Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά αρνείται να φάει!


angelina

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Δεν πρόσεξα κάτι στο στόμα του μωρού κοίταζα όμως πιο έντονα τα ούλα για να δω για δόντι.  Θα το κοιτάξω ξανά.

Χυλοπιτες μου είπε ο γιατρός!

Κ δοκίμασα να μην λιώσω τελείως φρούτα κ φαγητό.. το σκέφτηκα αλλά ούτε αυτό είναι.

Όσο για τα αλματα ανάπτυξης απλά έχει εδώ κ 10 μέρες θέλει όλο κ περισσότερο να στέκεται όρθιος. Κ κάνει κάτι πολύ μικρά κ λίγα βήματα. Δεν θέλει να κατσει καθόλου! 

Περπατάει λίγο ή στέκεται όρθιος κάθεται για κλασματα δευτερολεπτου κ προσπαθεί ξανα να σηκωθεί όρθιος.

Δεν πίνει περισσότερο γάλα.

Συγγνώμη  που δεν απάντησα στο μήνυμα σου δεν το είδα στη βιασύνη μου.

3 γεύματα στερεων τροφών τρώμε εδώ κ πολλές μέρες. Εάν θυμάμαι καλά περίπου 18-19 μέρες.  Κ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ετρωγε πολύ χωρίς πρόβλημα. Άνοιγε το στόμα κ έτσι κ αργουσα γκρίνιαζε!

Προσωπικά θα μίλαγα με ένα δεύτερο παιδίατρο. Αν και κάθε παιδί είναι διαφορετικό, το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθείτε ειναι πολύ έξω από τα συνηθισμένα. Δε θα με ανησυχούσε τόσο το ότι δεν τρώει ή κλαίει (τα περισσότερα παιδιά της ηλικίας του μολις αρχίζουν να πειραματίζονται με στερεά, θα μπορούσατε να μην έχετε καν ξεκινησει) όσο το αν κάνει να πίνει τόσο λίγο γάλα συνολικα (τα στερεά δεν έχουν τις ουσίες που χρειάζεται ένα βρέφος) και πώς αντιδρά ο οργανισμός του με τόσο γρήγορη μετάβαση (εχετε κάνει σε ένα μήνα αλλαγές στη διατροφή που συνήθως συνιστωνται σε ορίζοντα εξαμήνου). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Ναι έχουν αυγό! Το γράφει κ το δείχνει κ το σακουλάκι.

Τον έχω δώσει να φάει κ στο τρίωρο κ στο τετραωρο. Δεν έχει διαφορά. π.χ σήμερα 07:20 γαλα 160μλ

11:00 φρούτα 140γρ

15:00 χυλοπίτες140γρ.

18:00 κρεμα 110γρ κ

21:00 γαλα 160μλ.

Να τονίσω ότι δεν τον πιέζω να φάει! ! ! 

Κ έχω μπερδευτεί γιατί τρώει, κλαίει σταματάει το κλάμα ξανά τρώει κ ξανά τα ίδια.

Τρώει όμως δεν το πετάει! ! 

Βάζω το κουτάλι κοντά στο στόμα κ το ανοίγει κ τρωει.

Κ την θερμοκρασία του φαγητου σκέφτηκα. Τα φρούτα είναι από το βράδυ εκτός ψυγείου. Κ το μεσημεριανό πάντα το δοκιμάζω εγώ.  Έχω βάλει όμως κ τον άντρα μου είπα μήπως καεί κ κάνω λάθος, μηπως είναι πολύ κρύο. Δεν κατάλαβα ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου κάτι. Το έχω δώσει κ χλιαρό κ κρύο(είπα μήπως κάνω λάθος που πιστεύω ότι πρέπει να είναι χλιαρό). Πίνει νερό άλλες φορές πιο πολύ άλλες όχι. 

Για τα αλματα ανάπτυξης δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.

κακακια του πλεον κανει κανονικα;;; δεν ξερω τι αλλο μπορω να σκεφτω....οπως σου ειπα και ποιο πανω αντικατεστησε καποιο γευμα με γαλα για να δεις.. μπορει να ειναι απλα μια φαση και να περασει...και αν δεις οτι συνεχιζετε επισκεψου το παιδιατρο σου μηπως ειναι καποιος αλλος λογος...

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει φάει το παιδί το έχει φάει γιατί μου το έχει προτείνει ο γιατρός. Δεν έχω δώσει τίποτα από μόνη μου.

Με προβλημάτισε που μου λέτε ότι είναι πολύ μικρός για τόσα γεύματα στερεων τροφών!

Από όταν έκλεισε τον 5 μήνα αρχίσαμε σιγά σιγά. Δηλαδή πρώτη μέρα κ για άλλες 4 μέρες συνεχόμενες έφαγε 

Μήλο αχλάδι μπανάνα(όλα μαζί).

Μετά από 4 μέρες προσθέσαμε  πορτοκάλι. 

Μετά από 4 μέρες κρεμα βανίλια για 4 μέρες πάλι. 

Μετα σούπα λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθι(όλα μαζι) μετά από 4 μέρες τα ίδια λαχανικά με κοτόπουλο κ μετά από 4 μέρες τα ίδια λαχανικά με μοσχάρι μετά από 4 μέρες τραχανά κ τώρα χυλοπιτες. 

Όπως ακριβώς μου είπε ο γιατρός!

Δεν είχα κανένα πρόβλημα στα γεύματα. Τα έτρωγε με ευχαρίστηση. Και τονίζω ότι πάλι τρώει αλλά με κλάμα. Λες κ ξαφνικά π.χ πονάει. Μετά το κλάμα τρώει κανονικά μετά ξανά κλάμα κ μετά ξανά τρώει κ μετά ξανά κλάμα κ μετά τρώει. Μόλις χορτάσει σφραγίζει το στόμα ή το βγάζει με την γλώσσα.

Κ έπινε κ όλο το γάλα 200ml(πρωί βράδυ). Αυτές της μέρες δεν τρώει καλά. Κυρίως φρούτα μεσημεριανό κ απογευματινό. 

 

Κακά κάνει 2 φορές την ημέρα.  Χωρίς δυσκολία(περάσαμε κ τέτοια φάση αλλά πέρασε γρήγορα).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , λιλουμ είπε:

Ότι έχει φάει το παιδί το έχει φάει γιατί μου το έχει προτείνει ο γιατρός. Δεν έχω δώσει τίποτα από μόνη μου.

Με προβλημάτισε που μου λέτε ότι είναι πολύ μικρός για τόσα γεύματα στερεων τροφών!

Από όταν έκλεισε τον 5 μήνα αρχίσαμε σιγά σιγά. Δηλαδή πρώτη μέρα κ για άλλες 4 μέρες συνεχόμενες έφαγε 

Μήλο αχλάδι μπανάνα(όλα μαζί).

Μετά από 4 μέρες προσθέσαμε  πορτοκάλι. 

Μετά από 4 μέρες κρεμα βανίλια για 4 μέρες πάλι. 

Μετα σούπα λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθι(όλα μαζι) μετά από 4 μέρες τα ίδια λαχανικά με κοτόπουλο κ μετά από 4 μέρες τα ίδια λαχανικά με μοσχάρι μετά από 4 μέρες τραχανά κ τώρα χυλοπιτες. 

Όπως ακριβώς μου είπε ο γιατρός!

Δεν είχα κανένα πρόβλημα στα γεύματα. Τα έτρωγε με ευχαρίστηση. Και τονίζω ότι πάλι τρώει αλλά με κλάμα. Λες κ ξαφνικά π.χ πονάει. Μετά το κλάμα τρώει κανονικά μετά ξανά κλάμα κ μετά ξανά τρώει κ μετά ξανά κλάμα κ μετά τρώει. Μόλις χορτάσει σφραγίζει το στόμα ή το βγάζει με την γλώσσα.

Κ έπινε κ όλο το γάλα 200ml(πρωί βράδυ). Αυτές της μέρες δεν τρώει καλά. Κυρίως φρούτα μεσημεριανό κ απογευματινό. 

 

Κακά κάνει 2 φορές την ημέρα.  Χωρίς δυσκολία(περάσαμε κ τέτοια φάση αλλά πέρασε γρήγορα).

 

Το πρόγραμμα που θυμάμαι χονδρικά ήταν στον 6ο μήνα για αρχή λίγες κουταλίτσες του γλυκού φρουτο. Σταδιακά ένα μίνι γεύμα (όσο θέλει το μωρό, συχνά απλά μία κουταλιά της σούπας ή μια μικρή μπεμπέ χούφτα) φρούτα.

Ενα μήνα μετά δεύτερο μίνι γεύμα με λαχανικά και ένα μήνα μετά και κρεάς.

Κάπου στον 9ο σταδιακά γιαούρτι και κρόκος αυγού συν ρύζι/μακαρόνια και κάπου προς τον χρόνο και ψάρι.

Τελικά στο χρόνο έμπαινε και τρίτο κανονικό γεύμα, και μεγάλωναν και οι ποσότητες (τους πρώτους μήνες ήταν πάντα πρώτα θηλασμός, μετά στερεά).

Τώρα έχουν περάσει χρόνια και μπορεί στις λεπτομέρειες κάτι να χάνω, αλλά οι γενικές οδηγίες που θυμάμαι ήταν αυτές και τουλάχιστον από την κολλητή μου και τη νύφη μου, παρόμοια θυμάμαι ότι το πήγαιναν, με διαφορετικούς παιδίατρους. Πάνω κάτι και ψάχνοντας στο ιντερνετ για επίσημες ιατρικές οδηγίες, παρόμοια πράγματα είχα βρει. Να έβαζε άλλος πρώτα λαχανικό π.χ. και μετα φρούτο έπαιζε, αλλά ο ρυθμός χοντρικά ήταν αυτός που περιγράφω και θυμαμαι χαρακτηριστικα το "δεν κόβουμε θερμίδες γάλακτος στην αρχή" και την επιθυμητή αναλογία 50στερεά-50γάλα όταν το παιδί κλείσει χρόνο.

Εχω ακούσει από παλιότερες γενιές για πιο νωρίς εισαγωγή στα στερεά και το είχα αναφέρει στην παιδίατρο μου η οποία μου έλεγε ότι αυτές οι αντιλήψεις έχουν ξεπεραστεί γιατί δημιουργούν πόνους και θέματα από το γαστρεντερικό. 

Τι να σου πω, γιατρός δεν είμαι, οπότε  γενικά αν ο γιατρός μου πει κάτι που δεν ταιριάζει με το συνηθισμένο, προσωπικά πάντα ψάχνω και μία δεύτερη γνώμη. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε σιγά σιγά εννοούμε μία με δύο κουταλιές τη φορά μέχρι το μωρό να συνηθίσει το κουτάλι κ το φαγητο και μετά συμπληρώνουμε  με γάλα εσύ αν θυμάμαι καλά από τη πρώτη μέρα του έδωσες σχεδων  70  με 100 γραμ φρουτο ( αυτό δε ξέρω αν στο είπε ο παιδίατρος η το έκανες από μόνη σου ) κ τη δεύτερη μέρα προσπαθούσες να φάει τα 150 γραμ...( Μερίδα δλδ..) τώρα για το κλάμα  μήπως κάτι το ενοχλεί και γι'αυτό κλαίει ; Πηγενει στον γιατρό να κοιτάξει αυτιά κ λαιμό μήπως είναι ερεθισμένα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Όταν λέμε σιγά σιγά εννοούμε μία με δύο κουταλιές τη φορά μέχρι το μωρό να συνηθίσει το κουτάλι κ το φαγητο και μετά συμπληρώνουμε  με γάλα εσύ αν θυμάμαι καλά από τη πρώτη μέρα του έδωσες σχεδων  70  με 100 γραμ φρουτο ( αυτό δε ξέρω αν στο είπε ο παιδίατρος η το έκανες από μόνη σου ) κ τη δεύτερη μέρα προσπαθούσες να φάει τα 150 γραμ...( Μερίδα δλδ..) τώρα για το κλάμα  μήπως κάτι το ενοχλεί και γι'αυτό κλαίει ; Πηγενει στον γιατρό να κοιτάξει αυτιά κ λαιμό μήπως είναι ερεθισμένα 

Ο γιατρός μου είχε πει πρέπει να τρωει 200γρ 

Εάν φάει λιγότερο συμπλήρωσε με γαλα.

Οταν ειπα στο γιατρό ότι τρώει κανονικά μου είπε ωραία.

Στην αρχή όντως έφαγε λίγο μετά εγώ προσπάθησα να φάει κ άλλο γιατί έβλεπα ότι το παιδί τρώει αλλά δεν ήθελε να κάθεται για πολύ ώρα στο καρεκλάκι(είχα κ τέτοιο θέμα δεν ήθελε να κάθεται πουθενά ριλαξ καροτσι καρεκλάκι) το θέμα μας στην αρχή ότι δεν ήθελε να κατσει καθόλου στο καρεκλάκι! Πάνω από 5 -10 λεπτά δεν καθόταν. Αυτό βέβαια ξεπεράστηκε γρήγορα! Τι να σου πω.. εάν δεν κάνω λάθος σε 4-5 μέρες ηρέμησε κ έτρωγε όλο το φρούτο. 

Κ επειδή δεν άντεξα μίλησα με τον γιατρό κ μου ειπε 

Δεν μπορεί να μην του αρέσουν κ τα 3 γεύματα.  Κ εφόσον τα 2*φρούτα κ βανίλια τα έτρωγε κανονικά κ με όρεξη! Ίσως μου λέει να πονάνε τα ουλα αλλά όταν τον είπα ότι θέλει έντονα να στέκεται όρθιος κ έτσι κ τον βάλω να κατσει κάθεται για 2-3 δευτερόλεπτα ή ισιώνει τα πόδια(γίνεται μια σανίδα) για να μην κάτσει, μου είπε ότι ίσως εκνευριζεται που σταματάς να τον έχεις όρθιο(κ εγώ το σκέφτηκα αλλά το έβρισκα παράξενο τόσο κλάμα γιαυτό το λόγο ).  Όταν μου λέει κλάψει ξανά πάρε τον από το καρεκλάκι κ προσπαθησε όρθιο να του δώσεις το φαγητό του.  Να δούμε εάν φταίει αυτό. 

Αύριο μου είπε να τον πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να του πω τι έγινε. Θελει να το δοκιμάσεις κ στα 3 γεύματα. Αν δεν είναι αυτό τον φέρνεις να τον δούμε. Μήπως τον ενοχλεί ο λαιμός του.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Ο γιατρός μου είχε πει πρέπει να τρωει 200γρ 

Εάν φάει λιγότερο συμπλήρωσε με γαλα.

Οταν ειπα στο γιατρό ότι τρώει κανονικά μου είπε ωραία.

Στην αρχή όντως έφαγε λίγο μετά εγώ προσπάθησα να φάει κ άλλο γιατί έβλεπα ότι το παιδί τρώει αλλά δεν ήθελε να κάθεται για πολύ ώρα στο καρεκλάκι(είχα κ τέτοιο θέμα δεν ήθελε να κάθεται πουθενά ριλαξ καροτσι καρεκλάκι) το θέμα μας στην αρχή ότι δεν ήθελε να κατσει καθόλου στο καρεκλάκι! Πάνω από 5 -10 λεπτά δεν καθόταν. Αυτό βέβαια ξεπεράστηκε γρήγορα! Τι να σου πω.. εάν δεν κάνω λάθος σε 4-5 μέρες ηρέμησε κ έτρωγε όλο το φρούτο. 

Κ επειδή δεν άντεξα μίλησα με τον γιατρό κ μου ειπε 

Δεν μπορεί να μην του αρέσουν κ τα 3 γεύματα.  Κ εφόσον τα 2*φρούτα κ βανίλια τα έτρωγε κανονικά κ με όρεξη! Ίσως μου λέει να πονάνε τα ουλα αλλά όταν τον είπα ότι θέλει έντονα να στέκεται όρθιος κ έτσι κ τον βάλω να κατσει κάθεται για 2-3 δευτερόλεπτα ή ισιώνει τα πόδια(γίνεται μια σανίδα) για να μην κάτσει, μου είπε ότι ίσως εκνευριζεται που σταματάς να τον έχεις όρθιο(κ εγώ το σκέφτηκα αλλά το έβρισκα παράξενο τόσο κλάμα γιαυτό το λόγο ).  Όταν μου λέει κλάψει ξανά πάρε τον από το καρεκλάκι κ προσπαθησε όρθιο να του δώσεις το φαγητό του.  Να δούμε εάν φταίει αυτό. 

Αύριο μου είπε να τον πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να του πω τι έγινε. Θελει να το δοκιμάσεις κ στα 3 γεύματα. Αν δεν είναι αυτό τον φέρνεις να τον δούμε. Μήπως τον ενοχλεί ο λαιμός του.

Το τέντωμα ποδιών σαν σανίδα και κλάμα είναι πάντως χαρακτηριστικότατο πόνου στην κοιλιά από όσο θυμάμαι από τα παιδια μου. Τις δε ποσότητες φαγητού που περιγράφει ο παιδίατρός σας, ο μικρός μου που είναι 7 (ετών όχι μηνών) δεν τις τρώει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως, απότομο και άκαιρο μου φαίνεται να τρώει μωρό 6 μηνών 3 γεύματα. Επίσης εντύπωση μου κάνει που σου λέει ο παιδίατρος ότι πρέπει να τρώει συγκεκριμένα γραμμάρια. Εμένα ο γιατρός ήταν κάθετος, το παιδί πρέπει να έχει γίνει 6 μηνών για να αρχίσει στέρεες τροφές και πάντα σταδιακά (τα γεύματα και οι τροφές). Στην αρχή τα περισσότερα γεύματα είναι με γάλα ή συμπληρώνονται με γάλα. Επίσης μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό πολλές φορές, πχ όταν δεν είναι καλά το παιδί, είναι κουρασμένο, λίγο άρρωστο κτλ. να θέλει μόνο γάλα. Του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη γιατί σε ότι μου έχει πει έχει βγει σωστός και έχει τεράστια εμπειρία. Πάντως η μετάβαση στις στέρεες τροφές θέλει υπομονή. Μην βιάζεσαι, όλα θα γίνουν, μικρούλι είναι ακόμα.  

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε δυο βδομαδες βαλατε τρια γευματα.αποτομο ειναι

Λαθος οδηγιες σου εδωσε ο γιατρος

Συνηθως για δυο βδομαδες δινουμε ενα γευμα.κ μετα δευτερο.τριτο για θηλαζοντα μετα τον 9ο

Κ αφου δ δωσατε αυγο μηπως τον πειραξαν κ οι χυλοπιτες που εχουν;εμεις τωρα στον 8ο βαζουμε γιαουρτι κ τυρι.τον αλλο μηνα οσπρια κ μενουν αυγο κ ψαρι μετα τον 10ο

Αν φαει 200γρ δ θα δωσεις γαλα,αλλα οχι οτι σωνει κ νται μωρακι 5-6μηνων θα φαει τοσο.ξεκινας απο 50γρ.σε κανενα μηνα θα γινουν 100κ σε κανενα μηνα 150.

Κ φυσικα υπαρχουν περιπτωσεις που δ τρωνε τοσο οτι κ να κανεις

Αν συνεχισει πανε κ να τον δει

Εφοσον ξεκινησαμε στον 6ο,κρεας βαλαμε 7ο.η παιδιατρος που εχω τωρα δημητριακα βαζει αμεσως,κεχρι,κινοα,φαγοπυρο,βρωμη

Τον προηγουμενο μηνα βαλαμε κ ρυζι,μακαρονια,τραχανα

Κενα μου ειπε οτι δ ειναι υπερ στην εισαγωγη νωριτερα λογω ανωριμου πεπτικου.μονο σε οσες μαμαδες δ αντεχουν αποκλειστικο θηλασμο προτεινει πανω απο τον 5ο,κανενα καροτο,αχλαδι κλπ

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το τεντωμα των ποδιων με εντονο κλαμα μου θυμιζει πονο στην κοιλιτσα το περασαμε και εμεις 3 μηνων και ηταν ακριβως ετσι.. απλα δε το ανεφερα γιατι δεν ξερω αν ειναι σωστη συγκρηση μιας και μηλαμε για διαφορετικες ηλικιες.....αλλα το μωρακι σου εσυ το γνωριζεις καλυτερα εμεις κανουμε υποθεσεις απο δικες μας εμπειριες ευχομαι να βρειτε τη λυση συντομα και να ηρεμησει ο μικρος και εσυ...!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...

Κ τι να κάνω!

Σήμερα κανονικά τελείωσε με της χυλοπίτες κ αύριο θα έβαζα κρεμα δημητριακών. Τώρα όμως που λέτε ότι εκτός ότι του έπεσαν πολλά γεύματα στερεων τροφών αλλά κ καινούργιες γεύσεις Λέω να το αφήσω για αργότερα! 

Όσο για τα γραμμάρια δεν πιέζω το παιδί. Όσο φάει. Η αλήθεια όμως είναι ότι τρώει αρκετά! Τα 200γρ σχεδόν πάντα τα τρώει με άνεση. Χωρίς πίεση. 

 

Το παιδί όντως κλαίει γιατί θέλει να είναι όρθιο! Έφαγε 3 γεύματα σχεδόν όρθιος.

 

Κ  είμαι σίγουρη ότι δεν πονάει η κοιλίτσα του. Μόλις τον βάλω όρθιο σταματάει να γκρινιάζει. Θέλει να στέκεται συνέχεια όρθιος κ προσπαθεί να κάνει βήματα. Εγώ επειδή φοβάμαι να τον έχω όρθιο συνεχώς προσπαθώ όπως στέκεται όρθιος να τον βάλω να κατσει. Άλλες φορές γίνεται σανίδα κ δεν μπορώ να τον βάλω να κατσει κ άλλες φορές κάθεται για δευτερόλεπτα κ ξανά προσπαθεί να σηκωθεί. Μετά τον κρατάω αγκαλιά γιατί πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να στέκεται συνεχώς όρθιος. Αν κ μου είπε ο γιατρός ότι εάν δεν ήθελε θα έκλαιγε! Οπότε το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λιλουμ είπε:

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...

Κ τι να κάνω!

Σήμερα κανονικά τελείωσε με της χυλοπίτες κ αύριο θα έβαζα κρεμα δημητριακών. Τώρα όμως που λέτε ότι εκτός ότι του έπεσαν πολλά γεύματα στερεων τροφών αλλά κ καινούργιες γεύσεις Λέω να το αφήσω για αργότερα! 

Όσο για τα γραμμάρια δεν πιέζω το παιδί. Όσο φάει. Η αλήθεια όμως είναι ότι τρώει αρκετά! Τα 200γρ σχεδόν πάντα τα τρώει με άνεση. Χωρίς πίεση. 

 

Το παιδί όντως κλαίει γιατί θέλει να είναι όρθιο! Έφαγε 3 γεύματα σχεδόν όρθιος.

 

Κ  είμαι σίγουρη ότι δεν πονάει η κοιλίτσα του. Μόλις τον βάλω όρθιο σταματάει να γκρινιάζει. Θέλει να στέκεται συνέχεια όρθιος κ προσπαθεί να κάνει βήματα. Εγώ επειδή φοβάμαι να τον έχω όρθιο συνεχώς προσπαθώ όπως στέκεται όρθιος να τον βάλω να κατσει. Άλλες φορές γίνεται σανίδα κ δεν μπορώ να τον βάλω να κατσει κ άλλες φορές κάθεται για δευτερόλεπτα κ ξανά προσπαθεί να σηκωθεί. Μετά τον κρατάω αγκαλιά γιατί πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να στέκεται συνεχώς όρθιος. Αν κ μου είπε ο γιατρός ότι εάν δεν ήθελε θα έκλαιγε! Οπότε το θέλει.

Οταν λες "στεκεται" τι εννοεις ακριβως; Γενικά τα μωρά όταν μάθουν να κάθονται, μετά προσπαθούν συνήθως δύο πράγαματα: να μπουσουλήσουν και σηκωθούν στηριζόμενα από έπιπλα κλπ, αλλά να στέκεται μωρό 6 μηνων δεν έχω ακούσει!  Εννοείς ότι θέλει αγκαλιά; H αυτό το παιχνίδι που κάνουν τα μωρά όταν τα "σηκώνεις" και χοροπηδάνε, σπρώχνουν το πατωμα με τα ποδαράκια κλπ; Αν το ενδιαφέρει το παιχνίδι αυτό και δείχνει χαρούμενο μόλις βγει από την καρέκλα, προσωπικά θα σκεφτόμουν ότι δεν πεινάει και βαριέται να κάθεται ή ότι υπάρχει κάποια δυσκολία ακόμη στο να καθήσει ίσως; Κάθεται άνετα ελεύθερα; Είναι απαραίτητη προϋπόθεση πριν την εισαγωγή των στερεών! Αν πάλι κλαίει ενώ κάθεται και γίνεται σανίδα, θα σκεφτόμουν γαστρεντερικό θέμα: παλινδρόμηση, δυσπεψία, αέρια; Τα μωρά όταν πονάει η κοιλίτσα δεν θέλουν να ξαπλώσουν και με τίποτα να καθήσουν (είχε ο ένας μου γιος παλινδρόμηση και είναι αρκετά χαρακτηριστική η κίνηση σαν να θέλει να "σηκωθεί").

Ασχετη ερώτηση: Αν φτάσατε στις χυλοπίτες, την κρέμα τι την θετε; Καποιοι τη δίνουν σαν πρώτη τροφή, για πιο ήπια μετάβαση. Αν ήδη το παιδί έχει δοκιμάσει τόσα φαγητά, που κολλάει πια η κρεμα; Εχει δώσει τέτοιες οδηγίες ο γιατρός; Ομολογώ ότι το πρόγραμμα ακούγεται αλλοπρόσαλλο. Μήπως έχει γίνει κάποια παρεξήγηση;

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό:

http://www.livestrong.com/article/239968-why-infants-arch-during-feeding/

Εχει μερικές χαρακτηριστικές περιγραφές για το "τέντωμα", αν καταλαβαίνω καλά τι περιγράφεις. Aυτο που το άρθρο λέει "arching back" που ειναι χαρακτηριστική κίνηση σε παλινδόμηση και δίνει την αίσθηση ότι το μωρό προσπαθεί να σταθεί.

 

The single most common reason a baby will arch her back during a feeding is because she is suffering from gastroesophageal reflux, which is more commonly known as acid reflux.

...

Older babies will often arch their backs when they are feeling frustrated or angry. If your baby is arching his back during a feeding, he may be feeling frustrated or angry for several different reasons. If he is bottle feeding, he may be frustrated that the flow is too slow, which means it is time to go up in nipple size. He may be arching because he is full and a persistent parent is still offering him food. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω θέλει να στέκεται όρθιος είναι αυτό ακριβώς που μου λέει μια κοπέλα. 

  αυτό το παιχνίδι που κάνουν τα μωρά όταν τα "σηκώνεις" και χοροπηδάνε, σπρώχνουν το πατωμα με τα ποδαράκια.

Κ να έχει τα πόδια του στο πάτωμα σταθερά κ εγώ να τον κρατάω τα χέρια από πάνω του κ να προσπαθεί να κάνει βήματα. 

Όπως κάνει ένα παιδί που θέλει να περπατησει αλλά δεν μπορεί μόνο του. Βέβαια δεν πολύ καταφέρνει γιατί λυγίζουν τα γόνατα του. Τότε εγώ προσπαθώ να τον βάλω να κάτσει. Είτε στο πάτωμα κ να είμαι κ εγώ δίπλα του γιατί δεν κάθεται μόνος του πέφτει μπροστά ή στο πλάι. Ή θα τον πάρω αγκαλιά. Επειδή δεν του αρέσει ξανά προσπαθεί να σηκωθεί. Εάν όμως έχω κάνα ενδιαφέρον παιχνίδι για το στόμα κάθεται! Κ γενικά κάθεται.αρκεί να έχουμε παιχνίδι που να ξύνονται τα ούλα. Κ κάθεται κ στο ριλάξ(απαραίτητο παιχνίδι για τα ουλα αλλιώς ούτε δευτερόλεπτα) κ στο καροτσι(απαραίτητο σε κίνηση) να έχουμε παλινδρόμηση παναγία μου κ εγώ να νομίζω ότι παιδί του αρεσει να είναι όρθιο κ να θέλει να κάνει βήματα;;;; κ να δείτε χαρά που κάνει..  σηκώνει κ ψιλά το κεφάλι του κ εγώ έτσι όπως είμαι σκυμμενη από πάνω του  κ μου χαμόγελα! Γενικά όλοι την ημέρα έτσι θέλει να είναι.

 

Όσο για το φαγητό του παιδιού ότι έχω δώσει το έχω δώσει κατόπιν εντολής γιατρού. Δεν έχω δώσει κάτι από μόνη μου. 
 

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Όταν λέω θέλει να στέκεται όρθιος είναι αυτό ακριβώς που μου λέει μια κοπέλα. 

  αυτό το παιχνίδι που κάνουν τα μωρά όταν τα "σηκώνεις" και χοροπηδάνε, σπρώχνουν το πατωμα με τα ποδαράκια.

Κ να έχει τα πόδια του στο πάτωμα σταθερά κ εγώ να τον κρατάω τα χέρια από πάνω του κ να προσπαθεί να κάνει βήματα. 

Όπως κάνει ένα παιδί που θέλει να περπατησει αλλά δεν μπορεί μόνο του. Βέβαια δεν πολύ καταφέρνει γιατί λυγίζουν τα γόνατα του. Τότε εγώ προσπαθώ να τον βάλω να κάτσει. Είτε στο πάτωμα κ να είμαι κ εγώ δίπλα του γιατί δεν κάθεται μόνος του πέφτει μπροστά ή στο πλάι. Ή θα τον πάρω αγκαλιά. Επειδή δεν του αρέσει ξανά προσπαθεί να σηκωθεί. Εάν όμως έχω κάνα ενδιαφέρον παιχνίδι για το στόμα κάθεται! Κ γενικά κάθεται.αρκεί να έχουμε παιχνίδι που να ξύνονται τα ούλα. Κ κάθεται κ στο ριλάξ(απαραίτητο παιχνίδι για τα ουλα αλλιώς ούτε δευτερόλεπτα) κ στο καροτσι(απαραίτητο σε κίνηση) να έχουμε παλινδρόμηση παναγία μου κ εγώ να νομίζω ότι παιδί του αρεσει να είναι όρθιο κ να θέλει να κάνει βήματα;;;; κ να δείτε χαρά που κάνει..  σηκώνει κ ψιλά το κεφάλι του κ εγώ έτσι όπως είμαι σκυμμενη από πάνω του  κ μου χαμόγελα! Γενικά όλοι την ημέρα έτσι θέλει να είναι.

 

Όσο για το φαγητό του παιδιού ότι έχω δώσει το έχω δώσει κατόπιν εντολής γιατρού. Δεν έχω δώσει κάτι από μόνη μου. 
 

Αμα γελάει, δεν πονάει, μάλλον έχει χορτάσει το παιδί. Επειδή είπες ότι τεντώνει τα ποδαράκια και κλαίει μετά το φαγητό, αυτό είναι χαρακτηριστικό όταν τα πονάει η κοιλιά. Αλλα άμα φαίνεται χαρούμενο μόλις σηκωθεί, δεν μπορεί να πονάει, μαλλον απλά χορταίνει. Το να θέλει μόνο 2-3 κουταλίτσες και τέλος, λογικό είναι, 2-3 κουταλίτσες είναι μερίδα πλήρης για αυτές τις ηλικίες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αμα γελάει, δεν πονάει, μάλλον έχει χορτάσει το παιδί. Επειδή είπες ότι τεντώνει τα ποδαράκια και κλαίει μετά το φαγητό, αυτό είναι χαρακτηριστικό όταν τα πονάει η κοιλιά. Αλλα άμα φαίνεται χαρούμενο μόλις σηκωθεί, δεν μπορεί να πονάει, μαλλον απλά χορταίνει. Το να θέλει μόνο 2-3 κουταλίτσες και τέλος, λογικό είναι, 2-3 κουταλίτσες είναι μερίδα πλήρης για αυτές τις ηλικίες. 

Αυτό ακριβώς λέω. Δεν δείχνει καθόλου να πονάει. Γελάει μόλις τον βάλω να ακουμπήσουν τα ποδαράκια του στο πάτωμα! Κ εχθές το μεσημέρι όταν έβαλα παιδικά τραγούδια έκατσα στα γόνατα μου κ χτυπούσα παλαμάκια κ χόρευα ο άντρας μου τον έβαλε στο πάτωμα κ άρχισε να χτυπάει τα ποδαράκια του κ να χαίρεται να γελάει.. ήταν λες κ χόρευε! 

Χθες πάντως έφαγε. Όρθιος χωρίς κλάματα.

Θα δω πως θα πάει σήμερα(θα τον βάλω στο καρεκλάκι να φάει κ όχι όρθιος) εάν δω ότι το παιδί κλαίει κ στα 3 γεύματα θα τον παω αύριο στο γιατρό. Φοβάμαι μήπως κάνω λάθος. Τι να πω να είμαι τόσο λάθος;;; μπορεί από την χαρά μου που τον βλέπω με λαχτάρα να θέλει να είναι όρθιος. Η χαρά μου που θέλει να περπατησει να είμαι λάθος κ το παιδι να πονάει;;; θα πέσω από τα σύννεφα έτσι κ έχει κάτι το παιδί κ εγώ κοιμάμαι όρθια!

 

Και Με το φαγητό δεν ξέρω τι να κανω. Σήμερα θα άρχιζε κάτι καινούριο αλλά θα μείνω στα ίδια. Θα κάνω πατάτα καρότο κολοκύθι σούπα κ βανίλια κρεμα το απόγευμα. Από βδομάδα βλέπουμε. Θα αργώ να προσθέτω κάτι καινούργιο.

Κ κάτι ακόμη κρέας δίνεται καθημερινά; κ τι κρέας; υπάρχουν μέρες που πρέπει να τρωει μόνο λαδερά;

Ο γιατρός μου είπε να συνεχίσω στο φαγητό να βάζω κρέας. 4-5 μέρες μοσχάρι 2-3 μέρες χωρίς κ μετά 4-5 μέρες κοτόπουλο κ μετά 2-3 μέρες χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Αφου γελαει δ νομιζω να ποναει

Κ αφου το θελει κρατατε τον ορθιο,οχι πολυ ωρα κ κουραζεται.ταιζε τον στο παρκο,λιγο καθιστο λιγο ορθιο

Νομιζω η κρεμα βανιλια δ προσφερει κτ,κ εχω ενσταση στις χυλοπιτες λογω αυγου.υπαρχουν αλλες επιλογες.βρωμη,κινοα,κεχρι,φαγοπυρο,σιμιγδαλι,τραχανας κ λαχανικων αλλα κ γαλατενιο

Εμεις τρωμε 2κοκκινο κρεας,2λευκο,2χωρις κρεας κ ξανα απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

διαβασε και αυτο μηπως σε βοηθησει..!!!! http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/ενδεικτικό-σχέδιο-εισαγωγής-στερεών/  

εμεις σου ειπαμε οτι ειναι πολλα τα γευματα που δινεις και μεγαλες ποσοτησες για την ηλικια του... δε σου ειπαμε να μη βαλεις κατι καινουργιο στη διατροφη του παιδιου απο τα γευματα που ιδη τρωει... ανετα μπορεις να του προσθεσεις και ενα καινουργιο λαχανικο ή ενα καινουργιο φρουτο εποχης.. (οχι και τα δυο την ιδια μερα ) εχουμε τοσο ωραια καλοκαιρινα φρουτα και λαχανικα..!!!! συμφωνω οι κρεμες τυπου ριζαλευρου δεν εχουν να προσφερουν κατι στο παιδι...!!! πολλοι ωραιες κρεμουλες μπορεις να κανεις και με βρωμη.....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

διαβασε και αυτο μηπως σε βοηθησει..!!!! http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/ενδεικτικό-σχέδιο-εισαγωγής-στερεών/  

εμεις σου ειπαμε οτι ειναι πολλα τα γευματα που δινεις και μεγαλες ποσοτησες για την ηλικια του... δε σου ειπαμε να μη βαλεις κατι καινουργιο στη διατροφη του παιδιου απο τα γευματα που ιδη τρωει... ανετα μπορεις να του προσθεσεις και ενα καινουργιο λαχανικο ή ενα καινουργιο φρουτο εποχης.. (οχι και τα δυο την ιδια μερα ) εχουμε τοσο ωραια καλοκαιρινα φρουτα και λαχανικα..!!!! συμφωνω οι κρεμες τυπου ριζαλευρου δεν εχουν να προσφερουν κατι στο παιδι...!!! πολλοι ωραιες κρεμουλες μπορεις να κανεις και με βρωμη.....

Πάρα πολύ ωραίος πίνακας. Πραγματικά ενδιαφέρον κ σίγουρα θα με βοηθήσει!

Όσο για τα γευματα, τώρα τα βάλαμε τι να κάνω; να ξανά δώσω γαλα; δεν μπορώ να το κάνω. Απλά θα προσπαθήσω από εδώ κ πέρα ότι νέο μπαίνει να διαρκέσει καμιά μέρα παραπάνω γιατί έτσι όπως το πάμε εμείς θα φάμε αυγό κ ψάρι πριν της ώρας του! ! ! ! !

Όσο για της ποσότητες.. Κ πάλι τι να κάνω;;; το παιδί τρώει άνετα σχεδόν πάντα 200γρ.(μεσημεριανό. Φρούτα μπορεί να φάει κ λιγότερο κ κρεμα τον δίνω εγώ επίτηδες λιγότερο για να πίνει 200ml γαλα. Αν του δώσω 200γρ κρεμα την τρώει άνετα αλλά μετά δεν πίνει γαλα). Τα τον σταματάω ενώ το παιδί ανοίγει το στόμα κ περιμένει;;; 

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει μην τον σταματας.αφου τρωει.εισαι πολυ τυχερη.κ βολικος στον υπνο κ φαγανουλης.να τον χαιρεσαι.παντως να προσθετεις καινουρια φρουτα κ λαχανικα.κ οταν σας δωσει το οκ δημητριακα,ρυζι,ζυμαρικα

Link to comment
Share on other sites

Στον έστειλα για να τον κοιτάς κ να έχεις μία εικόνα ώστε να μη προβληματιζεσε τόσο πολύ τι πρέπει να δώσεις στο παιδί έχω καταλάβει πως το άγχος που έχεις σε αποσυντονιζει και δε ξέρεις πως να λειτουργήσεις και επειδή έχεις ένα πρόγραμμα στο μυαλό σου προσπαθείς να το ακολουθείς αυτό κατά κανόνα ..!! Αυτό που θέλω να σου πω ως συμβουλή άσε το μικρό σου να σου δείξει τα σημάδια πεινας του μη προσπαθείς να του το δώσεις επειδή ξέρεις ότι θα τα φάει... Δείχνει παιδάκι που δεχετε εύκολα το φαγητό  όπως δεχετε κ το λιγότερο φαγακι εύκολα ( όπως λες με το απογευματινό γεύμα ότι του δίνεις ποιο λιγο για να πιει το γάλα του το βράδυ..,) όταν βλέπεις ότι γκρινιάζει επειδή πχ το έχεις στο καρέκλακι διέκοψε το φαγητό μη του προσφέρεις αλο περίμενε να δεις τι θέλει να κάνει αν θέλει να σταθεί όρθιος αν θέλει να παίξει αν κοιτάει το τραπεζάκι του επειδή θέλει να φάει μη σε πιάνει πανικός όπως δείχνει το παιδάκι σου μία χαρά είναι μην είσαι με ένα κουτάλι στο χέρι εκείνη την ώρα σου δείχνει με τον τρόπο του τι θέλει.

!! Είναι πολύ βασικό από μωρά τα παιδιά να μπορούν να επιλέγουν ποτέ θέλουν να φάνε γιατί αυτό τα βοηθάει στο μέλλον να μη μαθουνε να τρώνε μηχανικά οπότε βλέπουν φαγητό μπροστά τους ...! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Πάρα πολύ ωραίος πίνακας. Πραγματικά ενδιαφέρον κ σίγουρα θα με βοηθήσει!

Όσο για τα γευματα, τώρα τα βάλαμε τι να κάνω; να ξανά δώσω γαλα; δεν μπορώ να το κάνω. Απλά θα προσπαθήσω από εδώ κ πέρα ότι νέο μπαίνει να διαρκέσει καμιά μέρα παραπάνω γιατί έτσι όπως το πάμε εμείς θα φάμε αυγό κ ψάρι πριν της ώρας του! ! ! ! !

Όσο για της ποσότητες.. Κ πάλι τι να κάνω;;; το παιδί τρώει άνετα σχεδόν πάντα 200γρ.(μεσημεριανό. Φρούτα μπορεί να φάει κ λιγότερο κ κρεμα τον δίνω εγώ επίτηδες λιγότερο για να πίνει 200ml γαλα. Αν του δώσω 200γρ κρεμα την τρώει άνετα αλλά μετά δεν πίνει γαλα). Τα τον σταματάω ενώ το παιδί ανοίγει το στόμα κ περιμένει;;; 

200 ml στερεα και μετα και 200 ml γαλα καπακι ή σε άλλο γεύμα; Να θυμάσαι πάντως ότι το μωρό σου έχει στομάχι όσο η μπουνίτσα του. Επίσης να θυμάσαι ότι το στμάχι όταν "ζορίζουμε" τα μικρά παιδιά ξεχειλώνει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

200 ml στερεα και μετα και 200 ml γαλα καπακι ή σε άλλο γεύμα; Να θυμάσαι πάντως ότι το μωρό σου έχει στομάχι όσο η μπουνίτσα του. Επίσης να θυμάσαι ότι το στμάχι όταν "ζορίζουμε" τα μικρά παιδιά ξεχειλώνει.

200γρ κρεμα 17:30-18:00 κ γαλα 21:00

 

Δεν τον ζορίζω.

Σήμερα φρούτα έφαγε 50 γρ.

Δεν τον πίεσα να φάει άλλο. Δεν είναι πάντα κ για εμένα εύκολα. Τώρα τελευταία δεν τρώει πολύ φρούτα με αποκορύφωμα σήμερα μόνο50γρ 

Ενώ έτρωγε κ τα φρούτα έχει περίπου 10 μέρες δεν τα τρώει. Προσπάθησα να α φέρω ένα ένα τα φρούτα μήπως βρω τι δεν του αρέσει αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν μπορεί όλα να μην του αρέσουν(μπανάνα αχλάδι μήλο πορτοκάλι) μάλλον θα πρέπει να κάνω άλλους συνδυασμούς.

13 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Οχι ενταξει μην τον σταματας.αφου τρωει.εισαι πολυ τυχερη.κ βολικος στον υπνο κ φαγανουλης.να τον χαιρεσαι.παντως να προσθετεις καινουρια φρουτα κ λαχανικα.κ οταν σας δωσει το οκ δημητριακα,ρυζι,ζυμαρικα

Έχω πάρει το ο.κ

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , λιλουμ είπε:

200γρ κρεμα 17:30-18:00 κ γαλα 21:00

 

Δεν τον ζορίζω.

Σήμερα φρούτα έφαγε 50 γρ.

Δεν τον πίεσα να φάει άλλο. Δεν είναι πάντα κ για εμένα εύκολα. Τώρα τελευταία δεν τρώει πολύ φρούτα με αποκορύφωμα σήμερα μόνο50γρ 

Ενώ έτρωγε κ τα φρούτα έχει περίπου 10 μέρες δεν τα τρώει. Προσπάθησα να α φέρω ένα ένα τα φρούτα μήπως βρω τι δεν του αρέσει αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν μπορεί όλα να μην του αρέσουν(μπανάνα αχλάδι μήλο πορτοκάλι) μάλλον θα πρέπει να κάνω άλλους συνδυασμούς.

Έχω πάρει το ο.κ

 

50 γρ για τόσο μικρό μωράκι ακούγεται το φυσιολογικό. Δίνε πρώτα γάλα, και μετα τα στερεά. Δίνε λιγότερο γάλα, ασφαλώς. Θυμάμαι είχα κάτι μικρούτσικα μπωλάκια σε αυτές τις ηλικίες που έπαιρναν κάτι σαν 150 ml και τα έδινα συνήθως γεμάτα μέχρι τη μέση στο πρώτο μου μωρό που ξεκίνησα "παραδοσιακα" με πουρέδες. Στα επόμενα που έδινα τα φρούτα λιωμένα με πηρούνι ή σε κομματάκια, δε νομίζω να έτρωγαν πάνω από κάτι σαν μισό αχλάδι ή μία τοσοδούλικη φλίδα πεπόνι τόσο μικρά.

Γενικά τα μωρά θέλουν πολύ καιρό να συνηθίσουν ένα φαγητό και μετά πολλές φορές θα κάνουν "νάζια". Εσύ συνεχίζεις να προσφέρεις, χωρίς να επιμένεις ως προς τις ποσότητες. Μπορεί να προσφέρεις και 10 και 20 μέρες κάτι και απλά να τρώει μία κουταλίτσα ή να σου το φτυνει, δεν είναι περίεργο. Το λογικό παντως είναι να δίνεις εποχιακά φρούτα, έχει όλο το χειμώνα να τρώει μήλα και πορτοκάλια και μπανάνες, τώρα είναι η περίοδος για ροδάκινα, πεπόνια, σταφύλια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

50 γρ για τόσο μικρό μωράκι ακούγεται το φυσιολογικό. Δίνε πρώτα γάλα, και μετα τα στερεά. Δίνε λιγότερο γάλα, ασφαλώς. Θυμάμαι είχα κάτι μικρούτσικα μπωλάκια σε αυτές τις ηλικίες που έπαιρναν κάτι σαν 150 ml και τα έδινα συνήθως γεμάτα μέχρι τη μέση στο πρώτο μου μωρό που ξεκίνησα "παραδοσιακα" με πουρέδες. Στα επόμενα που έδινα τα φρούτα λιωμένα με πηρούνι ή σε κομματάκια, δε νομίζω να έτρωγαν πάνω από κάτι σαν μισό αχλάδι ή μία τοσοδούλικη φλίδα πεπόνι τόσο μικρά.

Γενικά τα μωρά θέλουν πολύ καιρό να συνηθίσουν ένα φαγητό και μετά πολλές φορές θα κάνουν "νάζια". Εσύ συνεχίζεις να προσφέρεις, χωρίς να επιμένεις ως προς τις ποσότητες. Μπορεί να προσφέρεις και 10 και 20 μέρες κάτι και απλά να τρώει μία κουταλίτσα ή να σου το φτυνει, δεν είναι περίεργο. Το λογικό παντως είναι να δίνεις εποχιακά φρούτα, έχει όλο το χειμώνα να τρώει μήλα και πορτοκάλια και μπανάνες, τώρα είναι η περίοδος για ροδάκινα, πεπόνια, σταφύλια κλπ. 

Θα δοκιμάσω πεπόνι που έχω. Απλά εγώ στεναχωτηθηκα γιατί τα έτρωγε. Κ επειδή κ εγώ δεν τρώω καθόλου φρούτα φοβάμαι μη το πήρε από εμένα! 

 

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...