Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Ευχαριστώ Μαίριλιν! Δεν ξέρω πως ήσουν εσύ τότε, αλλά εγώ με φαντάζομαι έγκυο ή με παιδί και δεν μπορώ να το πιστέψω.....Νομίζω πως δεν θα συμβεί ποτέ κι αν συμβεί, θα είναι τόσο αναπάντεχο που δεν θα το πιστεύω....Τόσα χρόνια αναμονής! Και κάθε τρεις και λίγο να εκούω για νέες εγκυμοσύνες κοριτσιών που όταν εγώ παντρεύτηκα, αυτές δεν γνώριζαν καν τους άντρες τους! Ε, πονάει λίγο αυτό.....Αισθάνεσαι σαν την μύγα μες στο γάλα.

Πάντως κοριτσάκια μου, αν δεν τα καταφέρω ως τα Χριστούγεννα, σκέφτομαι να μπω σε λίστα αναμονής για εξωσωματική στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων και ό,τι γίνει. Ρομπενούλα άκουσες τι κόψιμο μισθού θα έχουμε με το νέο μισθολόγιο;;Τρελάθηκα.

 

Αχ τι μου λες τώρα....

Αν ήταν να σου πω πως ένοιωθα τότε, θα σου έλεγα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια που περιγράφεις....όλες τα ίδια περνάμε και το ίδιο πονάμε....

Μετά έρχεται η λύτρωση και δεν θα το πιστεύεις το ότι θα έχεις το δικό σου παιδάκι...άσε που θα τα έχεις αφήσει πίσω όλα αυτά!

Γιαυτό αξίζει η κάθε προσπάθεια και μη νομίζεις ότι είσαι η μόνη που τα περνάς...

Θα έρθει το μωράκι θα δεις!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ax, μακάρι κορίτσια, να βγείτε αληθινές. Σήμερα πάντως δεν ξέρω τι έπαθα κι έφερα στο μυαλό μου τις στιγμές που έμαθα ότι είμαι έγκυος πριν από 2 χρόνια. Θυμηθηκα τον πρωτο υπέρηχο που έκανα και δεν είδαμε πουθενά μωρό και με έπιασε ένας πόνος! Σαν να μην ήμουνα εγώ. Σαν να έβλεπα ταινία και ήθελα να κλάψω για την καημένη που δεν ήξερε τι την περιμενε! Τι δύσκολες στιγμες ήταν αυτες θεε μου!!!Μακάρι να έρθει μια γρήγορη και επιτυχής εγκυμοσύνη!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια τι κανετε?μαλλον κ γω θα κανω λαπαροσκοπηση για να δουμε τις βουλωμενες μου σαλπιγγες κ τα λοιπα οργανα κ τρεμω απο το φοβο μου.

Ναρκωση δεν εχω κανει ποτε ,χειρουργιο δεν εχω μπει ποτε κ μαλλον ηρθε η σειρα μου!ποσο σας στοιχισε ολο αυτο???κ μετα απο ποσο καιρο μπορεις να μπεις σε διαδικασια εξωσωματικης???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για την υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση μού πήρε ο γιατρός 1100, το νοσοκομείο 900 και ο αναισθησιολόγος 300. Επίσης για την ιστολογική έδωσα 200. Ολα αυτά στον Αγια Λουκά στην Θεσσαλονίκη. Αφού είναι μόνο λαπαροσκόπηση, αφαίρεσε κανένα 500 από αυτά που σου λέω. Καλή επιτυχία!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλημερα.

και εμενα μου βρηκε η γιατρος μου στην δεξια ωοθυκη ενδομητριωση αλλα μου ειπε οτι προτεινει να κανω αρκετεσ προσπαθειες εωσ το Δεκεμβριο μηπωσ μηνω εγκυος και φυγει και αυτο μαζι και αν δεν να κανω λαπαροσκοπηση επεμβατικη για να αφιαρεσω την ενδομητριωση και μετα για 6 μηνες χαπια η ενεσεις που σταματουν την περιοδο.

ομως με ολα αυτα που διαβαζω εχω τρομαξει!!!!:cry:...πειτε μου ποναει? ειναι ολικη η ναρκωση , μετα ειναι τοσο δυσκολη η ολη φαση με τισ ενεσεις και καθε ποτε γινονται ...νομιζω 1 καθε μηνα? τα συμπτωματα τοσο χαλια? ωχ δεν το βλεπω να αντεχει το στεφανι μου !!! ηδη ειμαι μεσ τα νευρα!!!ουφ...αμαν πια 1,5 χρονο πεδεβομαι και μου φενετε οτι θα τρεχω πολυ ακομα....

marilyn αναφερεις καπου για ενα γιατρο ΑΣΤΕΡΙ μπορεισ να μου πεισ ονομα και που ειναι???? εγω βεβαια μενω Κρητη αλλα αν ειναι αναγκη να παω και αλλου...

ευχαριστω πολυ και sory για το μεγαλο γραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια καλημερα.

και εμενα μου βρηκε η γιατρος μου στην δεξια ωοθυκη ενδομητριωση αλλα μου ειπε οτι προτεινει να κανω αρκετεσ προσπαθειες εωσ το Δεκεμβριο μηπωσ μηνω εγκυος και φυγει και αυτο μαζι και αν δεν να κανω λαπαροσκοπηση επεμβατικη για να αφιαρεσω την ενδομητριωση και μετα για 6 μηνες χαπια η ενεσεις που σταματουν την περιοδο.

ομως με ολα αυτα που διαβαζω εχω τρομαξει!!!!:cry:...πειτε μου ποναει? ειναι ολικη η ναρκωση , μετα ειναι τοσο δυσκολη η ολη φαση με τισ ενεσεις και καθε ποτε γινονται ...νομιζω 1 καθε μηνα? τα συμπτωματα τοσο χαλια? ωχ δεν το βλεπω να αντεχει το στεφανι μου !!! ηδη ειμαι μεσ τα νευρα!!!ουφ...αμαν πια 1,5 χρονο πεδεβομαι και μου φενετε οτι θα τρεχω πολυ ακομα....

marilyn αναφερεις καπου για ενα γιατρο ΑΣΤΕΡΙ μπορεισ να μου πεισ ονομα και που ειναι???? εγω βεβαια μενω Κρητη αλλα αν ειναι αναγκη να παω και αλλου...

ευχαριστω πολυ και sory για το μεγαλο γραμμα.

 

ΑΣΤΕΡΙ, δε λες τίποτα!!!!

Σου έστειλα μηνυματάκι!;)

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια, χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας......

 

για να μην σας κουρασω θα σας πω περιληπτικα λιγο απο το ιστορικο μου. ειμαι 29 χρονων εγω και ο συζυγος μου, εχουμε κανει 5 αποτυχημενες εξωσωματικες, εκανα 2 υστεροσκοπησεις σε ενα χρονο και μου αφαιρεσαν μονο συμφησεις....

 

εχω κανει τα παντα απο εξετασεις, σπερμοδιαγραμμα, ολα τελεια..... ειμαι με μια σαλπιγγα εγω για την αλλη την αφαιρεσα πριν 5 χρονια λογω εξωμητριας κυησης. η αλλη μου η σαλπιγγα δεν ειναι διαβατη....(φλεγμονες, συμφησεις και τετοια....) οποταν αυτος ειναι ο λογος που προχωραμε σε εξωσωματικη συνεχεια.....

 

η απορια μου ειναι η εξης...

 

o γιατρος που με παρακολουθησε τοσα χρονια ποτε του δεν μου συστησε να κανω λαπαροσκοπηση, οτι δεν μου χρειαζεται, γιατι δεν βλεπει κατι υποπτο οπως ενδομητριωση... γιαυτο και μου εκανε τις δυο υστεροσκοπησεις....... πριν λιγες μερες ξαναπηρα αρνητικο αποτελεσμα χοριακης ειμαι πραγματικα σε μεγαλο διλλυμα, και θελω να κανω λαπαροσκοπηση, μηπως και κρυβεται κατι που δεν μπορει να δει με την υστεροσκοπηση...

 

αξιζει να την κανω την λαπαροσκοπηση? τι ακριβως δειχνει?.......

 

περιμενω την αποψεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Διαβάζω εδώ μέσα ότι μετα την λαπαροσκόπηση σας δίνει ο γιατρός θεραπεία με ενέσεις για να κοπεί η περίοδος.Ο δικός μου γιατρός μου εκανε λαπαροσκόπηση βρήκε κατι συμφύσεις στις σάλπιγγες και μετα μου είπε να συνεχίσουμε κανονικά προσπάθειες. Τις ενέσεις ποτε τις δίνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια, χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας......

 

για να μην σας κουρασω θα σας πω περιληπτικα λιγο απο το ιστορικο μου. ειμαι 29 χρονων εγω και ο συζυγος μου, εχουμε κανει 5 αποτυχημενες εξωσωματικες, εκανα 2 υστεροσκοπησεις σε ενα χρονο και μου αφαιρεσαν μονο συμφησεις....

 

εχω κανει τα παντα απο εξετασεις, σπερμοδιαγραμμα, ολα τελεια..... ειμαι με μια σαλπιγγα εγω για την αλλη την αφαιρεσα πριν 5 χρονια λογω εξωμητριας κυησης. η αλλη μου η σαλπιγγα δεν ειναι διαβατη....(φλεγμονες, συμφησεις και τετοια....) οποταν αυτος ειναι ο λογος που προχωραμε σε εξωσωματικη συνεχεια.....

 

η απορια μου ειναι η εξης...

 

o γιατρος που με παρακολουθησε τοσα χρονια ποτε του δεν μου συστησε να κανω λαπαροσκοπηση, οτι δεν μου χρειαζεται, γιατι δεν βλεπει κατι υποπτο οπως ενδομητριωση... γιαυτο και μου εκανε τις δυο υστεροσκοπησεις....... πριν λιγες μερες ξαναπηρα αρνητικο αποτελεσμα χοριακης ειμαι πραγματικα σε μεγαλο διλλυμα, και θελω να κανω λαπαροσκοπηση, μηπως και κρυβεται κατι που δεν μπορει να δει με την υστεροσκοπηση...

 

αξιζει να την κανω την λαπαροσκοπηση? τι ακριβως δειχνει?.......

 

περιμενω την αποψεις σας!!!

Με την λαπαροσκόπηση βλέπεις την εξωτερική μεριά της μήτρας και της σάλπιγγας καθώς και αν υπάρχει ενδομητρίωση.Γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό;Πολλές την έχουμε πατήσει από λάθος γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Διαβάζω εδώ μέσα ότι μετα την λαπαροσκόπηση σας δίνει ο γιατρός θεραπεία με ενέσεις για να κοπεί η περίοδος.Ο δικός μου γιατρός μου εκανε λαπαροσκόπηση βρήκε κατι συμφύσεις στις σάλπιγγες και μετα μου είπε να συνεχίσουμε κανονικά προσπάθειες. Τις ενέσεις ποτε τις δίνουν?

Τις ενέσεις τις δίνουν μόνο αν βρεθεί ενδομητρίωση.Θα στο έλεγε ο γιατρός σου οπότε είσαι από τις τυχερές.

Link to comment
Share on other sites

Η λαπαροσκόπηση ανιχνεύει κ ταυτόχρονα ο γιατρός μπορεί και να διορθώνει τυχόν προβλήματα που εντοπίζονται στον κοιλιακό χώρο της γυναίκας και που στην περίπτωσή μας έχουν να κάνουν με γυναικολογικά κ υπογονιμότητα.

Πολλές φορές δεν φαίνονται με άλλα διαγνωστικά μέσα, όπως πχ υπέρηχος.

 

Εγώ έκανα την επέμβαση τον Φεβρουάριο γιατί για άγνωστο λόγο η δεξιά ωοθήκη είχε αλλάξει θέση κ υποψιαζόμασταν συμφήσεις πιθανόν από ενδομητρίωση.

Ακολούθησα συμβουλή συγγενούς γιατρού να την κάνω το πρώτο μισό του κύκλου που μπορώ να κάνω κ ταυτόχρονη υστεροσκόπηση.

Τελικά με τη λαπαροσκόπηση βρήκαμε εστίες ενδομητρίωσης που καυτηριάστηκαν. Ευτυχώς δεν υπήρχαν συμφήσεις: Η "μετακόμιση" της ωοθήκης συνέβη για άγνωστο λόγο. Δεν θεωρήθηκε σκόπιμο στη δική μου περίπτωση να κάνω ενέσεις για διακοπή της περιόδου.

Η υστεροσκόπηση έδειξε ενδομητρικό πολύποδα ο ποίος κ αφαιρέθηκε.

 

Το κόστος της διαδικασίας ήταν λίγο υψηλό, καθώς είχαμε ασφαλιστική που κάλυπτε μέρος των εξόδων (σε αυτή την περίπτωση οι γιατροί "τσιμπάνε" λίγο τις τιμές). Από την τσέπη μου έδωσα 1700 ευρώ.

Εύκολη διαδικασία χωρίς πολύ ταλαιπωρία, σημάδια δεν έχω, το μόνο που θυμάμαι το "φούσκωμα" για κάποιες μέρες μετά, ήμουν σαν "έγκυος" 2ου τριμήνου... Δεν με πείραξε.

 

Θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται πριν τις εξωσωματικές.

Είναι δυνατόν 5 αποτυχημένες εξωσωματικές χωρίς να έχει προηγηθεί λαπαροσκόπηση?

Μπορεί να είχαν εντοπιστεί προβλήματα, αλλά ποιος εγγυάται ότι δεν υπάρχουν κι άλλα?

Συνήθως η υπογονιμότητα είναι συνδυασμός προβλημάτων και σπάνια ενός μόνο.

 

Προσωπική μου άποψη, ότι η Dolini, αν και νέα ακόμη σε ηλικία, δεν έχει ολοκληρώσει τον έλεγχό της και οφείλει να πάρει και μια δεύτερη γνώμη, ίσως ενός διαφορετικού κέντρου γονιμότητας ή εξειδικευμένου σε τέτοια θέματα γιατρού.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλήμερα,

Έκανα και εγώ χτες υστεροσκόπηση, είχα ένα πολύποδα (8 χιλιοστά) κάτω απο τη σάλπιγγα.'Ολα καλά πήγανε.ούτε πόνος ούτε τίποτα.Ο γιατρός μου μου είπε ότι πέρα από τον μικρό αυτό πολύποδα η μήτρα μου είναι πεντακάθαρη.Άντε να δούμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλήμερα,

Έκανα και εγώ χτες υστεροσκόπηση, είχα ένα πολύποδα (8 χιλιοστά) κάτω απο τη σάλπιγγα.'Ολα καλά πήγανε.ούτε πόνος ούτε τίποτα.Ο γιατρός μου μου είπε ότι πέρα από τον μικρό αυτό πολύποδα η μήτρα μου είναι πεντακάθαρη.Άντε να δούμε!!!!!

Σου εύχομαι να έρθει πολύ γρήγορα το μωράκι σου.Πάντως οι πολύποδες δεν αφήνουν το γονιμοποιημένο ωάριο να μείνει στην μήτρα οπότε τώρα είναι ελεύθερο το πεδίο:P.Σύντομα με ευχάριστα νέα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ boo.Η αλήθεια είναι ότι νιώθω πολύ καλά ψυχολογικά αν και δεν το περίμενα.Σκέφτομαι ένα μήνα να το αφήσω να δω πως θα πάει και αν δεν κάτσει η πολυπόθητη εγκυμοσύνη να ξαναπάω για σπερματένχυσνη (3 φορα θα είναι )αλλά όχι πλεον με τον φυσιολογικό τρόπο που έκανα τις άλλες 2.Ο γιατρός μου βέβαια μου είπε να περιμένω 2 μήνες και μετά να γίνει η 3 προσπάθεια.Ο καιρός θα δέιξει!!!

Link to comment
Share on other sites

margi τι κανεις? Που χαθηκες?

Δεν χάθηκα, κοριτσάκι. Μπαίνω σχεδόν καθημερινά, απλά δεν έτυχε να σας διαβάσω. Τίποτα ακόμη, δυστυχώς. Είμαι στην 3η μέρα της περιόδου :( . Εχω ακόμη ένα μήνα περιθώριο, σύμφωνα με τον Αργυρίου, ο οποίος πρότεινε 3 μήνες προσπαθειών και αν δεν....εξωσωματική. Είμαι στενοχωρημένη, γιατί δεν είμαι καλά οικονομικά, δεν μπορώ να κάνω εξωσωματική. Αν είχα χρήμα, δεν με ένοιαζε. Θα πήγαινα αύριο κιολας για εξωσωματική και δεν θα με ενοιαζε. Θα έκανα μία- δύο- τρεις όσες χρειαζόταν. Τώρα πού να πάω; Σε δημόσιο θα κάνω προσπάθεια, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι, δεν έχω ακούσει καλά λόγια:-(:sad:

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου,μου λειπετε....

Εγω ειμαι αρκετα καλυτερα απο το καλοκαιρι, νιωθω απλα ενοχλησεις.Επισκεφτηκα την δευτερα τον νευρολογο,ο οποιος ειναι πλεον και ο διευθυντης νευρολογιας του παπαγεωργιου τωρα,μου ειπε οτι τα νευρα θελουν πολυ επιμονη και χρονο για να περασουν,μου ειπε μια δικη του περιπτωση που πηγε για ενα απλο σφραγισμα και ενω πετυχε το σφραγισμα και ολα καλα,η ενεση τραυματισε καποιο νευρο και ηταν για 7 μηνες σαν να του καρφωναν το στομα καθημερινα.Εκανα 2 αξονικες και μια μαγνητικη στην πυελο και σε ολη την μεση.Δεν υπαρχει απολυτως τιποτα,ολα καλά.Ο χρονος για να περασουν τα νευρα ειναι αγνωστος.Μου προτεινε ιαματικα λουτρα και πιλατες ή γιογκα.Σαν ψυχη και σαν μυαλο αρρωστησα ομως πιο βαρια και αποφασισαμε σε συνεργασια με τον γιατρο να ξεκινησω ψυχοθεραπεια στις 16/11.Τον Αργυριου τον επισκεφτηκα,οπου γυναικολογικα ειμαι πολυ πολυ καλα.Margi μου προσπαθησε να χαλαρωσεις,οσο για δημοσιο νοσοκομειο αφου σου προτεινε και ιδιος ο αργυριου εξωσωματικη,επειδη το εζησα το παπαγεωργιου λιγο νομιζω οτι ειναι οκ.Οτιδηποτε θελησεις μπορω να σε βοηθησω.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. έκλεισα ραντεβού για λαμπαροσκόπιση/υστεροσκόπιση σε 10 μέρες και έχω κάποιες απορίες. ο γιατρός είπε οτι θα προσπαθήσουμε να "ξεβουλώσουμε" την υδροσάλπιγγα και αν χρειαστεί να κάνουμε σαλπιγγοτομή;;;; δηλαδή θα την αφαιρέσουν; αυτό σημαίνει οτι θα μείνω με μια, η μια που είναι "στενή" που σημαίνει οτι μάλλον οτι και να κάνω θα είναι δύσκολο να μεινω έγκυος φυσιολογικά;;;;

έχει μείνει καμία έγκυος φυσιολογικά με μια στενή σάλπιγγα;;;;

μια εξωσωματική θα μας αδιάσει τις τσέπες.

επίσης πόσο καιρό πριν να ξεκινήσουμε προσπάθειες πάλι; διάβασα οτι μέχρι και 4 βδομάδες μετά πρέπει να περιμένουμε. ο γιατρός είπε αμέσως και όλα θα πάνε καλά και είναι πολύ θετικός αλλά ετσι πρέπει να λένε για να μας καθησυχάζουν.

και δουλεύω την επόμενη μέρα μετα την λαμπαροσκόπιση - θα μπορέσω να πάω; πολλές ερωτήσεις... αλλά ξέρω μια περίπτωση που μετά απο επεμβατική υστεροσκόπιση και αφαίρεση πολύποδα λυποθυμούσε συνέχεια και είχε πολύ αίμα για καιρό... και είναι παντρεμένη 5 χρόνια και έχουν πάψει να προσπαθούν για παιδί... :(

σας ζάλισα; όλους γύρω μου έχω τρελάνει τελευταία... :oops::oops::oops:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείτε... αλλά διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι το ποσοστό επιτυχίας στο να ανοίξουν υδροσάλπιγγα είναι 10% και υπάρχει πιθανότητα να πάθει ζημιά και η άλλη σάλπιγγα κατα την διάρκεια της επέμβασης.

μπορεί κάποια να με διαφωτίσει; :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείτε... αλλά διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι το ποσοστό επιτυχίας στο να ανοίξουν υδροσάλπιγγα είναι 10% και υπάρχει πιθανότητα να πάθει ζημιά και η άλλη σάλπιγγα κατα την διάρκεια της επέμβασης.

μπορεί κάποια να με διαφωτίσει; :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Δεν γνωρίζω ακριβώς για υδροσάλπιγγα, πάντως εμένα οι σάλπιγγές μου και οι δύο ήταν χάλια, και δεν δούλευαν καθόλου και με τη λαπαροσκόπηση ο γιατρός τις διόρθωσε και μετά δούλεψαν μια χαρά και μετρώ 2 παιδάκια με φυσιολογική σύλληψη!

 

Κάποιος γιατρός μου είχε πει κάποτε ότι και να τις διορθώσουμε, μπορεί να μη δουλεψουν, αλλά όταν το είπα στον γιατρό που με χειρούργησε, είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Φαντάζομαι ότι και με την υδροσάλπιγγα το ίδιο ισχύει...μην αγχώνεσαι και ρώτησε τον γιατρό που θα σε χειρουργήσει. Αυτός ξέρει να σου πει καλύτερα!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

λουσιόλα, πώς τα καταφέρνουμε και μιλάμε σε όλα τα θέματα;;;Λοιπόν, θα σου πω αυτό που σου είπα και στην 'μία σάλπιγγα.....".Πρώτον, μην αγχώνεσαι τόσο πολύ και δεύτερον , αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό, προχώρα το κι ό,τι γίνει θα είναι για καλό. Ετσι ήμουν κι εγώ το καλοκαίρι, δεν ήξερα τι να κάνω....αλλοι γιατροί έλεγαν να μην κάνω λαπαροσκόπηση και να κρατησω την σάλπιγγα του ενός εκατοστού που είχε μέινει "δωράκι" από τον γιατρό που με χειρούργησε στο εξωμήτριο, ο γιατρός που πήγα στη Θεσσαλονική είπε να την αφαιρέσω πριν προχωρήσω σε οποιαδήποτε διαδικασία. Αυτόν εμπιστεύτηκα κι έκανα ό,τι μού είπε....Δεν το μετανιώνω...Αν δεν το έκανα, θα είχαν περάσει τώρα 4 μήνες, δεν θα είχα μείνει έγκυος και θα έλεγα ότι φταίω εγώ που δεν πήρα δραστικές αποφάσεις. Τώρα τουλάχιστον, έγκυος δεν ε΄χω μείνει, αλλά εγώ ό,τι ήταν να κάνω το έκανα.....Ετσι θέλω να πράξεις κι εσύ. Θα ακούσεις το γιατρό που θα εμπιστευτείς πλήρως, όχι εμάς που στο κάτω- κάτω της γραφής μιλάμε μόνο εκ πείρας και δεν σημαίνει ότι επειδή έτυχε κάτι σε μία, θα τύχει και στην άλλη. Οσο για την κοπέλα που μας γράφεις για την υστεροσκόπηση, πολύ ύποπτο μού φαίνεται όλο αυτό. Σε τι γιατρό πήγε και τι της εκανε ο άνθρωπος; Εγώ δύο φορές έκανα υστεροσκόπηση και είχα λίγο αίμα για 2-3 μέρες μόνο και ούτε πόνεσα.....Α, για λαπαροσκόπηση να ξέρεις ότι την άλλη μέρα είναι αδύνατο να πας για δουλεια. Μπορεί να μην πονάς, αλλά θα είσαι εξαντλημένη και θα θέλεις να είσαι ξαπλωμένη. Οπότε θα ζητήσεις μια αναρρωτική και μην αγχώνεσαι παραπάνω....Φιλιά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Σοφουλικάκι, τι κάνεις κοπέλα μου; Χαίρομαι που βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση σου. Τι περνάς, βρε κορίτσι μου κι εσύ! Να ξεκινήσεις ό,τι σου πει ο γιατρός να βρεις την ψυχική σου ηρεμία και όλα θα πάνε καλά. Εχω ακούσει καλά λόγια για το Παπαγεωργίου. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Να είσαι καλά και να μας γράφεις για την πορεία σου.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου,μου λειπετε....

Εγω ειμαι αρκετα καλυτερα απο το καλοκαιρι, νιωθω απλα ενοχλησεις.Επισκεφτηκα την δευτερα τον νευρολογο,ο οποιος ειναι πλεον και ο διευθυντης νευρολογιας του παπαγεωργιου τωρα,μου ειπε οτι τα νευρα θελουν πολυ επιμονη και χρονο για να περασουν,μου ειπε μια δικη του περιπτωση που πηγε για ενα απλο σφραγισμα και ενω πετυχε το σφραγισμα και ολα καλα,η ενεση τραυματισε καποιο νευρο και ηταν για 7 μηνες σαν να του καρφωναν το στομα καθημερινα.Εκανα 2 αξονικες και μια μαγνητικη στην πυελο και σε ολη την μεση.Δεν υπαρχει απολυτως τιποτα,ολα καλά.Ο χρονος για να περασουν τα νευρα ειναι αγνωστος.Μου προτεινε ιαματικα λουτρα και πιλατες ή γιογκα.Σαν ψυχη και σαν μυαλο αρρωστησα ομως πιο βαρια και αποφασισαμε σε συνεργασια με τον γιατρο να ξεκινησω ψυχοθεραπεια στις 16/11.Τον Αργυριου τον επισκεφτηκα,οπου γυναικολογικα ειμαι πολυ πολυ καλα.Margi μου προσπαθησε να χαλαρωσεις,οσο για δημοσιο νοσοκομειο αφου σου προτεινε και ιδιος ο αργυριου εξωσωματικη,επειδη το εζησα το παπαγεωργιου λιγο νομιζω οτι ειναι οκ.Οτιδηποτε θελησεις μπορω να σε βοηθησω.

Σοφουλικάκι χάρηκα πάρα πολύ που είσαι καλά.Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου και αφού είσαι καλά και γυναικολογικά τίποτα δεν σε βιάζει.Όσο για τα λουτρά και εγώ θέλω:PΚαμια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...