Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας τελικά πήγα στο γιατρο που αναφέρατε παραπάνω και μου τα εξήγησε όλα πολυ καλα με εξέτασε και μου είπε ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκοπηση και το εκλεισα για την Παρασκευή το πρωί το κόστος και γιατρου και νοσοκομείου είναι 2000ε είναι πολυ καλή τιμή και ο γιατρός είναι πολυ καλός και επεξηγηματικος.εύχομαι να πανε όλα καλα και θα σας ενημερώσω .σας ευχαριστώ για όλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας τελικά πήγα στο γιατρο που αναφέρατε παραπάνω και μου τα εξήγησε όλα πολυ καλα με εξέτασε και μου είπε ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκοπηση και το εκλεισα για την Παρασκευή το πρωί το κόστος και γιατρου και νοσοκομείου είναι 2000ε είναι πολυ καλή τιμή και ο γιατρός είναι πολυ καλός και επεξηγηματικος.εύχομαι να πανε όλα καλα και θα σας ενημερώσω .σας ευχαριστώ για όλα
Μακάρι να πάνε όλα καλά...Να μας ενημερώσεις....Θα διανυκτερεύσεις στον Αγιο Λουκά;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, άλλαξαν τα δεδομένα....Θα πάω τελεικά στον Αργυριου.....YES, YES!!! Μακάρι να είναι καλά οι γονείς μου που θα με δανέισουν οι άνθρωποι, γιατί δεν αντεχουν άλλο να με βλέπουν, λένε, να ταλαιπωρούμαι στα δημόσια νοσοκομεία που όλο και κάτι θα μου αφήνουν μέσα μου! Εκανα εξωμήτριο, αντί να αφαιρεθεί όλη η σάλπιγγα, έμειναν 4 εκατοστα! Ευτυχώς το παρατήρησε ο Αργυρίου.....Εκανα υστεροσκόπηση να βγάλω 3 πολύποδες, ο ένας έμεινε μέσα....Ελεος πια...Να τα κάνω όλα να τελειώνω επιτέλους.....Μόλις αδιαθετήσω θα τον πάρω να κανονίσουμε.....Μήπως πρέπει να τον πάρω νωρίτερα;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, άλλαξαν τα δεδομένα....Θα πάω τελεικά στον Αργυριου.....YES, YES!!! Μακάρι να είναι καλά οι γονείς μου που θα με δανέισουν οι άνθρωποι, γιατί δεν αντεχουν άλλο να με βλέπουν, λένε, να ταλαιπωρούμαι στα δημόσια νοσοκομεία που όλο και κάτι θα μου αφήνουν μέσα μου! Εκανα εξωμήτριο, αντί να αφαιρεθεί όλη η σάλπιγγα, έμειναν 4 εκατοστα! Ευτυχώς το παρατήρησε ο Αργυρίου.....Εκανα υστεροσκόπηση να βγάλω 3 πολύποδες, ο ένας έμεινε μέσα....Ελεος πια...Να τα κάνω όλα να τελειώνω επιτέλους.....Μόλις αδιαθετήσω θα τον πάρω να κανονίσουμε.....Μήπως πρέπει να τον πάρω νωρίτερα;

Πολύ χαίρομαι για σένα.Ελπίζω να είναι οι τελευταίες σου επεμβάσεις και μετά να πας για γέννα.Λοιπόν εμένα μου είπε να τον πάρω την πρώτη μέρα που θα αδιαθετήσω.Από την μέρα που τελειώνει η περίοδος σου μέχρι και την 11η μέρα έχεις περιθώριο να την κάνεις.Εγώ την έκανα 9η.Θα δεις και το DVD για να διαπιστώσεις τι δουλειά έκανε.Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Margi,αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα,θα στα διορθωσει ολα και θα κανεις οτι σου πει!!!Εγω την εκανα 7η μερα,μολις μου ηρθε περιοδος τον τηλεφωνησα και κανονίσαμε Παρασκευη 20/05 και περιοδος μου ηρθε 26/06 μετα την επεμβαση.Οσο για μενα ειμαι πολυ καλύτερα σαν μην εζησα ποτε την προηγουμενη βδομαδα με το οιδημα.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο Margi,αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα,θα στα διορθωσει ολα και θα κανεις οτι σου πει!!!Εγω την εκανα 7η μερα,μολις μου ηρθε περιοδος τον τηλεφωνησα και κανονίσαμε Παρασκευη 20/05 και περιοδος μου ηρθε 26/06 μετα την επεμβαση.Οσο για μενα ειμαι πολυ καλύτερα σαν μην εζησα ποτε την προηγουμενη βδομαδα με το οιδημα.
Μπράβο κοριτσάκι μου! Ολα καλά θα πάνε απο εδώ και πέρα...Μετά τη λαπαροσκόπηση πόσο χρόνο πρέπει να περιμένεις για να ξεκινήσεις τις προσπάθειες;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω και εγώ την ίδια απορία. Έκανα πριν 5 μέρες λαπαροσκόπηση γιατί είχα βουλωμένη τη μία σάλπιγγα η δε άλλη είχε περικωδωνικές συμφήσεις και επίσης και μια υστεροσκόπηση (αυτή ήταν καθαρά διαγνωστική). Αμφότερες οι επεμβάσεις ήταν επιτυχείς , οι σάλπιγγες ¨άνοιξαν¨, η δε μήτρα ok σε όλα της), έγιναν όμως σε δημόσιο νοσοκομείο και επειδή δεν έχω προς το παρόν κάποιο γιατρό να με παρακολουθεί δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω με το θέμα ¨επαφές¨... δλδ αν πρέπει να απέχουμε για κάποιες μέρες, πότε να ξεκινήσουμε προσπάθειες και τα λοιπά ... αν ξέρετε περιμένω τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω και εγώ την ίδια απορία. Έκανα πριν 5 μέρες λαπαροσκόπηση γιατί είχα βουλωμένη τη μία σάλπιγγα η δε άλλη είχε περικωδωνικές συμφήσεις και επίσης και μια υστεροσκόπηση (αυτή ήταν καθαρά διαγνωστική). Αμφότερες οι επεμβάσεις ήταν επιτυχείς , οι σάλπιγγες ¨άνοιξαν¨, η δε μήτρα ok σε όλα της), έγιναν όμως σε δημόσιο νοσοκομείο και επειδή δεν έχω προς το παρόν κάποιο γιατρό να με παρακολουθεί δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω με το θέμα ¨επαφέςλδ αν πρέπει να απέχουμε για κάποιες μέρες, πότε να ξεκινήσουμε προσπάθειες και τα λοιπά ... αν ξέρετε περιμένω τα φώτα σας...

mir καλό θα ήταν να σε έβλεπε και ένας γιατρός.Πάντως εμένα μου είπε για 20 μέρες όχι θάλασσα,όχι βάρη,όχι ζεστά νερά,όχι σύζυγο;).Μετά ελεύθερα αρκεί να με δει όταν τελειώσει η πρώτη μου περίοδος μετά την επέμβαση.Ελπίζω να σε βοήθησα:cool:

Link to comment
Share on other sites

Margi,μολις μου ηρθε η πρωτη περιοδος αρχισα τις προσπαθειες,εχει 15 μερες χαλαρα χαλαρα το παμε,boo εμενα μου ειπε οχι ζεστα νερά,αυτο που εχω τυψεις και ξεχασα να του το ρωτησω και δεν θελω να τον ενοχλησω για να μην με περασει για χαζη ειναι οτι μετα τα ραμματα που βγαλαμε και τα ανιψια μου πηρα αγκαλια,και δουλειες εκανα και χαρτοκιβωτια σηκωσα στην δουλεια,ενιωθα καλά ομως...Λετε τωρα αυτο που επαθα με την φλεγμονη στην ουρηθρα να χασω την γονιμοτητα μου? Ή με τα βαρη που σηκωσα να εκανα ζημια στις ωοθηκες μου? ή ειμαι απλά υπερβολικη??

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έκανα δουλειές και όσο μπορούσα σήκωνα και πράγματα.Μην ανησυχείς ο φόβος είναι να μην ανοίξουν τα ράμματα.Τα σημάδια σχεδόν εξαφανίστηκαν.Πολύ καλό χέρι ο γιατρός:PΜήπως σε πείραξε ο καθετήρας στην επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα καθετηρα,τα πρωτα ουρα τα εκανα σε παπια,την δευτερη φορα με πηγε ο αντρας μου με τον ορο και μετα μονη μου.Τα ραμματα ουτε φαινονται,ενα μικρο σημαδι στον αφαλό μονο.Λες η φλεγμονη να επηρεασε την μητρα και τις σαλπιγγες ή ειμαι πολυ υπερβολική?

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, βρε σοφουλικάκι! Αν ήταν θα στο έλεγε ο γιατρός....αλλωστε το αντιμετώπισες σχεδόν αμέσως, οπότε μην φοβάσαι....Κάνε προσπαθειούλες όχι πλέον χαλαρά αλλά δυνατά και γερά και ως τα Χριστούγεννα θα μας πεις τα ευχάριστα κι εσύ και η boo! Ελπίζω κι εγώ...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Σοφουλικάκι εδώ ο γιατρός δεν σου είπε καν να σταματήσετε τις προσπάθειες και εσύ ανησυχείς για τις σάλπιγγες;Αν ήταν έτσι θα έπρεπε κάθε γυναίκα που παθαίνει ουρολοίμωξη να μην κάνει παιδια:P.Μην το σκέφτεσαι καν.Και εμένα δεν με βάλαν καθετήρα όσο ήμουν ξύπνια απλά υποθέτω ότι σου βάζουν μετά την επέμβασηΠήγα κατευθείαν στην τουαλέτα ούτε πάπια χρειάστηκα.Τίποτα δεν είναι η επέμβαση.

Margi λες μεχρι τέλους του χρόνου να ανοίξουμε ένα θέμα:έγκυες μετά από λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση;:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Boo, αν γίνει το θαύμα κάποια στιγμή, εγώ θα ανοίξω θέμα "Εγκυος μετα από εξωμήτριο, 2 υστεροσκοπήσεις και μία λαπαροσκόπηση, δύο άσχημα σπερμοδιαγράμματα, ένα μέτριο κτλ" Χι, χι, καλύπτω πολλές περιπτώσεις, όπως βλέπεις....Συμπάσχω με πολλές και μπορώ να συμμετέχω σε αρκετα θέματα.....Θέλω όμως να αρχίσω να συμμετέχω και σε άλλα, πιο ευχάριστα......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσια εφαγα σημερα μια φλασια το που εχω βαλει το dvd με την εγχειρηση(λαπαροσκοπηση)!!το θελω η αληθεια ειναι για να παω κ σε αλλο γιατρο να ακουσω κ μια αλλη γνωμη!!!πηρα τηλ στο κεντρο πουτ ην εκανα κ μου λεει θα μιλισεις με τον γιατρο σου αυτος θα εχει!!!τωρα τι κανω για τι λογο θα του πω οτι το θελω θα το καταλαβει τι θα κανω με πιασε πανικος!!!ο αλλος που θα ξερει να με πει τωρα πφφφφφφ:(:(:(πειτε μου καμια λυση

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε, μην αγχώνεσαι! Θα πεις ότι το έχασες και θέλεις να το έχεις στο φάκελό σου, για παν ενδεχόμενο! Ασε που είμαι σίγουρη πως θα το έχεις κάπου στο σπίτι και από το άγχος σου δεν μπορείς να θυμηθείς πού είναι....Ετσι έίχα πάθει εγώ με τις αιματολογικές εξετάσεις....Τις έβγαλα από το φάκελο, χωρίς να το καταλάβω, και, όταν τις έψαχνα μετά ήταν άφαντες...Νόμισα τις έχασα, αλλά αφού πέρασαν λίγες μέρες τις βρήκα χωρίς να το περιμένω ενώ έψαχνα κάτι άλλο....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια θελω να μου δωσετε σας παρακαλω τα φωτα σας μεσα απο τις εμπειριες σας. Προσπαθουμε με τον ανδρα μου 1,5 χρονο φυσιολογικα , τιποτα . Προχωρησαμε σε μια σπερματεγχυση αποτυχημενη και μια εξωσωματικη με επισης αρνητικη χοριακη . Η σαλπιγγογραφια μου ειναι πεντακαθαρη. Παρολα αυτα ο γιατρος προτεινε υστεροσκοπηση . Ποια η γνωμη σας ? Μπορει να εχω κατι που πραγματικα εμποδιζει την εμφυτευση και να μην εχει φανει πουθενα ? Αξιζει να μπω στην διαδικασια υστεροσκοπησης η' μπορει να δημιουργησω κανενα προβλημα εκει που δεν υπαρχει ? Φανταζομαι οτι χειρουργειο ειναι , καποιες επιπλοκες ενδεχεται να εχει . Οι απαντησεις σας ειναι πολυτιμες για την αποφαση που τελικα θα παρω !

 

Επισης , ποσο καιρο μετα την υστεροσκοπηση μπορω να αρχισω την δευτερη προσπαθεια εξωσωματικης και ποιο το κοστος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αλισαχνη.Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να κάνεις και λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση.Με την προυπόθεση βέβαια ότι έχει ελεγχθεί και ο σύζυγος.Μάλιστα θα έπρεπε να τα είχες κάνει πριν μπεις στην διαδικασία της εξωσωματικής.Στην σαλπιγγογραφία δεν φαίνονται τα πάντα.Η δικιά μου έγραφε ότι μάλλον είχα συμφήσεις στην αριστερή σάλπιγγα ενώ στην πραγματικότητα είχα 3 πολύποδες,ενδομητρίωση και κύστη.Οι πολύποδες δεν είχαν φανεί ούτε στην σαλπιγγογραφία,ούτε στους δεκάδες υπερηχους που έκανα."Αλλωστε η ενδομητρίωση είναι σοβαρή αιτία υπογονιμότητας και φαίνεται μόνο με την λαπαροσκόπηση.Ψάξε πρώτα την αιτιά.Γνώμη μου:P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

Αλισάχνη, συμφωνώ μη την boo....Να κάνεις οπωσδήποτε υστεροσκόπηση και, αν σε παιρνει και οικονομικά, και λαπαροσκόπηση....Μην φοβάσαι την υστεροσκόπηση. Δεν θεωρείται καν χειρουργείο. Στα ιδιωτικά μάλιστα από ό,τι έχω ακούσει, προχωρούν αμέσως από την διαγνωστική στην επεμβατική υστεροσκόπηση, σε καθαρίζουν από ό,τι είναι να σε καθαρίσουν και γυρνάς σπίτι.

Για την λαπαροσκόπηση θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τα άλλα κορίτσια που την εχουν κάνει στον Αργυρίου. Βρε κορίτσια, πονάει μετά; Βγήκατε αμέσως από το νοσοκομείο; Τι ώρες την κάνει συνήθως; Εγώ είχα κάνει πριν 2 χρόνια λαπαροσκόπηση για αφαίρεση εξωμητρίου και πονούσα μετά υπερβολικά για μία εβδομάδα. Είχα την αίσθηση πως κάτι είχαν αφήσει μέσα μου...

Και κάτι ακόμη....Ξύπνησα κι εχω ρόζ. Αυτό σημαίνει ότι το αργότερο μέχρι το απόγευμα θα έχω αδιαθετησει. Πώς θα ειδοποιήσω τον Αργυρίου για να κανονίσουμε που επεσα μέσα στο Σαββατοκύριακο; Μήπως να πάρω στο κινητό του; Αλλα κι αυτό δεν το έχω. Πέιτε μου κι αν ξέρετε το κιν του, μπορείτε νε μου το στείλετε με πμ;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν margi με το που ξύπνησα ένιωσα σαν να έχω περίοδο.Από εκείνο το πρώτο λεπτό ξεκίνησαν τις παυσίπονες ενέσεις μετά υπόθετα και βέβαια αντιβίωση.Μόνο για κανένα μισάωρο πονούσα ακριβώς σαν την περίοδο.Μετά ήταν όλα τόσο ωραία με τις ενέσεις:P:p:p¨.'Οταν γυρνούσα πλευρό με τραβούσε λίγο.Σε 3 ώρες σηκώθηκα και πήγα και στην τουαλέτα.Το μόνο ενοχλητικό χωρίς να πονάει βέβαια είναι ο αέρας που είναι μες την κοιλιά σου.Θέλει περπάτημα και σιγά σιγά φεύγει."Εκανα τις επεμβάσεις 9΄και κάτι το πρωί και την άλλη μέρα κατά τις 11 ήμουν σπίτι.Στο σπίτι δεν πήρα ούτε ένα παυσίπονο

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

Για την λαπαροσκόπηση θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τα άλλα κορίτσια που την εχουν κάνει στον Αργυρίου. Βρε κορίτσια, πονάει μετά; Βγήκατε αμέσως από το νοσοκομείο; Τι ώρες την κάνει συνήθως; Εγώ είχα κάνει πριν 2 χρόνια λαπαροσκόπηση για αφαίρεση εξωμητρίου και πονούσα μετά υπερβολικά για μία εβδομάδα. Είχα την αίσθηση πως κάτι είχαν αφήσει μέσα μου...

Και κάτι ακόμη....Ξύπνησα κι εχω ρόζ. Αυτό σημαίνει ότι το αργότερο μέχρι το απόγευμα θα έχω αδιαθετησει. Πώς θα ειδοποιήσω τον Αργυρίου για να κανονίσουμε που επεσα μέσα στο Σαββατοκύριακο; Μήπως να πάρω στο κινητό του; Αλλα κι αυτό δεν το έχω. Πέιτε μου κι αν ξέρετε το κιν του, μπορείτε νε μου το στείλετε με πμ;;

 

 

Μην αγχώνεσαι...θα τηλεφωνήσεις την Δευτέρα το πρωί στην γραμματέα του και αυτή θα μιλήσει μαζί του για να κανονίσετε την λαπαροσκόπηση.

Δεν θα χάσεις τον μήνα, θα το φροντίσει ο ίδιος!:)

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια τελικά έκανα την λαπαροσκόπηση την παρασκευή και βγήκα την ίδια ημέρα το βραδάκι.τελικά δεν είναι τίποτα, ούτε πόνο έχω ,ούτε αίμα όλα καλά.σημαδια τίποτα από την επεμβαση μόνο οι τρυπούλες της λαπαροσκόπησης.τελικά έπρεπε να την κάνω από την πρώτη στιγμή είμαι σίγουρη ότι τώρα θα πάνε όλα καλά.Είχα μία κύστη πάνω από 4 εκ και έπρεπε να βγεί.ο γιατρός μου εξαιρετικός και πολύ θετικός.η κλινική μια χαρά και το κόστος πάρα πολύ καλό μου στοίχισε 2000ε όλα μαζί.τον ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...