Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

η θρομβοφιλια διορθωνεται συναδελφος γεννησε υγειεστατο κοριτσακι απλα εκανε ενεσεις σε ολη τη διαρκει της κυησης και ειχε και αυτη 1 προηγουμεμνη αποβολη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αυτο που θελω να σου πω εγω ειναι της ενεσης να σου της δωση ενας αιματολογος εμπηρος στης εγκυμοσηνες και οχη ανοσολογος γηατη και εμενα που μου της εδηνε ο ανοσολογος παραληλα με ανοσοθεραπηα γηα τα Ν.Κ και εμβοληα τα πραγματα δεν πηγαν καλλα Και τωρα που πηγα σ αιματολογο μου ειπε οτη στη διαρκηα της εγκυμοσηνης θα κανουμαι θρομβοελαστογραμα γηα να προσαρμοσουμαι τη δωση που παη αναλογος με τα κηλα και τα αποτελεσματα τον εξετασεων .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγω είχα δυο απο βολές συνεχόμενες αλλα δεν είχα θρομβοφιλια .μια φίλη μου που έχει και τελικά γεννάει τον Γενάρη παει πολυ καλα αλλα ακολουθεί πίστα την αγωγή του γιατρου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!!

Θ ήθελα να ρωτήσω τις φίλες από Αθήνα μήπως καμία γνωρίζει τον Δρ.Χαρίλαο Μαντούβαλο; Άκουσα ότι έχει ειδικότητα στις καθ΄έξιν αποβολές...

Για δείτε εδώ ένα άρθρο του που και εγω τυχαία ανακάλυψα στην αγωνιώδη αναζήτηση μου για το τι φταίει για τις επαναλαμβανόμενες αποβολές μου...

 

http://www.infertility.gr/laboratory-tests.html#CAT1

 

Αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι εφικτό να τα ψάξουμε όλα αυτά που λέει και τι κόστος θα έχει μια τέτοια προσπαθεια...υλικό και ψυχικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αν και έχω πει ήδη την ιστορία μου σε κάποιο άλλο θέμα, την επαναλαμβάνω και ας με συγχωρήσετε όσες την έχετε διαβάσει ήδη.

Τον Ιανουάριο του 2010 έμεινα έγκυος πρώτη φορά. Πηγαίνοντας να ακούσουμε όμως την καρδιά, μας πληροφόρησε ο γιατρός πως κάτι δεν πήγαινε καλά.... Παλλίνδρομη κύηση!

Απόξεση όμως δεν έκανα (παρά την προτροπή του γιατρού μου) γιατί άκουσα - πολύ πολύ πολύ πολύ λανθασμένα - την άποψη γνωστών μου πως καλύτερα να την αποφύγω. Έτσι, για 6-7 μέρες τα είδα ΟΛΑ στον πόνο και πλέον υπέφερα σωματικά και ψυχικά!!!!

Ο γυναικολόγος μου αφού ηρεμήσαμε, μου είπε και πήγαμε σε έναν γιατρό στο Πανεπιστημιακό τμήμα του Αρεταίειου όπου έδωσα το ιστορικό και μου σύστησαν να κάνω εξετάσεις ανοσοποιητικού και θρομβοφιλίας. Έτσι έμαθα πως έχω κληρονομική θρομβοφιλία.

Τον Μάιο του 2010 ξαναμένω έγκυος. Δυστυχώς πάλι παλλινδρόμησε η κύηση (αν και έκανα ενέσεις ηπαρίνης). Γιατί και αυτή τη φορά??? Δεν γνωρίζω.

Η τρίτη μου φορά όμως ήταν και η τυχερή και σήμερα έχω στα χέρια μου τα δύο μου αγόρια.

Δεν σας κρύβω πάντως πως στην τελευταία φορά, τόσο ο άντρας μου όσο και 'γω, είχαμε έναν διάχυτο αρνητισμό... Προσπαθούσαμε να μην χαρούμε τόσο, προσπαθούσαμε να περιορίσουμε τα όνειρα... Ακόμα και τις αγορές μας για τα μωρά, τις αφήσαμε για το τέλος. Τόσα είχαμε ζήσει και ακούσει...

Ευτυχώς...όλα καλά.

 

Κορίτσια... ένα βήμα τη φορά. Είμαστε από τις γυναίκες που δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα δεδομένο και πρέπει, για κάτι τόσο φυσιολογικό, να προσπαθήσουμε λίγο περισσότερο. Δεν πειράζει.

Θετική σκέψη και όνειρα!

Δείτε τελικά πόσες γυναίκες είχαμε προβλήματα και παρ'όλ'αυτά, τα καταφέραμε!!!!! Γιατί όχι και 'σεις???

as1cJLNoXn-0000NzA5OTRkfDY0MWR8RmlsaXBwb3MgYW5kIEVtaWxpb3MgYXJl.gif

 

Διπλή κούραση, διπλή ευτυχία, διπλό όνειρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν μείνω έγκυος (εξωσωματική) αλλά και 40μέρες αφού γέννησα.

2 την ημέρα ενώ η δόση αυξανόταν σταδιακά (κάθε μήνα έκανα κάτι εξετάσεις).

 

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές. Εύχομαι να ζήσεις την ίδια με μένα ευτυχία σύντομα

 

 

Elisa θελω να σε ρωτισω κατι .

Την τρητι φορα εκανες ενεσεις ;;;;;Να χαιρεσαι τα παιδακια σου .

as1cJLNoXn-0000NzA5OTRkfDY0MWR8RmlsaXBwb3MgYW5kIEVtaWxpb3MgYXJl.gif

 

Διπλή κούραση, διπλή ευτυχία, διπλό όνειρο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μαριάννα Καλημέρα,

 

Είδα την περίπτωση σου στο θέμα της καμπύλης σακχάρου.... Σου είχε δώσει ο γιατρός σου κορτιζόνη και glucophage

Έχεις βγάλει άκρη ??? κ εγώ ξεκίνησα glucophage... και μου είπε ο γιατρός μου ότι κάνει να δράσει 2 μήνες;)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Παη ενας χρονος που εχασα το μωρω μου και ο πονος οχη μονο δεν περασε αλλα πολλες φορες γηνεται ποιο δυνατος γηατη το θαυμα δεν εγηνε .............νηωθω οτη η καρδηα μου θα σταματηση να χτηπαη απο τον πονο και την θληψη αφου ειναι μερες που ειναι τοσο δυσκολες και καταθληπτηκες οπως η σημερηνη ............ Ενας χρονος ακρηβως και η τραγηκη ειρωνηα της μηρας σημερα γεννησε η κουμπαρα μου το μωρω που θα βαφτησουμαι στο ιδιο δωματιο και στο ιδιο κρεβατη την ιδια μερα ειναι τρελο .............εφηγα απο το νοσοκομειο και ξεσπασα σε ληγμους θεε μου γηατη γηατη με τηρανας ως ποτε ...........δεν το αντεχω αλλο θελω να τεληωνω απ ολα αυτα δεν αντεχω ...........Χρηστουγεννα μερες γηορτης μερες γηα τα μηκρα παιδια οταν ομως δεν εχεις ?τη κανεις ? προσπαθης να γηνεις και εσυ παιδη ? πως ομως ?οταν η καρδηα σου ειναι πληγωμενη και νηωθης σαν αγρημη ............πως να γελασης και να χαρης οταν ακους παιδηκες φονουλες καλανατα τραγουδια ..........και θα ηθελες και εσυ τη ποιο απλο μηα παιδηκη φονουλα να σου φωναζη μαμα !και να σου κανει ανω κατω το σπητη ..........ειναι τοσο πολλη αυτο που ζηταμαι ?:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου καλησπέρα! Έχω πολύ καιρό να μπω στη παρέα σας. Γράφω μόνο και μόνο για να σας πω τα συμπεράσματά μου σχετικά με τους γιατρούς και τις εξετάσεις. Εγώ δυστυχώς είχα 2 αποβολές. Η πρώτη δεν ξέρουμε σε τι οφειλόταν καθώς δεν κάναμε καρυώτυπο εμβρύου (μας είπε ο γιατρός να το θεωρήσουμε τυχαίο γεγονός και να μην ασχοληθούμε. Στην δεύτερη αποβολή κάναμε καρυώτυπο και έβγαλε ότι το μωράκι είχε σύνδρομο Τάρνερ. Κάναμε και κάρυώτυπο ζεύγους και βγήκε ευτυχώς φυσιολογικός. Ο γιατρός και πάλι είπε να το θεωρήσουμε τυχαίο γεγονός. Λόγω όμς του ότι δεν ξέρω γιατί απέβαλα τη πρώτη φορά αποφάσισα να πάω και σε άλλον γιατρό για μια δεύτερη γνώμη. Του πήγα ότι εξετάσεις έχω κάνει όλη μου τη ζωή αιματολογικές, ορμονικές κλπ. Μου είπε ότι στην έκθεση της πρώτης απόξεσης είδε πως υπήρχε μια κύστη για την οποία ποτέ δε μου μίλησε ο γιατρός μου. Μου είπε ότι πιθανόν πρόκειται για κάποια λοίμωξη όπως π.χ. χλαμύδια που ευθύνεται για την αποβολή ή έλλειψη αντιπατρικών. Δυδτυχώς εξέταση για αντιπατρικά δεν μπορούμε να κάνουμε γιατι πρέπει να γίνει τον επόμενο μηνα από την αποβολή. Θα κάνω όμως την εξέταση για λοιμώξεις. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι οι γιατροί δεν είναι θεοί και κάνουν λάθη γι' αυτό πρέπει από την πρώτη αποβολή να παίρνουμε και δεύτερη γνώμη. Το κυριότερο όμως είναι να γίνεται από την πρώτη αποβολή καρυώτυπος ζεύγους. Αλλίως μένεις πάντα με την απορία του τι το προκάλεσε. Ξέρω πως για την δεύτερη αποβολή δε φταίει κανένας θα γινόταν ούτως ή άλλως. Όμως αν υπάρχει και κάτι άλλο θάλω να το ξέρω για να μηχάσω ένα ακόμα παιδί. Το καλό είναι ότι όλοι γιατροί μου έχουν πει ότι αφου μπορώ να συλλάβω μπορώ και να γεννήσω. Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω την εξέταση για τις λοιμώξεις και ελπίζω σύντομα να αρχίσουμε τις προσπάθεις για μωράκι και του χρόνου να το κρατάω αγκαλιά. Εύχομαι σε όλες το ίδιο. Και θυμηθείτε για όλα υπάρχει κάποια εξήγηση τίποτα δεν είναι τυχαίο απλά πρέπι να το ψάχνουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

koritsia moy και εγω ειχα δυο αποβολες και τιποτα δε μου εβρισκαν.εκανα αντιπηκτικες και τωρα εχω το μωρο μου.μην απελπιζεστε.εχω νιωσει οτι ακριβωσ νιωθετε

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω ζήσει κι εγώ το δυσάρεστο γεγονός της παλλίνδρομης κύησης, στην 8η εβδομάδα..

Εκεί που χαίρεσαι πως θα γίνεις μανούλα, τρέχεις σε χειρουργεία.. Απέβαλα τον Ιούλιο 2011. Αφού έκανα κάποιες εξετάσεις κόστους 900 ? στο Ιασώ, μου βρήκαν διάφορα θέματα.

Τα κυριότερα και θεραπεύσιμα είναι η θυρεοειδίτιδα, η θρομβοφιλία και τα χαμηλά αντιπατρικά αντισώματα. Για τη θυρεοειδίτιδα, κάνω θεραπεία με θυροξίνη. Για την θρομβοφιλία παίρνω παιδική ασπιρίνη. Για τα αντιπατρικά, έκανα 2 εμβόλια λεμφοκυττάρων του συζύγου. Τρίτο δεν χρειάστηκε, σύμφωνα με τη γνωμάτευση του γιατρού μου.

Αφού πέρασα αυτόν τον γολγοθά των εξετάσεων και των θεραπειών, έχω το "πράσινο φως" από τον γιατρό μου να προσπαθήσω ξανά να μείνω έγκυος. Το θέμα είναι πως φοβάμαι πολύ. Νιώθω μεγάλη ανασφάλεια. Νομίζω πως είναι φυσιολογικό.. Είναι τραυματική εμπειρία η αποβολή.

Θέλω τόσο πολύ να κάνω ένα μωράκι.. Εύχομαι σε όλες τις "συμπάσχουσες" να έχουμε καλά νέα σύντομα. Και κυρίως, να προσπαθούμε και μην χάνουμε το κουράγιο μας! Έχει ο Θεός!

Link to comment
Share on other sites

μετά από μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη, είχα κι εγώ 2 παλλίνδρομες. το μόνο που έχω να σας συστήσω είναι ακόμη κι από την πρώτη φορά να ψαχτείτε σε έναν εξειδικευμένο γιατρό γυναικολόγο και να μην ακούσετε απλά το γυναικολόγο σας. εγώ την πάτησα την 1η φορά που εννοείται ότι με έψαξε ο γιατρός και μου είπε ότι είχα θρομβοφιλία. παρά την αγωγή που ακολούθησα έχασα κι άλλο μωρό. άλλαξα γιατρό και πήγα σε κάποιον ειδικό που μου έκανε έναν πλήρη έλεγχο κι ευτυχώς όλα πήγαν καλά. το ψυχολογικό κόστος του να χάσεις ένα μωρό είναι τεράστιο κι αξίζει να το ψάχνουμε όσο πιό καλά μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

sofi@p τι σου βρήκε ο δεύτερος γιατρός; Έχω κι εγώ 2αποβολές στο ενεργητικό μου και παρ'όλο που στη δεύτερη εγκυμοσύνη έκανα θεραπεία για θρομβοφιλία, πάλι απέβαλλα. Αν μπορείς να μου πεις πώς σε βοήθησε ο δεύτερος γιατρός θα σου ήμουν υπόχρεη. Έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις και βγαίνουν όλες φυσιολογικές....

Link to comment
Share on other sites

sofi@p τι σου βρήκε ο δεύτερος γιατρός; Έχω κι εγώ 2αποβολές στο ενεργητικό μου και παρ'όλο που στη δεύτερη εγκυμοσύνη έκανα θεραπεία για θρομβοφιλία, πάλι απέβαλλα. Αν μπορείς να μου πεις πώς σε βοήθησε ο δεύτερος γιατρός θα σου ήμουν υπόχρεη. Έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις και βγαίνουν όλες φυσιολογικές....

ψάχνοντας το θέμα της θρομβοφιλίας, μου σύστησαν από κάποιο νοσοκομείο να πάω σε ένα γυναικολόγο που είναι υπεύθυνος του τμήματος καθ'έξιν αποβολών σε δημόσιο μαιευτήριο. με είδε, είδε τις εξετάσεις που είχα κάνει μέχρι τότε, μου έγραψε κι άλλες (υπάρχει πρωτόκολλο) και μετά μου είπε ότι εκτός από πιθανή θρομβοφιλία είχα και χαμηλά αντιπατρικά. έκανα κι αυτή τη θεραπεία κι όλα καλά. αν θες περισσότερες πληροφορίες σου τις στέλνω με πμ.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας το θέμα της θρομβοφιλίας, μου σύστησαν από κάποιο νοσοκομείο να πάω σε ένα γυναικολόγο που είναι υπεύθυνος του τμήματος καθ'έξιν αποβολών σε δημόσιο μαιευτήριο. με είδε, είδε τις εξετάσεις που είχα κάνει μέχρι τότε, μου έγραψε κι άλλες (υπάρχει πρωτόκολλο) και μετά μου είπε ότι εκτός από πιθανή θρομβοφιλία είχα και χαμηλά αντιπατρικά. έκανα κι αυτή τη θεραπεία κι όλα καλά. αν θες περισσότερες πληροφορίες σου τις στέλνω με πμ.

 

Αχ ναι!! Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες αν σου είναι εύκολο!!! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...