Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι!!!!! εύχομαι για όλες μας μόνο χαρές!!!!!! Η αλήθεια είναι πως αυτή τη φορά έχω πιο έντονα αυτή την ελπίδα!!!! και είναι να αδιαθετήσω την Τρίτη....αλλά δεν θέλω να το σκέφτομαι.....θα περιμενω οσο μπορω υπομονετικα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 437
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου, συγχαρητήρια στις μέλλουσες μαμάδες και καλή δύναμη σε όσες προσπαθούν. Καλό καλοκαίρι, και πάμε γερά, με πίστη και υπομονή!

 

Καλό καλοκαίρι, papagalomania! Μόλις διάβασα ένα μήνυμά σου σε γειτονικό τόπικ. Για μια ακόμη φορά με συγκίνησες πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά στον 1ο υπέρηχο μετράγαμε:

και ένα και δύο και τρία και τέσσερα παιδιά!!!

 

ΣΟΚ!!!

 

Ο γιατρός είπε ότι το πιο πιθανό είναι κάποιο-α να μην προχωρήσουν, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε πως αισθάνομαι...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημεραααααα!!! εχω να μπω πολυ καιρο....μετα το σεπτεμβρη θα κανω υστεροσκοπηση,και μετα εξωσωματικη με φυσικο κυκλο λογω υψηλης fsh. εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια; μπραβο στις κοπελες που τα καταφερανε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για την ιστορία και για να ενθαρρύνω κάποια καινούργια ή παλιά που θέλει να γράψει εδώ, η Φύση άφησε στην Cristy διδυμάκια, εγώ έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, και η Margi προχωράει όπου νά' ναι σε νέα προσπάθεια, το τι και πώς θα το βρείτε στο topic της. Καλή επιτυχία κι από εδώ!:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε αν γεννησε η Elenagem? Νομιζω οτι ηταν να γενησει αρχες Ιουλιου! Μακαρι να διαβασουμε νεα της συντομα.

Skybeam σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου!Βαλε τικερακι καλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μπέμπης πρέπει να περνάει πολύυ καλά στην κοιλίτσα και φαίνεται αποφάσισε να πάρει όλον τον μήνα:)

19 Ιουλίου τελευταία μέρα και ακόμα μας έχει στην αναμονή ο άτιμος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Skybeam σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου!Βαλε τικερακι καλε!!!

Eυχαριστώ πολύ! Τικεράκι την Πέμπτη, αφού κάνουμε τον πρώτο μας υπέρηχο και μας πουν πόσο ακριβώς είμαστε!

 

Κορίτσια ο μπέμπης πρέπει να περνάει πολύυ καλά στην κοιλίτσα και φαίνεται αποφάσισε να πάρει όλον τον μήνα:)

19 Ιουλίου τελευταία μέρα και ακόμα μας έχει στην αναμονή ο άτιμος..

Με το καλό, καλό τοκετό! Βασανίζεσαι λίγο παραπάνω, αλλά είναι πολύ καλό αυτό για το μωράκι, θα σου βγει και ζουμπουρλούδικο!:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαρηκα με τα νέα Σας!!! Ο Θεος είναι μεγάλος!!!! Ευχομαι να πανε όλα καλά !!!!

κι εγω θέλω!!!!!!!! ο γιατρός μου ειπε οτι δεν προκειται διοτι τα ωαρια μου ειναι λίγα και κακης ποιοτητας............... αρχιζω να θαβω το όνειρο κλαψ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαρηκα με τα νέα Σας!!! Ο Θεος είναι μεγάλος!!!! Ευχομαι να πανε όλα καλά !!!!

κι εγω θέλω!!!!!!!! ο γιατρός μου ειπε οτι δεν προκειται διοτι τα ωαρια μου ειναι λίγα και κακης ποιοτητας............... αρχιζω να θαβω το όνειρο κλαψ

Στάχυ πήρες δεύτερη γνώμη? Μήπως πρέπει να αρχίσεις καμιά θεραπεία και να μαζεύεις ωάρια? Τρέξτο τώρα που έχεις και αυτά τα λίγα, όλα καλά να σου πάνε εύχομαι!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μπέμπης πρέπει να περνάει πολύυ καλά στην κοιλίτσα και φαίνεται αποφάσισε να πάρει όλον τον μήνα:)

19 Ιουλίου τελευταία μέρα και ακόμα μας έχει στην αναμονή ο άτιμος..

 

Πω πω δεν θελει να αποχωριστει τη μαμα καθολου ο μικρος! Στις 18 να τον γεννησεις, τοτε ειναι και τα δικα μου γενεθλια!χιχι!!!Μ'εναν πονο!!!

 

Eυχαριστώ πολύ! Τικεράκι την Πέμπτη, αφού κάνουμε τον πρώτο μας υπέρηχο και μας πουν πόσο ακριβώς είμαστε!

 

 

D

 

Αντε περιμενουμε να δουμε ποσο εισαστε, απο τωρα αρχισε ο πληθυντικος! Με το καλο skybeam μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Στάχυ πήρες δεύτερη γνώμη? Μήπως πρέπει να αρχίσεις καμιά θεραπεία και να μαζεύεις ωάρια? Τρέξτο τώρα που έχεις και αυτά τα λίγα, όλα καλά να σου πάνε εύχομαι!

 

εχω παει σε 3 διαφορετικους όλοι λένε οτι και να προσπαθησω θα εχω αποτυχία και θα παρω τσαμπα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε περιμενουμε να δουμε ποσο εισαστε, απο τωρα αρχισε ο πληθυντικος! Με το καλο skybeam μου!!!

Oποιοδήποτε νούμερο πάνω από 1 θα μας καταστρέψει από αντοχές και εννοώ κυρίως οικονομικές (άστα βράστα!). Μόνο γερό/ά να είναι... Σε ευχαριστώ πολύ!

 

εχω παει σε 3 διαφορετικους όλοι λένε οτι και να προσπαθησω θα εχω αποτυχία και θα παρω τσαμπα φάρμακα.

Πιστεύω ότι όσο κάνεις ωάρια μπορείς να κάνεις και παιδί. Κάποια θεραπεία θέλεις, κάτι... κάτι... αυτό το κάτι που θα το βρει ο γιατρός που θα σου κάνει κλικ. Μην τα παρατάς, δες κι άλλο γιατρό.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

skybeam ευχομαι συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου, σε διαβαζα καιρο και ξερω ποσο κουραστηκες και ταλαιπωρηθηκες!ολα να σου πανε καλα και απο δω και περα μονο χαρες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες,

 

μόλις είχα την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική. Δεν παλεύεται εύκολα. Ο γιατρός μου είχε δώσει αρκετές ελπίδες αρχικά παρόλο που σε λίγο πιάνω τα 44. Μιλήσαμε σήμερα και μου είπε για ποιότητα εμβρύων που δεν ήταν καλή λόγω ωαρίων. Και αμέσως μου είπε για ξένα που δεν το θέλω.

 

Αυτή τη στιγμή το μυαλό μου πάει λίγο να σπάσει και έχω και φοβερή κούραση, ίσως από τα utrogestan που έπαιρνα. Κρίμα τόσες ορμόνες και τόση αγωνία.

 

Τέλος πάντων, μάλλον έχει δίκιο ότι δε λέει να το προσπαθήσω πολύ σε αυτήν την ηλικία. Αλλά πάλι δεν θέλω να τα παρατήσω αμέσως. Για να πω την αλήθεια πιο καλά θα έβλεπα την υιοθεσία από τα ξένα ωάρια, έτσι το βλέπω τώρα.

 

Λέτε να το ξαναδοκιμάσω; Πόσο καιρό μετά; Είναι όλα τα κέντρα το ίδιο καλά νομίζετε;

Eλπίζω εσείς να έχετε καλύτερες ιστορίες από τη δική μου :(

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναδοκιμάσεις και καλύτερα σε άλλο κέντρο. Με το καλημέρα δεν αρχίζουμε τα δανεικά. staxi μήπως να αρχίσεις να μαζεύεις ωάρια σε φυσικούς κύκλους χωρίς φάρμακα; ELENAGEM καλή λευτεριά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες,

 

μόλις είχα την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική. Δεν παλεύεται εύκολα. Ο γιατρός μου είχε δώσει αρκετές ελπίδες αρχικά παρόλο που σε λίγο πιάνω τα 44. Μιλήσαμε σήμερα και μου είπε για ποιότητα εμβρύων που δεν ήταν καλή λόγω ωαρίων. Και αμέσως μου είπε για ξένα που δεν το θέλω.

 

Αυτή τη στιγμή το μυαλό μου πάει λίγο να σπάσει και έχω και φοβερή κούραση, ίσως από τα utrogestan που έπαιρνα. Κρίμα τόσες ορμόνες και τόση αγωνία.

 

Τέλος πάντων, μάλλον έχει δίκιο ότι δε λέει να το προσπαθήσω πολύ σε αυτήν την ηλικία. Αλλά πάλι δεν θέλω να τα παρατήσω αμέσως. Για να πω την αλήθεια πιο καλά θα έβλεπα την υιοθεσία από τα ξένα ωάρια, έτσι το βλέπω τώρα.

 

Λέτε να το ξαναδοκιμάσω; Πόσο καιρό μετά; Είναι όλα τα κέντρα το ίδιο καλά νομίζετε;

Eλπίζω εσείς να έχετε καλύτερες ιστορίες από τη δική μου :(

 

Γεια σου Δάφνη!

Δε μου φαίνεται ιδιαίτερα υπεύθυνη η στάση ενός γιατρού που στην αρχή σου δίνει αρκετές ελπίδες και μετά από μόλις μια αποτυχημένη εξωσωματική αναθεωρεί την αρχική του τοποθέτηση. Συμφωνώ με την Υπατία. Στη θέση σου θα ξαναπροσπαθούσα με άλλο γιατρό. Προφανώς και δεν είναι όλα τα κέντρα το ίδιο καλά ούτε όλοι οι γιατροί ούτε όλοι μας οι κύκλοι. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

ναι κι εγώ κάτι τέτοιο νομίζω αλλά πάλι δεν ξέρω. Τι να πει κι ο άνθρωπος αφού δεν ήξερε αρχικά.... Δεν θέλω να αποφύγω να δω το πρόβλημα που είναι η ηλικία, αλλά ελπίζω πως με δεδομένο αυτό θα μου προτείνουν κάτι που ίσως βοηθήσει. Μπορεί και να μη γίνεται, τι να πω.

 

Διαβάζω που λέτε για το 'Μητέρα' -- ποιόν γιατρό ξέρετε εκεί να είναι καλός; Είχα ακούσει για καποιον Δημητρόπουλο νομίζω (ή κάπως έτσι), αλλά δεν τον επισκεφτηκα ως τώρα. Επισης τον διευθυντή της κλινικής το όνομα του οποίου δεν το θυμάμαι.

 

Τέλος πάντων τώρα πρέπει να περάσουν 3 μήνες για να προσπαθήσω με ασφάλεια, έτσι ακούω δηλαδή.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές που είναι πολύτιμες σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά, γιατί το λένε αυτό; συμφωνούν οι διαγνώσεις μεταξύ τους; Και πόσο καλοί είναι αυτοί οι τρεις;

 

Καλό κουράγιο σου εύχομαι

 

 

 

εχω παει σε 3 διαφορετικους όλοι λένε οτι και να προσπαθησω θα εχω αποτυχία και θα παρω τσαμπα φάρμακα.
Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος πάντων, μάλλον έχει δίκιο ότι δε λέει να το προσπαθήσω πολύ σε αυτήν την ηλικία. Αλλά πάλι δεν θέλω να τα παρατήσω αμέσως. Για να πω την αλήθεια πιο καλά θα έβλεπα την υιοθεσία από τα ξένα ωάρια, έτσι το βλέπω τώρα.

 

Μπορείς να σκέφτεσαι την επόμενη προσπάθεια εξωσωματικής και παράλληλα να ετοιμάζετε τα χαρτιά σας για να κάνετε αίτηση υιοθεσίας. Εμείς έτσι κάναμε και τελικά μας έκατσε η εξωσωματική. Απλά στο λέω επειδή οι υιοθεσίες είναι πολύ χρονοβόρες, να μη χάνετε χρόνο. Έχεις ΠΜ.

 

Να ξαναδοκιμάσεις και καλύτερα σε άλλο κέντρο. Με το καλημέρα δεν αρχίζουμε τα δανεικά.

 

Υπατία, η κοπέλα είναι 44, νομίζω πως πολύ σωστά ο γιατρός της πρότεινε δανεικά. Ειδικά εφόσον της πήραν ωάρια και είδαν σε τι κατάσταση είναι. Ο χρόνος δεν είναι με το μέρος της πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Υπατία, η κοπέλα είναι 44, νομίζω πως πολύ σωστά ο γιατρός της πρότεινε δανεικά. Ειδικά εφόσον της πήραν ωάρια και είδαν σε τι κατάσταση είναι. Ο χρόνος δεν είναι με το μέρος της πάντως.

 

 

Έχεις δίκιο, το ξέρω. Απλά έλεγα αν δοκίμαζα άλλη μια φορά τουλάχιστο. Μπορεί ο κύκλος αυτός να μην ήταν καλός αλλά κάπως να δουλέψει μια άλλη φορά. Μπορεί και να θέλω απλά να ελπίζω, τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το ξέρω. Απλά έλεγα αν δοκίμαζα άλλη μια φορά τουλάχιστο. Μπορεί ο κύκλος αυτός να μην ήταν καλός αλλά κάπως να δουλέψει μια άλλη φορά. Μπορεί και να θέλω απλά να ελπίζω, τι να πω

dafni, κι εγω 43 ειμαι κι ακομα το προσπαθω!! Πριν σκεφτεις δανεικα ή υιοθεσιες,θα σου προτεινα να δοκιμαζες μια ακομα εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο. Στην ηλικια μας τα ωαρια δεν ειναι και τα καλυτερα, γιαυτο τα εμβρυακια εχουν συχνοτερα χρωμοσωμικες ανωμαλες και δεν προχωρουν. Εφοσον ειχες καλη ανταποκριση στα φαρμακα και δημιουργηθηκαν εμβρυακια, θα μπορουσαν να ελεγχθουν πριν την εμβρυομεταφορα και αναλογα να συνεχισετε! Καλη τυχη και μην το βαζεις κατω, η εξωσωματικη εφευρεθηκε για μας τις μεγαλουτσικες...;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...