Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

την υστεροσκόπηση την έκανα γιατί στη σαλπιγγογραφία φαινόταν ότι έχω δίκερη μήτρα. Μου έκανε τελικά υστεροσκόπηση επεμβατική και λαπαροσκόπηση και είδε ότι τελικά δεν ήταν δίκερη αλλά διαφραγματική. έτσι μου αφαίρεσε το διάφραγμα το οποίο ήταν και μπόλικο. Γι αυτό έκανα και τις αποβολές. Τώρα μου είπε μόλις αδιαθετήσω να πάω να μου αφαιρέσει το σπιράλ και μετά απο δύο περιόδους μπορώ να ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


την υστεροσκόπηση την έκανα γιατί στη σαλπιγγογραφία φαινόταν ότι έχω δίκερη μήτρα. Μου έκανε τελικά υστεροσκόπηση επεμβατική και λαπαροσκόπηση και είδε ότι τελικά δεν ήταν δίκερη αλλά διαφραγματική. έτσι μου αφαίρεσε το διάφραγμα το οποίο ήταν και μπόλικο. Γι αυτό έκανα και τις αποβολές. Τώρα μου είπε μόλις αδιαθετήσω να πάω να μου αφαιρέσει το σπιράλ και μετά απο δύο περιόδους μπορώ να ξεκινήσω.

 

καλη επιτηχια σου ευχομαι!!!!ολα θα πανε καλα :-P

9rLVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω κάτι.Έκανα τέλη Οκτώβρη υστεροσκόπηση και περίμενα περίοδο 13-15 Νοέμβρη.Μετά την υστεροσκόπηση είχα μια ελαφρά αιμορραγία που σίγουρα δεν είναι περίοδος.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν χαλάει ο κύκλος μετά την υστεροσκόπηση κι αν ναι, είναι παροδικό;Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

ΡΟΥΜΠΗ, μετά την υστεροσκόπηση ο κύκλος αλλάζει. Κανονικά να περιμένεις περίοδο 1 μήνα μετά (δλδ τέλη Νοεμβρίου) και όχι 13-15 του μήνα. Εμένα μου είχε έρθει περίοδος 29 μέρες μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακαλώ, γι αυτό είμαστε εδώ. :-D Μου κάνει εντύπωση που δεν στο είπε ο γιατρός σου. Kι εννοείται πως αυτόν τον μήνα επιβάλεται να παίρνεις προφυλάξεις!

Link to comment
Share on other sites

Άσε βρε newbie γιατί ανοίγεις μεγάλο θέμα...περιμένουμε σαν τρελοί με τον άντρα μου να έρθει η περίοδος να ξεκινήσουμε και δεν λεει να έρθει,τώρα του είπα ότι έγραψα στο φόρουμ και μου απάντησες και μου λεει''καλά, δεν έπρεπε να μας το πει;''

Link to comment
Share on other sites

κούκλες καλησπέρα σήμερα ήταν η μεγάλη μέρα,έκανα την θεραπευτική διαγνωστική απόξηση κοινός αφαίρεση για τους πολύποδες,όλα πήγαν τέλεια,τώρα περιμένω αγωνιωδώς να μου έρθει η περίοδος για να αρχίσουμε τις προσπάθειες με αποτέλεσμα επιτέλους....θέλω να ρωτήσω πόσες μέρες είχατε αίμα εσείς και αν η περίοδος σας ήρθε μετά κανονικά?? άντε κορίτσια και ελπίζω για όλες μας ο άγιος Βασίλης να φέρει και ένα νινί.....!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofaki, εγώ και μετά την υστεροσκόπηση, αλλά και μετά την απόξεση δεν είχα πολύ αίμα. Ελάχιστη ροή για 2-3 μέρες και μετά απλώς λερωνόμουν λίγο, με σερβιετάκι ήμουν. Στην υστεροσκόπηση μου ήρθε περίοδος 29 μέρες μετά, όπως έγραψα και πιο πάνω. Τώρα μετά την απόξεση, ακόμα περιμένω, 2 βδομάδες έχει που την έκανα.

 

Άντε κορίτσια, λέτε να είμαστε τυχερές και να τα καταφέρουμε τον Δεκέμβριο; :-)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ παρόλο που έχει μόνο κάτι ώρες έχω ελάχιστο αίμα,μακάρι newbie G (γατούλα θεσσαλονικιά) και αν όχι χριστουγεννιάτικο,ας είναι πρωτοχρονιάτικο..... σου είπε ο γιατρός σου να πας μετά από 2 κύκλους να σε δει? πότε σου είπε για προσπάθειες??? καλή ανάρρωση κούκλα.....

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου μας έδωσε το ΟΚ να προσπαθήσουμε άμεσα, μετά την περίοδο. Όμως δεν θα πάω να με δει, γιατί ήδη κανονίσαμε με κέντρο εξωσωματικής και θα πάμε κατευθείαν εκεί μόλις αδιαθετήσω. Δεν θέλουμε να περιμένουμε άλλο. Κλείνω τα 40 σ' ένα μήνα. :-(

Link to comment
Share on other sites

Mousoudi,σέυχαριστω για το ενδιαφερον σου,ψυχολογια με σκαμπανεβασματα.Κατα τα αλλα καλά,αγορασα ενα υπεροχο βιβλιο που λεγεται διατροφη και γονιμοτητα και γραφει για την διατροφη καθε παθησης (ενδομητριωση,πολυκυστικες,κ.α)και θεματα ψυχολογιας,απλα καταπληκτικο.

 

Θα μας γράψεις τίτλο βιβλίου και εκδόσεις; Γιατί ένα άγχος μην ξαναεμφανίσω ενδομητρίωση το έχω δεν μπορώ να πω το αντίθετο...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΠΤΡΑ συγγρφεας SARAH DOBBYN, κοστιζει γυρω στα 18€.Ο λογος που το πηρα ειναι γιατι διαβασα μεσα στο φορουμ εδω για μια κοπελα που την ειχαν αποκλεισει την φυσικη συλληψη λογω κακιστου σπερμα συζυγου και εκαναν δυο παιδια με αυτο το βιβλιο.Ειναι οντως φανταστικο,μπορει και αφου ειμαι τοσο υγιης γυναικολογικα ο λογος που δεν μενω εγκυος να ειναι η τοσο κακη διατροφη μου (μονο γλυκα,ελεγε για τα κακα της ζαχαρης στην ινσουλινη και για το ποσο μη ποιοτικα ωαρια κανεις),διατροφη για αποβολες,ινομυωματα,κακο σπερμα.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΠΤΡΑ συγγρφεας SARAH DOBBYN, κοστιζει γυρω στα 18?.Ο λογος που το πηρα ειναι γιατι διαβασα μεσα στο φορουμ εδω για μια κοπελα που την ειχαν αποκλεισει την φυσικη συλληψη λογω κακιστου σπερμα συζυγου και εκαναν δυο παιδια με αυτο το βιβλιο.Ειναι οντως φανταστικο,μπορει και αφου ειμαι τοσο υγιης γυναικολογικα ο λογος που δεν μενω εγκυος να ειναι η τοσο κακη διατροφη μου (μονο γλυκα,ελεγε για τα κακα της ζαχαρης στην ινσουλινη και για το ποσο μη ποιοτικα ωαρια κανεις),διατροφη για αποβολες,ινομυωματα,κακο σπερμα.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Πιστεύω ότι η διατροφή είναι το Α και το Ω!!!

 

Πώς αντικαθιστούμε την ζάχαρη; Εγώ όπου μπορώ την έχω αντικαταστήσει με μέλι..

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

σου εύχομαι τα καλύτερα γατούλα,να δεις τώρα που βγάλαμε αυτούς τους μπελάδες όλα θα γίνουν....θα περιμένω νέα σου και είμαι σίγουρη πως το 2011 θα είναι η χρονιά μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ μου κεντριζεις το ενδιαφερον! Τι γραφει για τα ινομυωματα? Να το πιστεψω οτι μπορει να βοηθαει η διατροφη και να μην μεγαλωνουν? Καπου στο διαδικτυο ειχα διαβασει οτι συμφωνα με τους Κινεζους τα ινομυωματα τρεφονται απο το φλεγμα το οποιο υπαρχει ή παραγεται (δεν θυμαμαι) απο τα γαλακτοκομικα! Περιοριζοντας τα δεν αυξανονται τα ινομυωματα! Τοτε δεν του εδωσα σημασια και γελασα!

Πες μου οτι λεει για αυτα να τρελλαθω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γραφει για τα γαλακτομικα και τα κρεατα που ειναι γεματα τοξινες και γεμισουν φλεγμονες εσωτερικα.Δεν θελω να επηρεασω καμια κοριτσια,απλα το κανω για μενα γιατι δεν ξερω με τι αλλο να ασχοληθω.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε, και λογικα να το παρουμε, η διατροφη παιζει σημαντικο ρολο τοσο στην προκληση καθε ασθενειας, οσο και στην ιαση της! Οποτε γιατι να μην βοηθαει και στα γυναικολογικα? Καθολου απιθανο!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χρειάζομαι τη γνώμη σας!χθες πήρα τηλέφωνο το γιατρό μου για να τον ενημερώσω ότι λόγω καθυστέρησης της περιόδου θα αργήσει το ραντεβού που ήταν να γίνει για να με εξετάσει μετά την υστεροσκόπηση(και κυρίως να πληρώσω την αμοιβή του).Ήδη με είχε διαφωτίσει η γλυκιά μας newbie ότι η περίοδος μπορεί και να αργούσε κι ένα μήνα μετά την υστεροσκόπηση.Χθες όμως έπεσα στο συνεργάτη του που μου είπε οτι από τη μια θα πρεπε ναρθει κι από την άλλη μπορεί ναρθει και ένα μήνα μετά την περίοδο που θα περίμενα,όχι την επέμβαση, δηλαδή μια περίοδος να φύγει έτσι.Και μας έδωσε και το ελεύθερο να έχουμε επαφές.Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε αναμένα κάρβουνα γιατί,λογικά, αφού μπορεί περίοδο μετά τον Οκτώβρη να ξαναδώ τον Δεκέμβρη, ωορρηξία δεν κάνω(τι καλά που έρχονται όλα!!!).Άρα,επαφές ναχουμε για να εξασκείται το άθλημα ή μπορεί να γίνει και κάτι;Και τελικά, εγώ τώρα ποια είμαι, που είμαι και σε ποια μέρα του κύκλου βρίσκομαι;;;;;;;;;μετά από μια βδομάδα αρκετό αιματάκι έχω συνέχεια καφέ, ροζ, μπεζ(υπάρχει ποικιλία) και δεν ξέρω από πότε να μετράω αφού ο κύκλος μου έχει επηρρεαστεί.Ευχαριστώ, αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ρούμπη μου γεια σου,εγώ έχω κάνει θεραπευτική διαγνωστική απόξηση την τρίτη,η γιατρός μου,μου είπε για ΕΛΕΥΘΕΡΟ σεξ και προσπάθειες μετά την περίοδο,ενώ γενικά σεξ κάλο θα είναι μετά από 20 μέρες λόγο τυχών μικροβίων .εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις την περίοδο για προσπάθειες,λίγο τα χάπια και οι αντιβιώσεις,λίγο που η μήτρα μας έχει ταλαιπωρηθεί...κι εγώ στην αναμονή είμαι και πίστεψε με πρώτη φορά περιμένω με τόση αγωνία να μου έρθει....σε καταλαβαίνω απόλυτα...καλά θα ήταν να ρωτήσεις και τον γιατρό σου....όσο για να πάω να με εξετάσει εμένα μου είπε μετά τον 2 κύκλο που θα μου έρθει ...για το αίμα η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να σε βοηθήσω λόγο ότι όπως σου είπα εγώ είμαι ακόμα στην αρχή....λίγη υπομονή λοιπόν κούκλα..τόσο περιμέναμε εξάλλου..όλα θα πάνε καλά...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Ρούμπη επαφές μπορείτε να έχετε αλλά με προφυλάξεις. Δεν θέλεις να μείνεις έγκυος προτού σου έρθει περίοδος, γιατί το ενδομήτριο δεν θα είναι όπως πρέπει να είναι. Σ αυτό ήταν κατηγορηματική η γιατρός μου όταν έκανα την υστεροσκόπηση (επεμβατική). Πρώτα αδιαθέτησα, μετά πήγα να με δει και όταν σιγουρεύτηκε ότι το ενδομήτριο ήταν καλό, τότε μου έδωσε το ΟΚ, όχι για επαφές απλά, αλλά για προσπάθειες για μωράκι. Μάλιστα μου είπε ότι συνηθως αφήνουν να περάσει ακόμα ένας μήνας, αλλά εφόσον εγώ ήμουν εντάξει, μπορούσα να προχωρήσω άμεσα.

 

Εσύ για την ώρα χαλάρωσε και κοίτα να περνάς καλά με τον άντρα σου, αλλά να προσέχετε!!! Όταν σου έρθει περίοδος, ξεκινάτε προσπάθειες. Θα σου έρθει κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Σοφάκι μου,τόσο καιρό περιμέναμε.Είναι αλλιώς να έχει περάσει κάποιος τα ίδια και να σε νιώθει τόσο.Εύχομαι γλυκιά μου καλή ανάρρωση και καλές επιτυχίες!!!

Newbie μου,τι να πω;πάντα με την καλή σου συμβουλή να με ηρεμήσεις.Αισθάνομαι αποσυντονισμένη κι η κοκκινορουφιανίτσα να μην έρχεται.Κυρίως νιώθω ανασφάλεια γιατί άλλα έλεγε ο ένας γιατρός κι άλλα ο άλλος(πρωτότυπο,δεν συμβαίνουν αυτά).Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω με την ελπίδα να έρθει.Κι ο άντρας μου φοβάται και δεν θέλει επαφές.Δεν μιλάω στο φόρουμ τόσο αργά, ευτυχώς που έχω κι εσάς.Ειδικότερα τις γυναίκες που έχουν,όπως κι εγώ,κουραστεί κάπως παραπάνω τις νιώθω,τις πονάω περισσότερο κι ας μην μπορώ πάντα να το εκφράσω με λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα, ειμαι αναμεσα σε μεγαλες αποφασεις κ εχω διαβασει τοσα πολλα για τον Αργυρίου που θα ηθελα καποια να μου στειλει τα στοιχεια του παρακαλω. Το κυριο διλημμα μου (πρεπει να αποφασισω ως αυριο!) ειναι εαν θα κανω και τον 6ο κυκλο που μου απομενει με clomiphene (ξεκινά αύριο η ληψη του χαπιου) ή θα παω για λαπαροσκοπηση (επομενως δεν θα εχω ελευθερες επαφες αυτον τον μηνα για να μην διακινδυνεψω τιποτα) για να δουμε τι γινεται. Για εξωσωματικη...αν κ καποιοι γιατροι μου την εχουν προτεινει, λεω να την αφησω ως τελευταια επιλογη (μετα την λαπαροσκοπηση).. παρολο που δε ξερω αν θα αντεξω αλλο αυτην την ψυχολογια. Παντως ρε κοριτσια ειλικρινα θελετε τα χαπια; θελετε ολη η απογοητευση; δεν με αναγνωριζω πια! το κλαμα παει συννεφο... Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...