Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρολοίμωξη ή αφυδάτωση;


EL

Recommended Posts

Η μικρή μου που είναι 6 μηνων εδω και 4 μέρες περίπου έχει λιγότερα ούρα και μερικές φορές φαίνεται σαν να είναι πορτοκαλί στην πάνα..Προσπαθω να της πάρω ούρα να τα πάω για εξετάσεις αλλά δεν τα έχω καταφέρει..μπορεί κανείς να μου προτείνει λύση για την λήψη των ούρων περα απο το σακουλάκι; Επίσης είχε κάποια άλλη μαμά παρόμοιο πρόβλημα με το χρωμα των ούρων;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μονο με το σακουλακι μπορεις...στο νοσοκομειο τα παιρνουν και απο την κυστη με βελονα .....αλλα δεν νομιζω να θες κατι τετοιο!!!

να την πλενεις καλα καλα πριν βαλεις το σακουλακι για να μην σου βγουν τα αποτελεσματα λαθος!!

και κατι αλλο,μου ειχαν πει απο το νοσοκομειο πως το σακουλακι μετα το πλυσιμο το αφηνουμε για 20 με 30 λεπτα,μετα πρεπει να ξανακανουμε ολη την διαδικασια του πλυσιματος ξανα απο την αρχη.

υπομονη ειναι λιγο δυσκολο στα κοριτσακια.....

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον σου και όντως δεν θελω με τιποτε να περάσει η μικρη αυτη τη διαδικασια, σήμερα κάτι καταφέραμε αλλά λόγω μικρης ποσότητας θα κάνω μονο καλλιέργεια αν μαξεψω πάλι θα πάω και για γενική...Δεν το περιμενα τόσο παιδεμος για τα κοριτσάκια στον πρωτο μου δεν είχα πρόβλημα...Αναμένω τώρα αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές τα ελαφρώς πορτοκαλί ούρα είναι άλατα λόγω μειωμένης πρόσληψης νερού! Μήπως δεν λαμβάνει αρκετά υγρά? Τι κάνεις θηλάζεις ή δίνεις ξένο γάλα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο ντοκ μου ειχε πει, οτι τα πορτοκαλι ουρα ειναι σημαδι αφυδατωσης. θηλαζα αποκλειστικα τοτε κ μου ειπε να τον εχω οσο πιο συχνα γινετε στο στηθος. εδωσα κ λιγο ροφημα με διαφορα (γλυκανισο-χαμομηλι κλπ)

 

ενα πρωι μονο βρηκα ελαφρως πορτοκαλι την πανα του.

κ μετα τελος. ολα καλα.

 

περαστικα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίνω γάλα αλλά και εχω ξεκινησει διατροφή κρέμες και σούπες αλλά όντως δεν πίνει νερό μετά το φαγητό και τελικά δεν ήταν ουρολοίμωξη αλλά μάλλον άλατα...Ευτχώς δυο μέρες ήταν πορτοκαλό τώρα οκ

Link to comment
Share on other sites

μονο με το σακουλακι μπορεις...στο νοσοκομειο τα παιρνουν και απο την κυστη με βελονα .....αλλα δεν νομιζω να θες κατι τετοιο!!!

να την πλενεις καλα καλα πριν βαλεις το σακουλακι για να μην σου βγουν τα αποτελεσματα λαθος!!

και κατι αλλο,μου ειχαν πει απο το νοσοκομειο πως το σακουλακι μετα το πλυσιμο το αφηνουμε για 20 με 30 λεπτα,μετα πρεπει να ξανακανουμε ολη την διαδικασια του πλυσιματος ξανα απο την αρχη.

υπομονη ειναι λιγο δυσκολο στα κοριτσακια.....

 

:shock::shock: στο νοσοκομείο τα ουρα τα παίρνουν με καθετηρα ..... Τι ήταν αυτό με την βελόνα??????

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock: στο νοσοκομείο τα ουρα τα παίρνουν με καθετηρα ..... Τι ήταν αυτό με την βελόνα??????

 

δεν ξερω αν το κανουν μονο στα πολυ μωρα η αν το κανουν για καποια "καθαροτερη"εξεταση αλλα εμενα εδω οταν εβαλα την μικρη μου (τοτε 2μηνων) στο νοσοκομειο της πηραν ουρα απο την κυστη με βελονα....:cry::cry:

της εβαλε(νομιζω) ξυλοκαινη σε σπρει για να μην ποναει και με μια βελονα τρυπαει πολυ χαμιλα στην κοιλια(πανω στην κυστη ).....

μου ειχαν πει τοτε πως ετσι οτι αποτελεσμα βγει θα ειναι σωστο.

ειναι φρικη ομως....το ξερω.....

 

EL να ειναι παντα καλα το ζουζουνακι και ολα περαστικα!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και εσυ να την χαίρεσαι την μικρή σου..Και εύχομαι να μην χρειαστεί να την ξανακάνει αυτη την απαίσια διαδικασία με την βελόνα ποτέ στη ζωή της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...