Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜ/ΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ

 

ΑΡ.ΣΠΕΡΜ 182.000.000/ml

ΣΥΝ.ΑΡΙΘΜΟΣ: 455.550.000

 

KINHTIKOTHTA 1H ΩΡΑ 28% (ΟΛΙΚΗ )

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Κ μεις παρόμοιο πρόβλημα έχουμε,κινητικότητα 40% με τιμή αναφοράς 50% και χαμηλή μορφολογία. Ο ουρολόγος ζήτησε και 2ο δείγμα σε ένα μήνα

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

θα ήθελα - αν κάποια από εσάς γνωρίζει/ έχει αντίστοιχη εμπειρία - να μου πει αν έχει κάνει ο άντρας της σπερμοδιάγραμμα στο οποίο, ενώ οι περισσότερες τιμές κινούνται στα φυσιολογικά αλλά η κινητικότητα είναι χαμηλή, αν έχει καταφέρει να μείνει έγκυος ή τι σας είπε ο γιατρός σας. Ρωτάω γιατί έχω πολλή αγωνία, επειδή το ραντεβού μας με το γυναικολόγο μου είναι στις 7/10 (δεν είχε νωρίτερα δυστυχώς). Οι δικές μου εξετάσεις (αίματος-ούρων-κολπικού επιχρίσματος-τεστ ΠΑΠ είναι μια χαρά). Στη σαλπιγγογραφία που έκανα πριν από λίγες ημέρες, η μία σάλπιγγα είναι άριστη, ενώ η άλλη έχει "περιορισμένη κινητικότητα λόγω πιθανών συμφύσεων" (βάσει γνωμάτευσης), κάτι που ο ακτινολόγος που την έκανε, μου είπε πως είναι κάτι που διορθώνεται και δεν πρέπει να με αγχώνει. Είμαι 30 ετών, ο άντρας μου 36 και θέλουμε πάρα πολύ ένα μωράκι. Δεν καπνίζει κι εγώ έχω 2 εβδομάδες που το έκοψα. Μαχαίρι.

 

Ελπίζω να μου απαντήσει κάποια σύντομα, έστω και σε inbox.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

v609ibn37g6.png

WzfOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

θα ήθελα - αν κάποια από εσάς γνωρίζει/ έχει αντίστοιχη εμπειρία - να μου πει αν έχει κάνει ο άντρας της σπερμοδιάγραμμα στο οποίο, ενώ οι περισσότερες τιμές κινούνται στα φυσιολογικά αλλά η κινητικότητα είναι χαμηλή, αν έχει καταφέρει να μείνει έγκυος ή τι σας είπε ο γιατρός σας. Ρωτάω γιατί έχω πολλή αγωνία, επειδή το ραντεβού μας με το γυναικολόγο μου είναι στις 7/10 (δεν είχε νωρίτερα δυστυχώς). Οι δικές μου εξετάσεις (αίματος-ούρων-κολπικού επιχρίσματος-τεστ ΠΑΠ είναι μια χαρά). Στη σαλπιγγογραφία που έκανα πριν από λίγες ημέρες, η μία σάλπιγγα είναι άριστη, ενώ η άλλη έχει "περιορισμένη κινητικότητα λόγω πιθανών συμφύσεων" (βάσει γνωμάτευσης), κάτι που ο ακτινολόγος που την έκανε, μου είπε πως είναι κάτι που διορθώνεται και δεν πρέπει να με αγχώνει. Είμαι 30 ετών, ο άντρας μου 36 και θέλουμε πάρα πολύ ένα μωράκι. Δεν καπνίζει κι εγώ έχω 2 εβδομάδες που το έκοψα. Μαχαίρι.

 

Ελπίζω να μου απαντήσει κάποια σύντομα, έστω και σε inbox.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Καλημερα!

Ξεκινησαμε τις προσπαθειες μας απο αρχες ιουνιου του 12!Λογω εργασιας του σηζυγου (εφευγε για 1-2 μηνες στο εξωτερικο)αλλα κ μεγαλου κ αστατου κυκλου δικου μου (40 μερες) ηταν λιγακι δυσκολη η συνευρεση μας!παρολα αυτα μετα απο 3-4 μηνες ειπαμε να ψαχτουμε λιγακι για να ειμαστε καλυμενοι οτι ειμαστε κ οι δυο οκ!εχω κλεισει ραντεβου για τεστ παπ στο γιατρο μου,κ ο αντρας μου μολις ειχε κανει σπερμοδιαγραμμα!Παιρνω τα αποτελεσματα του κ παω στο γιατρο μου!με εξεταζει μου λεει οτι ειμαι οκ.του δειχνω το χαρτι κ μου λεει με αυτα τα νουμερα πατε μονο για εξωσωματικη!!!!το μιλαμε με τον αντρα μου,(αφηνουμε την σκεψη του μωρου στην ακρη τελειως)κ λεμε οτι πρεπει να επισκεφτει εναν ουρολογο να κανει καποιο υπερηχο κτλ!επαναλαμβανω οτι εκεινος ο μηνας ηταν το μυαλο μας μονο στο θεμα των εξετασεων,γιατρων κτλ σε οτι αφορουσε τον αντρα μου!δεν προλαβε να ολοκληρωσει τις εξετασεις του κι επρεπε να φυγει ξανα για δουλεια...λιγες μερες πριν επιστρεψει ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος!!!!!αυτη τη στιγμη ο γιος μου ειναι 13 μηνων!!!!!

ευχομαι απο την καρδια μου να ερθει πολυ συντομα το πολυποθητο θαυματακι σας κ ελπιζω μια νοτα ελπιδας να σου την εδωσα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς με μόνο το πρόβλημα κινητικότητας στο σπέρμα, πηγαίναμε εξαρχής για εξωσωματική. Πράγματι και παρά τις προσπάθειες δύο χρόνων μήπως και γίνει κανένα θαύμα, η εξωσωματική τελικά μας έκανε γονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς με μόνο το πρόβλημα κινητικότητας στο σπέρμα, πηγαίναμε εξαρχής για εξωσωματική. Πράγματι και παρά τις προσπάθειες δύο χρόνων μήπως και γίνει κανένα θαύμα, η εξωσωματική τελικά μας έκανε γονείς.

 

Μπράβο σας. Αυτή ήταν η καλύτερη κίνηση πιστεύω. Κι εγώ αυτό ήθελα εξαρχής αλλά δυστυχώς ο σύζυγος προτίμησε να αφαιρέσει την κιρσοκήλη. Τα αποτελέσματα της εγχείρισης δεν τα γνωρίζουμε ακόμα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στον άντρα μου διεγνώσθη ολιγοασθενοσπερμία τον περασμένο Σεπτέμβρη νομίζω, επαναλάβαμε το σπερμοδιαγραμμα σε άλλο κέντρο το Δεκέμβρη, λίγο καλύτερα τα πράγματα από άποψη αριθμού σπερματοζωαρίων αλλά το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Ο γιατρός μου του έδωσε βιταμίνες, δεν πρόλαβε να πάρει παρά ελάχιστα χάπια. Το Γενάρη έμεινα έγκυος και σε λίγες ημέρες περιμένουμε το θαυματάκι μας. Να πω ότι μας είχαν επισημάνει ότι μπορεί και να μείνω έγκυος αλλά ίσως καθυστερήσει...Αποβάλλετε το άγχος και μη χάνετε την πίστη σας!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας. Αυτή ήταν η καλύτερη κίνηση πιστεύω. Κι εγώ αυτό ήθελα εξαρχής αλλά δυστυχώς ο σύζυγος προτίμησε να αφαιρέσει την κιρσοκήλη. Τα αποτελέσματα της εγχείρισης δεν τα γνωρίζουμε ακόμα.

 

Καλά αποτελέσματα τότε! Και σύντομα γονείς, με όποιο τρόπο είναι το τυχερό σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα!

Ξεκινησαμε τις προσπαθειες μας απο αρχες ιουνιου του 12!Λογω εργασιας του σηζυγου (εφευγε για 1-2 μηνες στο εξωτερικο)αλλα κ μεγαλου κ αστατου κυκλου δικου μου (40 μερες) ηταν λιγακι δυσκολη η συνευρεση μας!παρολα αυτα μετα απο 3-4 μηνες ειπαμε να ψαχτουμε λιγακι για να ειμαστε καλυμενοι οτι ειμαστε κ οι δυο οκ!εχω κλεισει ραντεβου για τεστ παπ στο γιατρο μου,κ ο αντρας μου μολις ειχε κανει σπερμοδιαγραμμα!Παιρνω τα αποτελεσματα του κ παω στο γιατρο μου!με εξεταζει μου λεει οτι ειμαι οκ.του δειχνω το χαρτι κ μου λεει με αυτα τα νουμερα πατε μονο για εξωσωματικη!!!!το μιλαμε με τον αντρα μου,(αφηνουμε την σκεψη του μωρου στην ακρη τελειως)κ λεμε οτι πρεπει να επισκεφτει εναν ουρολογο να κανει καποιο υπερηχο κτλ!επαναλαμβανω οτι εκεινος ο μηνας ηταν το μυαλο μας μονο στο θεμα των εξετασεων,γιατρων κτλ σε οτι αφορουσε τον αντρα μου!δεν προλαβε να ολοκληρωσει τις εξετασεις του κι επρεπε να φυγει ξανα για δουλεια...λιγες μερες πριν επιστρεψει ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος!!!!!αυτη τη στιγμη ο γιος μου ειναι 13 μηνων!!!!!

ευχομαι απο την καρδια μου να ερθει πολυ συντομα το πολυποθητο θαυματακι σας κ ελπιζω μια νοτα ελπιδας να σου την εδωσα!

 

Δεν φαντάζεσαι πόσο κουράγιο μου δίνεις! Να σας ζήσει του γλυκούλι!!! <3 <3 <3

Όλον αυτόν τον καιρό δεν άντεχα να περιμένω και να περιπλανιέμαι στο φόρουμ, με έτρωγε η αγωνία.

Πήγαμε εντέλει σήμερα στο γιατρό, είδε τις εξετάσεις μας και αφού μας καθησύχασε, μας πρότεινε για τον άντρα μου καρνιτίνη και πολυβιταμίνες για ένα τρίμηνο. Είναι πολύ αισιόδοξος και ήρεμος και μας δίνει πολύ κουράγιο. Πιστεύει ότι μέχρι το Γενάρη θα έχουμε πετύχει!!!

Μια ερώτηση μόνο αν γνωρίζει κάποια από εσάς: Μας πρότεινε intelecta (καρνιτίνη) και Fertil Man (βιταμίνες). Για τις δεύτερες ρώτησα σήμερα σε 2 φαρμακεία και δεν τις έβρισκαν, και στο google που κοίταξα, δεν μπόρεσα να βρω άκρη, θα τηλεφωνήσω αύριο στο γιατρό. Ξέρει καμιά σας κάτι;

v609ibn37g6.png

WzfOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το δικό μας σπερμοδιάγραμμα, το οποίο έγινε μετά από 2 ημέρες αποχής.

 

όψη: θολή

χροιά: κρεμώδης

γλοιότης: φυσιολογική

αιμοσφαιρίνη: ίχνη

 

ρευστοποίηση: πλήρης εκτός εργαστηρίου

αριθ. σπερματοζ.: 48.700.000/ml

συνολικός αριθμός: 243.500.000

 

Κινητικότητα

 

*Ζωηρή **Μέτρια ***Νωθρή Ολική Νεκρά ή ακίνητα

ώρα 1η 64% 7% 4% 75% 25%

ώρα 2η 61% 6% 5% 72% 28%

ώρα 6η 46% 5% 6% 57% 43%

ώρα 24η 0% 0% 5% 5% 95%

Ταχ. κιν. *>25mic/sec **<25mic/sec ***<5mic/sec

 

Μέση προωθητική ικανότητα 33.7 μ/sec

ολικός αριθμ. κινητών σπερμ/ρίων (την 1η ώρα) : 36.5 εκατομ./ml

 

Μικροσκοπική εξέταση

Πυοσφαίρια: σπάνια

Σπερματοκύτταρα: σπάνια

Σπερματίδες: σπάνιες

Ερυθρά: σπάνια

 

Πώς σας φαίνονται αυτές οι τιμές κορίτσια; Έχω αγχωθεί λίγο με την κινητικότητα...Αν μπορούσε κάποιο κορίτσι να με βοηθήσει...Μέχρι τη Δευτέρα που θα κλείσω ραντεβού με τη γιατρό μου θα περάσω δύσκολα...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κι εύχομαι όλες σύντομα μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από εμένα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το δικό μας σπερμοδιάγραμμα, το οποίο έγινε μετά από 2 ημέρες αποχής.

 

όψη: θολή

χροιά: κρεμώδης

γλοιότης: φυσιολογική

αιμοσφαιρίνη: ίχνη

 

ρευστοποίηση: πλήρης εκτός εργαστηρίου

αριθ. σπερματοζ.: 48.700.000/ml

συνολικός αριθμός: 243.500.000

 

Κινητικότητα

 

*Ζωηρή **Μέτρια ***Νωθρή Ολική Νεκρά ή ακίνητα

ώρα 1η 64% 7% 4% 75% 25%

ώρα 2η 61% 6% 5% 72% 28%

ώρα 6η 46% 5% 6% 57% 43%

ώρα 24η 0% 0% 5% 5% 95%

Ταχ. κιν. *>25mic/sec **<25mic/sec ***<5mic/sec

 

Μέση προωθητική ικανότητα 33.7 μ/sec

ολικός αριθμ. κινητών σπερμ/ρίων (την 1η ώρα) : 36.5 εκατομ./ml

 

Μικροσκοπική εξέταση

Πυοσφαίρια: σπάνια

Σπερματοκύτταρα: σπάνια

Σπερματίδες: σπάνιες

Ερυθρά: σπάνια

 

Πώς σας φαίνονται αυτές οι τιμές κορίτσια; Έχω αγχωθεί λίγο με την κινητικότητα...Αν μπορούσε κάποιο κορίτσι να με βοηθήσει...Μέχρι τη Δευτέρα που θα κλείσω ραντεβού με τη γιατρό μου θα περάσω δύσκολα...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κι εύχομαι όλες σύντομα μανούλες!!!

 

κοριτσι μου το σπερμοδιαγραμμα ειναι κατι παραπανω απο καλο. τι ειναια υτο που σε αγχωνει?προφανως θα ειδες οτι ειναι και παραπανω απο αυτα που δινει διπλα στα αποτελεσματα ως φυσιολογικες τιμες. σου ευχομαι συντομα μανουλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου το σπερμοδιαγραμμα ειναι κατι παραπανω απο καλο. τι ειναια υτο που σε αγχωνει?προφανως θα ειδες οτι ειναι και παραπανω απο αυτα που δινει διπλα στα αποτελεσματα ως φυσιολογικες τιμες. σου ευχομαι συντομα μανουλα.

 

basiksiro μου, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Αγχώθηκα γιατί την 24η ώρα το 95% είναι ακίνητα και δε γνωρίζω πόσο βοηθάει αυτό, τώρα ψάχνω πληροφορίες στο ίντερνετ...Είναι φυσιολογικό αυτό; Θέλω να πω, πόσο ζει ένα φυσιολογικό σπερματοζωάριο; Νομίζω είχα διαβάσει κάπου ότι μπορούν αν ζουν μέχρι και 3 ημέρες, οπότε εάν είναι έτσι τα δικά μας νέα δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά, γι'αυτό προβληματίστηκα...

 

Εσύ είσαι μανούλα; Σου εύχομαι ό,τι επιθυμείς και, αν δεν είσαι ήδη, να φουσκώσεις πολύ πολύ σύντομα!!! :) Και τα φιλιά μου στην αγαπημένη, πανέμορφη ΣΑΛΟΝΙΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι...κιεμεις μετα απο εγχειρηση κυρσοκηλης και μετα απο θεραπεια για την προστατιτιδα(1 χρονο σχεδον ) εχουμε χαμηλη κινητικοτητα...πριν το χειρουργιο 2% μετα το χειρουργειο 3% και τωρα 4...πριν 2 εβδομαδες ο γιατρος εδωσε στον συντροφο μου να κανει ενεσεις pregnyl 5000ml...οπου και να διαβασω βλεπω πως αυτες τις κανουν γυναικες για να ωριμασουν τα ωοθηλακια....λιγα πραγματα για τους αντρες...διαβαζω πως αυτο ειναι γοναδοτροπινη αλλα δεν εχω καταλαβει το γιατι....ανεβαζει την κινητικοτητα????τι κανει ακριβως αυτη????ξερω πως δεν ειστε γιατροι να μου απαντησετε αλλα μεσα απο την εμπειρια την δικη σας μηπως ξερει καποια κατι αν μου πει?

?

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι...κιεμεις μετα απο εγχειρηση κυρσοκηλης και μετα απο θεραπεια για την προστατιτιδα(1 χρονο σχεδον ) εχουμε χαμηλη κινητικοτητα...πριν το χειρουργιο 2% μετα το χειρουργειο 3% και τωρα 4...πριν 2 εβδομαδες ο γιατρος εδωσε στον συντροφο μου να κανει ενεσεις pregnyl 5000ml...οπου και να διαβασω βλεπω πως αυτες τις κανουν γυναικες για να ωριμασουν τα ωοθηλακια....λιγα πραγματα για τους αντρες...διαβαζω πως αυτο ειναι γοναδοτροπινη αλλα δεν εχω καταλαβει το γιατι....ανεβαζει την κινητικοτητα????τι κανει ακριβως αυτη????ξερω πως δεν ειστε γιατροι να μου απαντησετε αλλα μεσα απο την εμπειρια την δικη σας μηπως ξερει καποια κατι αν μου πει?

?

 

 

Παντως εγω που εχω κανει ενεση πρεγκνυλ, στο χαρτι της ενεσης ελεγε ξεκαθαρα οτι το χρησιμοποιον και οι αντρες σε περιπτωση προβληματων στη παραγωγη σπερματος. Επειδη η παραγωγη σπερματος διαρκει περιπου 74ημερες, η αγωγη πρεπει να διαρκει τουλαχιστον 3μηνες.

Αυτα τα γραφει το χαρτι της πρεγκνυλ.

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σημερα πηραμε τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμ.

αριθμος σπερματοζωαριων 59.500.000

κινητικοτητα 1η ωρα 31% 2η ωρα 24%

καλλιεργεια σπερματος-αρνητικο

 

αγχωθηκα λιγακι με την κινητικοτητα γιατι οσες φορες εχει κανει την εξετασει ειχε παρα πολυ καλη κινητικοτητα δεν υπηρχε θεμα τωρα τι εγινε εχω σκασει:(

ηλικια εχει 34.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,

χθες πηραμε τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμ.

αριθμος σπερματοζωαριων 59.500.000

κινητικοτητα 1η ωρα 31% 2η ωρα 24%

καλλιεργεια σπερματος-αρνητικο

 

αγχωθηκα λιγακι με την κινητικοτητα γιατι οσες φορες εχει κανει την εξετασει ειχε παρα πολυ καλη κινητικοτητα δεν υπηρχε θεμα τωρα τι εγινε εχω σκασει:(

ηλικια εχει 34.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια !χτες πηραμε τα αποτελεσματα απο το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου κ εχω αγχωθει πολυ

ο αριθμος σπερματοζωαριων ειναι 8.500.000 μλ

φυσιολογικες μορφεσ 70%

ανωμαλες μορφες 30%

η κινητικοτητα ειναι την 1η ωρα ζωηρα=40 νωθρωσ=10 νεκρα=50

την 3ηωρα ζωηρα=20 νωθρως=10 νεκρα=70

6η ωρα ζωηρα=0 νωθρως=20 νεκρα=80

ειμαι παρα πολυ χαλια ψυχολογικα ο αντρας μου απο βδομαδα θα παει σε ουρολογο λετε να ειναι κατι σοβαρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Διαβαζω καιρο το forum και αποφασισα να γραψω κι εγω την ιστορια μου...Προσπαθω με τον αντρα μου εδώ κ 6 μηνες για μωρακι χωρις αποτέλεσμα...Αποφασισαμε να κανουμε σπερμοδιαγραμμα για να δουμε αν φταιει κατι και τι μπορει να είναι αυτό...Το αποτέλεσμα ηταν λιγο απογοητευτικο...Πολυ μικρος αριθμος σπερματοζωαρίων και ουρεοπλασμα σε μεγαλο βαθμο(τοσο που μας ειπε ο γιατρος πως κοντευε να καταστρεψει τελειως το σπερμα)Το ειχε καιρο ,χωρις όμως συμπτωματα....'Ετσι σταματήσαμε τις προσπάθειες και αρχισαμε και οι δυο αντιβιωση για ένα μηνα.....Ξερω πως μετα θα ακολουθησουν και άλλες εξετασεις, κι άλλες εξετασεις όμως θελω να είμαι θετικη σε ολο αυτό (προσπαθω δηλαδή)...Δεν ξερω κατά ποσο η θεραπεια θα βοηθησει την κατασταση,ευχομαι όμως να πανε όλα καλα....Υπαρχουν φορες που νιωθω δυνατη και ετοιμη να αντιμετωπισω πολλα ,υπαρχουν και φορες βεβαια που με τρομαζει ολο αυτό... Ευχομαι να εχετε καλες γιορτες και συντομα σε όλα τα ζευγάρια που προσπαθουν για παιδακι να τα καταφερουν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Διαβαζω καιρο το forum και αποφασισα να γραψω κι εγω την ιστορια μου...Προσπαθω με τον αντρα μου εδώ κ 6 μηνες για μωρακι χωρις αποτέλεσμα...Αποφασισαμε να κανουμε σπερμοδιαγραμμα για να δουμε αν φταιει κατι και τι μπορει να είναι αυτό...Το αποτέλεσμα ηταν λιγο απογοητευτικο...Πολυ μικρος αριθμος σπερματοζωαρίων και ουρεοπλασμα σε μεγαλο βαθμο(τοσο που μας ειπε ο γιατρος πως κοντευε να καταστρεψει τελειως το σπερμα)Το ειχε καιρο ,χωρις όμως συμπτωματα....'Ετσι σταματήσαμε τις προσπάθειες και αρχισαμε και οι δυο αντιβιωση για ένα μηνα.....Ξερω πως μετα θα ακολουθησουν και άλλες εξετασεις, κι άλλες εξετασεις όμως θελω να είμαι θετικη σε ολο αυτό (προσπαθω δηλαδή)...Δεν ξερω κατά ποσο η θεραπεια θα βοηθησει την κατασταση,ευχομαι όμως να πανε όλα καλα....Υπαρχουν φορες που νιωθω δυνατη και ετοιμη να αντιμετωπισω πολλα ,υπαρχουν και φορες βεβαια που με τρομαζει ολο αυτό... Ευχομαι να εχετε καλες γιορτες και συντομα σε όλα τα ζευγάρια που προσπαθουν για παιδακι να τα καταφερουν!!

 

 

καλησπερα.. να ξερεις πως σε καταλαβαινω απολυτα... ο ανδρας μου ειχε φοβερο προβλημα με το σπερμα εδω και πολλα χρονια.. καθε 3μηνες εκανε εξετασεις.. οοοτι εξετασεις μπορεις να φανταστεις.. σκεψου οτι ξεκινησε με 5.000.000 σε ποσοτητα... θελει πολυ καλη ψυχολογια... αν καπνιζει να το κοψει η να το ελατωσει. οχι πολυ ζεστο νερο στην περιοχη..

χρονο με τον χρονο τα αποτελεσματα ηταν ικανοποιητικα.. μετα απο 10 χρονια, (εγω προπερυσι τον γνωρισα) η ποσοτητα ειναι 45.000.000 χωρις καμια απολυτος θεραπεια..ηταν τυχερος, μας βοηθησε ο θεος.. το θεμα ομως της κινητικοτητας υπηρχε... τον πιεσα και αλλαξε γιατρο, ο πρωτος δεν πολυ ενδιαφερονταν..βρεθηκε χρονια φλεγμονη στον προστατη που επηρεαζει πολυ την κιμητικιοτητα.. πηρε αντιβιωση για ενα μηνα και βιταμινες για δυο. τωρα την τελειωσε.. η κινητικοτητα ειναι παρα πολυ καλη!! εφτιαξε!! μην απελπιζεσαι, ολα καλα θα πανε.. μολις τελειωσει την θεραπεια θα το δεις στις εξετασεις!! εμεις ηδη προσπαθουμε και ευχομαι αυτος ο μηνας να ειναι ο τυχερος...:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. να ξερεις πως σε καταλαβαινω απολυτα... ο ανδρας μου ειχε φοβερο προβλημα με το σπερμα εδω και πολλα χρονια.. καθε 3μηνες εκανε εξετασεις.. οοοτι εξετασεις μπορεις να φανταστεις.. σκεψου οτι ξεκινησε με 5.000.000 σε ποσοτητα... θελει πολυ καλη ψυχολογια... αν καπνιζει να το κοψει η να το ελατωσει. οχι πολυ ζεστο νερο στην περιοχη..

χρονο με τον χρονο τα αποτελεσματα ηταν ικανοποιητικα.. μετα απο 10 χρονια, (εγω προπερυσι τον γνωρισα) η ποσοτητα ειναι 45.000.000 χωρις καμια απολυτος θεραπεια..ηταν τυχερος, μας βοηθησε ο θεος.. το θεμα ομως της κινητικοτητας υπηρχε... τον πιεσα και αλλαξε γιατρο, ο πρωτος δεν πολυ ενδιαφερονταν..βρεθηκε χρονια φλεγμονη στον προστατη που επηρεαζει πολυ την κιμητικιοτητα.. πηρε αντιβιωση για ενα μηνα και βιταμινες για δυο. τωρα την τελειωσε.. η κινητικοτητα ειναι παρα πολυ καλη!! εφτιαξε!! μην απελπιζεσαι, ολα καλα θα πανε.. μολις τελειωσει την θεραπεια θα το δεις στις εξετασεις!! εμεις ηδη προσπαθουμε και ευχομαι αυτος ο μηνας να ειναι ο τυχερος...:lol::lol::lol::lol:

Ευχομαι να πανε όλα καλα αφου βελτιωθηκε τοσο πολύ ;)!! Κ σε μας βρηκε χρονια φλεγμονη στον προστατη εκτος από τα υπολοιπα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια.Προσφατα μαθαμε οτι οσυζυγος μου εχει ολιγοασθενοσπερμια:(Για την ακριβεια εχει 16000000 σπερματοζωαρια και 10% κινητικοτητα επισης εχει και ουρεοπλασμα.Ο γιατρος μας εδωσε αντιβιωση για 3 μηνες και μας ειπε οτι η κινητικοτητα θα βελτιωθει οαριθμος ομως οχι.πριν 5 χρονια ειχα μεινει εγκυος απο τον συζυγο αλλα εκανα εκτρωση δυστυχως:(.Σας παρακαλω μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας?Εχουμε ελπιδες?Εγω ειμαι 30 και οαντρας μου 33

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Προσφατα μαθαμε οτι οσυζυγος μου εχει ολιγοασθενοσπερμια:(Για την ακριβεια εχει 16000000 σπερματοζωαρια και 10% κινητικοτητα επισης εχει και ουρεοπλασμα.Ο γιατρος μας εδωσε αντιβιωση για 3 μηνες και μας ειπε οτι η κινητικοτητα θα βελτιωθει οαριθμος ομως οχι.πριν 5 χρονια ειχα μεινει εγκυος απο τον συζυγο αλλα εκανα εκτρωση δυστυχως:(.Σας παρακαλω μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας?Εχουμε ελπιδες?Εγω ειμαι 30 και οαντρας μου 33

 

Καλησπέρα!! Το ίδιο πρόβλημα είχε κ ο άντρας μου να την διαφορά ότι είχε 8εκατ και κιρσοκήλη μεγάλου βαθμού. Αρχικά πήρε βιταμίνες κ διάφορα άλλα και ο αριθμός αυξήθηκε στα 16εκατ. Διπλασιάστηκε δηλαδή αλλά η κινητικότητα ίδια. Έκανε εγχείρηση για την κιρσοκήλη κ η κινητικότητα ανέβηκε στο 30%.πάρα πολύ δηλ. Παιδάκι δεν έχουμε κάνει ακόμα αλλά το παλεύουμε κ σύντομα θα τα καταφέρουμε. Ας κάνει κι ένα υπέρηχο όρχεων για να είστε σίγουροι κ όλα πάνε καλά. Από την στιγμή που υπάρχει σπέρμα μη φοβάστε τίποτα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΑΝΑΝ ΡΟΛΟ?ΝΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ:):)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ....Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΑΝΑΝ ΡΟΛΟ?ΝΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ:):)

 

Καλημέρα!!!:D:D

Εννοείται πως παίζει ρόλο. Κανείς δεν αποκλείει φυσιολογική σύλληψη και σε σας αφού ΄ετυχε μια φορά δεν αποκλείεται να ξανά τύχει. Και οι γιατροί το λένε αυτό. Ξέρεις πόσα ζευγάρια το έχουν καταφέρει;

Σε ευχαριστώ πολύ! Προσπαθούμε πολύ και το 2014 θα γίνω μανούλα,το πιστεύω;););)

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...