Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts

Καλημέρες!

Cristy δεν ξέρω πώς είναι όταν "πεταρίζει" το μωρό..μπορεί να το κάνει και να μην το αντιλαμβάνομαι γιατί γενικά νιώθω διάφορα χαμηλά..βασικά μικροπονάκια έχω πότε πότε και τη συνεχή αίσθηση ότι δεν υπάρχει ο χώρος που υπήρχε πριν κάτω απ΄τον αφαλό μου. Για πείτε οι ήδη μανούλες πώς είναι να "ακούσεις" το μωρό όταν είμαστε πρωτότοκες? και πότε περίπου το πρωτακούμε?

 

Τα θυμάμαι πολύ καθαρά. Είχα ΤΕΡ 14/9/2007 κ κατάλαβα το μωρό μου για πρώτη φορά στις 18/01/2008! Ήμουν στο αεροπλάνο πτήση από Ηράκλειο προς Αθήνα, την ώρα της τροχοδρόμησης λίγο πριν μπει το αεροπλάνο στο διάδρομο για απογείωση. 16η ή 17η εβδομάδα ήταν δηλαδή.

Γενικά τα μωρά "ζωηρεύουν" όταν η μαμά "παλουκώνεται" στη θέση της. Όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, πάνω που θα κάθεσαι και θα λες "ουφ, ηρέμησα", θα "ξυπνάς" από τις κλωτσιές...

(Σούρχεται... :-) )

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 437
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κι από μένα, μια επίσης τρελο-40άρα (για την ακρίβεια θα κλείσω τα 41 σε ενάμιση μήνα ;)) και πρωτο-μανούλα μιας μπέμπας 8 μηνών!! :D

Χάρηκα πολύ βλέποντας το θέμα γιατί ξέρω από πρώτο χέρι την ανασφάλεια και τους φόβους που μπορεί να συνεπάγεται η απόφαση για μια εγκυμοσύνη στα 40… αλλά και το πόσο βοηθά η σκέψη ότι αν και μειοψηφία, δεν είμαστε και τόσο λίγες τελικά! (προσωπικά είχα πάντα στο μυαλό μου τη φιλενάδα και την ξαδέλφη μου που απέκτησαν τα πρώτα τους παιδάκια η μια στα 41 και η άλλη στα 42, αλλά και τη μαμά μου που με έκανε στα 37…)

 

Έχοντας η ίδια επιλέξει να γίνω μαμά σε αυτήν την ηλικία, και αναπολώντας τώρα την εμπειρία της εγκυμοσύνης και ενός πολύ όμορφου τοκετού, νιώθω ότι μου δόθηκε το ωραιότερο δώρο στην καλύτερη φάση της ζωής μου… και σε μια ηλικία που ο ερχομός και το μεγάλωμα ενός παιδιού με κάνει να νιώθω πιο νέα, πιο ζωντανή και πιο πλήρης από ποτέ και φωτίζει τα χρόνια που έρχονται…

Ετσι λοιπόν θέλω να στείλω όλη μου τη θετική ενέργεια και τις ευχές μου στις συνομήλικες φίλες που είτε προσπαθούν είτε ήδη περιμένουν το πρώτο -ή το επόμενο- μπεμπάκι τους… να κρατήσουν σύντομα το μωράκι τους στην αγκαλιά τους!

Ηθικό ακμαίο, μην το βάζετε κάτω κορίτσια, και να μην ξεχνάμε … η φύση ξέρει!!!

 

ELENAGEM, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Και εγώ ένιωσα τα πρώτα σκιρτήματα της μπουμπούκας μου στη 17η εβδομάδα… (κρατούσα ημερολόγιο :wink:)…ανεπαίσθητες κινήσεις που έμοιαζαν με αυτές του εντέρου αλλά ήξερα ότι ήταν αυτή… και μετά μου έδωσε και κατάλαβα μέχρι το τέλος…ήταν βλέπεις ζωηρούλα από την κοιλιά!

Καλό υπόλοιπο και με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

..προχθές είχαμε το μηνιαίο μας ραντεβού με τον γιατρό κ όλα πήγαν μια χαρά, είδαμε το μωρό και μας είπε ότι αναπτύσσεται μια χαρά..Α-τεστ δεν με βάζει να κάνω αλλά με στέλνει απευθείας για β-επιπέδου αρχές Μαρτίου.Οκ μέχρι εδώ..περί αμνιοπαρακέντησης είμαστε σε φάση να αποφασίσουμε και όπως είναι λογικό μιλήσαμε με τον γιατρό μας για το αν και το πότε.

Για να είμαι ειλικρινής με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και εφόσον δεν δείξει κάτι περίεργο η β-επιπέδου...μόνο λόγω που είμαι 41μισό και για να έχω το κεφάλι μου ήρεμο θα πήγαινα να κάνω την εξέταση..

Από την κουβέντα μας βγαίνει ότι καλό είναι να την κάνω και μόνο λόγω ηλικίας αλλά να σκεφτώ και την πιθανότητα να γίνει τον 7ο μήνα:shock:!!!..γιατί αν σε περίπτωση -χτύπα ξύλο, μακριά απ' όλες μας- προκληθεί πρόωρος τοκετός τότε λόγω της εξέτασης, θα μπορεί το μωρό να επιβιώσει 7 μηνών κάτι που σε παρόμοια περίπτωση δεν ισχύει αν είναι μικρότερο.

Κορίτσια μου, πείτε μου σας παρακαλώ ..γιατί σώνει και καλά να μου τύχει το 0,5%-1% του ρίσκου εφόσον πάω στον καλύτερο για την εξέταση και στην ώρα που πρέπει να γίνει??

Πείτε μου απόψεις ..πάω να σκάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την άποψή μου αλλά δεν θέλω να δημιουργήσω αντιπαραθέσεις. Θα πω λοιπόν τι θα έκανα στη θέση σου, μιας και είμαστε στην ίδια ηλικία. Για μένα, αν βρισκόμουν στη θέση σου, θα ήταν ένα μεγάλο δώρο του Θεού και για κανένα λόγο δεν θα το έβαζα σε κίνδυνο. Όσο για την περίπτωση να βγει με πρόβλημα, επειδή έχω εμπειρία από τα κακώς λεγόμενα προβληματικά παιδιά, να ξέρεις ότι είναι παιδιά με ικανότητες που δεν τις εκδηλώνουν τα "φυσιολογικά" και η αγάπη που θα τους προσφέρεις σου προσφέρει απείρως μεγαλύτερη ανταπόδοση από ό,τι αν την πρόσφερες σε υγιές παιδί. Αν έμενα τώρα έγκυος και μου έλεγαν το παιδί θα είναι καθυστερημένο, δεν θα σκεφτόμουν ούτε στιγμή την άμβλωση. Το παιδί μου θα ήταν για μένα ο κόσμος ολόκληρος και θα του πρόσφερα τον εαυτό μου. Ποτέ δεν θα έβαζα σε κίνδυνο τη ζωή του, επειδή θα ξεβόλευε τη δική μου ή επειδή θα έλεγε ο κόσμος. Όσο για την ανησυχία για το μέλλον του, ένα "φυσιολογικό" παιδί δεν κινδυνεύει λιγότερο από ένα άρρωστο ούτε είναι εξασφαλισμένη η ευτυχία και η ζωή του λόγω της αρτιμέλειάς του. Η κοινωνία μας είναι γεμάτη με παραδείγματα παιδιών με ειδικές ανάγκες που πλουτίζουν τη ζωή τους και τη ζωή των δικών τους και ζουν ευτυχισμένα, σε αντίθεση σε "υγιή" που καταστρέφουν τον εαυτό τους και τους άλλους. Για μένα, θα ρωτούσα τον εαυτό μου αν έχω αγάπη να προσφέρω σ' αυτό το παιδί. Αυτό χρειάζεται. Και δεν θα άκουγα κανέναν.

Άσε που έχουν εξαρθρωθεί κυκλώματα "γιατρών" που υπέβαλαν τις μητέρες σε άμβλωση΄, γιατί τάχα το έμβρυο ήταν άρρωστο, και μετά πουλούσαν τα έμβρυα σε εταιρείες για καλλυντικά ή άλλες χρήσεις. Το χρήμα σήμερα διαβρώνει τις συνειδήσεις, και δεν θα εμπιστευόμουν σε κανέναν γιατρό την υγεία του παιδιού μου.

Στη θέση σου λοιπόν, θα ηρεμούσα, θα απολάμβανα το δώρο του Θεού και θα έκανα μόνο τις απαραίτητες εξετάσεις. Παράλληλα θα ακολουθούσα ένα σωστό πρόγραμμα υγιεινής ζωής και θα απέβαλα κάθε άγχος και πίεση. Ζεις ένα θαύμα. Απόλαυσέ το!

Link to comment
Share on other sites

..προχθές είχαμε το μηνιαίο μας ραντεβού με τον γιατρό κ όλα πήγαν μια χαρά, είδαμε το μωρό και μας είπε ότι αναπτύσσεται μια χαρά..Α-τεστ δεν με βάζει να κάνω αλλά με στέλνει απευθείας για β-επιπέδου αρχές Μαρτίου.Οκ μέχρι εδώ..περί αμνιοπαρακέντησης είμαστε σε φάση να αποφασίσουμε και όπως είναι λογικό μιλήσαμε με τον γιατρό μας για το αν και το πότε.

Για να είμαι ειλικρινής με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και εφόσον δεν δείξει κάτι περίεργο η β-επιπέδου...μόνο λόγω που είμαι 41μισό και για να έχω το κεφάλι μου ήρεμο θα πήγαινα να κάνω την εξέταση..

Από την κουβέντα μας βγαίνει ότι καλό είναι να την κάνω και μόνο λόγω ηλικίας αλλά να σκεφτώ και την πιθανότητα να γίνει τον 7ο μήνα:shock:!!!..γιατί αν σε περίπτωση -χτύπα ξύλο, μακριά απ' όλες μας- προκληθεί πρόωρος τοκετός τότε λόγω της εξέτασης, θα μπορεί το μωρό να επιβιώσει 7 μηνών κάτι που σε παρόμοια περίπτωση δεν ισχύει αν είναι μικρότερο.

Κορίτσια μου, πείτε μου σας παρακαλώ ..γιατί σώνει και καλά να μου τύχει το 0,5%-1% του ρίσκου εφόσον πάω στον καλύτερο για την εξέταση και στην ώρα που πρέπει να γίνει??

Πείτε μου απόψεις ..πάω να σκάσω!!!

 

 

Σεβαστή και η άποψη της papagalomanias,

αλλά επειδή αντιλαμβάνομαι ΑΚΡΙΒΩΣ τι λες γιατί κάνω παρόμοιες σκέψεις, θα σου πω τι έκανα στην 1η μου εγκυμοσύνη.

Δειγματοληψία χοριακών λαχνών.

Τότε ήμουν 36 και κάτι. Αυχενική σε συνδυασμό με pappA και ηλικία έδιναν σημαντική πιθανότητα για down syndrome. Ο τότε γιατρός μου συνέστησε λήψη χοριακών λαχνών. Γίνεται από την αρχή της 13ης εβδομάδας (εγώ την έκανα την επομένη της αυχενικής διαφάνειας) και τα πρώτα αποτελέσματα τα έχεις τηλεφωνικά σε λίγες μέρες. Τα οριστικά καθυστερούν περί τις 2-3 εβδομάδες, αλλά ουσιαστικά πρόκειται για "επαλήθευση" των πρώτων. Οπωσδήποτε, αλλιώς προβαίνεις σε διακοπή κύησης την 14 ή 15 εβδομάδα, κι αλλιώς όταν έχεις μπει στον 7ο μήνα, με την κοιλιά τούμπανο και ένα μωρό που σε ξυπνάει τη νύχτα από τις κλωτσιές. Εξάλλου, κάτω των 20 εβδομάδων κάνεις διακοπή, πάνω από 20 πρώορο τοκετό.

Τώρα όσον αφορά την επικινδυνότητα της εξέτασης, είναι πάνω κάτω η ίδια με την αμνιο, καθώς η διαδικασία είναι η ίδια, απλά αντί για αμνιακό υγρό γίνεται κάτι σαν βιοψία στις χοριακές λάχνες, που είναι το πίσω μέρος του σχηματιζόμενου πλακούντα. Αρκεί να βρεις έναν γιατρό που να έχει μεγάλη εμπειρία.

Ασυζητητί σε επόμενη περίπτωση το ίδιο θα έκανα.

Και όσον αφορά το "ρίσκο" που αναφέρεις, έχει να κάνει και με την εμπειρία του συγκεκριμένου γιατρού και από άλλα πράγματα. π.χ. αν έχεις πρόωρες συσπάσεις ή άλλα συμπτώματα ή που έχει (ή πάει να) σχηματιστεί ο πλακούντας κλπ.

Μη φοβάσαι. Όπλα της επιστήμης είναι αυτά. Σκέψου να μην υπήρχαν. Οι 40+ σε αυτά στηριζόμαστε για να φέρουμε στον κόσμο υγιή παιδάκια.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω την άποψή μου αλλά δεν θέλω να δημιουργήσω αντιπαραθέσεις. Θα πω λοιπόν τι θα έκανα στη θέση σου, μιας και είμαστε στην ίδια ηλικία. Για μένα, αν βρισκόμουν στη θέση σου, θα ήταν ένα μεγάλο δώρο του Θεού και για κανένα λόγο δεν θα το έβαζα σε κίνδυνο. Όσο για την περίπτωση να βγει με πρόβλημα, επειδή έχω εμπειρία από τα κακώς λεγόμενα προβληματικά παιδιά, να ξέρεις ότι είναι παιδιά με ικανότητες που δεν τις εκδηλώνουν τα "φυσιολογικά" και η αγάπη που θα τους προσφέρεις σου προσφέρει απείρως μεγαλύτερη ανταπόδοση από ό,τι αν την πρόσφερες σε υγιές παιδί. Αν έμενα τώρα έγκυος και μου έλεγαν το παιδί θα είναι καθυστερημένο, δεν θα σκεφτόμουν ούτε στιγμή την άμβλωση. Το παιδί μου θα ήταν για μένα ο κόσμος ολόκληρος και θα του πρόσφερα τον εαυτό μου. Ποτέ δεν θα έβαζα σε κίνδυνο τη ζωή του, επειδή θα ξεβόλευε τη δική μου ή επειδή θα έλεγε ο κόσμος. Όσο για την ανησυχία για το μέλλον του, ένα "φυσιολογικό" παιδί δεν κινδυνεύει λιγότερο από ένα άρρωστο ούτε είναι εξασφαλισμένη η ευτυχία και η ζωή του λόγω της αρτιμέλειάς του. Η κοινωνία μας είναι γεμάτη με παραδείγματα παιδιών με ειδικές ανάγκες που πλουτίζουν τη ζωή τους και τη ζωή των δικών τους και ζουν ευτυχισμένα, σε αντίθεση σε "υγιή" που καταστρέφουν τον εαυτό τους και τους άλλους. Για μένα, θα ρωτούσα τον εαυτό μου αν έχω αγάπη να προσφέρω σ' αυτό το παιδί. Αυτό χρειάζεται. Και δεν θα άκουγα κανέναν.

Άσε που έχουν εξαρθρωθεί κυκλώματα "γιατρών" που υπέβαλαν τις μητέρες σε άμβλωση΄, γιατί τάχα το έμβρυο ήταν άρρωστο, και μετά πουλούσαν τα έμβρυα σε εταιρείες για καλλυντικά ή άλλες χρήσεις. Το χρήμα σήμερα διαβρώνει τις συνειδήσεις, και δεν θα εμπιστευόμουν σε κανέναν γιατρό την υγεία του παιδιού μου.

Στη θέση σου λοιπόν, θα ηρεμούσα, θα απολάμβανα το δώρο του Θεού και θα έκανα μόνο τις απαραίτητες εξετάσεις. Παράλληλα θα ακολουθούσα ένα σωστό πρόγραμμα υγιεινής ζωής και θα απέβαλα κάθε άγχος και πίεση. Ζεις ένα θαύμα. Απόλαυσέ το!

 

Συμφωνω!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ έχω ηρεμήσει κάπως μετά την περασμένη Παρασκευή και μάλλον θα ακολουθήσω την άποψη του γιατρού μου. Η εγκυμοσύνη μου θεωρείται πολύτιμη λόγω τσιμπημένης ηλικίας και έτσι την νιώθω κι εγώ. Αλλά νιώθω επίσης από μέσα μου τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά κι ότι και το μωρό θα είναι μια χαρά ώστε να μην με τρελαίνει τελικά η αναμονή μέχρι τον 7ο για την αμνιο.

Προχωράμε μήνα μήνα, προσέχουμε χωρίς υστερίες, τρώμε σωστά, κάνουμε την γυμναστικούλα μας και μένουμε μακριά από άγχη - κατά το δυνατό. Έτσι κι αλλιώς κατά πώς φαίνεται, η φύση κάνει κουμάντο από το πρώτη στιγμή της σύλληψης και φροντίζει για όλα με σοφία μέχρι να γεννήσουμε το παιδάκι μας.

Link to comment
Share on other sites

Οκ έχω ηρεμήσει κάπως μετά την περασμένη Παρασκευή και μάλλον θα ακολουθήσω την άποψη του γιατρού μου. Η εγκυμοσύνη μου θεωρείται πολύτιμη λόγω τσιμπημένης ηλικίας και έτσι την νιώθω κι εγώ. Αλλά νιώθω επίσης από μέσα μου τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά κι ότι και το μωρό θα είναι μια χαρά ώστε να μην με τρελαίνει τελικά η αναμονή μέχρι τον 7ο για την αμνιο.

Προχωράμε μήνα μήνα, προσέχουμε χωρίς υστερίες, τρώμε σωστά, κάνουμε την γυμναστικούλα μας και μένουμε μακριά από άγχη - κατά το δυνατό. Έτσι κι αλλιώς κατά πώς φαίνεται, η φύση κάνει κουμάντο από το πρώτη στιγμή της σύλληψης και φροντίζει για όλα με σοφία μέχρι να γεννήσουμε το παιδάκι μας.

 

 

Συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα τον προβληματισμό σου. Θέλεις ή δεν θέλεις να γνωρίζεις τυχόν "θεματάκια" του παιδιού σου και να έχεις επιλογή?

Γιατί αν δεν πρόκειται να επιλέξεις διακοπή κύησης για κανένα λόγο, κάτι που είναι απόλυτα σεβαστό, ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΝΙΟ?

Δεν κάνεις καθόλου και τελείωσε το παραμύθι: απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου κ ότι ήθελε προκύψει και δεν διακινδυνεύεις από πρόωρες συσπάσεις κλπ.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα τον προβληματισμό σου. Θέλεις ή δεν θέλεις να γνωρίζεις τυχόν "θεματάκια" του παιδιού σου και να έχεις επιλογή?

Γιατί αν δεν πρόκειται να επιλέξεις διακοπή κύησης για κανένα λόγο, κάτι που είναι απόλυτα σεβαστό, ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΝΙΟ?

Δεν κάνεις καθόλου και τελείωσε το παραμύθι: απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου κ ότι ήθελε προκύψει και δεν διακινδυνεύεις από πρόωρες συσπάσεις κλπ.

 

Θα δούμε αν θα κάνω μετά την Β-επιπέδου. Εφόσον μπορώ και αργότερα από την φάση που κάνουν όλες οι εγκυούλες και δούμε από κάποια ένδειξη ότι χρειάζεται, θα την κάνω.

Το μεγάλο ερώτημα είναι: τί κάνεις αν δεις πρόβλημα στο μωρό στον 7ο μήνα? Αυτό είναι όλο μου το στρες. Δεν ξέρω τί θα επιλέξω.Ας το αφήσουμε προς το παρόν όμως, δε θέλω καθόλου να σκέφτομαι άσχημα πράγματα ούτε είναι ο τύπος μου να το κάνω. Φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Νά' μαι κι εγώ... Άνοιξα το θέμα αυτό γιατί πίστευα ότι το παιδί θα έρθει και σε μένα μετά τα 40. Και όντως, αν έρθει, τότε θα έρθει. Μια ανάσα από τα 40 κι εγώ (είμαι 38,5 και βαδίζω ταχύτατα στα 39) και τώρα ξεκινάω το γολγοθά της εξωσωματικής. Είμαι σε φάση εξετάσεων και θα χρειαστώ επεμβάσεις πριν ξεκινήσω :?

Αποφάσισα όμως τελικά να πάρω τα πράγματα στα χέρια μου και ήδη βρίσκομαι σε τεράστιο δίλημμα...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=112413

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νά' μαι κι εγώ... Άνοιξα το θέμα αυτό γιατί πίστευα ότι το παιδί θα έρθει και σε μένα μετά τα 40. Και όντως, αν έρθει, τότε θα έρθει. Μια ανάσα από τα 40 κι εγώ (είμαι 38,5 και βαδίζω ταχύτατα στα 39) και τώρα ξεκινάω το γολγοθά της εξωσωματικής. Είμαι σε φάση εξετάσεων και θα χρειαστώ επεμβάσεις πριν ξεκινήσω :?

Αποφάσισα όμως τελικά να πάρω τα πράγματα στα χέρια μου και ήδη βρίσκομαι σε τεράστιο δίλημμα...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=112413

 

 

38 κι εγω, εχω κανει την πρωτη σπερματεγχυση αλλα το καταλαβαινω ότι θα αδιαθετήσω σίγουρα την Κυριακή.Ή θα κανω ακόμη μια σπερματεγχυση ή θα παω κι εγω κατευθειαν για εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

..πού είστε αμετανόητες 40άρες? Δεν βλέπω κίνηση στο θέμα μας κι ανησυχώ!! Ελπίζω να είστε όλες καλά εγκυούλες και μη και να συνεχίζετε με θάρρος το ταξίδι μέχρι να έρθει το μωράκι μας

Εύχομαι να δω σύντομα νέα σας xx:)

Link to comment
Share on other sites

Έφτασεεεεε! Πρώτη αμετανόητη σαραντάρα, παρούσα στο προσκλητήριο! Άστε, με μπρίζωσε μια φίλη μου πριν λίγες μέρες. Μου είπε ότι είδε όνειρο εμένα και τον άντρα μου να έχουμε ένα μωρό κοριτσάκι και να πετάμε από χαρά. Το είδε Κυριακή πρωί και μου είπε ότι της Κυριακής τα όνειρα βγαίνουν. Προσπαθώ να το ξεχάσω, γιατί δεν θα καταντήσω Καζαμίας τώρα στα γεράματα, αλλά έλα που δεν έρχεται η ακατονόμαστη! Μια χαρά είχε στρώσει τόσον καιρό, τώρα βρήκε να αλλάξει ρυθμό η άτιμη; Πάντως δεν θα μπω πάλι στην αγωνία των τεστ και κουταμάρες. Αν δεν κλείσω 60 μέρες καθυστέρηση δεν κάνω τίποτε. Δεν περισσεύουν ούτε για τσίχλα, έχω τόσα απλήρωτα που με βλέπω με μπαγλαμαδάκι στον Κορυδαλλό!

Link to comment
Share on other sites

..πού είστε αμετανόητες 40άρες? Δεν βλέπω κίνηση στο θέμα μας κι ανησυχώ!! Ελπίζω να είστε όλες καλά εγκυούλες και μη και να συνεχίζετε με θάρρος το ταξίδι μέχρι να έρθει το μωράκι μας

Εύχομαι να δω σύντομα νέα σας xx:)

να μαι και γω!! η πιο νεα σρανταρα (39 και κατι χα χα) η ακατανομαστη καθε δυο μηνες ερχεται..... μαλλον γερασα!!!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μαι και γω!! η πιο νεα σρανταρα (39 και κατι χα χα) η ακατανομαστη καθε δυο μηνες ερχεται..... μαλλον γερασα!!!!!:oops:

Προηγούμαι! 38,5, αλλά σαραντάρα χωρίς αμφιβολία. Εγώ προχωράω κορίτσια. Σήμερα το απόγευμα βγαίνουν όλες οι αιματολογικές μας, και σε λίγες μέρες το τεστ Παπ και η καλλιέργεια. Προχωράω στον επόμενο κύκλο στη σαλπιγγογραφία. Και ίδωμεν. Υστεροσκόπηση κλπ κλπ...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μη με μπριζώνεις βρε και δεν έχω φράγκο ούτε για τεστ!:mrgreen:

Αφού έτσι λένε! Το όνειρο της Κυριακής μέχρι το μεσημέρι!:-P

Καλά, μην κάνεις τεστ, κάνα γιατροσόφι δεν υπάρχει? Οι παλιές πώς το παίρναν μυρωδιά? Μη μας αφήνεις ακάλυπτες!!! :-P:razz::D:D:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έτσι λένε! Το όνειρο της Κυριακής μέχρι το μεσημέρι!:-P

Καλά, μην κάνεις τεστ, κάνα γιατροσόφι δεν υπάρχει? Οι παλιές πώς το παίρναν μυρωδιά? Μη μας αφήνεις ακάλυπτες!!! :-P:razz::D:D:D

Οι παλιές το καταλάβαιναν όταν κλώτσαγε! Δεν είχαν εκεί το νου τους όλη μέρα σαν και μας τις μουρλές:mrgreen:Άσε που δούλευαν μέχρι να γεννήσουν. Η γιαγιά μου έσκαβε μέχρι να την πιάσουν οι πόνοι και μια βδομάδα μετά τη γέννα κουβάλαγε νερό με τη στάμνα και έτρεχαν τα αίματα. Άσε που γέννησε στην αυλή, γιατί την πέταξε έξω η πεθερά της μην της λερώσει το αχούρι! Η καημένη τα έλεγε μέχρι να πεθάνει, στα 96 της παρακαλώ!:shock: Και στο δεύτερο παιδί την έριξε η γαιδούρα κάτω και τυλίχτηκαν οι τριχιές γύρω της και δεν έπαθε τίποτε κι ας ήταν 5 μηνών!

Link to comment
Share on other sites

..πού είστε αμετανόητες 40άρες? Δεν βλέπω κίνηση στο θέμα μας κι ανησυχώ!! Ελπίζω να είστε όλες καλά εγκυούλες και μη και να συνεχίζετε με θάρρος το ταξίδι μέχρι να έρθει το μωράκι μας

Εύχομαι να δω σύντομα νέα σας xx:)

 

 

Μακάρι να είμασταν, αλλά... δεν...

εξετάσεις μαζεύω, χαλαρά, για το ραντεβού με την επιτροπή του ΕΟΠΥΥ...

Κι ασχολούμαι και με το παιδάκι που έχω: πάρκα, αποκριάτικα πάρτυ, μουσικές, δραστηριότητες κλπ κλπ

(Ξεκίνησα κι οριεντάλ πάλι- τρελή φάση)

 

Εσύ εγκυούλα, πως πας?

κλωτσάει?

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας . Ειμαι 39 και ακομα τιποτα ! θα κανω λαπαροσκοπηση και ο θεος βοηθος . Ξαφνικα εχω αρχισει να φοβαμαι . Νιωθω οτι τελειωνει ο χρονος μου ... θα δουμε ! τι πίκρα !

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είμασταν, αλλά... δεν...

εξετάσεις μαζεύω, χαλαρά, για το ραντεβού με την επιτροπή του ΕΟΠΥΥ...

Κι ασχολούμαι και με το παιδάκι που έχω: πάρκα, αποκριάτικα πάρτυ, μουσικές, δραστηριότητες κλπ κλπ

(Ξεκίνησα κι οριεντάλ πάλι- τρελή φάση)

 

Εσύ εγκυούλα, πως πας?

κλωτσάει?

 

χμμ οριεντάλ ε? καλό ακούγεται..

εγώ νιώθω συνέχεια στουμπωμένη - λόγω δισκοιλιότητας - και κατά τ' άλλα μπήκαμε αίσίως στον 5ο και έχουν αρχίσει κ τα σουτάκια, πολύ light μπορώ να πω αλλά αισθητά εδώ και δύο βδομαδούλες..σήμερα το πρωί ξυπνώντας δοκίμασα να κάνω τακ-τακ εγώ και σε πληροφορώ είχαμε ανταπόκριση:shock:..δεν το περίμενα με τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας . Ειμαι 39 και ακομα τιποτα ! θα κανω λαπαροσκοπηση και ο θεος βοηθος . Ξαφνικα εχω αρχισει να φοβαμαι . Νιωθω οτι τελειωνει ο χρονος μου ... θα δουμε ! τι πίκρα !

 

κάνε ό,τι απαραίτητο αλλά δεν θέλουμε φόβους και πίκρες..περισσεύουν!!..να είμαστε καλά με τους άντρες μας πάνω απ' όλα και να έχουμε την υγειά μας κι ό,τι είναι να γίνει θα γίνει:cool:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας . Ειμαι 39 και ακομα τιποτα ! θα κανω λαπαροσκοπηση και ο θεος βοηθος . Ξαφνικα εχω αρχισει να φοβαμαι . Νιωθω οτι τελειωνει ο χρονος μου ... θα δουμε ! τι πίκρα !

 

 

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι ούτε να αγχώνεσαι. Ένα σωρό κοπέλες έμειναν έγκυες σε ηλικίες και πάνω από τα 40. Γιατί όχι και εσύ? Μήπως το άγχος σου είναι ανασταλτικός παράγοντας? Κάνε την λαπαροσκόπηση, απομάκρυνε το άγχος και όλα θα πάνε καλά.

Πείσμα και αισιοδοξία..

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

..σήμερα το πρωί ξυπνώντας δοκίμασα να κάνω τακ-τακ εγώ και σε πληροφορώ είχαμε ανταπόκριση:shock:..δεν το περίμενα με τίποτα!!

Tέλειοοοοοοοο! Αχ! Θέλωωωωωωωωω κι εγώ η έρημη!!!!!!!!!!!!!!!!!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...