Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο ΘΕΟΣ ειναι μεγαλος και αργα η γρηγορα,παντα παρεμβαινει....

 

 

Αυτό που είπες τα λέει όλα! ;)

 

 

Μου επιτρέψεις να στο κλέψω, να το βάλω στην υπογραφή μου??? :P

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλημερα.Θα ηθελα την βοηθεια σας...αυριο θα παω στον γυναικολογο και αναρωτιεμαι το εξης ¨θα με στειλει απευθειας για ολες τι εξετασεις?Η θα κανει υπερηχο και κολποσκοπηση και αν δει οτι κατι δεν παει καλα,τοτε θα με στειλει για περαιτερω(σαλπιγγογραφια κλπ κλπ).Οσον αφορα το θεμα της γονιμοτητας....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Θα ηθελα την βοηθεια σας...αυριο θα παω στον γυναικολογο και αναρωτιεμαι το εξης ¨θα με στειλει απευθειας για ολες τι εξετασεις?Η θα κανει υπερηχο και κολποσκοπηση και αν δει οτι κατι δεν παει καλα,τοτε θα με στειλει για περαιτερω(σαλπιγγογραφια κλπ κλπ).Οσον αφορα το θεμα της γονιμοτητας....

Καλησπέρα.

 

Πρώτα θα σου κάνει εκεί κάποιες εξετάσεις (συνήθως τεστ παπ και υπέρηχο) και μετά ανάλογα για περαιτέρω εξετάσεις. Αλλά πρώτα ξεκινάμε με εξετάσεις του άνδρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες.

 

Παρότι άνοιξα και δικό μου θέμα, βλέπω ότι εδώ είστε πιο πολλές μαζεμένες, οπότε θα κάνω και εδώ την ερώτησή μου. Ο άνδρες μου έχει πολύ χαμηλή κινητικότητα (2% και μετά μηδενίζεται). Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν βρέθηκε ούτε κήλη, ούτε κάποιο μικρόβιο, ούτε κάποιο ορμονικό πρόβλημα. Ο γιατρός μας είπε ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα και να πάμε για εξωσωματική. Όσες έχετε ανάλογη εμπειρία, μήπως έχετε να προτείνετε και καμιά άλλη εξέταση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

 

Παρότι άνοιξα και δικό μου θέμα, βλέπω ότι εδώ είστε πιο πολλές μαζεμένες, οπότε θα κάνω και εδώ την ερώτησή μου. Ο άνδρες μου έχει πολύ χαμηλή κινητικότητα (2% και μετά μηδενίζεται). Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν βρέθηκε ούτε κήλη, ούτε κάποιο μικρόβιο, ούτε κάποιο ορμονικό πρόβλημα. Ο γιατρός μας είπε ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα και να πάμε για εξωσωματική. Όσες έχετε ανάλογη εμπειρία, μήπως έχετε να προτείνετε και καμιά άλλη εξέταση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Marianthi καλησπέρα. Είδα και το άλλο θέμα που άνοιξες αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω να σου πω πέρα από τις συμβουλές που σου έδωσαν ήδη τα κορίτσια. Κάποιες από τις αιτίες της αζωασπερμίας είναι οι παρακάτω. Στο τέλος βλέπεις βάζουν και τον άγνωστο παράγοντα. Δεν έχετε το περιθώριο για καμία θεραπεία; Σας το απέκλεισαν;

• Φλεγμονές (π.χ. επιδιδυμίτιδα- σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα)

• Ιστορικό κρυψορχίας

• Ιστορικό συστροφής του όρχεος

• Η ύπαρξη κιρσοκήλης (μπορεί να αποτελεί αιτία αζωοσπερμίας ή συνυπάρχον εύρημα)

• Υποσπαδίας και επισπαδίας

• Σακχαρώδης Διαβήτης

• Παχυσαρκία

• Δρεπανοκυταρική αναιμία

• Χρόνια νεφρική ανεπάρκεια

• Κυστική ίνωση ( συγγενής απουσία σπερματικών πόρων)

• Προηγηθείσα χειρουργική επέμβαση στη βουβωνική χώρα (π.χ. βουβωνοκήλη) ή στο όσχεο (αυξάνει την πιθανότητα μιας αζωοσπερμίας αποφρακτικής αιτιολογίας)

• Χρήση ορισμένων φαρμάκων ( ερυθρομυκίνη, τετρακυκλίνες, νιτροφουραντοίνη, νεομυκίνη, γενταμυκίνη, σιμετιδίνη, αλλοπουρινόλη, κολχικίνη, κυκλοσπορίνη, κ.ά. )

• Η χρήση κοκαΐνης, μαριχουάνας , αναβολικών στεροειδών και αλκοόλης

• Διάφορες γενετικές ανωμαλίες στο DNA (σύνδρομο Klinefelter, κ.α.)

• Ιδιοπαθή αίτια (δεν γνωρίζουμε την αιτία)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Θα ηθελα την βοηθεια σας...αυριο θα παω στον γυναικολογο και αναρωτιεμαι το εξης ¨θα με στειλει απευθειας για ολες τι εξετασεις?Η θα κανει υπερηχο και κολποσκοπηση και αν δει οτι κατι δεν παει καλα,τοτε θα με στειλει για περαιτερω(σαλπιγγογραφια κλπ κλπ).Οσον αφορα το θεμα της γονιμοτητας....

 

Θα σου κάνει υπέρηχο κλπ και θα σου δώσει και τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν. Αυτός θα στις γράψει όλες μαζί αλλά θα πρέπει κάποιες να γίνουν σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου, οπότε θα χρειαστεί να πας 2-3 φορές στο μικροβιολογικό. Εμένα τουλάχιστον έτσι μου τις έδωσε. Όπως επίσης και η σαλπιγγογραφία γίνεται χωριστά, σε νοσοκομείο ή κλινική αν τελικά σου πεί να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνει υπέρηχο κλπ και θα σου δώσει και τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν. Αυτός θα στις γράψει όλες μαζί αλλά θα πρέπει κάποιες να γίνουν σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου, οπότε θα χρειαστεί να πας 2-3 φορές στο μικροβιολογικό. Εμένα τουλάχιστον έτσι μου τις έδωσε. Όπως επίσης και η σαλπιγγογραφία γίνεται χωριστά, σε νοσοκομείο ή κλινική αν τελικά σου πεί να κάνεις.

Γολγοθας με περιμενει λοιπον.....Εχω αλλη μια ερωτηση.Το ουρεοπλασμα εχει σχεση με την ουρολοιμωξη?

Link to comment
Share on other sites

Γολγοθας με περιμενει λοιπον.....Εχω αλλη μια ερωτηση.Το ουρεοπλασμα εχει σχεση με την ουρολοιμωξη?

 

Η ουρολοίμωξη έχει σχέση με το ουρεόπλασμα, αλλά πολύ σπάνια και αυτό σε γυναίκες κυρίως που είναι πιο ευάλωτες. Ουρολοίμωξη είναι η ύπαρξη βακτηρίων στο ουροποιητικό, οπότε αν υπάρχει κάποιο βακτήριο στην περιοχή υπάρχει πιθανότητα να επηρεάσει και το ουροποιητικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ουρολοίμωξη έχει σχέση με το ουρεόπλασμα, αλλά πολύ σπάνια και αυτό σε γυναίκες κυρίως που είναι πιο ευάλωτες. Ουρολοίμωξη είναι η ύπαρξη βακτηρίων στο ουροποιητικό, οπότε αν υπάρχει κάποιο βακτήριο στην περιοχή υπάρχει πιθανότητα να επηρεάσει και το ουροποιητικό.

Ευχαριστω πολυ elen ,απο το πρωι με τριγυρναει μια σκεψη σχετικα με αυτο το θεμα....Αν μου την επιβεβαιωσει αυριο η γυναικολογος θα σας τα πω αναλυτικοτερα.Και παλι ευχαριστω;););)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

 

Παρότι άνοιξα και δικό μου θέμα, βλέπω ότι εδώ είστε πιο πολλές μαζεμένες, οπότε θα κάνω και εδώ την ερώτησή μου. Ο άνδρες μου έχει πολύ χαμηλή κινητικότητα (2% και μετά μηδενίζεται). Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις και δεν βρέθηκε ούτε κήλη, ούτε κάποιο μικρόβιο, ούτε κάποιο ορμονικό πρόβλημα. Ο γιατρός μας είπε ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα και να πάμε για εξωσωματική. Όσες έχετε ανάλογη εμπειρία, μήπως έχετε να προτείνετε και καμιά άλλη εξέταση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Εκτός απο όσα σου ανέφεραν πιο πάνω, θα σου πω οτι έχουμε τα ίδια αποτελέσματα. Κι εμένα μου είχε έρθει κάπως οταν ο πρώτος γιατρός μας είπε ως η μόνη λύση είναι η εξωσωματική. Τον άλλαξα αλλά δεν ήταν αυτός ο μόνος λόγος τότε, και όσοι πήγα μετά μου είπαν ακριβώς τα ίδια.

Η αλήθεια είναι δύσκολο, ότι πρόβλημα κι αν έχεις, και με την όποια θεραπεία, η κινητικότητα απο 2% να γίνει... π.χ. 70% ώστε να μπορεί να πραγματοποιηθεί σύλληψη με τον κλασσικό τρόπο.

 

Μην πανικοβάλλεσαι. Ξέρω θα σου πάρει λίγο να το συνηθίσεις, και πιο πολύ του άντρα σου. Εμείς που πήραμε την απόδαση για μικρογονιμοποίηση που είναι η μόνη λύση στην περίπτωση μας, ακόμα σκέφτεται "είμαι άχρηστος" και άλλα τέτοια χαριτωμένα αντρικά.

Πάντως υπάρχει λύση, η εξωσωματική μικρογονιμοποίηση, για να μπορέσουμε κι εμείς να γίνουμε μανούλες. Δεν είναι τόσο νέα μέθοδος. Πραγματοποιείται απο το 1980, απλώς δεν είναι τόοοοοοοσο διεδωμένη.

 

Μη στεναχωριέσαι όσο μπορείς. Χαμόγελο, το κεφάλι ψηλά, βρες έναν καλό γιατρό που να εμπιστεύεσαι, και προχώρα μπροστά! ;)

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ elen ,απο το πρωι με τριγυρναει μια σκεψη σχετικα με αυτο το θεμα....Αν μου την επιβεβαιωσει αυριο η γυναικολογος θα σας τα πω αναλυτικοτερα.Και παλι ευχαριστω;););)

 

Τι ευχαριστείς καλέ; Και μην σκέφτεσαι γολγοθάς οι εξετάσεις κλπ! Θα σου πει τι είναι να κάνεις, θα τα βάλεις σε σειρά, ε θα πας και 2 φορές στο μικροβιολογικό, δεν χάλασε και ο κόσμος! Μπορεί την σαλπιγγογραφία να στην δώσει σε 2η φάση ή και καθόλου μιας και είχες ήδη μείνει έγκυος μια φορά. Υποθέτω παίρνεις και συ αντιβίωση για ουρεόπλασμα ή μόνο ο σύζυγος;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί την σαλπιγγογραφία να στην δώσει σε 2η φάση ή και καθόλου μιας και είχες ήδη μείνει έγκυος μια φορά. Υποθέτω παίρνεις και συ αντιβίωση για ουρεόπλασμα ή μόνο ο σύζυγος;

 

Εμένα μου είπε και την έκανα παρόλο που στο παρελθόν έχω μείνει έγκυος με φυσικό τρόπο. Πάνε χρόνια βέβαια....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε και την έκανα παρόλο που στο παρελθόν έχω μείνει έγκυος με φυσικό τρόπο. Πάνε χρόνια βέβαια....

 

Λογικά θα την ζητήσει κάποια στιγμή, αλλά με τους γιατρούς ποτέ δεν ξέρεις! Εγώ μόνη μου του είπα να την κάνω, παρόλο που ήξερε πόσο καιρό προσπαθούμε χωρίς αποτέλεσμα. Άλλαξα γιατρό γιατί έβλεπα οτι δεν το είχε παρει ζεστά το θέμα, και τώρα με τον τωρινό μου που πάλι ψάχνω πέρα απο τις συμβουλές του πολύ φοβάμαι πως θα έχω τα ίδια. Τον ρώτησα μήπως πρέπει να απευθυνθώ και σε ανοσολόγο και με κοιτούσε λες και κατέβηκα απο τον Αρη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον ρώτησα μήπως πρέπει να απευθυνθώ και σε ανοσολόγο και με κοιτούσε λες και κατέβηκα απο τον Αρη!

 

Ανοσολόγο?? Για πείτε ρε παιδιά τι είναι αυτό, περί τίνος πρόκειται και γιατί πρέπει να τον δούμε??

 

Ρωτάω γιατί έχω μια χρονική προθεσμία μέχρι να ξεκινήσω, και θέλω να πάω καλλυμένη απο γνώσεις όσο μπορώ.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ανοσολόγο?? Για πείτε ρε παιδιά τι είναι αυτό, περί τίνος πρόκειται και γιατί πρέπει να τον δούμε??

 

Ρωτάω γιατί έχω μια χρονική προθεσμία μέχρι να ξεκινήσω, και θέλω να πάω καλλυμένη απο γνώσεις όσο μπορώ.

 

Δεν ξέρω αν πρέπει ή δεν πρέπει, είναι απόφαση του καθενός πόσο θέλει να το ψάξει. Εγώ αρνούμαι να δεχτώ τον όρο "ανεξήγητη υπογονιμότητα". Πιστεύω ότι για όλα υπάρχει εξήγηση, απλά δεν την έχουμε βρει ακόμη. Ο ανοσολόγος ασχολείται με την δυσλειτουργία του ανοσοποιητικού. Οι εξετάσεις που κάνεις είναι οι τυπικές καλλιέργειες (και σε άντρες και σε γυναίκες) αλλά πας σε επίπεδο μορίων και DNA πλέον. Μέχρι τώρα οι γυναικολόγοι σου λέγανε να απευθυνθείς εκεί σε περίπτωση συνεχόμενων αποβολών και όχι για περιπτώσεις υπογονιμότητας. Τα τελευταία χρόνια όμως υπάρχει ο κλάδος της "Ανοσολογίας της Αναπαραγωγής" που ασχολείται με όλα και από όσο ξέρω με θετικά αποτελέσματα. Δεν έχω απευθυνθεί σε κάποιο κέντρο ακόμη, προς το παρόν μαζεύω πληροφορίες. Ίσως κάποια κοπέλα που το έχει ψάξει καλύτερα να μπορεί να μας πει περισσότερα.

 

Σου βάζω 2 αποσπάσματα (το 2ο μπορεί να σε ενδιαφέρει) απο την σελίδα ενός κέντρου, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω το λίνκ, μήπως θεωρηθεί διαφήμιση :?:

 

 

1. "Αν είστε ζευγάρι με:

Προβλήματα γονιμότητας

Αποτυχίες στην προσπάθεια σύλληψης με εξωσωματική γονιμοποίηση

Καθ' έξιν αποβολές

 

Η Ανοσολογία, στις πιο πάνω συγκεκριμένες περιπτώσεις, μελετά και θεραπεύει τις διαταραχές του Αμυντικού Συστήματος που συνήθως, παρότι υφίστανται, στους ασθενείς δεν παρουσιάζεται κανένα εμφανές σύμπτωμα ή ενόχλημα.

 

Δηλαδή, αυτές οι υποψήφιες μητέρες δεν είναι κλινικά άρρωστες, αλλά παρά ταύτα οι διαταραχές του αμυντικού τους συστήματος δεν επιτρέπουν, ενδεχομένως, την συνένωση του σπερματοζωαρίου με το ωάριο ή δεν επιτρέπουν την φυσιολογική εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου (εμβρύου) στην μήτρα ή τέλος δεν επιτρέπουν την εν συνεχεία ομαλή εξέλιξη του εμβρύου (παλίνδρομος κύηση, αποκόλληση πλακούντα, τοξιναιμία, έμβρυο μικρότερο της ηλικίας του, ολιγάμνιο, αυτόματη ρήξη υμένος κ.λ.π. "

 

2. Για την ανδρική υπογονιμότητα εκτός από τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες, άλλοι σημαντικοί γενετικοί παράγοντές που υπεισέρχονται είναι οι μικροελλείψεις του χρωμοσώματος Υ (ιδιαίτερα συχνές σε περιπτώσεις αζωο /ολιγοσπερμίας) και οι μεταλλάξεις του γονιδίου της κυστικής ίνωσης (CFTR), που αποτελούν «σήμα κατατεθέν» ιδιαίτερα των περιπτώσεων αποφρακτικής αζωοσπερμίας (CBAVD).

 

Σορρυ για το τεράστιο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Τι ευχαριστείς καλέ; Και μην σκέφτεσαι γολγοθάς οι εξετάσεις κλπ! Θα σου πει τι είναι να κάνεις, θα τα βάλεις σε σειρά, ε θα πας και 2 φορές στο μικροβιολογικό, δεν χάλασε και ο κόσμος! Μπορεί την σαλπιγγογραφία να στην δώσει σε 2η φάση ή και καθόλου μιας και είχες ήδη μείνει έγκυος μια φορά. Υποθέτω παίρνεις και συ αντιβίωση για ουρεόπλασμα ή μόνο ο σύζυγος;

Καλημερα, παιρνω κι εγω αντιβιωση.

Λοιπον αυτο που ελεγα χθες,χθες θυμηθηκα οτι λιγο πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος τοτε, ειχα συμτωματα ουρολοιμωξης(συχνοουρια,τσουξιμο κλπ..)Μετα οταν εκανα την εκτρωση αυτα υποχωρησαν και εκτοτε δεν ασχοληθηκα.Απο τοτε εχω κανει γενικες αιματος και ουρων αλλα ηταν καθαρες.Ο γιατρος που πηγαμε αρχικα ειναι ο γιατρος που μας ειχε κανει την εκτρωση.Αυτος λοιπον επιμενει οτι το ουρεοπλασμα του συζυγου ειναι σημαδι χρονιας προστατιτιδας η οποια απο οτι διαβασα χθες μπορει να προκληθει απο μικροβιο της ουρολοιμωξης...Κι εγω σκεφτομουν οτι δεν το εχει παρει ζεστα αυτος... ομως χθες που θυμηθηκα εκεινο το περιστατικο,λεω "εχει γουστο να εχει δικιο αυτος".Σημερα θα ρωτουσα 2η γυναικολογο αλλα το ανεβαλλε λογω τοκετου.Ο αλλος γιατρος αρνειται να μου κανει εξετασεις και να πω οτι θελει να μου τρωει λεφτα,δεν ισχυει,με το ζορι του εδωσα 30 ευρω τις 3 φορες που εχω παει...Αν μας επιβεβαιωσει ο ουρολογος την προστατιτιδα τοτε πολυ πιθανον να νοσει ο αντρας μου 5 ολοκληρα χρονια!!!Μπορει αυτο να του προκαλει υπογονιμοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει ή δεν πρέπει, είναι απόφαση του καθενός πόσο θέλει να το ψάξει. Εγώ αρνούμαι να δεχτώ τον όρο "ανεξήγητη υπογονιμότητα". Πιστεύω ότι για όλα υπάρχει εξήγηση, απλά δεν την έχουμε βρει ακόμη. Ο ανοσολόγος ασχολείται με την δυσλειτουργία του ανοσοποιητικού. Οι εξετάσεις που κάνεις είναι οι τυπικές καλλιέργειες (και σε άντρες και σε γυναίκες) αλλά πας σε επίπεδο μορίων και DNA πλέον. Μέχρι τώρα οι γυναικολόγοι σου λέγανε να απευθυνθείς εκεί σε περίπτωση συνεχόμενων αποβολών και όχι για περιπτώσεις υπογονιμότητας. Τα τελευταία χρόνια όμως υπάρχει ο κλάδος της "Ανοσολογίας της Αναπαραγωγής" που ασχολείται με όλα και από όσο ξέρω με θετικά αποτελέσματα. Δεν έχω απευθυνθεί σε κάποιο κέντρο ακόμη, προς το παρόν μαζεύω πληροφορίες. Ίσως κάποια κοπέλα που το έχει ψάξει καλύτερα να μπορεί να μας πει περισσότερα.

 

Σου βάζω 2 αποσπάσματα (το 2ο μπορεί να σε ενδιαφέρει) απο την σελίδα ενός κέντρου, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω το λίνκ, μήπως θεωρηθεί διαφήμιση :?:

 

 

1. "Αν είστε ζευγάρι με:

Προβλήματα γονιμότητας

Αποτυχίες στην προσπάθεια σύλληψης με εξωσωματική γονιμοποίηση

Καθ' έξιν αποβολές

 

Η Ανοσολογία, στις πιο πάνω συγκεκριμένες περιπτώσεις, μελετά και θεραπεύει τις διαταραχές του Αμυντικού Συστήματος που συνήθως, παρότι υφίστανται, στους ασθενείς δεν παρουσιάζεται κανένα εμφανές σύμπτωμα ή ενόχλημα.

 

Δηλαδή, αυτές οι υποψήφιες μητέρες δεν είναι κλινικά άρρωστες, αλλά παρά ταύτα οι διαταραχές του αμυντικού τους συστήματος δεν επιτρέπουν, ενδεχομένως, την συνένωση του σπερματοζωαρίου με το ωάριο ή δεν επιτρέπουν την φυσιολογική εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου (εμβρύου) στην μήτρα ή τέλος δεν επιτρέπουν την εν συνεχεία ομαλή εξέλιξη του εμβρύου (παλίνδρομος κύηση, αποκόλληση πλακούντα, τοξιναιμία, έμβρυο μικρότερο της ηλικίας του, ολιγάμνιο, αυτόματη ρήξη υμένος κ.λ.π. "

 

2. Για την ανδρική υπογονιμότητα εκτός από τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες, άλλοι σημαντικοί γενετικοί παράγοντές που υπεισέρχονται είναι οι μικροελλείψεις του χρωμοσώματος Υ (ιδιαίτερα συχνές σε περιπτώσεις αζωο /ολιγοσπερμίας) και οι μεταλλάξεις του γονιδίου της κυστικής ίνωσης (CFTR), που αποτελούν «σήμα κατατεθέν» ιδιαίτερα των περιπτώσεων αποφρακτικής αζωοσπερμίας (CBAVD).

 

Σορρυ για το τεράστιο ποστ!

Κι εγω δεν μπορω να το δεχτω αυτο....Ολα καπου οφειλονται ανεξηγητα και αναπαντητα στην επιστημη δεν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, παιρνω κι εγω αντιβιωση.

Λοιπον αυτο που ελεγα χθες,χθες θυμηθηκα οτι λιγο πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος τοτε, ειχα συμτωματα ουρολοιμωξης(συχνοουρια,τσουξιμο κλπ..)Μετα οταν εκανα την εκτρωση αυτα υποχωρησαν και εκτοτε δεν ασχοληθηκα.Απο τοτε εχω κανει γενικες αιματος και ουρων αλλα ηταν καθαρες.Ο γιατρος που πηγαμε αρχικα ειναι ο γιατρος που μας ειχε κανει την εκτρωση.Αυτος λοιπον επιμενει οτι το ουρεοπλασμα του συζυγου ειναι σημαδι χρονιας προστατιτιδας η οποια απο οτι διαβασα χθες μπορει να προκληθει απο μικροβιο της ουρολοιμωξης...Κι εγω σκεφτομουν οτι δεν το εχει παρει ζεστα αυτος... ομως χθες που θυμηθηκα εκεινο το περιστατικο,λεω "εχει γουστο να εχει δικιο αυτος".Σημερα θα ρωτουσα 2η γυναικολογο αλλα το ανεβαλλε λογω τοκετου.Ο αλλος γιατρος αρνειται να μου κανει εξετασεις και να πω οτι θελει να μου τρωει λεφτα,δεν ισχυει,με το ζορι του εδωσα 30 ευρω τις 3 φορες που εχω παει...Αν μας επιβεβαιωσει ο ουρολογος την προστατιτιδα τοτε πολυ πιθανον να νοσει ο αντρας μου 5 ολοκληρα χρονια!!!Μπορει αυτο να του προκαλει υπογονιμοτητα...

 

Καλημέρα χαριστουλα! Γι'αυτό ακριβώς πρέπει να πάει ο άντρας σου σε ουρολόγο και να μην το αναβάλει για τον Απρίλη. Πρέπει να βγάλετε άκρη με αυτό πρώτα. Ίσως και γι'αυτό το λόγο δεν σου δίνει ακόμη εσένα εξετάσεις ο γυναικολόγος σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε και την έκανα παρόλο που στο παρελθόν έχω μείνει έγκυος με φυσικό τρόπο. Πάνε χρόνια βέβαια....

Αφου συνεβη μια φορα δεν γινεται να μην ξανασυμβει....Εχω διαβασει πολλα post ( εδω στο foroum νομιζω) για γυναικες που εκαναν παιδι με εξωσωματικη και μετα 2ο φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χαριστουλα! Γι'αυτό ακριβώς πρέπει να πάει ο άντρας σου σε ουρολόγο και να μην το αναβάλει για τον Απρίλη. Πρέπει να βγάλετε άκρη με αυτό πρώτα. Ίσως και γι'αυτό το λόγο δεν σου δίνει ακόμη εσένα εξετάσεις ο γυναικολόγος σου.

Ναι απο Δευτερα θα παμε οπωσδηποτε...Τωρα που εκανα διαγνωση μονη μου ποιος με πιανει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Elen m: Καλησπέρα. Προφανώς ανήκουμε στην τελευταία κατηγορία, γιατί δεν ισχύει τίποτα από τα προηγούμενα...

Manoulina: Η αλήθεια είναι πως ακόμη δεν το έχει συνειδητοποιήσει κανείς από τους δυο μας. Ίσως γιατί μας βασανίζει αυτό το γιατί. Μήπως υπάρχει κάποια εξέταση ή κάποιο πρόβλημα υγείας που δεν το εξετάσαμε. Τι είναι ακριβώς η εξωσωματική μικρογονιμοποίηση; Σε τι διαφέρει από την κλασσική;

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην κάνω λάθος στον τρόπο επικοινωνίας γιατι είμαι νεα στο forum, έχουμε το ίδιο πρόβλήμα με λίγα και ακίνητα σπερματοζωαρια. Ουρολόγος και γυναικολόγος μας είπαν η icsi είναι μονοδρομος. Η μέθοδος αυτή με αγχώνει, γιατί σε αντίθεση με την ivf είναι πολύ πιο παρεμβατική στις ¨επιλογές της φύσης" . Μόλις ξεκινάμε και είμαι πολύ αγχωμένη γιατί έχω διαβάσει για την icsi και τη σχεση της με τον αυτισμό, και άλλα νοσήματα σοβαρά(όπως εγκεφαλική παράλυση) και ακόμη δεν ξέρω αν κάναμε τη σωστή επιλογή ή αν έπρεπε να πάρουμε δανεικό σπέρμα. Νιώθω ότι σε αυτά τα θέματα κανείς δε σου απαντα ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησμπερα και απο μενα..ειμαι καινουργια στην παρεα και εχουμε και εμεις προβλημα με την κινητικοτητα την 1η ωρα 20% την 3η 17% και 6η 14% τα σπερματοζωαρια ειναι 33.000.000 επισης εχει και βουβωνοκηλη παιρνει φαρμακα.Ο ουρολογος μας ειπε οτι δεν χρειαζεται χειρουργειο και οτι δεν εχουμε προβλημα για συλληψη απο την στιγμη που υπαρχει κινητικοτητα...Εσεις τι λετε?Χρειαζομαι γνωμες επειγοντως...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...