Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ


Rachel

Recommended Posts

Συφμωνώ με αυτό που λες και κανονικά εαν μια γυναίκα ή ένας άνδρας δεν θέλει να κάνει άλλα παιδιά ή δεν θέλει παιδιά ας κάνουν στείρωση ρε παιδί μου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ursa Major

    Ursa Major 17 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 16 δημοσιεύσεις

  • nen

    nen 15 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 13 δημοσιεύσεις

Και να σου πω και κάτι, όταν μπεις στη διαδικασία να κανεις παιδί και περνάνε τα χρόνια και μπαίνεις σε ένα κυκεώνα εξετάσεων, επεμβάσεων και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Οταν σου έχει γίνει σκοπός της ζωής σου ένα παιδί, όταν ξυπνάς και κοιμάσαι με τη σκέψη αυτή (δεν λέω ότι όλα αυτά είναι λογικά αλλά συμβαίνουν συχνά) και παρόλα αυτά δεν μπορέις, είναι πολύ εύκολο να φτάσεις στην παράνοια και να σκέφτεσαι απίστευτα πράγματα που κάτω από άλλες συνθήκες θα γέλαγες με τέτοιες αντιδράσεις και τις χαρατήριζες γραφικές και υστερικές. Οταν έχεις πιάσει πάτο μπορείς πολύ εύκολα θα περάσεις στην άλλη όχθη και να αρχίσεις να φαντάζεσαι ότι "τιμωρείσαι" για κάτι, να νιώθεις ζήλια για της γυναίκες που κάνουν παιδιά με τόση ευκολία και μίσος για εκείνες που τα πετάνε στα σκουπίδια των μαιευτηρίων ξανά και ξανά και ξανά ή τα παρατάνε στα ιδρύματα.

Αυτές οι γυναίκες έχουν κάθε δικαίωμα να νιώσουν και το πιο άθλιο συναίσθημα που υπάρχει. Και όσο παράλογα είναι αυτά για όλους τους υπόλοιπους, είναι πολύ λογικά για εκείνες.

 

Συμφωνώ με το πιο πάνω κείμενο. Η απελπισία και η μεγάλη απογοήτευση μας κάνουν να "ξεφεύγουμε". Άλλωστε πόσες και πόσες ανύπαντρες κοπέλες πιστεύουν πως τους έχουν κάνει μάγια (!!!) και για αυτό δεν παντρεύονται? Όταν κάποιος υποφέρει κι έχει μεγάλο πόνο,για οποιοδήποτε θέμα, ανατρέχει στο παρελθόν του προκειμένου να ρίξει ευθύνες στον εαυτό του ή πλάθει παρανοϊκές ιστορίες.

 

Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι σαν την Εκάβη, για να βάζουν τα πράγματα στην θέση τους! :wink::)

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με αυτό το επιχείρημα και το αντιλαμβάνομαι πλήρως. Όμως, η συζήτηση ξεκίνησε από μια κοπέλα 27 χρονών που προσπαθεί επί 7 μήνες να μείνει έγκυος. Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα γι αυτήν όσο η κατάσταση που περιγράφεις. Έχει χάσει την ψυχραιμία της αν και δεν θα έπρεπε, αλλά εδώ που τα λέμε ποιά είμαι εγώ να το κρίνω αυτό;

 

Το θέμα είναι άλλο: ότι κάποια νέα παιδιά έχουν υποστεί τέτοια πλύση εγκεφάλου από θρησκευτικούς κύκλους που τελικά κάνουν τη ζωή τους πιο δύσκολη. Όποιος της έκανε αυτή την κουβέντα περί του γιατί δε μένει έγκυος είναι άθλιος, απαράδεκτος άνθρωπος, δεν έχει καμία σχέση με καμία θρησκεία. Και προσφέρομαι ειλικρινά, το εννοώ, όταν θα ξαναπάει να τους δει αυτούς να με πάρει μαζί. Θα μας γράψουν οι εφημερίδες, το υπογράφω, δε θα τους ξεπλένει ούτε ο Νείλος και δε θα την ξαναενοχλήσουν. Δεν είναι κουβέντα αυτή να κάνεις σε έναν άνθρωπο που προσπαθεί να κάνει παιδί.

 

Οπότε ναι μεν είναι δύσκολο να είσαι στην προσπάθεια, αλλά πρέπει να προσπαθείς να διατηρείς την ψυχραιμία σου. Και για να το πετύχεις πρέπει πρώτα και κύρια να γυρίζεις την πλάτη σε ό,τι και όποιον σε εμποδίζει, σε καθυστερεί στην προσπάθειά σου. Μόνο θετικές σκέψεις και θετικοί άνθρωποι να είναι γύρω σου.

Link to comment
Share on other sites

Προ 6 ετών περίπου, και ενώ είχαμε σχέση με τον σύζυγο μου έμεινα έγκυος. Αστοχία υλικού κι όχι από αμέλεια ή εσκεμμένα. Η σχέση ήταν στην αρχή της αλλά το σημαντικότερο δεν ήταν αυτό για την απόφαση μου. Πριν καταλάβω ότι είμαι έγκυος είχα κάνει αξονική στην οσφυϊκή χώρα και είχα πάρει και αντιφλεγμονώδη και μυοχαλαρωτικά με το τσουβάλι λόγω προβλήματος στη μέση μου. Όταν συνειδητοποίησα την κατάσταση γκρεμίστηκε η γη κάτω από τα πόδια μου. Δεν με φόβισε το ότι ήμουν ανύπαντρη ή το ότι ήμουν στην αρχή μιας σχέσης που δεν ήξερα που θα οδηγούσε. Με τρομοκράτησε το γεγονός ότι ένω ήμουν έγκυος στα πιο κρίσιμα στάδια της ανάπτυξης ενός εμβρύου έγω είχα κάνει ότι χειρότερο για την υγεία του. Η γιατρός μου τότε μου είχε εξηγήσει τι θα μπορούσε να έχει συμβεί στο μωρό μου κι ότι θα ήταν μάλλον παρακινδυνευμένο να το κρατήσω. Πιθανόν δηλαδή να αναγκαζόμουν να κάνω αργότερα αυτό που έκανα νωρίτερα. ΠΟΤΕ δεν θα το ξεχάσω, ΠΟΤΕ δεν θα το αφήσω πίσω μου. Θα μπορούσα να έχω ένα παιδάκι περίπου 5 χρονών απόλυτα υγειές αλλά το ότι επειδή θεώρησα ότι αποκλείεται να μείνω έγκυος από μια φορά που έτυχε να σπάσει ένα προφυλακτικό και δεν προνόησα να πω στον ακτινολόγο ότι μπορεί να ήμουν έγκυος, καταδίκασα ένα παιδί που δεν έφταιγε σε τίποτα. Ακόμα και τώρα που προσπαθούμε να κάνουμε άλλα παιδιά η ανάμνηση του γυρίζει στο μυαλό μου και θα γυρίζει πάντα.

 

Αισθάνομαι ότι το έχασα από δική μου υπαιτιότητα κι αυτό δεν άλλαζει όσο κι αν ο σύζυγος μου προσπαθεί να με πείσει ότι δεν φταίω γιατί δεν ήξερα.

 

Δεν ξέρω ποιοί λόγοι οδηγούν αυτήν ή όποια άλλη κοπέλα σε αυτήν την απόφαση, ξέρω όμως ότι όπως και να έχει την κουβαλάς πάντοτε στην πλάτη σου. Σαν σταυρό. Και δεν χρειάζεται να σε τιμωρήσει κανένας θεός γιατί δυστυχώς σε τιμωρεί κάθε μερα ο εαυτός σου. Κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι Σωτηρία μου και για αυτό πήρα την απόφαση που πήρα. Για το ότι μπορεί να είχε προβλήματα όμως θεωρώ τον εαυτό μου υπεύθηνο. Δυστυχώς είναι πολύ οδυνηρό να το αποδεχτώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου, το ίδιο λέει κι σύζυγος μου. Μπορεί να είναι κι έτσι αλλά έλα που έτσι αισθάνομαι. Τώρα πια προσπαθω να συνεχίσω τη ζωή μου και να είμαι όσο ευτυχισμένη κάνω και τους γύρω μου. Αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω. Μπορώ μόνο να μάθω να ζώ με αυτό όπως και με όλες τις αποφάσεις στη ζωή μου. Ο χρόνος τα γιατρεύει όλα και σε αυτό πιστεύω αλλά ο χρόνος δεν σβήνει και τις μνήμες, δυστυχώς ή ευτυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Livinath μην αυτοτιμωρησαι... Ο Θεος αγαπαει τα παιδια του και θα σου δωσει ενα μωρακι που θα σβησει τη θλιψη σου και θα σου δωσει την ευκαιρια να κλεισεις την πληγη. Ο Θεος δινει απεραντη αγαπη στα παιδια του. Συγχωρει τα λαθη μας, τι απροσεξιες μας, μαλακωνει τη ψυχη μας, μας σηκωνει ορθιους οταν λυγιζουμε, μας χαιδευει τα μαλλια οταν κλαιμε, μας φροντιζει οταν ποναει η ψυχη μας. Δεν εφταιγες εσυ, δεν ειχες μπροστα σου την ευκαιρια για ενα παιδι και την σπαταλησες. Ετσι ηρθαν τα πραγματα και δεν ηταν στο χερι σου. Κι οσο αυτοτιμωρεισαι δεν αφηνεις τη ψυχη σου ελευθερη και κατ' επεκταση ουτε και το σωμα σου να συλλαβει. Αφησε το πισω σου και χτισε μια φωλια στη ψυχη σου και στο σωμα σου να δεχτει το θειο δωρο. και θα ερθει γιατι ο Θεος δεν ξεχναει τα παιδια του. Εμεις τον ξεχναμε καμια φορα αλλα ως πανσοφος και στοργικος πατερας γελαει με τις χαζομαριτσες μας και μας δινει τελικα αυτο που θελουμε οταν κρινει τον καιρο καταλληλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να ξεπεράσεις ένα τέτοιο γεγονός. Μπάινες σε μεγάλα διλλήματα για τα οπόια μια ζωή θα αναρωτιέσαι αν έκανες τη σωστή επιλογή. Το μωρό μπορεί να ήταν μια χαρά, αλλά μπορεί και να μην ήταν. Δεν μπορούσες να το γνωρίζεις και φυσικά δεν έκανες το κάτι επίτηδες. Για μένα πήρες τη σωστή απόφαση και εγώ το ίδιο θα έκανα. Φαντάζομαι ότι θα ήσουν μικρή τότε και το φορτίο ενός άρρωστου παιδιού πολύ μεγάλο.

Σταμάτα να βασανίζεσαι, αρκετά πόνεσες 6 χρόνια. Ο ερχομός ενός άλλου μωρού θα απαλύνει τον πόνο σου και να διώξει τις αρνητικές σκέψεις που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Με συγκινήτε πάρα πολύ... Γενικώς στη ζωή μου δεν έχω μάθει να το βάζω κάτω και αντιμετωπίζω τα πάντα με χιούμορ ακόμα κι όταν όλα μοιάζουν απελπιστικά άσχημα. Δεν είναι λίγες οι φορές που με έχουν κατηγορήσει ως αναίσθητη επειδή δεν τραγικοποιώ τα πράγματα. Αλλά αυτό δεν μπορώ να το διαχειριστώ οπότε αφήνω απλά τον χρόνο να κάνει ότι κάνει πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...