Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ


Rachel

Recommended Posts

θα γινω πιο συγκεκριμενη: Αναφερομαι σ' εκεινες τις περιπτωσεις που αποδεδειγμενα και επιστημονικα τεκμηριωμενα το μωρο ειναι απο πριν καταδικασμενο. (απουσια καποιου οργανου κτλ) Θεωρω σκληρο για μια γυναικα να συνεχισει την εγκυμοσυνη μεχρι τελους σε μια τετοια περιπτωση.

 

Φυσικα υπαρχουν κι εκεινες οι περιπτωσεις που το παιδι πασχει απο καποιο συνδρομο οπως ειναι το down η αλλα συνδρομα που καταδικαζουν το παιδι σε ισοβιο πονο. Εκει δεν ξερω τι θα εκανα. Θελει δυναμη και καρδια να κρατησεις ενα τετοιο μωρακι, θαυμαζουν οσες γυναικες εν γνωσει τους τα κρατησαν αλλα εγω δεν εχω, νομιζω, τετοια δυναμη και γι' αυτο ευχομαι στο Θεο να μην βρεθω αντιμετωπη με τετοιο ηθικο διλημμα.

Jean η απουσία κάποιου οργάνου (ποιού; :roll: ) συνήθως οδηγεί σε ενδομήτριο θάνατο του κυήματος ή θνησιγενές έμβρυο.

Η φύση κάνει τη δουλειά της όπως ξέρει.

Ομως τα μωρά που γεννιώνται και ζούν με οποιαδήποτε αναπηρία ή έλλειψη, ή πρόβλημα, όπως θες πες το, είναι παιδιά που δεν έχουν λόγο να πεθάνουν γι'αυτό και η φύση προνόησε να γεννηθούν και να ζήσουν.

 

Δεν καταλαβαίνω για ποιόν ισόβιο πόνο μιλάς.

Της μάνας ή του παιδιού;

Ποιά είμαι εγώ κι εσύ να πούμε άν θα ζήσει αυτό το μωράκι

photo3.jpg

 

Για να εξηγούμαι, δεν επιτίθεμαι στις γυναίκες που κάνουν έκτρωση, δικό τους το πρόβλημα και το λύνουν όπως νομίζουν εκείνη τη στιγμή.

Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ διαβαθμίσεις της αφαίρεσης ανθρώπινης ζωής. Ο καθένας μας έχει μια δικαιολογία σε ό,τι κάνει, ανάλογα μετον κώδικα ηθικής και τις κοινωνικές καταβολές του. Αν επιλέγει την διακοπή της κύησης ας ζήσει με τις επιλογές του.

Η μάνα είναι η δεσπόζουσα δύναμη στην εγκυμοσύνη και πρέπει να προστατεύει τη ζωή, όποιας μορφής κι άν είναι.

Ο καιάδας ας περιμένει. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ursa Major

    Ursa Major 17 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 16 δημοσιεύσεις

  • nen

    nen 15 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 13 δημοσιεύσεις

Mην εξαπτεσαι, αντιλαμβανομαι πληρως τι λες και το αποδεχομαι. Ειπα ωστοσο οτι δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι το σθενος να μεγαλωσουν ενα μωρο με συνδρομο αδυναμια την οποια σεβομαι και ομοιως θαυμαζω οποιον εχει τη δυναμη να προχωρησει και να γεννησει ενα τετοιο παιδι. Μακαρι να ειχαμε ολοι τετοιο σθενος. Εγω δεν το εχω και ντρεπομαι γι' αυτο αλλα τουλαχιστον ειμαι ειλικρινης απεναντι στον εαυτο μου και ξερω μεχρι που βαστουν τα κοτσια μου. Δεν το εχω! και ξερεις πως το καταλαβα; Οταν γεννησα μολις ενα κιλο το παιδι μου κι απο εγκεφαιλικη αιμορραγια που επαθε μου ειπαν οτι μπορει να παθει εγκεφαλικη παραλυση, καθυστερηση, παραλυση και χιλια αλλα, ενιωσα να πεθαινω. Περιμενα επι δυο μηνες καθε μερα το γιατρο να μου λεει: "σημερα μεγαλωσε τοσο το κεφαλι, σημερα μας ξεφυγε, παμε για υδροκεφαλο, δεν παμε, παμε για εγχειρηση, δεν παμε" Ζεις και πεθαινεις καθε μερα, φλερταρεις με την ιδεα να φουνταρεις απο την ταρατσα. Το παιδι ουρλιαζει απο τον πονο κι εσυ καθεσαι και κοιτας απραγη, ανημπορη, αναπηρη, κουτση και στραβη να κανεις το οτιδηποτε για να το βοηθησεις. Φυσικα και θα στεκομουν διπλα στο παιδι μου οποια κι αν ηταν η καταληξη αλλα να το επιλεξω; Οχι, δεν θα το επελεγα. Δοκιμαστηκα και καταλαβα οτι δεν αντεχω. Το θεωρω χαρισμα για οποιον το εχει.

 

Οσο για το αλλο που ειπα, ναι υπαρχουν περιπτωσεις που το παιδι ειναι καταδικασμενο να μην ζησει. Δεν θυμαμαι καλα τι ακριβως ελειπε στην καρδουλα του εμβρυου μιας γνωστης μου. Φανηκε στο β επιπεδου και της ειπαν πως το παιδι ακομη κι αν γεννηθει δεν θα ζησει. Πηγε η καημενη μεχρι και το ΛΟνδινο για να παρει κι εκει μια γνωμη και της ειπαν το ιδιο. Τι να εκανε. Να το κυοφορει μεσα της αλλους 4 μηνες, να το νιωθει να κλωτσαει για να το γεννησει και μετα να το χασει; Ειναι η δεν ειναι σκληρο;

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι πρεπει να κρατησει καποια γυναικα ενα παιδι με το ζορι, αν δεν το θελει με τιποτα... δεν ειναι αντισυλληψη η εκτρωση, αλλα δεν ειναι και πανακεια η εγκυμοσυνη... δε σε μεταμορφωνει δια μαγειας σε καλο γονιο, αν δεν ηταν συνειδητη η αποφαση σου να φερεις στο κοσμο ενα παιδι...

 

δε ξερω καμια γυναικα που να γεννησε τελικα, ειτε το ηθελε ειτε οχι να μεινει εγκυος και να το μετανιωσε, αλλα ξερω πολλα παιδια που βλαστημησαν την ωρα και τη στιγμη που γεννηθηκαν, λογω ασχημων καταστασεων που βιωσαν σε ασχημο οικογενειακο περιβαλλον..

 

ισως δε πρεπει να κατακρινουμε χωρις να μπορουμε να νιωσουμε και να κατανοησουμε τη θεση του αλλου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξάπτομαι Jean, συζητώ μαζί σου. :)

Σκληρό είναι για τη μαμά, όχι για το παιδί, εκεί εντοπίζω την διαφορά.

Λες

"Φυσικα και θα στεκομουν διπλα στο παιδι μου οποια κι αν ηταν η καταληξη αλλα να το επιλεξω; Οχι, δεν θα το επελεγα. Δοκιμαστηκα και καταλαβα οτι δεν αντεχω. Το θεωρω χαρισμα για οποιον το εχει."

 

Αν το σήμερα υγιές παιδί μας αύριο μείνει ανάπηρο απο ατύχημα, απο αρρώστεια;

Τί πάει να πει επιλογή ... και ποιός θ΄αποφασίσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα 23 χρονών χωρισμένη με 2 παιδιά τα έδωσε σε ίδρυμα γιατί ο φίλος της δεν την ήθελε "πακέτο"...

Φίλη που ήθελε απεγνωσμένα να κάνει παιδί γιατί ήταν ήδη στα 31 της, τρώει καθημερινά ξύλο από τον άντρα της ο οποίος το μωρό ( 2 χρονών σήμερα ) ΔΕΝ το έχει πάρει αγκαλιά ούτε μία φορά.

Κορίτσι στα 17 του αυτοκτόνησε για να μην πει στους γονείς της ότι ήταν έγκυος...

ΚΑΝΕΝΑ από τα μωρά αυτά δεν έφταιγε.

δε ξερω καμια γυναικα που να γεννησε τελικα, ειτε το ηθελε ειτε οχι να μεινει εγκυος και να το μετανιωσε, αλλα ξερω πολλα παιδια που βλαστημησαν την ωρα και τη στιγμη που γεννηθηκαν, λογω ασχημων καταστασεων που βιωσαν σε ασχημο οικογενειακο περιβαλλον..

Έχει δίκιο η nen, αλλά δεν μπορώ να μην γίνω και σκληρή σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σήμερα υγιές παιδί μας αύριο μείνει ανάπηρο απο ατύχημα, απο αρρώστεια;

Τί πάει να πει επιλογή ... και ποιός θ΄αποφασίσει...

 

Η συζητηση που ανοιξαμε το ξερω οτι μπορει να τραβηξει για ωρες. ΣΕ καποια σημεια θα συμφωνησεις μαζι μου, σε αλλα θα συμφωνησω εγω μαζι σου αλλα ακρη δεν θα βγαλουμε γιατι εινι η φυση του ζητηματος τετοια. Φυσικα και θα σταθω διπλα στο παιδι μου αν χτυπα ξυλο παθει κατι. Τι θα εκανα δηλαδη; Να πω, α, τωρα που αρρωστησε δεν το θελω; Αν ειναι δυνατον!!

 

Επειδη ομως αναφερθηκαμε στα συνδρομα θα σου πω κατι. Δεν με τρομαζει η ευθυνη, πραγματικα. Ενα παιδι ειναι δωρο απο το Θεο κι αν εφτανα να γεννησω ενα τετοιο μωρακι θα το αγαπουσα διπλα και τριδιπλα. Το μετα με τρομαζει. Οταν δεν θα ειμαι πια εκει, τι θα γινει αυτο το παιδι; Αυτο το αγχος ειναι που δεν μπορω να αντεξω. Και επισης θα στενοχωριομουν καθημερινα που η ζωη που του χαρισα δεν ηταν αυτη που το ιδιο θα επελεγε. Γιατι το σιγουρο ειναι πως το ιδιο δεν θα επελεγε να γεννηθει με συνδρομο. Γιατι να παρω εγω αυτη την αποφαση;Και επαναλαμβανω: ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ! Το εννοω. Ντρεπομαι καθε φορα που βλεπω μια μητερα αγκαλια με το παιδακι της, τη θαυμαζω απεριοριστα αλλα εγω δεν ειμαι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 κοριτσια εχουνε δικιιο κατα εμε , και η ursa major και η jean . Εγω ναι ειμαι κατα της εκτρωσης ακομα και με συνδρομο down να ειναι το παιδακι , αλλα μιλαω για μενα καθαρα .ΠΟτε δεν θα μπορουσα να κιατηγορησω μια γυναικα που θα το εκανε στη συγκεκριμενη περιπτωση . Εγω μιλησα για εκτρωσεις που γινονται ετσι απλα επειδη δεν γουσταρουνε το παιδι ή επειδη δεν ειναι ετοιμες ακομα ή 10002 . Το θεωρω λιγο πολυ βλασφημια ξερετε να κανει εκτρωση μια γυναικα επειδη δεν θελει το παιδι και μετα απο λιγα χρονια να ρωταει αμα μπορει να ξαναμεινει εγκυος , ισως ακουστει καπως αλλα δεν νομιζω οτι εχει δικαιωμα να θελει να κανει παιδι , γιατι ειχε παιδι και το σκοτωσε . Παντα υπαρχει τροπος και συγκεκριμενα παντα μπορουμε να φυλαγομαστε . δεν το παιζω εξυπνη αλλα απο 20 ετων που ξεκινησα την ερωτικη μου και σεξουαλικη μου ζωη παντα προσεχα ακομα και στη φαση που ειχα τη μακροχρονια σχεση με εκεινον τον τυπο . Η μονες φορες που εμεινα εγκυος ηταν στον Κωνσταντινο και τωρα στην μικρη Μαρια μας . Εμαθα τη Βικυ να την φυλαω καλα απο τετοιες κακοτοπιες . Ειναι υποχρεωση της καθε γυναικας να γνωριζει το σωμα της και της λειτουργιες του και αναλογα να πρατει . Το θεωρωα αδικαιολογητπ για μια γυναικα 24 ετων ουσα παντρεμενη να μην 3ερει ποτε θα μεινει εγκυος , απλως μαλλον δεν την ενδιαφερε καθολου το θεμα , δεν εχει αγαπη μεσα της γιατι οποιος σκοτωνει εναν αθωο ανθρωπο ετσι δεν μπορει να εχει αγαπη μεσα του. Και δεν μιλαω για πιο παλαια χρονια , στην εποχη που γενηθηκαμε εμεις ή λιγο πιο μετα , τοτε δεν υπηρχανε καν τα υπερηχογραφηματα 30-25 χρονια πριν , με ενα χωνι ακουγανε την καρδια του μωρου στην εγκυο , δεν 3ερανε πως ειναι η ενδομητριος ζωη . Εχω συγγενη που εκανε εκτρωσεις 25 χρονια πριν , ζει με αυτο εστω και αν δεν ειχε ιδεα τι εκανε τοτε , εστω και αν ειχε αγνοια οτι σκοτωνε εν ζωη ανθρωπο , η γυναικα αυτη ζει με αυτο μεσα της , ειναι πληγωμενη και μετανοιωμενη , ομως τοτε δεν ηξερε τι εκανε αρα δεν μπορει κανεις να την κατηγορησει . Τωρα ομως η ενημερωση ειναι τεραστια , ξερεις τα παντα , γνωριζεις πως ειναι ενας αγγενητος ανθρωπος 7-8 εβδομαδων , πως χτυπαει η καρδια του , πως χαμογελαει και χορομπηδαει μεσα στην κοιλια μας , τα βλεπεις στους υπερυχους αυτα πολυ πριν τα νοιωσεις στο σωμα σου . Πως ειναι δυνατον λοιπον να παει καποια να σκοτωσει αυτον τον ανθρωπο ενω ξερει .... Γιατι επιτελους ο κοσμος δεν μαθαινει να φυλλαγεται ? γιατι παντα να φταινε οι αντρες ? στην τελικη δεν προκειτε για το δικο τους σωμα , για το δικο μας προκειτε αρα εμεις εχουμε υποχρεωση στον εαυτο μας να ειμαστε προσεκτικες . Δεν ξερω μερικα πραγματα ο κοσμος τα αντιμετωπιζει καπως ρηχα. Δυστηχως , σκοτωνοντας τους πιο ανυπερασπιστους ανθρωπους της κοινωνιας μας , τα παιδια , το μελλον μας .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τη Βικυ. Οι εκτρωσεις ανευ λογου και αιτιας ειναι απαραδεκτο γεγονος και οσες ξερω που το εχουν κανει οταν καταλαβαν τι εκαναν το σκυλομετανιωσαν. Ο γυναικολογος της αδελφης μου δεν κανει εκτρωσεις. Ποτε δεν εχει κανει κι οχι γιατι τον κραταει δεσμιο καμια θρησκευτική πεποιθηση αλλα γιατι κατα τη γνωμη του: Το μωρο ειναι απ' την αρχη μωρο. Κι αυτο απ' τα χειλη επιστημονα (διακεκριμενου κιολας) λεει πολλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά δεν κατακρίνω τις μητέρες που για διάφορους λόγους αποφασίζουν να μην κρατήσουν το μωρό τους.

Απο την άλλη όμως μου φαίνεται αστείο να θεωρούμε μερικούς απ'αυτούς λόγους ικανούς να στηρίξουν μια τέτοια επιλογή και άλλους όχι.

 

Και πιστεύω πως όλοι οι λόγοι που μπορεί να υπάρξουν (ενδεικτικά αναφέρω οικονομική αδυναμία, κοινωνικός στιγματισμός, σπουδές, "ατύχημα", πρόβλημα υγείας εμβρύου) αφορούν αποκλειστικά στη μητέρα και όχι στο παιδί.

Δηλαδή η μητέρα διευκολύνεται με την απώλεια του εμβρύου και όχι το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Lilly πιστεύω και πάλι ναι.

Μην ξεχνάς πως αυτά τα μωράκια γεννιούνται και μεγαλώνουν, έχουν δραστηριότητες, άλλα πάνε σχολείο, άλλα Πανεπιστήμιο, άλλα γράφουν όμορφα ποιήματα, εν πάσει περιπτώσει ζούν και κινούνται ανάμεσά μας και έχουν δικαίωμα στη ζωή. Οπως και οι ηλίθιοι, οι ψυχασθενείς, οι ανάπηροι, οι χοντροί, οι άσχημοι.

Και μην μπώ κάν στον πειρασμό να συγκρίνω αναπηρίες, ασθένειες και ασχήμιες ...

 

Για τη μητέρα τους όμως σίγουρα το μεγάλωμα δυό διαφορετικών μωρών είναι μεγάλο λούκι.

Link to comment
Share on other sites

[quote name="Ursa Major"

Μην ξεχνάς πως αυτά τα μωράκια γεννιούνται και μεγαλώνουν, έχουν δραστηριότητες, άλλα πάνε σχολείο, άλλα Πανεπιστήμιο, άλλα γράφουν όμορφα ποιήματα, εν πάσει περιπτώσει ζούν και κινούνται ανάμεσά μας και έχουν δικαίωμα στη ζωή. [/quote]

 

Απλα επιβιωνουν κι αυτα οπως μπορουν. Ειναι ευτυχισμενα;

Εγω αν ημουν σιαμαια και ζουσα ολη μου τη ζωή κολλημενη πανω στην/στον αδελφο μου δεν θα το συγχωρουσα ποτε στη μανα μου. Με ποιο δικαιωμα μια μανα επιλεγει να καταδικασει τα παιδια της σε τετοια ζωή; Επειδη ειναι αμαρτια η εκτρωση και φοβαται μηπως χασει τον παραδεισο; Η φυση κανει και λαθη και πολλες φορες τραγικα και εχουμε ευθυνη να τα προλαβαινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απλα επιβιωνουν κι αυτα οπως μπορουν. Ειναι ευτυχισμενα;

Ολοι επιβιώνουμε.

Αν είναι ευτυχισμένα δεν ξέρω, εγώ είμαι ευτυχισμένη; εσύ ;

Με ποιο δικαιωμα μια μανα επιλεγει να καταδικασει τα παιδια της σε τετοια ζωή; Επειδη ειναι αμαρτια η εκτρωση και φοβαται μηπως χασει τον παραδεισο; Η φυση κανει και λαθη και πολλες φορες τραγικα και εχουμε ευθυνη να τα προλαβαινουμε.

Τα λάθη της φύσης η φύση τα διορθώνει μόνη της.

Εσύ με ποιό δικαίωμα θα καταδίκαζες σε θάνατο κάποιον που γεννήθηκε για να ζήσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορουσα να απαντησω με 10 τουλαχιστον επιχειρηματα αλλα δεν εχει νοημα. Οπως προειπα θα μπορουσαμε να το συζηταμε για ωρες και να μην καταληγουμε. Εξαλλου ο στοχος δεν ηταν να πεισουμε η μια την αλλη. Ο καθενας εχει την αποψη του και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες. Εγω ειπα απλα τη δικη μου. Σεβομαι ομως και τη δικη σου. Ευχης εργο θα ηταν καμια μανουλα που επιθυμει διακαως ενα παιδακι να μην βρεθει μπροστα σε τετοια διλημματα.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα του αδερφού μου βρέθηκε σ' αυτή την θέση και ενώ εγώ της έλεγα να το κρατήσει εκείνη πήγε και το έριξε για δικούς της καθαρά λόγους. Δεν της καταλογίζω ευθύνες γιατί δεν ξέρω πως θ' αντιδρούσα αν ήμουν στην δική της θέση. Είναι δύσκολη πραγματικά η απόφαση της έκτρωσης. Το να το κρατήσεις και να μην είσαι έτοιμη να προσφέρεις αυτά που πρέπει να προσφέρεις στο παιδί καλύτερα να μην γεννηθεί. Και απο την άλλη όμως γιατί να μην το κρατήσει και να μην προσπαθήσει.

Τώρα, αν είναι να βγει ένα παιδί με ειδικές ανάγκες, καλύτερα είναι να το προλάβει ο γιατρός και να μην γεννηθεί... :cry::oops:

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι συζητατε ενα θεμα που παντα οταν σκεφτομαι δεν ξερω τι ειναι τελικα σωστο για μενα ......

δεν εχω κατασταλαξει σαν ατομο σε αυτο .....

θελω λοιπον την αποψη σας, απο μικρη ηλικια ημουν και συνεχιζω να ειμαι κατα των εκτρωσεων χωρις να κρινω ομως.....και παντα μιλαω μονο για μενα.

δεν θα το κανα για κανεναν λογο, οικονομικο, αν δεν ημουν παντρεμενη,

ηλικια.....

το μονο που θα με εκανε να το σκεφτω ειναι προβλημα υγειας του εμβρυου..... και να ξεκαθαρισω την σκεψη μου, δεν το βλεπω εγωιστικα,

τι θα κανω,δεν μπορω....

ενα πραγμα σκεφτομαι αν παθω κατι ενα παιδι με προβλημα που δεν θα μπορει να συντηρηθει μονο του τι θα γινει?

σε ιδρυμα? ? στον δρομο? :?

δεν ξερω ......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Jean...Όλα τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες...Εάν κάποια από εμάς είχε βρεθεί σε παρόμοια θέση (με έμβρυο με πρόβλημα υγείας) τότε νομίζω ότι θα μπορούσαμε να εκφέρουμε άποψη...Σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο θεωρίες μπορούμε να λέμε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Jean...Όλα τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες...Εάν κάποια από εμάς είχε βρεθεί σε παρόμοια θέση (με έμβρυο με πρόβλημα υγείας) τότε νομίζω ότι θα μπορούσαμε να εκφέρουμε άποψη...Σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο θεωρίες μπορούμε να λέμε :wink:

 

 

Ναι συμφωνώ και εγώ με την Jean. Ζω απο κοντά μια τέτοια φάση γιατί ο ξάδερφος μου είναι παιδί με ειδικές ανάγκες και ο καημός της θείας μου είναι τεράστιος. Αυτά που έχει περάσει απο την ημέρα της γέννησης του και συνεχίζει να ζει δεν περιγράφονται. Πριν 2 χρόνια της παραπονιόταν για ποιον λόγο εκείνος δεν μπορεί να παντρευτεί όπως όλοι οι άλλοι να κάνει παιδιά και είχε πέσει σε μελαγχολία. Είχε γίνει επιθετικός απέναντί της γιατί αισθανόταν πως εκείνη έφταιγε για όλα αυτά που περνάει και τώρα του δίνουν κάποια φάρμακα για να καταλαγιάσει λίγο η οργή του.

 

Ενας συνεργάτης μου την κόρη του την έχει σε ίδρυμα γιατί δεν μπορούσε πλέον να την κρατήσει σπίτι με όλα αυτά που γίνονταν. Προσπάθησαν πολύ και αυτός και η γυναίκα του αλλά δεν πήγαινε άλλο. Υπήρχαν στιγμές που το παιδί χτυπιόταν και εκείνοι δεν ήξεραν τι να κάνουν. Αλλες πάλι φορές την ανάγκη της την έκανε μέσα στο δωμάτιό της και τα έπιανε και τα πασάλειφε πάνω στους τοίχους. Τελικά αναγκάστηκαν και την έβαλαν σ' ένα ίδρυμα και τώρα πρέπει κάθε μήνα να δίνουν, έχουν δεν έχουν, 1250 euro στο ίδρυμα για την υπόλοιπη ζωή τους. Και να φανταστείτε πως το κορίτσι είναι μόνο 23 ετών.

 

Αυτά είναι πολυ ευαίσθητα θέματα. Ο καθένας μας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει αλλά δεν είναι σωστό να είμαστε απόλυτοι όταν είμαστε έξω απο τον χορό και δεν έχουμε βιώσει παρόμοιες καταστάσεις. Στην πράξη είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποια από εμάς είχε βρεθεί σε παρόμοια θέση (με έμβρυο με πρόβλημα υγείας) τότε νομίζω ότι θα μπορούσαμε να εκφέρουμε άποψη...Σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο θεωρίες μπορούμε να λέμε :wink:

Και οι θεωρίες καλές είναι.

Λέμε μια σκέψη μας σε θέμα που μας απασχολεί ή που απασχολεί τους γύρω μας. Διαφορετικά δεν θα απαντούσαμε σε κανένα θέμα, δεν θα συζητούσαμε καν.

Αν πρέπει πάντως να έχω "παράσημα" (μπλιαχ) για να συζητήσω για το θέμα "έκτρωση και παιδί με πρόβλημα" τότε ναι, έχω βρεθεί στη δύσκολη θέση να επιλέξω. Και δεν πιστεύω ούτε σε παράδεισο ούτε σε κόλαση.

 

Γενικά όμως πρέπει να συμφωνήσουμε πως οι περισσότερες εκτρώσεις συμβαίνουν αντί αντισύλληψης και όχι γιατι κυοφορούνται π.χ. σιαμαία.

 

Αν αρχίσουμε να δικαιολογούμε την διακοπή κύησης λόγω προβλήματος του εμβρύου, χωρίς να το ορίζουμε αυτό το πρόβλημα (γιατί δεν μπορούμε πρακτικά να το ορίσουμε), τότε γιατί να μην δικαιολογήσουμε και τη διακοπή κύησης γιατι η η έγκυος βαρέθηκε, εκείνο το βράδυ που 'βρεχε που 'βρεχε μονότονα, να πάει στο περίπτερο να πάρει προφυλακτικά;

 

Και ρωτάω:

Το κυοφορούμενο δεν έχει δικαιώματα;

Το έμβρυο που έχει ένα χέρι δεν έχει δικαίωμα στη ζωή;

Εκείνο που δεν έχει καθόλου χέρια;

Ποιό είναι το σημείο απενοχοποίησης της εγκύου που σκοτώνει το έμβρυο;

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το σημείο απενοχοποίησης της εγκύου που σκοτώνει το έμβρυο;

 

Μα δεν υπαρχει σημειο απενοχοποιησης... Εγω δεν μιλησα για σημειο απενεχοποιησης. Αλιμονο Ursa μου αν μια γυναικα εκανε εκτρωση το παιδι της (ακομη και με προβλημα) χωρις να εχει ενοχες για μια ζωη. Οποια ισχυριστει κατι τετοιο ψευδεται. Η στενοχωρια δεν φευγει ποτε, ουτε οι κρυφες ενοχες, ουτε η "αδεια" θεση στην καρδια της θα γεμισει ποτε οσα παιδια κι αν κανει. Απλα υπαρχουν βαριες περιπτωσεις που μια κυηση δεν πρεπει να συνεχιστει. Η αποψη σου ειναι οτι η μητερα απλα διευκολυνει τη ζωη της. Η αποψη μου ειναι οτι κανει πολυ μεγαλη χαρη στο εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη σου ειναι οτι η μητερα απλα διευκολυνει τη ζωη της. Η αποψη μου ειναι οτι κανει πολυ μεγαλη χαρη στο εμβρυο.

 

Ω ναι το πιστεύω.

Δεν ξέρω Jean, ειλικρινά δεν ξέρω τί είναι καλλίτερο.

Αλλά η διακοπή κύησης είναι αφαίρεση ζωής.

Και όπως σε όλα τα αδικήματα, υπάρχουν ελαφρυντικά.

Αλλά σοβαρά, άλλα γελοία ...

Αυτό λέω. Εδώ φτάνουμε στο σημείο να μη δεχόμαστε κάν το έγκλημα παρά μόνο τα ελαφρυντικά :?

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε κοριτσια, αλλα ΚΑΜΙΑ σας δεν εχει κανει εκτρωση, ποτε????

 

καμια δεν την πατησε οταν ηταν πιτσιρικα, μαθητρια η φοιτητρια, καμια δεν εμπλεξε ποτε με κανεναν παπαρα που τη παρατησε στα κρυα του λουτρου η της φεροταν ασχημα,καμια δεν μεθυσε ποτε σε παρτυ η σε κλαμπ και εκανε ερωτα χωρις να σκεφτει το αυριο,σε καμια δεν ετυχε ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ετσι απλα??

 

τι διαλο, σε τοσο τελεια κοινωνια ζουμε??

Link to comment
Share on other sites

σε καμια δεν ετυχε ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ετσι απλα??

να μη θέλει τί nen;

Οταν η αυτοδιάθεση της μητέρας και τα δικαιώματα του εμβρύου είναι συγκρουόμενα ποιό υπερισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...