Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

 

Διάβασα ότι το σπέρμα με προβλήματα ολιγοσπερμίας, ασθενοσπερμίας ή τερατοσπερμίας που περνά από θεραπείες μέχρι να φτάσει σε επίπεδα γονιμοποίησης, φέρνει στον κόσμο παιδιά με αυξημένο κίνδυνο νοητικής υστέρησης.

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τούμπες!!!! Απο τη χαρά σου εννοείται! Τι να πούμε κι εμείς......:(

 

 

:P:p αχ μανουλινα μολυ με εκανες και γελασα με αποστομοσες <<τουμπες>>

ελπιζω και σε εσενα παντως να πανε ολα καλα

τι να πω κοπελα μου αντε με το καλο να γινουμε γρηγορα μανουλες:-P:-P

 

σε ευχαριστω μου ανεβασες την ψυχολογια :wink:

ελπιδα...!!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

Διάβασα ότι το σπέρμα με προβλήματα ολιγοσπερμίας, ασθενοσπερμίας ή τερατοσπερμίας που περνά από θεραπείες μέχρι να φτάσει σε επίπεδα γονιμοποίησης, φέρνει στον κόσμο παιδιά με αυξημένο κίνδυνο νοητικής υστέρησης.

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

 

γιωτα μου δεν ξερω κατι πανω σε αυτο αλλα τι να σου πω τοσο που εχει προχωρησει η επιστημη δεν το νομιζω αλλα καλυτερα να μιλησουν κοπελες με μεγαλυτερη πειρα απο εμενα γιατι το θεμα ειναι σοβαρο

 

σου ευχομαι και σε εσενα τα καλυτερα!!!:P:p

ελπιδα...!!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Τούμπες!!!! Απο τη χαρά σου εννοείται! Τι να πούμε κι εμείς......:(

 

Γεια σου manoulina!Ίσως γίνω κουραστική αλλά θέλω να το πω σε όλες σας αυτό που βοήθησε και εμάς.Μπές και ρίξε μια ματιά στο θέμα που έχω κάνει με τίτλο "Χαμηλό σπέρμα και χαμηλή κινητικότητα...ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ!!!!!!"

 

Εύχομαι πραγματικά να σε βοήθησα.Ότι ερωτήσεις θέλεις είμαι στη διάθεσή σου!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!!! Μολις πηραμε τα αποτελέσματα απο το σπερματοδιαγραμμα και τα πραγματα δεν ειναι και τοσο καλά!!! Οποιος ξερει ας μου πει ποσο ασχημα ειναι?

αριθμός:53.000.000 ανα ml

φισιολογικα 55%

ζωτικοτητα 25% στα 60'

δηλαδη

ζωηρα 15%

μετρια 10%

νωθρα 5%

ακινητα 70% την 1η ωρα!!!!

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια,

θα ηθελα να πω και εγω τα δικα μου μηπως βρω καποια βοηθεια

εκανε ο αντρας μου εξετασεις σπερμοδιαγραμμα που και εμας ο γιατρος μας ειπε οτι εχει προβλημα κινητικοτητας τα αποτελεσματα ειναι

αριθμος σπερμ\ριων 3500000

κινητικοτητα 1ωρα :ζωηρη 15%,βραδεια 35%, ακινητα 50%

3ωρα : ζωηρη 0, βραδεια 0 , ακινητα 100%

μορφολογια φυσιολογικεσ 90% ανωμαλεσ 10%

τι σημαινουν ολα αυτα ο γιατρος μας ειπε οτι δεν χρειαζεται αγχος μαλλον μια τριμηνη θεραπεια θα χρειαστει!!!!! πρεπει να ανυσηχω οτι γιαυτο δεν μενω εγκυοσ τοσο καιρο ???????(σχεδον ενα χρονο)???????:idea::idea::idea:

δωστε μου τα φωτα σας και εσεισ

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι καλή μου και κυρίως μην ανχώνεσαι. Είναι πολύ σημαντικό να έχετε και οι δυο ηθικό ακμαιότατο!

Κάνε αυτό που θα σου πει ο γιατρός σου, και μην ακούς τους τριγύρω και ιδιαίτερα αν έχεις συγγενείς και φίλους όπως εγώ που μου λένε όλοι "άντε κάντε ένα παιδάκι" χωρίς να ξέρουν, λες και εμείς δεν θέλουμε....

 

Η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο. Και να σκέφτεσαι πως δεν είστε μόνοι. (είναι λίγο παρήγορο δυστυχώς....) Είμαστε κι άλλοι με άσχημα αποτελέσματα σπερμοδιαγράματος. Εμείς έχουμε σχεδόν τα ίδια με τα δικά σου μόνο που αντί για 15% ζωηρά έχουμε....2%!!! Τι να κάνουμε..... το υπομένουμε και συνεχίζουμε μέχρι να πάρουμε λίγο πιο δραστικά μέτρα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

:wink:Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου! Αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι με αυτα τα δεδομενα των εξετασεων και συμφωνα με οτι ο γιατρος ειπε οτι ο αντρας μου χρειαζεται θεραπεια μπορει εγω να εχω μεινει εγκυος γιατι συμφωνα με τις προηγουμενες περιοδους μου επρεπε να ειχα αδιαθετησει μεχρι τις 10/4. Το θεμα ειναι οτι εχω τα σχετικα πονακια που ερχονται και φευγουν λεω να περιμενω μεχρι τις 15/4 δηλαδη 5μερες καθυςτερης. Τι να κανω δεν θελω να πεσω παλι απο τα ςυννεφα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

prospathoume ena xrono twra alla oxi sustimatika...anakalipsame oti exei elafria kursokoili ekane spermatodiagramma k vghkan ta ekshs ogos:2ml sugentrwsh 8xekatom/ml sunolikos arithmos:16x10 eis thn 6 anwmales morfes:+++ zwhra:6% nwthri:18% epitopia:26% akinita:50% A+B :24% SUGGOLISEIS:OXI hmeres apoxhs 5 sullogh:plhrhs reustopoihsh entos 15' xroia diaghs ph 7,4....mporei kapoios na me vohthisei?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσία καλησπέρα..

είπα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί απ' ότι πρόσεξα όταν υπάρχει χαμηλή κινητικότητα σπέρματος, οι γιατροί λένε για εξωσωματική..

υπάρχουν κοπελίτσες που αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα και τελικά πως έμειναν έγκυες..

δώστε και σε μας λίγο θάρρος..

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω γράψει και σε άλλο θέμα να το μεταφέρω και εδώ γιατί μάλλον εδώ ταιριάζει

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM. ΘΑ ΗΘΕΛΑ THN ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ 18 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ. ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ. ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΓΡΑΦΗΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΑΛΟ. ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΚΑΙ 4% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΘΙΑ ΚΑΙ 25% ΣΥΝΟΛΙΚΉ. ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΕΑΝ ΒΓΕΙ ΚΑΛΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ, ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

AGGELAKI

Link to comment
Share on other sites

και εμείς με τη κινητικότητα έχουμε θέμα..

κάνει θεραπεία..νομίζω τώρα είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα...

κάναμε μια αποτυχημένη σπερματέγχυνση και τώρα σκεφτόμαστε τα επόμενα βήματα...:) :)

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς με τη κινητικότητα έχουμε θέμα..

κάνει θεραπεία..νομίζω τώρα είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα...

κάναμε μια αποτυχημένη σπερματέγχυνση και τώρα σκεφτόμαστε τα επόμενα βήματα...:) :)

 

Παιρνετε κι εσεις καρνιτινη?Ο συζυγος δλδ...Ο δικος μου παιρνει εδω και 2,5 μηνες και τον επομενο παμε για σπερματεγχυση συν οτι εχω κι εγω καποια θεματακια και θα ξεκινησω puregon.Εμεις ξεκινησαμε και βασιλικο πολτο και οι δυο.Ακουσα και απο κοπελες εδω οτι μεινανε εγκυουλες με την καταναλωση του...

Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου, μετά από πολύ ταλαιπωρία κ ψυχολογικές διακυμάνσεις του γαμπρού μου κυρίως, είναι έγκυος με δότη.

με σπαρματέγχυση.

εύχομαι να πάνε όλα καλά κ στην αδερφή μου κ σε εσάς.

 

κ μην ξεχνάτε.

ευχή κ κατάρα σας δίνω:

να σας κάτσουν δίδυμα!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς άθλια κινητικότητα. Σ' αυτό το μήνα σπερματέγχυση, και αν δεν πετύχει εξωσωματική το Σεπτέμβριο. Μην κρίνεις από μένα όμως γιατί είμαι σχεδόν 39 ετών. Αν ήμουν νεότερη θα το προσπαθούσα αρχικά με θεραπεία και φυσιολογικά για ένα διάστημα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Με εξωσωματική κάναμε τα παιδάκια μας αφού το μόνο πρόβλημα ήταν στο σπέρμα, ειδικά με τη μικρογονιμοποίηση που γίνεται εάν το πρόβλημα είναι μόνο αυτό υπάρχουν μεγάλα ποσοστά επιτυχίας από τη πρώτη εξωσωματική.

Βέβαια πριν έγινε αγωγή με vibramycin + bisolvon σιρόπι.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια δηλαδή δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για κανονική σύλληψη όταν υπάρχει πρόβλημα κινητικότητας??

Η εξωσωματική είναι η μόνη λύση??

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια δηλαδή δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για κανονική σύλληψη όταν υπάρχει πρόβλημα κινητικότητας??

Η εξωσωματική είναι η μόνη λύση??

 

Σε εμάς μόλις είδε τα αποτελέσματα ο γιατρός μας είπε ότι είναι η μόνη λύση, και πράγματι το προσπαθούσαμε μόνοι μας για 3 χρόνια, αλλά τίποτα! Εμένα να φανταστείς δε με έβαλε να κάνω καμία απολύτως εξέταση. Ίσως να εξαρτάται και από το πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που έγινε φυσιολογική σύλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια δηλαδή δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για κανονική σύλληψη όταν υπάρχει πρόβλημα κινητικότητας??

Η εξωσωματική είναι η μόνη λύση??

 

κανεις γιατρος δεν σου αποκλειει την φυσιολογικη συλληψη εκτος και αν μιλαμε για αζωσπερμιες...αλλα, δεν μπορει και κανεις να ειναι σιγουρος οτι θα επιτευχθει η φυσιολογικη συλληψη...εγω εμεινα εγκυος φυσιολογικα υστερα απο 4 εξωσωματικες,με σπερμα αθλιο αλλα και εγω πολλα προβληματα...παντα η φυση μας εκπλησει,αλλα αν εχετε τεκμηριωμενα θεματα και οι ηλικιες σας δεν επιτρεπουν απλα ελευθερες προσπαθειες και οποτε ερθει,τοτε πρεπει να δειτε σοβαρα και τις εναλλακτικες που προσφερει η επιστημη

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιρνετε κι εσεις καρνιτινη?Ο συζυγος δλδ...Ο δικος μου παιρνει εδω και 2,5 μηνες και τον επομενο παμε για σπερματεγχυση συν οτι εχω κι εγω καποια θεματακια και θα ξεκινησω puregon.Εμεις ξεκινησαμε και βασιλικο πολτο και οι δυο.Ακουσα και απο κοπελες εδω οτι μεινανε εγκυουλες με την καταναλωση του...

ναι κάνουμε θεραπεία με καρνιτίνη και βιταμινούλες..πήρα και εγώ σήμερα βασιλικό πολτό..μακάρι να μείνουμε σύντομα..

 

αχ βρε κορίτσια αυτή η κινητικότητα..:(

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια δηλαδή δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για κανονική σύλληψη όταν υπάρχει πρόβλημα κινητικότητας??

Η εξωσωματική είναι η μόνη λύση??

 

 

 

εξαρταται απο το προβλημα κ ποσο μεγαλο ειναι....

ο δικος μου ειχε ολιγοσπερμια,κιρσοκηλη,εγω πολυκυστικες κ υποθυροειδισμο.....εμεινα εγκυος στην 5ετια.....ολοι μας λεγανε οτι θα μεινουμε,απλα να χαλαρωσουμε.....εγω ειχα αρκετο αγχος......

ασχετα εαν πηγε καλα η εγκυμοσυνη η οχι.....

κ μετα ακομα πιο πολυ αγχος ,που δεν αντεχα να περιμενω αλλο κ καναμε εξωσωματικη(διδυμα)....

τωρα θελουμε πολυ ενα τριτο........θα δειξει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΒΡΕ! ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ! ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ ΧΑΜΗΛΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.....ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ! ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ! ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ...:lol:..ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!ΦΙΛΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...