Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εχω διαβάσει τόσα για τον γιατρό που πραγματικά θέλω να τον επισκεφτώ....Είμαι από Γιάννενα και δεν ξέρω πολλά πράγματα για τα νοσοκομεία Θεσσαλονίκης! Είνια λέτε στον Αγιο Σάββα...Είναι ιδιωτικό ή δημόσιο; Αν τον επισκεφτείς εκεί πόσο πληρώνεις την επίσκεψη; Πείτε μου, σας παρακαλώ, τιμές, για να μαζέψω σιγά σιγά χρήματα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει τόσα για τον γιατρό που πραγματικά θέλω να τον επισκεφτώ....Είμαι από Γιάννενα και δεν ξέρω πολλά πράγματα για τα νοσοκομεία Θεσσαλονίκης! Είνια λέτε στον Αγιο Σάββα...Είναι ιδιωτικό ή δημόσιο; Αν τον επισκεφτείς εκεί πόσο πληρώνεις την επίσκεψη; Πείτε μου, σας παρακαλώ, τιμές, για να μαζέψω σιγά σιγά χρήματα!

 

Μια διόρθωση...χειρουργεί στον Άγιο Λουκά!

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς σου έστειλα μήνυμα!:-D

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Ηδη αισθάνομαι καλύτερα που βρήκα ποιον γιατρό θα επισκεφτώ.....

Ελπίζει να βοηθήσει κι εμένα όπως βοήθησε εσάς.

Τον άλλο μήνα θα ανέβω Θεσσαλονίκη.....Νωρίτερα- δυστυχώς δεν μπορώω- λόγω υποχρεώσεων στη δουλειά. Μήπως τα Σάββατα δέχεται στο ιστρείο ή στο νοσοκομείο;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Στο ιατρείο δέχεται Δευτέρα-Τρίτη-Πέμπτη απόγευμα.Εγώ θα πάω την Δευτέρα να με δει.Αν κάποια κοπέλα ξέρει πόσα παίρνει για επίσκεψη ας μου στείλει πμ.Να ξέρω πόσο μεγάλη τσάντα να πάρω:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ έκανα υστεροσκόπηση για ένα πολυποδάκι και ευτυχώς δεν κατάλαβα τίποτα ούτε είχα πόνους μετά.

Το γράφω για να το διαβάσουν όσες κοπέλες πρόκειται να κάνουν και να μην αγχώνονται όπως εγώ πριν την επεμβασούλα.

 

Roxanne, να'σαι καλά που είσαι καθησυχαστική. Εγώ έκανα μια λαπαροσκόπηση το Σεπτέμβριο και τώρα μου έχει βρει ο γιατρός έναν πολύποδα. Μου πρότεινε να κάνω υστεροσκόπηση για καλύτερα, αλλά όταν με είδε και σκάλωσα με το κόστος (μου είχε πάρει κάμποσα για λαπαροσκόπηση στο ΜΗΤΕΡΑ), μου το γύρισε ότι και με την απόξεση το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε. Φυσικά, έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου, ξέρω βέβαια ότι είναι παραδόπιστος ο συγκεκριμένος...αλλά ήθελα να σε ρωτήσω, η προοπτική της απόξεσης σου τέθηκε από τον γιατρό σου;

Link to comment
Share on other sites

Roxanne, να'σαι καλά που είσαι καθησυχαστική. Εγώ έκανα μια λαπαροσκόπηση το Σεπτέμβριο και τώρα μου έχει βρει ο γιατρός έναν πολύποδα. Μου πρότεινε να κάνω υστεροσκόπηση για καλύτερα, αλλά όταν με είδε και σκάλωσα με το κόστος (μου είχε πάρει κάμποσα για λαπαροσκόπηση στο ΜΗΤΕΡΑ), μου το γύρισε ότι και με την απόξεση το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε. Φυσικά, έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου, ξέρω βέβαια ότι είναι παραδόπιστος ο συγκεκριμένος...αλλά ήθελα να σε ρωτήσω, η προοπτική της απόξεσης σου τέθηκε από τον γιατρό σου;
Λοιπόν, κοριτσάκι, φύγε αμέσως από αυτόν! Εμένα ο γιατρός που έχω στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων, μου αφαίρεση με απόξεση 3 πολύποδες μεγάλους! Αυτό έγινε τον Φλεβάρη .Μού είπε να με ξαναδεί οπωσδήποτε γιατί φοβάτα ιγια υπολείμματα. Με είδε την προηγούμενη εβδομάδα και όντως _ για κακή μου τύχη_ υπάρχουν υπολέιματα από έναν πολύποδα. Είναι σε δύσκολο σημείο όμως και ό γιατρός δεν μπορεί να μου ξανακάνει υστεροσσκόπηση, γιατί το νοσοκομείο δεν έχει ένα ειδικό εργαλείο που "πιάνει" τον πολύποδα στο σημείο που είναι. Μου είπε λοιπόν πως αν μου κάνει υστεροσκόπηση με τα μέσα που διαθέτει, μπορέι να μην μπορέσει να τον βγάλει πάλι....Ετσι, με παραπέμπει σε ιδιωτική κλινική ή Θεσσαλον ή Αθήνα.....Μού τόνισε το εξής : αν πάω σε άλλον γιατρό στο νοσοκομείο, μπορεί να μου πει ότι μπορεί να τον βγάλει....θα μου πει όμως ψέμματα....δεν βγαίνει χωρίς το συγκεκριμένο εργαλείο....."Ξέρεις τι θα κάνει; " μου είπε : "το πολύπολύ να σου κάνει καμία απόξεση και ο πολύποδας θα μείνει εκεί που βρίσκεται"

Αυτά από έμένα....Πάρε και άλλη γνώμη καλού κακού:wink:

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Margi! Όπως και να έχει, σκόπευα να επισκεφτώ και άλλον - απλά, φοβάμαι με την απόξεση όσα λες για τα υπολείμματα. Επειδή κι εγώ καλή τύχη δεν πολυέχω, σκέφτομαι μήπως τελικά με την υστεροσκόπηση, αποφεύγεις την ταλαιπωρία. Από την άλλη, μήπως είναι και τζάμπα λεφτά; Θα πάω στο τέλος του μήνα και σε έναν άλλο να δω τι θα μου πει...Ευχαριστώ και πάλι πολύ για τις συμβουλές :) Ελπίζω να είσαι πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αχ , κοριτσάκι μου, αυτή η τύχη με έχει παρατήσει τα τελευταία 2 χρόνια! Από γιατρό σε γιατρό είμαι και από χειρουργείο σε χειρουργείο ( όχι μόνο για γυναικολογικά, μα και για άλλα θέματα!). Να την κάνεις την υστεροσκόπηση και να αφαιρέσεις τον πολύποδα.....Εμένα δεν πέτυχε πλήρως η υστεροσκόπηση, γιατί οι πολύποδες ήταν πολύ μεγάλοι ( 3,5 εκ. 2 εκ και 1,5 εκατ---τρεις είχα). Και η δουλεια που έκανε ο γιατρός μου πολύ καλή ήταν, αν σκεφτείς ότι εκείνη την ημέρα δεν έδινε άδεια το αιματολογικό να κάνω την επέμβαση, γιατί το αίμα μου δεν ήταν συμβατό! Πήρα ρίσκο κι εγώ κι ο γιατρός και κάναμε την υστεροσκόπηση. Οι πολύποδες όμως ήταν, όπως είπε μεγάλοι. Κόβανε τον έναν, μάτωνε η περιοχή και με δυσκολία δούλεψαν, ( φοβόταν, βλέπεις, και την αιμορραγία ).....Οπότε τι να πω τώρα στον άνθρωπο; Γιατί δεν τον έβγαλες τον ένα ολοκληρωτικά; Κι αυτούς που έβγαλε με ρίσκο τους έβγαλε....Τώρα θα πάω στη Θεσσαλονική στον γιατρό των κοριτσιών από εδώ να μου βγάλει τον εναπομείναντα, δύκολο πολύποδα....

Αυτά είναι τα δικά μου!

Αν δεν υπάρχουν τέτοια θέματα με σενα κι είναι ένας πολύποδας μόνο, βγαίνει πολύ άνετα με την υστεροσκόπηση.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!ειμαι καινουργιο μελος,αλλα σας διαβαζω καιρο.θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα θεμα που με απασχολει και κοντευει να με τρελανει!πριν 2 χρονια ειχα μεινει εγκυος αλλα δυστηχως παλλινδρομισε στην 7 εβδομαδα εκανα αποξεση και η ιστιολογικη εδειξε οτι ειχα χλαμυδια και οτι αυτο προκαλεσε την παλλινδρομη κυηση.να μην τα πολυλογω το τελευταιο καιρο αρχισαμε παλι τις προσπαθειες για μωρακι.και λογω του αγχους μου και του φοβου που εχω μη ξανασυμβει το ιδιο!ειπαμε να παμε να παρουμε και τη γνωμη και ενος δευτερου γυναικολογου,παμε λοιπον σε καποιον που μου συστησε μια φιλη μου λεγοντας μου οτι ειναι κορυφη και συχρονως πανακριβος!τελος παντων ....παμε την πρωτη μερα μου κανει κολπικο υπερυχο και μου λεει οτι τα βρισκει ολα τελεια εκτος απο ενα οινωμοιοματακι και να ξαναπαω σε τρεις μερες που θα ηταν η 10 μερα του κυκλου μου να δει αν μεγαλωνει μηπως χρειαστει να το βγαλουμε γιατι αν μεγαλωνει προκαλει αποβολες,τελος παντων φευγωντας αγχομενη του πληρωνω 150 ευρω επισκεψη και κλεινω ραντεβου να ξαναπαω σε τρεις μερες.παω λοιπον στο επομενο ραντεβου και μου λεει οτι δεν χρειαζετε τελικα να το βγαλουμε και μου κλεινει ραντεβου σε 5 μερες που θα ηταν η 15 μερα του κυκλου μου να δει την οωρηξια μου,φευγοντας πληρωνω 150 ευρω παλι![χαλαλι λεω τα λεφτα οχι οτι μου περισευουν αλλα αν ειναι κορυφη οπως μου λεει η φιλη μου οκ!]οντως ξαναπαω σε 5 μερες παλι μου κανει παλι υπερυχο και μου λεει εχεις οωρηξια να μην τα πολυλογω μου κανει επιτοπου κατι σαν σπερματεγχυση[300ευρω] με ενα καπ εβαλε το σπερμα του αντρα μου στο κολπο μου και μου ειπε οταν πας σπιτι σε 2 ωρες να το βγαλω και τα ξανα λεμε οταν ειναι να αδιαθετησω η οχι σε 15 μερες.τελικα αδιαθετω και τον παιρνω τηλ.και μου λεει ελα αυριο να σε δω να δουμε πως προχοραμε μα αφου ειναι η δευτερη μερα που εχω περιοδο του λεω και μου λεει οχι καλυτερα αυριο!οκ παω μου κανει υπερυχο παρολο που ειμουν με περιοδο και μου λεει το ενδομητριο σου ειναι 9 εκ για την μερα του κυκλου σου ενω θα επρεπε να ηταν 1 εκ και βλεπω και κατι κομματια μεσα.η πολυποδας η συμφησεισ μου ειπε.χρειαζετε υστεροστοπηση λαμπαροσκοπηση.παω και σε εναν αλλο να παρω μια δευτερη γνωμη γιατι με παραξενεψε οτι στους 3 πρωτους υπερυχους δεν ειπε κατι και το επε στον 4 που ειμουν και με περιοδο!τελος παντων ο δευτερος γιατρος μου κανει υπερυχο και μου λει δεν εχεις τιποτα!!!παω να τρλαθω!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την αποξεση μπορει να δημιουργηθουν συμφησεις οι οποιες ειναι ορατες στον υπερηχο σαν ασπρες παχιες γραμμες (στην περιπτωση μου τουλαχιστον)...

Γενικα θα ελεγα να βρεις ενα γιατρο που να τον εμπισευεσαι και να ξεκινησεις την προσπαθεια.. Η σπερματεγχυση θελη επεξεργασια και δεν βαζουμε απλα το σπερμα μεσα. Αυτο το καταφερνετε και μονοι σας και σας μενουν τα 300 ευρω...

Αν εχεις κανονικα περιοδο πιθανοτατα δεν εχεις προβλημα αλλα 100% σιγουρη θα εισαι μονο με ιστεροσκοπιση. Επισεις αν ειναι να κανεις επεμαβση να φροντισεις να ειναι ειδικος στο θεμα ο γιατρος.

Με το καλο μια τελειομην εγκυμοσυνη και ενα υγειες μωρακι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω mmdad που μου απαντησες!το ιδιο μου ειπε και ο δευτερος γιατρος οτι δηλ.αφου εχω κανονικα και σταθερη περιοδο ειναι καλο,απλα απορω οι συμφυσεις η ο πολυποδας φαινονται στον υπερυχο μονο οταν εχεις περιοδο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον πολυποδα δεν ξερω. Εγω δεν ειχα περιοδο και εκανα σαλπιγγογραφια οπου επιβεβαιωθηκαν οι συμφυσεις και μετα εκανα επεμβατικη υστεροσκοπιση.. Παντως μαλλον το ενδομητριο ειναι αρκετα παχυ... Ο αλλος γιατρος τι ειπε? ποσο το μετρησε?

Link to comment
Share on other sites

ο αλλος γιατρος το μετρησε 9,00mm αλλα ειμουν στην 9 μερα του κυκλου και μου ειπε οτι γενικα η ολη μου κατασταση ειναι μια χαρα.μου ειπε επισης οτι κανονικα δεν γινετε υπερυχος με περιοδο γιατι εκεινες τις μερες δεν εισαι καθαρη.

Link to comment
Share on other sites

ο αλλος γιατρος το μετρησε 9,00mm αλλα ειμουν στην 9 μερα του κυκλου και μου ειπε οτι γενικα η ολη μου κατασταση ειναι μια χαρα.μου ειπε επισης οτι κανονικα δεν γινετε υπερυχος με περιοδο γιατι εκεινες τις μερες δεν εισαι καθαρη.

 

Για την 9 μερα ειναι super!!!! Υπερηχος γινεται και οταν εχεις περιοδο. Οσες εχουν κανει υποβοηθηση εχουμε κανει. Ειναι λιγο αβολο αλλα γινεται..

Τωρα για να εισαι 100% σιγουρη πιθανοτατα θα πρεπει να κανεις περισσοτερες εξετασεις. Για να εισαι σιγουρη οτι δεν υπαρχουν συμφησεις... Το τι θα γινει στην επομενη εγκυμοσυνη ειναι αλλο θεμα... Πχ αν η αιτια ηταν τα χλαμυδια εισαι σιγουρη οτι τα ξεφορτωθηκατε τελειως??

Τωρα στα θεμα του γιατρου για την καθε μια μας ο γιατρος μας ειναι ο καλυτερος (ή ο χειρωτερος) το θεμα ειναι εσενα πως σου φαινεται και αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πληρωνεις τοσο στις επισκεψεις... Υπολογισες ποσο θα σου παει για μια εγκυμοσυνη? Η ειναι μονο για την αναπαραγωγη και μετα θα πας σε αλλο γυναικολογο (που και αυτο δεν ειναι λιγο αν πηγαινεις καθε 3 μερες..)

Link to comment
Share on other sites

για τα χλαμυδια εκανα εξετασεις οκ!τωρα ο 2 γυναικολογος μου ειπε να κανω μια σαλπιγγογραφια για προληπτικους λογους αν και ειναι σιγουρος οτι θα ειναι οκ.τωρα για το θεμα του γιατρου λεω να κρατησω τον 2 με κανει να νοιωθω πιο ανετα,βλεπεις στον πρωτο εχασα την αμπιστοσυνη μου γιατι απορω πως δε μου ειπε κατι στις 3 προηγουμενες επισκεψεις και μου το βρηκε στην 4?

Link to comment
Share on other sites

για τα χλαμυδια εκανα εξετασεις οκ!τωρα ο 2 γυναικολογος μου ειπε να κανω μια σαλπιγγογραφια για προληπτικους λογους αν και ειναι σιγουρος οτι θα ειναι οκ.τωρα για το θεμα του γιατρου λεω να κρατησω τον 2 με κανει να νοιωθω πιο ανετα,βλεπεις στον πρωτο εχασα την αμπιστοσυνη μου γιατι απορω πως δε μου ειπε κατι στις 3 προηγουμενες επισκεψεις και μου το βρηκε στην 4?

 

Νομιζω οτι αν κανεις σαλπιγγογραφια θα φανει αν υπαρχει πολυποδας.. ΔΕν ξερω τιο γινεται στην ελλαδα αλλα εδω την κανει γυναικολογος (οποτε θα εχεις αλλη μια γνωμη)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...