Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

Αρνητική? Οχι, καθόλου, ειλικρινά..

Φυσικά και επηρεαζόμαστε από τους άλλους.. γι'αυτό και συζητάμε..

 

Το παραπάνω παράδειγμα το ανέφερα για να σας δείξω πως δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζεις τέτοιες ιστορίες λέγοντας πως θα συνετιστούν αν δουν ένα βίντεο χειρουργείου..

 

Μεγάλο ποσοστό των γυναικών που καταφεύγουν σε έκτρωση αφορά σε κορίτσια σαν αυτό που περιέγραψα στο παράδειγμά μου.. προσωπικά δεν θα τους έδειχνα βίντεο.. δεν θα τις βοηθούσε.. Φαντάζομαι ούτε κι εσείς..

 

Ούτε σε μεγαλύτερες γυναίκες που το επιλέγουν γιατί η ψυχολογία τους δεν το επιτρέπει να κρατήσουν ένα παιδί θα έδειχνα το βίντεο.. γιατί να τις διαλύσω περισσότερο? Ολες έχουμε συναντήσει γυναίκες διαλυμένες ψυχολογικά.. αν τους δώσω άλλη μία τί θα βγει? Τα ψυχολογικά προβλήματα δεν είναι αστείο... Δεν τα αντιμετωπίζουμε με ένα "Ελα μωρέ, σιγά τί έχεις, εγώ δουλεύω όλη μέρα κι εσύ μου κλαίγεσαι πως δεν είσαι καλά!".. Είναι τεράστιο θέμα..

Είναι κι αυτό θέμα υγείας της μάνας..

 

Δεν ξέρω αν έχετε την εικόνα πως εκείνες που κάνουν έκτρωση είναι γυναίκες που κάθονται όλη μέρα στην σάουνα και ξύνουν τα νύχια τους και κάνουν έκτρωση γιατί δεν τους επιτρέπει ο personal trainer να γεννήσουν..

Αν είναι έτσι να αρχίσω να τους τα χώνω κι εγώ!

Δεν είναι όμως έτσι...

 

Για μένα, υπάρχει λύση στην έκτρωση.

Μία και μόνη λύση και είναι η ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ!

Εκεί θα με βρείτε υπέρμαχο..

Αμάν παιδιά, προφυλαχτείτε!!!

μην φτάνετε ως εκεί!

Μικρές, μεγάλες, παντρεμένες, ανύπαντρες, προφυλαχτείτε!

Ούτε μία φορά χωρίς προφύλαξη αν δεν θέλετε παιδί!

οτι λεσ με βρισκει τοσο μα τοσο συμφωνη κριμα που τσαμπα τα λεμε γιατι πανε στον βρωντο !ολεσ αυτεσ οι κοπελεσ που κανουν οτι κανουν ειναι γιατι ακουν τετοια σκληρα λογια απ την οικογενεια και φοβουνται και αποφασιζουν με φοβο ,δεν εχουν δικουσ τουσ ανθρωπουσ να τουσ μιλησουν για μετα αλλα δειχνουν σκληρα βιντεο σκληρεσ εικονεσ σκληρα λογια και ολεσ οι αποφασεισ περνονται γρηγορα με φοβο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έλος αυτά με τα βίντεο .

πάρα μα παρά πολλά πράγματα στην ιατρική είναι εντελώς σοκαρίστηκα και αηδιαστικά συνάμα μα όμως τα κάνουμε .

παραδείγματα πάρα πολλά οι μεταμοσχεύσεις παίρνουν κάτι από κάποιον που έχει χάσει την ζωή του και το μεταφέρουν σε κάποιον άλλον που ειναι εν ζωή αλλα νοσεί με σκοπο την επιμήκυνση της ζωής του .

Πάλι ενώ δεν είμαστε Θεοί το παίζουμε Θεοί!!!!!

Διοτι αν δεν γίνει η μεταμόσχευση ο ασθενης θα αναχωρήσει απο τον "μάταιο" τουτο κόσμο ταχύτερα .

όμως όλοι μας χαιρόμαστε όταν ενα παιδάκι κερδίζει το μέλλον του έστω και αν εχει στο σωμα του ενα κομματι απο κάποιον άλλον ο όποιος το πιθανοτερο ειναι να μην το χρειάζεται (μια και δεν ζει ).

Αυτο ειναι εξίσου κατι το οποίο πολύ το καταδικάζουν , σίγουρα όμως η ζωή φέρνει ενα χαμόγελο στα χείλια μιας μάνας ενώ μια αλλη μάνα παραδίπλα κλαίει .

το θέμα ειναι λιγάκι of αλλά ήθελα να σας τονίσω ότι τέτοια παραδείγματα ΣΟΚαριστικά υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά στον ιατρικό τομέα.

 

κουφετάκι παρα πολύ καλή η ενημέρωση .........(αν και ειναι λιγακι καπως να περιμένει κανεις να ενημερωθεί απο ένα φόρουμ, πράγματα που πλεον γνωρίζουν παιδάκια δημοτικού !!!!!! )

Link to comment
Share on other sites

οτι λεσ με βρισκει τοσο μα τοσο συμφωνη κριμα που τσαμπα τα λεμε γιατι πανε στον βρωντο !ολεσ αυτεσ οι κοπελεσ που κανουν οτι κανουν ειναι γιατι ακουν τετοια σκληρα λογια απ την οικογενεια και φοβουνται και αποφασιζουν με φοβο ,δεν εχουν δικουσ τουσ ανθρωπουσ να τουσ μιλησουν για μετα αλλα δειχνουν σκληρα βιντεο σκληρεσ εικονεσ σκληρα λογια και ολεσ οι αποφασεισ περνονται γρηγορα με φοβο

Ναι, ο φόβος είναι πολύ καλός φίλος των εκτρώσεων και φυσικά ο χειρότερος σύμβουλος..

 

Δε νιώθω οτι τα λέμε στον βρόντο.. όλα τα λεγόμενά μας βρίσκουν προορισμό σε αυτιά που θέλουν να ακούσουν...

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβαζα το θέμα σαν 'επισκέπτης' και έγινα 'μέλος' για να προσθέσω το δικό μου λιθαράκι-εμπειρία.

Η έκτρωση είναι αναπόσπαστο δικαίωμα της κάθε γυναίκας πάνω σε αυτό τον πλανήτη.Δεν μπορώ να πω αν είναι σωστό ή λάθος.

Λάθος είναι να σκοτώνεις ένα έμβρυο όπως και το να αναγκάζεις ένα παιδί να ζει κάτω από άθλιες συνθήκες.

Χτες έπινα τον καφέ μου σε μια καφετέρια.Μπήκε μέσα στο μαγαζί ένα παιδάκι,όχι μεγαλύτερο από 7 ετών.Ήρθε στο τραπέζι μου με ένα ντέφι και το κούνησε.Το ρώτησα πού είναι η μαμά του και μόνο με κοίταξε...Μάλλον δεν θα ήξερε την γλώσσα.Μια από τις εργαζόμενες στο μαγαζί,τράβηξε το παιδάκι έξω από την πόρτα του για να μην ενοχλεί τους πελάτες...

Ποιός ξέρει τί είδους καταστάσεις έβγαλαν αυτό το μικρό παιδί στον δρόμο,να ζητάει ελεημοσύνη.Πόσο καλύτεροι θα είναι οι γονείς του και τί θα ζει καθημερινά το αγοράκι...

Σε αυτή την περίπτωση-όπως και σε εκατομμύρια παρόμοιες-καλύτερα να μην είχαν γεννηθεί αυτά τα παιδιά.Μιλάμε για τα δικαιώματα του εμβρύου αλλά ξεχνάμε τα κακοποιημένα παιδιά,αυτά που πεθαίνουν από ασητία,αυτά που μένουν στα ιδρύματα,αυτά που βασανίζονται καθημερινά και για όλη τους τη ζωή.

Δεν αγιοποιώ την έκτρωση,ούτε την επιβραβεύω.Αλλά μήπως σε πολλές περιπτώσεις είναι η λιγότερο δύσκολη και επίπονη επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβαζα το θέμα σαν 'επισκέπτης' και έγινα 'μέλος' για να προσθέσω το δικό μου λιθαράκι-εμπειρία.

Η έκτρωση είναι αναπόσπαστο δικαίωμα της κάθε γυναίκας πάνω σε αυτό τον πλανήτη.Δεν μπορώ να πω αν είναι σωστό ή λάθος.

Λάθος είναι να σκοτώνεις ένα έμβρυο όπως και το να αναγκάζεις ένα παιδί να ζει κάτω από άθλιες συνθήκες.

Χτες έπινα τον καφέ μου σε μια καφετέρια.Μπήκε μέσα στο μαγαζί ένα παιδάκι,όχι μεγαλύτερο από 7 ετών.Ήρθε στο τραπέζι μου με ένα ντέφι και το κούνησε.Το ρώτησα πού είναι η μαμά του και μόνο με κοίταξε...Μάλλον δεν θα ήξερε την γλώσσα.Μια από τις εργαζόμενες στο μαγαζί,τράβηξε το παιδάκι έξω από την πόρτα του για να μην ενοχλεί τους πελάτες...

Ποιός ξέρει τί είδους καταστάσεις έβγαλαν αυτό το μικρό παιδί στον δρόμο,να ζητάει ελεημοσύνη.Πόσο καλύτεροι θα είναι οι γονείς του και τί θα ζει καθημερινά το αγοράκι...

Σε αυτή την περίπτωση-όπως και σε εκατομμύρια παρόμοιες-καλύτερα να μην είχαν γεννηθεί αυτά τα παιδιά.Μιλάμε για τα δικαιώματα του εμβρύου αλλά ξεχνάμε τα κακοποιημένα παιδιά,αυτά που πεθαίνουν από ασητία,αυτά που μένουν στα ιδρύματα,αυτά που βασανίζονται καθημερινά και για όλη τους τη ζωή.

Δεν αγιοποιώ την έκτρωση,ούτε την επιβραβεύω.Αλλά μήπως σε πολλές περιπτώσεις είναι η λιγότερο δύσκολη και επίπονη επιλογή?

γεια σου magdaki συμφωνω μαζι σου οπωσ ξερεισ απο πριν και σκεψου οτι υπαρχουν και λογοι υγειασ ψυχικησ και σωματικησ ,περιγυροσ κλπ που εχει μια γυναικα να σκεφτει για να κανει κατι τετοιο
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έλος αυτά με τα βίντεο .

πάρα μα παρά πολλά πράγματα στην ιατρική είναι εντελώς σοκαρίστηκα και αηδιαστικά συνάμα μα όμως τα κάνουμε .

παραδείγματα πάρα πολλά οι μεταμοσχεύσεις παίρνουν κάτι από κάποιον που έχει χάσει την ζωή του και το μεταφέρουν σε κάποιον άλλον που ειναι εν ζωή αλλα νοσεί με σκοπο την επιμήκυνση της ζωής του .

Πάλι ενώ δεν είμαστε Θεοί το παίζουμε Θεοί!!!!!

Διοτι αν δεν γίνει η μεταμόσχευση ο ασθενης θα αναχωρήσει απο τον "μάταιο" τουτο κόσμο ταχύτερα .

όμως όλοι μας χαιρόμαστε όταν ενα παιδάκι κερδίζει το μέλλον του έστω και αν εχει στο σωμα του ενα κομματι απο κάποιον άλλον ο όποιος το πιθανοτερο ειναι να μην το χρειάζεται (μια και δεν ζει ).

Αυτο ειναι εξίσου κατι το οποίο πολύ το καταδικάζουν , σίγουρα όμως η ζωή φέρνει ενα χαμόγελο στα χείλια μιας μάνας ενώ μια αλλη μάνα παραδίπλα κλαίει .

το θέμα ειναι λιγάκι of αλλά ήθελα να σας τονίσω ότι τέτοια παραδείγματα ΣΟΚαριστικά υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά στον ιατρικό τομέα.

 

κουφετάκι παρα πολύ καλή η ενημέρωση .........(αν και ειναι λιγακι καπως να περιμένει κανεις να ενημερωθεί απο ένα φόρουμ, πράγματα που πλεον γνωρίζουν παιδάκια δημοτικού !!!!!! )

 

Μπράβο.. κι εγώ σε όλα αυτά τα "το παίζουμε Θεοί" και "ο Θεός ξέρει τί κάνει, όλα για καλό είναι" ήθελα να απαντήσω ανάλογα αλλά είπα να μείνω καθαρά στο θέμα των εκτρώσεων.. χαίρομαι όμως που το διάβασα..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.. κι εγώ σε όλα αυτά τα "το παίζουμε Θεοί" και "ο Θεός ξέρει τί κάνει, όλα για καλό είναι" ήθελα να απαντήσω ανάλογα αλλά είπα να μείνω καθαρά στο θέμα των εκτρώσεων.. χαίρομαι όμως που το διάβασα..

 

:-) :-)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη; αν μεινεις εγκυος απρογραμματιστα και τελικα το κρατησεις=θα το βγαλεις να πουλαει πραγματα ή θα το κακοποιεις;;;;;;;;;;;;;;;

ωραια λογικη

διακοπη κυησησ δεν κανεισ μονο γιατι εμεινεσ εγκυοσ απρογραμματιστα επεισησ ναι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ψυχολογικα και κακοποιουν τα μωρακια τουσ χωρισ να το θελουν(βαρια επιλοχιοσ καταθλιψη).τωρα τελευταια νομιζω μια κοπελιτσα το σκοτωσε με τον συντροφο τησ στην ιταλια αφου το βασανιζαν καιρο πριν για μενα καλυτερα αυτο το παιδακι να μην ειχε γεννηθει .ωραια τα λετε να το δωσουν και αν δεν το δωσουν και το βασανιζουν?αυτοι δεν το εδωσαν το βασανιζαν ωσ που δεν αντεξε το σωματακι του τι θα ηταν καλυτερο λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

επεισησ υπαρχουν και παιδια που γεννηθηκαν απο αιμομιξιεσ. θυμαμαι στισ ειδησεισ ο αλλοσ ειχε κανει με την κορη του 3 παιδια και αυτα καλα εκαναν και τα γεννησαν?και μετα βιαζε και τα εγγονια του -παιδια του οχι δεν θελω να γενιουνται ετσι παιδια προτιμω να εχω την αμαρτια επανω μου!ολη την αμαρτια ολου του κοσμου αρκει να μην ακουω τετοια και λεφτα θα εδεινα για να κανει διακοπη

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη; αν μεινεις εγκυος απρογραμματιστα και τελικα το κρατησεις=θα το βγαλεις να πουλαει πραγματα ή θα το κακοποιεις;;;;;;;;;;;;;;;

ωραια λογικη

 

Νομίζω πως αυτό που είπαν τα κορίτσια είναι πως μιλάμε για την έκτρωση ελαφρά τη καρδία χωρίς να σκεφτόμαστε πως υπάρχει και αυτή η κατάληξη για τα παιδιά.

Δεν είπε κανείς πως το 100% των παιδιών που θα γεννηθούν απρογραμμάτιστα θα καταλήξουν στον δρόμο..

Είναι κι αυτό ένα ενδεχόμενο αλλά δεν αναφέρθηκε ως κανόνας...

 

Προσωπικά, δεν τάχθηκα υπέρ αυτού του επιχειρήματος, όχι γιατί δεν ισχύει αλλά, γιατί συνήθως οι μάνες που φέρνουν παιδιά στον κόσμο τα οποία καταλήγουν στους δρόμους προέρχονται από στρώματα που δεν έχουν καν την δυνατότητα της έκτρωσης..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ταμπου της κοινωνιας-οικογενειας κοριτσι μου(τι θα πει ο κοσμος,θα με σφαξει ο πατερας μου κτλ)...Κ στο κατω κατω για προφυλαξη μιλαμε...να κανουνε σεξ τα κοριτσια απο 12 χρονων ξερουνε τι θα πει να προφυλασσονται δεν ξερουνε????

 

Είναι αυτοί ηλίθιοι λόγοι? Αλήθεια το λες?

 

Έχουμε γνωρίσει κορίτσια από τέτοιες οικογένειες που ζουν σε κλειστές κοινωνίες.. Ξέρουμε πώς είναι, όλοι ξέρουμε..

 

Αντε και το λέει στον πατέρα της και αυτός την διώχνει από το σπίτι, απ'το χωριό.. Τί κάνει αυτό το παιδί? Που πάει? Πως γεννάει?

Και μετά?

Αν είναι ανήλικη της το παίρνουν απ'την Πρόνοια και το βάζουν σε ίδρυμα και της επιτρέπουν να το επισκέπτεται.. και μετά? Που πάει?

 

Αν είναι ενήλικη, βρίσκεται στο δρόμο έγκυος και αργότερα με ένα παιδί..

 

Εμένα δεν μου φαίνεται ηλίθιο.. Είναι οι περιπτώσεις που αν τύχει και ακούσω, κλαίω...

 

Edit:

Για την προφύλαξη θα συμφωνήσω απόλυτα!

Έγινε όμως...

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μα κανεις αρρωστοσ ανθρωπος ζετα μου δεν παραδεχετε την αρωστια του!!!!Εχεις την εντυπωση οτι το ξερουν????Ξαναλεω δεν μιλαμε για ψυχικα ασταθης ενεργειες ανθρωπων....αυτοι στο κατω κατω δικαιολογουνται...μηλαμε για απροσεξιες....Και ξαναεπαναλαμβανω δεν κατηγορειται κα δεν κρινεται καμια εδω...

Το ολο νοημα ειναι "αμαν πια προσεχετε για να μην φτανεται σε αυτο το σημειο!!!"

 

Νομίζω πως πλέον η Ζέττα μιλάει για ψυχολογικά προβλήματα και όχι για βαριές ψυχασθένειες..

κατάθλιψη, μανιοκατάθλιψη και άλλες ψυχικές ασθένειες που είναι πάρα πολύ συχνές και οδηγούν συχνά τις γυναίκες να καταφεύγουν στην έκτρωση..

Είναι φυσικά και για μένα σοβαρότατοι λόγοι για να καταφύγεις εκεί..

Είναι αδύνατον να ανταπεξέλθουν ψυχικά..

Για να σας προλάβω, περιόδους ελαφριάς κατάθλιψης σχεδόν όλοι περνάμε, μιλάμε για χρόνιες καταστάσεις..

 

Το νόημα είναι η προφύλαξη, ναι.. συμφωνώ..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να οδηγήσουν στην έκτρωση:

α) επιθυμητή εγκυμοσύνη αλλά ιατρικοί λόγοι θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή του μωρού ή της μαμάς

β) ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (για διάφορους λόγους προσωπικούς, οικονομικούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς κλπ) και χρησιμοποιείται ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ προφύλαξη για την αποφυγή εγκυμοσύνης ... ΑΛΛΑ συμβαίνει ατύχημα

γ) ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (για διάφορους λόγους προσωπικούς, οικονομικούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς κλπ) αλλά ΔΕΝ χρησιμοποιείται συστηματικά προφύλαξη για την αποφυγή εγκυμοσύνης ... ΚΑΙ συμβαίνει ατύχημα

δ) ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (για διάφορους λόγους προσωπικούς, οικονομικούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς κλπ) αλλά δεν χρησιμοποιείται ΠΟΤΕ προφύλαξη για την αποφυγή εγκυμοσύνης ... ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ προκύπτει εγκυμοσύνη

Υπάρχουν φαντάζομαι άλλες τόσες περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις...

Παρ'όλο που το αποτέλεσμα είναι το ίδιο έχουν όλες την ίδια βαρύτητα?

Προσωπική μου άποψη ? Όχι ...

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να οδηγήσουν στην έκτρωση:

α) επιθυμητή εγκυμοσύνη αλλά ιατρικοί λόγοι θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή του μωρού ή της μαμάς

β) ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (για διάφορους λόγους προσωπικούς, οικονομικούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς κλπ) και χρησιμοποιείται ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ προφύλαξη για την αποφυγή εγκυμοσύνης ... ΑΛΛΑ συμβαίνει ατύχημα

γ) ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (για διάφορους λόγους προσωπικούς, οικονομικούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς κλπ) αλλά ΔΕΝ χρησιμοποιείται συστηματικά προφύλαξη για την αποφυγή εγκυμοσύνης ... ΚΑΙ συμβαίνει ατύχημα

δ) ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (για διάφορους λόγους προσωπικούς, οικονομικούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς κλπ) αλλά δεν χρησιμοποιείται ΠΟΤΕ προφύλαξη για την αποφυγή εγκυμοσύνης ... ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ προκύπτει εγκυμοσύνη

Υπάρχουν φαντάζομαι άλλες τόσες περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις...

Παρ'όλο που το αποτέλεσμα είναι το ίδιο έχουν όλες την ίδια βαρύτητα?

Προσωπική μου άποψη ? Όχι ...

Συμφωνω δεν εχουν την ιδια βαρυτητα, εννοειται...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρ'όλο που το αποτέλεσμα είναι το ίδιο έχουν όλες την ίδια βαρύτητα?

Προσωπική μου άποψη ? Όχι ...

 

Απλώς έτσι όπως τα ταξινόμησες με βάση τα μέτρα προφύλαξης, τα γενικεύεις πολύ και δεν τονίζονται τα βαθύτερα αίτια..

 

Αυτό πάντως δε νομίζω πως μπορεί να απαντηθεί με ένα ναι ή ένα όχι..

 

Να σου πω με ένα παραδείγμα..

Αν κάποιος είναι ψυχικά υγιής και έχει την άποψη πως η κατάθλιψη είναι απλώς μια δικαιολογία για να αποφύγεις ευθύνες -πολύ απλά γιατί δεν μπορεί να σε νιώσει- θα σου πει πως δεν είναι σημαντικός λόγος..

Κάποιος που έχει βιώσει την κατάθλιψη ή κάποιος που για κάποιο λόγο μπορεί να σε νιώσει, θα σου πει πως είναι σημαντικότατος λόγος..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω δεν εχουν την ιδια βαρυτητα, εννοειται...

 

συμφωνω κι εγω, αυτο που θεωρω απαραδεκτο ειναι τις γυναικες, που μαλλον δεν ειναι λιγες, που χρησιμοποιουν την εκτρωση ως μεθοδο αντισυλληψης

κι εγω αν εμενα εγκυος στα 16 η στα 20 θα εκανα εκτρωση αλλα δε σημαινει οτι θα αισθανομουν και ωραια για αυτο, μετα θα κοιτουσα να προσεξω περισσοτερο και οχι απλα να πω Α! ωραια βρηκαμε τη λυση

 

και δεν αναφερθηκαμε καθολου και στους αντρες που δεν τους νοιαζει και επανειλειμενα αφηνουν εγκυο μια κοπελα και αυτη προχωραει σε εκτρωση

εχουν κι αυτοι μεριδιο ευθυνης

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ο,τι και να λεμε εξω απο τον χορο ειναι λιγο.....μονο εκεινη που εχει ερθει μπρος σ'αυτο το διλημμα ξερει.....στο κατω κατω εκεινη ειναι που θα αναλαβει να μεγαλωσει το ''ανεπιθυμητο'' παιδι κι εκεινη ειναι που θα νιωθει τυψεις και θλιψη για τον χαμο του.

επομενως ειναι καθαρα προσωπικο θεμα της καθεμιας.....δεν μπορω να αναγκασω καμια να κρατησει ενα παιδι ή να το ριξει.

απλα δεν θελω ν'ακουω οτι δεν ηξεραν πως με την εκτρωση αφαιρειται μια ζωη....δεν μ'αρεσει να την αντιμετωπιζουν σαν μια απλη επεμβαση σκολικοειδητη πχ

απο κει και περα αν η καθεμια που της συμβαινει κρινει πως ειναι καλυτερα να χαθει μια ζωουλα απο το να μεγαλωσει δυσκολα τοτε εγω ειμαι μαζι της γιατι σιγουρα θα εχει σοβαρους λογους.......

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα απο περιεργεια να μαθω αν υπαρχει μανουλα που βρεθηκε στο διλημμα της εκτρωσης και τελικα το κρατησε κι εχει μετανοιωσει γι αυτο......

γιατι μεχρι τωρα μονο οσες το εριξαν και το μετανοιωσαν εχουν μιλησει....

υπαρχει καμια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλη μου...καταλαβαινω οτι σου φαινεται ηλιθιο...αλλα τσατιζομαι ειλικρινα...γιατι οταν το κανουνε δεν σκεφτονται τιποτα???τοτε δεν φοβουνται κανενα??Αυτο εννοω!!!Και εμενα με λυπουν τετοιες ιστοριες αλλα πλεον δεν ζουμε 20-30-40-50 χρονια πισω....οι περισσοτερες ξερουν τι κανουν κ ποτε το κανουν....δεν λεω οτι δεν υπαρχουν εξαιρέσεις υπαρχουν αλλα μιλαω για την πλειοψηφία....

 

Οι εγκυμοσύνες σε ανήλικα παιδιά δεν είναι η εξαίρεση... μακάρι να γίνει...

Και να μην τα διώξουν απ'το σπίτι, θα έχει πρόβλημα να πηγαίνει έγκυος στο σχολείο και... και... και... χίλια δυο άλλα προβλήματα!

 

Τώρα αν οι γονείς τα αγκαλιάσουν και με αγάπη βρουν μια λύση μπορεί και να αποφασίσει να το κρατήσει...

αλλά όταν διαβάζω να δουν βίντεο με εκτρώσεις και με τρομοκρατία να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση και μετά οι ίδιοι λένε, μα γιατί δεν το κράτησε το παιδάκι της, τί να σας πω κι εγώ? Δεν μιλάω για σένα προσωπικά...

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα απο περιεργεια να μαθω αν υπαρχει μανουλα που βρεθηκε στο διλημμα της εκτρωσης και τελικα το κρατησε κι εχει μετανοιωσει γι αυτο......

γιατι μεχρι τωρα μονο οσες το εριξαν και το μετανοιωσαν εχουν μιλησει....

υπαρχει καμια;;;;

 

Αν βρεθείς σε δίλημμα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις έκτρωση, δεν είσαι έτοιμη...

Πρέπει να τα βάλεις κάτω, να τα ζυγίσεις και να αποφασίσεις..

Οι γυναίκες που μετανιώνουν που έκαναν έκτρωση είναι εκείνες που δεν ήταν σίγουρες...

 

Την ερώτηση "αν καμια μανούλα μετάνιωσε που κράτησε το παιδί της" μέσα στο parents.gr, σοβαρά την κάνεις? :roll:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μα κανεις αρρωστοσ ανθρωπος ζετα μου δεν παραδεχετε την αρωστια του!!!!Εχεις την εντυπωση οτι το ξερουν????Ξαναλεω δεν μιλαμε για ψυχικα ασταθης ενεργειες ανθρωπων....αυτοι στο κατω κατω δικαιολογουνται...μηλαμε για απροσεξιες....Και ξαναεπαναλαμβανω δεν κατηγορειται κα δεν κρινεται καμια εδω...

Το ολο νοημα ειναι "αμαν πια προσεχετε για να μην φτανεται σε αυτο το σημειο!!!"

προσοχη πανω απο ολα προφυλαξη διπλη και τριπλη μην σου πω ειδικα μικρεσ κοπελεσ. και οχι μονο για αυτο αλλα και για καθε ασθενεια που μπορει να κολλησει απο το sex
Link to comment
Share on other sites

γιατι επαναλαμβανεις την λεξη τρομοκρατια;;;

απο ποτε η ενημερωση και η γνωση ειναι τρομοκρατια;;;

ελεος!!!τι φασισμος ειναι αυτος;;;

δηλαδη τι προτινεις να πουμε ψεματα στο ανηλικο κοριτσακι;;

''ελα παιδι μου δεν ειναι τιποτα...μια απλη επεμβασουλα ειναι και τελειωσε το θεμα....δεν εχει ψυχη ενα σπορακι ειναι μονο,δεν καταλαβαινει......μην στεναχωριεσαι!!!!''

φυσικα και χρειαζεται αγαπη φυσικα και πρεπει να τ'αγκαλιασουμε στη δυσκολη αυτη αποφαση και να βρουμε μια λυση αλλα οχι να το κοροιδεουμε και να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας!!!!!

 

Αν, είμαι 30 και έχω προγραμματίσει να κάνω επέμβαση αφαίρεσης της μήτρας(φτου!φτου!φτου!) και σε φωνάζω να με στηρίξεις, θα μου δείξεις βίντεο με επεμβάσεις αφαίρεσης μήτρας?

Η αλήθεια είναι.. θα με κόψουν εδώ κι εκεί, θα βγάλουν την μήτρα και μετά η ψυχολογία μου θα είναι σκατα και θα νιώθω άδεια..

Αυτή είναι η πραγματικότητα.. Αυτό θα κάνεις?

 

Αν το παιδί μου φτάσει στο σημείο να κάνει έκτρωση γιατί μετά από συζήτηση αυτό επέλεξε, ναι, αυτό θα του πω, δεν είναι τίποτα! Μη φοβάσαι, εγώ είμαι εδώ..

Δεν θα διαλύσω ψυχολογικά το παιδί μου!

Οπότε το ίδιο κάνω και με όλα τα άλλα παιδιά..

 

Πριν μπορεί να είμαι σκληρή και να το "ζαλίζω" με το πώς πρέπει να προφυλάσσεται αλλά αν τύχει, αυτό θα κάνω.. Θα είμαι εκεί και το μόνο που θα με νοιάζει θα είναι να μην πληγωθεί..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Αν, είμαι 30 και έχω προγραμματίσει να κάνω επέμβαση αφαίρεσης της μήτρας(φτου!φτου!φτου!) και σε φωνάζω να με στηρίξεις, θα μου δείξεις βίντεο με επεμβάσεις αφαίρεσης μήτρας?

Η αλήθεια είναι.. θα με κόψουν εδώ κι εκεί, θα βγάλουν την μήτρα και μετά η ψυχολογία μου θα είναι σκατα και θα νιώθω άδεια..

Αυτή είναι η πραγματικότητα.. Αυτό θα κάνεις?

 

Αν το παιδί μου φτάσει στο σημείο να κάνει έκτρωση γιατί μετά από συζήτηση αυτό επέλεξε, ναι, αυτό θα του πω, δεν είναι τίποτα! Μη φοβάσαι, εγώ είμαι εδώ..

Δεν θα διαλύσω ψυχολογικά το παιδί μου!

Οπότε το ίδιο κάνω και με όλα τα άλλα παιδιά..

 

Πριν μπορεί να είμαι σκληρή και να το "ζαλίζω" με το πώς πρέπει να προφυλάσσεται αλλά αν τύχει, αυτό θα κάνω.. Θα είμαι εκεί και το μόνο που θα με νοιάζει θα είναι να μην πληγωθεί..

λεσ και εισαι στο μυαλο μου τα λεσ δεν μπορω να καταλαβω τι θα προσφερω με το θεαμα.....και που πηγαν οι λεξεισ κατανοηση συμπαρασταση ακομα και στα λαθη των παιδιων, εφηβων ακομα και μεσηλικων εχω δικαιωμα στο λαθοσ και εγω και ολοι μασ.!!!!
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω εχω βαλει στην κορη μου να δει βιντεο με την εκτρωση δεν το θεωρω τρομοκρατια αλλα ενημερωση και προφυλαξη.Τωρα αν ερθει μια ωραια μερα και μου πει οτι ειναι εγκυος,και δεν θελει να το κρατησει και βεβαια θα της πω οτι ειναι μια απλη επεμβαση και θα τη στηριξω ψυχολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...