Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ


Rachel

Recommended Posts

Ναι ακριβώς, είναι καθήκον της μάνας να προστατεύει τη ζωή.

Για σκέψου, άν συμφωνούσαμε όλοι οτι η μη εφαρμογή ζώνης ασφαλείας σε ένα παιδί στο αυτοκίνητο είναι έκθεση του ανηλίκου σε κίνδυνο (και πάλι ποινικά κολάσιμη πράξη) δε θα λέγαμε ..."ώχουυυυ μωρέ εδώ δίπλα μέχρι το σούπερ μάρκετ πάμε, σιγάαααα"

Ετσι και με την έκτρωση, δεν θα λέγαμε " έ καλά, άμα τύχει θα το ρίξω"

 

Στην αντισύλληψη συμφωνούμε όλοι, αλλά όχι τόσο φανατικά όπως φαίνεται.

Διαφορετικά πώς εξηγείς το γεγονός οτι παντρεμένες γυναίκες, που έχουν κάνει δύο παιδιά, μένουν έγκυες και πάνε για έκτρωση, για οικονομικούς και άλλους λόγους, ενώ μπορούν εύκολα, ανώδυνα, άκοπα, να πάνε να κάνουν μια απολίνωση να ξεμπερδεύουν;

Τί πάει να πει, η κοινωνία δέχεται οτι η έκτρωση είναι κακό; Θεωρητικά;

 

Αμφισβητείς ότι η κοινωνία θεωρεί κακό πράγμα την έκτρωση; Δε νομίζω, η έκτρωση δεν είναι κάτι αποδεκτό και κανείς δε θα βγει να πει "δεν προλαβαίνω να έρθω σήμερα για καφέ ρε Σούλα, έχω να πάω για έκτρωση, αύριο ίσως;". Αντίθετα, πολλοί λένε "σσσσσ, σιγά μη βάλω ζώνη, αυτά είναι για τις κότες, πώς κάνετε έτσι μωρέ;", το θεωρούν και τιμή τους.

 

Τώρα το ότι κάτι το θεωρείς κακό, δε σημαίνει ότι αποκλείεται να χαλαρώσεις κάποια στιγμή την προφύλαξη, για χίλιους λόγους. Συμβαίνουν αυτά, πώς να το κάνουμε; Και δε σημαίνει κατ'ανάγκην ότι είσαι επιπόλαιος ή κι εγώ δεν ξέρω τί, συμβαίνουν απλώς...

 

Όσο για τη στείρωση, κατ'αρχήν δε νομίζω ότι είναι κάτι τόσο εύκολο, ανώδυνο και άκοπο (άσε που πρέπει να είναι και ακριβό, δε μπορεί ο καθένας να πληρώνει τέτοιες επεμβάσεις, ιδιαίτερα αν έχει παιδιά) και επιπλέον είναι και ψυχολογικό, εγώ ας πούμε όσα παιδιά και να κάνω δε θέλω να στειρωθώ. Δεν ξέρω τί θα κάνω σε περίπτωση τέταρτης πέμπτης εγκυμοσύνης, αλλά δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα να στειρωθώ. Θα μου πεις αναλαμβάνεις έναν κίνδυνο, να μείνεις έγκυος. Ναι, τον αναλαμβάνω γιατί τον θεωρώ μικρό, πιστεύω ότι θα προστατευτώ και ελπίζω ότι δε θα μου τύχει. Το ίδιο κάνουν και όλοι οι άλλοι και δεν το θεωρώ επιπολαιότητα.

 

Γιατί, αντίστοιχα, για να αποφύγω την πιθανότητα να γλυστρίσω και να σπάσω το κεφάλι μου, θα πρέπει να εφαρμόσω τρακτερωτές σόλες στα τακούνια μου ή για να μειώσω τον κίνδυνο μελανώματος πρέπει να καλύπτομαι απ'την κορφή μέχρι τα νύχια, να κυκλοφορώ με παρασόλ και να παστώνομαι στο αντιηλιακό. Οκ, δε μπορώ να τα κάνω αυτά τα πράγματα, αναλαμβάνω αυτό τον κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ursa Major

    Ursa Major 17 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 16 δημοσιεύσεις

  • nen

    nen 15 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 13 δημοσιεύσεις

Δεν θα πάρω θέση στην συγκεκριμένη συζήτηση απλώς θα παραθέσω το συγκεκριμένο λινκ

 

http://www.unborn.gr/unborn1/unborn/index.php

 

Δεν χάνετε και τίποτα να ρίξετε μία ματιά στο λινκ.......

 

Την έριξα τη ματιά στο λινκ και γνώριζα ήδη την ύπαρξη του συλλόγου, είναι πολύ δραστήριος σύλλογος και κάνει σημαντικό έργο, μπράβο τους.

 

Αλλά πάντα υπάρχουν άνθρωποι που δε θέλουν ένα παιδί και πάντα θα υπάρχουν. Δεν αρκεί να τους καλύψεις τις υλικές ανάγκες, χρειάζονται άλλα πράγματα. Σε αυτούς τους ανθρώπους αναγνωρίζω το δικαίωμα να κάνουν αυτό που πιστεύουν ότι είναι σωστό για τους ίδιους. Δεν έχει σχέση αν συμφωνούμε ή όχι, αυτοί ξέρουν καλύτερα τί θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν η έκτρωση θεωρηθεί φόνος δεν υπάρχει άλλη κατάληξη από την ποινικοποίηση της νομίζω. Κι αν η έκτρωση ποινικοποιηθεί (όπως στο παρελθόν) πολλές γυναίκες θα πεθαίνουν στα χέρια χασάπηδων...

 

Κάνεις λάθος αγαπητή άν θεωρείς οτι ο νόμος επιτρέπει την έκτρωση.

Ο Ποινικός Κώδικας προβλέπει τις περιπτώσεις στις οποίες επιτρέπεται η τεχνητή διακοπή κύησης (υπό ωρισμένες προϋποθέσεις) και προβλέπει τις ποινές που επιβάλλονται σε περίπτωση που γίνεται έκτρωση παρά το νόμο.

 

Η περίπτωση που αναφέρεις των χασάπηδων που έκαναν εκτρώσεις στο σπίτι είναι της εποχής που γενικώς απαγορευόταν η άμβλωση (κατά την παλαιά ορολογία), πράγμα που με βρίσκει απολύτως αντίθετη για τους ίδιους λόγους.

 

Ο Ποινικός Κώδικας, στο θέμα της έκτρωσης, παρακάμπτεται με την ανοχή του κράτους. Όντως ορίζονται συγκεκριμένες προϋποθέσεις για την έκτρωση, αλλά σε καμία μα καμία περίπτωση δεν τηρούνται πλήρως. Αλλιώς πώς θα γίνονταν όλες αυτές οι εκτρώσεις, σε νοσοκομεία, κανονικά και με ασφάλεια για τις κοπέλες;

 

Οπότε ο νόμος ουσιαστικά επιτρέπει την έκτρωση αφού την ανέχεται. Γι αυτό και μόνο δεν υπάρχουν οι προαναφερθέντες χασάπηδες, συμφωνώ απόλυτα με τη ninette. Βγάλε μια απαγόρευση και οι μαφιόζοι, οι χασάπηδες, όλοι οι εγκληματίες θα τρίβουν τα χέρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν η έκτρωση θεωρηθεί φόνος δεν υπάρχει άλλη κατάληξη από την ποινικοποίηση της νομίζω. Κι αν η έκτρωση ποινικοποιηθεί (όπως στο παρελθόν) πολλές γυναίκες θα πεθαίνουν στα χέρια χασάπηδων...

 

Κάνεις λάθος αγαπητή άν θεωρείς οτι ο νόμος επιτρέπει την έκτρωση.

Ο Ποινικός Κώδικας προβλέπει τις περιπτώσεις στις οποίες επιτρέπεται η τεχνητή διακοπή κύησης (υπό ωρισμένες προϋποθέσεις) και προβλέπει τις ποινές που επιβάλλονται σε περίπτωση που γίνεται έκτρωση παρά το νόμο.

 

Η περίπτωση που αναφέρεις των χασάπηδων που έκαναν εκτρώσεις στο σπίτι είναι της εποχής που γενικώς απαγορευόταν η άμβλωση (κατά την παλαιά ορολογία), πράγμα που με βρίσκει απολύτως αντίθετη για τους ίδιους λόγους.

 

Ο Ποινικός Κώδικας, στο θέμα της έκτρωσης, παρακάμπτεται με την ανοχή του κράτους. Όντως ορίζονται συγκεκριμένες προϋποθέσεις για την έκτρωση, αλλά σε καμία μα καμία περίπτωση δεν τηρούνται πλήρως. Αλλιώς πώς θα γίνονταν όλες αυτές οι εκτρώσεις, σε νοσοκομεία, κανονικά και με ασφάλεια για τις κοπέλες;

 

Οπότε ο νόμος ουσιαστικά επιτρέπει την έκτρωση αφού την ανέχεται. Γι αυτό και μόνο δεν υπάρχουν οι προαναφερθέντες χασάπηδες, συμφωνώ απόλυτα με τη ninette. Βγάλε μια απαγόρευση και οι μαφιόζοι, οι χασάπηδες, όλοι οι εγκληματίες θα τρίβουν τα χέρια τους.

 

Εδώ νομίζω ότι κάνεις λίγο λάθος, και εξηγούμαι:

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του Ν.1609/86 ΦΕΚ Α/86 περί διακοπής της κύησεως, μια κύηση μπορεί να διακοπεί με συναίνεση της εγκύου από μαιευτήρα-γυναικολόγου παρουσία αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτικη μονάδα εφόσον δεν έχουν συμπληρωθεί 12 εβδομάδες κύησης χωρίς αυτό να συντελεί παράβαση του νόμου.

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που επιτρέπεται μετά τις 12 εβδομάδες αλλά τότε πρέπει να συντρέχουν ιατρικοί λόγοι.

Προσωπικά είμαι κατά των εκτρώσεων εν γένει, αλλά αφού δεν μου έχει τύχει τέτοιο δίλημμα, δεν μπορώ να πω παραπάνω για όσες το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ νομίζω ότι κάνεις λίγο λάθος, και εξηγούμαι:

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του Ν.1609/86 ΦΕΚ Α/86 περί διακοπής της κύησεως, μια κύηση μπορεί να διακοπεί με συναίνεση της εγκύου από μαιευτήρα-γυναικολόγου παρουσία αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτικη μονάδα εφόσον δεν έχουν συμπληρωθεί 12 εβδομάδες κύησης χωρίς αυτό να συντελεί παράβαση του νόμου.

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που επιτρέπεται μετά τις 12 εβδομάδες αλλά τότε πρέπει να συντρέχουν ιατρικοί λόγοι.

Προσωπικά είμαι κατά των εκτρώσεων εν γένει, αλλά αφού δεν μου έχει τύχει τέτοιο δίλημμα, δεν μπορώ να πω παραπάνω για όσες το έκαναν.

 

Οκ, λάθος, νόμιζα ότι οι ιατρικοί λόγοι έπρεπε να συντρέχουν από την αρχή της κυήσεως.

 

Αλλά και πάλι δεν αλλάζει η ουσία αυτού που λέω, ο Νόμος επιτρέπει την έκτρωση και πιστεύω ότι καλά κάνει γιατί διαφορετικά θα έκαναν χρυσές δουλειές οι γυναικολόγοι με παράνομες εκτρώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΟΧΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ (ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΩΑ) ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ............ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΕΞ ΑΛΛΟΥ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ?ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΘΕΟΙ.

ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ, ΑΣ ΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να υπάρχουν βαθύτεροι λόγοι που την οδηγούν σε μία τέτοια απόφαση, και να μην είναι απο ανευθυνότητα. Κάποια στιγμή θα καταλάβει πόσο μεγάλη ευλογία είναι να είσαι έγγυος και εύχομα να μην χρειαστεί να ανατρέξει σε αυτην την περίοδο της έκτρωσης και να καταλάβει πόσο μεγάλο σφάλμα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΟΧΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ (ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΩΑ) ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ............ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΕΞ ΑΛΛΟΥ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ?ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΘΕΟΙ.

ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ, ΑΣ ΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.

 

Αχ...sad-sorry.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Αχ...sad-sorry.gif

 

ελα δω.......... τι ειπαμε??? να δω χαμογελο να φανουν αστραφτερα δοντακια!!!! (ουπσ, εχεις μαρουλι στον κυνοδοντα)

 

στο εγγυομαι, δεν υπαρχει περιπτωση να μη καταφερει καποια γυναικα που θελει, τελικα να κανει παιδι... ειναι σιγουρο......... εδω κανουν παιδια οι αντρες (ελεος πια).... θελει υπομονη, επιμονη ε.... και μαλλον και χρηματα...

 

να δω ξανα μαρουλοχαμογελο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον... εκτρωση δεν εχω κανει.. εχω παρει ομως το χαπι της επομενης ημερας.

Μια φορα.. και ημουν σιγουρη τοτε οτι θα εμενα εγκυος οπως ημουν σιγουρη οτι θα εμενα εγκυος οταν πραγματικα εμεινα.. στον χαρουλη.

αρα κατα καποιο τροπο ειναι μαλλον το ιδιο.

Οταν εμεινα εγκυος δεν ημουν παντρεμενη..

το ειπα στον αντρα μου (και τοτε αρραβωνιαστικο μου) λεγοντας του οτι αν δεν το θελει θα το ριξω..

Φυσικα δεν το εννοουσα. Το ειπα ομως θελοντας να του δωσω κι εκεινου τη δυνατοτητα να επιλεξει αν θελει να γινει πατερας η οχι.. Αν μου ελεγε οχι απλα θα χωριζαμε θα κρατουσα το παιδι μονη μου και απλα δεν θα μαθαινε ποτε οτι αυτος εγινε πατερας και το παιδι ποιος ειναι ο πατερας του. (ισως να ηταν λιγο εγωιστικος ο τροπος που το σκεφτηκα τοτε αλλα αυτη ηταν η αποφαση που ειχα παρει..)

ΟΜΩΣ...

Εγω ημουν ετοιμη να γινω μητερα.

Κοντευα τα 30..

Ειχα ζησει τοσα πραγματα στη ζωή μου που πλέον καθομουν στο σπιτι μου και επλεκα με το βελονακι και αυτο με ευχαριστουσε..

Ειχα μια σιγουρη και καλη δουλεια..

Ηξερα οτι το οικογενειακο μου περιβαλλον στην ηλικία που ημουν δεν θα ειχε αντιρρηση γι αυτη μου την επιλογη (πχ στα 20 μου αν το εκανα μαλλον θα με εδιωχνε απο το σπιτι ο πατερας μου στην καλυτερη περιπτωση)

Δεν θα παντρευομουν ποτε αν δεν εμενα εγκυος γιατι η ιδεα του γαμου δεν με συγκινει και ιδιαιτερα.. θα μπορουσα να μεινω αιωνια αρραβωνιασμενη

και για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω την αφοσιωση, το δεσιμο με εναν μονο ανθρωπο κλπ αλλα δεν μου αρεσε ποτε η ιδεα να γινω νοικοκυρα, να πλενω να σφουγγαριζω να εχω ευθυνες και εξοδα κλπ.. μια χαρα παιρνουσα με τη μαμα μου.

 

ΟΜΩΣ (δευτερο ομως)

Αν ειχα μεινει εγκυος σε μια αλλη φαση μου της ζωης μου..

 

που θα ημουν πολυ μικροτερη

 

που δεν θα ειχα δουλεια

 

που ισως να ημουν εγκλωβισμενη σε εναν γαμο αποτυχημενο (πχ λογω ελλειψης κατανοησης, λογω απιστιας, λογω κακοποιησης για οποιοδηποτε λογω γενικοτερα μπορει ενας γαμος να μην ειναι οτι καλυτερο)

 

που θα ειχα ζησει μια βραδια τρελας και παθους με εναν ανθρωπο που δεν θα θεωρουσα καταλληλο για να γινει πατερας του παιδιου μου και που θα ειχα ξεχασει στην συγκεκριμενη φαση οτι υπαρχει και ο ορος αντισυλληψη

 

που θα μου ελεγαν οτι κινυνευει η υγεια μου και η ζωη μου

 

που θα μου ελεγαν οτι το παιδι θα γεννηθει με παθολογικο ή νοητικο προβλημα

 

που για τους 1002 λογους δεν θα ηθελα να γινω μανα..

 

ΝΑΙ θα εκανα εκτρωση.

 

προσπαθω να προσεχω και προσπαθω να μην βρεθω σε αυτη τη δυσκολη θεση να παρω μια τετοια αποφαση και δοξα το θεο τα εχω καταφερει..

 

ομως αν χρειαζοταν να το κανω θα το εκανα.. φανταζομαι οχι με ελαφρυα την καρδια αλλα θα το εκανα..

 

Γι αυτο δεν κρινω ουτε κατακρινω καμια γυναικα που παιρνει μια τετοια αποφαση..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει ποτε μου,ευχομαι να μη μου τυχει ΠΟΤΕΕΕΕΕΕ,δεν μπορω να πω τιποτα για αυτες που κανουν ή οχι εκτρωση,παντως ειδα στο ΥΤube εκτρωση στην 8η εβδομαδα και επαθα σοκ,το εκλεισα δεν αντεξα να το δω μεχρι τελους,το καημενο το μωρακι καταλαβενε τι γινοτανε και εκανε σπασμωδικες κινησεις ανοιγοκλεινε το στοματακι του(σαν να προσπαθουσε να ξεφυγει),μεχρι εκει... δεν αντεξα αλλο,θα το σκεφτομαι για μερες,μαυρισε η ψυχη μου. :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω περίπτωση κοπέλας με 3 παιδιά δεν δουλευει και εκανε έκτρωση γιατί δεν μπορούσαν ούτε απο οικονομικής πλευράς να το κρατήσουν αλλά δεν υπήρχαν και αντοχές στο ζευγάρι , τρομερη κούραση η κοπέλα ετρεχε απο το πρωι μεχρι το βράδυ πίσω απο τα πιτσιρίκια , εδώ την κατανοώ την κοπέλα και δεν της ριχνω άδικο !!! στην περίπτωση όμως που ειναι παντρεμενη η κοπελια και μενει εγκυος για πρωτη φορά δεν την δικαιολογώ την έκτρωση ! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω περίπτωση κοπέλας με 3 παιδιά δεν δουλευει και εκανε έκτρωση γιατί δεν μπορούσαν ούτε απο οικονομικής πλευράς να το κρατήσουν αλλά δεν υπήρχαν και αντοχές στο ζευγάρι , τρομερη κούραση η κοπέλα ετρεχε απο το πρωι μεχρι το βράδυ πίσω απο τα πιτσιρίκια , εδώ την κατανοώ την κοπέλα και δεν της ριχνω άδικο !!! στην περίπτωση όμως που ειναι παντρεμενη η κοπελια και μενει εγκυος για πρωτη φορά δεν την δικαιολογώ την έκτρωση ! ! !
Ας προσεχε να μην εμενε εγκυος,ή να εκανε στειρωση, :evil: ειναι λυση αυτη?Εγω δεν την κατανοω καθολου. :evil:
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ.ΕΙΜΑΙ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΕΙΠΑ ΤΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ,ΚΑΤΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ, ΤΗ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΦΟΝΟ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΦΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΕΦΟΣΟΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ Ο ΦΟΝΟΣ.................. :cry::cry::cry::cry:

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω περίπτωση κοπέλας με 3 παιδιά δεν δουλευει και εκανε έκτρωση γιατί δεν μπορούσαν ούτε απο οικονομικής πλευράς να το κρατήσουν αλλά δεν υπήρχαν και αντοχές στο ζευγάρι , τρομερη κούραση η κοπέλα ετρεχε απο το πρωι μεχρι το βράδυ πίσω απο τα πιτσιρίκια , εδώ την κατανοώ την κοπέλα και δεν της ριχνω άδικο !!! στην περίπτωση όμως που ειναι παντρεμενη η κοπελια και μενει εγκυος για πρωτη φορά δεν την δικαιολογώ την έκτρωση ! ! !

 

τί πάει να πεί 1η και 2η φορά έγκυος??παιδιά του Θεού δεν είναι και τα δύο??δηλαδή όταν η κοπέλα έκανε ό,τι έκανε δεν ήξερε ότι υπάρχει και ο κίνδυνος να μείνει έγκυος??η έκτρωση είναι μέσο προφύλαξης??προσωπικά αυτά περί ατυχήματος κλπ κλπ πολύ λίγο τα πσιτεύω..αν κάποιος δεν θέλει να μείνει έγκυος πολύ δύσκολα θα μείνει..τώρα αν θέλουμε να τα αφήσουμε όλα στην τύχη τους τότε καλά να παθουμε..πάντως είναι παααρα πολύ άδικο και κρίμα άλλοι να προσπαθούν χρόνια και με τόσους κόπους και θυσίες και άλλοι να τα πετάνε ετσι επειδή είναι το 2ο ή το 3ο παιδί...η μόνη περίπτωση που θα θεωρούσα σωστή μία τέτοια πράξη είναι αν είναι αποτέλεσμα βιασμού και αν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι για το παιδί ή για τη μαμα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ είμαι απίστευτα κολλημένη με το θέμα έκτρωση, δεν ακούω τίποτα και δεν το συζητάω καν... Προσωπικά πιστεύω ότι μια γυναίκα αν δεν θέλει να μείνει έγκυος ΔΕΝ μένει!!! Τόσο απλά. Υπάρχουν τόσες μέθοδοι αντισύλληψης που και "ατύχημα" να γίνει(δεν τα πιστεύω καθόλου τα ατυχήματα) υπάρχει το χάπι της επόμενης μέρας ρε παιδιά! ΈΛΕΟΣ δηλαδή. Δεν είναι δυνατόν εν έτει 2008 (!!!!) να καταφεύγεις στην έκτρωση για μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.. Είμαστε απίστευτα απόλυτη σε αυτό το θέμα και θα σας πω και την εξής ιστορία:

Ένας κολλητός μου γνωρίζει μια κοπέλα(αυτός 33 αυτή 20), μετά από 6 μήνες σχέσης έχουμε εγκυμοσύνη, χωρίς δεύτερη σκέψη κάνουν έκτρωση(θα μου πείτε ιδιαίτερες συνθήκες κτλ-κτλ, θα σας πω εντάξει)!!! Και συνεχίζω, μετά από αυτό το γεγονός σε 2 μήνες δεύτερη εγκυμοσύνη και αποφασίσουν να κρατήσουν το παιδί! Και ρωτάω εγώ τώρα... Και την δεύτερη φορά ήταν ατύχημα; Αν φτάσεις στο σημείο να κάνεις μια έκτρωση μετά δεν προσέχεις 1.000.000 φορές παραπάνω; Έλεος πια...

Συγχήστηκα πάλι πρωινιάτικο...

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗN ΕΚΤΡΩΣΗ.ΕΙΔΑ ΣΕ VIDEO ΣΤΟ INTERNET ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ, ΣΩΚΑΡΙΣΤΙΚΑ ,ΝΑ ΔΙΧΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΙΜΑΤΑ.KAI ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΝΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΧΜΙΡΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ.ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΝΙΩΣΑΝ ΤΑΠΕΙΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ VIDEO..........

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗN ΕΚΤΡΩΣΗ.ΕΙΔΑ ΣΕ VIDEO ΣΤΟ INTERNET ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ, ΣΩΚΑΡΙΣΤΙΚΑ ,ΝΑ ΔΙΧΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΙΜΑΤΑ.KAI ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΝΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΧΜΙΡΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ.ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΝΙΩΣΑΝ ΤΑΠΕΙΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ VIDEO..........
Γιωτα καταρχας χιλια ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ που αποφασισες να κρατησεις το μωρακι σου σε αυτην την ηλικια, :D Δυστυχως ειδα και εγω λιγο απο εκτρωση με απορροφητικο σωληνα στο Υτube και επαθα σοκ,ειναι φρικιαστικο το θεαμα,ο θανατος αυτος ειναι αποτροπαιος και οποιος υποστηριζει την εκτρωση ας ριξει μια ματια να δουμε αν αντεχει το θεαμα,εμενα προσωπικα θα με στοιχειωνει η εικονα οσο ζω και ας μην εχω κανει εκτρωση ποτε. :cry::cry::cry:
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΗN ΕΚΤΡΩΣΗ.ΕΙΔΑ ΣΕ VIDEO ΣΤΟ INTERNET ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ, ΣΩΚΑΡΙΣΤΙΚΑ ,ΝΑ ΔΙΧΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΙΜΑΤΑ.KAI ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΝΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΧΜΙΡΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ.ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΝΙΩΣΑΝ ΤΑΠΕΙΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ VIDEO..........
Γιωτα καταρχας χιλια ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ που αποφασισες να κρατησεις το μωρακι σου σε αυτην την ηλικια, :D Δυστυχως ειδα και εγω λιγο απο εκτρωση με απορροφητικο σωληνα στο Υτube και επαθα σοκ,ειναι φρικιαστικο το θεαμα,ο θανατος αυτος ειναι αποτροπαιος και οποιος υποστηριζει την εκτρωση ας ριξει μια ματια να δουμε αν αντεχει το θεαμα,εμενα προσωπικα θα με στοιχειωνει η εικονα οσο ζω και ας μην εχω κανει εκτρωση ποτε. :cry::cry::cry:

 

Λίγο off topic, αλλά δεν είναι καλό βρε παιδιά για σας τις εγκυούλες να τα βλέπετε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ VIDEO ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ VIDEO NA EXOYN ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ 'Η Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΡΙΧΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ VIDEO.ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ.........

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ VIDEO ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ VIDEO NA EXOYN ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ 'Η Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΡΙΧΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ VIDEO.ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΚΤΡΩΣΗ.........
Να μην εχεις ενοχες,κακες σκεψεις κανουμε ολοι μας,ειναι ανθρωπινο..Αλλο η σκεψη και αλλο η πραξη ομως,να σκεφτεσαι οτι σε μερικους μηνες θα εχεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου,αυτο το πλασματακι που θα το αγαπησεις οσο τιποτα αλλο στη ζωη σου. :D Τετοια σκεφτομαι καθε μερα... θα γινω χαζομαμα με μαθηματικη ακριβεια :DΠοσο μηνων εισαι Γιωτα?
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντιγονη εχεις απολυτο δικιο βλακεια μου που καθησα και ειδα τετοιο θεαμα,η αληθεια ειναι μπηκα για να δω γεννητουρια και ειδα και λιγο απο το θαυμα της ζωης(το ειχε και το Σκαι προ καιρου) και εκει παραδιπλα ειχε και αυτο το βιντεακι... :( Δεν υπαρχει περιπτωση οσο ζω να ξαναδω κατι παρομοιο ομως.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...