Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!

Συγχαρητηρια στις εγκυουλες και καλη επιτυχια σε οσες ειναι στην αναμονη!!

Να ρωτησω κατι..

Μετα απο επεμβατικη υστεροσκοπηση οι συμφυσεις/πολυποδες/κλπ υπαρχει περιπτωση να ξαναβγουν;

 

Καλημέρα, b.hope. Εγώ έχω ακούσει ότι γενικά ναι, υπάρχει περίπτωση να ξαναβγούν (τώρα σε πόσο διάστημα δεν γνωρίζω ακριβώς). Αν θυμάμαι καλά, τα ινομοιώματα έχουν λίγο μεγαλύτερη συχνότητα επανεμφάνισης από τους πολύποδες. Για τις συμφύσεις δεν ξέρω λεπτομέρειες.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστω για την απαντηση Rosali. :P

Ρωταω γιατι το 2011 ειχα κανει μια υστεροσκοπηση (επεμβατικη) και τον 2ο μηνα εμεινα εγκυος.

Κι επειδη τον τελευταιο χρονο εχουμε ελευθερες επαφες με τον αντρα μου χωρις αποτελεσμα, μου προεκυψε αυτη η απορια (χωρις βεβαια να εχουμε κανει αλλες εξετασεις για να αποκλεισουμε τυχον προβληματα).

Anyway... Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να κανετε καποιες εξετασεις..να δεις μηπως εχεις τιποτα.. τωρα οτι κ να σου λεω εγω δεν ειμαι γιατρος..αν εχεις γυναικολογο πες του οτι προσπαθητε τοσο καιρο. αλλα τιποτα ακομα..κ θα σου πει!!!!!κοιτα να ειναι στην γονιμες μερες σου..παρε τεστακια απο την home test κ θα βρεις την υγεια σου..θα ξερεις ποτε εχεις ωορηξια!καλη σου μερα b.hope:-P:-P:-P:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μήπως ξέρει καμία στη διαγνωστική υστεροσκόπηση σε πόσες μέρες βγαίνουν και μπορούμε να πάρουμε τα αποτελέσματα;

 

Καλησπέρα, εγώ δεν έχω κάνει ακόμα και έχω τις ίδιες απορίες.

Φαντάζομαι μια γενική εικόνα θα έχει ο γιατρός μόλις τελειώσει η υστεροσκόπηση. Για τον αν υπάρχει κάτι στη μήτρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, μήπως ξέρει καμία στη διαγνωστική υστεροσκόπηση σε πόσες μέρες βγαίνουν και μπορούμε να πάρουμε τα αποτελέσματα;

 

εκείνη την ώρα θα σου πει ο γιατρός αν είναι όλα καλά ή όχι, οπότε θα έχει κάνει πλέον επεμβατική υστεροσκόπηση. Αν χρειαστεί δηλαδή κάτι να διορθωθεί. Να πάρεις και το dvd, ώστε να το έχεις στο αρχείο σου και να έχεις τη δυνατότητα να το δείξεις και σε κάποιον άλλον γιατρό, αν θελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

εκείνη την ώρα θα σου πει ο γιατρός αν είναι όλα καλά ή όχι, οπότε θα έχει κάνει πλέον επεμβατική υστεροσκόπηση. Αν χρειαστεί δηλαδή κάτι να διορθωθεί. Να πάρεις και το dvd, ώστε να το έχεις στο αρχείο σου και να έχεις τη δυνατότητα να το δείξεις και σε κάποιον άλλον γιατρό, αν θελήσεις.

 

Χμμ... Σε δημόσιο νοσοκομείο δεν νομίζω να δίνουν dvd...

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε δημοσιο, οντως, δεν δινουν dvd, τουλαχιστον οχι σε αυτο που την εκανα εγω.

Το συνολο των εξετασεων σου που αφορουν την υστεροσκοπηση (εφοσον ειναι επεμβατικη) μπορεις να τα παρεις μετα απο 15 μερες αν θυμαμαι καλα, αλλα μια πρωτη εικονα θα την εχεις απο τον γιατρο που στην εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Έκανα υστεροσκόπηση για λύση ενδομητρικών συμφύσεων και μου τοποθέτησε σπιράλ (μου είπε ότι θα το έκανε πριν τη νάρκωση... τι να πω). Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν κάποια φίλη έκανε την ίδια διαδικασία και τι θα ακολουθήσει στη συνέχεια σε σχέση με το σπιράλ (πχ φαντάζομαι πως θα το βγάλει κάποια στιγμή).

 

Ευχαριστώ πολύ,

Ι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι; Είχε καμιά σας παχύ ενδομήτριο ή/και πολύποδα και να έκανε επεμβατική υστεροσκόπηση για να το αντιμετωπίσει; Εμένα γιατί μου είπαν να κάνω διαγνωστική απόξεση; Έχω αρχίσει να ανησυχώ. Λένε ότι είναι τυφλή μέθοδος η απόξεση. Γίνεται να αφαιρεθεί με υστεροσκόπηση το παχύ ενδομήτριο και ο πολύποδας ή μήπως λέω μπαρούφες; Ξέρει καμιά;

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι; Είχε καμιά σας παχύ ενδομήτριο ή/και πολύποδα και να έκανε επεμβατική υστεροσκόπηση για να το αντιμετωπίσει; Εμένα γιατί μου είπαν να κάνω διαγνωστική απόξεση; Έχω αρχίσει να ανησυχώ. Λένε ότι είναι τυφλή μέθοδος η απόξεση. Γίνεται να αφαιρεθεί με υστεροσκόπηση το παχύ ενδομήτριο και ο πολύποδας ή μήπως λέω μπαρούφες; Ξέρει καμιά;

 

Η αληθεια ειναι οτι η αποξεση ειναι μια "τυφλη" μεθοδος που τη χρησιμοποιουσαν οι γιατροι παλια. Μη βλεποντας μεσα στη μητρα, υπαρχει περιπτωση να βγει ο πολυποδας αλλά και όχι. Ακομα και αν βγει κανεις δεν μπορει να πει οτι εχει αφαιρεθει ολοκληρος απο τη βαση του.

Με την υστεροσκοπηση, που ειναι η συγχρονη μεθοδος, βλεπουμε μεσα απο την καμερα που ειναι ο πολυποδας και παμε και τον αφαιρουμε ολοκληρο απο τη βαση του με απολυτη ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι η αποξεση ειναι μια "τυφλη" μεθοδος που τη χρησιμοποιουσαν οι γιατροι παλια. Μη βλεποντας μεσα στη μητρα, υπαρχει περιπτωση να βγει ο πολυποδας αλλά και όχι. Ακομα και αν βγει κανεις δεν μπορει να πει οτι εχει αφαιρεθει ολοκληρος απο τη βαση του.

Με την υστεροσκοπηση, που ειναι η συγχρονη μεθοδος, βλεπουμε μεσα απο την καμερα που ειναι ο πολυποδας και παμε και τον αφαιρουμε ολοκληρο απο τη βαση του με απολυτη ακριβεια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ, κ. Χριστόπουλε. Απλώς εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω μόνο το πολυποδάκι (4-5 χιλιοστά), αλλά και κατά τόπους πεπαχυσμένο ενδομήτριο. Τα είδαν όλα αυτά γιατί έχω κάνει ήδη διαγνωστική υστεροσκόπηση. Γίνεται να διορθωθεί και το πάχος του ενδομητρίου υστεροσκοπικά ή αναγκαστικά πρέπει να πάω σε απόξεση; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, κ. Χριστόπουλε. Απλώς εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω μόνο το πολυποδάκι (4-5 χιλιοστά), αλλά και κατά τόπους πεπαχυσμένο ενδομήτριο. Τα είδαν όλα αυτά γιατί έχω κάνει ήδη διαγνωστική υστεροσκόπηση. Γίνεται να διορθωθεί και το πάχος του ενδομητρίου υστεροσκοπικά ή αναγκαστικά πρέπει να πάω σε απόξεση; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Ναι, μπορει να γινει και με την υστεροσκοπηση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι; Είχε καμιά σας παχύ ενδομήτριο ή/και πολύποδα και να έκανε επεμβατική υστεροσκόπηση για να το αντιμετωπίσει; Εμένα γιατί μου είπαν να κάνω διαγνωστική απόξεση; Έχω αρχίσει να ανησυχώ. Λένε ότι είναι τυφλή μέθοδος η απόξεση. Γίνεται να αφαιρεθεί με υστεροσκόπηση το παχύ ενδομήτριο και ο πολύποδας ή μήπως λέω μπαρούφες; Ξέρει καμιά;

 

Rosali, αν και σου απάντησε ο ειδικός, να σου πω ότι κι εγώ είχα σε κάποια σημεία παχύ ενδομήτριο και κάναμε επεμβατική υστεροσκόπηση. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Rosali, αν και σου απάντησε ο ειδικός, να σου πω ότι κι εγώ είχα σε κάποια σημεία παχύ ενδομήτριο και κάναμε επεμβατική υστεροσκόπηση. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

 

Σε ευχαριστώ πολύ, smamy. Ευτυχώς κατάλαβα πως υπάρχει εναλλακτική επιλογή αντί της απόξεσης, γιατί η αλήθεια είναι ότι το άκουσα και τρελάθηκα! Διαφώνησα μέσα μου από την πρώτη πρώτη στιγμή, αλλά από ευγένεια δεν είπα κάτι στο γιατρό. Του είπα "ΟΚ", έκλεισα και ραντεβού για απόξεση, αλλά ευτυχώς συνήθως έχουν μεγάλη αναμονή (ουδέν κακόν αμιγές καλού). Τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να πάω! Θα ψαχτώ από βδομάδα ειδικότερα με την υστεροσκόπηση.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, Θα ηθελα να ρωτησω και γω κατι τις κοπελες εδω στο φορουμ, αλλα και τον κυριο Χριστόπουλο.

 

Ειμαι 36 ετων, προσπαθω εδω και ενα εξαμηνο για μωρο, και διαπιστωσα στον ετησιο ελεγχο, οτι εχω εναν πολυποδα ακριβως στο σημειο της μητρας οπου γινεται η εμφυτευση. Γνωμη του γιατρου μου ειναι να κανω αφαιρεση με υστεροσκοπηση.

 

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω.

 

Η ναρκωση γινεται με μεθη. Ισως φανει χαζη η ερωτηση μου, αλλα η μεθη ειναι ιδια οπως η μεθη και σε αλλες ιατρικες περπτωσεις? Εχω κανει πχ μεθη για γαστροσκοπηση. Ειναι ιδια? Κατα την διαδικασια κοιμασαι ελαφρα?

 

Ο γιατρος ειπε οτι το πρωι πηγαινω, το μεσημερι φευγω.

Ισχυουν ολα αυτα? Η επεμβαση θα γινει σε ιδιωτικο νοσοκομειο στην κηφισιας (δε γνωριζω αν κανει να πω ποιο).

 

Αν καποια κοριτσια εχουν εμπειρια, θα χαρω να τη μοιραστουν μαζι μου, οπως επισης και δυο λογια απο τον γιατρο θα μου ηταν ωφελιμα.

Link to comment
Share on other sites

aigokeraki η επεμβατικη υστεροσκοπηση συγκαταλεγεται στις επεμβασεις βραχειας νοσηλειας, που σημαινει οτι μετα απο λιγες ωρες πηγαινεις σπιτακι σου.

Η μεθοδος ναρκωσης δεν νομιζω οτι ειναι ιδια με της γαστροσκοπησης.

Δεν ειμαι σιγουρη ομως αν γινεται ολικη αναισθησια.

Εγω παντως θυμαμαι οτι σαν να 'κοιμηθηκα'.

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Η μεθη για την υστεροσκοπηση πρεπει να ειναι ιδιου επιπεδου με αυτην της αποξεσης...πραγμα που σημαινει πως κοιμασαι (εγω προσωπικα ειδα κ ονειρο) και ξυπνας αμεσως μετα με μεγαλη ευκολια σαν να μην εχει συμβει τιποτα ! ! Να την κανεις την υστεροσκοπηση μην τη φοβασαι...μετα θα εχεις ολες τις πιθανοτητες με το μερος σου ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Anni και hope, αρχικα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

 

Μιλησα για γαστροσκοπηση, γιατι και εκει μεθη εκανα. Ενεσουλα δηλ και με πηρε ο υπνος.

Ετσι εγινε και στη δικη σας περιπτωση; Με ενεσουλα το φαρμακο; Και κοιμηθηκατε; Δεν καταλαβατε τιποτα δηλ; Αυτο ειναι το αγχος μου.

 

Αυτο που μου κανει αισθηση παντως, ειναι οτι παρα πολλοι ειναι σιγουροι οτι μεσα σε ενα διμηνο τριμηνο θα μεινω εγκυος. Προφανως ειναι κατι πολυ συνηθες, και πολλες κοπελες μετα την επεμβαση μενουν αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Anni και hope, αρχικα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

 

Μιλησα για γαστροσκοπηση, γιατι και εκει μεθη εκανα. Ενεσουλα δηλ και με πηρε ο υπνος.

Ετσι εγινε και στη δικη σας περιπτωση; Με ενεσουλα το φαρμακο; Και κοιμηθηκατε; Δεν καταλαβατε τιποτα δηλ; Αυτο ειναι το αγχος μου.

 

Αυτο που μου κανει αισθηση παντως, ειναι οτι παρα πολλοι ειναι σιγουροι οτι μεσα σε ενα διμηνο τριμηνο θα μεινω εγκυος. Προφανως ειναι κατι πολυ συνηθες, και πολλες κοπελες μετα την επεμβαση μενουν αμεσως.

 

 

 

Κοιτα στη δικη μου περιπτωση που ηταν αποξεση μετα απο αποβολη ειχα ηδη ορό...ειδα πως κατι εβαλαν στον ορο μου και μετα μου εβαλαν μια μασκα στην μυτη την οποια ισα που θυμαμαι ειχα κοιμηθει τσακ μπαμ!! Ααααα κ κατι που θυμηθηκα τωρα ο αναισθησιολ ηταν πλακατζης κ μετα απο πολλα αστεια που μου ειπε στο τελος μου λεει μετρα αντιστροφα απο το δεκα ως το ενα σαν τα παιδακια....μεχρι το εννια θυμαμαι να μετραω χαχαχα :lol: .....στο λεω αυτο για να καταλαβεις πως ειναι κατι απλο κ καθολου ζορικο..κυριολεκτικα δεν καταλαβαινεις τιποτα! Τωρα οσο για το ποσο γρηγορα θα μεινεις εγκυος φυσικα παιζει μεγαλο ρολο το αγχος το οποιο λειτουργει ανασταλτικα ακομη κ αν δεν υπαρχει καποιο παθολογικο προβλημα...απο την στιγμη λοιπον που εσυ θα βγαλεις απο την μεση το παθολογικο προβλημα δηλ τον πολυποδα(αν θυμαμαι σωστα) αφου ο γιατρος σου λεει πως μονο αυτο ειναι το εμποδιο μιας σύλληψης οποτε τι μενει ? Μονο το αγχος...το κανεις περα λοιπον και τσουπ εγκυος !! ! ! ! ολα να σου πανε οπως τα θελεις !! !

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στη δικη μου περιπτωση που ηταν αποξεση μετα απο αποβολη ειχα ηδη ορό...ειδα πως κατι εβαλαν στον ορο μου και μετα μου εβαλαν μια μασκα στην μυτη την οποια ισα που θυμαμαι ειχα κοιμηθει τσακ μπαμ!! Ααααα κ κατι που θυμηθηκα τωρα ο αναισθησιολ ηταν πλακατζης κ μετα απο πολλα αστεια που μου ειπε στο τελος μου λεει μετρα αντιστροφα απο το δεκα ως το ενα σαν τα παιδακια....μεχρι το εννια θυμαμαι να μετραω χαχαχα :lol: .....στο λεω αυτο για να καταλαβεις πως ειναι κατι απλο κ καθολου ζορικο..κυριολεκτικα δεν καταλαβαινεις τιποτα! Τωρα οσο για το ποσο γρηγορα θα μεινεις εγκυος φυσικα παιζει μεγαλο ρολο το αγχος το οποιο λειτουργει ανασταλτικα ακομη κ αν δεν υπαρχει καποιο παθολογικο προβλημα...απο την στιγμη λοιπον που εσυ θα βγαλεις απο την μεση το παθολογικο προβλημα δηλ τον πολυποδα(αν θυμαμαι σωστα) αφου ο γιατρος σου λεει πως μονο αυτο ειναι το εμποδιο μιας σύλληψης οποτε τι μενει ? Μονο το αγχος...το κανεις περα λοιπον και τσουπ εγκυος !! ! ! ! ολα να σου πανε οπως τα θελεις !! !

 

 

 

Φυσικα δεν θελω να σε μπερδεψω αλλο αποξεση αλλο επεμβατικη υστεροσκοπηση ...εγω απλα παραθετω την δικη μου εμπειρια μεθης απλα σαν παραδειγμα θεωρωντας πως γινονται με ομοιο τροπο..κατανοεις πως δεν ειμαι γιατρος:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Anni και hope, αρχικα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

 

Μιλησα για γαστροσκοπηση, γιατι και εκει μεθη εκανα. Ενεσουλα δηλ και με πηρε ο υπνος.

Ετσι εγινε και στη δικη σας περιπτωση; Με ενεσουλα το φαρμακο; Και κοιμηθηκατε; Δεν καταλαβατε τιποτα δηλ; Αυτο ειναι το αγχος μου.

 

Αυτο που μου κανει αισθηση παντως, ειναι οτι παρα πολλοι ειναι σιγουροι οτι μεσα σε ενα διμηνο τριμηνο θα μεινω εγκυος. Προφανως ειναι κατι πολυ συνηθες, και πολλες κοπελες μετα την επεμβαση μενουν αμεσως.

 

 

 

Κοιτα στη δικη μου περιπτωση που ηταν αποξεση μετα απο αποβολη ειχα ηδη ορό...ειδα πως κατι εβαλαν στον ορο μου και μετα μου εβαλαν μια μασκα στην μυτη την οποια ισα που θυμαμαι ειχα κοιμηθει τσακ μπαμ!! Ααααα κ κατι που θυμηθηκα τωρα ο αναισθησιολ ηταν πλακατζης κ μετα απο πολλα αστεια που μου ειπε στο τελος μου λεει μετρα αντιστροφα απο το δεκα ως το ενα σαν τα παιδακια....μεχρι το εννια θυμαμαι να μετραω χαχαχα :lol: .....στο λεω αυτο για να καταλαβεις πως ειναι κατι απλο κ καθολου ζορικο..κυριολεκτικα δεν καταλαβαινεις τιποτα! Τωρα οσο για το ποσο γρηγορα θα μεινεις εγκυος φυσικα παιζει μεγαλο ρολο το αγχος το οποιο λειτουργει ανασταλτικα ακομη κ αν δεν υπαρχει καποιο παθολογικο προβλημα...απο την στιγμη λοιπον που εσυ θα βγαλεις απο την μεση το παθολογικο προβλημα δηλ τον πολυποδα(αν θυμαμαι σωστα) αφου ο γιατρος σου λεει πως μονο αυτο ειναι το εμποδιο μιας σύλληψης οποτε τι μενει ? Μονο το αγχος...το κανεις περα λοιπον και τσουπ εγκυος !! ! ! ! ολα να σου πανε οπως τα θελεις !! !

Link to comment
Share on other sites

Anni, σ ευχαριστω πολυ!

Ευχομαι μετα απο αυτη τη διαδικασια της αποξεσης να σου ηρθαν μονο τα καλυτερα... δεν ξερω αν εκανες παιδακι πχ....

 

Hope, εσυ τι ακριβως εκανες; Η διαδικασια μεθης;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Αιγοκεράκι, μην αγχώνεσαι τόσο! Δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Θεωρώ ότι το "χειρότερο" που μπορεί να πάθει κανείς είναι να έχει hangover για δυο-τρεις ώρες μετά την επέμβαση. Αυτό έπαθα εγώ πριν κανένα μήνα που την έκανα και η αιτία νομίζω ήταν ότι ο αναισθησιολόγος το παράκανε με τη δόση των φαρμάκων. Ζήτα από τον γιατρό σου να έχει έναν καλό αναισθησιολόγο με τον οποίο να έχει ξανασυνεργαστεί με επιτυχία (εμένα ήταν "έκτακτος" ο αναισθησιολόγος με την έννοια ότι ήταν ο μόνος διαθέσιμος εκείνη την ώρα).

 

Τώρα, σχετικά με την αναισθησία, στην υστεροσκόπηση κάνει κανείς ολική αναισθησία που σημαίνει πως δεν αναπνέει μόνος του αλλά μηχανικά (με αναπνευστήρα). Δεν νομίζω είναι το ίδιο με τη γαστροσκόπηση γιατί η γαστροσκόπηση είναι διαγνωστική ενώ η υστεροσκόπηση στην περίπτωση για την οποία συζητάμε είναι επεμβατική (την διαγνωστική υστεροσκόπηση μπορείς να την κάνεις ξύπνια). Λογικά -και έτσι πρέπει- πριν από την διαδικασία πρέπει να έρθει ο αναισθησιολόγος να πάρει το ιστορικό σου. Επειδή σε κάποιες περιπτώσεις αυτό το στάδιο το παραλείπουν, μπορείς να ζητήσεις εσύ να τον δεις και του θέσεις τις όποιες απορίες σου.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...