Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

το ξερω εχω δυστυχως 5 στο ενεργετικο μου και ολες στην εκτη εβδομαδα.

παντως να ξερεις οτι ειναι πολυ σημαντικο να βρειτε σωστο γυναικολογο.σου το λεω επειδη ειμαι παθων.

σας ευχομαι οτι καλυτερο για το μελλον

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

WOW... Ούτε που μπορώ να διανοηθώ πώς αισθάνεσαι... Καλός είναι ο γιατρός μας. Τουλάχιστον έχω ακούσει τα καλύτερα γι' αυτόν.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!

Δεν φαντάζομαι να με ξεχάσατε κιόλας, ε;

Λοιπόν, είχα και 2η αποβολή όπως θα γνωρίζετε οι περισσότερες και με τον γιατρό μου αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε το πρωτόκολλο εξετάσεων για καθ' έξιν αποβολές χωρίς να περιμένουμε πρώτα να τριτώσει το κακό.

 

Το θέμα είναι το εξής και ζητώ τα φώτα σας!

Μου έγραψε κάποιες εξετάσεις, αλλά όπως τα λέει στο χαρτί δεν καταλαβαίνω τί συμμετοχή θα πληρώσω εγώ τελικά.

 

- Αυτά που θα πληρώσω εγώ τα λέει στο "Συμ. ασφ." ή στο "Σύνολο";

- "Συμ. ασφ." σημαίνει "συμμετοχή ασφαλισμένου" ή "συμβολή ταμείου" ή τί;

 

 

 

Γεια σας και απο εμενα!!!

Stroymfitaki μου σε γνωρισα απο τις εγκυουλες του Μαϊου ημουν και εγω εγκυος τον Αυγουστο αλλα ειχα βιοχημικη κυηση.

Λυπαμαι για οτι σου συνεβη νομιζα οτι πηγαινες καλα!!!!

Ο γιατρος μας ενθαρινε μου ειπε οτι ηταν τυχαιο γεγονος γιατι εχω ενα κοριτσακι 22 μηνων την οποια θηλαζα ακομα.

Το Σεπτεμβρη ημουν ξανα εγκυος 5εβδ 1ημ αλλα βλεπαμε μονο σακο δεν ειδαμε ποτε εμβρυο και στις 20/10 αρχισε η αποβολη και ακομα συνεχιζεται με πολυ αιμα, πολλους πονους συναισθηματικους και σωματικους, αλλα μαλλον θα γλιτωσω την αποξεση!!!!

Σκεφτομαι να μην το αφησω στην τυχη του γιατι θελω πολυ ενα δευτερο παιδακι και φοβαμαι μη μου ξανασυμβει...

Εκλεισα ραντεβου στο Αλεξανδρας στο τμημα επανελημμενων αποβολων για την Πεμπτη...

Ο γιατρος μου λεει οτι μπορει να φταιει ο θηλασμος, δεν ξερω αν ειναι ετσι παντος για εμενα ηταν μονοδρομος δεν μπορουσα να κανω αλλιως.... δεν ηταν κατι που το εκανα για εμενα!!!!!

Τωρα πια παμε για αποθηλασμο και ελπιζω να τα καταφερουμε γιατι μια στις χιλιες αν εφτεγε αυτο δεν θελω να μου ξανασυμβει!!!!

uMFrp3.png

 

Το Ταξίδι του Θηλασμού τελείωσε για εμάς, μετά απο 22 υπέροχους μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Marioula μου, λυπάμαι που ξανασυναντιόμαστε εδώ και όχι εκεί. Η αλήθεια είναι πως την ώρα που διάβαζα το μήνυμά σου και πριν το ολοκληρώσω, το πρώτο που σκέφτηκα κι εγώ ήταν πως ίσως έφταιξε ο θηλασμός.

Αν ήταν αυτό, συνεχίζεις τις προσπάθειές σου μετά τον αποθηλασμό και όλα θα πάνε καλά.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα αυτό να κάνεις. Μη μπεις στην διαδικασία του ψαξίματος ακόμη, αποθήλασε, άσε λίγο καιρό να περάσει και μετά βουρ ξανά στο ψητό.

 

Εγώ έκανα ήδη τις πρώτες μου εξετάσεις, εκτός από τον καρυότυπο, αφού δεν έχω τόσα λεφτά για να την κάνω. Κι αυτές που έκανα, που υποτίθεται οτι τις περισσότερες τις κάλυπτε το ΙΚΑ, μου κοστίσανε κάπου 100 ευρώ.

 

Δεν τις έχω πάρει ακόμη, περιμένω την Δευτέρα.

Μεταξύ μας, δεν βιάζομαι καθόλου. Νιώθω περίεργα για αυτές τις εξετάσεις και δεν ξέρω τί θα ήθελα να βγάλουν...

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά, όλες οι εξετάσεις μου βγήκαν καθαρές.

Τί να πω, είναι δυνατόν να ήταν και την 2η φορά τυχαίο γεγονός;

Και μέχρι πού μπορεί να φτάσει τέλος πάντων αυτή η "τύχη";;;

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όλες οι εξετάσεις μου βγήκαν καθαρές.

Τί να πω, είναι δυνατόν να ήταν και την 2η φορά τυχαίο γεγονός;

Και μέχρι πού μπορεί να φτάσει τέλος πάντων αυτή η "τύχη";;;

 

stroumfitaki μου αν σου ειπαν οτι, ειναι τυχαιο μαλλον ειναι!!!

Εγω θα σου ελεγα να τολμησεις να ξαναμεινεις εγκυος χωρις φοβο και ολα θα πανε καλα και ελεγχε το σακχαρο σου, ισως εκει βρεις την αιτια!!!!

 

Τελικα δεν φταιει ο θηλασμος, το βεβαιωσαμε πλεον, γιατι μετα την 12 εβδ προκαλει συσπασεις και εγω ημουν στην 6 εβδ οποτε!!!!

 

εγω ξεκινησα τη δουλεια και δυστηχως αυτο με παει πισω....δεν προλαβαινω να προγραματισω εξετασεις, αληθεια που εκανες τις εξετασεις;

 

πηγα στο Αλεξανδρας στο καθεξιν αποβολων αλλα οι ανθρωποι ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ!!!

εχω κλεισει ραντεβου στις 29/11 στο Λαϊκο για ελεγχο θρομβοφιλιας αλλα μαλλον θα το ακυρωσω γιατι μου ειπαν ειπαν οτι, το εργαστηριο θεραπευτικης εξατομικευσης, στο Αρεταιειο οπου και γεννησα κανει θαυματα και σκεφτομαι να ξεκινησω απο εκει!!!!

uMFrp3.png

 

Το Ταξίδι του Θηλασμού τελείωσε για εμάς, μετά απο 22 υπέροχους μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες, μιλησα με εναν αιματολογο στο τηλεφωνο, μου ειπε οτι το πρωτο μου παιδακι παρουσιασε υπολοιπομενη αναπτυξη λογω οτι, γεννηθηκε την 39 εβδ 2690 kgr οποτε υπαρχει πιθανοτητα θρομβοφιλιας.... αν εχει γινει τοτε η γεννηση της κορης μου, ειναι ενα θαυμα!!!

uMFrp3.png

 

Το Ταξίδι του Θηλασμού τελείωσε για εμάς, μετά απο 22 υπέροχους μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πάντα να έχουμε στο μυαλό μας όλοι πως για να συμβεί κάποια αυτόματη αποβολή προφανώς ο οργανισμός της γυναίκας έχει διακρίνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Αντιλαμβάνομαι ειδικά για εσάς τις γυναίκες οι οποίες βιώνεται στην κυριολεξία μια εγκυμοσύνη, πόσο δύσκολη είναι η διακοπή της αλλά μετά την πρώτη φάση του σοκ πρέπει να ακολουθήσει μια φάση συνειδητής αναγνώρισης ότι η αποβολή δεν ήταν τυχαία και έγινε για συγκεκριμένους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να βλέπω και να διαβάζω στενοχωρημένες κοπέλες οι οποίες έχουν βιώσει αποβολή !!!

Κι εγώ είχα μια αποβολή πρίν γεννήσω τα 2 μου παιδάκια (όχι δύδιμα) και πίστευα πως δεν θα μπορέσω ΠΟΤΕ να μείνω έγκυος ξανά.

Όμως μετά την τότε αποβολή μου, μετά απο πολύ λίγο καιρό, έμεινα έγκυος στην κορούλα μου και όταν η κορούλα μου ήταν 3 μηνών περίπου, έμεινα έγκυος στον γιό μου.

ΠΙΣΤΗ να έχετε στη ζωή και θα τα καταφέρετε ΟΛΑ !!!

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ιστορια μου...Συντομο ιστορικο: Τον Σεπτεμβριο του 11 γεννησα την κορουλα μου. Συλληψη στο πρωτο 3μηνο προσπαθειων, υπεροχη εγκυμοσυνη. Θηλαζα ενα χρονο τη μικρουλα μου και τον Ιουλιο (σε φαση θηλασμου και με μονο μια φορα περιοδο απο τοτε που γεννησα) εμεινα εγκυος. Η χαρα μας δε λεγεται. Δυστυχως οταν πηγα για υπερηχο δεν ειδαμε σακο ουτε σε μια εβδομαδα που ξαναπηγα, μου ηρθε και αιμα και ειχα αποβολη χωρις αποξεση, αφου δεν ειχαμε καν σακο. Τυχαιο γεγονος που ειπε ο γιατρος, σε 2-3 μηνες μπορω να ξαναπροσπαθησω. Εμεις αφησαμε 5 μηνες και τον Δεκεμβριο εγκυος ξανα. Πανευτυχης αλλα με συγκρατηση, μια μερα πριν παω γιατρο, στις 6 εβδομαδες ειχα αιμα. Παω στο γιατρο και παλι τιποτα στον υπερηχο. Ξανα αποβολη χωρις αποξεση και παλι. Ειμαι πολυ στεναχωρεμενη και νιωθω πωε δε θα καυαφερω ξανα να χαρισρω ενα αδερφακι στη μικρη μου. Εχει τυχει σε καμια να ειχε μια επιτυχημενη κυηση και μετα συνεχομενες αποβολες; Δε θελω να ακουστω αχαριστη, ξερω ποσες κοπελες παλευουν εστω για ενα μωρακι ομως καθε ψυχουλα που χανεις σε ποναει πολυ...Δε ξερω πως να κινηθω απο εδω και περα...Ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη για το εκτενες μηνυμα..Γιατι να μου συμβει αυτο 2 συνεχομενες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την ιστορια μου...Συντομο ιστορικο: Τον Σεπτεμβριο του 11 γεννησα την κορουλα μου. Συλληψη στο πρωτο 3μηνο προσπαθειων, υπεροχη εγκυμοσυνη. Θηλαζα ενα χρονο τη μικρουλα μου και τον Ιουλιο (σε φαση θηλασμου και με μονο μια φορα περιοδο απο τοτε που γεννησα) εμεινα εγκυος. Η χαρα μας δε λεγεται. Δυστυχως οταν πηγα για υπερηχο δεν ειδαμε σακο ουτε σε μια εβδομαδα που ξαναπηγα, μου ηρθε και αιμα και ειχα αποβολη χωρις αποξεση, αφου δεν ειχαμε καν σακο. Τυχαιο γεγονος που ειπε ο γιατρος, σε 2-3 μηνες μπορω να ξαναπροσπαθησω. Εμεις αφησαμε 5 μηνες και τον Δεκεμβριο εγκυος ξανα. Πανευτυχης αλλα με συγκρατηση, μια μερα πριν παω γιατρο, στις 6 εβδομαδες ειχα αιμα. Παω στο γιατρο και παλι τιποτα στον υπερηχο. Ξανα αποβολη χωρις αποξεση και παλι. Ειμαι πολυ στεναχωρεμενη και νιωθω πωε δε θα καυαφερω ξανα να χαρισρω ενα αδερφακι στη μικρη μου. Εχει τυχει σε καμια να ειχε μια επιτυχημενη κυηση και μετα συνεχομενες αποβολες; Δε θελω να ακουστω αχαριστη, ξερω ποσες κοπελες παλευουν εστω για ενα μωρακι ομως καθε ψυχουλα που χανεις σε ποναει πολυ...Δε ξερω πως να κινηθω απο εδω και περα...Ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη για το εκτενες μηνυμα..Γιατι να μου συμβει αυτο 2 συνεχομενες φορες...

 

 

Δυστυχως συμβαινει κοπελα μου καλη..κι εγω τα ιδια περασα..εχω ενα γιο,που υπερλατρευω,και θελησαμε να κανουμε και αδερφακι...ειχα 2 αποβολες σε διαστημα 6 μηνων..πονος απεριγραπτος..κλαμα απογοητευση..ωσπου αλλαξα γιατρο...εκανα τις απαραιτητες εξετασεις και με τη βοηθεια του γιατρου και του Θεου ελπιζω να γεννησω αυτο το μωρακι...μπηκα στον 6ο μηνα...

Μπορει να ειναι τυχαιο γεγονος,παρ ολ αυτα ψαξτο..εγω ειμαι ετεροζυγη θρομβοφιλικη.Αν και δεν δινουν μεγαλες πιθανοτητες να οφειλεται σ αυτο οι αποβολες μου,δεν παυει να ειναι ενα προβληματακι που αντιμετωπιζετε ..εστω για προληψη...δινουν ενα μικρο ποσοστο να οφειλονται σ αυτο οι δικες μου αποβολες...εχω προδιαθεση για θρομβους..

Ψαξε καλα και μην αφηνεις τιποτα στην τυχη..

καλη επιτυχια σου ευχομαι και να χαιρεσαι το παιδακι σου...μεγαλη παρηγορια τα παιδια μας..στο λεω εγω που αν δεν ειχα το γιο μου διπλα μου δεν ξερω αν θα τα καταφερνα..

Αν και εδω μεσα υπαρχουν τοσο δυνατες κοπελες,που ειλικρινα θαυμαζω.Δεν το βαζουν κατω και αγωνιζονται για τα μωρακια τους

Ενα μεγαλο μπραβο για ολες τις ενδυναμη μανουλες λοιπον!!!Μην απελπιζεσαι θα την βρεις την ακρη αρκει να ψαχτεις...

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου καλη μου! Να χαιρεσαι το γιοκα σου και σου ευχομαι ολοψυχα να εχεις μια υπεροχη και τελειομηνη εγκυμοσυνη και σε λιγους μηνες να κρατας το θαυματακι σου αγκαλιτσα. Να σου ρωτησω, εκτος απο θρομβοφιλια, εκανες ολο το πακετο εξετασεων; Ακομη και αυτη για τον καρυοτυπο ζευγους η επειδη εχεις ηδη ενα υγιες παιδακι δε χρειαστηκε; Και μετα τη δευτερη αποβολη,σε ποσο καιρο ξαναπροσπαθησες για τη τριτη και τυχερη σου; :) Εκανες αποξεση η ηταν αυτοματες αποβολες σαν εμενα; Συγνωμη για τα ερωτηματα αλλα εισαι η πρωτη ομοιοπαθουσα μανουλα και με καταλαβαινεις... Πολυ πονος και απογοητεση σε νιωθω αλλα οπως λες. Δοξα το Θεο που εχουμε ηδη παιδακι παι παιρναμε κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω και εγω μια κορούλα 5 ετών και μετα 3 παλινδρομες.

Οι δυο παλινδρομες στις 8 εβδομάδες, είχαμε δει και καρδούλα.

Η 3η ήταν πριν ένα μήνα στις 20 εβδομάδες αγορακι,καταλαβαίνεις το γεννησα κανονικα.

Απο την 2η παλινδρομη είχα κάνει το πακέτο των εξετάσεων ακολούθησα μια αγωγή στην 3η αλλα δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Θα κάνω υστεροσαλπιγγογραφια , καμπύλη σακχάρο( τις υπόλοιπες τις έχω κάνει απο πέρσι ) και θα περιμένω και την ιστολογικη του εμβρυου, και θα δούμε τι θα πουν οι γιατροί. Πάντως απο ότι καταλαβαίνω οι αιτιες των καθ΄ εξιν αποβολων είναι πολυπαραγοντικες. Και κανένας δεν μπορει να σου εγγυηθεί τι θα γινει αν θα ξανασυμβεί αποβολή η αν θα συνεχιστεί κανονικα η εγκυμοσύνη. Άρα πρεπει να έχουμε υπομονή, επιμονή και κουράγιο για να ξαναπροσπαθουμε μέχρι να τα καταφέρουμε.

Αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία και μετα κατάφερε να κάνει παιδι ας τη μοιραστεί μαζί μας να πάρουμε λίγο κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου καλη μου! Να χαιρεσαι το γιοκα σου και σου ευχομαι ολοψυχα να εχεις μια υπεροχη και τελειομηνη εγκυμοσυνη και σε λιγους μηνες να κρατας το θαυματακι σου αγκαλιτσα. Να σου ρωτησω, εκτος απο θρομβοφιλια, εκανες ολο το πακετο εξετασεων; Ακομη και αυτη για τον καρυοτυπο ζευγους η επειδη εχεις ηδη ενα υγιες παιδακι δε χρειαστηκε; Και μετα τη δευτερη αποβολη,σε ποσο καιρο ξαναπροσπαθησες για τη τριτη και τυχερη σου; :) Εκανες αποξεση η ηταν αυτοματες αποβολες σαν εμενα; Συγνωμη για τα ερωτηματα αλλα εισαι η πρωτη ομοιοπαθουσα μανουλα και με καταλαβαινεις... Πολυ πονος και απογοητεση σε νιωθω αλλα οπως λες. Δοξα το Θεο που εχουμε ηδη παιδακι παι παιρναμε κουραγιο...

 

Καρυοτυπο δεν εκανα....

ελεξαμε για θρομβοφιλια,θυροειδη,ζαχαρο και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι..

του ειπα να κανουμε και καρυοτυπο..θα σου πω ακριβως τι μου ειπε...

θα κανουμε τις εξετασεις που μπορουμε να παρεμβουμε για να σε βοηθησουν..που υπαρχει λυση..υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα οι περισσοτερες συλληψης σας με το συζυγο να ειναι "λανθασμενες"..μπορουμε να το εξακριβοσουμε αυτο με αναλυση dna,αλλα δεν υπαρχει λυση σ αυτο το προβλημα!!!Ασε που κοστιζει πολυ ακριβα!!!Οποτε καλο ειναι να εξετασουμε τους παραγοντες που μπορουμε να παρεμβουμε!!!

 

Ναι εκανα και τις 2 φορες αποξεση...ο νεος γιατρος μου θεωρει πως η 2η αποβολη οφειλοταν επειδη εμεινα πολυ γρηγορα εγκυος ξανα,τον 3ο μηνα.και δεν ειχα αναρρωσει ακομη..η μητρα θελει χρονο για να γιατρευτει και να αντεξει μια εγκυμοσυνη..μου εδωσε φυλλικο απο πριν και μου ειπε να περιμενω τουλαχιστον ενα εξαμηνο για να ξαναπροσπαθησουμε....αφου περασε το 6μηνο εμεινα τον 3ο μηνα προσπαθειων και παιρνοντας καθε μερα ενα χαπακι φυλλικο(καλο ειναι να τ αρχισεις απο πριν)στην ουσια εμεινα τον 9ο μηνα μετα την τελευταια αποξεση...

Αυτα απο μενα,ελπιζω να βοηθησα κοριτσακι μου...ο γιατρος ειναι αυτος που θα κρινει τι εξετασεις πρεπει να κανεις..υπομονη και επιμονη...

Ευχαριστω το Θεο που εχω τον γιο μου...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟς ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ,Η ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!

θελω πολυ να τα καταφερω και να γεννηθει το πλασματακι μου..κανω τα παντα απο μερια μου..τωρα αν θα γεννηθει αλλος αποφασιζει...Πανω απ το Θεο δεν ειναι κανεις κοριτσι μου καλο

Απλα εσυ θα κανεις οτι ειναι ανθρωπινος δυνατο..(τα λογια του γιατρου μου) τιποτα παραπανω δεν μπορουμε να κανουμε!!!

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γεια σας! Τα τελευταία 10 χρόνια, είχα 4 παλίνδρομες κυήσεις, μετά και από φυσιολογικές συλλήψεις, αλλά και από εξωσωματικές...είμαι πλέον 42 χρονών και σήμερα που διανύω την πέμπτη εβδομάδα μίας νέας εγκυμοσύνης, έχω τρομερή αγωνία...είχα πολύ καλή χοριακή, είδαμε τον αμνιακό σάκο και περιμένω την επόμενη εβδομάδα να ξαναπάω στο γιατρό για να δούμε την πολυπόθητη συνέχεια...δεν έχω όμως συμπτώματα...έχει πρηστεί το στήθος μου, ίσως λιγότερο από τις άλλες φορές, δεν πονάει σχεδόν καθόλου, αλλά ούτε αίμα έχω, ούτε κάτι άλλο ανησυχητικό...όπως καταλαβαίνετε, μόνο άσχημα σκέφτομαι...υπάρχει κάποια από εσάς που να είχε στο παρελθόν πολλές παλίνδρομες, αλλά τελικά να τα κατάφερε να βγάλει εις πέρας μία ολόκληρη εγκυμοσύνη και σήμερα να χαίρεται το μωράκι της?? Μόνο τέτοιες ιστορίες θα ήθελα να άκούσω, μήπως και χαλαρώσω λιγάκιι!! Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Τα τελευταία 10 χρόνια, είχα 4 παλίνδρομες κυήσεις, μετά και από φυσιολογικές συλλήψεις, αλλά και από εξωσωματικές...είμαι πλέον 42 χρονών και σήμερα που διανύω την πέμπτη εβδομάδα μίας νέας εγκυμοσύνης, έχω τρομερή αγωνία...είχα πολύ καλή χοριακή, είδαμε τον αμνιακό σάκο και περιμένω την επόμενη εβδομάδα να ξαναπάω στο γιατρό για να δούμε την πολυπόθητη συνέχεια...δεν έχω όμως συμπτώματα...έχει πρηστεί το στήθος μου, ίσως λιγότερο από τις άλλες φορές, δεν πονάει σχεδόν καθόλου, αλλά ούτε αίμα έχω, ούτε κάτι άλλο ανησυχητικό...όπως καταλαβαίνετε, μόνο άσχημα σκέφτομαι...υπάρχει κάποια από εσάς που να είχε στο παρελθόν πολλές παλίνδρομες, αλλά τελικά να τα κατάφερε να βγάλει εις πέρας μία ολόκληρη εγκυμοσύνη και σήμερα να χαίρεται το μωράκι της?? Μόνο τέτοιες ιστορίες θα ήθελα να άκούσω, μήπως και χαλαρώσω λιγάκιι!! Σας ευχαριστώ!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή την φορά και να καταφέρετε να αποκτήσετε ένα γερό μωρό!!! Τότε όλα όσα πέρασες, θα τα θυμάσαι αλλά δεν θα σε πονάνε τόσο γιατί θα ζείτε υπέροχες στιγμές με το μωράκι σας!!! Καλά στεριώματα στην εγκυμοσύνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Τα τελευταία 10 χρόνια, είχα 4 παλίνδρομες κυήσεις, μετά και από φυσιολογικές συλλήψεις, αλλά και από εξωσωματικές...είμαι πλέον 42 χρονών και σήμερα που διανύω την πέμπτη εβδομάδα μίας νέας εγκυμοσύνης, έχω τρομερή αγωνία...είχα πολύ καλή χοριακή, είδαμε τον αμνιακό σάκο και περιμένω την επόμενη εβδομάδα να ξαναπάω στο γιατρό για να δούμε την πολυπόθητη συνέχεια...δεν έχω όμως συμπτώματα...έχει πρηστεί το στήθος μου, ίσως λιγότερο από τις άλλες φορές, δεν πονάει σχεδόν καθόλου, αλλά ούτε αίμα έχω, ούτε κάτι άλλο ανησυχητικό...όπως καταλαβαίνετε, μόνο άσχημα σκέφτομαι...υπάρχει κάποια από εσάς που να είχε στο παρελθόν πολλές παλίνδρομες, αλλά τελικά να τα κατάφερε να βγάλει εις πέρας μία ολόκληρη εγκυμοσύνη και σήμερα να χαίρεται το μωράκι της?? Μόνο τέτοιες ιστορίες θα ήθελα να άκούσω, μήπως και χαλαρώσω λιγάκιι!! Σας ευχαριστώ!

Κοριτσάκι μου!

Είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις στην 10η εβδομάδα, μετά από φυσιολογική σύλληψη. Χωρίς κανέναν λόγο, απλά σταμάταγε η καρδούλα (αχ! αυτή η καρδούλα!).

Την 3η φορά που έμεινα έγκυος, πάλι φυσιολογικά, προληπτικά έκανα ενέσεις ηπαρίνης κ με παρακολουθούσε αιματολόγος! Κ έκανα την Ελισάβετ μου!!

Ναι να χαλαρώσεις!! Όλα καλά θα σου πάνε! Με το καλό το μπεμπέ σου!! Περιμένουμε τα καλά νέα!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου!

Είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις στην 10η εβδομάδα, μετά από φυσιολογική σύλληψη. Χωρίς κανέναν λόγο, απλά σταμάταγε η καρδούλα (αχ! αυτή η καρδούλα!).

Την 3η φορά που έμεινα έγκυος, πάλι φυσιολογικά, προληπτικά έκανα ενέσεις ηπαρίνης κ με παρακολουθούσε αιματολόγος! Κ έκανα την Ελισάβετ μου!!

Ναι να χαλαρώσεις!! Όλα καλά θα σου πάνε! Με το καλό το μπεμπέ σου!! Περιμένουμε τα καλά νέα!!

Μακάρι και σ'ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου! Να τη χαίρεστε την Ελισάβετ σας!! Είναι η απόδειξη ότι υπάρχει πάντα ελπίδα! Αν περάσω την 7η εβδομάδα, θα αρχίσω κι εγώ να έχω τα πρώτα ψήγματα αισιοδοξίας!! Μέχρι τότε, ούτε καν ηπαρίνες δε μου δίνει...μετά όμως, θα τα αρχίσω όλα!!! Προς αποφυγήν οποιουδήποτε κακού ενδεχομένου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...