Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλεσμένο φαγητό...ξαφνικά δεν τρώει - ίωση;


human

Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή χρονιά να έχουμε.

Θα ήθελα να σας εκθέσω ένα θεματάκι φαγητού που έχω με την 6μηνών κόρη μου. Την προηγούμενη Δευτέρα, έκανε πυρετό 38,3 ευτυχώς με 1 φορά που πήραμε αποτέλ, δεν της ανέβηκε ξανά..Η παιδίατρος διαπίστωσε ίωση :cry:…έκανε και βήχα (όχι ακροαστικά)...είχε ελάχιστη μυξούλα .. παρόλα αυτά, η μικρή συνέχιζε να τρώει κανονικά όλη την εβδομάδα…σε μικρότερες ποσότητες βέβαια. Από την Παρασκευή το βράδυ όμως αν και τρελαινόταν για τα αλεσμένα λαχανικά δεν τρώει καθόλου…κρατάει το φαγητό στο στόμα ..δεν το καταπίνει.. το φτύνει και κλαίει. Θέλει να πίνει μόνο γάλα και να τρώει ρυζάλευρο. Τι γίνεται? Να σας πω ότι είναι καλοδιάθετη, έχει ελάχιστες μυξούλες και λίγο βήχα ακόμα…δεν έχει βγάλει κανένα δοντάκι, αλλά τα ούλα της είναι αρκετά πρησμένα. Να συμβαίνει κάτι ανησυχητικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορεί να βγάζει και δοντάκια. ο μικρός μου είναι φαγανό παιδί. ¨οταν ήταν να βγαλει τα πάνω δοντια για 2-3 μερες δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα. Ειχαμε ανησυχίσει γιατί πάντα τρώει, ακόμη και όταν είναι άρρωστος. Τελικά έσκασαν τα δόντια. Η παιδίατρος μας είπε ότι ήταν από αυτό. Αρα μπορεί να είναι ενας συνδυασμός. λιγο το κρύωμα, λίγο τα πρησμένα ούλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας:P...ίσως να είναι ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω που είπατε..όμως τρώει ρυζάλευρο..οπότε κάτι φαντάζομαι παίζει με τα λαχανικά....θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή χρονιά να έχουμε.

Θα ήθελα να σας εκθέσω ένα θεματάκι φαγητού που έχω με την 6μηνών κόρη μου. Την προηγούμενη Δευτέρα, έκανε πυρετό 38,3 ευτυχώς με 1 φορά που πήραμε αποτέλ, δεν της ανέβηκε ξανά..Η παιδίατρος διαπίστωσε ίωση :cry:…έκανε και βήχα (όχι ακροαστικά)...είχε ελάχιστη μυξούλα .. παρόλα αυτά, η μικρή συνέχιζε να τρώει κανονικά όλη την εβδομάδα…σε μικρότερες ποσότητες βέβαια. Από την Παρασκευή το βράδυ όμως αν και τρελαινόταν για τα αλεσμένα λαχανικά δεν τρώει καθόλου…κρατάει το φαγητό στο στόμα ..δεν το καταπίνει.. το φτύνει και κλαίει. Θέλει να πίνει μόνο γάλα και να τρώει ρυζάλευρο. Τι γίνεται? Να σας πω ότι είναι καλοδιάθετη, έχει ελάχιστες μυξούλες και λίγο βήχα ακόμα…δεν έχει βγάλει κανένα δοντάκι, αλλά τα ούλα της είναι αρκετά πρησμένα. Να συμβαίνει κάτι ανησυχητικό?

Δώστης λίγες μέρες καιρό,μπορεί η ίωση να της φέρνει και κοιλόπονο και να μην το καταλαβαίνεις.δοκίμασε λίγο αργότερα.να ξέρεις πάντως,πως εγώ σαν παιδί και μέχρι τώρα που είμαι 39,έχω δυσανεξία σε πολλά λαχανικά.σύμφωνα με την μητέρα μου,από μωρό τα έτρωγα σπάνια και λίγη ποσότητα.ίσως έχει και εκείνη το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώστης λίγες μέρες καιρό,μπορεί η ίωση να της φέρνει και κοιλόπονο και να μην το καταλαβαίνεις.δοκίμασε λίγο αργότερα.να ξέρεις πάντως,πως εγώ σαν παιδί και μέχρι τώρα που είμαι 39,έχω δυσανεξία σε πολλά λαχανικά.σύμφωνα με την μητέρα μου,από μωρό τα έτρωγα σπάνια και λίγη ποσότητα.ίσως έχει και εκείνη το ίδιο.

 

Τελικά σήμερα το μεσημέρι έφαγε όλο το φαγάκι της... :)μάλλον ήταν από την ίωση...έτσι τουλάχιστον είπε και η παιδίατρος...αχ αυτά τα μικρά...πόσο μπορεί να μας αγχώσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...