Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό στην αιμοκάθαρση


Recommended Posts

Σας εύχομαι περαστικά και δύναμη στον αγώνα σας.Υπάρχουν σύλλογοι σχετικοί με νεφροπαθείς

 

ΕΛΠΙΔΑ - ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΜΕ ΝΕΦΡΟΠΑΘΗ ΠΑΙΔΙΑ

Στοιχεία επικοινωνίας:

Διεύθυνση: ΘΗΒΩΝ & ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ, ΓΟΥΔΙ, ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΙΔΩΝ "ΑΓΛΑΪΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ", 11527 ΑΘΗΝΑ

Χώρα: Ελλάδα

Τηλέφωνο: 210-6525184

FAX: 210-6525184

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΝΕΦΡΟΠΑΘΩΝ

 

Διεύθυνση: Μάρνη 28, ΤΚ 104 33, Πλ. Βάθης, Αθήνα

Χώρα: Ελλάδα

Τηλέφωνο: 210 5236167

[line_flow3_beg_minie_time_1191038400_text_3420e6f9effdebe5f220e3dfede1ed20e720e1eddcf3e120eceff52ec720ece9eaf1fcf4e5f1e720e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 521
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι συγκλονιστικό όταν τέτοια προβλήματα υγείας αφορούν τόσο μικρά παιδιά.Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα και όσο γίνεται πιο ανώδυνα η περιπέτεια αυτή, αλλά και όλων των παιδιών που υποφέρουν μέσα στα νοσοκομεία.Σου εύχομαι ολόψυχα κουράγιο και δύναμη για να σαι δίπλα στο μωρό σου.

 

Και επιτέλους είναι καιρός εμείς οι Έλληνες που όλο λόγια είμαστε και πράξεις μηδέν,να αρχίσουμε να γινόμαστε δωρητές οργάνων, αιμοδότες και μυελού των οστών και όχι να αρκούμαστε σε ευχολόγια, ούτε να περιμένουμε το πρόβλημα να χτυπήσει την πόρτα μας για να ευαισθητοποιηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε όλους για τις ευχές σας.

Ευχαριστώ για τις διευθύνσεις συλλόγων, πολύ χρήσιμο και δεν το είχα σκεφτεί!

Και σχετικά με το τελευταίο μήνυμα, πραγματικά, όλοι πρέπει να σκεφτούμε την δωρεά οργάνων. Εδώ στην Αγγλία υπήρχε η σκέψη να συζητηθεί στην βουλή το εαν θα πρέπει η λίστα με τους δωρητές να γίνει "ανάποδα", με την έννοια ότι όλοι θα θεωρούνται δωρητές οργάνων και όποιος για οποιουσδήποτε δικούς του λόγους δεν θέλει, θα συμπληρώνει μια αίτηση για να βγει το όνομά του από την λίστα. Λένε πως στην πραγματικότητα πολλοί είναι μεν πρόθυμοι να χρησιμοποιηθούν τα όργανά τους μετά τον θάνατό τους αλλά από αμέλεια δεν έχουν συμπληρώσει την αίτηση και έτσι δεν είναι στην λίστα.

Πάντως, το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένα μωράκι δεν αξίζει να ταλαιπωρείται έτσι. Δυστυχώς όμως η νεφρολογική κλινική στο νοσοκομείο για παιδιά που είναι ο μικρούλης μας είναι πάντα γεμάτη. Και δυστυχώς τα μισά από τα παιδιά εκεί είναι βρέφη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή abbie εύχομαι το μικρούλι σας να γίνει σύντομα καλά και να βρεθεί το μόσχευμα. Πολλοι αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα με τα νεφρά όλα θα πάνε καλά, δώσε ένα μεγάλο φιλί στο μικρό απο όλες εδώ στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εύχομαι περαστικά μέσα από την καρδιά μου. Δεν μπορώ ουτε καν να σκεφτώ τον εαυτό μου σε μία τέτοια κατάσταση.

 

Περαστικά, ο Θεός μαζί σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Abbie

εύχομαι ολόψυχα περαστικά στο μικρούλι σας και να είναι αυτή η τελευταία περιπέτεια της ζωής του. Από εκεί και πέρα να ζήσει φυσιολογικά, όπως λες κι εσύ κι οι ταλαιπωρίες αυτές να χαραχτούν μόνο στη δική σας μνήμη και όχι στη δική του!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις ευχές σας. Ο μικρουλης μας τώρα σε λίγες εβδομάδες κλείνει ενός έτους. Πάει πολύ καλά η αιμοκάθαρση, οι γιατροί είναι ευχαριστημένοι μαζί του, και ετοιμαζόμαστε για μεταμόσχευση. Δεν μπορεί να κάνει ακόμα γιατί πρεπει να τελιώσει όλα τα εμβόλια, υπολογίζουμε, αν όλα πάνε καλά, για τον Ιανουάριο. Δεν βιαζόμαστε να τον βάλουμε χειρουργείο, αρκετές φορές έχει πάει ο καημενούλης και χρειαζεται να επουλωθούν τα προηγούμενα τραυματα γιατί η μεταμόσχευση είναι πολύ μεγαλη επεμβαση. Βεβαια, μια συν-forum-ιτισα, που γνωρίζει πολύ καλά αυτό το θέμα, μου έχει πει ότι πλέον προκειται για επέμβαση ρουτίνας..... Μακάρι όλα να πάνε καλά, τι να πω....

 

Ειναι σοβαρή η κατάσταση, είναι δύσκολα, αλλά δεν το βάλαμε κάτω και στο τελος ο Ethan μας θα βγεί νικητής, θα μεγαλώσει και θα διαψεύσει όλους τους γιατρούς! Το χαμόγελό του τα λέει όλα!!! Παροτρύνω όσους γονείς βρεθούν σε παρόμοιες καταστάσεις με την δική μας να κάνουν το ίδιο, τα παιδάκια μας εχουν μέσα τους πολύ δύναμη και θέληση για ζωή....

Link to comment
Share on other sites

να πανε ολα καλα με τον μικρο ηρωα το καλυτερο ειναι να επικοινωνησεις με ενα νοσοκομειο που κανει αιμμοκαθαρση στο τμημα αυτο εννοω για να σου πουν

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά με όλη μου την καρδιά και στον μικρό Ethan και σε όλα τα παιδάκια που αγωνίζονται.Είναι καθήκον των γονιών να στέκονται βράχοι δίπλα στα παιδιά τους, αν και δυστυχώς αυτό δεν ισχύει για όλους. Καλή δύναμη σε όλη την οικογένειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο Ethan και η μαμά του χαμογελάνε, είναι σίγουρο ότι όλα θα πάνε τέλεια!

Σας εύχομαι καλή τύχη μέσα από την καρδιά μου.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού ο Ethan και η μαμά του χαμογελάνε, είναι σίγουρο ότι όλα θα πάνε τέλεια!

Σας εύχομαι καλή τύχη μέσα από την καρδιά μου.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ανούσια φαντάζουν τα "προβλήματα" της καθημερινής μας ζωής, όταν ακούς τέτοια περιστατικά! Δεν έχω λόγια...

Συγχαρητήρια στη μαμά για το κουράγιο της. Ό,τι καλύτερο για τον μικρούλη που παλεύει, εύχομαι σύντομα να τελειώσει η περιπέτειά του!

Περαστικά!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στη επέμβαση!

 

Κουράγιο καλή μου θα περάσει κι αυτό και θα είναι μετά μια ανάμνηση!

 

Αυτό που έχει σημασία στη ζωή είναι η υγεία και σας την εύχομαι χίλιες φορές!

 

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ κι εύχομαι τα καλύτερα για τον γενναίο Εthan και την οικογένειά σου!!!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στη επέμβαση!

 

Κουράγιο καλή μου θα περάσει κι αυτό και θα είναι μετά μια ανάμνηση!

 

Αυτό που έχει σημασία στη ζωή είναι η υγεία και σας την εύχομαι χίλιες φορές!

 

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Abbie διαβαζω με πολυ συγκηνηση για το αγγελουδι σου και πρεπει να σου πω ότι θαυμαζω το κουραγιο και τη δυναμη σας σιγουρα ολα θα πανε καλα γιατι με τετοιυς δυνατους γονεις ο μικρός θα είναι σιγουρα μαχητης και στο τελος θα τα καταφέρει. Η αποφασιστικοτητα και η θετικη σκεψη βοηθανε παρα πολυ. Εγω δουλευω σε αντικαρκινικο νοσοκομειο και ατομα που ηταν αποφασισμενα να τα καταφερουν εχουν διαψευσει πολες φορες τις προγνωσεις. Ενα απο αυτά είναι και η μητερα μου. Οποτε η δυναμη ακι η θεληση που εχετε είναι ο μισος δρομος για τη θεραπεια

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Τα νεα μας....

 

Ο Ethan ειναι πάλι στο νοσοκομειο, θα κάνει μια επεμβαση για να επισκευάσει μια υδροκήλη. Αυτό προκλήθηκε από τα υγρά της αιμοκάθαρσης, ειναι κάτι που παρουσιάζεται συχνά στα αγοράκια που εχουν αυτή την θεραπεία, και ειναι δεύτερη φορά που θα κάνει την ίδια επέμβαση. Δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά από την στιγμή που του χαλάει το πρόγραμμα της αιμοκάθαρσης και του έχει ανεβάσει την πίεση, χρειάζεται να γίνει.

 

Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες να κανει την μεταμόσχευσή του. Τότε τέρμα τα μηχανήματα!! Μέχρι τότε όμως θα έχουμε αυτά τα πάνω-κάτω δυστυχώς.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...