Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ- ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Καλημέρα! Είμαι νέα στο φόρουμ! Την Παρασκευή θα μπω στο 2ο μήνα!! Είναι η πρώτη φορά και δεν έχω ιδέα!!!!Διάβασα πολλά πράγματα σ' αυτη την ιστοσελίδα, με ηρέμησαν και μου ανοιξαν τα μάτια. Ψάχνω για γυναικολόγο, συγκεκριμένα γυναίκα..Διάβασα για τη Βάτση και σκέφτομαι να την επισκεφτώ..Απλά επειδή είμαι άπειρη θέλω γιατρό άνθρωπο που θα είναι συνέχεια δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια της κύησης και μετά!

Μήπως έχει ακούσει κανείς για τη Λιόλιου ή τον Κατσίνη? Στην πρώτη πηγαίνω, αλλα δε μου εμπνεέι σιγουριά..Με έστειλε σε εξωτερικό εργαστήριο (απ' το φορουμ έμαθα ότι συνεργαζεται το εργαστηριο αυτο με το Γενεσις, όπου και η ιδια ξεγεννα στο Γενεσις) να κάνω τις πρώτες εξετάσεις. Μου ειχε πει περιπου στα 150Ε. Τελικα στο εργαστηριο μου ειπαν για 300!!!!!! Φρίκαρα!!! Δεν ξέρω τι να κάνω, γιατι ειναι πολλά χρήματα. Γνωρίζει κανεις αν μπορώ να παρω καποιό ποσό από το ΙΚΑ?Γενικά μπορεί κάποια κοπέλα να με κατευθύνει με το θέμα των εξετάσεων?Είναι δύσκολο να πληρώνουμε τέτοια ποσά κάθε φορά που θα χρειάζονται εξετάσεις! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

 

Αν είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο 184 και να κλείσεις ραντεβού στο πλησιέστερο "Κέντρο Προστασίας Μητέρας και Παιδιού" του ΙΚΑ, όπου πηγαίνεις με το χαρτί του γιατρού σου και ο γιατρός εκεί σου γράφει παραπεμπτικό και κάνεις τις εξετάσεις στο μικροβιολογικό του ΙΚΑ, χωρίς να πληρώσεις τίποτε. Το πόσο συνεργάσιμος θα είναι ο γιατρός του ΙΚΑ, για να γράψει όλες τις εξετάσεις του ιδιώτη, όσο και το πόσο εμπιστεύεσαι τα αποτελέσματα που θα σου δώσει το ΙΚΑ, είναι άλλο θέμα :D

 

Ακόμη όμως και τις βασικές εξετάσεις να σου γράψει, μειώνεται κάπως το κόστος, αν κάνεις τις υπόλοιπες σε ιδιωτικό εργαστήριο.

 

Κάποιες εξετάσεις δεν δικαιολογούνται από το ΙΚΑ (δεν θυμάμαι ποιες), στην περίπτωση εκείνη, ίσως μπορέσεις να πάρεις ελάχιστα χρήματα πίσω, με αίτηση στο ΙΚΑ. (Μια σκέψη είναι όμως ότι ίσως συμφέρει να τα βάλεις στα ιατρικά έξοδα στη φορολογική δήλωση, παρά να πάρεις τα ψίχουλα του ΙΚΑ).

 

Από διαδικαστικής πλευράς, όταν σου δίνει το παραπεμπτικό ο γιατρός του ΙΚΑ, κλείνεις εκ νέου ραντεβού για το μικροβιολογικό (αν και σε μερικές περιπτώσεις δεν το ζητάνε, θα ρωτήσεις). Σε συμφέρει να κλείσεις το πρώτο ραντεβού στο γιατρό για το παραπεμπτικό πολύ νωρίς το πρωί, ώστε να προλάβεις να δώσεις την ίδια μέρα ούρα και αίμα. (αν και πάλι μπορεί να απαιτήσουν ραντεβού, είναι με τις μέρες τους το πόσο τυπικοί είναι).

 

Ανάλογη διαδικασία μπορείς να κάνεις σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο, αν είναι συμβεβλημένο με το 1535 ( http://1535.com.gr/ )

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κ απο εμενα! Ειμαι καινουρια στο φορουμ.. μολις χθες ειχα τα ευχαριστα νεα.. ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδι!!!!

Υπαρχει καποιος καλος γυναικολογος να μου προτεινετε?

Ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Emilibra[/b]] Αρχικό μήνυμα απο Emilibra viewpost.gif

Καλησπερα καλως σας βρηκα!Ειμαι καινουρια και θα ηθελα να σας ρωτησω για καποιους γιατρους.Ειμαι 5 εβδομαδων και πηγα πρωτη φορα στον κ.Βοσνακη πολυ καλος,ευγενικος αλλα δεν ξερω τιποτα περισσοτερο δηλαδη για προηγουμενους τοκετους μιας και καμια γνωστη δεν εχει παει σε αυτον.Επειδη ψαχνομαι και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον κ.Γκριμπιζη μηπως γνωριζετε αν ειναι σε καποιο ΙΚΑ?Ο δικος μου δεν ειναι αν και αρχη δυσκολευομαι με τις εξετασεις που πρεπει να γινουν στο ΙΚΑ.Τις προαλλες πηγα στο ΙΚΑ Ευοσμου ηταν ενας Ζελλιος (αντικαθιστουσε τον γιατρο που ειναι σε αυτο το τμημα και ενω μπορουσε να μου γραψει εξετασεις για τον θυρεοειδη,εχω ψυχρους οζους,προβλημα με την Tsh,ταχυκαρδιες και τσιμπηματα στην καρδια λογω του θυρεοειδη μoυ ειπε να κλεισω σε ενδοκρινολογο ενω ο ενδοκρινολογος μου(δεν ειναι στο ΙΚΑ) μου ειπε οτι επειγει!Ηταν αγενεστατος ισως επειδη δεν παω σε αυτον γιατι ξερω απο γνωστες μου οτι εγραφε τα παντα οτι χρειαζονταν και χωρις να εχουν κανενα προβλημα τους εγραψε αδεια.Εχω ακουσει τα χειροτερα για αυτον σε πολλες περιπτωσεις.Τουλαχιστον να μπορω να κανω τις εξετασεις μου και να μπορει ο γιατρος μου να μου γραψει αργοτερα αδεια.Συγνωμη αν σας κουρασα θελω να ρωτησω κατι τελευταιο οτιδηποτε καλο ή κακο γνωριζετε για τους Καραμπινα,Κοτανιδη οι οποιοι ειναι στο ΙΚΑ και για τον Αθανατο αν και δεν ανηκει σε ΙΚΑ.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Εμένα με παρακολούθησε και με ξεγέννησε ο Αθάνατος και εμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Στο νοσοκομείο αφότου γέννησα ερχόταν κάθε μέρα να με δει και όταν γύρισα σπίτι με πήρε τηλ να δει πως τα πάω με το μωρο. Μου έκανε πολυ εντύπωση καθώς δεν είχα ξανακούσει κάτι παρόμοιο, ούτε ειδα κανέναν άλλο γιατρο να έρχεται στο δωμάτιο για τις υπόλοιπες κοπέλες (πέραν της τυπικής μιας φοράς). Γενικά είναι πολύ χαλαρός, κατά των φαρμάκων και σου τα εξηγεί όλα.:-P

Link to comment
Share on other sites

πολυ ευχαριστα τα νεα σου.σου σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη.οσο για το θεμα γιατρου που ειναι πολυ σημαντικο εχω να σου προτεινω το Μπυρο.συνεχως κοντα σου σαν γιατρο και σαν ανθρωπος

εχω ακουσει γιαυτον ,στειλε μου τα στοιχεια του

ειναι τοσο καλος οσο λενe;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ακουσει γιαυτον ,στειλε μου τα στοιχεια του

ειναι τοσο καλος οσο λενe;

Ειναι οντως πολυ καλος και γω εκει πηγαινω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.λεμε σε λιγο καιρο να ξεκινησουμε προσπαθειες για το δευτερο,ευχομαι να σταθουμε τυχαιροι οπως και στο πρωτο και να συλλαβω ευκολα.

SHjup3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.

ηθελα να σας ρωτησω μου εχουν συστησει τον ξενιδη στη σταυρουπολη.

τον ξερει καμία? ειναι καλος?

περιμενω απαντηση σας.

48789824.pngΕίμαι μία νεραιδούλα και θα φουσκώσω όλες τις κοιλίτσες!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσαρες μου .οπως βλεπετε ειμαι μες την τρελη χαρα .καταρχας να ευχαριστησω την litsa79 για τον καταπληκτικο γιατρο που μου συστησε.και τωρα στα δικα μας.πηγα στο γιατρο και ειδα το σπορακι μου,μια τοσο δα μικρη κουκιδα ποσο ευτυχησμενη μπορει να σε κανει.πεταω στα συνεφα.καλα ο γιατρος οντως πολυ καλος,αναλυτικος,μου εδωσε φωτο και το 1 μας dvd.50 λεπτα η εξεταση και μου πηρε μονο 40ε.σε 1 εβδομαδα θα παω για να ακουσουμε την καρδουλα γιατι τωρα ειναι πολυ μικρουλη.ανυπομονω να ερθει αυτη η στιγμη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας κοριτσαρες μου .οπως βλεπετε ειμαι μες την τρελη χαρα .καταρχας να ευχαριστησω την litsa79 για τον καταπληκτικο γιατρο που μου συστησε.και τωρα στα δικα μας.πηγα στο γιατρο και ειδα το σπορακι μου,μια τοσο δα μικρη κουκιδα ποσο ευτυχησμενη μπορει να σε κανει.πεταω στα συνεφα.καλα ο γιατρος οντως πολυ καλος,αναλυτικος,μου εδωσε φωτο και το 1 μας dvd.50 λεπτα η εξεταση και μου πηρε μονο 40ε.σε 1 εβδομαδα θα παω για να ακουσουμε την καρδουλα γιατι τωρα ειναι πολυ μικρουλη.ανυπομονω να ερθει αυτη η στιγμη

 

 

ποιος ειναι ο γιατρος σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια είμαι καινούργια και θα ήθελα να πώ ότι έχω γυναικολόγο ττον Σόρτση Ανδρέα ,Μητροπόλεως 105.Εχει μετεκπαιδευτει στο Λονδίνο.Τι να πώ γιαυτόν τον άνθρωπο έκανα δύο παιδιά το 2007 και 2009 μου πήρα τα ίδια λεφτά με φ.τοκετόωόπως και στην νύφη μου που γέννησε το 2006 με κτ.Και μια γνωστή πήγε που είχε πρόβλημα με ζάχαρο και ινσουλίνες και έχει και μωράκι.Δεν έπερνε πάντα χρήματα στην επίσκεψη,και τα χρήματα που πήρε στην γέννα ήταν πολύ λιγότερα από αυτά που ακούω από άλλους.Είναι άνθρωπος και καθόλου φιλοχρήματος.Μόλις τον έπερνα τηλ καταλάβενε ποια είμαι και με έλεγε με το όνομά μου χωρίς να του πω ποια είμαι,όποτε πήγενα και πάω στο ιατρείο του πάντα έχει κόσμο.Με έπερνε ο ίδιος τηλ να μου πεί τα αποτελέσματα των εξετάσεων(ποιος γιατρός το κάνει αυτό).Ηταν δύπλα μου σε ότι ήθελα,αισθάνομαι ότι μου τον έστειλε ο Θεός δεν θα τον άλλαζα με τίποτα.Χαμογελαστός με τα αστεία του σε κάνει να νιώθεις άνετα.Είναι και στο ικα αμπελοκήπων οπότε τις εξετάσεις τις έκανα εκεί.Κάθε μήνα γενικές και ούρων εξετάσεις είναι πολύ προσεκτικός με αυτά τα πράγματα.Στο πρώτο μου παιδί με περίμενε από τις 12 το βράδυ και γέννησα 11,30 το πρωί φυσιολογικά και στο δεύτερο από τις 12.30μμ και γ΄εννησα στις 5,30πμ φυσιολογικά.Αυτόσ με έραψε(γιατί ακούω και τέρατα) δεν με παράτησε μετά την γέννα.Έγραψα πολλά αλλά άξηζε τον κόπο.;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουρια στην παρεα αλλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου ειμαι συχνη επισκεπτρια.Ο δικος μου γιατρος ειναι ο κ.Σορτσης Ανδρεας ειναι καταπληκτικος γιατρος και ανθρωπος. Απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου με παρακολουθει, μου εδωσε καποιες εξετασεις αιματος να κανω απο το 1ο ραντεβου που ειχα μαζι του.Στις οποιες και μου βρηκε θρομβοφυλη πραγμα που ευθυνονταν για την 1η μου παλυνδρομη εγκυμοσυνη (πραγμα που δ του ειχα πει) που η προηγουμενη γυναικολογος μου (γνωστη εδω μεσα) εκτος του οτι δ μου ειπε να κανω την συγκεκριμενη εξεταση επειτα δ μου ελεγε οσες φορες κ αν ρωτησα σε τι οφειλονταν η παλυνδρομη. Ειναι καταπληκτικος και ειναι στο γενεσις, Διαβαλκανικο αλλα και στη Βιοκλινικη ακριβως απεναντι απο το ιατριο του, οσες φορες κ αν του τηλεφωνησα για ραντεβου παντα με εκλεινε την ιδια μερα που μιλουσα μαζι του. Για οσες μανουλες ψαχνουν καποιο καλο γιατρο κ ανθρωπο τον συστηνω ανεπιφυλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα! Ειμαι καινουρια στο φορουμ.. μολις χθες ειχα τα ευχαριστα νεα.. ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδι!!!!

Υπαρχει καποιος καλος γυναικολογος να μου προτεινετε?

Ευχαριστω!!!!!!

βεβαιως και ειναι ο παπαχατζοπουλοσ στεργιος (ιατρειο στην καμαρα).απολυτα συγκεντρομενοσ ,χωρισ μπλα μπλα. καλη επιτυχια:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να παρακαλέσω αν κάποια/ος ξέρει πού μπορώ να βρω βιογραφικά του Ζεπειρίδη και του Κοτανίδη. Και του Κωνσταντινίδη. Ψάχνω στο ίντερνετ και δε βρίσκω. Δεν ξέρω άλλο τρόπο (να πάρω τις γραμματείς τους να μου στείλουν; Αστείο μου φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και ειναι ο παπαχατζοπουλοσ στεργιος (ιατρειο στην καμαρα).απολυτα συγκεντρομενοσ ,χωρισ μπλα μπλα. καλη επιτυχια:-P

πολλες φορες τον εχω συστησει εδω μεσα εγω εμεινα απολυτα ικανοποιημενη εξαλλου αν δεν εμενα δεν θα ταξιδευα μονο και μονο για να με εξετασει και πολυ καλος στο τοκετο (καισαρικη) και επαπειλουμενη εγκυμοσυνη........

Link to comment
Share on other sites

Κ

Θα ήθελα να παρακαλέσω αν κάποια/ος ξέρει πού μπορώ να βρω βιογραφικά του Ζεπειρίδη και του Κοτανίδη. Και του Κωνσταντινίδη. Ψάχνω στο ίντερνετ και δε βρίσκω. Δεν ξέρω άλλο τρόπο (να πάρω τις γραμματείς τους να μου στείλουν; Αστείο μου φαίνεται).

 

Τον Ζεπειρίδη τον έχω εγώ.Αν ψάξεις μέσα στο φόρουμ πιθανόν να βρεις πληροφορίες.Επίσης είναι γιατρός στο Παπαγεωργίου και λέκτωρας στο αριστοτέλειο, οπότε ίσως βρεις κάτι στα αντίστοιχα σάιτ.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στις ιστοσελίδες του ΑΠΘ και του Παπαγεωργίου, δυστυχώς δεν έχει άλλες πληροφορίες.

Επίσης, επειδή το γυναικολογικό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή δεν είναι θέμα εγκυμοσύνης, είναι καλός και για άλλα ή είναι πολύ εξειδικευμένος σε εγκυμοσύνες;

Η ερώτησή μου ισχύει και για τους άλλους δύο που ανέφερα (Κοτανίδη, Κωνσταντινίδη), όπως και η απορία περί σπουδών (τόπος, έτη κτλ) και άλλης εμπειρίας και εξειδίκευσης. (Ή έστω μια ηλικία).

(Ξέχασα να πω, έχω διαβάσει όλο το θέμα, όπως και άλλα του φόρουμ, τώρα αν μου ξέφυγε κάτι...)

Link to comment
Share on other sites

Πήγενε στον Κοτανίδη, και γω είχα ένα πρόβλημα εκτος εγκυμοσύνης και το βρήκε και με γιατρεψε. Τώρα αν θες το βιογραφικο του, πήγενε στο ιατρειο του να δεις τα διπλώματα του.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήγενε στον Κοτανίδη, και γω είχα ένα πρόβλημα εκτος εγκυμοσύνης και το βρήκε και με γιατρεψε. Τώρα αν θες το βιογραφικο του, πήγενε στο ιατρειο του να δεις τα διπλώματα του.

 

Συμφωνώ.Μπορείς να πας στο γιατρό που θέλεις, σε κάποιον από αυτούς και να τους ζητήσεις τα πτυχία τους.Κι εγώ στο Ζεπειρίδη πήγαινα και εκτός εγκυμοσύνης, και φίλες μου με προβλήματα κι ήταν οκ.

 

Απλά, καλό είναι να θυμόμαστε ότι μπορεί να υπάρχουν γιατροί με άπειρα πτυχία και 0 οξυδέρκεια και ανθρωπιά και το αντίθετο.Αυτό καλό είναι να μην το ξεχνάμε.Σε όλες τις δουλειές συμβαίνει αυτό.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα ονόματα που πετάτε δεν έχουν πολύ νόημα και σίγουρα όχι τα ποστ τύπου "τέελειοοοςς!" ή "χάλια χάλια χάλια". Πείτε μερικές λεπτομέρειες (ιδανικά το τι τον χρειαστήκατε μέσες άκρες και το τι θεωρείτε καλό σε έναν γυναικολόγο - πχ εμένα το να είναι καλός άνθρωπος δε μου αρκεί και δε με ενδιαφέρει καθόλου το να έχει χιούμορ) για να κρίνουμε κι εμείς, είναι τόσο υποκειμενικό. Και αν θέλετε να αποφύγετε δυσφήμιση ή διαφήμιση, το χειρότερο είναι να πετάτε σχόλια και μετά "τα υπόλοιπα σε πμ". Πείτε κανονικά ή μη λέτε καθόλου.

Θα ήθελα να παρακαλέσω αν κάποια/ος ξέρει πού μπορώ να βρω βιογραφικά του Ζεπειρίδη και του Κοτανίδη. Και του Κωνσταντινίδη. Ψάχνω στο ίντερνετ και δε βρίσκω. Δεν ξέρω άλλο τρόπο (να πάρω τις γραμματείς τους να μου στείλουν; Αστείο μου φαίνεται).

για τον κοτανιδη θα πω κι εγω καλα λογια αν και δεν τον ξερω στις γεννες του σε προσωπικο επιπεδο.παντος ειναι ανθρωπος.φιλη μου ομως εινια τοσο προσωπικο το θεμα του γιατρου που ακομη και 100βιογραφικα καποιου να σου ποσταρω και τα καλυτερα να σου πω εσενα μπορει να μην σου κανει κλικ.μου τυχε με τον 1ο μου γιατρο και δυο φιλες η μια απο αυτες κουμπαρα εγω εβαζα το χερι μου στην φωτια αυτη ουτε να τον ξαναδει.γι αυτο ακου απλα γνωμες και κανε την προσωπικη σου ερευνα.φιλικα!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! ειμαι νεα στο φορουμ σας διαβαζω καιρο και με εχετε βοηθησει πολλες φορες! μηπως ξερει καμια καποιον ΧΑΤΧΗΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ εχει ιατρειο στην εγνατια και νομιζω ειναι και στο γενεσσις.

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες τον εχω συστησει εδω μεσα εγω εμεινα απολυτα ικανοποιημενη εξαλλου αν δεν εμενα δεν θα ταξιδευα μονο και μονο για να με εξετασει και πολυ καλος στο τοκετο (καισαρικη) και επαπειλουμενη εγκυμοσυνη........

 

ειναι αστερι σε πολλα θεματα! ειχα περασει τοσο και τελικα τα καταφεραμε και ο τοκετος μου ηταν φυσιολογικος και τον απολαυσα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα την αυχενικη μου την εκανε ο γιατρος μου.Ουτε χρηματα εδωσα , ουτε ταλαιπωρηθηκα.Εχω τον Ηλια τον Κατσικη ο οποιος δεν παιρνει χρηματα για επισκεψεις ετσι κι αλλιως στην εγκυμοσυνη.Πληρωνετε μοναχα για τον τοκετο.Για τον Αθανασιαδη εχω ακουσει τα καλυτερα σαν γιατρος αλλα εχει πολυ κοσμο και παιζει να μην στην κανει καν αυτος αλλα καποιος βοηθος.

 

 

 

hlias katsikis dagwto!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...