη σκεφτικα να κανω εκτρωση ομως γιατι?τι μου φταιει αυτο το πλασματακι που εγω δεν προσεξα..εγω φταιω γιατι να την πληρωσει εκεινο???αποφασησα λοιπον οτι θα το κρατησω ο κοσμος να χαλασει<ητε συμφωνουσε ο πατερας ητε οχι!!και να υπογραμμησω πως ειχαμε 1 μηνα μονο σχεση!!!του το ειπα μου ειπε για εκτρωση,του ειπα θα το κρατησω με η χωρις εσενα την ιδια στιγμη ζητησε συγνωμη και μονο που το ανεφερε!!μεχρη και σημερα αυτο που μου λεει ειναι συγνωμη για τοτε και με ευχαρηστει για τον ξεροκεφαλο χαρακτηρα μου!!ειχα και εχω προβλημα υγειας που θα μπορουσε να αποβει μοιραιο οπως ειχα και χρονια καταθληψη!!!ειμαι μια χαρα ψυχολογικα στο παιδι δεν λειπει κατι δοξα το θεο!!δεν μας βοηθαει κανενας μονο οι 2 μας ο συζηγος και εγω!!ειμαστε πιο ερωτευμενοι απο ποτε μπορω να πω πρωτη φορα στη ζωη μου ειμαι ευτυχησμενη πραγματικα!!δεν μετανιωνω για την αποφαση μου να κρατησω το παιδι,ποτε δεν την μετανιωσα και ουτε προκειτε!!

ο καθε ανθρωπος ειναι κυριος και κριτης του εαυτου του ο καθενας εχει δικαιωμα να αποφασησει για τον εαυτο του τι ειναι καλυτερο!!δεν κρινω κανεναν ο καθε ενας ειχε τους λογους του!!το φορουμ ειναι για ολους!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...