Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα. Ειμαι λιγο προβληματισμενη. Πρωτον αιμορραγια ειχατε μετα την λαπαροσκοπηση; Φανταζομαι ναι αλλα για ποσες μερες; Εγω ειχα λιγο τις 2 μερες αλλα απο χθες (που ηταν να μου ερθει και περιοδος ειναι περισσοτερο).... Και δευτερον με εχει προβληματισει που δεν εχω παει ακομα τουαλετα (για το νουμερο 2 ξερετε). Φυσικα αν οχι αυριο θα παρω και τον γιατρο :( ευτυχως ο πονος και η βραχναδα περασαν

 

Ακριβώς το ίδιο συναιβει και σε μένα δυο μερες μετα την επέμβαση λιγο αίματακι και τις δυο επόμενες πολυ αίμα. Την επέμβαση τη εκανα 10η μερα του κυκλου επομένως δεν ηταν περίοδος. Ηταν αναμενόμενο μου ειπε ο γιατρός.

Για την τουαλέτα που έδωσαν 4 χάπια να παρω απο την κλινική, που μαλακώνουν τα κακά για να μην εχω καθόλου ενόχληση. Να του το πεις αυτό, πως σε άφησε ετσι μετα απο χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλημερα. Ειμαι λιγο προβληματισμενη. Πρωτον αιμορραγια ειχατε μετα την λαπαροσκοπηση; Φανταζομαι ναι αλλα για ποσες μερες; Εγω ειχα λιγο τις 2 μερες αλλα απο χθες (που ηταν να μου ερθει και περιοδος ειναι περισσοτερο).... Και δευτερον με εχει προβληματισει που δεν εχω παει ακομα τουαλετα (για το νουμερο 2 ξερετε). Φυσικα αν οχι αυριο θα παρω και τον γιατρο :( ευτυχως ο πονος και η βραχναδα περασαν

 

Καλησπεραααα.. Αιμα ειχα λιγο για 4 ημερες... Εκανα και υστεροσκοπηση,οποτε ισως να οφειλονταν σε αυτο. Δεν ξερω, ο γιατρος παντως ειχε πει ειναι απολυτως φυσιολογικο.. Οσο για την τουαλετα πηγα την τεταρτη προς πεμπτη μερα,μονη μου, φυσιολογικα.. Χωρις χαπι δηλαδη... Περπατας? Το περπατημα θα βοηθησει πολυ την ενεργοποιηση του εντερου... Μην μενεις.σε ακινησια... ο πονος στο θωρακα και τους ωμους υποχωρησε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι κοριτσια! Χτες εκανα την υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση. Αν εξαιρεσεις τα ραμματα στον αφαλο που με τραβανε καλα πηγε κ η αρχικη βραχναδα υποχωρησε. Αιματακι ειπε ο γιατρος μπορει ν χω μεχρι κ μια βδομαδα μετα, ειναι φυσιολογικο. Τωρα στο αποτελεσμα... αλλιως τα ειδε σε σχεση με την σαλπιγγογραφια. Η αριστερη μια χαρα διαβατη, η δεξια κλειστη μεν αλλα συγχρονως διαπιστωσε ενδομητριωση 1ου βαθμου και ειπε θα αρχιαω προγεστερονη για 3 μηνες και ισως ξεβουλωσει μ αυτο και η δεξια; Δε το χω ψαξει αυτο το θεμα ακομα. Μετα απο 10 μερες που θα κοψω τα ραμματα το ξεκιναμε αυτο. Παντως αν δεν καναμε την επεμβαση δε θα τη βρισκαμε την ενδομητριωση, μαλλον αυτη μπλοκαρε το μπεμπε! Α και μου πε οτι και με μια σαλπιγγα μενεις εγγυος, ανεξαρτητα απο ποια ωοθηκη θα προελθει το ωαριο. Τελος τουαλετα ακομα δεν εχω παει αλλα μιας και ειχα αδειο εντερο χτες δε το θςωρω ανησυχητικο. Εν ολιγοις καλουτσικα νεα ειχα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες έκανα την πρώτη μου υστεροσκόπηση. Πριν 2 μήνες την πρώτη μου (χωρίς επιτυχία) εξωσωματική. Με νάρκωσαν και δεν κατάλαβα τίποτα!!! Είχα συμφύσεις, που από ό,τι διάβασα (και τα λίγα που κατάλαβα) εμπόδιζαν τη φυσιολογική σύλληψη, αλλά ίσως και την εμφύτευση. Την έκανα στο Πανεπιστημιακό στην Πάτρα και δεν μου στοίχισε τίποτα. Νομίζω ότι καλό είναι να επιστευόμαστε πότε πότε και τα δημόσια νοσοκομεία, ειιδικά αν είναι να εξοικονομούμε κάποια χρήματα. Εγώ και την εξωσωματική στο Αρεταίειο την έκανα. Έμεινα ευχαριστημενη από το γιατρό μου και το Σεπτέμβρη θα προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά των 2 κατεψυγμένων μου εκεί. Και πάλι αν δεν έχω θετικό αποτέλεσμα, εκεί θα προσπαθήσω το νέο γύρο ενέσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις χθες έκανα την πρώτη μου υστεροσκόπηση. Πριν 2 μήνες την πρώτη μου (χωρίς επιτυχία) εξωσωματική. Με νάρκωσαν και δεν κατάλαβα τίποτα!!! Είχα συμφύσεις, που από ό,τι διάβασα (και τα λίγα που κατάλαβα) εμπόδιζαν τη φυσιολογική σύλληψη, αλλά ίσως και την εμφύτευση. Την έκανα στο Πανεπιστημιακό στην Πάτρα και δεν μου στοίχισε τίποτα. Νομίζω ότι καλό είναι να επιστευόμαστε πότε πότε και τα δημόσια νοσοκομεία, ειιδικά αν είναι να εξοικονομούμε κάποια χρήματα. Εγώ και την εξωσωματική στο Αρεταίειο την έκανα. Έμεινα ευχαριστημενη από το γιατρό μου και το Σεπτέμβρη θα προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά των 2 κατεψυγμένων μου εκεί. Και πάλι αν δεν έχω θετικό αποτέλεσμα, εκεί θα προσπαθήσω το νέο γύρο ενέσεων.

 

Εισαι ευχαριστημενη δηλαδη απο το Αρεταιειο.Χαιρομαι που το ακουω γαιτι στα ιδιωτικα πρεπει να δωσουμε ενα σκασμο λεφτα.Με πιον γιατρο αν επιτρεπεται ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι κοριτσια! Χτες εκανα την υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση. Αν εξαιρεσεις τα ραμματα στον αφαλο που με τραβανε καλα πηγε κ η αρχικη βραχναδα υποχωρησε. Αιματακι ειπε ο γιατρος μπορει ν χω μεχρι κ μια βδομαδα μετα, ειναι φυσιολογικο. Τωρα στο αποτελεσμα... αλλιως τα ειδε σε σχεση με την σαλπιγγογραφια. Η αριστερη μια χαρα διαβατη, η δεξια κλειστη μεν αλλα συγχρονως διαπιστωσε ενδομητριωση 1ου βαθμου και ειπε θα αρχιαω προγεστερονη για 3 μηνες και ισως ξεβουλωσει μ αυτο και η δεξια; Δε το χω ψαξει αυτο το θεμα ακομα. Μετα απο 10 μερες που θα κοψω τα ραμματα το ξεκιναμε αυτο. Παντως αν δεν καναμε την επεμβαση δε θα τη βρισκαμε την ενδομητριωση, μαλλον αυτη μπλοκαρε το μπεμπε! Α και μου πε οτι και με μια σαλπιγγα μενεις εγγυος, ανεξαρτητα απο ποια ωοθηκη θα προελθει το ωαριο. Τελος τουαλετα ακομα δεν εχω παει αλλα μιας και ειχα αδειο εντερο χτες δε το θςωρω ανησυχητικο. Εν ολιγοις καλουτσικα νεα ειχα :wink:

 

 

Καλη αναρρωση! Η ενδομητριωση αποτελει παραγοντα υπογονιμοτητας! Ευχομαι ο,τι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ευχαριστημενη δηλαδη απο το Αρεταιειο.Χαιρομαι που το ακουω γαιτι στα ιδιωτικα πρεπει να δωσουμε ενα σκασμο λεφτα.Με πιον γιατρο αν επιτρεπεται ?

 

Δεν έχω εμπειρία από άλλο νοσοκομείο ή κέντρο. Αλλά, ναι... θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένη. Κοντεύω 44 και όμως κατάφερα να παράξω 5 ωοθηλάκια που όλα έδωσαν ωάρια, χωρίς να πάρω υπερβολικές μονάδες (πιστεύω). Έκανα Gonal 300 μονάδες και Merional 75 μονάδες για 10 μέρες και από την 5η μέρα μπήκε στο παιχνίδι και μία ενεσούλα Orgalutran. Γονιμοποιήθηκαν τα 4 ωάρια ( με μέτριο σπέρμα), βάλαμε τα 2 και έχουμε και 2 στην κατάψυξη. Ο γιατρός λέγεται Βάκας, είναι λιγομίλητος, αλλά νομίζω ότι ξέρει τί κάνει. Αλλά όπως είπα, δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Αν θες κάτι πιο ειδικό να ρωτήσεις, ευχαρίστως. Μπορείς να μου στείλεις και πμ

Link to comment
Share on other sites

πως το εκανα αυτο το έγραψα αρχικα σε αλλο ιδιο ποστ:roll:

 

 

επειτα απο μια υστεροσκοπηση τη Δευτερα ο γιατρος μου αφαιρεσε τρεις μικρους πολυποδες,,

αν καποια εχει κανει,,, μπορεις να πας θαλασσα;;;

γιατι βραζει σημερα η Αθηνα:lol:

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όπως σας είπα την Πέμπτη έκανα υστεροσκόπηση. Είναι φυσιολογικό που ακόμα σήμερα Σάββατο, όταν πάω τουαλέτα βλέπω αίμα, όταν σκουπίζομαι; Αρκετούτσικο. Το εσώρουχο λερώνει κι αυτό λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, όπως σας είπα την Πέμπτη έκανα υστεροσκόπηση. Είναι φυσιολογικό που ακόμα σήμερα Σάββατο, όταν πάω τουαλέτα βλέπω αίμα, όταν σκουπίζομαι; Αρκετούτσικο. Το εσώρουχο λερώνει κι αυτό λίγο.

 

αν ηταν επεμβατικη ναι ειναι φυσιολογικο!!!!

εμενα μου ειπε ο γιατρος οτι μεχρι και για 10μερες μπορεί να εχω λιγο αιμα

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ρωτήσω το γιατρό... δεν μπορώ να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου, ούτε να πάω για μπάνιο στη θάλασσα, 3 μέρες μετά την υστεροσκόπηση; Συμφύσεις είχα. Εσάς τί σας είπε ο γιατρός σας;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Ιωάννα και υπολοιπα κοριτσακια,

ναι ειμαι σαφώς καλύτερα απ'ολες τις απόψεις. Λίγο κουράζομαι περισσότερο από πριν αλλα μπορει να ειναι και απο τη ζεστη. Ευτυχως βγηκε και η βιοψια και ειναι ολα οκ (καταλαβαίνετε ότι μου έφυγε ενα βαρος)

Ναταλι περαστικά και ευχομαι ολα οπως επιθυμεις από εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες!!Εκανα και εγω επεμβατικη υστεροσκοπηση οπου ειχα 2 πολυποδες οι οποοιοι αφαιρεθηκαν και μαλλον ηταν και η αιτια της αποβολης που ειχα πριν εναμιση χρονο!Λοιπον τωρα τελειωνουμε τον 2 μηνα προσπαθειων με τον αντρα μου αλλα ακομα μαλλον τπτ!!Ενω την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος αν και κατεληξε σε αποβολη εγινε τον 2 μηνα προσπαθειας!Εσεις ποτε μεινατε εγκυες μετα απο επεμβατικη υστεροσκοπηση??:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!Εκανα και εγω επεμβατικη υστεροσκοπηση οπου ειχα 2 πολυποδες οι οποοιοι αφαιρεθηκαν και μαλλον ηταν και η αιτια της αποβολης που ειχα πριν εναμιση χρονο!Λοιπον τωρα τελειωνουμε τον 2 μηνα προσπαθειων με τον αντρα μου αλλα ακομα μαλλον τπτ!!Ενω την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος αν και κατεληξε σε αποβολη εγινε τον 2 μηνα προσπαθειας!Εσεις ποτε μεινατε εγκυες μετα απο επεμβατικη υστεροσκοπηση??:confused::confused::confused::confused:

 

2 μήνες δεν ειναι μεγάλο διάστημα...αν περάσει το εξάμηνο κ δεν έχετε αποτέλεσμα( εύχομαι να έχετε) ας κάνει ο σύζυγος ένα σπερμο διάγραμμα να τσεκάρετε κ το σπέρμα...καλή συνέχεια...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια την Τετάρτη έκανα υστεροσκόπηση -λαπαροσκοπηση στο ιασω όπου διαπίστωσαμε ενδομητριωση μέτριας μορφής έγινε καυτηριαζμο και ξεκινάω της ενέσεις αρβεκαπ επίσης αφαίρεσα και ενα ινομηωμα.Ο γιατρός μου είπε ότι όλα πήγαν καλά μου έκανε τέσσερις τρύπες και η αλήθεια είναι ότι πονάω πολύ. Η πρώτη σας περίοδο μετά από λαπαροσκοπηση σας καθυστερήσε πολύ; πολλά φιλιά 😙😙

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια την Τετάρτη έκανα υστεροσκόπηση -λαπαροσκοπηση στο ιασω όπου διαπίστωσαμε ενδομητριωση μέτριας μορφής έγινε καυτηριαζμο και ξεκινάω της ενέσεις αρβεκαπ επίσης αφαίρεσα και ενα ινομηωμα.Ο γιατρός μου είπε ότι όλα πήγαν καλά μου έκανε τέσσερις τρύπες και η αλήθεια είναι ότι πονάω πολύ. Η πρώτη σας περίοδο μετά από λαπαροσκοπηση σας καθυστερήσε πολύ; πολλά φιλιά 😙😙

 

Περαστικά σου!

Ποτε έκανες την εγχείρηση και πονάς? γιατι?

Η πρώτη περίοδος μου ήρθε 37 μερες μετα. Ο κύκλος μου ηταν 29 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου!

Ποτε έκανες την εγχείρηση και πονάς? γιατι?

Η πρώτη περίοδος μου ήρθε 37 μερες μετα. Ο κύκλος μου ηταν 29 ημερών.

 

Την Τετάρτη 13/07 χτες βγήκα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω πονούσα στα πλευρά, απο τον αέρα που μας φούσκωσαν, όταν πήγαινα να ξαπλώσω και να σηκωθώ για 4 μερες. Καθε μερα ήμουν και καλύτερα.

Οι τομές ομως και η κοιλιά μου δεν με ενόχλησαν ουτε μια στιγμή. Εσύ που πονάς?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω πονούσα στα πλευρά, απο τον αέρα που μας φούσκωσαν, όταν πήγαινα να ξαπλώσω και να σηκωθώ για 4 μερες. Καθε μερα ήμουν και καλύτερα.

Οι τομές ομως και η κοιλιά μου δεν με ενόχλησαν ουτε μια στιγμή. Εσύ που πονάς?

 

Ο πόνους στους ώμους και στα πλευρά υποχώρησε από χτες πονάω χαμηλά στην κοιλιά ειδικά όταν ξαπλώνω. Είχες αιμορραγία; ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσι ειναι πολυ φρέσκο...πάρε κανα παυσίπονο βοηθάει...αν πονάς στην πλάτη ειναι απο τον αέρα...να σηκώνεσαι κ να περπατάς βοηθάει...η περίοδος περίπου μετα απο 40 ημερες...αιμορραγία ναι θα εχεις για κάποιες ημερες...αν εχεις ράμματα ιςως να ειναι απο αυτο...αν οχι κάνε μια ερωτηση στο γιατρό σου...καλη ανάρρωση...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο πόνους στους ώμους και στα πλευρά υποχώρησε από χτες πονάω χαμηλά στην κοιλιά ειδικά όταν ξαπλώνω. Είχες αιμορραγία; ;

 

Σου απάντησα στο πμ.

Πόνο στην κοιλιά δεν θυμάμαι να είχα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...