Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts

dafni, κι εγω 43 ειμαι κι ακομα το προσπαθω!! Πριν σκεφτεις δανεικα ή υιοθεσιες,θα σου προτεινα να δοκιμαζες μια ακομα εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο. Στην ηλικια μας τα ωαρια δεν ειναι και τα καλυτερα, γιαυτο τα εμβρυακια εχουν συχνοτερα χρωμοσωμικες ανωμαλες και δεν προχωρουν. Εφοσον ειχες καλη ανταποκριση στα φαρμακα και δημιουργηθηκαν εμβρυακια, θα μπορουσαν να ελεγχθουν πριν την εμβρυομεταφορα και αναλογα να συνεχισετε! Καλη τυχη και μην το βαζεις κατω, η εξωσωματικη εφευρεθηκε για μας τις μεγαλουτσικες...;)

 

Να'σαι καλά. Στο κέντρο που πήγα δεν έκαναν προεμφυτευτικό έλεγχο. Σε ένα άλλο που δεν πήγα τελικά (μεγάλο) μου είπαν πως καλύτερα να μην κάνω επειδη θα έχω λίγα και η γνώμη τους είναι να τα πάμε στο επίπεδο της βλαστοκυστης ώστε όσα φτάσουν (αν φτάσουν κάποια) να ξέρουμε πως αντέχουν.

 

Και βέβαια κατέληξα να έχω δύο έμβρυα προς μεταφορά κι αυτά μέτρια οπότε και να έκαναν εκεί που πήγα θα διακινδυνευαν να μην μεταφέρουν κανένα.

 

Είναι δύσκολος αυτός ο χώρος, ακούς για κάποιους γιατρούς καλύτερους από άλλους αλλά παντού υπάρχει αρκετή τάση εκμετάλλευσης τελικά.

 

Ίδια ηλικία έχουμε αν κρίνω από το 69. Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και στις δυο μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 437
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Newbie, καμιά μας δεν υποτιμά τον παράγοντα της ηλικίας, γι' αυτό άλλωστε και συμμετέχουμε σ'αυτό το τόπικ. Απλώς κρίνω ότι η αρνητική έκβαση μιας εξωσωματικής δεν αποτελεί επαρκές κριτήριο, για να παραιτηθεί κανείς της προσπάθειας. Θυμίζω ότι η Cristy στην πρώτη της εξωσωματική δεν έφτασε καν στο στάδιο της εμβρυομεταφοράς και 4 μήνες αργότερα ξεκινούσε την εγκυμοσύνη της με τετράδυμα. Στον προσωπικό μου κύκλο υπάρχει γυναίκα που έμεινε έγκυος με εξωσωματική (και με τα δικά της ωάρια) στα 45 ύστερα από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες. Ξέρω ότι δεν είναι ο κανόνας, ξέρω ότι οι στατιστικές είναι αποθαρρυντικές, όμως η γυναίκα αυτή υπάρχει όπως και το παιδάκι της. Σε κάθε περίπτωση δε νομίζώ ότι διαθέτουμε επαρκή στοιχεία, για να τοποθετηθούμε με απόλυτο τρόπο σ' ένα τόσο ευαίσθητο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της γνώμης θεραπεία και συλλογή όσο το δυνατόν περισσότερων ωαρίων σε φυσικούς κύκλους πριν από τη συζήτηση των δανεικών...

 

anna-hope, πρέπει να πετάξεις κάποια μυνήματα από τα εισερχόμενά σου, γιατί δεν χωράνε άλλα (προσπαθώ να στείλω και δεν...):P

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

dafni μου, οι βλαστοκυστες μπορει να λενε πολλα σε ενα κεντρο (δυνατα εμβρυα= περισσοτερες πιθανοτητες εμφυτευσης, αρα και "επιτυχιας"), δε λενε τιποτα ομως σχετικα με ενα υγιες παιδι!! Η τελευταια μου εγκυμοσυνη (απο φυσικη συλληψη περσυ) εληξε τον πεμπτο μηνα λογω χρωμοσωμικης του εμβρυου. Ναι, ηταν ενα δυνατο εμβρυακι, τα καταφερε μονο του, αλλα... η ηλικια!! Γιαυτο μιλαω για προεμφυτευτικο κι οχι για δυνατα εμβρυακια σε βλαστοκυστες. Γερο παιδι στο σπιτι θελω, οχι αλλη μια "επιτυχια" του κεντρου! Εγω για το καλοκαιρακι το εχω ριξει στις σπερματεγχυσεις (που ξερεις, μπορει να βρεθει το τυχερο!), εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου και τον προεμφυτευτικο. Ελπιζω να πετυχουμε το τυχερο και ευλογημενο! Οσο για τις στατιστικες, αστες για τους στατιστικολογους, πιθανοτητες ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνουν όλα τα κέντρα προεμφυτευτικό ή μόνο τα πιο μεγάλα; Εμένα μουείπαν πως αν έχω ένα ή δυο έμβρυα που είναι καλά μπορεί να καταστραφούν όταν τους πάρουν κύτταρα. Αλλά αυτό που λες εσύ με πείθει, έχεις μια ασφάλεια, αν τουλάχιστο έχεις κάποια ωάρια.

 

 

dafni μου, οι βλαστοκυστες μπορει να λενε πολλα σε ενα κεντρο (δυνατα εμβρυα= περισσοτερες πιθανοτητες εμφυτευσης, αρα και "επιτυχιας"), δε λενε τιποτα ομως σχετικα με ενα υγιες παιδι!! Η τελευταια μου εγκυμοσυνη (απο φυσικη συλληψη περσυ) εληξε τον πεμπτο μηνα λογω χρωμοσωμικης του εμβρυου. Ναι, ηταν ενα δυνατο εμβρυακι, τα καταφερε μονο του, αλλα... η ηλικια!! Γιαυτο μιλαω για προεμφυτευτικο κι οχι για δυνατα εμβρυακια σε βλαστοκυστες. Γερο παιδι στο σπιτι θελω, οχι αλλη μια "επιτυχια" του κεντρου! Εγω για το καλοκαιρακι το εχω ριξει στις σπερματεγχυσεις (που ξερεις, μπορει να βρεθει το τυχερο!), εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου και τον προεμφυτευτικο. Ελπιζω να πετυχουμε το τυχερο και ευλογημενο! Οσο για τις στατιστικες, αστες για τους στατιστικολογους, πιθανοτητες ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!
Link to comment
Share on other sites

dafni, κι εγω 43 ειμαι κι ακομα το προσπαθω!! Πριν σκεφτεις δανεικα ή υιοθεσιες,θα σου προτεινα να δοκιμαζες μια ακομα εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο. Στην ηλικια μας τα ωαρια δεν ειναι και τα καλυτερα, γιαυτο τα εμβρυακια εχουν συχνοτερα χρωμοσωμικες ανωμαλες και δεν προχωρουν. Εφοσον ειχες καλη ανταποκριση στα φαρμακα και δημιουργηθηκαν εμβρυακια, θα μπορουσαν να ελεγχθουν πριν την εμβρυομεταφορα και αναλογα να συνεχισετε! Καλη τυχη και μην το βαζεις κατω, η εξωσωματικη εφευρεθηκε για μας τις μεγαλουτσικες...;)

 

Για να κάνεις προεμφυτευτικό δεν χρειάζεται να έχεις πολλά ωάρια; Επειδή κι εγώ είχα προτείνει στον εξωσωματικό μου να κάνουμε, αλλά μου είπε ότι στον έλεγχο κινδυνεύεις να χάσεις αρκετά κι αν έχεις μετρημένα κουκιά, δεν το προτείνουνε. Σημειωτέον είχα 11 ωάρια που έδωσαν 9 έμβρυα. Δεν τα λες και λίγα. Κι όμως για προεμφυτευτικό θεωρούνται λίγα. Ειδικά όταν δεν ξέρεις για τι ακριβώς θα ψάξεις. Προεμφυτευτικό προτείνουν όταν υπάρχει κληρονομιοκή ασθένεια νομίζω κι όχι απλά για να δούμε την ποιότητα των εμβρύων. Λάθος κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρει κάποια να μου πει ... δεν είναι μια μορφή 'προεμφυτευτικού' ελέγχου ας πούμε το πώς αξιολογούν τα έμβρυα; Ή είναι μόνο για την πιθανότητα εγκυμοσύνης και τίποτε άλλο;

 

Είναι δύσκολο όταν έχεις εγκυμοσύνες που σταματούν στη μέση. Αλλά οι γιατροί τις βρίσκουν καλές ή τέλος πάντων βρίσκουν και θετικά σε αυτές, ότι μπορείς να μείνεις έγκυος. Τι να πω, καλό κουράγιο σε όλες μας και για την ώρα καλό καλοκαιράκι να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις προεμφυτευτικό δεν χρειάζεται να έχεις πολλά ωάρια; Επειδή κι εγώ είχα προτείνει στον εξωσωματικό μου να κάνουμε, αλλά μου είπε ότι στον έλεγχο κινδυνεύεις να χάσεις αρκετά κι αν έχεις μετρημένα κουκιά, δεν το προτείνουνε. Σημειωτέον είχα 11 ωάρια που έδωσαν 9 έμβρυα. Δεν τα λες και λίγα. Κι όμως για προεμφυτευτικό θεωρούνται λίγα. Ειδικά όταν δεν ξέρεις για τι ακριβώς θα ψάξεις. Προεμφυτευτικό προτείνουν όταν υπάρχει κληρονομιοκή ασθένεια νομίζω κι όχι απλά για να δούμε την ποιότητα των εμβρύων. Λάθος κάνω;

 

όχι, δε νομίζω πως κάνεις λάθος. Το ίδιο μου είπαν κι εμένα. Για αυτό μου πρότειναν βλαστοκύστες στο κέντρο που δεν πήγα τελικά

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρει κάποια να μου πει ... δεν είναι μια μορφή 'προεμφυτευτικού' ελέγχου ας πούμε το πώς αξιολογούν τα έμβρυα; Ή είναι μόνο για την πιθανότητα εγκυμοσύνης και τίποτε άλλο;

 

Καμία σχέση. :D Απλά βλέπουν τις διαιρέσεις των εμβρύων και πόσο καθαρά είναι. 'Οσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, κάποια απ΄αυτά φαίνονται σαν να έχουν 'σκουπιδάκια' γύρω γύρω. Μη γελάς, μου τα έδειξαν στη φωτογραφία.

 

Στον προεμφυτευτικό, "μπαίνουν" μέσα στο έμβρυο και βλέπουν το dna του.

 

Είναι δύσκολο όταν έχεις εγκυμοσύνες που σταματούν στη μέση. Αλλά οι γιατροί τις βρίσκουν καλές ή τέλος πάντων βρίσκουν και θετικά σε αυτές, ότι μπορείς να μείνεις έγκυος. Τι να πω, καλό κουράγιο σε όλες μας και για την ώρα καλό καλοκαιράκι να έχουμε.

 

Ναι, είναι πολύ σημαντικό, σημαίνει ότι το σύστημα λειτουργεί και ότι ο οργανισμός πήρε μπρος.

 

όχι, δε νομίζω πως κάνεις λάθος. Το ίδιο μου είπαν κι εμένα. Για αυτό μου πρότειναν βλαστοκύστες στο κέντρο που δεν πήγα τελικά

 

Μα και για να φτάσεις στις βλαστοκύστες πάλι πρέπει να έχεις αρκετά έμβρυα. Αν έχεις μόνο 3-4 κανείς δεν το ρισκάρει να τ' αφήσει να προχωρήσουν. Σου τα βάζουν όταν είναι 3 ημερών το πολύ, αναλόγως τι διαίρεση έχουν.

 

Και τις βλαστοκύστες πάντως, όταν τις αποψύχεις, δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα επιβιώσουν, κάποιες χάνονται κατά την απόψυξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι καλέ, δε γελάω μου το έδειξαν κι εμένα. Αλλά μου είπαν πως αυτό δείχνει χαμηλή ποιότητα και αυτό σημαίνει προβληματα στο έμβρυο. Έτσι κατάλαβα δηλαδή. Δεν είναι σκουπιδάκια, είναι κάτι που λέγεται κυτόπλασμα (νομίζω) που αποβάλλεται από το έμβρυο. Όσο πιο πολύ τόσο πιο χάλια η ποιότητά του.

 

 

Quote

 

Καμία σχέση. Απλά βλέπουν τις διαιρέσεις των εμβρύων και πόσο καθαρά είναι. 'Οσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, κάποια απ΄αυτά φαίνονται σαν να έχουν 'σκουπιδάκια' γύρω γύρω. Μη γελάς, μου τα έδειξαν στη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα των εμβρυων, ετσι οπως την κρινουν με το ματι οι εμβρυολογοι (αριθμος κυτταρικων διαιρεσεων, θραυσματα-"μπουρμπουληθρες" αναμεσα στα κυτταρα) δινει καποιες στατιστικες πληροφοριες για τη βιωσιμοτητα ή την πιθανοτητα εμφυτευσης των εμβρυων, δε δινει ομως πληροφοριες για την υγεια του μωρου. Αν ψαξεις ιστοριες εξωσωματικης εδω στο φορουμ, θα διαβασεις για αρκετες προσπαθειες με μετρια ή και σχετικα κακης ποιοτητας εμβρυα που εδωσαν τελειομηνες εγκυμοσυνες με υγιεστατα μωρα!!

Στον προεμφυτευτικο ελεγχο αφαιρειται ενα κυτταρο απο καθε εμβρυο και ελεγχεται το dna του. Προτεινεται σε περιπτωσεις κληρονμικων ασθενειων (π.χ. κυστικη ινωση, δρεπανοκυτταρικη αναιμια), αλλα και σε περιπτωσεις ζευγαριων μεγαλυτερης ηλικιας για τον ελεγχο πιθανων χρωμοσωμικων μεταλλαξεων. Ετσι εντοπιζονται τα υγειη εμβρυακια και μεταφερονται μονο αυτα! Φυσικα καλυπτει μονο τις χρωμοσωμικα γνωστες ανωμαλιες και οχι καθε ειδους διαταραχη. Συνηθως γινεται ελεγχος για τις γνωστοτερες ανωμαλιες (για συντομοτερα αποτελεσματα), ενω οι σπανιοτερες ψαχνονται μονο σε περιπτωση κληρονομικοτητας.

Στα αρνητικα της: α) τα αποτελεσματα αργουν και βγαινουν συνηθως οταν τα εμβρυα φτανουν στο σταδιο της βλαστοκυστης. Τα εμβρυακια κινδυνευουν οχι τοσο απο την αφαιρεση του κυτταρου, οσο απο την παραμονη τους στο τεχνητο περιβαλλον. β) φαινομενο μωσαϊκισμου (αν το θυμαμαι καλα): υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα το κυτταρο που θα αφαιρεθει για ελεγχο να ειναι υγιες και τα υπολοιπα κυτταρα του ιδιου εμβρυου οχι!!! Αβυσσος!!

Δε θυμαμαι με ποσα εμβρυακια ειναι ασφαλες να ξεκινησει κανεις,παντως με τον προηγουμενο εξωσωματικο μου το συζητουσαμε οταν ειχα περιπου 8-9 ωοθηλακια. Με τον τωρινο δεν το κουβεντιασα, οποτε δε μπορω να σου δωσω παραπανω πληροφοριες. Το σιγουρο ειναι οτι θελει πολυ καλο εμβρυολογο!

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία για να στο είπε ο προηγούμενος εξωσωματικός θα γίνεται. Εμένα μου το σύστησε αυτό σε πρώτη φάση ο γυναικολόγος μου (να ρωτήσω δηλαδή) ο οποίος δεν έχει σχέση με εξωσωματική αλλά είναι γενικά ψείρας. Όταν όμως ρώτησα στο πολύ μεγάλο κεντρο (το οποίο διαφημίζει ότι το κάνει, αρα δεν παίζει να μην μπορούν) μου είπε αυτά που έγραψα πριν - ελέγχουμε συγκεκριμένες ασθένειες τις οποίες δεν έχετε εσείς και δημιουργεί κινδύνους. Η αλήθεια είναι βεβαια πως κάθε κέντρο έχει διαφορετικές πρακτικές οπότε δεν ξέρω τι να πω. Θα ρωτήσω την επόμενη φορά, όταν καταλήξω σε κάποιον.

 

Το άλλο που λες για την ποιότητα με το μάτι είναι πολύ χρήσιμο. Μα είσαι σίγουρη ότι αυτά τα κομματάκια και η ταχύτητα διαίρεσης δεν έχουν να κάνουν με την 'υγεία' ας πουμε του εμβρύου; Αφού τα αποδίδουν σε προβληματικό ωάριο εγώ φανταζόμουν πως αυτό σημαίνει, ότι δηλ δεν είναι και τέλειο γι'αυτό η φύση το αποβάλλει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, η ποιοτητα των εμβρυων, ετσι οπως φαινεται στο μικροσκοπιο του εμβρυολογου δινει στατιστικες πιθανοτητες για τη βιωσιμοτητα και την εμφυτευση του εμβρυου. Δεν δινει πληροφοριες για την υγεια του. Γιαυτο και βλεπεις ωραιοτατα εμβρυακια να μη δινουν τελικα εγκυμοσυνες ή υγειη μωρα ή μετριοτατα εμβρυακια να καταληγουν σε υγειεστατα παιδακια. Στο ξαναλεω,ειναι θεμα στατιστικων πιθανοτητων και οι πιθανοτητες παντα παιζουν!

Ο προεμφυτευτικος ενδεικνυται για μεγαλυτερα ζευγαρια, καθως μπορεις εκ των προτερων να αποκλεισεις χρωμοσωμικα μη αρτια εμβρυα (πχ τρισωμιες 18,21, κλπ) και να μεταφερεις μονο τα υγειη. Εχει ομως τις δυσκολιες και τα ρισκα του.

Παντως θεωρω χαζη την προταση να πας για δανεικα μονο με βαση τη μικροσκοπικη εικονα των εμβρυων! Δεν ξερω ποσο χαμηλης "βαθμολογιας" μπορει να ητανε για να σου προτεινει κατι τετοιο. Ψαξε στο διαδικτυο να δεις φωτογραφιες εμβρυων και την αντιστοιχη καταταξη τους και κρινε μονη σου. Στο ξαναλεω ομως, ειναι θεμα στατιστικης και οχι διαγνωσης. Τα δανεικα δινουν μεγαλυτερες πιθανοτητες "επιτυχιας" και περισσοτερα λεφτα στο καθε κεντρο, γιαυτο και τα προτεινουν "ελαφρα τη καρδία".

Αυριο παω για υπερηχο στον νεο μου εξωσωματικο και αν θες του κανω και μια ερωτηση σχετικα. Ετσι κι αλλοιως και μενα με απασχολει, αν και το εχω ριξει στην ελπιδα οτι αυτη τη φορα θα πανε ολα απο μονα τους καλα! Οπως λεει και ο γυναικολογος μου:"το οτι σκονταψες μια φορα, δε σημαινει οτι θα σκονταφτεις συνεχεια!";)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μ'εχει πάρει από κάτω αυτή η αποτυχία και τη μια στιγμή σκέφτομαι πως πάει, τελείωσε, δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσω πάλι σε αυτήν την ηλικία, ούτε καν με ξένα ωάρια, την άλλη πότε μπορώ να αρχίσω να ξαναψάχνω γιατρούς και αν θα δοκιμάσω τώρα με σπερματεγχυσεις γιατί δεν αντέχω άλλη εξωσωματική, όχι άμεσα τουλάχιστον. Μετά αρχίζω και δακρύζω με το παραμικρό -- αλλά βλακείες μιλάμε, αφού ο άντρας μου έπαθε πλάκα γιατί κάνοντας αστεία για να με κάνει να νιώσω καλύτερα εγώ άρχισα να κλαίω με λυγμούς. Ελεος δηλαδή, ούτε εγώ η ίδια δεν το παλεύω με αυτή την αντίδραση. Θα βγουμε μια βόλτα τώρα να ξεσκάσω. Το ότι μπορώ και τα γράφω αυτά εδώ βοηθά πολύ.

 

Καλη Κυριακή βράδυ σε όλες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον μ'εχει πάρει από κάτω αυτή η αποτυχία και τη μια στιγμή σκέφτομαι πως πάει, τελείωσε, δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσω πάλι σε αυτήν την ηλικία, ούτε καν με ξένα ωάρια, την άλλη πότε μπορώ να αρχίσω να ξαναψάχνω γιατρούς και αν θα δοκιμάσω τώρα με σπερματεγχυσεις γιατί δεν αντέχω άλλη εξωσωματική, όχι άμεσα τουλάχιστον. Μετά αρχίζω και δακρύζω με το παραμικρό -- αλλά βλακείες μιλάμε, αφού ο άντρας μου έπαθε πλάκα γιατί κάνοντας αστεία για να με κάνει να νιώσω καλύτερα εγώ άρχισα να κλαίω με λυγμούς. Ελεος δηλαδή, ούτε εγώ η ίδια δεν το παλεύω με αυτή την αντίδραση. Θα βγουμε μια βόλτα τώρα να ξεσκάσω. Το ότι μπορώ και τα γράφω αυτά εδώ βοηθά πολύ.

 

Καλη Κυριακή βράδυ σε όλες σας

 

Αυτό μην το ξαναπείς. Έχεις πολύ πρόσφατη την αποτυχία γι αυτό αισθάνεσαι έτσι. Είναι απολυτα φυσιολογικό, δεν μπορούν όλες να το διαχειριστουν. Θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα αισθάνεσαι καλύτερα. Καλοκαίρι είναι, κοίτα να χαλαρώσεις, να κάνεις κάνα μπανάκι και να ξεχαστείς. Κι από Σεπτέμβριο βλέπετε...

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες!

ΣΑΡΑΝΤΑ η δικιά μου, ΣΑΡΑΝΤΑ ΔΥΟ εγώ, ΣΑΡΑΝΤΑ ΕΠΤΑ... ημερών η κόρη μας!

 

Τα πάντα γίνονται! Ο εξάδελφος της δικιάς μου, είναι... εξήντα ετών, η γυναίκα του... πενήντα πέντε... και ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ και γέννησε μια χαρά παιδί!

 

Δείτε όσες έχετε "θέμα", το όλο ζήτημα... ΙΑΤΡΙΚΑ! Μπορεί να 'χετε θέμα. Μπορεί ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ αλλά ο ΣΥΖΥΓΟΣ που ως "άρρενας" ΔΕΝ θα θέλει να παραδεχτεί ότι έχει ΕΚΕΙΝΟΣ το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες!

ΣΑΡΑΝΤΑ η δικιά μου, ΣΑΡΑΝΤΑ ΔΥΟ εγώ, ΣΑΡΑΝΤΑ ΕΠΤΑ... ημερών η κόρη μας!

 

Τα πάντα γίνονται! Ο εξάδελφος της δικιάς μου, είναι... εξήντα ετών, η γυναίκα του... πενήντα πέντε... και ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ και γέννησε μια χαρά παιδί!

 

Δείτε όσες έχετε "θέμα", το όλο ζήτημα... ΙΑΤΡΙΚΑ! Μπορεί να 'χετε θέμα. Μπορεί ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ αλλά ο ΣΥΖΥΓΟΣ που ως "άρρενας" ΔΕΝ θα θέλει να παραδεχτεί ότι έχει ΕΚΕΙΝΟΣ το πρόβλημα.

 

Γεια σου ρε lupus! Μου έφτιαξες τη διάθεση νυχτιάτικα. Να χαίρεσαι την κορούλα σας!

Μ' έχει ιντριγκάρει πολύ το ψευδώνυμό σου... Θα μου εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Χάθηκα λίγο, καθώς η εγκυμοσύνη προχωράει μεν, αλλά τα ζουζούνια που έχω στην κοιλίτσα μου μου ρουφούν στάλα στάλα όλη μου την ενέργεια...

(μου ρουφούν το αίμα τα άτιμα!!!)

Ανήμπορη να ασχοληθώ με τον εαυτό μου και την κόρη μου, έχω κατέβει στην Κρήτη (από εδώ κατάγομαι) και φορτώνομαι εναλλάξ σε γονείς και πεθερικά.

Είχα ξεχάσει και το λαπιτόπι Αθήνα...

Τεσπά, σε γενικές γραμμές, καλά την παλεύω την κατάσταση.

Ε μια ψιλοαγωνία την έχω μέχρι την αυχενική διαφάνεια (1η Αυγούστου) κ μέχρι τη λήψη τροφοβλάστης που θα ακολουθήσει μάλλον...

Σας αφήνω, θα τα λέμε πιο συχνά - ελπίζω - αυτές τις μέρες.

Φιλούρες!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ήρθε επιτέλους ο μπέμπης μας, 19/07 με Φ.Τ. στα 42 μου κλεισμένα και είναι ένα τέλειο, καλοσχηματισμένο μεγάλο αγοράκι.

Εύχομαι σε όλες που συνεχίζουν την προσπάθεια για μωράκι και σ' εκείνες που ήδη είναι έγκυες εδώ, να έχουν όπως κι εγώ την ευκαιρία να κρατήσουν σύντομα κ χωρίς απρόοπτα το παιδάκι τους αγκαλιά σε πείσμα στατιστικών και όσων θεωρούν ότι οι 40άρες ..δεν μπορούν..

Συνεχίστε γερά;)

Σας στέλνω την αγάπη μου:-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ήρθε επιτέλους ο μπέμπης μας, 19/07 με Φ.Τ. στα 42 μου κλεισμένα και είναι ένα τέλειο, καλοσχηματισμένο μεγάλο αγοράκι.

Εύχομαι σε όλες που συνεχίζουν την προσπάθεια για μωράκι και σ' εκείνες που ήδη είναι έγκυες εδώ, να έχουν όπως κι εγώ την ευκαιρία να κρατήσουν σύντομα κ χωρίς απρόοπτα το παιδάκι τους αγκαλιά σε πείσμα στατιστικών και όσων θεωρούν ότι οι 40άρες ..δεν μπορούν..

Συνεχίστε γερά;)

Σας στέλνω την αγάπη μου:-)

 

 

Να σου ζήσει! Να είναι γερός και τυχερός. :-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ήρθε επιτέλους ο μπέμπης μας, 19/07 με Φ.Τ. στα 42 μου κλεισμένα και είναι ένα τέλειο, καλοσχηματισμένο μεγάλο αγοράκι.

Εύχομαι σε όλες που συνεχίζουν την προσπάθεια για μωράκι και σ' εκείνες που ήδη είναι έγκυες εδώ, να έχουν όπως κι εγώ την ευκαιρία να κρατήσουν σύντομα κ χωρίς απρόοπτα το παιδάκι τους αγκαλιά σε πείσμα στατιστικών και όσων θεωρούν ότι οι 40άρες ..δεν μπορούν..

Συνεχίστε γερά;)

Σας στέλνω την αγάπη μου:-)

 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου, Έλενα! Γερό και καλότυχο!

Link to comment
Share on other sites

Μια πραγματική ιστορία για όσες αισθάνονται αποκαρδιωμένες. Χθες γνώρισα μια γυναίκα. Έδειχνε νέα και συνοδευόταν από ένα φανταστικό πιτσιρίκι. Πιάσαμε την κουβέντα και στην πορεία με αιφνιδίασε λέγοντάς μου ότι έχει πατήσει τα 50. Η ιστορία της: Δεκαετίες ατελέσφορης προσπάθειας. Έξι εξωσωματικές με αρνητική χοριακή. Καμιά ιατρική αιτιολογία για την υπογονιμότητά της (ανεξήγητη), πέραν της ηλικίας από ένα σημείο και μετά. Στα 43 εγκατέλειψε το σύμπαν της εξωσωματικής και συνέχισε να προσπαθεί μόνη της. Στα 47 έμεινε έγκυος φυσιολογικά. Στα 48 γέννησε ένα υγιέστατο παιδάκι.

Γνωρίζω ότι αυτές οι ιστορίες δε συνιστούν τον κανόνα. Είναι όμως η πραγματική ιστορία μιας γυναίκας που δεν το έβαλε κάτω. Ας την διαβάσει κι ας την κατανοήσει η καθεμιά όπως αυτή κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...